Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

50 minutes ago, Lenia16 said:

Μα προφανώς κ αυτή είναι η μόνη λογική κίνηση, να ακούς το γιατρό σου κ να παρακολουθείς τα επιστημονικά δεδομένα. Όμως αυτό έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις εσύ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες πολίτες που δεν την έχουν για πολλούς λόγους, είτε λόγω χαμηλής μόρφωσης είτε λόγω ηλικιακού αποκλεισμού, είτε λόγω χαμηλού οικονομικού επιπέδου, είτε γιατί είναι φανατικά θρησκευόμενοι κλπ κλπ.

Πώς γίνεται λοιπόν, αυτοί οι άνθρωποι, με το χαμηλό μορφωτικό/κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο που περιγράφεις, που δεν παρακολουθούν τα επιστημονικά δεδομένα, να έχουν άποψη για τον εμβολιασμό και για το αν είναι πιο επικίνδυνος ο ιός ή το εμβόλιο? Πού τα άκουσαν αυτά? Αφού δεν έχουν κριτική σκέψη , γιατί δεν υπακούν απλά στις εντολές των επιστημόνων? Δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Μα προφανώς κ αυτή είναι η μόνη λογική κίνηση, να ακούς το γιατρό σου κ να παρακολουθείς τα επιστημονικά δεδομένα. Όμως αυτό έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις εσύ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες πολίτες που δεν την έχουν για πολλούς λόγους, είτε λόγω χαμηλής μόρφωσης είτε λόγω ηλικιακού αποκλεισμού, είτε λόγω χαμηλού οικονομικού επιπέδου, είτε γιατί είναι φανατικά θρησκευόμενοι κλπ κλπ. Αυτοί λοιπόν, δεν θα πειστούν να εμβολιαστούν επειδή δεν τους αφήνουν να μπουν στο θέατρο. Κ θα συνεχίσουν να στοιβάζονται στον ηλεκτρικό για να πάνε να δουλέψουν. Κ δεν θα έχουν άμεση πρόσβαση σε ικανοποιητική ιατρική φροντίδα οπότε θα καθυστερήσουν να αναζητήσουν βοήθεια κ θα μπουν στη ΜΕΘ, την οποία αν -ω μη γένοιτο- χρειαστείς εσύ, ο νοήμων κ σκεπτόμενος άνθρωπος που θα τρακαρεις ή θα πάθεις εμφραγμα, δεν θα έχεις. Γιατί τα νοσοκομεία και τα σχολεία εγκαταλείφθηκαν, οι μορφωτικές κ οικονομικές ανισότητες ως προς την υγειονομική πρόσβαση διευρύνθηκαν και γιατί υπάρχουν κάποιοι ημέτεροι που βγάζουν πολλά λεφτά από αυτό το παιχνίδι κ τους συμφέρει να διαδίδουν φεικ νιουζ κ να συνεχίζουν να γίνονται 500 χιλ ραπιντ τεστ επί 10 ευρω ημερησίως. Μια κυβέρνηση όμως είναι για όλους τους πολίτες, οι οποίοι ακούνε εναν πρωθυπουργό που λέει ψεκασμενους τους πολίτες που τον εμπιστεύτηκαν για να τους κυβερνήσει κ δημιουργεί διχόνοια κ εχθρότητα μεταξύ ανθρώπων που απλώς φοβούνται, οι μεν τον ιό κ οι δε το εμβόλιο, επειδή είναι ανεπαρκής ως προς τη διαχείριση αυτής της υγειονομικής κρίσης.

Μετα απο δυο χρονια εγω διαφωνω οτι υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται το εμβολιο. Οσοι δεν το κανουν, ειναι απο επιλογη και την στηριζουν και φανατικα.

Σε ολη αυτη την κατασταση υπαρχει το κερδος, η κοροϊδια, το ψεμα και ολα τα συναφη.

