Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας said:

Σε όλη την Ευρώπη υπάρχουν μετρα.δεν εινσι μονο εδω.ειμαστε σε πανδημία.Για τα μετρα τα χω ξαναγράψει όπως ξέρεις.Αλλα σε ρωτω.Ασχετα με αυτά.Ο κόσμος τη στιγμη που βλεπει οτι η εξαπλωση ειναι ραγδαία και ότι δεν υπάρχουν κλίνες δεν θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να κάτσει σπιτι του με την οικογένεια του?Είναι ανάγκη να ανταλλάξει επισκέψεις?Έχω κι εγώ μπουχτίσει αλλα ούτε θα κάνω κάλεσμα τα ουτε θα πάω και πουθενα γιατι φοβαμαι για τη ζωή μας.

Δεν ξερω αν θυμάσαι που προχθές ρωτούσα σχετικά με την εξέλιξη της νόσου.

Κολλησε ο κουμπάρος μου από την γραμματέα του στην πρεσβεία στην Αλβανία.Την περασμενη Δευτέρα τους είχαν κάνει rapid εκει.Αρνητικος.Την τριτη παρουσίασε συμπτωματα η γραμματέας και βγηκε θετικη.Τεταρτη αρνητικός στο rapid.Πεμπτη αρνητικός στο μοριακο κ παρασκευη αρνητικός κ στο αεροδρόμιο.Να πω εδώ οτι μόνο με τεστ ταξιδεύει από την Αλβανία λογω υπηκοότητας και δουλειάς . Δεν επιτρέπεται κανονικά η είσοδος στη χώρα.Το λεω γιατι ε σι ειπωθεί και αυτο.Μπηκε αμέσως σε καραντίνα.Τη δευτερα βρέθηκε θετικος στο rapid της περιοχής του κ στο μοριακο.Ειδοποιηθηκε αμέσως. Ξεκίνησε τη δευτερα με απλό μπουκωμα και χωρίς πυρετό.Χθες ηταν πολυ καλυτερα .Σημερα έχασε την όσφρηση κ πριν λίγο ανέβασε και πυρετό.Δεν ξερω τι θα γινει.Ολοι σιγα σιγα αποκτούμε πιο κοντινή εμπειρία.Πρεπει να πρατουμε υπεύθυνα ανεξαρτήτως βλακειας του κράτους. Ας μείνουμε.ε τουλάχιστον εξω.Οχι στα σπίτια.Για το καλο μας.Εμεις κ οιβοικογενειες μας θα το φάμε το πακέτο αμα κολλησουμε.

Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν έχει τέτοια μέτρα πολλω δε μάλλον για 4-5 μήνες ανάλογα την περιοχή. Δε νομίζω ότι έχει γίνει χειρότερη διαχείριση σε καμία χώρα. Ο κόσμος είναι άνθρωποι με ανάγκες πέραν από την προστασία από τον κορονοιο δεν μπορείς να τον αντιμετωπιζεις σαν να είναι ηλιθιοι με το να απαγορεύεις τα πάρκα αλλά να μην επιβάλλεις τηλεργασια. Δεν μπορεί να μην έχεις προβλέψει για μεθ μετά από ένα χρόνο. Όλες οι χώρες ανοίγουν σιγά σιγά ή πιο γρήγορα. Έλεος κάπου μην συγκρίνουμε οποιαδήποτε άλλη χώρα με αυτό το χάλι και το έλλειμμα ανάληψης ευθύνης. Γιατί αυτά τα μέτρα είναι όχι μόνο αναποτέλεσματικα αλλά επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία. Και δημόσια υγεία δεν είναι μόνο ο κόβιντ. Δεν μπορείς να απαγορεύσεις στον άλλο να αθληθει ή να βγει βόλτα στο πάρκο που είναι ευεργετικο για την υγεία και δεν ενεχει κανένα κίνδυνο μεταδοσης. Αυτό δεν είναι απλώς αυθαίρετο είναι και επιβαρυντικο για τη δημόσια υγεία. Οι άνθρωποι  έχουν ανάγκες πέραν από τις ανάγκες που έχουν τα έπιπλα και αυτές είναι και κοινωνικες αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει μια επιτροπή που δεν είναι υπολογη και δεν απαρτίζεται και από τις ειδικότητες που θα έπρεπε.

