Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Φράουλα μαστίχα και κεράσιιιιιι....όποιος φάει δεν θα το ξεχααασειιιιιιιι

Μόνο εγώ δεν έζησα χαλαρά φοιτητικά χρόνια καθώς προσπαθούσα να συνδυάσω φουλ ταιμ δουλειά και σχολή...ας όψεται όμως!!!

Βέβαια δεν έχω παράπονο, έζησα ωραία όλα τα χρόνια χωρίς τις τωρινές μου υποχρεώσεις!

Πωπω πολύ δύσκολο δουλειά κ σπουδές μαζί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα ζουζούνια δεν είναι ακριβώς ότι δεν είναι ποιοτικά, απλά είναι μονο με ηλεκτρονικά όργανα και χωρίς πολύ πλούσιο άκουσμα. Είναι πιο ωραίο για το παιδί να ακούει πραγματικά όργανα σε ποικίλους συνδυασμούς όπως πχ στον Τεμπέλη Δράκο και άλλα παρόμοια. Αλλά εδώ που τα λέμε τα ζουζούνια είναι πολύ πιο παιδικά σαν στυλ, ο Τεμπέλης Δράκος κλπ αν δεν προσέξει κανείς τα λόγια άνετα τα περνάει για απλά έντεχνα! Και ακούγονται ευχάριστα από όλους. Εμείς πάντως δεν πολυβαζουμε παιδικά ακόμη, πολύ σπάνια. Της τραγουδάω συχνά αλλά οχι κάθε μέρα, κυρίως όταν υπάρχει μια γκρίνια. Ίσως σιγά σιγά πρέπει. Τώρα έχει αρχίσει να συμπληρώνει λέξεις αν σταματήσεις τον στίχο στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Περιττο να σας πω τι χαμός έγινε με τα μπρατσάκια. σαν τρελός έκανε, δεν ήθελε να βγει

Τα πήρατε λοιπόν! Πολύ ωραία! Θα τα χαρει πολύ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με το swimtrainer δύο μέρες τώρα μπήκε μια χαρά, το ζήτησε κιόλας (άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου) κι έλεγε "μόνη μόνη", να μην την κρατάμε καν. Πάει απ'τον ένα στον άλλο κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα στη θάλασσα είδα αμέτρητα παιδάκια με μπρατσακια. Άρα μάλλον δεν έχουν ξεπεραστεί και τόσο όσο νομίζουμε. Μόνο 2 ήταν με τουβλάκια, μάλλον αδερφάκια.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Σήμερα στη θάλασσα είδα αμέτρητα παιδάκια με μπρατσακια. Άρα μάλλον δεν έχουν ξεπεραστεί και τόσο όσο νομίζουμε. Μόνο 2 ήταν με τουβλάκια, μάλλον αδερφάκια.

Είναι συνηθισμένο.Δεν είδα τις παραπάνω αναρτήσεις.Κρατα το swim trainer και του χρονου πάρε μακαρόνι εκτός από αυτό.Επισης θα σου σύστημα γιλέκο με τουβλάκια από το mother care.Μονο αυτά μας έχουν πει από το κολυμβητηριο.Μας απαγορεύουν τα μπρατσακια.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Μας απαγορεύουν τα μπρατσακια.

Και εμάς, αυτό που έχουμε μέχρι τώρα χρησιμοποιήσει είναι swimtrainer όταν ήταν μωρό, τουβλάκια, μακαρόνι και σανίδα. Φέτος μπαίνει στην θάλασσα χωρίς να χρειάζεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εμάς, αυτό που έχουμε μέχρι τώρα χρησιμοποιήσει είναι swimtrainer όταν ήταν μωρό, τουβλάκια, μακαρόνι και σανίδα. Φέτος μπαίνει στην θάλασσα χωρίς να χρειάζεται κάτι.

Μαι.καο σανίδα.φα Τάσου να έχεις δύο φούσκες στα χέρια σου καθόλου βολικό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά τι κόλλημα είναι αυτο με τα μπρατσάκια; προφανως δεν τα βαζει κανεις για να μάθει το παιδι μπανιο αλλα για να εξοικειωθεί και να χαρεί τη θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

άσχετο τελείως, @Έσπερος δεν ξέρω σε ποιο νησί ζείτε όμως ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς παράλογο έως και ανεπίτρεπτο να μην υπάρχουν πισίνες για παιδιά κάτω των 4.

