Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Εμάς το σωσίβιο αυτό από τα jumbo μας έσωσε πέρσυ το καλοκαίρι. Το παιδί μας ξακίνησε από το να μη θέλει να δει τη θάλασσα. Με αυτό μπήκε μέσα, γιατί αιστάνθηκε σιγουριά και μετά, έμαθε να κουνάει ελεύθερα τα χέρια του (γιατί με τα μπρατσάκια δεν μπορεί), ξεφουσκώναμε λίγο λίγο το σωσίβιο και μέχρι το σεπτέμβρη κολυμπούσε μόνος. Μήπως δεν αγοράσατε το σωστό μέγεθος, γιατί εμάς ήταν εφαρμοστό......

 

Εφαρμοστό δεν το έλεγες αλλά θυμάμαι ότι ήταν για την ηλικία της, ίσως επειδή το παιδί ήταν αρκετά αδύνατο να της ανέβαινε......μέχρι το σαγόνι.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια, τωρα που πλησιαζει ο καιρος για τη θαλασσα θα ηθελα και εγω τις συμβουλες σας!

Ο μικρος μου ειναι σχεδον 16 μηνων, σκεφτομαι να του παρω και κουλουρα και μπρατσακια και θα δω τι θα του αρεσει και θα τον βολεψει περισσοτερο.

Ποση ωρα κανει να κολυμπανε? Μετα το μπανιο τα ξεπλενετε με νερο (ή και σαπουνι ισως) για να μην μενουν με τα αλατια ή τα αφηνετε ετσι? Εγω λεω να τον ξεπλενω.

Να του παρω και κουβαδακια και τετοια για να παιζει στην αμμο ή ειναι νωρις? Φοβαμαι μηπως τρωει την αμμο ή για μικροβια και τετοια.. Λεω βλακειες?

Και οσες μενετε Αθηνα για πειτε καμια καλη παραλια για παιδακια, να ειναι καθαρη και περιποιημενη! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Goody καταρχήν να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Η κόρη μου πέρσι το καλοκαίρι ήταν 17-18 μηνών. Της είχαμε παρει κουλούρα-αλογάκι, της άρεσε για λίγο αλλά μετά ήθελε να βγει από αυτήν και να της κάνουμε παιχνιδάκια μέσα στη θάλασσα στην αγκαλιά. Μέσα στη θάλασσα μπορει να ήταν και πάνω από 10-15 λεπτά (με το μπαμπά της κυρίως), μετά εγώ (ο σπασίκλας) έλεγα "θα μουλιάσει το παιδί και τα σχετικά" :) και τη βγάζαμε. Δεν την ξέπλενα με νερό, τη σκούπιζα και της άλλαζα αμέσως μαγιό. Κουβαδάκια κλπ να παρεις σίγουρα, μπορεί και να παίξει, ή καλύτερα να απασχοληθεί λιγάκι. Η δικιά μου δεν έπαιζε ιδιαίτερα αλλά όργωνε την παραλία πέρα δώθε, πείραζε τις ξένες πετσέτες, τσάντες, κλπ...μια ομορφιά...:). Θα έχει και άλλα παιδάκια εκεί, πολυ βασικό. Πέρσι ήμασταν σε παραλία με βότσαλο οπότε δεν είχαμε πρόβλημα μην λερωθούμε. Φέτος θα παμε σε αμμουδερή, καλύτερα όμως γιατί τώρα πια παίζει με τα κουβαδάκια πολύυυυυ ώρα ....πως αλλάζουν μέσα σε λίγους μήνες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διάβασα όλο το θεμα αλλά λέτε κυρίως για μεγαλύτερα παιδακια.Ο γιος μου είναι 11 μηνων και κατι.Απο την εμπειρία σας τι ειναι καλύτερο? Σωσιβιάκι ή κουλουρίτσα?

Επίσης αυτό με την άμμο ειναι και δικό μου άγχος(μην την τρώει)!!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Κάπου ξανα είχα γράψει για αυτό κ δεν το βρίσκω θα το βάλω εδω. 

Εμείς κληρονομήσαμε από ανήψι ένα φοβερό μαγιό που έχει ενσωματωμένα κομμάτια υλικού που επιπλέει, και τα αφαιρεις ανάλογα με το πόσο μπορεί το παιδί να κολυμπήσει/επιπλέει ή όχι. 

