Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι στα αεροπλάνα; Μετά τα τελευταία νέα από την Ολλανδία, σκέφτομαι να ακυρώσω ένα ταξίδι που σχεδίαζα, για επαγγελματικούς λόγους. Δεν βλέπω νέα μέτρα ακόμη από τις αεροπορικές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, love kids είπε:

Το έχουμε κλείσει εδώ και αρκετό καιρό. Φυσικά, βλέποντας και κάνοντας αλλά αν δεν υπάρχουν περιορισμοί από τις χώρεςπου να μας δημιουργούν πρόβλημα και φυσικά αν είμαστε υγιείς και δε συντρέχουν άλλοι λόγοι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάμε. Παίρνουμε τα μέτρα μας αλλά δε σταματάμε να ζούμε. 

Έχω κι εγώ βαουτσερ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Κι εγω θα ήθελα να φύγω εκτός αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο γιατί φοβάμαι τους περιορισμούς που υα βάλουν οι χώρες.θελω να δω κ πως θα εξελιχθεί η 0.

Διάβασα πως τα πράγματα στην Ισπανία είναι πολυ καλά σε σχέση με τον ιό, το υψηλό ποσοστό εμβολιασμού έχει βοηθήσει να υπάρχει ένα σχετικά ασφαλές περιβάλλον. Σαν πληροφορία σου το λέω αν θα σας ενδιέφερε σαν προορισμός. Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω, φαντάζομαι όμως πως αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CutiePies είπε:

Γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι στα αεροπλάνα; Μετά τα τελευταία νέα από την Ολλανδία, σκέφτομαι να ακυρώσω ένα ταξίδι που σχεδίαζα, για επαγγελματικούς λόγους. Δεν βλέπω νέα μέτρα ακόμη από τις αεροπορικές.

Άρα μέχρι στιγμής ισχύουν τα γνωστά. Εμείς δεν ακυρώνουμε τίποτα και τηρούμε στάση αναμονής αισιοδοξώντας να πάνε όλα καλά σε όλους τους τομείς, ξεκινώντας από την υγεία και τη γενικότερη κατάσταση εκεί,

που είναι το σημαντικότερο όλων, αλλά και την καθημερινότητα, μετακινήσεις, οικονομία, ταξίδια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Διάβασα πως τα πράγματα στην Ισπανία είναι πολυ καλά σε σχέση με τον ιό, το υψηλό ποσοστό εμβολιασμού έχει βοηθήσει να υπάρχει ένα σχετικά ασφαλές περιβάλλον. Σαν πληροφορία σου το λέω αν θα σας ενδιέφερε σαν προορισμός. Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω, φαντάζομαι όμως πως αξίζει τον κόπο.

Έχω πάει.εινσι πολύ ωραία.

Εγώ θα ήθελα να πάω στο βελγιο .το εχου ε αναβάλει τέσσερις φορές.μου δίνει ασφάλεια ότι θα έχουμε σπίτι κ αυτοκίνητο.θα είναι εφαλτήριο για εκδρο ες στις γύρω χώρες.

Θα κα ου ε κ την τριτη δοση κ θα δούνε το Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CutiePies είπε:

Γνωρίζει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι στα αεροπλάνα; Μετά τα τελευταία νέα από την Ολλανδία, σκέφτομαι να ακυρώσω ένα ταξίδι που σχεδίαζα, για επαγγελματικούς λόγους. Δεν βλέπω νέα μέτρα ακόμη από τις αεροπορικές.

Ολα κυλουν κανονικα. Μεχρι στιγμης, για Ευρωπη τουλαχιστον δεν εχει αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HopeA είπε:

Ολα κυλουν κανονικα. Μεχρι στιγμης, για Ευρωπη τουλαχιστον δεν εχει αλλαξει κατι.

Διάβαζα ότι ίσως η ευρωπαϊκή ένωση ζητήσει μοριακο για ολους

Link to comment
Share on other sites

Mόλις είδα ότι υπάρχει πλέον η νέα παραλλαγή και στην Μεγάλη Βρετανία και αυτές τις μέρες έχουμε σεμινάρια με Βρετανούς. 

