Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαλάρωση κολπου


maria_tweety

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!!! Γέννησα πριν 16 μήνες με φυσιολογικό τοκετό και εκ τότε έχω ανοίξει από κάτω. Δεν ξέρω αν θα επανέλθω, δε νομίζω μετά από τόσο καιρό. Χθες πήγα να βάλω ένα υπόθετο καθισμένη στην τουαλέτα και μου έφευγε από τον κόλπο. Το έχει πάθει άλλη κοπέλα; δεν ξέρω αν έχουν γίνει λάθος κινήσεις από τη μαία η αν είναι οργανικό το θέμα. Θέλω να πάω κ σε άλλον γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη. Εν τω μεταξύ θέλω να κάνω κ δεύτερο παιδί αλλά σκέφτομαι σοβαρά την καισαρική πλέον. Έχει τύχει σε άλλη κοπέλα κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Gummy Bear είπε:

Να χαίρεσαι το μωράκι σου! Όταν γέννησες δεν σου είπε η μαία να κάνετε τις ασκήσεις κεγκελ? 

Μου είπε, έκανα για ένα διάστημα αλλά μετά το άφησα. Τόσο σημαντικές είναι; δλδ είναι απαραίτητες μετά τον φυσιολογικό τοκετό; βασικά θέλω να μάθω κ από άλλες κοπέλες αν έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο κ να καταλάβω αν έχουν γίνει λάθος χειρισμοί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Μου είπε, έκανα για ένα διάστημα αλλά μετά το άφησα. Τόσο σημαντικές είναι; δλδ είναι απαραίτητες μετά τον φυσιολογικό τοκετό; βασικά θέλω να μάθω κ από άλλες κοπέλες αν έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο κ να καταλάβω αν έχουν γίνει λάθος χειρισμοί. 

Εγώ δεν πέρασα κάτι τέτοιο. Όμως μου είχε πει η μαία ότι είναι πολύ σημαντικό να τις κάνουμε, ακόμη και όσες γεννούν με καισαρική γιατί το βάρος του μωρού πιέζει εκεί κάτω... Μαλιστα μου είχε πει καλό είναι να τις κάνουμε καλύτερα εφορου ζωής... 

Ίσως κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία μπορεί να σε βοηθήσει, όμως καλύτερα να πας και σε άλλον γυναικολόγο για δεύτερη γνώμη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety said:

Μου είπε, έκανα για ένα διάστημα αλλά μετά το άφησα. Τόσο σημαντικές είναι; δλδ είναι απαραίτητες μετά τον φυσιολογικό τοκετό; βασικά θέλω να μάθω κ από άλλες κοπέλες αν έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο κ να καταλάβω αν έχουν γίνει λάθος χειρισμοί. 

Κατά την γνώμη μου να πας και σε άλλον γυναικολογο για δεύτερη γνώμη. Γιατί όμως υποθέτεις ότι μπορεί να έχει να κάνει με τους χειρισμούς της μαιας αλλά όχι του γιατρού? Είχες κάνει περινεοτομη? 

