Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

Συλλυπητήρια... Έτσι είναι. Έναν χρόνο τώρα ζούμε με αποστάσεις από τόσα αγαπημένα πρόσωπα. Δύσκολο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

Τα συλληπητηρια μου. Από covid έφυγε? 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

 

Συλλυπητήρια...

Έχεις δίκιο σε αυτό το "να προλάβουν να μας χαρουν", αλλά από την άλλη κι αν τους κολλήσουμε εμείς οι ίδιοι κορωνοϊό δεν θα το έχουμε τύψεις μια ζωή; Ή αν κολλήσουμε εμείς έστω και από αυτή τη μόνη συναναστροφη και μπούμε στο νοσοκομείο κ μας στερηθούν τα παιδάκια; Η δικιά μου θηλάζει ακόμα και αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου, μην μπω νοσοκομείο, θα πάθει σοκ αν μείνει μέρες χωρίς εμένα. Είναι πολύ στενάχωρο όλο αυτό το να σκέφτεσαι ότι μπορεί να κολλήσεις κάποιον ή να κολλήσεις εσύ ο ίδιος. Αυτός είναι ο λόγος που δεν πολυθελω να τους βλέπουμε πάνω από 1-2 φορές το μήνα το πολύ. Γιατί φοβάμαι, και γι'αυτους και για εμάς. Κάνουμε κάθε μέρα βιντεοκλήση όμως και η μικρή παίζει κανονικά μαζί τους σαν να είναι από κοντά,μας έχει κάνει φοβερή εντύπωση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Συλλυπητήρια...

Έχεις δίκιο σε αυτό το "να προλάβουν να μας χαρουν", αλλά από την άλλη κι αν τους κολλήσουμε εμείς οι ίδιοι κορωνοϊό δεν θα το έχουμε τύψεις μια ζωή; Ή αν κολλήσουμε εμείς έστω και από αυτή τη μόνη συναναστροφη και μπούμε στο νοσοκομείο κ μας στερηθούν τα παιδάκια; Η δικιά μου θηλάζει ακόμα και αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου, μην μπω νοσοκομείο, θα πάθει σοκ αν μείνει μέρες χωρίς εμένα. Είναι πολύ στενάχωρο όλο αυτό το να σκέφτεσαι ότι μπορεί να κολλήσεις κάποιον ή να κολλήσεις εσύ ο ίδιος. Αυτός είναι ο λόγος που δεν πολυθελω να τους βλέπουμε πάνω από 1-2 φορές το μήνα το πολύ. Γιατί φοβάμαι, και γι'αυτους και για εμάς. Κάνουμε κάθε μέρα βιντεοκλήση όμως και η μικρή παίζει κανονικά μαζί τους σαν να είναι από κοντά,μας έχει κάνει φοβερή εντύπωση αυτό.

Επίσης πολύ σωστό. Αν μεταφέρουμε άθελά μας τον ιό στους πιο μεγάλους συγγενείς, γονείς κλπ., πώς θα νιώσουμε μετά; 

Εγώ ακόμη και στη σκέψη πιθανής καραντίνας λόγω στενής επαφής αγχώνομαι πέρα από το φόβο μη νοσήσουμε και για το πρακτικό της υπόθεσης. Ακόμη και γι' αυτό προσέχω διπλά και τριπλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Δεν στέλνεις μύνημα, φτιάχνεις πολλά έντυπα και δείχνεις το έντυπο που ταιριάζει στο χρόνο και τόπο του ελέγχου.

 

Θα συμφωνήσω με την κοπέλα που είπε ότι τηρεί τα μέτρα αλλά φτάνουμε να μιλάμε για καταπάτηση ελευθεριών.

Νομίζω τα μηνύματα μπορούν να τα ελεγξουν από το σύστημα ακόμα.και.αν έχουν διαγραφεί από το κινητο, κάνω λάθος;

 

Οχι, εχουν αρνηθει οι εταιρειες τηλεφωνιας, λογω GDPR. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2021 at 2:29 AM, μαγιοπουλας said:

Ναι .επιβεβαιωμενος από τη Δευτέρα. Την τεταρτη βγηκε να παει στο φούρνο.

Προφανώς κυκλοφορούν κι άλλοι ετσι .

Απαράδεκτος.

Καταρχήν να ευχηθώ περαστικά στον άνθρωπο.

