Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Ταξίδι με one way ticket. Εν τω μεταξύ ούτε πέρσι καταφέραμε να πετάξουμε χαρταετο για άλλους λόγους και λέγαμε "του χρόνου" πού να ξέραμε 

Κι εγω το έχω σκεφτεί.Ομως τώρα βράζει παντου ο τόπος.

Αλήθεια.Ειδατε την Αγγλία?Νομίζω τα καταφέρνουν πολυ καλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν ένα χρόνο μετά την έναρξη της πανδημίας, ο ΕΟΔΔΥ είναι στον κόσμο του ακόμη.

Με ενημερώνει φίλη με την οποία βρέθηκα σε ανοιχτό χώρο την Κυριακή ότι είναι θετική σήμερα σε τεστ ρουτίνας λόγω δουλειάς.

Παίρνω τηλέφωνο την σχετική γραμμή. 

1) Δεν θέλουν να καταγράψουν ούτε τα στοιχεία μου ούτε τα δικά της.

2) Η κοπέλα είναι εμβολιασμένη και ασυμπτωματική. Δεν μπορούν να απαντήσουν αν μεταδίδει.

3) Μου συστήνουν να απομονωθώ για 2 εβδομάδες. Αλλά είναι σύσταση και δεν κάνουν ιχνηλάτιση, δεν κρατάνε στοιχεία.

4) Αν και ζω στο ίδιο σπίτι με ανήλικα παιδιά, δεν θεωρούν ότι υπάρχει λόγος να απομονωθούν και αυτά στο σπίτι.

5) Μου προτείνουν να κάνω τεστ, αλλά χωρίς να βγω από το σπίτι. Όχι δεν ξέρουν πώς γίνεται αυτό, αλλά μου συνιστούν να το ψάξω.

 

Είμαστε ένα γελοίο κράτος.

Το ξέρω ότι θέλεις να κριτικάρεις την διαχείρηση (και ΔΕΝ διαφωνώ στην γενική εικόνα). Αλλά με τις υπάρχουσες γνώσεις-πρωτόκολλο σχετικά, οι απαντήσεις μου φαίνονται λογικές-αναμενόμενες. Ο τρόπος που σου τις επικοινώνησαν, φαντάζομαι δεν θα ήταν ο καταλληλότερος (να είναι επεξηγηματικοί ευγενικοί κλπ αντι να αφήνουν εντύπωση ασχετοσύνης και αδιαφορίας) για αυτό και το θίγεις.

 

Ούτως ή άλλως όμως καταλαβαίνω ότι έχεις πηγές πληροφόρησης σωστές, κρίση σωστή και σωστά πράττεις. Μακάρι να είμασταν όλοι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Πιστεύω ότι υποτιμάει τον κόσμο που αντέδρασε στον αυταρχισμο το να λέμε ότι είναι ενεργουμενα ενός κόμματος. Διαφωνώ τελείως, είναι καθαρά πήγαια η οργή του κόσμου πιστεύω και επίσης πιστεύω ότι η αντιπολιτευση αυτή την στιγμή δεν έχει την δυναμική να βγάλει κόσμο στους δρόμους. Θέλω να πιστεύω ότι είναι ένα υγιές αντανάκλαστικο ενάντια στον αυταρχισμο. Δεν μπορεί να είσαι στην πλατεία της γειτονιάς σου (την μόνη που έχεις δικαίωμα να βγεις και άρα να συνωστιστεις με τα ηλιθια μέτρα) να έρχεται η αστυνομία να σου κόβει πρόστιμο ενώ το παιδί σου κάνει πατινι. Για κανένα λόγο, ούτε επειδή δεν έστειλες μήνυμα ούτε επειδή έστειλες 2 αντί 6. Είναι προκλητικη η παρουσία της αστυνομίας σε γειτονιές και περιοχές καθαρά οικιστικες με παιδακια. Ή σε λαϊκές αγορές. Και απολύτως δικαιολογημενη η οργή και αντίδραση του κόσμου.  