Link to comment
Share on other sites

Το είχε πάθει η μητέρα μου και υποτίθεται την διόρθωσε ο γιατρός και ουσιαστικά την κατέστρεψε τελείως. Έχω φίλη γιατρό η οποία γέννησε με καισαρική για αυτό το λόγο. για να μην "χαλάσει" ο κόλπος της. Μίλα με τον γιατρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θλιβομαι όταν ακούω γυναίκες να σκέφτονται την καισαρική έναντι του φυσιολογικού τοκετού για αισθητικούς λόγους. Είναι πολύ κρίμα να βάζουμε τις ανασφάλειες μας πάνω από την ιεροτητα του θαυματος της κολπικής γέννησης και να παραμεριζουμε τα οφέλη του φυσιολογικού τοκετού όσον αφορά την υγεία του μωρού εφ'ορου ζωής αλλά και βραχυπροθεσμα. Η χαλάρωση του κόλπου συμβαίνει φυσιολογικά εκτός από κάποιες περιπτώσεις που είναι εκτεταμένη όπως γίνεται στον εργωδη τοκετό αλλά και στις πολυτοκους. Πλέον υπάρχουν μέθοδοι για να διορθωθεί το θέμα αν υπάρχει μεγάλη δυσαρέσκεια από τη γυναίκα. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Πραγματικά θλιβομαι όταν ακούω γυναίκες να σκέφτονται την καισαρική έναντι του φυσιολογικού τοκετού για αισθητικούς λόγους. Είναι πολύ κρίμα να βάζουμε τις ανασφάλειες μας πάνω από την ιεροτητα του θαυματος της κολπικής γέννησης και να παραμεριζουμε τα οφέλη του φυσιολογικού τοκετού όσον αφορά την υγεία του μωρού εφ'ορου ζωής αλλά και βραχυπροθεσμα. Η χαλάρωση του κόλπου συμβαίνει φυσιολογικά εκτός από κάποιες περιπτώσεις που είναι εκτεταμένη όπως γίνεται στον εργωδη τοκετό αλλά και στις πολυτοκους. Πλέον υπάρχουν μέθοδοι για να διορθωθεί το θέμα αν υπάρχει μεγάλη δυσαρέσκεια από τη γυναίκα. 

Δεν είναι αισθητικό το θέμα κ δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Όμως ναι δεν μου αρέσει να βάζω υπόθετο για παράδειγμα κ να μου πέφτει μέσα από τον κόλπο. Λογικό να υπάρχει χαλάρωση κ είχα συμβιβαστεί με αυτή μέχρι χθες που έπρεπε για ιατρικόυς λόγους να ακολουθήσω θεραπεία κολπική. Αν είναι με έναν δεύτερο τοκετό να έχω χειρότερα πρόβληματα τότε σκέφτομαι κ την καισαρική, χωρίς να έχω συμφιλιώθει με την ιδέα. Γι αυτό θέλω ν ακούσω εμπειρίες από φυσιολογικό τοκετό αν αντιμετώπισαν το ίδιο κ πως ήταν με δεύτερο τοκετό. 

πρίν από 44 λεπτά , maripoz είπε:

Κατά την γνώμη μου να πας και σε άλλον γυναικολογο για δεύτερη γνώμη. Γιατί όμως υποθέτεις ότι μπορεί να έχει να κάνει με τους χειρισμούς της μαιας αλλά όχι του γιατρού? Είχες κάνει περινεοτομη? 

Θα πάω εννοείται σε άλλον γιατρό. Κατά τη διάρκεια του τοκετού η μαία μου έβαζε συνέχεια χέρι κ προσπαθούσε να με ανοίξει. Έτσι γίνεται;;; μου έκανε περινεοτομη κ σκιστηκα κ από μόνη μου, καθώς είπε ότι ήταν μεγάλο το μωρό για το σώμα μου,3 κιλά μωρό κ γω 1,55 50 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Δεν είναι αισθητικό το θέμα κ δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Όμως ναι δεν μου αρέσει να βάζω υπόθετο για παράδειγμα κ να μου πέφτει μέσα από τον κόλπο. Λογικό να υπάρχει χαλάρωση κ είχα συμβιβαστεί με αυτή μέχρι χθες που έπρεπε για ιατρικόυς λόγους να ακολουθήσω θεραπεία κολπική. Αν είναι με έναν δεύτερο τοκετό να έχω χειρότερα πρόβληματα τότε σκέφτομαι κ την καισαρική, χωρίς να έχω συμφιλιώθει με την ιδέα. Γι αυτό θέλω ν ακούσω εμπειρίες από φυσιολογικό τοκετό αν αντιμετώπισαν το ίδιο κ πως ήταν με δεύτερο τοκετό. 

Αν ειναι μονο ιατρικο το θεμα τοτε μπορεις να βαζεις το υποθετο σε διαφορετικη σταση και να περιμενεις λιγο να λιωσει πριν σηκωθεις απλα επειδη θυμομουν οτι σε ειχε ξαναπροβληματισει το θεμα (παλαιοτερα ειχες αναρωτηθει αν εκανες βλακεια που γεννησες φυσιολογικα και δεν θα νιωθεις τιποτα στην ερωτικη πραξη) αλλα και λογω υπολοιπων σχολιων στο παρον θεμα θελησα να τοποθετηθω με αυτον τον τροπο.

