Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ σκέπτομαι αν όλα πάνε καλά μόλις σαραντίσω να πάρω την μπουμπού και να πάμε στο εξοχικό μας παραλιακά στην Λάρισα μην μας φάει η ζέστη στην Αθήνα…….. θα έχω την μανούλα δίπλα και ο άντρας μου θα έρθει καμιά 20 μέρες τον Αύγουστο μια χαρά. Λίγο το θέμα μην χρειαστούμε παιδίατρο με απασχολεί αλλά τι στο καλό δίπλα είναι η Λάρισα. :roll::roll:

 

Καλημέρα σε όλους.

Age, μην ανησυχείς για παιδίατρο. Στη Λάρισα υπάρχουν καλοί παιδιάτροι καθώς και καλές παιδιατρικέ μονάδες και στα δύο νοσοκομεία. Ειδικά στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο υπάρχει ακόμη και μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών, εκτός από την απλή παιδιατρική μονάδα. (Γενικά στα δύσκολα εμπιστεύομαι τα νοσοκομεία)

Ελπίζω πάντως να μην χρειαστέιτε καν ...γιατρό και να περάσετρε ήρεμες διακοπές!

 

Φιλικά

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις πηγαμε με την πρωτη μας κορη διακοπες σε τροχοσπιτο την 39η ημερα. Δεν μπορουσε ο παπας την 40η, οποτε μου ειπε να παω μια ημερα νωριτερα, ετσι και εμεις δεν χασαμε καθολου χρονου, το πρωι πηγαμε στην εκκλησια, πηραμε την ευχη και φυγαμε ταξιδακι με το φατσουλακι μας για 10 ημερες στην Πελοποννησο. Φυσικα μπανιο στην θαλασσα δεν καναμε, ομως περασαμε φανταστικα!!! Ειχε χαζεψει με τα δεντρα και τα φυλλα που κουνιοντουσαν και με την θαλασσα που της πεταγαμε πετρες!

Το μονο κακο ηταν η μαμα :oops: με μαγιω!!!!

ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗ....... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέπτομαι αν όλα πάνε καλά μόλις σαραντίσω να πάρω την μπουμπού και να πάμε στο εξοχικό μας παραλιακά στην Λάρισα μην μας φάει η ζέστη στην Αθήνα…….. θα έχω την μανούλα δίπλα και ο άντρας μου θα έρθει καμιά 20 μέρες τον Αύγουστο μια χαρά. Λίγο το θέμα μην χρειαστούμε παιδίατρο με απασχολεί αλλά τι στο καλό δίπλα είναι η Λάρισα. :roll::roll:

 

μια χαρά το βρίσκω..και πάλι καλά που δεν φέρνει αντιρρήσεις ο άντρας σου, γιατί εμένα δεν θέλει να αποχωρίζεται καθόλου το μωρό..τί κουραστικό και αυτό... :lol:

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι παίζει και ρόλο το κάθε παιδάκι ..

πχ γέννησα τον γιο μου 12/6 και τέλη Αυγούστου πηγαμε στην Πύλο (κόντα στην Καλαμάτα) στη μαμά μου και περάσαμε πολύ καλά!! Δεν βγαίναμε πολύ αλλά ήταν καλά και ήρεμα και μας άρεσε πολύ

όταν ο γιος μου ήταν 2 χρονών και η κόρη μου 8 μηνών πήγαμε Κέρκυρα και ειλικρινά περάσαμε σούπερ παρά το γεγονός ότι είχαμε μωρά :wink: ούτε στο ταξίδι πρόβλημα, ούτε εκεί.. βέβαια δεν πήγαμε και σε κλαμπ αλλά δεν μας ενδιέφερε γυρίσαμε όλη την Κέρκυρα χωρίς προβλήματα

Α! και όταν ο γιος μου ήταν 14 μηνών και εγώ στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου πήγαμε Κρήτη με πλοίο και μπορώ να πω ότι δεν καταλάβαμε ότι είχαμε μωρό μαζί μας!!Φανταστικά!!!

αλλά ας πούμε πρόπερσι το Πάσχα η Ράνια ήταν 1,5 χρονών περίπου και πήγαμε Μύκονο πάλι με πλοίο (και καμπίνα), αλλά είπα ότι θα πηδήξω από το πλοίο!! άσε που και εκεί δεν περάσαμε καθόλου καλά :( ούτε στην Ανάσταση πήγαμε, ούτε σε επιτάφιο, ούτε καν μαγειρίτσα δεν φάγαμε γιατί η μικρή ήταν ..."μικρή" για τέτοια ξενύχτια!!

τεσπάντων πιστεύω όπως είπα ότι παίζει θέμα πώς συμπεριφέρεται και το κάθε παιδάκι και πόσο καλόβολο είναι όπως επίσης και τον αν έχει συνηθίσει να πηγαίνει ταξιδάκια και να ξεβολεύεται :wink:

 

θέλω επειγόντως διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλημερα!