 

Ναι, συμφωνώ ότι είναι δικαιολογημένη. Και δικαιολογημένη ήταν η αντίδραση των κατοίκων. Αλλά το χθεσινοβραδινό δεν μου μοιάζει με αυθόρμητη αντίδραση κατοίκων, αλλά με κλασική οργανωμένη φάση. Κι η αντιπολίτευση σιγοντάρει με τρόπο. 

Το διάγγελμα Μητσοτάκη, τραγικό. Εκτός τόπου και χρόνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εννοείς ταξιδι?καλά κάνεις.κι εγω σκεφτομαι ποτε θα εξαργυρωσω το voucher της Aegean.

Χαρταετο δεν πουλάνε πουθενά στη γειτονιά μου.Τον ήθελα για άλλη μέρα.Οχι για την καθαρα Δευτέρα.

Πηγε ομως ο αντρας μου σημερα αυθημερόν στην Καρδίτσα για επαγγελματικοθς λογους και του είπα να μπει στο jumbo να φέρει χαρταετο Πηρε δυο με σπαγγο και ουρές.

Χαίρομαι πολύ.Που καταντήσαμε....

Είχαν πληροφορίες νομιζω για επίθεση σε αστυνομικο τμημα η ελτα με εκρηκτικό μηχανισμό.Σκεφτομαι τωρα οτι ισως αυτο επαληθεύτηκε με τα γεγονότα.

Ηηη τι μου λες ; Ελπίζω σε εμάς να πουλάνε την μέρα εκείνη γιατί μου έλεγε ο άντρας μου να παραγγείλω και του λέω κάλε τι να παραγγείλω θα πουλάνε :D μας βλέπω να μένουμε χωρίς .. 

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ilaeira είναι κουραστικό το παραμύθι για όλα φταίει η αντιπολίτευση και έχει παλιώσει πια. Για όλα τα θετικά πρέπει να πάρει τα εύσημα η άριστη κυβέρνηση για όλα τα αρνητικά φταίει η αντιπολίτευση και οι απείθαρχοι πολίτες. Όλα τα μεγάλα ΜΜΕ είναι εμφανώς κατευθυνόμενα, λιβανίζουν όλη μέρα την κυβέρνηση, δεν κάνουν δύσκολες ερωτήσεις και κριτική, όπως είναι η δουλειά τους, και εξαφανίζουν όσες ειδήσεις χαλάνε την εικόνα της κυβέρνησης.  Η κυβέρνηση ελέγχει επίσης όλον τον κρατικό μηχανισμό, περιλαμβανομένου της αστυνομίας. Η κυβέρνηση έχει διορίσει την Επιτροπή ειδικών / λοιμοξιολόγων που τρέχουν όλη μέρα στα κανάλια και που εισηγούνται (κανείς δεν ξέρει στα σίγουρα τί εισηγούνται) "έξυπνα" μέτρα. Η κυβέρνηση έχει το χρήμα και τη δύναμη να διαλύσει ή να φτιάξει τη δημόσια Υγεία, την Παιδεία, τις μεταφορές, τις υποδομές. Εχει επίσης την πλειοψηφία της Βουλής και μπορεί να περάσει ότι νομοθέτημα θέλει. Η δύναμη της αντιπολίτευσης είναι μηδαμινή και η φωνή της δεν ακούγεται. Σιγά τις θύελλες που μπορεί να σπείρει. Ο κόσμος είναι κουρασμένος και εξοργισμένος και για αυτό δεν ευθύνεται σίγουρα η αντιπολίτευση. Σχεδόν όσοι ξέρω, αριστεροί, δεξιοί και κεντρώοι είναι δυσαρεστημένοι ως έξαλλοι. Ακόμα και άτομα που είναι του "νόμος και τάξη" νοιώθουν πλέον ότι τα όρια έχουν ξεπεραστεί και ότι έχουν μπει και οι ίδιοι στο στόχαστρο ως εν δυνάμει "εγκληματίες". 