Επίσης αυτό με την ατομική ευθύνη έχει γίνει λίγο μπαναλ έτσι? Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε κυβέρνηση αν δενντίθενται θέμα ευθύνης της κυβέρνησης πάρα μόνο θέμα ατομικής ευθύνης. Με αυτή τη λογική τουλάχιστον να μην επιβάλλουν λάθος μέτρα και ας αφήσουν τον κόσμο να πραττει κατά την ατομική του ευθύνη, ξέρουμε πια πώς να προστατεύτουμε άμα θέλουμε. Το λοκνταουν είναι λύση εσχάτης ανάγκης όχι η μόνη λύση ελλείψει οποιασδήποτε άλλης πολιτικής 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ποσο λέτε να κρατήσει ολο αυτο?γιατί πειν το Μάιο δεν βλέπω αξιολογη πτώση.

Προσωπικα νομιζω μεχρι το Πασχα. 

Επιταξη νοσοκομειων δεν κανει κανεις για 2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότεροι σίγουρα δεν είμαστε. Τσεχία, ΗΠΑ, Βραζιλία γίνεται χαμός. 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Είναι γελοίο σε ένα νησί με λίγα κρούσματα να μην μπορεί κανείς να πάρει το αυτοκίνητο να βγει στην ύπαιθρο. Νομίζω πως βασικά έχουν πανικοβληθεί επειδή βλέπουν ότι η διασπορά προκαλείται από ιδιωτικές συναθροίσεις και προσπαθούν να βάλουν φρένο σ' αυτό με όποιον τρόπο μπορούν. Επίσης βλέπουν ότι οι ΜΕΘ τελειώνουν, γι' αυτό και το κόκκινο σε όλη τη χώρα. Φοβούνται δηλαδή ότι αν γίνει έκρηξη σε κάποια επαρχία δεν θα μπορούν να κάνουν διακομιδή σε μεγάλο νομό επειδή κι εκεί δεν θα υπάρχουν κλίνες. 

 

Έχω κουραστεί κι εγώ φοβερά. Επίσης ζούμε οικογενειακώς ένα δράμα, γιατί μια από τις πρώτες λέξεις του μικρού ήταν "Χαρδαλιάς". :D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Είναι γελοίο σε ένα νησί με λίγα κρούσματα να μην μπορεί κανείς να πάρει το αυτοκίνητο να βγει στην ύπαιθρο.

Εμείς έχουμε συγγενείς σε μεγάλο νησί. Δεν έχουν καταλάβει τι εστι καραντίνα έως τώρα. Εννοώ ως προς τις εξορμίσεις της καθημερινότητας τους. Αφού μεταξύ σοβαρού κι αστείου τους λέω "είστε προκλητικοί". Ωστόσο, παρόλο που το νησί είναι μεγάλο, οι υποδομές-υπηρεσίας υγείας είναι οι κλασικές αγαπημένες σταθερής αξίας (προς τα κάτω) της ελληνικής επαρχίας. Και ναι, εάν γίνει μπαμ συρροής κρουσμάτων και χρειαστεί κόσμος ταυτόχρονα αυξημένη φροντίδα ειλικρινά η κατάσταση θα είναι για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα, με το χέρι στη καρδια, ειλικρινά τώρα, με το μυαλό βασικά, σήμερα 4 Μάρτη του 20,μετα απο ολα αυτα που έχετε δει, ακουσει, βιώσει, διαβάσει, ζήσει προσωπικα, αλήθεια τώρα μετα απο ολα αυτα πιστευετε σε όλη αυτή τη μ.. Κια που σας έχουν πλασαρει? 

 

Δε λέμε δεν υπάρχει ο ιός. Υπάρχει όπως πολλοι άλλοι ιοί. Λεμε για όλα τα αλλά. Γιατί να ξέρετε, έχετε παρει μόνοτέρμα το θέμα όσες τα χετε χάψει. Διαβαζω Διαβαζω διαβαζω κι οποία παει να πει το διαφορετικο της την πεφτετε. 

 

ΤΕΛΟΣ παντων ρητορική ερώτηση, άλλωστε ξέρω τις απαντήσεις ήδη 

Καλά εμένα με ξέρετε προσωπικα αδιαφορώ, ως προς το κομμάτι διαφορετικής αντίληψης εννοώ. Σέβομαι οποιον έχει μια άλλη αποψη αλλά στεναχωριέμαι για την κατάντια μας γενικώς! Και για το μετά! Αυτο το μετά που τα συντριμμια που αφήνει δεν ξέρω... 

