Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Και πως θα γίνει δηλαδή.θα αυτοεξοριστει π εμβολιασμός?φυσικά κ πεοστατευεται κ προστατεύει αν φοράει μάσκα κ τηρεί μέτρα υγιεινής.οχο απόλυτα αλλά κάνει ο τι μπορεί.τπαρχουν κ τέτοιοι ανεμβολιαστοι .

Αν ήταν τόσο απλό να φοράμε μάσκα μόνο κ να μην κολλάμε θα το είχαμε λύσει το θέμα. Εγω δεν ξέρω κανέναν εμβολιασμενο που να φοβάται όντως μην κολλήσει. Ίσως επειδή εδώ εμβολιάστηκαν όλοι μαζικά κ ήταν εξαρχής σαφές ότι όσοι δεν πήγαν τότε, δεν ενδιαφέρονταν και δεν θα πάνε ποτέ. Δεν ξέρω βέβαια αν έμεναν σε άλλο μέρος κ όχι σε νησί, μπορεί να φοβούνταν περισσότερο. Σίγουρα πάντως όσοι γνωριζω, έχουν στενή σχέση με τον χώρο της Εκκλησίας κ κάποιοι είναι κ λίγο αρνητές, όχι ακριβώς του ιού αλλά των μέτρων. Φυσικά ξέρω κ εμβολιασμένους που δεν τους ένοιαζε πολύ το θέμα εξαρχής, ακόμα κ εμβολιασμενη φίλη που λέει ότι δεν πιστεύει ότι είναι λύση το εμβόλιο αλλά τπ έκανε «επειδή πρέπει». Αλλά ανεμβολιαστο που να προσέχει περισσότερο από εμβολιασμενο, δεν γνωριζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

17 minutes ago, Έσπερος said:

Αν ήταν τόσο απλό να φοράμε μάσκα μόνο κ να μην κολλάμε θα το είχαμε λύσει το θέμα. Εγω δεν ξέρω κανέναν εμβολιασμενο που να φοβάται όντως μην κολλήσει. Ίσως επειδή εδώ εμβολιάστηκαν όλοι μαζικά κ ήταν εξαρχής σαφές ότι όσοι δεν πήγαν τότε, δεν ενδιαφέρονταν και δεν θα πάνε ποτέ. Δεν ξέρω βέβαια αν έμεναν σε άλλο μέρος κ όχι σε νησί, μπορεί να φοβούνταν περισσότερο. Σίγουρα πάντως όσοι γνωριζω, έχουν στενή σχέση με τον χώρο της Εκκλησίας κ κάποιοι είναι κ λίγο αρνητές, όχι ακριβώς του ιού αλλά των μέτρων. Φυσικά ξέρω κ εμβολιασμένους που δεν τους ένοιαζε πολύ το θέμα εξαρχής, ακόμα κ εμβολιασμενη φίλη που λέει ότι δεν πιστεύει ότι είναι λύση το εμβόλιο αλλά τπ έκανε «επειδή πρέπει». Αλλά ανεμβολιαστο που να προσέχει περισσότερο από εμβολιασμενο, δεν γνωριζω. 

Ο μικρόκοσμος σου βέβαια ειναι ένα ασήμαντο δείγμα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αν ήταν τόσο απλό να φοράμε μάσκα μόνο κ να μην κολλάμε θα το είχαμε λύσει το θέμα. Εγω δεν ξέρω κανέναν εμβολιασμενο που να φοβάται όντως μην κολλήσει. Ίσως επειδή εδώ εμβολιάστηκαν όλοι μαζικά κ ήταν εξαρχής σαφές ότι όσοι δεν πήγαν τότε, δεν ενδιαφέρονταν και δεν θα πάνε ποτέ. Δεν ξέρω βέβαια αν έμεναν σε άλλο μέρος κ όχι σε νησί, μπορεί να φοβούνταν περισσότερο. Σίγουρα πάντως όσοι γνωριζω, έχουν στενή σχέση με τον χώρο της Εκκλησίας κ κάποιοι είναι κ λίγο αρνητές, όχι ακριβώς του ιού αλλά των μέτρων. Φυσικά ξέρω κ εμβολιασμένους που δεν τους ένοιαζε πολύ το θέμα εξαρχής, ακόμα κ εμβολιασμενη φίλη που λέει ότι δεν πιστεύει ότι είναι λύση το εμβόλιο αλλά τπ έκανε «επειδή πρέπει». Αλλά ανεμβολιαστο που να προσέχει περισσότερο από εμβολιασμενο, δεν γνωριζω. 

Ακριβώς επειδή είναι κάποιοι ανεμβολιαστοι κάποιοι φοβούνται περισσότερο. 

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ακριβώς επειδή είναι κάποιοι ανεμβολιαστοι κάποιοι φοβούνται περισσότερο. 

