Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , little lamb είπε:

Εντάξει το να ξαναβγούμε κανονικά όλοι το θέλουμε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φοβόμαστε και μήπως είμαστε εμείς οι άτυχοι της παρέας που θα τους προκαλέσει κατι το εμβόλιο... Έτερον εκατερον. Το ότι φοβάται κάποιος το εμβόλιο δεν σημαίνει ούτε ότι δεν τον απασχολεί να βγει, ούτε ότι θα βγει αβερτα ανεμβολιαστοι επειδή είναι αρνητής του ιού. Μπορεί να τα φοβαται και τα δύο. Είναι κατι πολύ πρωτόγνωρο. Γι'αυτό με εντυπωσιαζει η τόση σιγουριά. Και με εντυπωσιαζει εξίσου με τη σιγουριά των αρνητών. Περιμενα ότι σε κάτι τόσο πρωτόγνωρο ούτε οι κατά ούτε οι υπέρ θα έπαιρναν τόσο εύκολα θέση με σιγουριά, το λογικό για εμένα είναι να υπάρχει δίλημμα, αμφιταλάντευση κλπ 

Δεν εννοώ ότι οποίος δεν εμβολιαζεται δεν θέλει να βγει ή δεν φοβάται. επειδή ρώτησες, πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι είναι πιο πιθανό να κολλήσεις covid κ ίσως σοβαρα από το να είσαι η σπάνια παρενέργεια. αν αρχίσεις να κυκλοφορείς νορμαλ δλδ δουλεύεις, πας σχολείο κ εχεις μια φυσιολογική κοινωνική ζωή (όχι δλδ κάτι ξέφρενο, απλώς κάτι φυσιολογικό), κ οι γύρω σου είναι εμβολιασμένοι ας πούμε σε ποσοστό 50%, είναι πολύ πιθανό ότι θα κολλήσεις. εκτός αν εννοείς πχ ότι το καλοκαίρι βασίζεσαι στην ασφάλεια των ανοιχτών χωρων κ θα κανεις υπομονή μέχρι Σεπτέμβρη για να εμβολιαστείς τότε. Αυτό στέκει αν κ δεν καταλαβαίνω τι θα έχει αλλάξει ως προς την βραχυπρόθεσμη ασφάλεια του εμβολίου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

Γενικα θα προτιμούσα κάποιο άλλο, με προβληματίζει που σε άλλες χώρες είναι απαγορευμένο ή για μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Ειδικότερα για μένα ναι,εφόσον δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα και είμαι υγιής από όσο ξέρω και έχω ελεγχθει.

 

 

 

Το Johnson είναι κι αυτό απαγορευμένο αλλού; 

Το Johnson έχει γίνει μόνο στην Αμερική.πουθενα αλλου .Άρα δεν είναι ευρέως δοκιμασμένο.

Τωρα διαβασα οτι από ριςψ15 Μαΐου ξεκινούν οι εμβολιασμοί στο σπιτι με Johnson.

 Θα κοιτάξουμε να κανει αυτο ο αδερφοςψτου αντρα μου κ να ακυρώσουμε το Johnson.

Εντωμεταξυ φιλη που δουλευει στην δευτεροβαθμια α Αθήνας, μκυωειπε οτι έψαχναν εκπαιδευτικους για 50 αδιαθετες δοσεις pfizer στο Λαϊκό κ δεν έβρισκαν ατομα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το Johnson έχει γίνει μόνο στην Αμερική.πουθενα αλλου .Άρα δεν είναι ευρέως δοκιμασμένο.

Τωρα διαβασα οτι από ριςψ15 Μαΐου ξεκινούν οι εμβολιασμοί στο σπιτι με Johnson.

 Θα κοιτάξουμε να κανει αυτο ο αδερφοςψτου αντρα μου κ να ακυρώσουμε το Johnson.

Εντωμεταξυ φιλη που δουλευει στην δευτεροβαθμια α Αθήνας, μκυωειπε οτι έψαχναν εκπαιδευτικους για 50 αδιαθετες δοσεις pfizer στο Λαϊκό κ δεν έβρισκαν ατομα.