Είναι απαράδεκτος!!! έχει ήδη κολλήσει πόσους ανθρώπους από την ανευθυνότητα του, το θεωρώ απάνθρωπο τελείως κάποιος να μην νοιάζεται για το τι κακό θα κάνεις στους άλλους με τις πράξεις του!!τραγικό!

On 3/6/2021 at 6:46 PM, little lamb said:

Εντωμεταξυ οι γονείς σας, όσοι είστε στο ίδιο μέρος, σας παρακαλάνε κι εσάς συνέχεια να συναντηθείτε; Οι γονείς μου όλη την ώρα μας λένε να πάμε, μια για τσικνοπέμπτη, μια για καθαρά Δευτέρα, μια να περάσουμε μετά την παιδίατρο κλπ. Έχουμε πάει από το Νοέμβριο γύρω στις 5-6 φορές που όντως έπρεπε να συνδυάσουμε κάτι και τους φαίνεται λιγο. Λένε ότι όλοι συναντιούνται και ότι όλοι οι φίλοι τους βλέπουν τα εγγόνια τους και μόνο εμείς δεν πάμε και ότι όλοι βάζουν το 4 και πηγαίνουν (αυτό πριν πουν για τους έξτρα ελέγχους στο 4). Πέρα από τον φόβο του ιού, για να πάμε πρέπει να διασχίσουμε 4-5 δήμους άρα περισσότερα μπλόκα (αν και μόνο στην Αγία Παρασκευή έχουμε δει) ή να πάμε από Αττική οδό που υποθέτω έχει ρίσκο στα διόδια! Και δεν ξέρω και πόσο πειστικό είναι να πεις ότι πας να βοηθήσεις όταν είστε στο αμάξι και οι δύο σύζυγοι και το παιδί. Οι δικοί σας τα καταλαβαίνουν αυτά ή θέλουν να βλέπεστε; Σκεφτόμαστε ότι στενοχωριουνται αλλά φοβόμαστε κιόλας, και τον ιό και τα πρόστιμα.

Εμένα οι γονείς μου το κάνουν αυτό, κάθε φορά με παρακαλάνε, όμως δεν πάω, ούτε θέλω να έρθουν!!! Δεν ξέρω τι μπορεί να κουβαλάω, εγώ πάω δουλειά κάποιες ημέρες, κατεβάζω το παιδί μου για παιχνίδι, τηρώ τα μέτρα φυσικά και η μόνη παρασπονδία που έχω κάνει είναι που είδα την αδερφή μου και τα ανίψια μου το σκ (και με έχει φάει η αγωνία για αυτό), παρόλα αυτά φοβάμαι γιατί το να μην κολλήσεις είναι και λίγο θέμα τύχης!! Ξέρω στον κύκλο μου ανθρώπους που πρόσεχαν πάρα πολυ΄και κόλλησαν.

7 hours ago, marakiz said:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

Μαράκι συλλυπητήρια, λυπάμαι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

Συλλυπητήρια...καλή δύναμη να έχετε.

Link to comment
Share on other sites

B@marakiz συλλυπητήρια και από εμένα , να ζήσετε να τη θυμάστε..

 

 

Σε σχέση με τον τουρισμό που είπε μια κοπέλα, έβλεπα τις προάλλες ρεπορτάζ στις ειδήσεις: πρώτα είχε για την κατάσταση της ΜΕΘ, τον πόλεμο στα νοσοκομεία, το λοκνταουν και στο καπάκι άλλαξαν ξαφνικά διάθεση, το επόμενο θέμα ήταν δεκαοχτώ ελληνικα νησιά covid free έτοιμα να υποδεχτούν τουρίστες.

 

Δηλ τα πάντα για τον τουρισμό παλι.

 

Αν ήμουν από αυτούς που έκλεισαν τα μαγαζιά τους ή είχα χάσει τη δουλειά μου, συγνώμη αλλά μπορεί να έσπαγα και την τηλεόραση εκείνη την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, love kids είπε:

Δεν ξέρω. Ειλικρινά μου φαίνεται πάρα πολύ το διάστημα. Να είναι δηλαδή όλα κλειστά μέχρι και το Πάσχα και να απελευθερωθούμε όταν είναι να έρθουν οι τουρίστες; Όλα τότε θα φτιάξουν όπως και πέρσι. Και παρήγγειλα παπούτσια που δεν είναι καλοκαιρινά και δεν είναι και αθλητικά. Βλέπω να τα φοράω όταν βγαίνω για το 6 μου και να τρώω πρόστιμο ή ξύλο γιατί δεν είναι κατάλληλο το παπούτσι για άθληση.