 

Just now, maria_tweety είπε:

Θα πάω εννοείται σε άλλον γιατρό. Κατά τη διάρκεια του τοκετού η μαία μου έβαζε συνέχεια χέρι κ προσπαθούσε να με ανοίξει. Έτσι γίνεται;;; μου έκανε περινεοτομη κ σκιστηκα κ από μόνη μου, καθώς είπε ότι ήταν μεγάλο το μωρό για το σώμα μου,3 κιλά μωρό κ γω 1,55 50 κιλά. 

3 κιλα δεν ειναι μεγαλο μωρο αλλα μεσα στο μεσο ορο και η αναλογια με το σωματοτυπο της μαμας δεν μετριεται με το βαρος και το υψος της αλλα με το μεγεθος και το σχημα της λεκανης. Εγω ειμαι 1,59, 50 κιλα (στις εγκυμοσυνες ημουν +20-26) και γεννησα ενα μωρο 3,500 και ενα 3,300. Ηταν μεγαλοσωμα μωρα οχι τοσο στο βαρος αλλα σε συνδυασμο με το υψος και την περιμετρο της κεφαλης. Υπαρχουν πρωτοτοκες μικροκαμωμενες που εχουν γεννησει μωρα 4,000-4,500 κιλα! Δυστυχως, με την σταση που μας βαζουνε να γεννησουμε το περινεο δεχεται μεγαλη πιεση και σχεδον παντα χρειαζεται περινεοτομη, οσο μικρο ή μεγαλο ειναι το μωρο. Αυτο που λες με το χερι ειναι τελειως αχρειαστο, μου το εκαναν στον πρωτο τοκετο και το δεχτηκα γιατι δεν ημουν σιγουρη για την αναγκαιοτητα του αλλα στο δευτερο το αρνηθηκα οταν ξεκινησε να το κανει γιατι μου προκαλουσε (και τις δυο φορες) απιστευτη δυσφορια και πολυ περισσοτερο πονο και επιπλεον γνωριζα οτι δεν ηταν κατι αναγκαιο.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Αν ειναι μονο ιατρικο το θεμα τοτε μπορεις να βαζεις το υποθετο σε διαφορετικη σταση και να περιμενεις λιγο να λιωσει πριν σηκωθεις απλα επειδη θυμομουν οτι σε ειχε ξαναπροβληματισει το θεμα (παλαιοτερα ειχες αναρωτηθει αν εκανες βλακεια που γεννησες φυσιολογικα και δεν θα νιωθεις τιποτα στην ερωτικη πραξη) αλλα και λογω υπολοιπων σχολιων στο παρον θεμα θελησα να τοποθετηθω με αυτον τον τροπο.

 

3 κιλα δεν ειναι μεγαλο μωρο αλλα μεσα στο μεσο ορο και η αναλογια με το σωματοτυπο της μαμας δεν μετριεται με το βαρος και το υψος της αλλα με το μεγεθος και το σχημα της λεκανης. Εγω ειμαι 1,59, 50 κιλα (στις εγκυμοσυνες ημουν +20-26) και γεννησα ενα μωρο 3,500 και ενα 3,300. Ηταν μεγαλοσωμα μωρα οχι τοσο στο βαρος αλλα σε συνδυασμο με το υψος και την περιμετρο της κεφαλης. Υπαρχουν πρωτοτοκες μικροκαμωμενες που εχουν γεννησει μωρα 4,000-4,500 κιλα! Δυστυχως, με την σταση που μας βαζουνε να γεννησουμε το περινεο δεχεται μεγαλη πιεση και σχεδον παντα χρειαζεται περινεοτομη, οσο μικρο ή μεγαλο ειναι το μωρο. Αυτο που λες με το χερι ειναι τελειως αχρειαστο, μου το εκαναν στον πρωτο τοκετο και το δεχτηκα γιατι δεν ημουν σιγουρη για την αναγκαιοτητα του αλλα στο δευτερο το αρνηθηκα οταν ξεκινησε να το κανει γιατι μου προκαλουσε (και τις δυο φορες) απιστευτη δυσφορια και πολυ περισσοτερο πονο και επιπλεον γνωριζα οτι δεν ηταν κατι αναγκαιο.