Είναι απαίσιο να βγαίνεις από το σπίτι σου και να νοιώθεις ότι κάνει κάτι παράνομο, να ανησυχείς για το αν θα κατεβάσεις τη μάσκα μόνος σου στο δρόμο στο πουθενά, για το αν είναι επικίνδυνο να σε γράψουν γιατί σταμάτησες στο φούρνο της γειτονιάς γυρνώντας από τη δουλειά για να πάρεις ψωμί ή στο περίπτερο και φυσικά δεν έχεις γράψει sms. Και σε εμάς στην πλατεία κατά διαστήματα μπαίνουν μέσα μηχανές ΔΙΑΣ και κάνουν αργά γύρες κοιτώντας προειδοποιητικά. Εχω δει να κάνουν και έλεγχο σε νεαρούς σε παγκάκι. Πήρα το παιδί και φύγαμε τρέχοντας μη και μας πουν τίποτα που το παιδί έπαιζε χωρίς μάσκα. 

Για μένα φταίει η αντιπολίτευση αλλά όχι σε αυτό που λες, ότι σπέρνει θύελλες. Φυσικά τρίβει τα χέρια της με όλη αυτή την αναμπουμπούλα και περιμένει να καρπωθεί κάποια πολιτικά οφέλη.  Φταίει όμως κυρίως γιατί έχει κάνει ως τώρα αδύναμη και ασυνάρτητη περιστασιακή κριτική στην κυβέρνηση και γιατί δεν έχει εμφανίσει τόσο καιρό αντιπρόταση για την διαχείριση της πανδημίας. Βασικά ένα χρόνο κοιμούνται όρθιοι. 

Δεν τα λέω ως κριτική σε αυτό που έγραψες. Καταλαβαίνω τί εννοούσες. Γενικά τα λέω για να ξεσπάσω και εγώ κάπου και να μην βγω έξω και αρχίσω και πετάω πέτρες σαν τους "γνωστούς - άγνωστους" :-D

 

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας αλλά να πω και εγώ τι είδα χθες και έμεινα. Είχα πάρει τα μωρα για μια βόλτα και καθόντουσαν της Δίας 4 άτομα και τα 4 ήταν πιτσιρίκια ... τι να σας πω παίζει να ήταν το πολύ 23 με 24 χρόνων ... εκτός από αυτό τα παιδιά αυτά καθόντουσαν πεινάνε το καφέ τους και είχαν πάει κ είχαν κάτσει μαζί τους άλλοι 2 τύποι με μηχανές δικές τους και βρίζανε και μιλάγαν μην πως .... πραγματικά με προβλημάτισε αυτό ... γιατί υποτίθεται ότι είναι η ασφάλεια της πόλης. Εγώ όχι μόνο δεν νιώθω ασφάλεια αλλά απορώ πως μπορείς να δώσεις τέτοια εξουσία (γιατί εξουσία θεωρώ πως έχουν) ... σε παιδιά που φαίνονται ανώριμα κ μικρά για μια τέτοια θέση .... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ηηη τι μου λες ; Ελπίζω σε εμάς να πουλάνε την μέρα εκείνη γιατί μου έλεγε ο άντρας μου να παραγγείλω και του λέω κάλε τι να παραγγείλω θα πουλάνε :D μας βλέπω να μένουμε χωρίς .. 

Εγω παντα έβλεπα ακομη κι έξω από ψιλικοκο.Τωρα δεν εχω δει τίποτα.. 

Τηλεφώνησα ακομη καοβατα γυρω γυρω βιβλιοπωλεία.Τιποτα.Οποτε του είπα να μπει να πάρει αφού εκεί λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ηηη τι μου λες ; Ελπίζω σε εμάς να πουλάνε την μέρα εκείνη γιατί μου έλεγε ο άντρας μου να παραγγείλω και του λέω κάλε τι να παραγγείλω θα πουλάνε :D μας βλέπω να μένουμε χωρίς .. 