Η μονη λυση ειναι η ενημερωση. Οταν χανουμε το χρονο μας με το ποιος κυβερναει, τι αποφασισε, πώς αποκαλεσε τους ανεμβολιαστους, ο ιος πολλαπλασιαζεται. Γι αυτο το λογο ανεφερα και τις προαλλες τις χωρες που ζητουν εμβολια και δεν εχουν. Ναι δεν υπαρχει λογικη στα μετρα συμφωνω σιγουρα. Αλλα δεν περιμενω κ κατι καλυτερο απο μια χωρα που ειναι παρατημενη δεκαετιες ολοκληρες.

Υπαρχουν γιατροι(ο Θεος να τους κανει) που δεν ειναι στις κατηγοριες που προειπες και προτρεπουν κοσμο να μην εμβολιαστει. Το παραληρημα σε ολο του το μεγαλειο.

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Πώς γίνεται λοιπόν, αυτοί οι άνθρωποι, με το χαμηλό μορφωτικό/κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο που περιγράφεις, που δεν παρακολουθούν τα επιστημονικά δεδομένα, να έχουν άποψη για τον εμβολιασμό και για το αν είναι πιο επικίνδυνος ο ιός ή το εμβόλιο? Πού τα άκουσαν αυτά? Αφού δεν έχουν κριτική σκέψη , γιατί δεν υπακούν απλά στις εντολές των επιστημόνων? Δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

Αυτό το λέω εγω έλλειμμα κριτικής σκέψης και δυστυχώς δεν εντοπίζεται σε άτομα χαμηλού μορφωτικού επιπέδου μόνο. Ούτε θεωρώ δικαιολογία το ότι δεν ξέρουν πού να ψάξουν. Τους τσαρλατάνους που τους εξαπατούν πώς τους βρήκαν; Απλώς λενε αυτά που θέλουν να ακούσουν. Επίσης υπάρχει η μόδα της άρνησης του εμβολίου κ των μέτρων, από αντιεξουσιαστική ιδεολογία, δλδ καμία σχέση με θρησκόληπτους και ακροδεξιούς. Πολύς κόσμος όντως είναι σε σύγχυση από τις παλινωδίες των μέτρων και είναι κατανοητό αυτό. Αλλά η λογική ότι δεν κάνω το εμβόλιο γιατί μου λέει να το κάνω η κυβέρνηση που τα κάνει όλα λάθος, κι αυτή έλλειψη κριτικής σκέψης δείχνει. Αν δεν εμπιστεύεσαι το κράτος στο κάτω κάτω, μάλλον κοιτάς να προστατευτείς από όπου μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Πώς γίνεται λοιπόν, αυτοί οι άνθρωποι, με το χαμηλό μορφωτικό/κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο που περιγράφεις, που δεν παρακολουθούν τα επιστημονικά δεδομένα, να έχουν άποψη για τον εμβολιασμό και για το αν είναι πιο επικίνδυνος ο ιός ή το εμβόλιο? Πού τα άκουσαν αυτά? Αφού δεν έχουν κριτική σκέψη , γιατί δεν υπακούν απλά στις εντολές των επιστημόνων? Δεν το καταλαβαίνω αυτό. 

Γιατί έχουν ίντερνετ και διαβάζουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπου δε φιλτράρεται τίποτα, τις αναρτήσεις των "ψεκασμενων" που μπορεί να είναι ακόμη κ επιστήμονες αλλά δεν μπορούν να διαβάσουν κ να ερμηνεύσουν επιστημονικές μελέτες. Γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι οι άνθρωποι με υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο εμπιστεύονται σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό την επιστήμη (πχ από εγκυμονούσες στις ΗΠΑ, μέχρι πριν λίγο καιρό είχε εμβολιαστεί το 26% αν θυμάμαι καλά, εκ των οποίων το 4-5% ήταν ισπανόφωνες ή μαύρες μετανάστριες). 