Στην αρχή πράγματι με είχε προβλημάτισει κ το ερωτικό αλλα εκ τότε συμφιλιωθηκα με την ιδέα. Όμως χθες έπαθα ένα σοκ με το υπόθετο. Αυτό με το χέρι της μαιας  όντως προκαλεί πααααρα πολύ πόνο κ τελικά στο μυαλό μου έχουν μείνει πιο πολύ αυτοί οι πόνοι κ λιγότερο του τοκετού. Στις 12 ώρες περίπου που διήρκησε ο τοκετός το λιγότερο 10 φορές έφαγα χέρι κ στο τέλος προσπαθούσαν να γυρίσουν κ το κεφάλι του μωρού γιατί κοιτούσε πλάγια. Οπότε τώρα ψάχνω να βρω αν όλα αυτά όντως έτσι γίνονται η θα μπορούσαν να είχαν γίνει κ αλλιώς. Κ δεν ξέρω αν αυτά έπαιξαν ρόλο στην χαλάρωση.. 

(Πράγματι έχω στενή λεκάνη, μάλλον σε αυτό θα αναφερόταν ο γιατρος) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety said:

Στην αρχή πράγματι με είχε προβλημάτισει κ το ερωτικό αλλα εκ τότε συμφιλιωθηκα με την ιδέα. Όμως χθες έπαθα ένα σοκ με το υπόθετο. Αυτό με το χέρι της μαιας  όντως προκαλεί πααααρα πολύ πόνο κ τελικά στο μυαλό μου έχουν μείνει πιο πολύ αυτοί οι πόνοι κ λιγότερο του τοκετού. Στις 12 ώρες περίπου που διήρκησε ο τοκετός το λιγότερο 10 φορές έφαγα χέρι κ στο τέλος προσπαθούσαν να γυρίσουν κ το κεφάλι του μωρού γιατί κοιτούσε πλάγια. Οπότε τώρα ψάχνω να βρω αν όλα αυτά όντως έτσι γίνονται η θα μπορούσαν να είχαν γίνει κ αλλιώς. Κ δεν ξέρω αν αυτά έπαιξαν ρόλο στην χαλάρωση.. 

(Πράγματι έχω στενή λεκάνη, μάλλον σε αυτό θα αναφερόταν ο γιατρος) 

Λογικά το χέρι δεν είναι τόσο φαρδυ όσο το κεφάλι του μωρού αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν επηρέασε αυτό. Κ εμένα μου το έκανε πάντως κ σε φίλη μου που ξέρω οπότε είναι ψιλοστανταρ πρακτική δυστυχώς. Στην Ελλάδα ο τοκετός είναι όσο παρεμβατικος πάει γενικότερα αλλά το γύρισμα του κεφαλιού μάλλον έπρεπε να γίνει. Πάντως το μωρό 3 κιλά καμία σχέση με μεγάλο για οποιονδήποτε σωματοτυπο. Ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημα γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι ευχάριστο ούτε πολύ καλό για την ψυχολογία μιας γυναίκας 

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η ερωτική απόλαυση είναι "αισθητικό" θέμα? Προς θεού, δεν εννοώ να κάνουν όλες οι γυναίκες καισαρική για να μην ανοίξει ο κόλπος τους, όμως θέλει πολλή προσοχή και λεπτό χειρισμό από την πλευρά γιατρών/μαίας διότι είναι σοβαρό. Δεν είμαστε κουνέλες οι γυναίκες. Θέλουμε προφανώς να διατηρήσουμε την ερωτική απόλαυση και μετά τον τοκετό. Το θέμα με το υπόθετο θα με απασχολούσε λιγότερο ,αν και είναι ενδεικτικό της "ζημιάς" που έχει υποστεί ο κόλπος. Εγώ θα το έψαχνα και με πλαστικό ίσως. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Από πότε η ερωτική απόλαυση είναι "αισθητικό" θέμα? Προς θεού, δεν εννοώ να κάνουν όλες οι γυναίκες καισαρική για να μην ανοίξει ο κόλπος τους, όμως θέλει πολλή προσοχή και λεπτό χειρισμό από την πλευρά γιατρών/μαίας διότι είναι σοβαρό. Δεν είμαστε κουνέλες οι γυναίκες. Θέλουμε προφανώς να διατηρήσουμε την ερωτική απόλαυση και μετά τον τοκετό. Το θέμα με το υπόθετο θα με απασχολούσε λιγότερο ,αν και είναι ενδεικτικό της "ζημιάς" που έχει υποστεί ο κόλπος. Εγώ θα το έψαχνα και με πλαστικό ίσως. 