Βρε κορίτσια συγνώμη κιόλας αλλά να πω και εγώ τι είδα χθες και έμεινα. Είχα πάρει τα μωρα για μια βόλτα και καθόντουσαν της Δίας 4 άτομα και τα 4 ήταν πιτσιρίκια ... τι να σας πω παίζει να ήταν το πολύ 23 με 24 χρόνων ... εκτός από αυτό τα παιδιά αυτά καθόντουσαν πεινάνε το καφέ τους και είχαν πάει κ είχαν κάτσει μαζί τους άλλοι 2 τύποι με μηχανές δικές τους και βρίζανε και μιλάγαν μην πως .... πραγματικά με προβλημάτισε αυτό ... γιατί υποτίθεται ότι είναι η ασφάλεια της πόλης. Εγώ όχι μόνο δεν νιώθω ασφάλεια αλλά απορώ πως μπορείς να δώσεις τέτοια εξουσία (γιατί εξουσία θεωρώ πως έχουν) ... σε παιδιά που φαίνονται ανώριμα κ μικρά για μια τέτοια θέση .... 

 

Ναι είναι όλοι πιτσιρίκια και δεν ξέρω καν πώς μπαίνουν στην αστυνομία και τί είδους εκπαίδευση περνάνε. Ξέρω ότι υπάρχουν ΑΕΙ για αστυνομικούς αλλά μήπως είναι μόνο για αξιωματικούς. Κανονικά όλοι θα έπρεπε να μπαίνουν με εξετάσεις γραπτές, προφορικές (για να γίνει και εκτίμηση της προσωπικότητας), αθλητικές και φυσικά πάρα πολύ ενδελεχής ψυχιατρική εξέταση. Όχι το τυπικό απλά να πάρεις ένα χαρτί γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 

Ilaeira είναι κουραστικό το παραμύθι για όλα φταίει η αντιπολίτευση και έχει παλιώσει πια. Για όλα τα θετικά πρέπει να πάρει τα εύσημα η άριστη κυβέρνηση για όλα τα αρνητικά φταίει η αντιπολίτευση και οι απείθαρχοι πολίτες. Όλα τα μεγάλα ΜΜΕ είναι εμφανώς κατευθυνόμενα, λιβανίζουν όλη μέρα την κυβέρνηση, δεν κάνουν δύσκολες ερωτήσεις και κριτική, όπως είναι η δουλειά τους, και εξαφανίζουν όσες ειδήσεις χαλάνε την εικόνα της κυβέρνησης.  Η κυβέρνηση ελέγχει επίσης όλον τον κρατικό μηχανισμό, περιλαμβανομένου της αστυνομίας. Η κυβέρνηση έχει διορίσει την Επιτροπή ειδικών / λοιμοξιολόγων που τρέχουν όλη μέρα στα κανάλια και που εισηγούνται (κανείς δεν ξέρει στα σίγουρα τί εισηγούνται) "έξυπνα" μέτρα. Η κυβέρνηση έχει το χρήμα και τη δύναμη να διαλύσει ή να φτιάξει τη δημόσια Υγεία, την Παιδεία, τις μεταφορές, τις υποδομές. Εχει επίσης την πλειοψηφία της Βουλής και μπορεί να περάσει ότι νομοθέτημα θέλει. Η δύναμη της αντιπολίτευσης είναι μηδαμινή και η φωνή της δεν ακούγεται. Σιγά τις θύελλες που μπορεί να σπείρει. Ο κόσμος είναι κουρασμένος και εξοργισμένος και για αυτό δεν ευθύνεται σίγουρα η αντιπολίτευση. Σχεδόν όσοι ξέρω, αριστεροί, δεξιοί και κεντρώοι είναι δυσαρεστημένοι ως έξαλλοι. Ακόμα και άτομα που είναι του "νόμος και τάξη" νοιώθουν πλέον ότι τα όρια έχουν ξεπεραστεί και ότι έχουν μπει και οι ίδιοι στο στόχαστρο ως εν δυνάμει "εγκληματίες". 