Το κρατήσαμε 2 -3 χρόνια κ ήταν ότι πιο βολικό! Αφήνει τα χέρια ελεύθερα και μπορεί το παιδί δηλαδή να κολυμπάει χωρίς να του ανεβαίνει στο λαιμό αυτό το πράγμα όπως τα γιλέκα. 

λέγεται "μαγιό- σωσίβιο" και αν το ψάξετε στο ιντερνετ θα το βρείτε. 

καμία σχέση με μπρατσάκια ή άλλα γιλέκα τα οποία δοκιμάσαμε όλα λόγω "κληρονομιάς" οπότε είναι δοκιμασμένο! 

Α - σημαντικό! ακομα και εάν είναι κορίτσι, μήν πάρετε τα κοριτσιστικα που δεν έχουν λίγο "ποδαράκι" σαν σορτσάκι, 

γιατί αλλιώς θα τραβάει προς τα πάνω στον κάβαλο και θα ενοχλεί. 

να έχει λίγο ύφασμα όπως είναι τα μποξεράκια. φαινεται στις φωτό. 

On 5/2/2011 at 1:46 ΜΜ, Χαρά-Μαρία είπε:

αυτο το εχει παρει καμμια? Μηπως ειναι πολυ ζεστο?

 

https://www.mothercare.com/search/?q=float+suit

αυτό είναι, αλλά δεν είχα αυτής της μάρκας. ήταν άλλο , απο κατάστημα γαλλικό. αλλά το ίδιο πρέπει να είναι, και αν είδα καλά υπάρχει σε πολλά καταστήματα online.  από την κάτω μεριά, κάθε τουβλάκι έχει ενα λάστιχο και μπορείς να το απομακρύνεις, ένα ένα, όσα θέλεις. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Κάπου ξανα είχα γράψει για αυτό κ δεν το βρίσκω θα το βάλω εδω. 

Εμείς κληρονομήσαμε από ανήψι ένα φοβερό μαγιό που έχει ενσωματωμένα κομμάτια υλικού που επιπλέει, και τα αφαιρεις ανάλογα με το πόσο μπορεί το παιδί να κολυμπήσει/επιπλέει ή όχι. 

Το κρατήσαμε 2 -3 χρόνια κ ήταν ότι πιο βολικό! Αφήνει τα χέρια ελεύθερα και μπορεί το παιδί δηλαδή να κολυμπάει χωρίς να του ανεβαίνει στο λαιμό αυτό το πράγμα όπως τα γιλέκα. 

λέγεται "μαγιό- σωσίβιο" και αν το ψάξετε στο ιντερνετ θα το βρείτε. 

καμία σχέση με μπρατσάκια ή άλλα γιλέκα τα οποία δοκιμάσαμε όλα λόγω "κληρονομιάς" οπότε είναι δοκιμασμένο! 

Α - σημαντικό! ακομα και εάν είναι κορίτσι, μήν πάρετε τα κοριτσιστικα που δεν έχουν λίγο "ποδαράκι" σαν σορτσάκι, 

γιατί αλλιώς θα τραβάει προς τα πάνω στον κάβαλο και θα ενοχλεί. 

να έχει λίγο ύφασμα όπως είναι τα μποξεράκια. φαινεται στις φωτό. 

Πολυ ενδιαφερον! Δεν γνωριζα την υπαρξη του και ελεγα φετος να του παρω το swimtrainer αλλα αυτη η επιλογη φαινεται καλυτερη λογω του οτι του χρονου θα επρεπε να παρω το μεγαλυτερο νουμερο (θεμα οικονομιας δηλαδη) και επιπλεον σκεφτομουν οτι θα πρεπει να του το βαζω/βγαζω/ξαναβαζω και θα ηταν λιγο αβολο καθ'ολη τη διαρκεια του μπανιου. Εχω μια απορια ομως (μπορει να ειναι χαζη), οταν αφαιρεις σωσιβιο δεν γερνει απο τη μια πλευρα οταν επιπλεει; Επισης, αν θυμοσουν την μαρκα θα με διευκοληνες γιατι οτι βρηκα μεχρι στιγμης πρεπει να αγοραζω μεγαλυτερο νουμερο καθε χρονο, ενω εσυ το κρατησες 2-3 χρονια.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ένα τέτοιο μαγιό αλλά του γιου μου δεν του άρεσε καθόλου που ένιωθε το ύφασμα βρεγμένο πάνω του και ήθελε να το βγάζει πριν προλάβουμε να βγούμε από την θάλασσα, και εμένα όταν μας το είχαν φέρει δώρο το θεώρησα ιδανικό αλλά δεν ήταν για τον γιο μου τελικά.