Φυσικά θέλει λεπτό χειρισμό από τους γιατρούς, δεν υποβαθμίσω την σοβαρότητα αλλά και το πόσο μπορεί να επηρεάσει την ψυχολογία της γυναίκας. Δεν υπονοησα ότι είσαι υπέρ της καισαρικής για αυτό το λόγο απλά επειδή έγραψες για τη φίλη σου σχολίασα πάνω στην επιλογή των γυναικών για αυτούς τους λόγους. Σαφώς και η ερωτική απόλαυση είναι σημαντική αλλά δυσκολεύομαι να αντιληφθώ πως για κάποιες γυναίκες είναι σημαντικότερη από τα οφέλη ενός φυσιολογικού τοκετού (κυρίως για την υγεία του μωρου). Δεν είμαστε μόνο όντα που ερωτοτροπούν, κυρίως είμαστε πλάσματα που δημιουργούν ζωή.

 

6 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Στις 12 ώρες περίπου που διήρκησε ο τοκετός το λιγότερο 10 φορές έφαγα χέρι κ στο τέλος προσπαθούσαν να γυρίσουν κ το κεφάλι του μωρού γιατί κοιτούσε πλάγια. Οπότε τώρα ψάχνω να βρω αν όλα αυτά όντως έτσι γίνονται η θα μπορούσαν να είχαν γίνει κ αλλιώς. Κ δεν ξέρω αν αυτά έπαιξαν ρόλο στην χαλάρωση.. 

Μπορεί και να ευθυνεται η βίαιη παρεμβατικότητα στον κόλπο, τι να πω.. Οι περισσότεροι γιατροί στη χώρα μας δεν δοκιμάζουν άλλες λύσεις για να βοηθήσουν το μωρό να γυρίσει και να βρει την ιδανική σταση, όπως είναι η αλλαγή στάσεων της επιτοκου που είναι η πιο αποτελεσματική. Δυστυχώς, εχουμε ξεχάσει τα βασικά, ότι είμαστε θηλαστικά ζώα και πρέπει να μπορούμε να κινούμαστε κατά τη διάρκεια του τοκετου και να αφήνουμε το σώμα μας να λειτουργήσει όπως λειτουργεί για δεκάδες χιλιάδες χρόνια. Η ακινησία της επιτοκου είναι ένα από τα πιο σημαντικά προβλήματα στην σύγχρονη μαιευτική πρακτικη και επηρεάζει την έκβαση του τοκετου.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πας οπωσδήποτε σε εναν αλλον γυναικολόγο για εναν έλεγχο.Εχεις κοιταξει με καθρέφτη να δεις τι γινεται εκει κατω?Υπαρχει περιπτωση να μην σε εχουν ραψει σωστα?Τοσο μεγάλη χαλάρωση δεν είναι φυσιολογική.Δυστυχως στην Ελλαδα οταν παμε να γεννησουμε οι περισσότερες ειμαστε ανενημερωτες και στηριζόμαστε εξ'ολοκλήρου στον γιατρό μας με αποτελεσμα να δεχόμαστε μαιευτική βία.Εσενα σε ξεψαχνισαν 10 φορες,εμενα μονο σε 1 ωρα 6 φορες..Το φανταζεσαι??Και όταν ξεκινησα να φέρνω αντίσταση και να μην θελω με κρατουσαν με το ζόρι οι μαιες..Μας εχουν κανει να θελουμε να κανουμε καισαρικη,ενα πολυ σοβαρο χειρουργείο,για να γλιτωσουμε τις παρεμβάσεις τους..