θα ανοιξουν τα σχολεια 22-29μαρτιου,κ οχι ολα μαζι,κ σε λιγοτερο απο μηνα θα κλεισουν για πασχα

μετα θελω να πιστευω χωρις απροοπτα

δ ειναι μονο θεμα για μενα το κολλημα με τις πανελληνιες,γτ φυσικα δ εχω να προτεινω εναλλακτικη.ειχαν εναν χρονο ομως να το σκεφτουν οι ειδικοι

για μενα το πιο ενοχλητικο ειναι που θα παρακολουθησω μια συνεντευξη,θα κανουν 3ερωτησεις οι δημοσιογραφοι,δ θα παρουν καμια σαφη απαντηση,κ το μονο που επαναλαμβανεται ειναι "μειωθηκε η υλη,η τηλεκπαιδευση πηγε καλα κ βγηκε η υλη,οι πανελληνιες θα γινουν στην ωρα τους".αυτη η εμμονη στο να το λενε,οταν δ ξερουν αν θα ανοιξουν σε λιγες μερες,ειναι εξοργιστικη 

8 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

συλληπητηρια κοριτσι μου

ερχεται το μνμ σου κ συνειδητοποιω ποσα εχουμε χασει εναν χρονο τωρα:sad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

 

Συλλυπητήρια κορίτσι μου! Να ζήσετε να τη θυμάστε τη μανούλα σου. Έχεις τόσο δίκιο!

 

Πριν μία εβδομάδα έχασα τη θεία μου (που την είχα σαν μισή μάνα), μέσα σε 6 μήνες. Λόγω μέτρων και της μετέπειτα εξέλιξης της νόσου της, είχα πάνω από χρόνο να τη δω. Και δυστυχώς δεν μπόρεσα ούτε στη κηδεία της να πάω, να τη χαιρετήσω. Προχθές έφυγε και η πολυαγαπημένη μου αδελφή της γιαγιάς μου, λόγω γηρατιών. Επίσης πάνω από ένα χρόνο να την δούμε και να μας δει, να χαρεί λιγάκι το δισέγγονό της. Να προσέχουμε το σώμα, αλλά να θυμόμαστε ότι υπάρχει και ψυχή.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

Λυπαμαι πολύ @marakiz, να ζήσετε να τη θυμάστε τη μαμά σου.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, marakiz said:

Θέλω να σχολιάσω πολλά αλλά δεν προλαβαίνω. Εμείς είμαστε από αυτούς που προσέχουμε από την αρχή, μάλλον είμαστε αυτοί που προσέχουμε περισσότερο στον κύκλο μας. Πέρυσι όταν πρωτοέσκασε όλο αυτό, κρατήσαμε απόσταση αρχικά από τους γονείς μας. Μετά όταν καταλάβαμε πως θα τραβήξει χρονικά, κρατήσαμε απόσταση από όλο τον κόσμο, όχι όμως από τους γονείς μας. Κρατήσαμε απόσταση από τους άλλους, για να κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό σε σχέση με την πανδημία και για να προστατεύσουμε τους γονείς μας, εφόσον αποφασίσαμε να τους βλέπουμε. Γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι και κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει. Και για μας ξημέρωσε τελικά χρονιάρα μέρα και χάσαμε ξαφνικά, ανεπάντεχα, τη μαμά μου, παρότι δεν ήταν και τόσο μεγάλη. Βλεπόμασταν συχνά πριν γίνει. Προλάβαμε και ζήσαμε ακόμα κάποιες στιγμές μαζί, χάρηκε ακόμα λίγο τα εγγόνια της. 

 

Συγγνώμη αν σας χαλάω τη διάθεση και φυσικά δεν θα το αναπτύξω περισσότερο, ήθελα όμως να σας το πω. Να τους βλέπετε τους γονείς σας. Να προσέχετε πολύ μα να τους βλέπετε.

Κορίτσι τα θερμά μου συλλυπητήρια. Λυπάμαι πάρα πολύ..  Να ζήσετε να την θυμάστε. 

3 hours ago, vtgian said:

 

Συλλυπητήρια κορίτσι μου! Να ζήσετε να τη θυμάστε τη μανούλα σου. Έχεις τόσο δίκιο!