Έτσι φέτος καταλήξαμε στα τουβλάκια εφόσον και στο κολυμβητήριο με αυτά κολυμπάει και του αρέσει. @Dust pink ποιο υλικό λες??

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Εμείς έχουμε ένα τέτοιο μαγιό αλλά του γιου μου δεν του άρεσε καθόλου που ένιωθε το ύφασμα βρεγμένο πάνω του και ήθελε να το βγάζει πριν προλάβουμε να βγούμε από την θάλασσα, και εμένα όταν μας το είχαν φέρει δώρο το θεώρησα ιδανικό αλλά δεν ήταν για τον γιο μου τελικά.

Έτσι φέτος καταλήξαμε στα τουβλάκια εφόσον και στο κολυμβητήριο με αυτά κολυμπάει και του αρέσει. @Dust pink ποιο υλικό λες??

Το αφρώδες κλασσικό που επιπλέει. Ο κύλινδρος που βάζουν και στα κολυμβητήρια κάτω από τα χέρια. Έχει και στο τζάμπο τέτοιος. Σαν αφρώδες "φίδι" μοιάζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Πολυ ενδιαφερον! Δεν γνωριζα την υπαρξη του και ελεγα φετος να του παρω το swimtrainer αλλα αυτη η επιλογη φαινεται καλυτερη λογω του οτι του χρονου θα επρεπε να παρω το μεγαλυτερο νουμερο (θεμα οικονομιας δηλαδη) και επιπλεον σκεφτομουν οτι θα πρεπει να του το βαζω/βγαζω/ξαναβαζω και θα ηταν λιγο αβολο καθ'ολη τη διαρκεια του μπανιου. Εχω μια απορια ομως (μπορει να ειναι χαζη), οταν αφαιρεις σωσιβιο δεν γερνει απο τη μια πλευρα οταν επιπλεει; Επισης, αν θυμοσουν την μαρκα θα με διευκοληνες γιατι οτι βρηκα μεχρι στιγμης πρεπει να αγοραζω μεγαλυτερο νουμερο καθε χρονο, ενω εσυ το κρατησες 2-3 χρονια.

εγγυώμαι :-D ότι είναι η καλύτερη επιλογή από όλες εξαιτίας δοκιμής κληρονομιάς μεγάλης από ανήψια, κάθε είδους τέτοιων πραγμάτων. 

τα τουβλάκια είναι μια χαρά για πάνω από 4 ετών κατά τη γνώμη μου.

Το θεωρώ θέμα ασφαλείας το ότι από το μαγιό σωσίβιο δεν μπορεί να φύγει ή σπάσει ή ανοίξει κάτι απότομα, είναι πάνω στο μωρό αυτά ραμμένα, κοντά στο σώμα του. 

 

Ενώ τα τουβλάκια σε μικρό παιδί πχ 2-3 ετών, έχω δεί να αναποδογυρίζει μέσα στη θάλασσα και να μη μπορεί να επανέλθει επειδή μετατοπίζονται!

Επίσης, μπορεί κακή στιγμή να μην τα κλείσεις καλά κατά λάθος ή από βιασύνη επειδή μπήκε άμμος στο κλείστρο ή κάτι άλλο..   (πχ σορρυ μπαμπάδες, αλλά το έχω δεί! )

Η εφαρμογή δεν είναι ποτέ "ακριβώς" γιατί πχ αν βαλεις από κάτω καποιο αντηλιακό μπλουζάκι θα ναι στενο ή όταν το βγάλεις θα είναι φαρδύ.

Ποσο στενά να τα εφαρμόσεις κιόλας, η κοιλιά που δενεις τα τουβλάκια, είναι εκεί που αναπνέουν τα παιδιά και αυξομειώνεται. 

όλα τα παιδιά που θυμάμαι, με τουβλάκια με το που έβγαιναν απο θαλασσα ήθελαν να τα βγάλουν οπότε  "έλα μαμά βγάλτα" για να κατσουν να παίξουν με την άμμο - γιατί πως θα κάτσεις στην άμμο με τη ζώνη αυτή στενά στη κοιλιά;

Άρα, άντε πάλι μετά όταν πάει να βουτήξει "πάρε να βάλεις πάλι τα τουβλάκια " ή κυνήγι για να τα βαλουμε αν είναι μικρούλι κ ψιλοπερπατάει.

 

Είχαμε τουβλάκια αλλά μετά τα 4 που ήδη κολυμπούσε κάπως. 