Link to comment
Share on other sites

και εγω που προσπαθουσα ενα 10ωρο για φυσιολογικο χερι μου εβζαν καθε δεκα λεπτα και το στριφοργυρνουσε αλλα 5 λεπτα εκει κάτω...πραγματικα ώρες ώρες νομιζα οτι ο κόλπος μου εχει σκιστει...πιο πολυ με πονουσε αυτη η διαδικασια παρά οι πονοι της γέννας...οταν τελικα επεσαν οι παλμοι του μωρού λόγω της πρόκλησης φαντάζομαι και θα έκανα καισαρικη ένιωσα οτι εφυγε ενα βαρος από πανω μου και οτι τελειωσε αυτός ο εφιάλτης...μετά το χειρουργείο πονούσα πολύ αλλά το μόνο άσχημο που μου έχει μείνει από την ημε΄ρα που γέννησα ήταν το σκήνικο με το χερι και κάθε φορα που το θυμάμαι με πιάνει αγχος και δυσφορία...

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο κριμα να αντιμετωπιζομαστε με τοσο λιγο σεβασμο πραγματικα...ενας απο τους λογους που με εκαναν να αποφασισω να γινω βοηθος μητροτητας..Οι γυναικες χρειαζονται θετικες εμπειριες τοκετου και οχι τραυματικες εμπειριες :( 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ειναι τοσο κριμα να αντιμετωπιζομαστε με τοσο λιγο σεβασμο πραγματικα...ενας απο τους λογους που με εκαναν να αποφασισω να γινω βοηθος μητροτητας..Οι γυναικες χρειαζονται θετικες εμπειριες τοκετου και οχι τραυματικες εμπειριες :( 

Όταν λες βοηθός μητρότητας τι εννοείς? Να φανταστώ δεν μένεις Ελλάδα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Όταν λες βοηθός μητρότητας τι εννοείς? Να φανταστώ δεν μένεις Ελλάδα έτσι?

Αν το γκουγκλαρεις θα δεις τι είναι. Ναι, Ελλάδα μένω. 

 
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, sweety** said:

και εγω που προσπαθουσα ενα 10ωρο για φυσιολογικο χερι μου εβζαν καθε δεκα λεπτα και το στριφοργυρνουσε αλλα 5 λεπτα εκει κάτω...πραγματικα ώρες ώρες νομιζα οτι ο κόλπος μου εχει σκιστει...πιο πολυ με πονουσε αυτη η διαδικασια παρά οι πονοι της γέννας...οταν τελικα επεσαν οι παλμοι του μωρού λόγω της πρόκλησης φαντάζομαι και θα έκανα καισαρικη ένιωσα οτι εφυγε ενα βαρος από πανω μου και οτι τελειωσε αυτός ο εφιάλτης...μετά το χειρουργείο πονούσα πολύ αλλά το μόνο άσχημο που μου έχει μείνει από την ημε΄ρα που γέννησα ήταν το σκήνικο με το χερι και κάθε φορα που το θυμάμαι με πιάνει αγχος και δυσφορία...

