Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Είναι συγκεκριμένα άτομα που αυτά που λένε είναι πραγματικά ακραία .. εγώ εκφράζω την άποψη μου .. δεν χρειάζονται να λέγονται τέτοια Πράγματα. Σεβαστείτε την άποψη του καθενός. Σεβαστείτε ότι δεν κάθομαι να γράφω σαχλαμάρες και μιλάω με κάποια δεδομένα. Τα 350 ευρώ Να σας τα έδινε το κράτος. Όχι εγώ που ήθελα να πάω ταξίδι και αναγκάστηκα τα πλήρωσα. Τι άλλο θα ακούσω

Εγώ δε μίλησα για τα €350 που σαφώς είναι λίγα και δε δίνονται κι άμεσα κιόλας. Σέβομαι όλες τις απόψεις αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω ακραίες τοποθετήσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 11 λεπτά , Super.mum είπε:

Και θα ξανά πω ότι δεν μπορεί να μου στερούν από την ελευθερία μου , ούτε τα ταξίδια , ούτε τίποτα απλά επειδή δεν θέλω να κάνω το σκεύασμα που βρίσκετε σε πειραματικό στάδιο. Να αποφασίζουν άλλοι για εμένα και εγώ να πηγαίνω με σταυρωμένα χέρια και να λέω οκ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και να ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος με το εμβόλιο .. όπως έχουν κάνει τόσες και τόσες φορές. Όπως έχουν πάρει τα λόγια τους πίσω για όσα λέγανε στην αρχή. Και ξανά επαναλαμβάνομαι αλλά θα το ξανά πω .. για μια νόσο με θνησιμότητα 0,02 % δεν βρίσκω λόγο για βιασύνες και Υποχρεωτικότητες. Δικαίωμα του κάθε ενός και επιλογή του να κάνει αυτό που πιστεύει για τον εαυτό του καλύτερο. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι ψεκασμένη η αρνητής του ιού ; Η όπως είπε η Μαγιοπουλος αν αρρωστήσω καλά να πάθω ; Και τότε να μου πουν να πληρώνω το νοσοκομείο η να μην με δεχτούν η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο . 

Ντροπή για πιο πράγμα ; Ότι έδωσα τα λεφτά αναγκαστικά για να πάω ταξίδι με την οικογένεια μου ; Γιατί εσείς θα μου πείτε που πρέπει να τα δώσω ; 

Τι σχέση έχει με αυτό που είπα?διάβασες καλά.νυροπη ειπα οτι ειναι τα 350 ευρώ που δο ει το κράτος για την προσπάθεια εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν βλέπω Σκάι. Δεν βλέπω καν τηλεόραση. Και δεν ξέρω τί σχέση έχει με αυτό που λέμε. Δεν θα προσπαθήσω άλλο να καταρρίψω αυτό που γράφεις, για μένα είναι τόσο άτοπη η σύγκριση, που δεν έχει καν νόημα. 

 

Καλέ δεν λέει για τα λεφτά για το ταξίδι σου!  Για αυτά που θα δώσει το κράτος για να σε περιθάλψει αν κολλήσεις κοβιντ λέει! Συνέλθετε κορίτσια!

Εάν θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνεις τα ταξίδια σου χωρίς τεστ, ότι θα έπρεπε να γευματίσεις ανέμελη μέσα στα εστιατόρια χωρίς τεστ κρι προφυλάξεις και ότι γενικά θα έπρεπε να κάνεις ό,τι θες διότι δεν θεωρείς ότι κινδυνεύεις ή ότι βάζεις άλλους σε κίνδυνο, τότε ναι, είσαι αρνητής του ιού. 

Όχι πιστεύω ότι το κράτος θα έπρεπε να πληρώνει για όλα τα τεστ που θα έπρεπε να κάνω αναγκάστηκα και όχι να τα βάζω από την τσέπη μου. Πριν μπω να γεννήσω είχα κάνει 4 τεστ και τα 4 τεστ τα πλήρωσα και έκανε και ο άντρας μου 4 .. ξέρεις γιατί ; Γιατί το ένα είχε βγει θετικό. Και αναγκάστηκα επανέλαβε 3 αλλα που βγήκαν αρνητικά. Ήταν όντως αρνητικός .. έγινε λάθος Στο εργαστήριο τότε. Αλλά εμείς τα πληρώσαμε όλα.. Είμαι της άποψης ότι άμα σε αναγκάζουν να κάνεις τα τεστ θα πρέπει να στα καλύπτουν κιόλας. Ας μην ξεφεύγουμε και Ας μην παραποιούμε αυτά που έλεγα πιο πάνω. Ανέμελη να πάω και να κάτσω εστιατόριο δεν το κάνω εδώ και καιρό ούτως ή άλλως αλλά αυτός ο διαχωρισμός που συμβαίνει τώρα με εμβολιασμένους και μη  για εμένα είναι ακραίο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , chocolate_eater είπε:

 

Εδώ θα συμφωνήσω.....ωστόσω να διαχωρίσουμε τι σημαίνει "αναγκάστηκα να κάνω".....αν δεν κανω λαθος σε ιδιωτικό νοσοκομείο γέννησες, είσαι σίγουρη οτι τα 8 τεστ ηταν πραγματικά το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και όχι απλως ενας τροπος το μαιευτήριο να σου πάρει λεφτά και να σε βάλει σε τσάμπα διαδικασίες; Επισης αν θες να ταξιδέψεις για λόγους αναψυχής, δε βλέπω γιατί να πληρώσει το κράτος το τεστ σου...σε πολλές χώρες καλύπτονται ολα τα τεστ, σε όλους, όσο συχνά θέλεις, ωστόσω τα PCR για λόγους ταξιδίου είναι ίσως η μοναδική κατηγορία που εξαιρείται.

 

Καλά, δε νομίζω να έχουμε την απαίτηση να μας πληρώσει το κράτος PCR για να πάμε ταξίδι. Εγώ που θα το χρειαστώ εννοείται θα το πληρώσω η ίδια κι ας είμαι εμβολιασμένη αφού αυτό απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν βλέπω Σκάι. Δεν βλέπω καν τηλεόραση. Και δεν ξέρω τί σχέση έχει με αυτό που λέμε. Δεν θα προσπαθήσω άλλο να καταρρίψω αυτό που γράφεις, για μένα είναι τόσο άτοπη η σύγκριση, που δεν έχει καν νόημα. 

 

Καλέ δεν λέει για τα λεφτά για το ταξίδι σου!  Για αυτά που θα δώσει το κράτος για να σε περιθάλψει αν κολλήσεις κοβιντ λέει! Συνέλθετε κορίτσια!

Εάν θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνεις τα ταξίδια σου χωρίς τεστ, ότι θα έπρεπε να γευματίσεις ανέμελη μέσα στα εστιατόρια χωρίς τεστ κρι προφυλάξεις και ότι γενικά θα έπρεπε να κάνεις ό,τι θες διότι δεν θεωρείς ότι κινδυνεύεις ή ότι βάζεις άλλους σε κίνδυνο, τότε ναι, είσαι αρνητής του ιού. 

Επίσης εγώ έθεσε το θέμα για τα εμβόλια και για το κατά ποσο είναι έμπιστα .. επίσης μίλησα με νούμερα ξανά λέω για να δείξω ότι οι βιαστικές κινήσεις μπορεί να είναι χειρότερο από το να περιμένουμε άλλο λίγο και φυσικά να τηρούμε μέτρα αντί να κάνουμε πειράματα ... όποτε αν αυτό σε κάνει να με πεις αρνητή (ενώ ποτέ δεν είπα ότι δεν υπάρχει ιός και τέτοια κουφά) είναι ένα δικό σου συμπέρασμα που απορώ πως κατέληξες σε αυτό μετά από ώρα συζήτησης. Το ίδιο μπορώ να πω και εγώ για σένα ; Ότι είσαι αρνητής της ζωης ; Έτσι επειδή μου ήρθε ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , love kids είπε:

Όσες έχετε παιδιά 15-17 ετών θα τα εμβολιάσετε τώρα που ξεκινά εθελοντικά ο εμβολιασμός τους με γονική συναίνεση;

Θα μιλησω μεσα στη βδομαδα με τον καρδιολογο μου (μιας και ο βασικος κινδυνος ειναι η μυοκαρδιτιδα), και θα κανω ο,τι μου πει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς @Ilaeira !

Είναι επίσης τα κλειστά σχολεία, οι κλειστές εκκλησίες, οι κλειστοί επαγγελματικοί χώροι άπαξ και δηλωθεί κρούσμα. Είναι οι ταξιδιωτικοί περιορισμοί (και δεν μιλώ μόνο για ταξίδια αναψυχής, είναι τα επαγγελματικά, τα υγείας, κλπ). Είναι τόσα, μα τόσα πολλά! 

Δυστυχώς δεν έχει περάσει η πληροφορία σε όλους και φτάνουμε τώρα, τόσον καιρό μετά να βιώνουμε αυτό που βιώνουμε. Αναμενόμενο θα πει κανείς. Ok αλλά και πάλι δεν γίνεται να μην μένεις σπιτσλεςςς με τα διάφορα που ζεις-ακούς-διαβάζεις που είπε και η @kotsifikos.