Αυτό το αντιμετώπισα και εγώ όταν πριν πέντε χρόνια έψαχνα baby swimming για τον γιο μου, ζω σε έναν από τους μεγαλύτερους δήμους της Αττικής και δεν υπήρχε ούτε μία πισίνα που να δέχεται παιδιά ενός έτους, όλες ήταν από 4 και πάνω, τελικά αναγκάστηκα και τον έγραψα σε πισίνα άλλου δήμου σε όμιλο, εκεί είναι ακόμα το παιδί. Πισίνα στην περιοχή μας που να δέχεται παιδιά ηλικίας κάτω των 4 άνοιξε πριν δύο χρόνια. Είναι φοβερό να συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα, είναι πολύ σημαντικό να μάθουν κολύμβηση τα παιδιά μας.

4 minutes ago, MagdaP said:

Βρε παιδιά τι κόλλημα είναι αυτο με τα μπρατσάκια; προφανως δεν τα βαζει κανεις για να μάθει το παιδι μπανιο αλλα για να εξοικειωθεί και να χαρεί τη θάλασσα!

Η ίδια στην αρχή είπε πως δεν ήθελε να τα βάλει καθόλου  στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Με τα τσιμπραγκαλα της θάλασσας  ξεχνάτε κι εσείς πάντα να πάρετε κάτι; Εμείς την πρώτη μέρα ξεχάσαμε το σωσίβιο και ήταν αγκαλιά, άλλη φορά το μαγιό της κι έκανε γυμνισμό, άλλη φορά το καπέλο της κι έβαλε του μπαμπά :razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Με τα τσιμπραγκαλα της θάλασσας  ξεχνάτε κι εσείς πάντα να πάρετε κάτι; Εμείς την πρώτη μέρα ξεχάσαμε το σωσίβιο και ήταν αγκαλιά, άλλη φορά το μαγιό της κι έκανε γυμνισμό, άλλη φορά το καπέλο της κι έβαλε του μπαμπά :razz:

Tα έχω όλα σε μία τσάντα, οπότε απλά παίρνουμε την τσάντα. Από κουβαδάκια, ό,τι θυμηθούν παίρνουν, δεν ασχολούμαι

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ξεχνάμε να τα βάλουμε στην τσάντα! Αφού τα έχουμε βγάλει για να ξεπλυθούν και να στεγνωσουν. Το σωσίβιο εξάλλου δεν μπαίνει στην τσάντα. Τα κουβαδάκια είναι τα μόνα που δεν ξεχνάμε γιατί είναι μόνιμα στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , little lamb είπε:

Εννοώ ότι ξεχνάμε να τα βάλουμε στην τσάντα! Αφού τα έχουμε βγάλει για να ξεπλυθούν και να στεγνωσουν. Το σωσίβιο εξάλλου δεν μπαίνει στην τσάντα. Τα κουβαδάκια είναι τα μόνα που δεν ξεχνάμε γιατί είναι μόνιμα στο αυτοκίνητο.

ναι, εγω οταν τελειωνω με τα πλυσιματα τα βαζω στην τσαντα απευθειας, δεν εχουν αλλη θεση. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

άσχετο τελείως, @Έσπερος δεν ξέρω σε ποιο νησί ζείτε όμως ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς παράλογο έως και ανεπίτρεπτο να μην υπάρχουν πισίνες για παιδιά κάτω των 4.

Αυτό το αντιμετώπισα και εγώ όταν πριν πέντε χρόνια έψαχνα baby swimming για τον γιο μου, ζω σε έναν από τους μεγαλύτερους δήμους της Αττικής και δεν υπήρχε ούτε μία πισίνα που να δέχεται παιδιά ενός έτους, όλες ήταν από 4 και πάνω, τελικά αναγκάστηκα και τον έγραψα σε πισίνα άλλου δήμου σε όμιλο, εκεί είναι ακόμα το παιδί. Πισίνα στην περιοχή μας που να δέχεται παιδιά ηλικίας κάτω των 4 άνοιξε πριν δύο χρόνια. Είναι φοβερό να συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα, είναι πολύ σημαντικό να μάθουν κολύμβηση τα παιδιά μας.

