Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Ρε παιδιά, αυτό το σωσίβιο αγόρασα και εγω του μικρού και βουλιάζει με τη μια. Το αγόρασα απο το ELC 42 ευρώ, και είναι για πέταμα.

 

Αυτό δεν είναι για να μάθει μπάνιο, αυτό είναι για να γίνει βατραχάνθρωπος!!!! Εμαθε όμως τις βουτιές, να μην έχω παράπονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις στα 2μιση εχουμε

ενα γιλεκο: το δοκιμασαμε, αποτυχια,πολυ αδυνατος, τον ενοχλει..

2 σωσιβια με καθισματακι, στο ενα που εχει και τιμονι, καθεται πολυ ανετα..

και 2 ζευγαρια μπρατσακια που του αρεσουν αλλα και παλι δε μπορει να στηριχτει καλα...

ΑΡΑ.. θα ελεγα σωσιβιο για φετος...

Υ.Γ. οοοοοχι δεν ειμαστε οι ωνασηδες απλα εχουμε γιορτη μεσα στο καλοκαιρι και ολοι μας φερνουν δωρο αξεσουαρ για τη θαλασσα

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αυτό το σωσίβιο αγόρασα και εγω του μικρού και βουλιάζει με τη μια. Το αγόρασα απο το ELC 42 ευρώ, και είναι για πέταμα.

 

Αυτό δεν είναι για να μάθει μπάνιο, αυτό είναι για να γίνει βατραχάνθρωπος!!!! Εμαθε όμως τις βουτιές, να μην έχω παράπονο.

 

Kαι εμεις το αγορασαμε περυσι απο το elc και οντως ελεγα τι μ......α αγορασα Φετος ομως που ειμαστε 2 ετων κια 3 μηνων ειναι πολυ καλο Τι ηλικαι εχει το δικο σου παιδακι

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμεις το αγορασαμε περυσι απο το elc και οντως ελεγα τι μ......α αγορασα Φετος ομως που ειμαστε 2 ετων κια 3 μηνων ειναι πολυ καλο Τι ηλικαι εχει το δικο σου παιδακι

 

Του αγόρασα κι εγώ φέτος το γιλέκο του ELC θεωρώντας οτι είναι καλύτερο από την κουλούρα και τα μπρατσακια που το περιορίζουν και έχω ψιλοαπογοητευτεί. Δεν παρέχει καμία ασφάλεια στο παιδί αφού το σώμα του μπορεί να γύρει με την παραμικρή κίνηση και να βρεθεί με το κεφάλι χωμένο μέσα στο νερό. Από την άλλη παρατήρησα σπιθουράκια στην κοιλιά και την πλάτη του σαν δροτσίλες και ανησυχώ μήπως φταίει το υλικό του γιλέκου (νεοπριν).

Θα δοκιμάσω στο επόμενο μπάνιο να του βγάλω μερικά αφρολεξ για να δω μήπως βελτιωθεί η κλίση στο νερό.

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εμεις το αγορασαμε περυσι απο το elc και οντως ελεγα τι μ......α αγορασα Φετος ομως που ειμαστε 2 ετων κια 3 μηνων ειναι πολυ καλο Τι ηλικαι εχει το δικο σου παιδακι

 

Ο μικρός μου είναι 21 μηνών. Το γιλεκάκι αυτό το αγοράσαμε 3 φίλες με παιδάκια 21, 20 και 26 μηνών. Και οι τρεις είχαμε την ίδια άποψη, οτι δηλαδή ούτε παρέχει ασφάλεια στα παιδιά μας, ούτε μπορούμε να καταλάβουμε πώς τα βοηθάει να μάθουν κολύμπι.

 

Παρολα αυτά, οταν μίλησα με το ELC για να τους πω οτι καλό θα ήταν να ενημερώνουν σωστά τον κόσμο για το τί να περιμένει απο τα γιλεκάκια αυτά, μου είπαν οτι δεν έχουν ξανακούσει παράπονο απο κανένα γονιό... Κοινώς μόνο το δικό μου το παιδί με το γιλέκο κάνει τον βατραχάνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

To γιλεκο απο το ELC εχουμε και εμεις και ειμαστε ενθουσιασμενοι :roll:

Το χρησιμοποιησαμε για πρωτη φορα περυσι στα 2,5 της σε συνδιασμο με μια σανιδα. Εμαθε να χτυπαει ποδαρακια και να ισσοροπει επιπλεοντας οριζοντια στο νερο...φετος ηδη μπορει και κολυμπα μονη της μονο με το γιλεκο χτυπωντας χερακια-ποδαρακια (ειναι 3,5 φετος). Θεωρω οτι ειναι ακριβως οπως την ζωνη με τα "τουβλακια" που χρησιμοποιουν στα κολυμβητηρια μονο που εφαρμοζει καλυτερα στο παιδι. Μπρατσακια ποτε δεν δοκιμασα σε αυτη την ηλικια γιατι δεν θεωρω οτι παρεχουν καμμια ασφαλεια...μεχρι να μαθει το παιδι να κολυμπαει πρεπει να εχει μια βοηθεια που του "σηκωνει" ολοκληρο το σωμα. Παντως και στα κολυμβητηρια με ζωνη και σανιδα μαθαινουν σιγα σιγα..το πιο αχρηστο θεωρω οτι ειναι η κουλουρα...το παιδι γενικα αφηνεται και επιπλεει χωρις καμια προσπαθεια να κολυμπησει...φυσικα τα παραπανω για μενα ισχυουν απο 2-2.5 εκτος και αν το παιδι ειναι ηδη εξοικιωμενο με το νερο μεσω του baby-swimming...Ο ανηψιος μου σχεδον 2,5 με ενα χρονο baby-swimming και κολυμπαει μονος τους μονο με το γιλεκο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στο Elc απο τη στιγμη που δεν εχει γίνει καταγγελία, είναι φυσικό να μη το γνωρίζουν...ή απλά να μη το παραδέχονται. Αν έχετε στοιχεία ότι είναι κάτι επικίνδυνο για την ασφάλεια του παιδιού, τότε μπορείτε να τους ενημερώσετε επισήμως, ώστε να αποτρέψετε κι άλλους γονείς να το προμυθευτούν θέτοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια των παιδιών τους. προσωπικά, δε το γνώριζα για το συγκεκριένο σωσίβιο και το διάβασα στο θέμα που έχετε ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

To γιλεκο απο το ELC εχουμε και εμεις και ειμαστε ενθουσιασμενοι :roll:

Το χρησιμοποιησαμε για πρωτη φορα περυσι στα 2,5 της σε συνδιασμο με μια σανιδα. Εμαθε να χτυπαει ποδαρακια και να ισσοροπει επιπλεοντας οριζοντια στο νερο...φετος ηδη μπορει και κολυμπα μονη της μονο με το γιλεκο χτυπωντας χερακια-ποδαρακια (ειναι 3,5 φετος). Θεωρω οτι ειναι ακριβως οπως την ζωνη με τα "τουβλακια" που χρησιμοποιουν στα κολυμβητηρια μονο που εφαρμοζει καλυτερα στο παιδι. Μπρατσακια ποτε δεν δοκιμασα σε αυτη την ηλικια γιατι δεν θεωρω οτι παρεχουν καμμια ασφαλεια...μεχρι να μαθει το παιδι να κολυμπαει πρεπει να εχει μια βοηθεια που του "σηκωνει" ολοκληρο το σωμα. Παντως και στα κολυμβητηρια με ζωνη και σανιδα μαθαινουν σιγα σιγα..το πιο αχρηστο θεωρω οτι ειναι η κουλουρα...το παιδι γενικα αφηνεται και επιπλεει χωρις καμια προσπαθεια να κολυμπησει...φυσικα τα παραπανω για μενα ισχυουν απο 2-2.5 εκτος και αν το παιδι ειναι ηδη εξοικιωμενο με το νερο μεσω του baby-swimming...Ο ανηψιος μου σχεδον 2,5 με ενα χρονο baby-swimming και κολυμπαει μονος τους μονο με το γιλεκο :wink:

 

 

Θες να πεις οτι το παιδί το κρατάει το γιλέκο στην επιφάνεια?

 

Το σκέφτηκα και εγω οτι ίσως είναι καλό για μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά πιστεύω οτι οι πωλήτριες θα έπρεπε να το γνωρίζουν και να μας ενημερώνουν ανάλογα.

 

Οταν πήγαμε να το αγοράσουμε, το φόρεσε το παιδί, η πωλητρια μου είπε οτι του είναι τέλειο στο σώμα του, και με διαβεβαίωσε οτι το γιλέκο κρατάει το παιδί στην επιφάνεια του νερού ώστε να έχει την ευκαιρία να μάθει κολύμπι. Σιγά - σιγά, και αφου το παιδί μάθει σταδιακά να κολυμπάει, αφαιρείς τα αφρολέξ ώστε να κατεβαίνει το παιδί στη στάθμη του νερού μέχρι να μάθει να κολυμπάει χωρίς καμμία βοήθεια.