με αυτό το μαγιό σωσίβιο είναι ο μόνος τρόπος να μην χρειάζεται να έχεις καρφωμένα τα μάτια στο παιδί ακόμα και εκεί που σπάει το κυμματάκι.  

Στα 2-3 δεν μπορείς να εμπιστευτείς το παιδί ότι κάθε φορά που θα μπουσουλάει περπατάει στη θάλασσα θα θυμάται να παίνρει κ το μακαρόνι, 

 για μένα διακοπές αυτό δεν είναι, να πρέπει να λέω στο παιδί μου "πάρε το μακαρόνι"  "βάλε τα μπρατσάκια" κλπ κλπ 10 φορές την ημέρα 

που και άλλες τόσες θα είναι και οι φορές που θα τα βγάζει !!! μπουα χα!!   εμείς ηρεμήσαμε με το μαγιοσωσίβιο.  Στο τέλος, στα 3,5 πχ απλώς βάζαμε 2 τουβλάκια στο μαγιό στην πλάτη μόνο.  Αυτά είναι συνήθως αρκετά ελαστικά, δηλαδή αυτό το ίδιο το παλιό μαγιό φόραγε στα 2 και στα 3,5...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , belleblue είπε:

εγγυώμαι :-D ότι είναι η καλύτερη επιλογή από όλες εξαιτίας δοκιμής κληρονομιάς μεγάλης από ανήψια, κάθε είδους τέτοιων πραγμάτων. 

τα τουβλάκια είναι μια χαρά για πάνω από 4 ετών κατά τη γνώμη μου.

Το θεωρώ θέμα ασφαλείας το ότι από το μαγιό σωσίβιο δεν μπορεί να φύγει ή σπάσει ή ανοίξει κάτι απότομα, είναι πάνω στο μωρό αυτά ραμμένα, κοντά στο σώμα του. 

 

Ενώ τα τουβλάκια σε μικρό παιδί πχ 2-3 ετών, έχω δεί να αναποδογυρίζει μέσα στη θάλασσα και να μη μπορεί να επανέλθει επειδή μετατοπίζονται!

Επίσης, μπορεί κακή στιγμή να μην τα κλείσεις καλά κατά λάθος ή από βιασύνη επειδή μπήκε άμμος στο κλείστρο ή κάτι άλλο..   (πχ σορρυ μπαμπάδες, αλλά το έχω δεί! )

Η εφαρμογή δεν είναι ποτέ "ακριβώς" γιατί πχ αν βαλεις από κάτω καποιο αντηλιακό μπλουζάκι θα ναι στενο ή όταν το βγάλεις θα είναι φαρδύ.

Ποσο στενά να τα εφαρμόσεις κιόλας, η κοιλιά που δενεις τα τουβλάκια, είναι εκεί που αναπνέουν τα παιδιά και αυξομειώνεται. 

όλα τα παιδιά που θυμάμαι, με τουβλάκια με το που έβγαιναν απο θαλασσα ήθελαν να τα βγάλουν οπότε  "έλα μαμά βγάλτα" για να κατσουν να παίξουν με την άμμο - γιατί πως θα κάτσεις στην άμμο με τη ζώνη αυτή στενά στη κοιλιά;

Άρα, άντε πάλι μετά όταν πάει να βουτήξει "πάρε να βάλεις πάλι τα τουβλάκια " ή κυνήγι για να τα βαλουμε αν είναι μικρούλι κ ψιλοπερπατάει.

 

Είχαμε τουβλάκια αλλά μετά τα 4 που ήδη κολυμπούσε κάπως. 

με αυτό το μαγιό σωσίβιο είναι ο μόνος τρόπος να μην χρειάζεται να έχεις καρφωμένα τα μάτια στο παιδί ακόμα και εκεί που σπάει το κυμματάκι.  

Στα 2-3 δεν μπορείς να εμπιστευτείς το παιδί ότι κάθε φορά που θα μπουσουλάει περπατάει στη θάλασσα θα θυμάται να παίνρει κ το μακαρόνι, 

 για μένα διακοπές αυτό δεν είναι, να πρέπει να λέω στο παιδί μου "πάρε το μακαρόνι"  "βάλε τα μπρατσάκια" κλπ κλπ 10 φορές την ημέρα 

που και άλλες τόσες θα είναι και οι φορές που θα τα βγάζει !!! μπουα χα!!   εμείς ηρεμήσαμε με το μαγιοσωσίβιο.  Στο τέλος, στα 3,5 πχ απλώς βάζαμε 2 τουβλάκια στο μαγιό στην πλάτη μόνο.  Αυτά είναι συνήθως αρκετά ελαστικά, δηλαδή αυτό το ίδιο το παλιό μαγιό φόραγε στα 2 και στα 3,5...