Η ίδια στην αρχή είπε πως δεν ήθελε να τα βάλει καθόλου  στο παιδί.

Εμείς δεν έχουμε πισίνες γενικώς. δλδ για άθληση. Ο ναυτικός όμιλος κ άλλοι φορείς/ιδιώτες  κάνουν στη θάλασσα μάθημα αλλά δν αναλαμβάνουν κάτω των πέντε. Είναι σοβαρή έλλειψη όντως αλλά δυστυχώς το να είσαι σε πλουσιο τουριστικό νησί δεν σημαίνει πάντα ότι υπάρχει φροντίδα για υποδομές. Βέβαια ένα γυμναστήριο κάνει αθλητικό camp κ λέει κ για πισίνα, λογικα σε συνεργασία με ξενοδοχείο, αλλά κι αυτό ήταν για μεγαλύτερα παιδιά. 

4 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Έσπερος, μην ακούς και βγάλεις τα μπρατσάκια απ' το παιδί! Άφησέ το να χαρεί τη θαλασσα όπως νιώθει εκείνο άνετα.

Πίστεψε με θα κάνω αγώνα για να βγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται κατά προτίμηση αυτό το καλοκαίρι. ήδη νιώθω χάλια! αλλά του αρέσει του κακομοίρη…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , little lamb είπε:

Εννοώ ότι ξεχνάμε να τα βάλουμε στην τσάντα! Αφού τα έχουμε βγάλει για να ξεπλυθούν και να στεγνωσουν. Το σωσίβιο εξάλλου δεν μπαίνει στην τσάντα. Τα κουβαδάκια είναι τα μόνα που δεν ξεχνάμε γιατί είναι μόνιμα στο αυτοκίνητο.

Και εγώ πάντα κάτι ξεχνάω , όχι μόνο όταν πάω παραλία και όταν βγαίνουμε βόλτα όλο και κάτι δεν θα πάρω .. ένα μυαλό τι να κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παθαίνω το άλλο. όταν γυρνάμε από θάλασσα επειδή συνήθως είμαστε πεινασμένοι για μεσημέρι, νιώθω ένα απίστευτο άγχος με το ξέπλυμα άπλωμα σκούπισμα άμμου κλπ κ κάθε φορά μετανιώνω που πήγαμε! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω παθαίνω το άλλο. όταν γυρνάμε από θάλασσα επειδή συνήθως είμαστε πεινασμένοι για μεσημέρι, νιώθω ένα απίστευτο άγχος με το ξέπλυμα άπλωμα σκούπισμα άμμου κλπ κ κάθε φορά μετανιώνω που πήγαμε! 

Είναι κουραστικό είναι αλήθεια να πας για μπάνιο με παιδιά. Πιο πολύ το μετά σκέφτομαι και εγώ .. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Είναι κουραστικό είναι αλήθεια να πας για μπάνιο με παιδιά. Πιο πολύ το μετά σκέφτομαι και εγώ .. 

Η πεθερά μου έχει ντουζιέρα στον κήπο. Είναι πανεύκολο γιατί οι άντρες ξεπλένονται έξω κ μετά ξεπλένουν κ τα πράγματα, τα απλώνουμε κ όλα οκ. Εμάς το λάστιχο είναι σε άβολο σημείο οπότε μπαίνουμε στο σπίτι με άμμο, όσο ξεπλένεται ο πρώτος οι υπόλοιποι μεταφέρουν την άμμο παντού κ τα πράγματα πρέπει να μπουν σπίτι κ να ξεπλυθούν κ μετά να απλωθούν, δλδ πολλαπλασιάζονται οι δουλειές κ το βρωμισμα! Το ωραίο είναι όταν πάμε στα βότσαλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , irin είπε:

ναι, εγω οταν τελειωνω με τα πλυσιματα τα βαζω στην τσαντα απευθειας, δεν εχουν αλλη θεση. 