Έχουμε στον ευρύτερο περίγυρο περιπτώσεις που τηρούσαν τα μέτρα όπως τα εννοούσαν αυτοί [στην εκκλησία δεν κολλάει, στις οικογενειακές μαζώξεις δεν κολλάει, στην βόλτα δεν κολλάει, μάσκα=φίμωτρο, βρε πρόβατα οτι σας λένε κάνετε, διαβάστε και κανέναν σοβαρό επιστήμονα (που τον φιμώνουν τα μεγάλα κέντρα), βρε δεν παν να χαθούν που θα μας στερήσουν τις συνταγματικές μας ελευθερίες-ψυχική υγεία, τα παιδάκια στο σχολείο με φίμωτρα τα καημένα, κλπ κλπ ]. Που εντέλει νόσησαν (δεν μου κάνει καμία εντύπωση, εκεί πήγαινε το πράγμα). ΔΕΝ το δήλωσαν, ΔΕΝ ενημέρωσαν τις επαφές τους, τουναντίον απέκρυψαν το γεγονός με ότι αυτό συνεπάγεται, είναι ΑΜΦΙΒΟΛΟ το εάν και πως τήρησαν την καραντίνα μέχρι να ιαθούν (ωωω Θεε μου ναι). Και τώρα έχουν κανονίσει τις διακοπές τους και κράζουν τον "διαχωρισμό"(τράβα αδερφε τώρα για δωρεάν ή πλήρωσε τα τεστάκια σου για όλη την οικογένεια, γιατί αυτό είναι λάθος;! δεν το καταλαβαίνω εξηγήστε μου. Μήπως να βασιστώ στην ηθική τους, την αξιοπιστία τους, την αγάπη τους για τον συνάνθρωπο;). Κι όλα αυτά από μορφωμένους ανθρώπους, σε θέσεις που η υπευθυνότητα και το παράδειγμα είναι σημαντικά. Κι ενεργόντας με πλήρη συνείδηση! Λοιπόν τώρα τι να πεις... τι;;;!!! Σπίτσλεςςς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά οι παρτάκηδες υπάρχουν γενικώς. Ωστόσο, ο τρόπος με τον οποίο χειρίστηκαν και συνεχίζουν να χειρίζονται το θέμα οι κυβερνώντες ήταν και είναι απαράδεκτος. Αντίδραση προκαλούν, δεν πείθουν. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν αυτοί που χειρίζονται το θέμα πήγαιναν σε μια εταιρεία και δούλευαν με τον ίδιο τρόπο, δεύτερη μέρα δε θα έμεναν. Ο ερασιτεχνισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, love kids said:

Καλά οι παρτάκηδες υπάρχουν γενικώς. Ωστόσο, ο τρόπος με τον οποίο χειρίστηκαν και συνεχίζουν να χειρίζονται το θέμα οι κυβερνώντες ήταν και είναι απαράδεκτος. Αντίδραση προκαλούν, δεν πείθουν. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν αυτοί που χειρίζονται το θέμα πήγαιναν σε μια εταιρεία και δούλευαν με τον ίδιο τρόπο, δεύτερη μέρα δε θα έμεναν. Ο ερασιτεχνισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Aυτός όμως δεν είναι λόγος να κάνουμε σαν παιδιά νηπιαγωγείου. Γιατί η Αννούλα να πάει ταξίδι απλά με το πιστοποιητικό της ενώ εγώ να πληρώσω τεστ, θέλω και εγώ να μην πληρώσω τίποτα, και να μην πάρω πιστοποιητικό γιατί δεν έχω πειστεί ότι πρέπει να το πάρω. Και γιατί ο Κωστάκης θα μπορεί να πάει να φάει μέσα, άσχετο που ο Κωστάκης δεν θα πήγαινε να φάει μέσα στο χαμό, ενώ εγώ δεν θα μπορώ?? 