 

Πριν μία εβδομάδα έχασα τη θεία μου (που την είχα σαν μισή μάνα), μέσα σε 6 μήνες. Λόγω μέτρων και της μετέπειτα εξέλιξης της νόσου της, είχα πάνω από χρόνο να τη δω. Και δυστυχώς δεν μπόρεσα ούτε στη κηδεία της να πάω, να τη χαιρετήσω. Προχθές έφυγε και η πολυαγαπημένη μου αδελφή της γιαγιάς μου, λόγω γηρατιών. Επίσης πάνω από ένα χρόνο να την δούμε και να μας δει, να χαρεί λιγάκι το δισέγγονό της. Να προσέχουμε το σώμα, αλλά να θυμόμαστε ότι υπάρχει και ψυχή.

 

Συλλυπητήρια και σε σένα κορίτσι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 Τι σχέση έχει με το πώς μίλησε ο πολίτης με το ξύλο; Αν εγώ δηλαδή μιλήσω έντονα σε έναν περαστικό στο δρόμο, δικαιούται να με δείρει; Αν ήταν έτσι θα ήμασταν ζούγκλα, όχι κράτος.

 

Αυτο έλειπε να μπει μέτρο «αγένειας» που αν περαστεί μπορεί να βγάζει το κλοπ ο αστυνομικός και να βαράει.

 

Και άλλο καυγάς, άλλο σύλληψη και ξύλο, έλεος!

 

Αυτη η λογική «κάτι θα του είπε» είναι σαν το «θα φόραγε και αυτή προκλητικά ρούχα» σε αντιστοιχία με τα θύματα βιασμού.

 

Σε ένα κράτος δικαίου υπάρχουν νόμοι, οι αστυνομικοί έχουν ως βασικό έργο την προστασία του πολίτη και δευτερευόντως την καταστολή.

 

Το βίντεο είναι μια χαρά διαφωτιστικό, ένας κομπλεξικός αστυνομικός ζοχαδιάστηκε που του αντιμίλησε ένας πολίτης αντί να κατεβάσει το κεφάλι και είπε να κάνει επίδειξη δύναμης. Κάπως έτσι κλιμακώνονται τέτοιες καταστάσεις και μπορούν να ξεφύγουν, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε ένα ψύχραιμος αστυνομικός να οδηγήσει σε αποκλιμάκωση.

 

 

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@marakiz συλληπητήρια...

 

Και υποτίθεται επίσης ότι είναι εκπαιδευμένοι να ασκούν βία όταν πρέπει (πχ για ακινητοποίηση οπλισμένου ληστή) και όχι όταν απλά εκνευρίστηκαν. Αν είναι να σπάμε στο ξύλο όποιον μας πει "τι κ άνεις ρε μλκ" οι οδηγοί της Αθήνας θα κατέληγαν στο ΚΑΤ καθημερινά ΄όχι από τροχαία αλλά από διαπληκτισμούς. Να αρχίσω κι εγώ τότε να μοιράζω χαστούκια σαν την ταινία με τη Βουγιουκλάκη επειδή μου αντιμίλησε ένα 12χρονο, να προλάβω πριν γίνουν μελλοντικοί ταραξίες. 

 

Πάντως αυτό το αφήγημα έχει πιάσει πολύ σε άτομα μεγάλης ηλικίας. Με τη μάνα μου κάθε μέρα τσακώνομαι γιατί σχολιάζει ότι οι πλατείες έχουν κόσμο. Νέους και παιδάκια, τα οποία σύμφωνα με τη λογική της έπρεπε να είναι μαντρωμένα στις σχολκές αίθουσες και όχι στις πλατείες ανεξέλεγκτα, γιατί εκείνη δεν μπορεί να κυκλοφορήσει επειδη στην πλατεία παίζουν παιδάκια και οι μαμάδες τους, άκουσον άκουσον, πίνουν καφέ στα παγκάκια. Σοβαρά τώρα. Μορφωμένη γυναίκα, με διδακτορικό, που ποτέ δεν ψήφιζε δεξιά, και μάλιστα από οικογένεια με αγωνιστικό αριστερό παρελθόν.... 

 

 

Η εκπαίδευση των αστυνομικών είναι ένα θέμα μεγάλο γενικά, καθώς την τελευταία δεκαετία ελάχιστοι προέρχονται από αστυνομικές σχολές, οι περισσότεροι μπαίνουν στο σώμα από κάτι ρουσφετολογικές προκηρύξεις ειδικών φρουρών, συνοριοφυλάκων κλπ, περνούν μια 3μηνη εκπαίδευση και βγαίνουν στον δρόμο. Άνθρωποι οι οποίοι στην καλύτερη είχαν ως εναλλακτική την ανεργία και στην χειρότερη εχουν την κάψα της καταστολής χωρίς το πνευματικό και εκπαιδευτικό υποβαθρο το οποίο κανονικά είναι επιθυμητό για τα σώματα ασφαλείας σε ένα κράτος που τα θέλει συμμάχους της δημοκρατίας.