Εγώ φοβάμαι πάντως μην κολλήσω.αν και εμβολιασμενη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ακριβώς επειδή είναι κάποιοι ανεμβολιαστοι κάποιοι φοβούνται περισσότερο. 

Εγώ φοβάμαι πάντως μην κολλήσω.αν και εμβολιασμενη

Τα έγραψα λάθος. Ανεμβολιαστο δεν ξέρω που να φοβάται πραγματικά τον ιό πιο πολύ από το εμβόλιο. Οι εμβολιασμένοι που ξέρω φοβούνται γενικα. Δεν έχουν αλλάξει σημαντικά τον τρόπο ζωής τους σε σχέση με πριν το εμβόλιο με εξαίρεση κάποια άνεση το καλοκαίρι σε εξωτερικούς κυριωσ χώρους. Ούτε έχουν χαλαρώσει με τη μάσκα στα γραφεία όπως διαμαρτύρονται δήθεν διάφοροι ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί εδώ κ εκεί. 

 

Εγω βασικά στο σχολείο μόνο φοβάμαι λίγο, αν ήμουν στην Αθήνα θα φοβόμουν πιο πολυ. Σε σούπερ-μάρκετ κ καταστήματα τώρα που δεν έχει κόσμο δεν φοβάμαι καθολου. Σε κλειστούς χώρους εστίασης δεν πάμε ούτε αυτούς τους στεγασμένους από τρεις πλευρες δήθεν ανοιχτούς.  Να έρθει εμβολιασμενος φίλος σπίτι, ναι θα κάτσω χωρίς μάσκα ακόμα κ μέσα, αλλά γενικα θα προτιμήσουμε βεράντα ή ανοιχτό παράθυρο. Σίγουρα οι ανεμβολιαστοι θα με καταδικάσουν για την αμέλεια και την αντικοινωνική συμπεριφορά μου που θέτει σε κίνδυνο το κοινωνικό σύνολο, επειδή το κάνω αυτό. Φαντάζομαι εκείνοι τους φίλους τους συναντούν μόνο με μάσκα κ έχοντας κάνει ραπιντ γι αυτό είναι σίγουροι ότι δεν θα κολλήσουν ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα το εμβόλιο για καθαρά πρακτικούς λόγους, να έχω όση παραπάνω ελευθερία γίνεται. Τηρώ μέτρα όπως μάσκες, αποστάσεις κλπ. και τρίτη δόση θα κάνω όταν δε θα μπορώ να την αποφύγω. Μια προστασία έναντι σοβαρής νόσησης παρέχει το εμβόλιο, άλλοτε πάλι όχι. Δεν τρελαίνομαι γενικά, γιατί θεωρώ πως είναι πιθανό να κολλήσουμε όλοι. Δε θα πάω μες στο συνωστισμό χωρίς μάσκα αλλά ούτε θα έρθουν φίλοι στο σπίτι και θα είμαστε με μάσκες. Συναντώ άλλωστε τόσο κόσμο καθημερινά και κάνω τόσες μετακινήσεις που θα ήταν αστείο να φοβάμαι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , love kids είπε:

Εγώ έκανα το εμβόλιο για καθαρά πρακτικούς λόγους, να έχω όση παραπάνω ελευθερία γίνεται. Τηρώ μέτρα όπως μάσκες, αποστάσεις κλπ. και τρίτη δόση θα κάνω όταν δε θα μπορώ να την αποφύγω. Μια προστασία έναντι σοβαρής νόσησης παρέχει το εμβόλιο, άλλοτε πάλι όχι. Δεν τρελαίνομαι γενικά, γιατί θεωρώ πως είναι πιθανό να κολλήσουμε όλοι. Δε θα πάω μες στο συνωστισμό χωρίς μάσκα αλλά ούτε θα έρθουν φίλοι στο σπίτι και θα είμαστε με μάσκες. Συναντώ άλλωστε τόσο κόσμο καθημερινά και κάνω τόσες μετακινήσεις που θα ήταν αστείο να φοβάμαι αυτό.

Εμένα η ατομική ελευθερια αν συνολικά υπάρχουν περιορισμοί δεν μου αρκεί. Βασικά δεν νιώθω καμία ατομική ελευθερια. Κι εγω μάσκα πρέπει να φοράω κ το παιδί μου στο σχολείο μάσκα φοράει και κάθε Δευτέρα κ Πέμπτη τρέμω μην μας ειδοποιήσουν ότι είχε κρουσμα στο σχολείο του και σύντομα μάλλον θα υποχρεωθούμε όλοι να φοράμε μάσκα και έξω, και πάντα έχω μια επιφύλαξη σε οποιαδήποτε συναναστροφή ότι μπορεί να γίνει κάτι κ να κλειστούμε μέσα. Δεν μου φαίνεται και μεγάλη ελευθερια όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμένα η ατομική ελευθερια αν συνολικά υπάρχουν περιορισμοί δεν μου αρκεί. Βασικά δεν νιώθω καμία ατομική ελευθερια. Κι εγω μάσκα πρέπει να φοράω κ το παιδί μου στο σχολείο μάσκα φοράει και κάθε Δευτέρα κ Πέμπτη τρέμω μην μας ειδοποιήσουν ότι είχε κρουσμα στο σχολείο του και σύντομα μάλλον θα υποχρεωθούμε όλοι να φοράμε μάσκα και έξω, και πάντα έχω μια επιφύλαξη σε οποιαδήποτε συναναστροφή ότι μπορεί να γίνει κάτι κ να κλειστούμε μέσα. Δεν μου φαίνεται και μεγάλη ελευθερια όλο αυτό. 