 

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό το λέω εγω έλλειμμα κριτικής σκέψης και δυστυχώς δεν εντοπίζεται σε άτομα χαμηλού μορφωτικού επιπέδου μόνο. Ούτε θεωρώ δικαιολογία το ότι δεν ξέρουν πού να ψάξουν. Τους τσαρλατάνους που τους εξαπατούν πώς τους βρήκαν; Απλώς λενε αυτά που θέλουν να ακούσουν. Επίσης υπάρχει η μόδα της άρνησης του εμβολίου κ των μέτρων, από αντιεξουσιαστική ιδεολογία, δλδ καμία σχέση με θρησκόληπτους και ακροδεξιούς. Πολύς κόσμος όντως είναι σε σύγχυση από τις παλινωδίες των μέτρων και είναι κατανοητό αυτό. Αλλά η λογική ότι δεν κάνω το εμβόλιο γιατί μου λέει να το κάνω η κυβέρνηση που τα κάνει όλα λάθος, κι αυτή έλλειψη κριτικής σκέψης δείχνει. Αν δεν εμπιστεύεσαι το κράτος στο κάτω κάτω, μάλλον κοιτάς να προστατευτείς από όπου μπορείς. 

Ρε κορίτσια, εγώ δεν γνωρίζω κανέναν, ειλικρινά, ούτε έναν άνθρωπο που δεν εμβολιάζεται από αντίδραση στην κυβέρνηση. Έχω τον άντρα μου που λέει ότι θα κάνει όσες δόσεις χρειαστεί, ακόμα κ κάθε μήνα και έχω κ το άλλο άκρο που δεν εμβολιάζεται γιατί της το είπε ο πνευματικος της (45 ετών απόφοιτη πανεπιστημίου). Όλοι γελάνε με τα μέτρα, όλοι παραδέχονται ότι είναι τιμωρητικά αλλά δουλεύουν ως προς την αύξηση του αριθμού των εμβολιασμων (προς τη λάθος κατεύθυνση βέβαια, όπως φαίνεται από τους θανάτους κ τους διασωληνομενους 23 μέρες μετά την εφαρμογή τους), όλοι φοβούνται μην πάθουν τίποτα άσχετο με κορονοιο κ χρειαστούν νοσηλεία, αλλά από αντίδραση στην κυβέρνηση πραγματικά το θεωρώ γελοίο να μην εμβολιάζεται κάποιος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γιατί έχουν ίντερνετ και διαβάζουν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπου δε φιλτράρεται τίποτα, τις αναρτήσεις των "ψεκασμενων" που μπορεί να είναι ακόμη κ επιστήμονες αλλά δεν μπορούν να διαβάσουν κ να ερμηνεύσουν επιστημονικές μελέτες. Γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι οι άνθρωποι με υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο εμπιστεύονται σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό την επιστήμη (πχ από εγκυμονούσες στις ΗΠΑ, μέχρι πριν λίγο καιρό είχε εμβολιαστεί το 26% αν θυμάμαι καλά, εκ των οποίων το 4-5% ήταν ισπανόφωνες ή μαύρες μετανάστριες). 

 

Ρε κορίτσια, εγώ δεν γνωρίζω κανέναν, ειλικρινά, ούτε έναν άνθρωπο που δεν εμβολιάζεται από αντίδραση στην κυβέρνηση. Έχω τον άντρα μου που λέει ότι θα κάνει όσες δόσεις χρειαστεί, ακόμα κ κάθε μήνα και έχω κ το άλλο άκρο που δεν εμβολιάζεται γιατί της το είπε ο πνευματικος της (45 ετών απόφοιτη πανεπιστημίου). Όλοι γελάνε με τα μέτρα, όλοι παραδέχονται ότι είναι τιμωρητικά αλλά δουλεύουν ως προς την αύξηση του αριθμού των εμβολιασμων (προς τη λάθος κατεύθυνση βέβαια, όπως φαίνεται από τους θανάτους κ τους διασωληνομενους 23 μέρες μετά την εφαρμογή τους), όλοι φοβούνται μην πάθουν τίποτα άσχετο με κορονοιο κ χρειαστούν νοσηλεία, αλλά από αντίδραση στην κυβέρνηση πραγματικά το θεωρώ γελοίο να μην εμβολιάζεται κάποιος. 