Pfizer και δεν ήθελαν κιόλας; Στην πυρά! :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Δεν εννοώ ότι οποίος δεν εμβολιαζεται δεν θέλει να βγει ή δεν φοβάται. επειδή ρώτησες, πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι είναι πιο πιθανό να κολλήσεις covid κ ίσως σοβαρα από το να είσαι η σπάνια παρενέργεια. αν αρχίσεις να κυκλοφορείς νορμαλ δλδ δουλεύεις, πας σχολείο κ εχεις μια φυσιολογική κοινωνική ζωή (όχι δλδ κάτι ξέφρενο, απλώς κάτι φυσιολογικό), κ οι γύρω σου είναι εμβολιασμένοι ας πούμε σε ποσοστό 50%, είναι πολύ πιθανό ότι θα κολλήσεις. εκτός αν εννοείς πχ ότι το καλοκαίρι βασίζεσαι στην ασφάλεια των ανοιχτών χωρων κ θα κανεις υπομονή μέχρι Σεπτέμβρη για να εμβολιαστείς τότε. Αυτό στέκει αν κ δεν καταλαβαίνω τι θα έχει αλλάξει ως προς την βραχυπρόθεσμη ασφάλεια του εμβολίου. 

 

Όταν λέω ότι περίμενα περισσότερη αμφιταλάντευση στον κοσμο, δεν εννοώ ως προς το αν θα κάνουν ή όχι, αλλά ότι κάνοντάς το θα ειχαν και λίγο την αμφιβολία και τον φοβο μήπως πάθουν κάτι (είτε σύντομα είτε μακροπρόθεσμα). Δεν μου κάνει εντύπωση δηλαδή που το κάνουν, κι εγώ θα κάνω. Για τον τόσο ενθουσιασμό και την τόσο ξεκάθαρη δήλωση του πόσο υπέρ είμαστε ήταν το σχόλιο ότι μου κάνει εντύπωση. Επειδή είναι κάτι που το βραχυπρόθεσμο όφελος είναι μεν σίγουρο (ανοσία από τον ιό και επιστροφή στην κανονικότητα) αλλά τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, θετικά ή αρνητικά, δεν τα ξέρει κανείς, ούτε οι ίδιοι οι επιστήμονες. Εγώ νιώθω ότι οκ θα κάνω αφού έτσι είναι το σωστό (τόσο ηθικά όσο και ιατρικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα -οχι αναγκαστικά δηλαδη), αλλά παράλληλα δεν θα είμαι και cool, ελαφρά τη καρδία, ενθουσιασμένη, ανέμελη επειδή οι παρενέργειες είναι σπάνιες -μπορει να ανήκω στο σπάνιο. Αυτό εννοώ, ότι ένα ψήγμα αμφιβολίας θα υπάρχει πάντα μέσα μου, και θεωρώ θεμιτό να υπάρχει σε όλους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν προλαβαίνεις καν αυτο τον τύπο θρομβωσης.

E nai to idio grafo 

πρίν από 12 λεπτά , little lamb είπε:

 

Όταν λέω ότι περίμενα περισσότερη αμφιταλάντευση στον κοσμο, δεν εννοώ ως προς το αν θα κάνουν ή όχι, αλλά ότι κάνοντάς το θα ειχαν και λίγο την αμφιβολία και τον φοβο μήπως πάθουν κάτι (είτε σύντομα είτε μακροπρόθεσμα). Δεν μου κάνει εντύπωση δηλαδή που το κάνουν, κι εγώ θα κάνω. Για τον τόσο ενθουσιασμό και την τόσο ξεκάθαρη δήλωση του πόσο υπέρ είμαστε ήταν το σχόλιο ότι μου κάνει εντύπωση. Επειδή είναι κάτι που το βραχυπρόθεσμο όφελος είναι μεν σίγουρο (ανοσία από τον ιό και επιστροφή στην κανονικότητα) αλλά τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα, θετικά ή αρνητικά, δεν τα ξέρει κανείς, ούτε οι ίδιοι οι επιστήμονες. Εγώ νιώθω ότι οκ θα κάνω αφού έτσι είναι το σωστό (τόσο ηθικά όσο και ιατρικά με τα μέχρι τώρα δεδομένα -οχι αναγκαστικά δηλαδη), αλλά παράλληλα δεν θα είμαι και cool, ελαφρά τη καρδία, ενθουσιασμένη, ανέμελη επειδή οι παρενέργειες είναι σπάνιες -μπορει να ανήκω στο σπάνιο. Αυτό εννοώ, ότι ένα ψήγμα αμφιβολίας θα υπάρχει πάντα μέσα μου, και θεωρώ θεμιτό να υπάρχει σε όλους, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα το κάνουν.