Δεν είπα ότι είναι η απόλυτη ελευθερία. Αλλά μπορώ να πάω σινεμά, σε εστιατόριο, γυμναστήριο και να ταξιδέψω δίχως πολλούς περιορισμούς. Αυτά για εδώ που η πολιτική είναι τιμωρητική και οι τρόποι χειρισμού της κατάστασης γελοίοι. Φυσικά και στο εξωτερικό τα πράγματα γίνονται πιο αυστηρά αλλά μια κάποια παραπάνω ελευθερία βιώνω ως εμβολιασμένη, δίχως αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με την όλη κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lenia16 said:

Ναι συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε είναι κοινώς παραδεκτό ότι το εμβόλιο προφυλάσσει από τη σοβαρή νόσηση. Όχι όμως από τη νόσηση γενικά και τη μετάδοση. Εκεί ενισταμαι εγώ προσωπικά. Γι αυτό λέω ότι τα μέτρα είναι το λιγότερο κουτά.

 

Μα αν όλοι το περνούσαμε ελαφριά, θα ήταν μια απλή ίωση. Αρα αν εμβολιάζονταν όλοι, θα είχε τελειώσει ουσιαστικά.

8 hours ago, Έσπερος said:

 Αλλά ανεμβολιαστο που να προσέχει περισσότερο από εμβολιασμενο, δεν γνωριζω. 

Είμαι σε περιοχή με μεγάλη κάλυψη είναι η αλήθεια.

Όσοι ανεμβολίαστοι ξέρω τώρα πια, είναι αρνητές του ίδιου του ιού και δεν προσέχουν.

Δυστυχώς κιόλας χτες το βράδυ με ενημέρωσαν ότι συνάδελφος εντελώς αρνητής, από αυτούς που μιλούν για συνομωσίες και πολυεθνικές, 40 ετών, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο πολύ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τα έγραψα λάθος. Ανεμβολιαστο δεν ξέρω που να φοβάται πραγματικά τον ιό πιο πολύ από το εμβόλιο. Οι εμβολιασμένοι που ξέρω φοβούνται γενικα. Δεν έχουν αλλάξει σημαντικά τον τρόπο ζωής τους σε σχέση με πριν το εμβόλιο με εξαίρεση κάποια άνεση το καλοκαίρι σε εξωτερικούς κυριωσ χώρους. Ούτε έχουν χαλαρώσει με τη μάσκα στα γραφεία όπως διαμαρτύρονται δήθεν διάφοροι ανεμβολιαστοι εκπαιδευτικοί εδώ κ εκεί. 

 

Εγω βασικά στο σχολείο μόνο φοβάμαι λίγο, αν ήμουν στην Αθήνα θα φοβόμουν πιο πολυ. Σε σούπερ-μάρκετ κ καταστήματα τώρα που δεν έχει κόσμο δεν φοβάμαι καθολου. Σε κλειστούς χώρους εστίασης δεν πάμε ούτε αυτούς τους στεγασμένους από τρεις πλευρες δήθεν ανοιχτούς.  Να έρθει εμβολιασμενος φίλος σπίτι, ναι θα κάτσω χωρίς μάσκα ακόμα κ μέσα, αλλά γενικα θα προτιμήσουμε βεράντα ή ανοιχτό παράθυρο. Σίγουρα οι ανεμβολιαστοι θα με καταδικάσουν για την αμέλεια και την αντικοινωνική συμπεριφορά μου που θέτει σε κίνδυνο το κοινωνικό σύνολο, επειδή το κάνω αυτό. Φαντάζομαι εκείνοι τους φίλους τους συναντούν μόνο με μάσκα κ έχοντας κάνει ραπιντ γι αυτό είναι σίγουροι ότι δεν θα κολλήσουν ποτέ. 

Οι κοινωνικές σου σχέσεις δεν ξέρω αν έχουν απαραίτητα να κανουννμεωτον ιο μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Έλα ρε η γλυκούλα αρκετά συμπτώματα! Γρήγορα να επανέλθει να μη ταλαιπωρηθεί άλλο! 

Και άλλη ρε παιδιά; Πόσο κρίμα..

σε ευχαριστώ πολυ !