Εμας μας ειπε καλυτερα αρχες Ιουλιου, αλλα μπορουμε να την παιρνουμε μαζι μας. Οταν ειδε τον ενθουσιασμο μου μού εδωσε το οκ. Να την βαλω κ στην θαλασσα αλλα μου απαγορευσε το 11-4, λογικο ηταν!

Και μου ειπε να ελεγχω να ειναι ζεστα τα νερα. Αυτα!!! Τρεχω για αγορες θαλασσινες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω το 11-4 απαγορευεται πλεον για ολους οχι μονο για τα μωρα.... προτιμησε το απογευμα που ειναι πιο ζεστη η θαλασσα.. εμεις πηγαιναμε κατα τις 5 καθε απογευμα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου ισως το επιχειρησω κ σημερα.

Ο αντρας μου ο οποιος ηταν ναυαγοσωστης κ ειναι δεινος κολυμβητης κ κανει scuba diving λεει πως η θαλασσα ειναι επισης πολυ ζεστη κ τις πρωινες ωρες. Η μικρη δειχνει οτι θα κολυμπησει αμμεσως, αφου κολυμπαει κ στην μπανιερα.

ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΒΛΕΠΟΥΝ!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω ενα φοβο για το πως θα αντιδρασει στη θαλασσα, γιατι σπιτι δεν θελει την μπανιερα της καθολου. Της πηραμε κουλουρα-σωσιβιο νε ανοιγμα για τα ποδαρακια κ μια πισινουλα για τη θαλασσα. Ανυπομωνω να παμε να δω πως θα αντιδρασει. Οταν ηταν 6μηνων την ειχαμε παει σε πισινα κ η αληθεια ειναι οτι δεν εβγαλε κιχ. Ισως αυτο το ΣΚ...

Link to comment
Share on other sites

Καλές βουτιές κορίτσια!!! :D

Γνώμη μου, καλύτερα αγκαλίτσα τα μωράκια σας στη θάλασσα.

Αφήστε κουλούρες και μπρατσάκια για όταν θα περπατάνε και θα θέλουν ανεξαρτησία.

Στην αγκαλιά έχουν καλύτερη επαφή με το νερό και δεν φοβούνται κιόλας :wink:

Εμείς στα πρώτα μπάνια -πέρυσι- μπαίναμε αγκαλίτσα και μετά τον κρατούσαμε μόνο από τις μασχαλες και κολυμπούσε :!::!:

Βασική προϋπόθεση να πατώνετε καλά :wink:

 

elias-christina πολύ χάρηκα που πήρατε το οκ για τόσο μικρό μωράκι :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

eliza μου ετσι θα κανω. δεν εχω σκοπο να τις βαλω μπρατσακια κ τετοια για να την φοβησω, θα αφησω να ερθει η ωρα να κολυμπησει σαν κατι απολυτως φυσικο (οπως κ ειναι αλλωστε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με εχετε ξετρελανει και με εσετε ξεσηκωσει.

Γιατι μου το κανετε αυτο :oops::cry:

Ποτε θα παμε εμεις στη παραλία :roll:

Γιατι αργει τοσο η 15η Ιουλίου? (τοτε υπολογιζουμε να φυγουμε).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,εμείς όπως βλέπετε είμαστε μικροί ακόμα, αλλά έχω περιέργεια, από πότε τελικά μπορώ να τον βάλω στη θάλασσα. Είμαστε στην Ιεράπετρα και όπως καταλαβαίνεται μπορούμε να πάμε σε καθαρή θάλασσα πολύ εύκολα. Στον πρώτο μου που είναι την ίδια περίοδο γεννημένος φοβήθηκα να τον πάω την πρώτη χρονιά αλλά το μετάνιωσα μετά. Τουλάχιστον τον Σεπτέμβριο αν είναι ζεστός, μετά από συμβουλή και του παιδιάτρου βέβαια, λέω να το τολμήσω!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δωρα μου ισως το επιχειρησω κ σημερα.

Ο αντρας μου ο οποιος ηταν ναυαγοσωστης κ ειναι δεινος κολυμβητης κ κανει scuba diving λεει πως η θαλασσα ειναι επισης πολυ ζεστη κ τις πρωινες ωρες. ......:lol:

 

Και γω το πρωί προτιμώ για μπανάκι. Είναι και πιο καθαρή. Το απόγευμα συνήθως όλο και κάποιο κυματάκι θα έχει και θα είναι ανακατεμένη και θολή. Ίσως έχει να κάνει και με την περιοχή βέβαια αλλά εκεί που κάνουμε εμείς έτσι είναι.

 

Μην ξεχνάς πάντα να έχεις ένα μπουκαλάκι με νερό για να την ξεπλένεις όταν βγαίνετε από τη θάλασσα. Εμείς πέρυσι είχαμε πάθει ουρολοίμωξη (από δικιά μου παράλειψη :oops::cry::cry: ).