Entaksei bre to oti xairontai den simainei oti den exoun k ton fobo.  Alla ti na kanoun na kanoun to embolio k na klaine meta perimenontas to kako . 

Mia xara thn niothei o kosmos otan skeftete oti kseberdepse 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

Entaksei bre to oti xairontai den simainei oti den exoun k ton fobo.  Alla ti na kanoun na kanoun to embolio k na klaine meta perimenontas to kako . 

Mia xara thn niothei o kosmos otan skeftete oti kseberdepse 

 

Το λέω επειδή ειπώθηκε πριν ότι με το logo στο fb ας πούμε δηλώνεις ότι τασσεσαι υπέρ. Δεν μπορώ να δηλώσω με σιγουριά ούτε τόσο ενθουσιωδώς υπέρ ούτε κατά φυσικά, δεν είμαι γιατρός και ακόμα και οι γιατροί δεν συμφωνούν στα πάντα. Θα το κάνω, όχι αναγκαστικά μεν, ούτε με πανηγυρική διάθεση δε. Με διάθεση "τι να κάνουμε, πρέπει να γίνει", που'λεγε κι ο Σπύρος Παπαδόπουλος πέρσι :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , little lamb είπε:

 

Το λέω επειδή ειπώθηκε πριν ότι με το logo στο fb ας πούμε δηλώνεις ότι τασσεσαι υπέρ. Δεν μπορώ να δηλώσω με σιγουριά ούτε τόσο ενθουσιωδώς υπέρ ούτε κατά φυσικά, δεν είμαι γιατρός και ακόμα και οι γιατροί δεν συμφωνούν στα πάντα. Θα το κάνω, όχι αναγκαστικά μεν, ούτε με πανηγυρική διάθεση δε. Με διάθεση "τι να κάνουμε, πρέπει να γίνει", που'λεγε κι ο Σπύρος Παπαδόπουλος πέρσι :-P

Είναι ενθουσιασμός που ήρθε η σειρά μας γρήγορα ενώ δεν το περιμέναμε κ βασικά ανακούφιση που γίνονται βήματα για να δούμε φως. Δεν νομίζω ότι στον μέσο άνθρωπο άσχετο με την ιατρική είναι κάτι παραπάνω. 

 

Αν σκεφτούμε πόσα πράγματα έχουμε γύρω μας που είναι δυνητικά επιβλαβή, ακτινοβολίες, καυσαέρια, τοξικά υλικά, τροφές, που τα έχουμε σαν αυτονόητα της ύπαρξης μας ή τέλος πάντων έχουμε αποδεχτεί ότι δεν μπορούμε να τα εξαλείψουμε, δεν είναι παράλογο να χαίρεται κάποιος ταυτόχρονα με το να έχει μια μικρή ανησυχία για το μήπως του συμβεί κάτι. Εδώ απολαμβάνουν το τσιγάρο οι καπνιστές γνωρίζοντας ποσα προβλήματα τους δημιουργούν!!! 