 

Οσο για την μαμά σου, μη νομίζεις...ο καθένας κατακρίνει ο,τι του λείπει, εγώ έχω κάτι μικροξαδερφια 20άρηδες οι οποίοι σιχτιριζουν ότι έχουν κλειστεί μέσα για να περιφέρονται οι ηλικιωμένοι....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Οσο για την μαμά σου, μη νομίζεις...ο καθένας κατακρίνει ο,τι του λείπει, εγώ έχω κάτι μικροξαδερφια 20άρηδες οι οποίοι σιχτιριζουν ότι έχουν κλειστεί μέσα για να περιφέρονται οι ηλικιωμένοι....

Κατακρίνει κ τους ηλικιωμένους. 

Απλως η μαμα μου θα πήγαινε επισκέψεις ή θέατρα κ τετοια κ έχει πιεστεί, λογικό αυτό, αλλά δεν της απαγόρευσε κανεις να κάνει μια βόλτα στο πάρκο (όσο επιτρεπόταν), να πάει στην αδερφή μου που μένει εξοχικά, να κάνει κάτι άλλο. Θεωρεί ότι ο κίνδυνος είναι οι πλατείες. κ οι νέοι γενικα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 Τι σχέση έχει με το πώς μίλησε ο πολίτης με το ξύλο; Αν εγώ δηλαδή μιλήσω έντονα σε έναν περαστικό στο δρόμο, δικαιούται να με δείρει; Αν ήταν έτσι θα ήμασταν ζούγκλα, όχι κράτος.

 

Αυτο έλειπε να μπει μέτρο «αγένειας» που αν περαστεί μπορεί να βγάζει το κλοπ ο αστυνομικός και να βαράει.

 

Και άλλο καυγάς, άλλο σύλληψη και ξύλο, έλεος!

 

Αυτη η λογική «κάτι θα του είπε» είναι σαν το «θα φόραγε και αυτή προκλητικά ρούχα» σε αντιστοιχία με τα θύματα βιασμού.

 

Σε ένα κράτος δικαίου υπάρχουν νόμοι, οι αστυνομικοί έχουν ως βασικό έργο την προστασία του πολίτη και δευτερευόντως την καταστολή.

 

Το βίντεο είναι μια χαρά διαφωτιστικό, ένας κομπλεξικός αστυνομικός ζοχαδιάστηκε που του αντιμίλησε ένας πολίτης αντί να κατεβάσει το κεφάλι και είπε να κάνει επίδειξη δύναμης. Κάπως έτσι κλιμακώνονται τέτοιες καταστάσεις και μπορούν να ξεφύγουν, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε ένα ψύχραιμος αστυνομικός να οδηγήσει σε αποκλιμάκωση.

 

 

Επειδη ολα εχουν παρερμηευτει θα πω αυτο για να μην λεγονται κ ανακριβειες δεν ειπα οτι δικαιολογητε το ξυλο... 

Ειπα οτι οταν καποιος δεν μιλησει ασχημα δεν θα γινει καυγας οχι εννοωντας οτι δικαιολογητε το ξυλο αλλα οταν μιλησεις ασχημα δεν ξερεις κ ο αλλος πως θα αντιδρασει κ πρεπει να εχεις κ στο νου σου οτι αν φερθεις με βια πολυ πιθανο να σου φερθουν κ με βια ακομα κ αν δεν το δικαιουνται... 

Δεν δικαιολογω τον αλλο που ασκησε βια απλα ειπα οτι θεωρω κουφο να εισαι ευγενεστατος κ να 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Επειδη ολα εχουν παρερμηευτει θα πω αυτο για να μην λεγονται κ ανακριβειες δεν ειπα οτι δικαιολογητε το ξυλο... 

Ειπα οτι οταν καποιος δεν μιλησει ασχημα δεν θα γινει καυγας οχι εννοωντας οτι δικαιολογητε το ξυλο αλλα οταν μιλησεις ασχημα δεν ξερεις κ ο αλλος πως θα αντιδρασει κ πρεπει να εχεις κ στο νου σου οτι αν φερθεις με βια πολυ πιθανο να σου φερθουν κ με βια ακομα κ αν δεν το δικαιουνται... 