 

Αυτά (τουλάχιστον για την ηλικία του γιου μου) δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση. Αν πρέπει να έχω το παιδί με το γιλέκο μέσα στη θάλασσα και να το κρατάω απο τα χέρια για να κολυμπάει, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να το φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Elc απο τη στιγμη που δεν εχει γίνει καταγγελία, είναι φυσικό να μη το γνωρίζουν...ή απλά να μη το παραδέχονται. Αν έχετε στοιχεία ότι είναι κάτι επικίνδυνο για την ασφάλεια του παιδιού, τότε μπορείτε να τους ενημερώσετε επισήμως, ώστε να αποτρέψετε κι άλλους γονείς να το προμυθευτούν θέτοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια των παιδιών τους. προσωπικά, δε το γνώριζα για το συγκεκριένο σωσίβιο και το διάβασα στο θέμα που έχετε ανοίξει.

 

Ανικα, το γιλέκο μπορεί να είναι τέλειο για μεγαλύτερα παιδάκια, ηλικίας 2 1/2 με 3. Θεωρώ απαράδεκτο για τις πωλήτριες να μην γνωρίζουν ή να μην ενημερώνουν σωστά. Στις οδηγίες, τα κιλά που έγραφε ήταν 15-18. Ο μικρός μου είναι 11 κιλά. Του το φόρεσε η πωλήτρια και με διαβεβαίωσε οτι είναι τέλειο για το παιδί. "Μη κοιτάτε τα κιλά" μου είπε "Σημασία έχει πώς είναι στο σώμα του".

 

Με όλα αυτά θέλω να πω οτι το γιλέκο θάλασσας αφορά την ασφάλεια των παιδιών και θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικές. Το θέμα δεν είναι μόνο να πουλάμε, αλλά να ενημερώνουμε και σωστά.

 

Πέρα απο αυτό, όταν επέστρεψα στο ELC για τα παράπονά μου, και δεδομένου οτι είμαι πελάτισσά τους χρόνια (και ξέρουν οτι δεν είμαι ζαβή...) όφειλαν να δώσουν βάση σε αυτά που τους είπα και όχι απλά να με κάψουν λέγοντάς μου οτι δεν έχει ξαναγίνει καταγγελία σχετικά. Μετα χαράς να τους τυπώσω όσα διάβασα στο forum και να τους τα τρίψω στη μούρη, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά για το ύφος τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον

στο κυνηγι για την λυση

στο σαιτ που ανεφερα προηγουμενως εχει το zoggs γιλεκο σαφως φθηνοτερα ΑΠΟ ΤΟ ELC και το δινει 2-3 χρονων εχει και ενα αλλο που το δινει απο 1-3 χρονων

προφανως αυτο ειναι πιο καλο για την ηλικια του ????????

οσο για τις πωλητριες ειναι απαραδεκτες και ειδικα στα βρεφικα παιδικα σχεδον παντου δεν ξερουν και δινουν οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

To γιλέκο που δείχνει η φωτογραφία του site που βρήκες, είναι ακριβώς το ίδιο με το γιλέκο του ELC.

οχι του elc ειναι αυτο

http://www.swimbabes.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=65_78&products_id=325

http://www.elc.com.cy/pdf/SportActivity_020_021.pdf

εγω λεω αυτο

 

 

 

http://www.swimbabes.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=65_78&products_id=414

διαφορετικο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ειναι νωρις να μιλησουμε για σωσιβια?

Θα ηθελα προτασεις για τους κουκλους μου... Περυσι ο μικρος ηταν σε κουλουρα - καθισματακι και ο μεγαλος με μπρατσακια γραπομενος απανω μου. Τον μικρο τον πλατσουριζαν οι γιαγιαδες.. Φετος πως θα τους κουμανταρο και τους δυο που ο μικρος ειναι θηριο (τον βλεπω να τρεχει σφαιρα στην θαλασσα) και τον μεγαλο τον βλπω παλι γραπωμενο επανω μου??