Άρα και να μην πάμε ταξίδι, πάλι εκτεθειμένοι είμαστε στη δουλειά. Όπως λογικά και στις τουριστικές περιοχές. Δε μαζεύεται πια αν έχει παντού στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CutiePies είπε:

Mόλις είδα ότι υπάρχει πλέον η νέα παραλλαγή και στην Μεγάλη Βρετανία και αυτές τις μέρες έχουμε σεμινάρια με Βρετανούς. 

Άρα και να μην πάμε ταξίδι, πάλι εκτεθειμένοι είμαστε στη δουλειά. Όπως λογικά και στις τουριστικές περιοχές. Δε μαζεύεται πια αν έχει παντού στην Ευρώπη.

Ναι ειναι αναποφευκτο.

Ας μαζευτουν επιτελους σε ανθρωπιστικο επιπεδο να εμβολιασουν τις χωρες που δεν εχουν εμβολια. Οι μεταλλαξεις δεν προκειται να σταματησουν ετσι.

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Διάβαζα ότι ίσως η ευρωπαϊκή ένωση ζητήσει μοριακο για ολους

Κ μοριακο να ζητηθει παλι η μεταλλαξη θα κυκλοφορησει. Βεβαια ειναι ενα μετρο αλλα εχει τυχει σε πτηση απο Γερμανια Ελλαδα να ναι διπλα θετικος ο οποιος εκανε μοριακο πριν ηταν αρνητικο κ μετα την πτηση θετικο. Μας ειδοποιησαν μεσω αεροπορικης και τηρησαμε καραντινα κ τεστ.

Δλδ αν σου τυχει σου ετυχε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , HopeA είπε:

Ναι ειναι αναποφευκτο.

Ας μαζευτουν επιτελους σε ανθρωπιστικο επιπεδο να εμβολιασουν τις χωρες που δεν εχουν εμβολια. Οι μεταλλαξεις δεν προκειται να σταματησουν ετσι.

Κ μοριακο να ζητηθει παλι η μεταλλαξη θα κυκλοφορησει. Βεβαια ειναι ενα μετρο αλλα εχει τυχει σε πτηση απο Γερμανια Ελλαδα να ναι διπλα θετικος ο οποιος εκανε μοριακο πριν ηταν αρνητικο κ μετα την πτηση θετικο. Μας ειδοποιησαν μεσω αεροπορικης και τηρησαμε καραντινα κ τεστ.

Δλδ αν σου τυχει σου ετυχε.

Ναι αλλα μειώνονται οι πιθανότητες.

16 άτομα βρέθηκαν θετικά στην Ολλανδία από την Αφρική.. Αν ει Ρ γονεο πιο πριν δεν θα είχαν ταξιδέψει.καππιοι θ είχαν θετικοποιηθεο από πριν.

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα μειώνονται οι πιθανότητες.

16 άτομα βρέθηκαν θετικά στην Ολλανδία από την Αφρική.. Αν ει Ρ γονεο πιο πριν δεν θα είχαν ταξιδέψει.καππιοι θ είχαν θετικοποιηθεο από πριν.

Φοβούνται μην προκύψει μεταλλαξη στην Βουλγαρία όπου δεν θελουν να εκβιάσουν.Δεν ειναι μονο οι χώρες που δεν έχουν εμβόλια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα μειώνονται οι πιθανότητες.

16 άτομα βρέθηκαν θετικά στην Ολλανδία από την Αφρική.. Αν ει Ρ γονεο πιο πριν δεν θα είχαν ταξιδέψει.καππιοι θ είχαν θετικοποιηθεο από πριν.

Φοβούνται μην προκύψει μεταλλαξη στην Βουλγαρία όπου δεν θελουν να εκβιάσουν.Δεν ειναι μονο οι χώρες που δεν έχουν εμβόλια. 

Το θεμα ειναι τι γινεται. Αυτοι που αποφασισαν να μην εμβολιαστουν δε νομιζω οτι πλεον θα αλλαξουν γνωμη.

Η μεταλλαξη Δ ηρθε απο την Ινδια.