Oι σιασωληνω εμπιστοσύνη κ πι θάνατοι ομως αφορούν το προηγούμενο διάστημα που είχαν κολλήσει.αυτα νομιζω θέλουν 20 μέρες να φανούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ρε κορίτσια, εγώ δεν γνωρίζω κανέναν, ειλικρινά, ούτε έναν άνθρωπο που δεν εμβολιάζεται από αντίδραση στην κυβέρνηση. Έχω τον άντρα μου που λέει ότι θα κάνει όσες δόσεις χρειαστεί, ακόμα κ κάθε μήνα και έχω κ το άλλο άκρο που δεν εμβολιάζεται γιατί της το είπε ο πνευματικος της (45 ετών απόφοιτη πανεπιστημίου). Όλοι γελάνε με τα μέτρα, όλοι παραδέχονται ότι είναι τιμωρητικά αλλά δουλεύουν ως προς την αύξηση του αριθμού των εμβολιασμων (προς τη λάθος κατεύθυνση βέβαια, όπως φαίνεται από τους θανάτους κ τους διασωληνομενους 23 μέρες μετά την εφαρμογή τους), όλοι φοβούνται μην πάθουν τίποτα άσχετο με κορονοιο κ χρειαστούν νοσηλεία, αλλά από αντίδραση στην κυβέρνηση πραγματικά το θεωρώ γελοίο να μην εμβολιάζεται κάποιος. 

bΕγώ ξέρω. Εκτός από αυτούς που δεν το κάνουν λόγω θρησκείας, ξέρω κ κάποιους κουλτουριάρηδες και καλά που θεωρούν ότι είναι ψαγμένοι και συνειδητοποιημένοι πολίτες που αντιδρουν σε μια δικτατορία. Εκείνοι φωτισμένοι και βαθιά δημοκράτες κι εμείς γίδια. Αλήθεια. Έχω φίλο στο φβ έναν τέτοιο κ ενημερώνομαι ανελλιπώς. Το γέλιο είναι η ασυναρτησία των δημοσιεύσεων. τη μια κοινοποιεί διαφορα εναντίον κ του ιού. Ο κοροϊδοϊος και οι κύκλοι ανάλυσης του pcr που τα βγαχουν επιτηδες όλα θετικά κλπ. Ταυτόχρονα όμως κοινοποιεί κ αρνητές ή σκεπτικιστές του εμβολίου που όμως επικρίνουν την έλλειψη μέτρων αλλού. ο,τι να ναι. Αλλά δυστυχώς έχουν πεθάνει άνθρωποι απ αυτούς τους εξυπνάκηδες που κάποιοι ομολογούν κιόλας ότι είναι εμβολιασμένοι…

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Oι σιασωληνω εμπιστοσύνη κ πι θάνατοι ομως αφορούν το προηγούμενο διάστημα που είχαν κολλήσει.αυτα νομιζω θέλουν 20 μέρες να φανούν.

Τα μέτρα αυτά όμως δεν πιάνουν τους άνω των 60. Δεν υποχρεούνται σε τεστ στη δουλειά αφού είναι συνταξιούχοι, δεν τους νοιάζει η διασκέδαση ή το ταξίδι, πολλοί ζουν στην επαρχία που δεν γίνονται τόσοι έλεγχοι άρα μπορεί κ να πηγαίνουν στα καφενεία, οι γιαγιάδες πάνε στην Εκκλησθα κ τπ κομμωτηριο χωρίς τεστ….. Το πρόβλημα των ΜΕΘ δεν θα λυθεί έτσι ακόμα κ αν εμβολιαστούν όλοι από 5-60 μέχρι τα Χριστούγεννα… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Έσπερος είπε:

bΕγώ ξέρω. Εκτός από αυτούς που δεν το κάνουν λόγω θρησκείας, ξέρω κ κάποιους κουλτουριάρηδες και καλά που θεωρούν ότι είναι ψαγμένοι και συνειδητοποιημένοι πολίτες που αντιδρουν σε μια δικτατορία. Εκείνοι φωτισμένοι και βαθιά δημοκράτες κι εμείς γίδια. Αλήθεια. Έχω φίλο στο φβ έναν τέτοιο κ ενημερώνομαι ανελλιπώς. Το γέλιο είναι η ασυναρτησία των δημοσιεύσεων. τη μια κοινοποιεί διαφορα εναντίον κ του ιού. Ο κοροϊδοϊος και οι κύκλοι ανάλυσης του pcr που τα βγαχουν επιτηδες όλα θετικά κλπ. Ταυτόχρονα όμως κοινοποιεί κ αρνητές ή σκεπτικιστές του εμβολίου που όμως επικρίνουν την έλλειψη μέτρων αλλού. ο,τι να ναι. Αλλά δυστυχώς έχουν πεθάνει άνθρωποι απ αυτούς τους εξυπνάκηδες που κάποιοι ομολογούν κιόλας ότι είναι εμβολιασμένοι…