Είναι απαίσιο να βγαίνεις από το σπίτι σου και να νοιώθεις ότι κάνει κάτι παράνομο, να ανησυχείς για το αν θα κατεβάσεις τη μάσκα μόνος σου στο δρόμο στο πουθενά, για το αν είναι επικίνδυνο να σε γράψουν γιατί σταμάτησες στο φούρνο της γειτονιάς γυρνώντας από τη δουλειά για να πάρεις ψωμί ή στο περίπτερο και φυσικά δεν έχεις γράψει sms. Και σε εμάς στην πλατεία κατά διαστήματα μπαίνουν μέσα μηχανές ΔΙΑΣ και κάνουν αργά γύρες κοιτώντας προειδοποιητικά. Εχω δει να κάνουν και έλεγχο σε νεαρούς σε παγκάκι. Πήρα το παιδί και φύγαμε τρέχοντας μη και μας πουν τίποτα που το παιδί έπαιζε χωρίς μάσκα. 

Για μένα φταίει η αντιπολίτευση αλλά όχι σε αυτό που λες, ότι σπέρνει θύελλες. Φυσικά τρίβει τα χέρια της με όλη αυτή την αναμπουμπούλα και περιμένει να καρπωθεί κάποια πολιτικά οφέλη.  Φταίει όμως κυρίως γιατί έχει κάνει ως τώρα αδύναμη και ασυνάρτητη περιστασιακή κριτική στην κυβέρνηση και γιατί δεν έχει εμφανίσει τόσο καιρό αντιπρόταση για την διαχείριση της πανδημίας. Βασικά ένα χρόνο κοιμούνται όρθιοι. 

Δεν τα λέω ως κριτική σε αυτό που έγραψες. Καταλαβαίνω τί εννοούσες. Γενικά τα λέω για να ξεσπάσω και εγώ κάπου και να μην βγω έξω και αρχίσω και πετάω πέτρες σαν τους "γνωστούς - άγνωστους" :-D

 

Ακριβώς!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα ένα ταξίδι τώρα :-o, γιατί το one-way ticket θα το βγάλουμε κάποια στιγμή μιας και θα φύγουμε εξωτερικό κατά πάσα πιθανότητα. 

Χαρταετούς δεν είδα πουθενά να πουλάνε, στο δρόμο δηλ. που πουλούσαν άλλες χρονιές. 

Και κυβέρνηση και αντιπολίτευση τα έχουν θαλασσώσει για μένα. Έχω κουραστεί πια και με φίλες που οι μοναδικές αναρτήσεις που κάνουν είναι χρωματισμένες πολιτικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ρε παιδιά, πού είπα ότι για όλα φταίει η αντιπολίτευση;

 

Έχουμε μια κυβέρνηση που επιμένει σ' ένα πλάνο που δεν αποδίδει, και μια αντιπολίτευση που πάει για βρούβες ενώ ταυτόχρονα φτύνει τον κόρφο της που δεν της έτυχε όσο ήταν κυβέρνηση. Ο καθένας κοιτάει να εκμεταλλευτεί τα στραβοπατήματα των άλλων και κουνάει το δάχτυλο. Λύσεις δεν προτείνει κανείς. 

 

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες. Αυτό που είπα ήταν ότι δεν πιστεύω πως η κυβέρνηση περίμενε με ανυπομονησία να γίνει κάτι σαν το χθεσινό, όπως πιστεύει η Έσπερος. 

Βασικα αυτο ποτε δεν προτεινετε μια λυση οποτε παντα γινονται τα ιδια κ τα ιδια ... 