12 hours ago, Lenia16 said:

@kotsifikos περαστικά στη μαμά σου, να το περάσει γρήγορα κ ανώδυνα κ μακάρι να μην κολλήσει ο μπαμπάς σου.

 

Σε ευχαριστώ πολυ, δυστυχώς κόλλησε και ο μπαμπάς μου, με πήραν χθες το βράδυ.

10 hours ago, HopeA said:

Περαστικα ευχομαι @kotsifikosκαι γρηγορα. 

 

ευχαριστώ πολυ

15 hours ago, Έσπερος said:

Δεν μου κακοφαίνεται. έχω κάνει κατά καιρούς τεστ όταν υπήρχαν διάφορες υποψιες. Απλώς με ενοχλεί ο συμβολισμός της κίνησης τη δεδομένη στιγμή. Αν τα έδιναν γενικώς πχ ένα δυο το μήνα δεν θα με πείραζε να τα έχω στο σπίτι μήπως χρειαστούν. Αλλά δεν εμπιστευομαι τα αποτελέσματα έτσι κ αλλιώς. Δλδ για σοβαρή υποψία μάλλον θα ζητουσα ραπιντ για να ξέρω ότι θα γίνει σωστα. 

εγώ θεωρώ πως θα έπρεπε να κάνουμε κάθε εβδομάδα . Και εγώ αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα του σελφ τεστ όμως  σε εμάς έδειξε ότι ο γιος μου νοσούσε, και γνωρίζω και αρκετούς που από αυτά το βρήκαν, τουλάχιστον αν βγει θετικό (που σημαίνει πως τότε κάνει κάποιος φουλ διασπορά) θα το γνωρίζει ο ασθενής, δεν θα τα πιάσει όλα όμως κάτι θα πιάσει σίγουρα. Επίσης μπορούμε να εκμεταλλευτούμε και τα σημεία ραπιντ ώστε να κάνουμε έναν έλεγχο με πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Οι κοινωνικές σου σχέσεις δεν ξέρω αν έχουν απαραίτητα να κανουννμεωτον ιο μόνο.

Μα δεν έχει επηρεαστεί η κοινωνική μου ζωή σε ιδιωτικό επίπεδο.  Όσους φίλους θέλω τους βλέπω. Για τη συνολική ελευθερια μιλάω. Αν είχαμε περάσει έστω κ 2-3 μήνες χωρίς μασκες κ σχεδον χώρα κρούσματα όπως ήταν πχ Ισραήλ κ ΗΒ, αυτό ναι θα το θεωρούσα ελευθερια έστω κ αν ανατρεπόταν προσωρινά αργότερα. 

πρίν από 30 λεπτά , kotsifikos είπε:

σε ευχαριστώ πολυ !

Σε ευχαριστώ πολυ, δυστυχώς κόλλησε και ο μπαμπάς μου, με πήραν χθες το βράδυ.

ευχαριστώ πολυ

εγώ θεωρώ πως θα έπρεπε να κάνουμε κάθε εβδομάδα . Και εγώ αμφισβητώ την αποτελεσματικότητα του σελφ τεστ όμως  σε εμάς έδειξε ότι ο γιος μου νοσούσε, και γνωρίζω και αρκετούς που από αυτά το βρήκαν, τουλάχιστον αν βγει θετικό (που σημαίνει πως τότε κάνει κάποιος φουλ διασπορά) θα το γνωρίζει ο ασθενής, δεν θα τα πιάσει όλα όμως κάτι θα πιάσει σίγουρα. Επίσης μπορούμε να εκμεταλλευτούμε και τα σημεία ραπιντ ώστε να κάνουμε έναν έλεγχο με πιο αξιόπιστα αποτελέσματα. 

Δεν διαφωνώ σ αυτά. Όταν όμως χρειάζεσαι κίνητρα για να εμβολιαστούν όλοι κατά το δυνατόν, το να μην χρειάζεσαι τεστ κ να μην μπαίνεις καραντίνα είναι ένα πολύ καλό θετικό κίνητρο με μακροχρόνιο όφελος. Σκεψου να μην υπήρχε κ η διαφοροποίηση στα τεστ πχ, ποσο λιγότεροι θα ει αν εμβολιαστεί. Και ποσο ακόμα περισσότερο θα μας κορόιδευαν οι αντιεμβολιαστες που ελεγχόμαστε κι εμείς. Εγω αυτήν την εικόνα του καλοκαιριού πέρσι μέχρι να κλείσει το σχολείο, που οι ελάχιστοι ανεμβολιαστοι ήταν στο γραφείο χωρίς μάσκα κ στην τάξη με τη μύτη έξω τις περισσότερες φορές, κι εγω μέχρι το 15ημερο από τη β δόση φορούσα διπλή μάσκα μέσα στη ζέστη κ υπέφερα, και που γενικα όλοι οι εμβολιασμένοι κοιταζόμασταν κ αναρωτιόμαστε γιατί δεν έχουμε βγει ακόμα για καφέ κ φαγητό πχ, κι οι άλλοι ήταν ο,τι να ναι, αυτήν την εικόνα δεν θα την ξεχάσω. Γιατί μέσα τους μας κορόιδευαν κι έλεγαν τι βλάκες είμαστε, που εμβολιαστήκαμε κι εξακολουθούμε να φοβόμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ενημέρωσε τον παιδίατρο και μην ανησυχείς. Συνήθως τα παιδάκια το περνάν  σαν ίωση. Φρόντισε να πίνει αρκετά υγρά και βιταμίνες. Γρήγορη ανάρρωση! 