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την παρατηρηση. θα το προσεξω.

εμεις ειμαστε Κυπρο κ ολες οι παραλιες της Λεμεσου ειναι πεντακαθαρες!

ας ελπισουμε να της αρεσει κ να κατεβαινουμε καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ σκοπεύω να βάλω τη μπεμπούλα για μπάνιο τον Ιούλιο.

Τότε και σχεδόν 6 μηνών θα είναι και γενικα πιό ζεστή θα είναι η θάλασσα.

 

Μέχρι τότε βέβαια που εμείς θα πηγαίνουμε για μπάνιο, τι λέτε να κάνουμε ??

Να την παίρνω μαζί μου παραλία, και να την βάζω σε καμμία από αυτές τις πισινούλες με θαλασσινό νερό ή να την αφήνω σπίτι ???

Από την άλλη αναρωτιέμαι, τι νόημα έχει να την βάλω στην πισινούλα με θαλασσινό νερό. Αν είναι έτσι, δεν τη βάζω και στη θάλασσα ???

Έτσι κι αλλιώς και στις 2 περιπτώσεις εκτίθεται στα "θαλασσινά" μικρόβια. Ή μήπως έχει να κάνει με το ότι δεν πρέπει να μπει ακόμα στο "κρύο θαλασσινό" νερό ???

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια ακουστε τι διαβασα!

τα μωρακια δεν κανει να μπαινουν στο νερο εκτος απο την αποστειρωση διοτι δεν μπορουν να επιπλευσουν και διοτι αν βουτηξουν το κεφαλακι τους θα καταπιουν νερο. το διαβασα σε ενα αρθρο για το baby swimming στο παιδι μου κ εγω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εσεις με τα μωρακια που αρχισατε μπανακι τι κανετε?? εμεις χθες γεμισαμε τη πισινουλα της με θαλασσινο νερο, την αφησαμε στον ηλιο 1 ωρα και μετα την εβαλα μεσα. εκατσε λιγο αλλα μετα κρυωνε και εκλαιγε.

εσεις τι κανετε?? πολυ φοβηθηκα οτι θα μου αρρωστησει αλλα μεχρι τωρα ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασες παραπανω λεγαμε οτι δεν κανει να μπαινουν στη θαλασσα για λογους αποστειρωσης! δηλαδη για αποφυγη μικροβιων αφου το ανοσοποιητικο του δεν ειναι ισχυρο ακομα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μηπως ξερετε απο ποσο μηνων επιτρεπεται το μωρακι να κανει μπανιο στη θαλασσα?

Ρωτησα τη παιδιατρο μας και μας ειπε μετα απο 6 μηνων

Ειχα δεδομενο οτι θα κανει μπανακια το καλοκαιρι αφου εκει που θα ειμαι για 2 μηνες (καμπινκ) ειναι η θαλασσα πεντακαθαρη.

και στεναχωρηθηκα...

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Για συντομία:

Οι περισσότεροι λένε αβίαστα 6 μηνών.

Αλλά υπάρχουν παιδίατροι που δίνουν το ΟΚ και από 40 ημερών ή 3 μηνών.

Φαντάζομαι ότι κυρίως έχει να κάνει με την άποψή τους για την διάρκεια που κάνουμε αποστείρωση :wink:

Πάντως σε όλες τις ηλικίες μακρυά από τον ήλιο 11.00-16.00 :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα! Όσον αφορά το θαλασσινό μπάνιο είναι και για μένα πρόβλημα. Έχω μπερδευτεί. Ο παιδίατρος που έχω στο νησί (στο οποίο ζω) μου είπε αφού χρονίσει. Ο παιδίατρος που την παρακολούθησε στο Πειραιά (που φιλοξενήθηκα αφού γέννησα) μου είπε από 2μιση μηνών επιτρέπεται. Η μπεμπούλα μου είναι 5μιση μηνών τώρα και το θέλω τόσο πολύ να κάνουμε μπάνια. Ειδικά εδώ στο νησί που είναι και πεντακάθαρες οι θάλασσες. Το έψαξα και έμαθα ότι αναπτύσσεται το ανοσοποιητικό τους σύστημα καλύτερα και επίσης τους κάνει πολύ καλό και στα κρεατάκια (αν στο τέλος του μπάνιου βουτήξεις και το κεφαλάκι τους).Οπότε θα την ξεκινήσω και πιστεύω ότι χάσαμε και πολλά μπάνια.

Link to comment
Share on other sites

εμας πάντως μας ειπε να κανουμε κανονικα μπανακι στη θαλασσα αρκει να ειναι μεχρι τις 11 το πρωι ή μετα τις 5το απόγευμα....

 

εννοειται σε καθαρη θάλασσα........ :cool:vacation6.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...