 

 

 

 

 

Το μακαρόνι το ανέφερα σκεπτόμενη παιδί κάτω των 2 ετών που τα πράγματα είναι ελεγχόμενα, εσύ το βάζεις κολυμπάτε και βγαίνετε. Δεν έχει αποκτήσει δηλαδή αυτονομία. Προφανώς σε ένα μεγαλύτερο παιδί άνω των 2 πιθανολογω πως η το μαγιό σωσίβιο θα είναι καλή λύση. Το μακαρόνι είναι ο αρχικός τρόπος επαφής με το νερό ,μετά την αγκαλιά που χρησιμοποιείται στο κολυμβητήριο. Σου μαθαίνει δηλαδή να διαχειρίζεσαι το παιδί στο νερό, μικρότερο παιδί φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το παιδί πάντα, εμείς στο κολυμβητήριο αρχικά είχαμε το μακαρόνι όπως ακριβώς λέει η dust pink,αυτή ήταν η πρώτη επαφή, τώρα έχουμε τουβλάκια που τα προτιμά από το μαγιό γιατί δεν του αρέσει που είναι κολλημένο πάνω του μετά όταν βγαίνει από το νερό, ,αυτό ισχύει για το δικό μου παιδί, σε άλλο παιδί μπορεί να ισχύει κάτι άλλο,  ο κάθε ένας προσαρμόζεται στο τι προτιμάει το παιδί του. Εννοείται πως σε καμία περίπτωση  το παιδί δεν είναι ποτέ μόνο του στην άμμο να παίζει, είναι πάντα υπό την επίβλεψη του γονέα είτε αυτό που φοράει λέγεται μαγιό είτε τουβλάκια είτε μπρατσάκια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στο κολυμβητήριο τα φοράμε. Στο γκρουπ είναι παιδάκια μέχρι 3,5 χρόνων κάποια έχουν το μακαρόνι κάποια τα τουβλάκια (η δικιά μου επειδή είναι μικρή μόνο μακαρόνι και αγκαλιά) . Είναι ανάλογα ότι βολεύεται το κάθε παιδί.

Στην θάλασσα συμφωνώ με όλα!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να παρω το swim trainer αλλα τελικα ειχα απλη κουλουρα με χωρο για τα ποδαρακια το πρωτο καλοκαιρι κατω τους ετους κ το δευτερο στα 1,5

το μαγιω με τα τουβλακια φαινονται βολικα(αν κ θα ηθελα μαγιω-πανα)

στην κορη μου που τα παει καλα με τη θαλασσα στα 2,5ειχαμε γιλεκο,οχι τελεια εφαρμογη,κ απλη κουλουρα,που ομως με το που εμπαινε την εβαζε κατευθειαν οποτε δ ειχαμε φωνες κ κυνηγι.φετος λεμε να της παρουμε μια σανιδα λ,κ γω σκεφτομαι κ το μακαρονι,σαν μια μικρη βοηθεια,τα τουβλακια πλεον τα θεωρω υπερβολη στα 3,5 γτ επιπλεει πολυ καλα.ο μικρος παλι που βουλιαζει σιγουρα θελει κτ πιο σταθερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , vicky86 είπε:

ηθελα να παρω το swim trainer αλλα τελικα ειχα απλη κουλουρα με χωρο για τα ποδαρακια το πρωτο καλοκαιρι κατω τους ετους κ το δευτερο στα 1,5

το μαγιω με τα τουβλακια φαινονται βολικα(αν κ θα ηθελα μαγιω-πανα)

στην κορη μου που τα παει καλα με τη θαλασσα στα 2,5ειχαμε γιλεκο,οχι τελεια εφαρμογη,κ απλη κουλουρα,που ομως με το που εμπαινε την εβαζε κατευθειαν οποτε δ ειχαμε φωνες κ κυνηγι.φετος λεμε να της παρουμε μια σανιδα λ,κ γω σκεφτομαι κ το μακαρονι,σαν μια μικρη βοηθεια,τα τουβλακια πλεον τα θεωρω υπερβολη στα 3,5 γτ επιπλεει πολυ καλα.ο μικρος παλι που βουλιαζει σιγουρα θελει κτ πιο σταθερο

Αντι για μαγιό πάνα ,σου προτείνω τα μαγιό πάνα μιας χρήσης (libero κτλ).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Αντι για μαγιό πάνα ,σου προτείνω τα μαγιό πάνα μιας χρήσης (libero κτλ).