Κ λυση να προτεινοταν βεβαια δεν θα την ακολουθουσαν γιατι ειναι αντιπαλα κομματα. Γενικα δεν υπαρχει φως . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Έχω κουραστεί πια και με φίλες που οι μοναδικές αναρτήσεις που κάνουν είναι χρωματισμένες πολιτικά. 

Συμφωνώ!

Εγώ έχω κουραστεί και με τους πολιτικούς-αρμόδιους-χαράσσοντες πολιτικές όλων των χώρων που η ρητορική τους περιστρέφεται γύρω από το "τι ωραία που τα συγυρίζουμε εμείς ενώ εσείς τα μπαχαλεύετε όλα", "τι φασίστες που είστε vs τι ανοιχτά μυαλά που είμαστε", "τι κάναμε εμείς vs τι κάνατε εσείς" σήμερα- χθες-αντιπροχθές-πριν 100 χρόνια.

Πότε επιτέλους θα καταλάβουν ότι αυτό το μοτίβο είναι ξεπερασμένο;! Απαρχαιωμένο. Έλεος πια!!!

Ο κόσμος δεν θέλει τελειότητα. Θέλει όμως επαγγελματισμό, ρεαλισμό, ειλικρίνεια, διαφάνεια, αυτοκριτική, αυτόβελτίωση. Κι όχι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό και διαπλοκή και παραμύθιασμα και πόλωση.

Πες πχ: Ακολουθήσαμε αυτή την πολιτική διαχείρησης της πανδημίας έως την x στιγμή. Για αυτόν κι αυτόν τον λόγο (αναλυτικά σε όλες τις παραμέτρους Υγεία, Οικονομία, Τουρισμός, Παιδεία, κλπ). Εκεί ευόδωσε. Εκεί έγινε λάθος εκτίμηση, λάθος εφαρμογή, δεν γινόταν να πράξουμε αλλιώς για αυτό κι αυτό τον λόγο ή γινόταν αλλιώς και σφάλλαμε. Το πλάνο τώρα έχει ως εξής. Κλπ κλπ. Αλλά τι λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο θεμα εδώ και ένα χρόνο και διαβάζοντας ξανά τις αναρτήσεις μου τότε βλέπω πόση διαφορά έχει πλέον η ψυχολογία μου! 

Εγώ τηρώ τα μέτρα όχι επειδή κάποιος μου τα επιβάλει αλλά επειδή φοβάμαι αυτόν τον ιό, φοβάμαι για το παιδί μου για τον άντρα μου για εμένα..φοβάμαι γα όλους. 

Πλέον όμως δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους κυβερνώντες πως μπορούν να διαχειριστούν την κατάσταση, ούτε στην αντιπολίτευση έχω φυσικά.

Σε κανένα τους!!

Και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά, βλέπω και τις εικόνες της νέας σμύρνης και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!! και αναρωτιέμαι λοιπόν...τι ζούμε ρε παιδιά!!! ειλικρινά τι ζούμε!! Πάει ο άλλος βόλτα στην πλατεία να πάρει τον αέρα του και καταλήγει στην ΓΑΔΑ?? Αλήθεια τώρα?? επειδή αποφάσισε δηλαδή κάποιος να απαντήσει στον έλεγχο που του έγινε τον έκαναν τόπι στο ξύλο και πλέον παριστάνουν και τα θύματα? δηλαδή τι θα περίμεναν να κάνει ο κόσμος?? όλο αυτό το σκηνικό μου θύμησε σκηνές Μαίου στην Αμερική. Λυπάμαι ειλικρινά. 

Διαβασα πριν λίγο οτι έθεσαν τον αστυνομικό σε διαθεσιμότητα.Με τον εισαγγελέα μάθατε τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Διαβασα πριν λίγο οτι έθεσαν τον αστυνομικό σε διαθεσιμότητα.Με τον εισαγγελέα μάθατε τι εγινε?