 

Ναι αλλά εμβολιασμενος με κρουσμα στο σπίτι δεν κολλάς ή δεν μεταδίδεις? Καταλαβαίνω πως είναι κανόνας αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του και είπα μήπως ξέρει κάποια να μου λύσει την απορία. 

Εννοείται μίλησα με παιδιατρο. Για την ώρα έχει δέκατα . Μέχρι 37.8 . Δεν μας είπε να της δώσουμε κάτι . 

10 ώρες πρίν, HopeA είπε:

Περαστικα ευχομαι @kotsifikosκαι γρηγορα. 

Ψυχραιμια και θα περασει. Καλη αναρρωση!

 

Εμεις ειχαμε προσφατα ερθει σε επαφη με κρουσμα(εμβολιασμενος) πολυ κοντα και μαλιστα τρωγαμε. Μετα απο τρεις μερες βγηκε το μοριακο του θετικο. Παθαμε ενα σοκ, ο αντρας μου μεσα σε τρεις ωρες πρεπει να εκανε 3 σελφ και δυο ραπιντ. Την επομενη και το μοριακο μας βγηκε αρνητικο.

Τι να πω, ετυχε; Μπορει.

Σε λιγο πραγματικα θα καταργησουμε το υγεια να χουμε και θα λεμε τυχη.

Εμενα ήρθε σε άμεση επαφή με κρούσμα. Τρεις μέρες μετά έκανε δέκατα κ ήταν αδιαθετη . Κ το σελφ κ το ραπίντ έδειξαν αμέσως θετικά . Νομίζω δννχωρα αμφιβολία ότι είναι θετική

12 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κάνατε μοριακό? Αν όχι, δεν κάνετε για σιγουριά? Πηγαίνει παιδικό η μικρή? Περαστικά σας!

Εχουκε σταματήσει δύο μήνες τον βρεφικό. Τα τεστ έδειξαν αμέσως θετικά . Ήρθε σε άμεση επαφή με κρούσμα οπότε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα του τεστ είναι σωστο

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν εδώ κάποιες δημοσιεύσεις από το θέμα "δώρα δασκάλας" όπου ήταν  off topic     

Καλημέρα! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κάτωθι δημοσιεύτηκε στο lancet πριν από 10 μέρες. Σχετικά με αυτό που λέγαμε, αν μεταδιδουν λιγότερο ή περισσότερο οι εμβολιασμενοι και ως απάντηση στην @CutiePies που λέει ότι θα ειχαμε γλιτώσει αν εμβολιαζονταν όλοι. Μακάρι να ήταν έτσι.

 

High COVID-19 vaccination rates were expected to reduce transmission of SARS-CoV-2 in populations by reducing the number of possible sources for transmission and thereby to reduce the burden of COVID-19 disease. Recent data, however, indicate that the epidemiological relevance of COVID-19 vaccinated individuals is increasing. In the UK it was described that secondary attack rates among household contacts exposed to fully vaccinated index cases was similar to household contacts exposed to unvaccinated index cases (25% for vaccinated vs 23% for unvaccinated). 12 of 31 infections in fully vaccinated household contacts (39%) arose from fully vaccinated epidemiologically linked index cases. Peak viral load did not differ by vaccination status or variant type. In Germany, the rate of symptomatic COVID-19 cases among the fully vaccinated (“breakthrough infections”) is reported weekly since 21. July 2021 and was 16.9% at that time among patients of 60 years and older. This proportion is increasing week by week and was 58.9% on 27. October 2021 providing clear evidence of the increasing relevance of the fully vaccinated as a possible source of transmission. A similar situation was described for the UK. Between week 39 and 42, a total of 100.160 COVID-19 cases were reported among citizens of 60 years or older. 89.821 occurred among the fully vaccinated (89.7%), 3.395 among the unvaccinated (3.4%). One week before, the COVID-19 case rate per 100.000 was higher among the subgroup of the vaccinated compared to the subgroup of the unvaccinated in all age groups of 30 years or more. In Israel a nosocomial outbreak was reported involving 16 healthcare workers, 23 exposed patients and two family members. The source was a fully vaccinated COVID-19 patient. The vaccination rate was 96.2% among all exposed individuals (151 healthcare workers and 97 patients). Fourteen fully vaccinated patients became severely ill or died, the two unvaccinated patients developed mild disease. The US Centres for Disease Control and Prevention (CDC) identifies four of the top five counties with the highest percentage of fully vaccinated population (99.9–84.3%) as “high” transmission counties. Many decisionmakers assume that the vaccinated can be excluded as a source of transmission. It appears to be grossly negligent to ignore the vaccinated population as a possible and relevant source of transmission when deciding about public health control measures.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Έσπερος said:

Μα δεν έχει επηρεαστεί η κοινωνική μου ζωή σε ιδιωτικό επίπεδο.  Όσους φίλους θέλω τους βλέπω. Για τη συνολική ελευθερια μιλάω. Αν είχαμε περάσει έστω κ 2-3 μήνες χωρίς μασκες κ σχεδον χώρα κρούσματα όπως ήταν πχ Ισραήλ κ ΗΒ, αυτό ναι θα το θεωρούσα ελευθερια έστω κ αν ανατρεπόταν προσωρινά αργότερα. 

Δεν διαφωνώ σ αυτά. Όταν όμως χρειάζεσαι κίνητρα για να εμβολιαστούν όλοι κατά το δυνατόν, το να μην χρειάζεσαι τεστ κ να μην μπαίνεις καραντίνα είναι ένα πολύ καλό θετικό κίνητρο με μακροχρόνιο όφελος. Σκεψου να μην υπήρχε κ η διαφοροποίηση στα τεστ πχ, ποσο λιγότεροι θα ει αν εμβολιαστεί. Και ποσο ακόμα περισσότερο θα μας κορόιδευαν οι αντιεμβολιαστες που ελεγχόμαστε κι εμείς. Εγω αυτήν την εικόνα του καλοκαιριού πέρσι μέχρι να κλείσει το σχολείο, που οι ελάχιστοι ανεμβολιαστοι ήταν στο γραφείο χωρίς μάσκα κ στην τάξη με τη μύτη έξω τις περισσότερες φορές, κι εγω μέχρι το 15ημερο από τη β δόση φορούσα διπλή μάσκα μέσα στη ζέστη κ υπέφερα, και που γενικα όλοι οι εμβολιασμένοι κοιταζόμασταν κ αναρωτιόμαστε γιατί δεν έχουμε βγει ακόμα για καφέ κ φαγητό πχ, κι οι άλλοι ήταν ο,τι να ναι, αυτήν την εικόνα δεν θα την ξεχάσω. Γιατί μέσα τους μας κορόιδευαν κι έλεγαν τι βλάκες είμαστε, που εμβολιαστήκαμε κι εξακολουθούμε να φοβόμαστε. 

Επειδή προσωπικά δεν εμβολιάστηκα για να έχω ελευθερία κινήσεων αλλά γιατί φοβάμαι τον ιό δεν με πειράζει να υποβάλλομαι σε τεστ, ακόμα και να μείνω καραντίνα αν παραστεί ανάγκη. Επίσης αδιαφορώ πλήρως για το αν με κοροιδεύουν οι ανεμβολίαστοι, εγώ κάνω αυτό που μου λέει η συνείδηση μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Lenia16 είπε:

Το κάτωθι δημοσιεύτηκε στο lancet πριν από 10 μέρες. Σχετικά με αυτό που λέγαμε, αν μεταδιδουν λιγότερο ή περισσότερο οι εμβολιασμενοι και ως απάντηση στην @CutiePies που λέει ότι θα ειχαμε γλιτώσει αν εμβολιαζονταν όλοι. Μακάρι να ήταν έτσι.

 

High COVID-19 vaccination rates were expected to reduce transmission of SARS-CoV-2 in populations by reducing the number of possible sources for transmission and thereby to reduce the burden of COVID-19 disease. Recent data, however, indicate that the epidemiological relevance of COVID-19 vaccinated individuals is increasing. In the UK it was described that secondary attack rates among household contacts exposed to fully vaccinated index cases was similar to household contacts exposed to unvaccinated index cases (25% for vaccinated vs 23% for unvaccinated). 12 of 31 infections in fully vaccinated household contacts (39%) arose from fully vaccinated epidemiologically linked index cases. Peak viral load did not differ by vaccination status or variant type. In Germany, the rate of symptomatic COVID-19 cases among the fully vaccinated (“breakthrough infections”) is reported weekly since 21. July 2021 and was 16.9% at that time among patients of 60 years and older. This proportion is increasing week by week and was 58.9% on 27. October 2021 providing clear evidence of the increasing relevance of the fully vaccinated as a possible source of transmission. A similar situation was described for the UK. Between week 39 and 42, a total of 100.160 COVID-19 cases were reported among citizens of 60 years or older. 89.821 occurred among the fully vaccinated (89.7%), 3.395 among the unvaccinated (3.4%). One week before, the COVID-19 case rate per 100.000 was higher among the subgroup of the vaccinated compared to the subgroup of the unvaccinated in all age groups of 30 years or more. In Israel a nosocomial outbreak was reported involving 16 healthcare workers, 23 exposed patients and two family members. The source was a fully vaccinated COVID-19 patient. The vaccination rate was 96.2% among all exposed individuals (151 healthcare workers and 97 patients). Fourteen fully vaccinated patients became severely ill or died, the two unvaccinated patients developed mild disease. The US Centres for Disease Control and Prevention (CDC) identifies four of the top five counties with the highest percentage of fully vaccinated population (99.9–84.3%) as “high” transmission counties. Many decisionmakers assume that the vaccinated can be excluded as a source of transmission. It appears to be grossly negligent to ignore the vaccinated population as a possible and relevant source of transmission when deciding about public health control measures.