τετοια παιρνω γτ ηθελα στην κορη να βαζω ωραια μαγιουδακια απο πανω:oops::mad::-D

απλα μου φαινεται πιο απλο το αλλο σαν ιδεα

@μαγιοπουλας αν εννοεις αυτα ,οχι δ εισερχεται,αν κ δ ειχαμε ποτε κακα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγγυώμαι :-D ότι είναι η καλύτερη επιλογή από όλες εξαιτίας δοκιμής κληρονομιάς μεγάλης από ανήψια, κάθε είδους τέτοιων πραγμάτων. 

τα τουβλάκια είναι μια χαρά για πάνω από 4 ετών κατά τη γνώμη μου.

Το θεωρώ θέμα ασφαλείας το ότι από το μαγιό σωσίβιο δεν μπορεί να φύγει ή σπάσει ή ανοίξει κάτι απότομα, είναι πάνω στο μωρό αυτά ραμμένα, κοντά στο σώμα του. 

 

Ενώ τα τουβλάκια σε μικρό παιδί πχ 2-3 ετών, έχω δεί να αναποδογυρίζει μέσα στη θάλασσα και να μη μπορεί να επανέλθει επειδή μετατοπίζονται!

Επίσης, μπορεί κακή στιγμή να μην τα κλείσεις καλά κατά λάθος ή από βιασύνη επειδή μπήκε άμμος στο κλείστρο ή κάτι άλλο..   (πχ σορρυ μπαμπάδες, αλλά το έχω δεί! )

Η εφαρμογή δεν είναι ποτέ "ακριβώς" γιατί πχ αν βαλεις από κάτω καποιο αντηλιακό μπλουζάκι θα ναι στενο ή όταν το βγάλεις θα είναι φαρδύ.

Ποσο στενά να τα εφαρμόσεις κιόλας, η κοιλιά που δενεις τα τουβλάκια, είναι εκεί που αναπνέουν τα παιδιά και αυξομειώνεται. 

όλα τα παιδιά που θυμάμαι, με τουβλάκια με το που έβγαιναν απο θαλασσα ήθελαν να τα βγάλουν οπότε  "έλα μαμά βγάλτα" για να κατσουν να παίξουν με την άμμο - γιατί πως θα κάτσεις στην άμμο με τη ζώνη αυτή στενά στη κοιλιά;

Άρα, άντε πάλι μετά όταν πάει να βουτήξει "πάρε να βάλεις πάλι τα τουβλάκια " ή κυνήγι για να τα βαλουμε αν είναι μικρούλι κ ψιλοπερπατάει.

 

Είχαμε τουβλάκια αλλά μετά τα 4 που ήδη κολυμπούσε κάπως. 

με αυτό το μαγιό σωσίβιο είναι ο μόνος τρόπος να μην χρειάζεται να έχεις καρφωμένα τα μάτια στο παιδί ακόμα και εκεί που σπάει το κυμματάκι.  

Στα 2-3 δεν μπορείς να εμπιστευτείς το παιδί ότι κάθε φορά που θα μπουσουλάει περπατάει στη θάλασσα θα θυμάται να παίνρει κ το μακαρόνι, 

 για μένα διακοπές αυτό δεν είναι, να πρέπει να λέω στο παιδί μου "πάρε το μακαρόνι"  "βάλε τα μπρατσάκια" κλπ κλπ 10 φορές την ημέρα 

που και άλλες τόσες θα είναι και οι φορές που θα τα βγάζει !!! μπουα χα!!   εμείς ηρεμήσαμε με το μαγιοσωσίβιο.  Στο τέλος, στα 3,5 πχ απλώς βάζαμε 2 τουβλάκια στο μαγιό στην πλάτη μόνο.  Αυτά είναι συνήθως αρκετά ελαστικά, δηλαδή αυτό το ίδιο το παλιό μαγιό φόραγε στα 2 και στα 3,5...