Αν είναι δυνατόν.. Πονούσες καιρό μετά? Και εγώ πολύ κακή εμπειρία έχω παρότι γέννησα με καισαρική και το ήξερα από πριν (με είχε ήδη πάρει από κάτω λόγω αυτού, αλλά κάποια στιγμή το αποδέχτηκα) και έπεσα σε κάθαρμα αναισθησιολόγο. Σκέψου έκλαιγα την ώρα του χειρουργείου και προσπαθούσαν να με συνεφέρουν. 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτό που μετράνε τη διαστολή με το χέρι πολύ τραυματικό μου φάνηκε... Εγώ έκανα δεκαοκτώ ώρες προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό αλλά κατέληξα σε καισαρική ( πρόκληση στις 40 εβδ + 4 μέρες). Τρεις φορές μου έβαλαν φάρμακο για πρόκληση και 0 διαστολή. Όλες αυτές τις ώρες που προσπαθούσα, μου βαζανε χέρι. Ακόμα το σκέφτομαι και ανατριχιαζω. Το όλο θέμα ήταν κάποιες μαίες είχαν και υφακι που δεν της άφηνα να δουν, σαν να έφταιγα κι από πάνω, που δε προχωρά ο τοκετός και δε συνεργάζομαι για να δουν τη διαστολή. Μου είπαν ότι ήταν λόγω κεφαλοπυελικης δυσαναλογίας για αυτό δε ξεκινούσε ο τοκετός. Αν ξανακάνω παιδί κάποια στιγμή , θα ήθελα να δοκιμάσω με φυσιολογικό τοκετό γιατί έχει πλεονεκτήματα έναντι της καισαρικής, αλλά από ότι βλέπω εδώ μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, μας αντιμετωπίζουν σαν να είμαστε ζώα στη σφαγή, βιάζονται να τελειώσει ο τοκετός και κόβουν ... Στη θέση σου θεματοθετρια θα άλλαζα γυναικολόγο. Κι άλλες γέννησαν με φυσιολογικό τοκετό και υπάρχει μια σχετική χαλάρωση στην περιοχή αλλά όχι και έτσι. Δεν πρέπει να συμφιλιωθείς με την κατάσταση,να τη διορθώσεις άμεσα χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά γέννησα και περινεοτομη μου έκαναν.Χαλαρωση ευτυχώς δεν έχω.Μαλλον είμαι από τις τυχερές διότι χέρι μια φορά έβαλαν όταν έφτασαν στο μαιευτήριο και έσπασαν αμέσως τα νερά.Και ακόμα πιο τυχερή που τοκετός διήρκεσε κοντά στις 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2020 at 2:09 PM, Yovanna said:

Αν είναι δυνατόν.. Πονούσες καιρό μετά? Και εγώ πολύ κακή εμπειρία έχω παρότι γέννησα με καισαρική και το ήξερα από πριν (με είχε ήδη πάρει από κάτω λόγω αυτού, αλλά κάποια στιγμή το αποδέχτηκα) και έπεσα σε κάθαρμα αναισθησιολόγο. Σκέψου έκλαιγα την ώρα του χειρουργείου και προσπαθούσαν να με συνεφέρουν. 

μετα την καισαρικη θυμαμαι οτι οι δυο πρωτες μερες ηταν πραγματικα πολυ δυσκολες μετα σιγα σιγα ολο και καλυτερα!!αυτο που θυμαμαι ειναι οτι  ενω πχ ειχαν περασει 2-3 εβδομαδες  ειχα πονακια κτλ ..αυτο ομως που με ταλαιπωρεισαι πιο πολυ απ ολα ηταν κατα την ουρηση...οχι μονο τις πρωτες μερες αλλα και για 3 μηνες μετα οταν πηγαινα να ουρησω με ετσουζε καπως πολυ εσωτερικα...ενιωθα σα να ειχε πληγη η ουρηθρα δε ξερω...εγω το αποδοσα στο σκηνικο οτι μου ειχαν τραυματισει την ουρηθρα κατα οσες  ωρες το προσπαθουσα για φυσιολογικα...δεν με αφηναν να σηκωθω για να παω τουαλετα με την δικαιολογια οτι θα μ φυγουν ολα τα νερα(ειχαν σπασει πριν παω στο νοσοκομειο) οποτε επερνε  η μαια τον καθετηρα τον εβαζε επερνε τα ουρα και τον εβγαζε αυτο τοσες ωρες εγινε τουλαχιστον 5 φορες....και την τελευταια φορα που μου εβαλαν παλι πριν κανω το χειρουργειο και τον κρατησα μεχρι να σηκωθω...

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα αυτό που μου έμεινε είναι το πόσο *****μπιπ**** αισθάνθηκα που μου είχε βάλει χέρι όοοοοολο το τμήμα μαιευτικής γυναικολογικής. Αφου αναρωτιόμουν εάν ήρθαν και από άλλα τμήματα τόσοι που ήταν.  Η καισαρική μου ήταν οκ σαν εμπειρία, και μετά που βρέθηκα με τους δικούς μου ένοιωσα πολλή χαρά και αγάπη, αλλά στον τοκετό ήταν η απόλυτη μοναξιά, άπειρος πόνος και καμία προσπάθεια να νιώσω καλύτερα. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...