Τι σωσιβια προτινεται για αυτες τις ηλικιες (2 και 4 ετων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα φοβαμαι τα μπρατσακια για τον μικρο (2 θα ειναι στις διακοπες) ασε που θα τα ξεφουσκωσει - εχουμε μια μπαλα και την ξεφουσκωσε για να κανει φου φου και να την φουσκωσει!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα κίτρινα σωσίβια γιλέκα αυτά που πουλάει το jumbo ξέχασε το, το είχα πάρει στην μεγάλη μου κόρη και ήταν αποτυχία γιατί της ανέβαινε μέχρι το σαγόνι και έκανε κοκκινίλες κάτω από τις μασχάλες από την πίεση του νερού. Βέβαια είχε και ένα θετικό δεν έπινε νερό. Είχα δει στο INTERSPORT σωσίβιο γιλέκο με φερμουάρ το οποίο ήταν σαν φορμάκι-φανελλάκι δηλαδή κούμπωνε και από κάτω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί το παιδί έμαθε με μπρατσάκια, μάλλον θα το δοκιμάσω στην μικρή του χρόνου.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Φετος ο μπεμπικος μου κλεινει τα δυο! Περυσι ηταν ξετρελαμμενος με τη θαλασσα και καναμε μπανακι σε ενα μεγαλο φουσκωτο σωσιβιο - αυτοκινητακι πανω στο οποιο καθοταν και πλατσουριζε χερακια και ποδαρακια.

Εφετος που περπαταμε και τρεχουμε και τελος παντων ειμαστε ολοκληροι ανδρες πως θα κανουμε μπανακι; Τι φοραμε σε αυτη την ηλικια; Τι ειναι πιο ασφαλες;

Θα ηθελα τα φωτα σας.

 

υπάρχουν μπρατσάκια γι αυτη την ηλικία, μικρής διαμέτρου...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Φετος ειναι τριων οποτε χρειαζομαστε καινουριες συμβουλες!!!

 

μπρατσακια και παλι μπρατσακια, απλως πιο μεγάλα

εμεις περσι ειμασταν στην ηλικία σας και ειχαμε αγορασει απο το τζαμπο, μπρατσάκια με ψαράκια.

εχει διαφορα μεγεθη να διαλέξεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμηνη η υπογραφη σου μαλλον ειναι αφιερωμενη σε εμενα!!! Ειμαι το πλεον αντιπροσωπευτικο παραδειγμα πιστεψε με!!!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

μπρατσακια και παλι μπρατσακια, απλως πιο μεγάλα

εμεις περσι ειμασταν στην ηλικία σας και ειχαμε αγορασει απο το τζαμπο, μπρατσάκια με ψαράκια.

εχει διαφορα μεγεθη να διαλέξεις.

Γιατί πιο μεγάλα?

Εγώ περσι στο τέλος της χρονιας τα ξεφουσκωνα λίγο, θα έλεγα όσο μεγαλώνουν να τα αφήνουμε να προσπαθούν λίγο περισσότερο.

Εχει και το elc κάτι γιλέκα που μπορείς να αφαιρείς ένα κομάτι κάθε φορά - φαίνονται καλά και ότι βοηθάνε για να μαθει το παιδί.

Επίσης κάτι που παίρνουν στο κολυμβητήριο πολύ είναι το "μακαρόνι" από styrofoam (σίγουρα κάνει για 3+) σκέφτομαι να τους πάρω τέτοια φέτος γιατί έτσι κάνουν προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα κίτρινα σωσίβια γιλέκα αυτά που πουλάει το jumbo ξέχασε το, το είχα πάρει στην μεγάλη μου κόρη και ήταν αποτυχία γιατί της ανέβαινε μέχρι το σαγόνι και έκανε κοκκινίλες κάτω από τις μασχάλες από την πίεση του νερού. Βέβαια είχε και ένα θετικό δεν έπινε νερό. Είχα δει στο INTERSPORT σωσίβιο γιλέκο με φερμουάρ το οποίο ήταν σαν φορμάκι-φανελλάκι δηλαδή κούμπωνε και από κάτω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί το παιδί έμαθε με μπρατσάκια, μάλλον θα το δοκιμάσω στην μικρή του χρόνου.

 

Εμάς το σωσίβιο αυτό από τα jumbo μας έσωσε πέρσυ το καλοκαίρι. Το παιδί μας ξακίνησε από το να μη θέλει να δει τη θάλασσα. Με αυτό μπήκε μέσα, γιατί αιστάνθηκε σιγουριά και μετά, έμαθε να κουνάει ελεύθερα τα χέρια του (γιατί με τα μπρατσάκια δεν μπορεί), ξεφουσκώναμε λίγο λίγο το σωσίβιο και μέχρι το σεπτέμβρη κολυμπούσε μόνος. Μήπως δεν αγοράσατε το σωστό μέγεθος, γιατί εμάς ήταν εφαρμοστό......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...