 

 

 

 

 

 

Παιδί που δεν κολυμπά πολύ καλά, έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να το αφήσεις από τα μάτια σου. Γι αυτό και προσωπικά δεν καταλαβαίνω το φόβο π.χ. να μην κινηθούν τα τουβλάκια κλπ. Το μωρό 1 και 2 και 3 ετών, δεν το εμπιστευόμαστε σε κανένα μα κανένα μέσο να υποκαταστήσει την προσοχή μας. Τα τουβλάκια ή το μακαρόνι ή δεν ξέρω τι άλλο έχουν να κάνουν μόνο με το να μας ελευθερώσουν τα χέρια στο παιχνίδι, δεν πρόκειται να προστατεύσουν το παιδάκι ή να του επιτρέψουν να μπει στο νερό χωρίς να είμαστε πολύ κοντά. Δεν υπάρχει κανένα μαγιο-σωσίβιο που θα σου επιτρέψει στο νερό να μην έχεις καρφωμένα τα μάτια στο παιδί με ασφάλεια, είναι ρώσικη ρουλέτα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Το μακαρόνι το ανέφερα σκεπτόμενη παιδί κάτω των 2 ετών που τα πράγματα είναι ελεγχόμενα, εσύ το βάζεις κολυμπάτε και βγαίνετε. Δεν έχει αποκτήσει δηλαδή αυτονομία. Προφανώς σε ένα μεγαλύτερο παιδί άνω των 2 πιθανολογω πως η το μαγιό σωσίβιο θα είναι καλή λύση. Το μακαρόνι είναι ο αρχικός τρόπος επαφής με το νερό ,μετά την αγκαλιά που χρησιμοποιείται στο κολυμβητήριο. Σου μαθαίνει δηλαδή να διαχειρίζεσαι το παιδί στο νερό, μικρότερο παιδί φυσικά.

 

Το μακαρόνι είναι εργαλείο εκμάθησης κολύμβησης, μη θεωρείς ότι είναι για μωρά. Εδώ υπάρχουν ασκήσεις για ενήλικες με μακαρόνι αντί για σανίδα, και είναι στάνταρ και σε παιδιά 5-6 χρονών στα μαθήματα. Οπότε χαμένο δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Παιδί που δεν κολυμπά πολύ καλά, έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να το αφήσεις από τα μάτια σου. Γι αυτό και προσωπικά δεν καταλαβαίνω το φόβο π.χ. να μην κινηθούν τα τουβλάκια κλπ. Το μωρό 1 και 2 και 3 ετών, δεν το εμπιστευόμαστε σε κανένα μα κανένα μέσο να υποκαταστήσει την προσοχή μας. Τα τουβλάκια ή το μακαρόνι ή δεν ξέρω τι άλλο έχουν να κάνουν μόνο με το να μας ελευθερώσουν τα χέρια στο παιχνίδι, δεν πρόκειται να προστατεύσουν το παιδάκι ή να του επιτρέψουν να μπει στο νερό χωρίς να είμαστε πολύ κοντά. Δεν υπάρχει κανένα μαγιο-σωσίβιο που θα σου επιτρέψει στο νερό να μην έχεις καρφωμένα τα μάτια στο παιδί με ασφάλεια, είναι ρώσικη ρουλέτα. 

Φανταζομαι οτι η @belleblue δεν εννοει να βρεις ενα σωσιβιο που να μην χρειαζεται να κοιτας το παιδι, τουλαχιστον εχω δεν εχω αντιληφθει οτι θα μπορουσε να κανει κατι τοσο ανευθυνο απο τις παραθεσεις της γενικοτερα. Θεωρω οτι εννοει (αυτο που θα ηθελα κι εγω) να μπορεις να νιωθεις ασφαλεια κοιτωντας το απο μια αποσταση απο την πετσετα σου να πλατσουριζει ενω εσυ χαλαρωνεις, χωρις να χρειαζεται να εισαι στα 1-2 μετρα διπλα του συνεχως.

 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το μακαρόνι είναι εργαλείο εκμάθησης κολύμβησης, μη θεωρείς ότι είναι για μωρά. Εδώ υπάρχουν ασκήσεις για ενήλικες με μακαρόνι αντί για σανίδα, και είναι στάνταρ και σε παιδιά 5-6 χρονών στα μαθήματα. Οπότε χαμένο δεν πάει.

Είναι πολυεργαλειο ανάλογα με τον τρόπο που θα χρησιμοποιηθεί. Μπορεί να γίνει και όργανο εκμάθησης και σωσίβιο. Στα μωρά μέχρι 3,5 χρόνων είναι κατά κόρον must .  Αν ένα παιδί ή ενήλικας έχει μια βασική εξοικείωση στο υδάτινο στοιχείο παραμερίζεται λίγο το μακαρόνι . 5-6 χρόνων με μακαρόνι;;; Όσα τμήματα αυτών των ηλικιών έχω πετύχει πριν ξεκινήσει το δικό μας μάθημα δυσανασχετούν , προτιμούν τα παιχνίδια και τις βουτιές. Ειδικά τα παιδάκια που πηγαίνουν χρόνια και θεωτητικα ανταποκρίνονται καλύτερα στο νερό.