Τα μέτρα αυτά όμως δεν πιάνουν τους άνω των 60. Δεν υποχρεούνται σε τεστ στη δουλειά αφού είναι συνταξιούχοι, δεν τους νοιάζει η διασκέδαση ή το ταξίδι, πολλοί ζουν στην επαρχία που δεν γίνονται τόσοι έλεγχοι άρα μπορεί κ να πηγαίνουν στα καφενεία, οι γιαγιάδες πάνε στην Εκκλησθα κ τπ κομμωτηριο χωρίς τεστ….. Το πρόβλημα των ΜΕΘ δεν θα λυθεί έτσι ακόμα κ αν εμβολιαστούν όλοι από 5-60 μέχρι τα Χριστούγεννα… 

Δεν κα ουν τεστ οι άνω των εξήντα για την εκκλησία?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν κα ουν τεστ οι άνω των εξήντα για την εκκλησία?

συμφωνω απολυτα με την δευτερη παραγραφο της εσπερος

ποιος τους ελεγχει εξω απο την εκκλησια;

(σχολιαζω απλα επειδη ρωτησες,δ θεωρω οτι θα λυνοταν το προβλημα απλα με ελεγχο στην εκκλησια)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

συμφωνω απολυτα με την δευτερη παραγραφο της εσπερος

ποιος τους ελεγχει εξω απο την εκκλησια;

(σχολιαζω απλα επειδη ρωτησες,δ θεωρω οτι θα λυνοταν το προβλημα απλα με ελεγχο στην εκκλησια)

Θεωρητικά στις πόλεις νόμιζα ότι θα το εκαναν .τώρα στην κάτω άρχουσα δε νομίζω. 

Εν τέλει δεν ξέρω γενικα τι λύσεις υπάρχουν .

Μόνο την τηλεργασια θεωρώ άμεση λύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως έχει αρχίσει να ακούγεται πως θα παρέχονται τεστ και στους εμβολιασμένους, μακάρι.

Επίσης λέγεται πως μετά τις 20 Δεκεμβρίου θα ξεκινήσει και ο εμβολιασμός 5-11, έρχεται και αυτή η ώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις διάβασα τα νέα μέτρα. Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός στους άνω των 60 με βρίσκει σύμφωνη, άλλωστε τα στοιχεία είναι ξεκάθαρα υπέρ αυτού. Το πρόστιμο όμως, και ειδικά ο τρόπος που το πλασάρουν είναι το λιγότερο αισχρό. Δεν έχω λόγια. Πραγματικά, τόσο χαμηλά δεν το περίμενα να φτάσουμε. Και το χειρότερο είναι ό,τι πολλοί θα το βρουν και σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, vtgian said:

 Πραγματικά, τόσο χαμηλά δεν το περίμενα να φτάσουμε. Και το χειρότερο είναι ό,τι πολλοί θα το βρουν και σωστό. 

Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω, ξεκάθαρος εκβιασμός είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με μια κυβέρνηση που έχει υπουργούς Γεωργιάδη κ Πλευρη ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα με το πρόστιμο των 100 €. Περίμενα τουλάχιστον παύση μηνιαίας σύνταξης ή άμεση κατάσχεση τραπεζικού λογαριασμού. 

Τραγικό! 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kotsifikos said:

Θα έχουμε ένα σελφ τεστ για τον Δεκέμβριο?? και μετά ξανά τον Ιανουάριο? τουλάχιστον αστείο!