Ενήλικες άνθρωποι είμαστε και κρίνουμε μόνοι μας. Δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω από την κακή πολιτική που κάνει η κυβέρνηση. Όποιος πιστεύει ότι αν δεν εμβολιαστεί σχεδόν όλος ο ενήλικος πληθυσμός δεν θα έχουμε λοκντάουν, είναι βαθειά νυχτωμένος. όποιος επίσης πιστεύει ότι η χώρα μας και η οικονομία μας θα αντέξει ένα ακόμη λοκντάουν, πάλι είναι βαθειά νυχτωμένος. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Aυτός όμως δεν είναι λόγος να κάνουμε σαν παιδιά νηπιαγωγείου. Γιατί η Αννούλα να πάει ταξίδι απλά με το πιστοποιητικό της ενώ εγώ να πληρώσω τεστ, θέλω και εγώ να μην πληρώσω τίποτα, και να μην πάρω πιστοποιητικό γιατί δεν έχω πειστεί ότι πρέπει να το πάρω. Και γιατί ο Κωστάκης θα μπορεί να πάει να φάει μέσα, άσχετο που ο Κωστάκης δεν θα πήγαινε να φάει μέσα στο χαμό, ενώ εγώ δεν θα μπορώ?? 

Ενήλικες άνθρωποι είμαστε και κρίνουμε μόνοι μας. Δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω από την κακή πολιτική που κάνει η κυβέρνηση. Όποιος πιστεύει ότι αν δεν εμβολιαστεί σχεδόν όλος ο ενήλικος πληθυσμός δεν θα έχουμε λοκντάουν, είναι βαθειά νυχτωμένος. όποιος επίσης πιστεύει ότι η χώρα μας και η οικονομία μας θα αντέξει ένα ακόμη λοκντάουν, πάλι είναι βαθειά νυχτωμένος. 

Σωστά, ενήλικες είμαστε, παίρνουμε αποφάσεις και είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τις συνέπειές τους. Δεν έχω καταλάβει τι προτείνουν όσοι διαφωνούν με όσους δεν εμβολιάζονται. Εμβολιασμό με τη βία; Αποκλεισμό από τα πάντα; Μα ήδη αποκλείονται από δραστηριότητες και σωστά καλούνται να κάνουν τεστ κλπ. Εγώ ως εμβολιασμένη δεν το βλέπω καν λογικό να μη χρειάζεται να κάνω τεστ στην Ελλάδα αν και με βολεύει. Εξορισμό σε κάποιο ξερονήσι; Τι άλλο εκτός από τη στέρηση παροχής υπηρεσιών υγείας αν δεν επωμιστούν το κόστος σε περίπτωση νοσηλείας, το οποίο ήδη προτάθηκε; Η οικονομία δε θα αντέξει ένα ακόμη lockdown αλλά, κατά τη γνώμη μου, κακώς τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις ήταν κλειστά όλο το χειμώνα. Δε θέλει πολύ μυαλό να αλλάξεις ρότα όταν βλέπεις ότι η ακολουθούμενη στρατηγική δεν αποδίδει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, love kids said:

Σωστά, ενήλικες είμαστε, παίρνουμε αποφάσεις και είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τα αποτελέσματά τους. Δεν έχω καταλάβει τι προτείνουν όσοι διαφωνούν με όσους δεν εμβολιάζονται. Εμβολιασμό με τη βία; Αποκλεισμό από τα πάντα; Μα ήδη αποκλείονται από δραστηριότητες και σωστά καλούνται να κάνουν τεστ κλπ. Εγώ ως εμβολιασμένη δεν το βλέπω καν λογικό να μη χρειάζεται να κάνω τεστ στην Ελλάδα αν και με βολεύει. Εξορισμό σε κάποιο ξερονήσι; Τι άλλο εκτός από τη στέρηση παροχής υπηρεσιών υγείας αν δεν επωμιστούν το κόστος σε περίπτωση νοσηλείας, το οποίο ήδη προτάθηκε; Η οικονομία δε θα αντέξει ένα ακόμη lockdown αλλά, κατά τη γνώμη μου, κακώς τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις ήταν κλειστά όλο το χειμώνα.

Μα δεν θέλουν να κάνουν τεστ επειδή δεν θα κάνουν οι εμβολιασμένοι! 

Ο οργανισμός υγείας συστήνει εμβολιασμό. Σε όλες τις χώρες. Οι κυβερνήσεις , ακολουθώντας τις επίσημες ιατρικές οδηγίες, συστήνουν εμβολιασμό για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα σιγά σιγά γιατί πνιγόμαστε! Οι αρνητές των εμβολίων είναι ή δεν είναι εμπόδιο στην επιστροφή μας στην κανονικότητα? Είναι, αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να τους υποχρεώσει να υπακούσουν. Τους λένε λοιπόν, ξεκινάμε όσο μπορούμε να επιστρέφουμε στην κανονικότητα με τους εμβολιασμένους. Οι υπόλοιποι, για να μην αποκλειστούν λοιπόν και πάνε στο ξερονήσι όπως λες, θα πρέπει να τηρούν κάποια επιπλέον μέτρα, όπως τα τεστ, όταν είναι να βρεθούν σε εσωτερικούς χώρους με κόσμο. Πού είναι το παράλογο??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , love kids είπε:

Σωστά, ενήλικες είμαστε, παίρνουμε αποφάσεις και είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τις συνέπειές τους. Δεν έχω καταλάβει τι προτείνουν όσοι διαφωνούν με όσους δεν εμβολιάζονται. Εμβολιασμό με τη βία; Αποκλεισμό από τα πάντα; Μα ήδη αποκλείονται από δραστηριότητες και σωστά καλούνται να κάνουν τεστ κλπ. Εγώ ως εμβολιασμένη δεν το βλέπω καν λογικό να μη χρειάζεται να κάνω τεστ στην Ελλάδα αν και με βολεύει. Εξορισμό σε κάποιο ξερονήσι; Τι άλλο εκτός από τη στέρηση παροχής υπηρεσιών υγείας αν δεν επωμιστούν το κόστος σε περίπτωση νοσηλείας, το οποίο ήδη προτάθηκε; Η οικονομία δε θα αντέξει ένα ακόμη lockdown αλλά, κατά τη γνώμη μου, κακώς τα μαγαζιά και οι επιχειρήσεις ήταν κλειστά όλο το χειμώνα. Δε θέλει πολύ μυαλό να αλλάξεις ρότα όταν βλέπεις ότι η ακολουθούμενη στρατηγική δεν αποδίδει.

 

Προσωπικά, θα περίμενα υποχρεωτικό εμβολιασμό ανάλογα με το επάγγελμα. 

Και πλήρη αποκλεισμό από κάποιες δραστηριότητες, αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος για την αποφυγή του εμβολιασμού. Ας πούμε από θέσεις που αφορούν εξυπηρέτηση κοινού, που έχουν να κάνουν με παιδιά, ηλικιωμένους, ΑΜΕΑ ή ασθενείς, όπως και από αθλητικούς συλλόγους, γυμναστήρια, αεροπλάνα και τρένα αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (όχι αναψυχή) και λοιπές δραστηριότητες μη απαραίτητες. Καλύτερα η απαγόρευση για μη εμβολιασμένους, παρά ένα νέο lockdown.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Προσωπικά, θα περίμενα υποχρεωτικό εμβολιασμό ανάλογα με το επάγγελμα. 

Και πλήρη αποκλεισμό από κάποιες δραστηριότητες, αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος για την αποφυγή του εμβολιασμού. Ας πούμε από θέσεις που αφορούν εξυπηρέτηση κοινού, που έχουν να κάνουν με παιδιά, ηλικιωμένους, ΑΜΕΑ ή ασθενείς, όπως και από αθλητικούς συλλόγους, γυμναστήρια, αεροπλάνα και τρένα αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (όχι αναψυχή) και λοιπές δραστηριότητες μη απαραίτητες. Καλύτερα η απαγόρευση για μη εμβολιασμένους, παρά ένα νέο lockdown.

Άρα υποχρεωτικός εμβολιασμός για το μεγαλύτερο ποσοστό εργαζομένων μιας και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι περισσότεροι εμπίπτουμε στις αναφερθείσες κατηγορίες. Φυσικά υπάρχουν και τα τεστ που μπορούν να κάνουν οι μη εμβολιασμένοι αν θέλουν να πάνε ακόμη και ταξίδι αναψυχής. Οk, τεστ δε βολεύει αν θες να κάνεις τένις π.χ. 3 φορές τη βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vtgian said:

 

Όχι δεν έχουν προσωρινή, ή επείγουσα άδεια. Έχουν άδεια υπό όρους. Δεν παίζουμε με τις λέξεις, είναι εντελώς διαφορετικοί όροι και σημαίνουν άλλα πράγματα, άλλες διαδικασίες, άλλες υποχρεώσεις, άλλες ευθύνες. Στη σελίδα του EMA περιγράφεται αναλυτικοτατα τι σημαίνει το κάθε ένα, ποιες οι διαφορές με την τυπική διαδικασία και γιατί θεωρούνται ασφαλή. Και νομίζω ότι πλέον οι εταιρειες έχουν καταθέσει και αίτημα για κανονική άδεια. 