Η σανίδα βοηθά περισσότερο στην στάση του σώματος και στον έλεγχο των ποδιών (πρόσθιο, ύπτιο, ελεύθερο). Απ ότι έχω δει πλέον γίνεται ελάχιστη χρήση της στην μικρή και διαδεδομένη στην μεγάλη πισίνα κυρίως σε τμήματα προαγωνιστικα. Στα δικά μου χρόνια που δεν υπήρχε το μακαρόνι την χρησιμοποιούσαμε αλλά ήταν άβολη.

Τώρα σε τμήματα ενηλίκων από άποψη καθαρά ασκήσεων το μακαρόνι όπως και αρκετά άλλα πράγματα είναι χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Είναι πολυεργαλειο ανάλογα με τον τρόπο που θα χρησιμοποιηθεί. Μπορεί να γίνει και όργανο εκμάθησης και σωσίβιο. Στα μωρά μέχρι 3,5 χρόνων είναι κατά κόρον must .  Αν ένα παιδί ή ενήλικας έχει μια βασική εξοικείωση στο υδάτινο στοιχείο παραμερίζεται λίγο το μακαρόνι . 5-6 χρόνων με μακαρόνι;;; Όσα τμήματα αυτών των ηλικιών έχω πετύχει πριν ξεκινήσει το δικό μας μάθημα δυσανασχετούν , προτιμούν τα παιχνίδια και τις βουτιές. Ειδικά τα παιδάκια που πηγαίνουν χρόνια και θεωτητικα ανταποκρίνονται καλύτερα στο νερό.

Η σανίδα βοηθά περισσότερο στην στάση του σώματος και στον έλεγχο των ποδιών (πρόσθιο, ύπτιο, ελεύθερο). Απ ότι έχω δει πλέον γίνεται ελάχιστη χρήση της στην μικρή και διαδεδομένη στην μεγάλη πισίνα κυρίως σε τμήματα προαγωνιστικα. Στα δικά μου χρόνια που δεν υπήρχε το μακαρόνι την χρησιμοποιούσαμε αλλά ήταν άβολη.

Τώρα σε τμήματα ενηλίκων από άποψη καθαρά ασκήσεων το μακαρόνι όπως και αρκετά άλλα πράγματα είναι χρήσιμα.

 

Το μακαρονι γενικα εχει χρηση και σε αρκετα μεγαλες ηλικιες απο οσο εχω δει. Εδω και για ενηλικες εχει χρηση. Οποτε δεδομενου οτι ειναι και πολυ οικονομικο, τουλαχιστον κανεις αποσβεση :) 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Φανταζομαι οτι η @belleblue δεν εννοει να βρεις ενα σωσιβιο που να μην χρειαζεται να κοιτας το παιδι, τουλαχιστον εχω δεν εχω αντιληφθει οτι θα μπορουσε να κανει κατι τοσο ανευθυνο απο τις παραθεσεις της γενικοτερα. Θεωρω οτι εννοει (αυτο που θα ηθελα κι εγω) να μπορεις να νιωθεις ασφαλεια κοιτωντας το απο μια αποσταση απο την πετσετα σου να πλατσουριζει ενω εσυ χαλαρωνεις, χωρις να χρειαζεται να εισαι στα 1-2 μετρα διπλα του συνεχως.

 

Το να χαλαρωσεις με μωρο στη θαλασσα δεν νομιζω οτι γινεται. Σιγουρα γινεται αν μπαινοβγαινει μεχρι τη μεση, αλλα εκει και χωρις σωσιβιο το ιδιο ειναι το αποτελεσμα. Αν δεν παταει, το ιδιο καλα πνιγεται σε ενα μετρο νερο και σε δεκα. Νομιζω για την ακριβεια, οτι θα ενιωθα πολυ πιο ασφαλης με το παιδι να πλατσουριζει χωρις σωσιβιο, γιατι δε θα ρισκαρει και το ιδιο να παει προς τα μεσα, ουτε θα το παρασυρει το κυμα, ουτα θα αρχισει να κυνηγα καμια μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...