Δεν δικαιολογω τον αλλο που ασκησε βια απλα ειπα οτι θεωρω κουφο να εισαι ευγενεστατος κ να 

Μα δεν ασκησε σωματική βία ο νεαρός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μα δεν ασκησε σωματική βία ο νεαρός.

ναι υπαρχει κ η λεκτικη βια. Αν ερθω εγω κ σε βρισω επειδη κατι εγινε δεν ξερω αν γυρισει το ματι σου κ με χτυπησεις. Μπορει να μην δικαιολογησε αλλα αν ερθω εγω κ σε βρισω δεν ξερω πως θα αντιδρασεις πρεπει οτι κ να περιμενω αντιδραση ... 

Just now, Deena είπε:

Διαφωνώ, από τους αστυνομικούς πρέπει να έχουμε απαίτηση να κρατούν την ψυχραιμία τους, δεν είναι ο τυχαίος πολίτης, είναι μέσα στο job description ότι η άσκηση των καθηκόντων τους έχει ένταση. Φέρουν όπλα, οφείλουν να ενεργούν με στόχο την αποκλιμάκωση και όχι την προκληση πρόσθετης βίας ακόμα κι αν προκαλούνται.

 

 

Απο ολους πρεπει να περιμενουμε λογικη αντιδραση αλλα μην ξεχνας οτι απευθυνεσε σε καποιον αγνωστο ανθρωπο οποια κ αν ειναι η ιδιοτητα του. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ναι υπαρχει κ η λεκτικη βια. Αν ερθω εγω κ σε βρισω επειδη κατι εγινε δεν ξερω αν γυρισει το ματι σου κ με χτυπησεις. Μπορει να μην δικαιολογησε αλλα αν ερθω εγω κ σε βρισω δεν ξερω πως θα αντιδρασεις πρεπει οτι κ να περιμενω αντιδραση ... 

Με συγχωρείς...αν περιμένω να βγάλει ο άλλος κλοπ ,όπλο,χειροβομβίδα παει αλλου το πράγμα.Αλλο λεκτική κ αλλο σωματική βια.Ας του κανε μήνυση.Αυτο ειναο κατάχρηση εξουσίας.και δεν ξερω καν αν τον έβρισε.Αλλα και να τον έβρισε δεν έπρεπε να τον πλακώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ναι υπαρχει κ η λεκτικη βια. Αν ερθω εγω κ σε βρισω επειδη κατι εγινε δεν ξερω αν γυρισει το ματι σου κ με χτυπησεις. Μπορει να μην δικαιολογησε αλλα αν ερθω εγω κ σε βρισω δεν ξερω πως θα αντιδρασεις πρεπει οτι κ να περιμενω αντιδραση ... 

Βρε συ, ο αστυνόμος αν χάνει την ψυχραιμία του επειδή κάποιος τον είπε μ.... απλώς δεν κάνει για τη δουλειά. Όπως δεν κάνει κ ο εκπαιδευτικός. 
 

Με τη λογική σου αυτές που εναντιώνονται στους ανττες κ τρώνε ξύλο, όφειλαν να το έχουν προβλέψει. 

 

Δεν μιλάμε για τσακωμό πεντάχρονων στην πλατεία. Είσαι οπλισμένος με κράνος κ γκλοπ κ σε βρίζει κάποιος κ το λέμε λεκτική βία; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Απο ολους πρεπει να περιμενουμε λογικη αντιδραση αλλα μην ξεχνας οτι απευθυνεσε σε καποιον αγνωστο ανθρωπο οποια κ αν ειναι η ιδιοτητα του. 

 

Δεν έχει σχέση τι περιμένουμε εγώ κι εσυ, το θέμα είναι τι απαιτείται από την θέση του καθενός. Ο σωστός επαγγελματίας κρίνεται από το πόσο καλά κάνει την δουλειά του και όχι από τα εσωτερικά του κίνητρα και τις εσωτερικές του εμπάθειες ή από το πως ξύπνησε εκείνο το πρωί ή από το αν έχει προϊστορία με αναρχικούς, κομμουνιστές, Χρυσαυγίτες κλπ

 

Όπως περιμένω από τον δικαστή πχ που δικάζει μια οικογενειακή υποθεση να κρίνει αμερόληπτα ακόμα κι αν ο ίδιος είναι χωρισμένος/απατημένος/έχει χάσει την επιμέλεια του παιδιού του, έτσι περιμένω και από τον αστυνομικό να ασκεί βία μόνο όπου είναι αναγκαίο και νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...