Στην Αμερική (FDA) έχουν ΕΠΕΊΓΟΥΣΑ άδεια δεν παίζω με τις λέξεις. Στην Ευρώπη (EMA) έχουν  άδεια υπό προϋποθέσεις (conditional) που είναι η ΠΡΟΣΩΡΙΝΉ πάλι ΔΕΝ παίζω με τις λέξεις. Οκ έχουν καταθέσει αίτημα δεν είπα οχι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , love kids είπε:

Άρα υποχρεωτικός εμβολιασμός για το μεγαλύτερο ποσοστό εργαζομένων μιας και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι περισσότεροι εμπίπτουμε στις αναφερθείσες κατηγορίες. Φυσικά υπάρχουν και τα τεστ που μπορούν να κάνουν οι μη εμβολιασμένοι αν θέλουν να πάνε ακόμη και ταξίδι αναψυχής. Οk, τεστ δε βολεύει αν θες να κάνεις τένις π.χ. 3 φορές τη βδομάδα. 

 

Τεστ θα είχε νόημα να γίνεται κάθε μέρα. Πώς θα γίνει αυτό;

Δηλαδή, έρχεται η δασκάλα στην τάξη με αρνητικό τεστ τη Δευτέρα, τι μου λέει αυτό για το αν έχει ήδη κολλήσει και την Πέμπτη μεταδίδει;

Παρομοίως ο κύριος στο ταμείο του κρεοπωλείου, η φαρμακοποιός, ο οδηγός του λεωφορείου.

Είναι επαγγέλματα όπου μοιραία, αν κολλήσεις, κάνεις μεγάλη διασπορά.

 

Από την άλλη, αν δε θες να εμβολιαστείς, γιατί να βάζεις σε ρίσκο τους γύρω σου κάνοντας ένα τεστ τη Δευτέρα για να μπεις στο γυμναστήριο την Τετάρτη και στο μάθημα χορού την Παρασκευή, που ποιος ξέρει αν είσαι καλά ακόμη; Είναι δραστηριότητες επιλογής. Γιατί να πρέπει να γίνεται τεστ για είσοδο στο νοσοκομείο, που δεν είναι επιλογή, αλλά όχι για να κάνεις pilates;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ilaeira said:

 

Αν είσαι εμβολιασμένη έχεις μικρότερες πιθανότητες να κολλήσεις και επομένως να μεταδώσεις. Αν είσαι η μόνη εμβολιασμένη σ' ένα δωμάτιο με άλλους δέκα ανεμβολίαστους, αυτές οι πιθανότητες αυξάνονται σημαντικά. Αν είστε δέκα εμβολιασμένοι κι ένας ανεμβολίαστος, οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά. Αυτό σημαίνει πληθυσμιακή κάλυψη. 

Με την μετάλλαξη Δ κολλάς και μεταδίδεις και ως εμβολιασμενος. Σχετικά με την έρευνα του τι ισχύει στις άλλες χώρες έχει ένα άρθρο το in. Gr με τίτλο "υποχρεωτικό εμβολιασμός: αυτές είναι οι χώρες που τον έχουν υιοθετήσει" Ουσιαστικά αναφέρει ότι πουθενά δεν είναι υποχρεωτικό αλλά σε κάποιες περιοχές του Πακιστάν και στην Σαουδική Αραβία ισχύουν αποκλεισμοι των μη εμβολιασμενων. Επίσης σε κάποιες δυτικές χώρες επεξεργαζονται την υποχρεωτικοτητα στους υγειονομικους. 

4 hours ago, love kids said:

Καλά, δε νομίζω να έχουμε την απαίτηση να μας πληρώσει το κράτος PCR για να πάμε ταξίδι. Εγώ που θα το χρειαστώ εννοείται θα το πληρώσω η ίδια κι ας είμαι εμβολιασμένη αφού αυτό απαιτείται.

Κι όμως στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες το κράτος το πληρώνει. Όχι σε όλες αλλά δεν είναι παράλογη απαίτηση 

5 hours ago, Chrysoum said:

Βρε παιδιά αντί να έχετε τα εμβόλια να κάθονται δεν στέλνετε μερικα προς τα εδώ που ο κόσμος παραρακαλαει να πάει να το κάνει και για πολλούς δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά για την πρώτη δοση; μια ανθρωπιστική βοήθεια βρε αδερφέ! 

Δεν έχουμε τα εμβόλια να κάθονται εγώ ψάχνω εδώ και μια εβδομάδα να βρω ραντεβού με Pfizer

27 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Προσωπικά, θα περίμενα υποχρεωτικό εμβολιασμό ανάλογα με το επάγγελμα. 