Ο λόγος είναι ξεκάθαρα ότι οι επιστήμονες καθώς το εμβόλιο είναι καινούριο,

και ενώ υπήρξε και η Δελτα,  (το εμβολιο δεν ειναι σεταρισμένο για την Δέλτα)

δεν γνώριζαν πόσο πολύ θα διαρκεί η ανοσία του. Δεν θα μπορούσαν... :?:-(

 

Η αύξηση που βλέπουμε που προοδευτικά μεγαλώνει κάθε εβδομάδα, όπου όλο περισσότερο φαινομενικά εμβολιασμένοι εντός του 6 μήνου ξεκινούν και προστίθενται στα κρούσματα,

έχει ξεκάθαρα να κάνει ότι κάθε εβδομάδα που περνάει, περισσότεροι έχουν χάσει την ανοσία τους και περισσότεροι θα κολλάνε, με ακριβώς τα ίδια κρούσματα που κυκλοφορούν.

 

Για μένα βλέπουμε δηλαδή αυτή την αύξηση μόνο και μόνο εξαιτίας αυτού,

και για αυτό το λόγο πρέπει ΑΜΕΣΑ , ΧΤΕΣ να ανοίξει όλες τις δόσεις στο 4 μηνο, όχι στο 6 μηνο,

 

ενώ να κάνει και υποχρεωτικό εμβολιασμό εάν υπάρχουν τα εμβολια και στους 50+ για να μαζέψει επιπλέον την ανοσία σε περισσότερο ποσοστό.

 

Αυτά πρέπει να προλαμβάνονται.... είναι γνωστό εδώ και 2 εβδομάδες τουλάχιστον στην ευρώπη ότι θέλουν να μειώσουν το 6 μηνο ανοσίας του εμβολίου σε 4 μηνο. 

Δυστυχώς δεν κρατά πολύ το εμβόλιο αλλά είναι το μόνο μας όπλο. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει συνειδητοποιήσει τόσο μεγάλο μέρος της κοινωνίας ότι βρισκόμαστε μπροστά σε κάτι το ανεπανάληπτο και ότι δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε σαν κάτι που να έχει ξανασυμβεί όπου χρησιμοποιούμε την πεπατημένη, τους ίδιους νόμους τις ίδιες συνήθειες. 

 

Πολύ κρίμα στην έγκυο που πέθανε, πόσο άδικο, έμεινε μόνο του το μωρό χωρίς μανούλα!!!!! 

 

Για τα τεστ, 

θα ήθελα να παρέχει το κράτος1  selftest ανά εβδομάδα για μένα που είμαι εμβολιασμένη, αφού παρέχει και στο παιδί μου.

ή 

εάν μετράνε / είναι έγκυρα τα τεστ αντισωμάτων,  ένα δωρεάν τεστ αντισωμάτων ανά 3 εβδομάδες ή 1 μήνα για να δώ αν έχω ακόμα ανοσία. 

 

εμένα τον Ιανουάριο μου ανοίγει η 3 δοση αλλά θα προτιμούσα και σήμερα.  

Έκανα και το εμβόλιο γρίππης για να μη στείλω κανέναν άλλο στο νοσοκομείο οπότε έχω άλλο ένα 10 ημερο αναμονής, μιας και όπως διαβασα που βάλατε μια οδηγία πρέπει αν κανεις της γριππης να περιμενεις κάποιες ημέρες μετά  πριν κάνεις την 3η δόση.

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , kotsifikos είπε:

Επειδή προσωπικά δεν εμβολιάστηκα για να έχω ελευθερία κινήσεων αλλά γιατί φοβάμαι τον ιό δεν με πειράζει να υποβάλλομαι σε τεστ, ακόμα και να μείνω καραντίνα αν παραστεί ανάγκη. Επίσης αδιαφορώ πλήρως για το αν με κοροιδεύουν οι ανεμβολίαστοι, εγώ κάνω αυτό που μου λέει η συνείδηση μου.

Καλέ ,ειδες κάποιον να μας κοροϊδεύει?