Παρεμπιπτόντως στο ΗΒ έχει πρόσβαση ο κόσμος σε όσα ραπιντ θέλει δωρεάν οπότε και ανιχνεύεται στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων γιαυτό τα πάνε τόσο πολύ καλά 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, maripoz said:

Παρεμπιπτόντως στο ΗΒ έχει πρόσβαση ο κόσμος σε όσα ραπιντ θέλει δωρεάν οπότε και ανιχνεύεται στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων γιαυτό τα πάνε τόσο πολύ καλά 

Κοίτα και εδώ κάθε μέρα υπάρχουν ένα σωρό σημεία που μπορείς να πας και να κάνεις ραπιντ τεστ δωρεαν, εγώ έχω πάει αρκετές φορές , απλά δεν πάει κόσμος να το κάνει προληπτικά αυτό είναι το κακό.  Αν πατήσεις komy-testing-eody θα σου βγάλει τα σημεία .

Για το σελφ τεστ μου φαίνεται αστείο το νούμερο, περίμενα ένα κάθε εβδομάδα, όχι ένα τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, kotsifikos said:

Κοίτα και εδώ κάθε μέρα υπάρχουν ένα σωρό σημεία που μπορείς να πας και να κάνεις ραπιντ τεστ δωρεαν, εγώ έχω πάει αρκετές φορές , απλά δεν πάει κόσμος να το κάνει προληπτικά αυτό είναι το κακό.  Αν πατήσεις komy-testing-eody θα σου βγάλει τα σημεία .

Για το σελφ τεστ μου φαίνεται αστείο το νούμερο, περίμενα ένα κάθε εβδομάδα, όχι ένα τον μήνα.

Άλλο να μπορείς να το πάρεις σπίτι σου το τεστ να το κάνεις άλλο να τρέχεις έξω 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, maripoz said:

Άλλο να μπορείς να το πάρεις σπίτι σου το τεστ να το κάνεις άλλο να τρέχεις έξω 

Εντάξει δεν είναι και τίποτα να πας μέχρι ένα σημείο να το κάνεις, για μένα δηλαδή προσωπικά δεν θα ήταν, κυρίως αν σκεφτεί κανείς πως αν το έκανα μόνη μου μπορεί να το έκανα λάθος. Στην αγγλία δηλαδή πηγαίνει νοσηλευτής σε κάθε σπίτι όποτε το θέλει κάποιος πολίτης και του κάνουν τεστ?

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα τεστ, (το αν θα γίνονται σπίτι ή θα γίνονται σε κάποιο σημείο άλλο) το πρόβλημα πως πολλοί που αρνούνται τον εμβολιασμό (όχι όλοι φυσικά όμως ένα μεγάλο ποσοστό), αρνούνται και το τεστ, είτε αυτό γίνεται δωρεάν είτε επί πληρωμή, αρνούνται τη μάσκα και γενικά ότι μέτρο προστασίας υπάρχει και αυτό αποτελεί μεγάλη πληγή της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, kotsifikos said:

Εντάξει δεν είναι και τίποτα να πας μέχρι ένα σημείο να το κάνεις, για μένα δηλαδή προσωπικά δεν θα ήταν, κυρίως αν σκεφτεί κανείς πως αν το έκανα μόνη μου μπορεί να το έκανα λάθος. Στην αγγλία δηλαδή πηγαίνει νοσηλευτής σε κάθε σπίτι όποτε το θέλει κάποιος πολίτης και του κάνουν τεστ?

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα τεστ, (το αν θα γίνονται σπίτι ή θα γίνονται σε κάποιο σημείο άλλο) το πρόβλημα πως πολλοί που αρνούνται τον εμβολιασμό (όχι όλοι φυσικά όμως ένα μεγάλο ποσοστό), αρνούνται και το τεστ, είτε αυτό γίνεται δωρεάν είτε επί πληρωμή, αρνούνται τη μάσκα και γενικά ότι μέτρο προστασίας υπάρχει και αυτό αποτελεί μεγάλη πληγή της κατάστασης.

Όχι βρε τι νοσηλευτης μόνος σου κάνεις το τεστ στο σπίτι σου ο περισσότερος κόσμος το έχει ρουτίνα 2-3 φορές την εβδομάδα. Έχουν τρομερό track and trace και γιαυτό είναι χωρίς μέτρα ούτε μάσκες πουθενά από 12 Ιουλίου. Προχτές επανέφερε τις μάσκες  στα εμπορικά κ στα ΜΜΜ λόγω της Ο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...