Και πλήρη αποκλεισμό από κάποιες δραστηριότητες, αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος για την αποφυγή του εμβολιασμού. Ας πούμε από θέσεις που αφορούν εξυπηρέτηση κοινού, που έχουν να κάνουν με παιδιά, ηλικιωμένους, ΑΜΕΑ ή ασθενείς, όπως και από αθλητικούς συλλόγους, γυμναστήρια, αεροπλάνα και τρένα αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (όχι αναψυχή) και λοιπές δραστηριότητες μη απαραίτητες. Καλύτερα η απαγόρευση για μη εμβολιασμένους, παρά ένα νέο lockdown.

Πουθενά δεν συμβαίνουν αυτά, σε καμία χώρα. Όχι όλα όσα λες, προφανώς αυτοί που δουλεύουν με ηλικιωμένους θα εξαναγκαστουν σε κάποιες χώρες να εμβολιαστουν αλλά ο αποκλεισμός από αεροπλάνα και τρενα πχ δεν συμβαίνει σε καμία χώρα στον κόσμο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

Με την μετάλλαξη Δ κολλάς και μεταδίδεις και ως εμβολιασμενος. Σχετικά με την έρευνα του τι ισχύει στις άλλες χώρες έχει ένα άρθρο το in. Gr με τίτλο "υποχρεωτικό εμβολιασμός: αυτές είναι οι χώρες που τον έχουν υιοθετήσει" Ουσιαστικά αναφέρει ότι πουθενά δεν είναι υποχρεωτικό αλλά σε κάποιες περιοχές του Πακιστάν και στην Σαουδική Αραβία ισχύουν αποκλεισμοι των μη εμβολιασμενων. Επίσης σε κάποιες δυτικές χώρες επεξεργαζονται την υποχρεωτικοτητα στους υγειονομικους. 

Κι όμως στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες το κράτος το πληρώνει. Όχι σε όλες αλλά δεν είναι παράλογη απαίτηση 

Δεν έχουμε τα εμβόλια να κάθονται εγώ ψάχνω εδώ και μια εβδομάδα να βρω ραντεβού με Pfizer

Ναι ε?την περασμενη εβδομάδα μια φιλη μου βρήκε τις επόμενες 2 μέρες moderna.

Την μετάλλαξη Δ την κολλούν κ την μεταδίδουν οι εμβολιασμενοι αλλά δεν νοσούν σοβαρα.Την μεταδίδουν ομως εξίσου εύκολα με τους ανεμβολιαστους?δεν το ξέρω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Στην Αμερική (FDA) έχουν ΕΠΕΊΓΟΥΣΑ άδεια δεν παίζω με τις λέξεις. Στην Ευρώπη έχουν της άδεια υπό προϋποθέσεις (conditional) που είναι η ΠΡΟΣΩΡΙΝΉ πάλι ΔΕΝ παίζω με τις λέξεις. Οκ έχουν καταθέσει αίτημα δεν είπα οχι

 

Στην Ευρώπη είμαστε, άρα βάσει EMA πάμε. Και στην Ευρώπη είναι άλλο το "επείγουσα" και άλλο το "υπό όρους". Το προσωρινή δεν το καταλαβαίνω. Οποιαδήποτε άδεια μπορεί ανά πάσα στιγμή να ανακληθεί, σωστά; 

 

Για όποιον έχει όρεξη να καταλάβει περισσότερα για τις διαδικασίες και τις διαφορές τους, ας δει εδώ 

ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/vaccines-covid-19/covid-19-vaccines-development-evaluation-approval-monitoring

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, love kids said:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν τα είδα πολύ προσεκτικά είναι η αλήθεια. Ισχύει για όλους τους νησιωτικούς προορισμούς;

Ναι για όλους στην επιστροφη δεν χρειάζεται τεστ

3 minutes ago, vtgian said:

 

Στην Ευρώπη είμαστε, άρα βάσει EMA πάμε. Και στην Ευρώπη είναι άλλο το "επείγουσα" και άλλο το "υπό όρους". Το προσωρινή δεν το καταλαβαίνω. Οποιαδήποτε άδεια μπορεί ανά πάσα στιγμή να ανακληθεί, σωστά; 

 

Για όποιον έχει όρεξη να καταλάβει περισσότερα για τις διαδικασίες και τις διαφορές τους, ας δει εδώ 

ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/vaccines-covid-19/covid-19-vaccines-development-evaluation-approval-monitoring

 

4 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ναι ε?την περασμενη εβδομάδα μια φιλη μου βρήκε τις επόμενες 2 μέρες moderna.

Την μετάλλαξη Δ την κολλούν κ την μεταδίδουν οι εμβολιασμενοι αλλά δεν νοσούν σοβαρα.Την μεταδίδουν ομως εξίσου εύκολα με τους ανεμβολιαστους?δεν το ξέρω αυτό.