Άλλο πάλι κ τούτο.δεν το είχα σκεφτεί καν.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου υπάρχει κοντά το δωρεάν rapid και μια φορά την εβδομαδα προσπαθώ να περνάω να κάνω ένα, ως εμβολιασμένη. 

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχουν αρκετά rapid test stations του  εοδυ  σε αρκετές περιοχές έτσι ώστε να μπορεί να το κάνει κάποιος αυτό συστηματικά εάν θέλει. ..μου φαίνεται μικρή η λίστα για όλη την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , belleblue είπε:

Στην περιοχή μου υπάρχει κοντά το δωρεάν rapid και μια φορά την εβδομαδα προσπαθώ να περνάω να κάνω ένα, ως εμβολιασμένη. 

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχουν αρκετά rapid test stations του  εοδυ  σε αρκετές περιοχές έτσι ώστε να μπορεί να το κάνει κάποιος αυτό συστηματικά εάν θέλει. ..μου φαίνεται μικρή η λίστα για όλη την Ελλάδα...

Δυστυχώς είναι πολύ λίγα τα σημεία κ σχεδόν σταθερά. Εμένα το πιο κοντινό μου είναι στα 6 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εμβολιάστηκα για να βγω κ να παρταρω ή να πηγαίνω για καφέ. Γιατί εσείς δλδ δεν πάτε για καφέ; Περιμενω όμως κάποια στιγμή να ζήσουμε όλοι φυσιολογικά. Εσείς θέλετε να περάσετε όλη τη ζωή σας φορώντας μάσκες και είστε τόσο υπερανω; Εγω όχι. Θέλω να ζούμε φυσιολογικά. Και εξακολουθώ να ζω με πολύ περισσότερους περιορισμούς από πολλούς εμβολιασμένους κ ανεμβολιαστους. Οπότε δεν κάνω κριτική εκ του ασφαλούς. Οι αντιεμβολιαστες μας κοροδευουν. Και με νοιάζει παρα πολύ αν το κάνουν αυτό. Δεν μπορεί να εχεις κάνει το σωστό κ να βγαίνει ο άλλος από πάνω που δεν τον νοιάζει κ να σου λέει ότι ευθύνεσαι για τη διασπορά. Εγω το θεωρώ προσωπική προσβολή αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

δ μπορω να ξερω αν σε μεγαλες πολεις ειναι αρκετα τα σημεια.σε αρκετες επαρχιακες πολεις ειναι 1-2σε καθε πολη εδω κ ενα χρονο σχεδον

δ ειναι απαγορευτικες αποστασεις

το ωραριο δ ειναι βολικο για τους περισσοτερους εργαζομενους

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα δεν εμβολιάστηκα για να βγω κ να παρταρω ή να πηγαίνω για καφέ. Γιατί εσείς δλδ δεν πάτε για καφέ; Περιμενω όμως κάποια στιγμή να ζήσουμε όλοι φυσιολογικά. Εσείς θέλετε να περάσετε όλη τη ζωή σας φορώντας μάσκες και είστε τόσο υπερανω; Εγω όχι. Θέλω να ζούμε φυσιολογικά. Και εξακολουθώ να ζω με πολύ περισσότερους περιορισμούς από πολλούς εμβολιασμένους κ ανεμβολιαστους. Οπότε δεν κάνω κριτική εκ του ασφαλούς. Οι αντιεμβολιαστες μας κοροδευουν. Και με νοιάζει παρα πολύ αν το κάνουν αυτό. Δεν μπορεί να εχεις κάνει το σωστό κ να βγαίνει ο άλλος από πάνω που δεν τον νοιάζει κ να σου λέει ότι ευθύνεσαι για τη διασπορά. Εγω το θεωρώ προσωπική προσβολή αυτό. 

ενταξει υπερβολικο.δ ειναι τπτ προσωπικο

συμφωνω σε καποια πραγματα που λες,αλλα οχι αυτο

παμε σπανια για καφε.παρολο που ειμαστε εμβολιασμενοι κ η μεγαλη νοσησε,ειμαστε αρκετα περιορισμενοι,πιο χαλαροι απο περυσι ομως

οχι δ θελω να ζω για παντα ετσι,αλλα εχω καταλαβει εδω κ καιρο οτι θα ειναι για μεγαλη διαρκεια αυτο,η μασκα πχ

προβλημα τους αν μας κοροιδευουν

δ δινω σημασια

συμφωνω οτι επρεπε να υπαρχει μεγαλυτερος ελεγχος κ σε εμβολιασμενους.ειναι λιγα τα 2σελφ τεστ για γιορτες.αυτος που δ θελει να πειστει,δ περιμενει να δει σημειολογικα την χρονικη στιγμη που δοθηκαν

κ κατανοω κ τους λογους που πολλοι δ εχουν πειστει

εχεις κανει το σωστο κατα εσενα ,αυτοι νιωθουν οτι κανουν το δικο τους σωστο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...