 

Ναι όταν τα μαζευω εγώ έτσι κάνω, αλλά πολλές φορές τα μαζεύει ο άντρας μου ή η μαμά μου τώρα που είμαστε με τους παππούδες στο εξοχικό και τα αφήνουν διπλωμένα κάπου, αμελω κι εγώ να τα βάλω στην τσάντα όταν τα δω κι έτσι την ώρα που φεύγουμε τι να πρωτομαζεψω. Το μαγιό της μικρής ξεχνιέται εύκολα πάντως γιατί οι υπόλοιποι φοράμε μαγιό από το σπίτι ενώ εκείνης πρέπει να το πάρουμε μαζί να το φορέσει εκεί (φοράει πάνα)

 

πρίν από 24 λεπτά , Super.mum είπε:

Και εγώ πάντα κάτι ξεχνάω , όχι μόνο όταν πάω παραλία και όταν βγαίνουμε βόλτα όλο και κάτι δεν θα πάρω .. ένα μυαλό τι να κάνεις 

 

Ναι και στη βόλτα... Δεύτερη αλλαξια, πάνες, μωρομαντηλα, παγούρι, αυγό, καπέλο, πανωφόρι το χειμώνα, όλο και κάτι ξεχνάμε. Πολλά είναι πάντα στην τσάντα αλλά μπορεί ας πούμε να βγάλω τα μωρομαντηλα στο σπίτι γιατί έχουν τελειώσει τα άλλα στο μπάνιο κ να ξεχάσω να τα ξαναβάλω μέσα. Και τα γυαλιά ηλίου μου ξεχνάω και είναι το χειρότερό μου, δεν τον μπορώ τον ήλιο. Ή λαστιχακι το καλοκαίρι, που είναι θάνατος!

 

πρίν από 21 λεπτά , Super.mum είπε:

Είναι κουραστικό είναι αλήθεια να πας για μπάνιο με παιδιά. Πιο πολύ το μετά σκέφτομαι και εγώ .. 

 

Εγώ το μετά το σκέφτομαι για άλλο λόγο. Επειδή και στο μόνιμο σπίτι μας και στο εξοχικό αναγκαστικά πάμε με αυτοκίνητο, ενώ δροσίζεσαι ωραία στη θάλασσα μετά στο αμάξι σκας και λες δεν καθόμουν σπίτι καλύτερα!

Εμείς στο εξοχικό έχουμε βότσαλα κι έτσι δεν λερώνουμε τόσο το σπίτι, στο μόνιμο όμως άμμο που είναι λίγο ανάποδο! Ντουζιέρα έξω έχουμε και ο άντρας μου ξεπλένεται μερικές φορές εκεί αλλά δεν μου αρέσει, δεν μπορείς να πλυθεις "παντού" ούτε να βάλεις σαπούνια, κι εγώ θέλω να κάνω με σαπούνι μετά τη θάλασσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τον μικρό τον λούζουμε κανονικά στην ντουζιέρα. Εγω ξεπλένω πόδια κ έτσι δν μπαίνει μέσα άμμος. 

 

Σξεφτομαι στις πρώτες βόλτες που απλώς κοιμόταν που κουβαλούσα την τεράστια τσάντα καροτσιου κ δεν χρειάστηκε πουθενά, μετά φεύγω όπως να ναι, μόνο αν πάμε παραλία ή βουνό είμαι λίγο πιο προσεκτική, αλλιώς πραγματικά χύμα. νερό του μόνο θυμάμαι άντε κ καμία πάνα όταν φορούσε κ συνήθως μωρομαντιλα. αυτά που ξεχνάω είναι το octeniseptκ το first aid butter που μπορεί να βγάλω στο σπίτι κ μετά δν τα παίρνουμε ποτέ σε μέρος που ίσως χρειαστούν! 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είδη πρώτων βοηθειών δεν έχουμε αρχίσει ακόμα να παίρνουμε τίποτα και το σκέφτομαι. Μόνο χανζαπλαστ έχω στην τσάντα. Μόλις ήρθαμε στο χωριό συνειδητοποίησα ότι δεν έχουμε έστω κάτι για τα τσιμπήματα, ασχέτως παιδιού χρειάζεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...