Σύμφωνα με σημερινή έρευνα οι εμβολιασμενοι την μεταδίδουν λίγο λιγότερο από τους ανεμβολιαστους. Αλλά η Δ κανει συμπτώματα και στους εμβολιασμενους εκεί που οι προηγούμενες δεν εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Τεστ θα είχε νόημα να γίνεται κάθε μέρα. Πώς θα γίνει αυτό;

Δηλαδή, έρχεται η δασκάλα στην τάξη με αρνητικό τεστ τη Δευτέρα, τι μου λέει αυτό για το αν έχει ήδη κολλήσει και την Πέμπτη μεταδίδει;

Παρομοίως ο κύριος στο ταμείο του κρεοπωλείου, η φαρμακοποιός, ο οδηγός του λεωφορείου.

Είναι επαγγέλματα όπου μοιραία, αν κολλήσεις, κάνεις μεγάλη διασπορά.

 

Από την άλλη, αν δε θες να εμβολιαστείς, γιατί να βάζεις σε ρίσκο τους γύρω σου κάνοντας ένα τεστ τη Δευτέρα για να μπεις στο γυμναστήριο την Τετάρτη και στο μάθημα χορού την Παρασκευή, που ποιος ξέρει αν είσαι καλά ακόμη; Είναι δραστηριότητες επιλογής. Γιατί να πρέπει να γίνεται τεστ για είσοδο στο νοσοκομείο, που δεν είναι επιλογή, αλλά όχι για να κάνεις pilates;

Μα δεν είπα να μη γίνεται τεστ για τις δραστηριότητες. Θα δούμε τι θα γίνει. Προς υποχρεωτικότητα πάει το πράγμα. Αν πάντως εμβολιαστούν όσα παιδιά θέλουν οι γονείς όταν αρχίσουν οι εμβολιασμοί και όσοι θέλουν γενικά, δε θα κολλήσουν τόσο εύκολα όπως λένε. Μέχρι να γίνει όμως αυτό, θα περάσει χρόνος. Πάντως πολλοί εκπαιδευτικοί που ξέρω δεν προτίθενται να εμβολιαστούν. Το ίδιο και άτομα σε άλλα πόστα. Το σίγουρο είναι ότι έχει πολλά επεισόδια το έργο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι ε?την περασμενη εβδομάδα μια φιλη μου βρήκε τις επόμενες 2 μέρες moderna.

Την μετάλλαξη Δ την κολλούν κ την μεταδίδουν οι εμβολιασμενοι αλλά δεν νοσούν σοβαρα.Την μεταδίδουν ομως εξίσου εύκολα με τους ανεμβολιαστους?δεν το ξέρω αυτό.

Αν την κολλούν κ τη μεταδίδουν και οι εμβολιασμενοι που είναι το 35-40% τότε γιατί να κάνουν τεστ μόνο οι ανεμβολιαστοι; Εφόσον το νόημα του εμβολιασμού που είναι η προστασία του εμβολιασθεντος πληρούται, γιατί το κράτος να μη θέλει να προστατέψει όλους τους πολίτες αν οντως δεν δρα τιμωρητικα/απειλητικα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Yovanna είπε:

Μα δεν θέλουν να κάνουν τεστ επειδή δεν θα κάνουν οι εμβολιασμένοι! 

Ο οργανισμός υγείας συστήνει εμβολιασμό. Σε όλες τις χώρες. Οι κυβερνήσεις , ακολουθώντας τις επίσημες ιατρικές οδηγίες, συστήνουν εμβολιασμό για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα σιγά σιγά γιατί πνιγόμαστε! Οι αρνητές των εμβολίων είναι ή δεν είναι εμπόδιο στην επιστροφή μας στην κανονικότητα? Είναι, αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να τους υποχρεώσει να υπακούσουν. Τους λένε λοιπόν, ξεκινάμε όσο μπορούμε να επιστρέφουμε στην κανονικότητα με τους εμβολιασμένους. Οι υπόλοιποι, για να μην αποκλειστούν λοιπόν και πάνε στο ξερονήσι όπως λες, θα πρέπει να τηρούν κάποια επιπλέον μέτρα, όπως τα τεστ, όταν είναι να βρεθούν σε εσωτερικούς χώρους με κόσμο. Πού είναι το παράλογο??

Δεν είπα εγώ ότι είναι παράλογο. Εγώ λέω ότι και οι εμβολιασμένοι κανονικά πρέπει να κάνουν τεστ αλλά κατανοώ τη λογική του να φανεί σαν "προνόμιο" των εμβολιασμένων. Όποιος δεν εμβολιάζεται να κάνει τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...