ισχύει αυτό που λέει η @Ilaeira, δυστυχώς. Για να είμαι ειλικρινής δεν περιμένω και πολλά, και αυτό είναι το λυπηρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Η διαθεσιμότητα είναι άδεια επειδή υπάρχει ΕΔΕ σε εξέλιξη. Δεν είναι τιμωρία. Και νομίζω πως είναι μετ' αποδοχών. Του έκαναν τη μούρη κρέας, δηλαδή.

Ναι ε?δεν το ήξερα.δεν τα λέει αυτά το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί ένα άρθρο που λέει πόσο σοκαρισμένος είναι ο πρωθυπουργός με τα αρνητικά σχόλια που δέχτηκε στις αναρτήσεις του και τα έχει βάλει με τους υφισταμένους του που δεν τον έχουν ενημερώσει τόσο καιρό ότι η κοινωνία βράζει και η αστυνομία έχει ξεσαλώσει..και σκέφτομαι.. ότι είναι μούφα το άρθρο είναι.. αλλά για τι μας έχουν περάσει και μας πασάρουν τέτοιες παπάτζες; σε τόσο ηλίθιους ανθρώπους πιστεύουν ότι απευθύνονται; Ότι αν πιστέψουμε ότι έχουμε τη Μαρία Αντουανέτα για πρωθυπουργό όλα καλά; Η αποσύνδεση αυτής της κυβέρνησης με την πραγματικότητα και τον λαό είναι άνευ προηγουμένου! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Κυκλοφορεί ένα άρθρο που λέει πόσο σοκαρισμένος είναι ο πρωθυπουργός με τα αρνητικά σχόλια που δέχτηκε στις αναρτήσεις του και τα έχει βάλει με τους υφισταμένους του που δεν τον έχουν ενημερώσει τόσο καιρό ότι η κοινωνία βράζει και η αστυνομία έχει ξεσαλώσει..και σκέφτομαι.. ότι είναι μούφα το άρθρο είναι.. αλλά για τι μας έχουν περάσει και μας πασάρουν τέτοιες παπάτζες; σε τόσο ηλίθιους ανθρώπους πιστεύουν ότι απευθύνονται; Ότι αν πιστέψουμε ότι έχουμε τη Μαρία Αντουανέτα για πρωθυπουργό όλα καλά; Η αποσύνδεση αυτής της κυβέρνησης με την πραγματικότητα και τον λαό είναι άνευ προηγουμένου! 

Έχω αναρωτηθεί ποιους εχει για συμβουλατορες μετά τη βόλτα στην Πάρνηθα και το τραπέζι στην Ικαρία.

Πριν λίγο μου έδειξε ενας μαθητής μου εικόνες κ βίντεο με τα γεγονότα.Δεν άντεξα να τα δω.Μεγαλη βαναυσοτητα από την πλευρά της αστυνομίας.Λες και ειχαν εκπαιδευτεί από κανίβαλους.Ετσι κανουν παντα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Κυκλοφορεί ένα άρθρο που λέει πόσο σοκαρισμένος είναι ο πρωθυπουργός με τα αρνητικά σχόλια που δέχτηκε στις αναρτήσεις του και τα έχει βάλει με τους υφισταμένους του που δεν τον έχουν ενημερώσει τόσο καιρό ότι η κοινωνία βράζει και η αστυνομία έχει ξεσαλώσει..και σκέφτομαι.. ότι είναι μούφα το άρθρο είναι.. αλλά για τι μας έχουν περάσει και μας πασάρουν τέτοιες παπάτζες; σε τόσο ηλίθιους ανθρώπους πιστεύουν ότι απευθύνονται; Ότι αν πιστέψουμε ότι έχουμε τη Μαρία Αντουανέτα για πρωθυπουργό όλα καλά; Η αποσύνδεση αυτής της κυβέρνησης με την πραγματικότητα και τον λαό είναι άνευ προηγουμένου! 