Ολες οι χωρες αποτελουν κινδυνο, καποιοι ομως θελουν το εμβολιο και δεν το εχουν, αυτο ειναι το πιο σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , HopeA είπε:

Το θεμα ειναι τι γινεται. Αυτοι που αποφασισαν να μην εμβολιαστουν δε νομιζω οτι πλεον θα αλλαξουν γνωμη.

Η μεταλλαξη Δ ηρθε απο την Ινδια.

Ολες οι χωρες αποτελουν κινδυνο, καποιοι ομως θελουν το εμβολιο και δεν το εχουν, αυτο ειναι το πιο σοβαρο.

Πρέπει να το έχουν.

2 ώρες πρίν, CutiePies είπε:

Mόλις είδα ότι υπάρχει πλέον η νέα παραλλαγή και στην Μεγάλη Βρετανία και αυτές τις μέρες έχουμε σεμινάρια με Βρετανούς. 

Άρα και να μην πάμε ταξίδι, πάλι εκτεθειμένοι είμαστε στη δουλειά. Όπως λογικά και στις τουριστικές περιοχές. Δε μαζεύεται πια αν έχει παντού στην Ευρώπη.

Φυσικά κ θα έρθει.θα πάει παντού.γθα την ώρα δείχνει ήπια.μηπως ομως ειναι καλό σημάδι ότι ο ιός παρακμάζει?δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πρέπει να το έχουν.

Φυσικά κ θα έρθει.θα πάει παντού.γθα την ώρα δείχνει ήπια.μηπως ομως ειναι καλό σημάδι ότι ο ιός παρακμάζει?δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά.

Παρακμαζει; Δεν ξερω, μακαρι.

Βλεπω περισσοτερους θανατους και νοσηλειες απο πριν, μπορει να το χω στο μυαλο μου λαθος.

Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω να βλεπω τηλεοραση και ενημερωνομαι απο ιντερνετ, ρωταω και φιλους βιολογους.

Απ την αρχη εχουν πεσει μεσα σε ολα.

Τωρα τελευταια που ειχα συζητηση μου ειπε μια βιολογος οτι μπλεξαμε…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , HopeA είπε:

Παρακμαζει; Δεν ξερω, μακαρι.

Βλεπω περισσοτερους θανατους και νοσηλειες απο πριν, μπορει να το χω στο μυαλο μου λαθος.

Η αληθεια ειναι οτι αποφευγω να βλεπω τηλεοραση και ενημερωνομαι απο ιντερνετ, ρωταω και φιλους βιολογους.

Απ την αρχη εχουν πεσει μεσα σε ολα.

Τωρα τελευταια που ειχα συζητηση μου ειπε μια βιολογος οτι μπλεξαμε…

Εννοοω με τη νέα μεταλλαξη.Ο ιός θέλει να επιζήσει κ μεταβάλλεται.αν είναι πιο ήπια η νοσηρή δεν σημαίνει ότι χάνει δύναμη?δεν ξέρω...

Έκλεισα σήμερα κ το ραντεβού για την γ δόση.

Πέντε μέρες νωρίτερα με άφηνε να εμβολιαστω.Τελικα πάω εννια μέρες αργότερα γιατί δεν με βόλευαν τα εμβολιαστικα.δεν είχε ημερομηνιες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοοω με τη νέα μεταλλαξη.Ο ιός θέλει να επιζήσει κ μεταβάλλεται.αν είναι πιο ήπια η νοσηρή δεν σημαίνει ότι χάνει δύναμη?δεν ξέρω...

Έκλεισα σήμερα κ το ραντεβού για την γ δόση.

Πέντε μέρες νωρίτερα με άφηνε να εμβολιαστω.Τελικα πάω εννια μέρες αργότερα γιατί δεν με βόλευαν τα εμβολιαστικα.δεν είχε ημερομηνιες

Ειναι πολυ νωρις να βγει συμπερασμα για τη νεα μεταλλαξη. 
Ας ευχηθουμε να επιβιωσουμε γιατι πλεον εχει αγριεψει το ολο θεμα.

Εγω τριτη δοση απο γιορτες μαλλον κ μετα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , HopeA είπε:

Ειναι πολυ νωρις να βγει συμπερασμα για τη νεα μεταλλαξη. 
Ας ευχηθουμε να επιβιωσουμε γιατι πλεον εχει αγριεψει το ολο θεμα.