 

κατα τ άλλα, εγω μιλώντας για τον εαυτό μου, φυσικά θα προτιμούσα ο ιός να είχε εκριζωθεί με ένα πολύ αυστηρό λοκνταουν συντονισμένα σε όλες τις χώρες, από το να έχω μόνη διέξοδο ένα εμβόλιο που προέκυψε με ταχύτατες διαδικασίες. Και ο περισσότερος κόσμος το ίδιο θα ελεγε. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η επίσημη οδηγία του εοδυ σήμερα έτυχε και μου το έστειλαν, λέει: "αν μια γυναίκα θηλάζει να κάνει το εμβόλιο μετά το τέλος του θηλασμού"

Έτσι απλά!  Και για όλα τα εμβόλια.Οπότε μάλλον από εκεί και πέρα ότι λέει κάθε γιατρός είναι προσωπικές απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Λοιπόν η επίσημη οδηγία του εοδυ σήμερα έτυχε και μου το έστειλαν, λέει: "αν μια γυναίκα θηλάζει να κάνει το εμβόλιο μετά το τέλος του θηλασμού"

Έτσι απλά!  Και για όλα τα εμβόλια.Οπότε μάλλον από εκεί και πέρα ότι λέει κάθε γιατρός είναι προσωπικές απόψεις!

 

Μόλις το γκουγκλαρα και το βρήκα. Είναι όμως του 2020. Μήπως άλλαξε κάτι; Γιατί τώρα διαβάζω ότι όλο δηλώνουν ότι για τον θηλασμό είναι ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μόλις διάβασα ότι για τις έγκυες και όσες είναι σε διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, η πλατφόρμα θα ανοίξει για MRNA εμβόλια. 

Θα σας την πω την αμαρτία μου πασχαλιάτικα.

Ειχα την σατανική ιδεα να πω οτι θα κάνω εξωσωματικη ετσι ώστε αν δεν βρω εμβόλιο mrna να αποκτήσω πρόσβαση πριν κάνω το astra για να ξεμπερδέψω.Πηρα λοιπον σημερα στο κέντρο που μου χουν μείνει κατεψυγμένα εμβρυα και τους ρώτησα.Μου ειπαν οτι δεν εχουν ακομη ενημέρωση.

 

πρίν από 8 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μόλις διάβασα ότι για τις έγκυες και όσες είναι σε διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, η πλατφόρμα θα ανοίξει για MRNA εμβόλια. 

Εσύ είπες ότι κλείσαμε ταξιδι στο εξωτερικό?

Για πες που θα πάτε να αρχίσω να ονειρεύομαι.

Πω πω.Σαν ψέματα μου φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

H Σουηδία είναι πίσω από την Ελλάδα. Σημαντικά μπροστά από την Ελλάδα είναι η Μεγάλη Βρετανία, η Σερβία και η Ουγγαρία. Η πρώτη με Αστρα και οι άλλες δυο έχουν πρόσβαση και στο Ρωσικό και στο Κινεζικό.

 

Είναι δεδομένο ότι θα χρειαστεί τρίτη δόση, η Pfizer αν θυμάμαι καλά το έχει ήδη πει.

H Σουηδία είναι στο 7,2 του πληθυσμού πλήρως εμβολιασμενοι. Εμείς στο 4. Με σαφώς καλύτερο υγειονομικο πλαίσιο, όπως και οικονομικό. Και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν ισχύει ότι είναι πίσω. Επίσης με τα δικά τους στάνταρτ πάνε καλά. Κοινώς δεν παίζει σύγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 

Εσύ είπες ότι κλείσαμε ταξιδι στο εξωτερικό?

Για πες που θα πάτε να αρχίσω να ονειρεύομαι.

Πω πω.Σαν ψέματα μου φαίνεται 

 

Όχι, δεν το είπα εγώ. 

Εμείς κλαίμε ακόμα το ακυρωμένο του περσινού καλοκαιριού στην Ισλανδία. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν προλαβαίνεις καν αυτο τον τύπο θρομβωσης.

Ρε συ διάβασε λίγο τα δεδομένα για τα συγκεκριμένα περιστατικά. Ένα μικρό ποσοστό ήταν θανατηφόρα. Εκτός αν εννοείς "προλαμβάνεις". 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

 

Όχι, δεν το είπα εγώ. 

Εμείς κλαίμε ακόμα το ακυρωμένο του περσινού καλοκαιριού στην Ισλανδία. 

Μην κλαις.κι εμεις ακυρωσαμε 4 φορες.