Μάλλον είναι στο πνεύμα των ημερών που οποιος κάνει κάτι που προκαλεί αντιδράσεις, αμέσως εκτίθεται κ διασύρεται, ανώνυμα ή επώνυμα, με πρωθυπουργική παρέμβαση. Λες και ο πρωθυπουργός παρακολουθεί ως αμέτοχος θεατής κ είναι αλλού όταν λαμβάνονται οι αποφάσεις κι εκ των υστέρων βλέπει ότι κάτι γίνεται λάθος.

 

Πραγματικα αποκομμένος από το σύνολο του λαού. Όχι μόνο από τους μι ψηφοφόρους.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Έχω αναρωτηθεί ποιους εχει για συμβουλατορες μετά τη βόλτα στην Πάρνηθα και το τραπέζι στην Ικαρία.

Πριν λίγο μου έδειξε ενας μαθητής μου εικόνες κ βίντεο με τα γεγονότα.Δεν άντεξα να τα δω.Μεγαλη βαναυσοτητα από την πλευρά της αστυνομίας.Λες και ειχαν εκπαιδευτεί από κανίβαλους.Ετσι κανουν παντα?

Δεν ξέρω αν κάνουν έτσι πάντα αλλά τώρα λογικό είναι να έχουν αποθρασυνθει αφού με τις εξουσίες που τους έχουν δοθεί από την κυβέρνηση βλέπουν όλο το κόσμο σαν εγκληματίες. Όποιος κυκλοφορεί είναι πιθανόν παράνομος, με τα νέα δε μέτρα είναι ακόμα πιο πιθανό οποίος κυκλοφορεί να είναι παράνομος. Η αίσθηση εξουσίας που έχουν είναι πρώτοφανης. Όσο για τους συμβούλους του πρωθυπουργού θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Είναι ευτελης αυτή η δικαιολογία. Δηλαδή δεν ήξερε ποια μέτρα ισχύουν όταν έκανε ο τι έκανε στην Ικαρία?? Δηλαδή οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να επικαλεστει άγνοια των νόμων ή λάθος συμβουλές? εγώ ακόμα και αν πω ότι ο γραμματέας μου/σύμβουλος μου με πήγε στη μαζωξη, δεν ήξερα, θα φάω πρόστιμο. Ας έτρωγε και ο πρωθυπουργός αυτό θα ήταν το σωστό. Και μια συγγνώμη όχι ευτελεστατες δικαιολογίες

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν ξέρω αν κάνουν έτσι πάντα αλλά τώρα λογικό είναι να έχουν αποθρασυνθει αφού με τις εξουσίες που τους έχουν δοθεί από την κυβέρνηση βλέπουν όλο το κόσμο σαν εγκληματίες. Όποιος κυκλοφορεί είναι πιθανόν παράνομος, με τα νέα δε μέτρα είναι ακόμα πιο πιθανό οποίος κυκλοφορεί να είναι παράνομος. Η αίσθηση εξουσίας που έχουν είναι πρώτοφανης. Όσο για τους συμβούλους του πρωθυπουργού θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Είναι ευτελης αυτή η δικαιολογία. Δηλαδή δεν ήξερε ποια μέτρα ισχύουν όταν έκανε ο τι έκανε στην Ικαρία?? Δηλαδή οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να επικαλεστει άγνοια των νόμων ή λάθος συμβουλές? εγώ ακόμα και αν πω ότι ο γραμματέας μου/σύμβουλος μου με πήγε στη μαζωξη, δεν ήξερα, θα φάω πρόστιμο. Ας έτρωγε και ο πρωθυπουργός αυτό θα ήταν το σωστό. Και μια συγγνώμη όχι ευτελεστατες δικαιολογίες

Δεν διαφωνώ.ουσιαστικα το ιδιο υπογραμμίζω.Δεν υπαρχουν κάποιοι να του πουν οτι αυτα που κανει ειναι απαράδεκτα?Πάντα πίσω από όλους υπάρχει ένα λόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...