Εγω τριτη δοση απο γιορτες μαλλον κ μετα.

Αναμένουμε και ελπιζουμε

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εννοοω με τη νέα μεταλλαξη.Ο ιός θέλει να επιζήσει κ μεταβάλλεται.αν είναι πιο ήπια η νοσηρή δεν σημαίνει ότι χάνει δύναμη?δεν ξέρω...

Έκλεισα σήμερα κ το ραντεβού για την γ δόση.

Πέντε μέρες νωρίτερα με άφηνε να εμβολιαστω.Τελικα πάω εννια μέρες αργότερα γιατί δεν με βόλευαν τα εμβολιαστικα.δεν είχε ημερομηνιες

Διαβασα οτι δεν υπαρχουν στοιχεια, μιας και ο πληθυσμος της Νοτιας Αφρικης ειναι πολυ νεος. Οποτε οτι το περναν ηπια δε μας λεει κατι, μπορει απλα να ειναι τα δειγματα σε νεες ηλικιες. Θα δειξει με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα! Παραλείψαμε να πάρουμε τα self test του παιδιού... (ω ναι! που είχαμε το μυαλό μας... κάναμε γκάφα ολκής). Ήταν έως Σάββατο. Έκλεισε η πλατφόρμα. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποιος τρόπος... :(

Edit: ρωτήσαμε και τον φαρμακοποιό μας και στο γραφείο παιδιάτρου. Δεν υπάρχει... πφφφ σνιφ

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, samsympan said:

Παιδιά, καλημέρα! Παραλείψαμε να πάρουμε τα self test του παιδιού... (ω ναι! που είχαμε το μυαλό μας... κάναμε γκάφα ολκής). Ήταν έως Σάββατο. Έκλεισε η πλατφόρμα. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποιος τρόπος... :(

Edit: ρωτήσαμε και τον φαρμακοποιό μας και στο γραφείο παιδιάτρου. Δεν υπάρχει... πφφφ σνιφ

Το πάθαμε πριν 2 εβδομάδες.. Δεν έδινε κανείς.. Και αγοράσαμε 4 για το σχολείο.. Για το θέατρο που ήταν Σάββατο απόγευμα, δεν αγοράσαμε άλλο. Απλά δηλώσαμε αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Δική σου ιδέα είναι όμως το να προσφέρεις κάτι  ωραίο που είδες. Αυτό είναι που έχει σημασία.

πρίν από 58 λεπτά , Yovanna είπε:

Δική σου ιδέα είναι όμως το να προσφέρεις κάτι  ωραίο που είδες. Αυτό είναι που έχει σημασία.

Ναι είμαι καλή στις ιδέες.χα χα.

Μήπως να τα δίναμε αύριο?Συνεδριάζουν κ υπάρχουν μεγάλες πιέσεις να κλείσουν τα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλη λογικη που αντιμετωπιζω το θεμα αυτο. Ειμαι μελος μιας κοινωνιας και οφειλω να εχω συνειδηση γιατι δε μενω στη ζουγκλα. Το θεμα ειναι παγκοσμιο και οχι πολιτικο. Ειναι θεμα υγειονομικο και εφοσον θελω να ζω ελευθερη σε μια οργανωμενη κοινωνια, οφειλω να σεβομαι τους υπολοιπους.

Ειναι σα να λεμε δεν πιστευω στο Θεο γιατι οι παπαδες ειναι εγκληματιες.

Η επιστημη ειναι μια και τα δεδομενα της αλλαζουν μερα με τη μερα, δεν υπαρχει ευθεια γραμμη. Οι φανατισμοι, τα πανο και οι χαραχτηρισμοι ειναι αλλων δεκαετιων που αποκαλυπτουν οτι πραγματι αποτυχαμε σαν ανθρωποι κ τωρα το βλεπουμε μπροστα μας.

Εννοειται ο καθενας μπορει να βγει κ στο μπαλκονι του να φουνταρει, ελευθερια θα πουμε. Αν δε τον σωσουν ομως θα πουμε για ανεπαρκεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...