Θα παμε.Χαρις στην ταχύτητα της κυβέρνησης θα παμε παντουβπλεον:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θα σας την πω την αμαρτία μου πασχαλιάτικα.

Ειχα την σατανική ιδεα να πω οτι θα κάνω εξωσωματικη ετσι ώστε αν δεν βρω εμβόλιο mrna να αποκτήσω πρόσβαση πριν κάνω το astra για να ξεμπερδέψω.Πηρα λοιπον σημερα στο κέντρο που μου χουν μείνει κατεψυγμένα εμβρυα και τους ρώτησα.Μου ειπαν οτι δεν εχουν ακομη ενημέρωση.

 

Εσύ είπες ότι κλείσαμε ταξιδι στο εξωτερικό?

Για πες που θα πάτε να αρχίσω να ονειρεύομαι.

Πω πω.Σαν ψέματα μου φαίνεται 

 

πρίν από 16 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μόλις διάβασα ότι για τις έγκυες και όσες είναι σε διαδικασία υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, η πλατφόρμα θα ανοίξει για MRNA εμβόλια. 

O themistokleous eipe simera oti opoios einai egkyos h thelei na perimenei mexri na anoiksei h platforma gia ola ta embolia k oti den tha argisei to ypologizoun telos iouniou.  Tora den ginete tipota 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , vtgian είπε:

Ρε συ διάβασε λίγο τα δεδομένα για τα συγκεκριμένα περιστατικά. Ένα μικρό ποσοστό ήταν θανατηφόρα. Εκτός αν εννοείς "προλαμβάνεις". 

Ειχα διαβασει οτι η ηταν θανατηφόρα η οτι έκαναν τρομερή ζημια.Ισως ομως να ήταν κ θεμα άρθρου.

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

O themistokleous eipe simera oti opoios einai egkyos h thelei na perimenei mexri na anoiksei h platforma gia ola ta embolia k oti den tha argisei to ypologizoun telos iouniou.  Tora den ginete tipota 

Δεν καταλαβα ακριβως τι είπες για το χρονικό πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Λοιπόν η επίσημη οδηγία του εοδυ σήμερα έτυχε και μου το έστειλαν, λέει: "αν μια γυναίκα θηλάζει να κάνει το εμβόλιο μετά το τέλος του θηλασμού"

Έτσι απλά!  Και για όλα τα εμβόλια.Οπότε μάλλον από εκεί και πέρα ότι λέει κάθε γιατρός είναι προσωπικές απόψεις!

To site den to enimeronoun.  Kanoun omos enimerosi kathe mera episimi.  Oi thilazouses mporoun na kanoun mrna opos k oi egkyes.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ninaki80 είπε:

To site den to enimeronoun.  Kanoun omos enimerosi kathe mera episimi.  Oi thilazouses mporoun na kanoun mrna opos k oi egkyes.

Νανάκια.δεν θυμαμαι.εσυ τι αποφάσισες?θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , vtgian είπε:

H Σουηδία είναι στο 7,2 του πληθυσμού πλήρως εμβολιασμενοι. Εμείς στο 4. Με σαφώς καλύτερο υγειονομικο πλαίσιο, όπως και οικονομικό. Και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν ισχύει ότι είναι πίσω. Επίσης με τα δικά τους στάνταρτ πάνε καλά. Κοινώς δεν παίζει σύγκριση. 

Και όμως, παντού όπου έψαξα, δείχνουν ότι πλέον ξεπεράσαμε το 8 για πλήρως εμβολιασμενους και το 20 για μια δόση. Πάλι λίγο είναι, αλλά προχωράμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Και όμως, παντού όπου έψαξα, δείχνουν ότι πλέον ξεπεράσαμε το 8 για πλήρως εμβολιασμενους και το 20 για μια δόση. Πάλι λίγο είναι, αλλά προχωράμε!

To grafei mesa sto embolio gov 2 ekatomiria k kati me 1h dosi k 1 ekatomyrio me 2h dosi. Synolika eimaste gyro sta 11 ekatomyria opote ok den eimaste k poli asxima 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...