 

Φίλες της κόρης μου εχουν να δουν από το φθινοπωρο παιδιά! Εγω με τίποτα δε το κανα αυτό. Οποία μαμα δε φοβάται κάνουν παρέα τα παιδιά μας! Όποτε δίνεται η ευκαιρία!!! Και ήδη έχουν εοηρρραστει φαντάσου να μην έβλεπαν και καναν ανθρώπο δηλαδή. 

Κι εμείς τα ίδια δηλαδή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira said:

Χειρότεροι σίγουρα δεν είμαστε. Τσεχία, ΗΠΑ, Βραζιλία γίνεται χαμός. 

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Είναι γελοίο σε ένα νησί με λίγα κρούσματα να μην μπορεί κανείς να πάρει το αυτοκίνητο να βγει στην ύπαιθρο. Νομίζω πως βασικά έχουν πανικοβληθεί επειδή βλέπουν ότι η διασπορά προκαλείται από ιδιωτικές συναθροίσεις και προσπαθούν να βάλουν φρένο σ' αυτό με όποιον τρόπο μπορούν. Επίσης βλέπουν ότι οι ΜΕΘ τελειώνουν, γι' αυτό και το κόκκινο σε όλη τη χώρα. Φοβούνται δηλαδή ότι αν γίνει έκρηξη σε κάποια επαρχία δεν θα μπορούν να κάνουν διακομιδή σε μεγάλο νομό επειδή κι εκεί δεν θα υπάρχουν κλίνες. 

 

Έχω κουραστεί κι εγώ φοβερά. Επίσης ζούμε οικογενειακώς ένα δράμα, γιατί μια από τις πρώτες λέξεις του μικρού ήταν "Χαρδαλιάς". :D

Δεν το εξέταζω μόνο ως προς τα κρούσματα κορονοιου. ΗΠΑ είναι ανοιχτά όλα, τα κρούσματα είναι σε ύφεση δεν γίνεται καθόλου χαμός ειδικά με δεδομένο ότι όλα είναι ανοιχτά στις περισσότερες πολιτείες. Στη νέα Υόρκη εδω και μήνες είναι όλα ανοιχτά και τα κρούσματα πέφτουν. Η αξιολόγηση γίνεται τηρουμενων των αναλογιων. Εδώ είναι όλα κλειστά και τα κρούσματα ανεβαίνουν. Επίσης δεν μπορεί ο κορονοιος να είναι το μόνο μέτρο ευημερίας και αξιολόγησης. Στις ΗΠΑ γίνονται κανονικά οι θεραπείες για τα άλλα νοσήματα και η οικονομια είναι ανοιχτή. Εδώ αν έχεις οτιδήποτε άλλο εκτός από κορονοιο και δεν πας ιδιωτικά την πάτησες. Για να μην πω για την πείνα που έρχεται. Δηλαδή με μέτρο τον κορονοιο θα ζούμε, οτιδήποτε άλλο πάει τελείωσε? Ανακοινωνουμε ως χώρα λιγότερα κρούσματα κορονοιου αλλά αν το δεις συνολικά η καταστροφή είναι μεγαλύτερη από όλες τις χώρες τις ΕΕ έβγαλε και σχετική έκθεση η Κομισιον. 

Επίσης η διασπορά προκαλείται κυρίως στους χώρους εργασίας όχι από ιδιωτικές συναθροισεις αλλά ακόμα και στην υποθετικη αυτή περίπτωση η απαγόρευση να βγει ο κόσμος έξω στην ύπαιθρο και τα πάρκα πού βοηθάει? Προφανώς δεν βοηθάει και χειροτερευει το πρόβλημα. Μαμάδες που θα πήγαιναν τα παιδιά τους στο πάρκο για κοινωνικοποιηση θα αναγκαστουν να παρανομησουν και να συναντηθούν μέσα. Γιατί να αφήσουν τα παιδιά να χαζεψουν  πέντε μήνες οι περισσότερες δεν θα το κανουν και σωστά κατά την γνώμη μου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν το εξέταζω μόνο ως προς τα κρούσματα κορονοιου. ΗΠΑ είναι ανοιχτά όλα, τα κρούσματα είναι σε ύφεση δεν γίνεται καθόλου χαμός ειδικά με δεδομένο ότι όλα είναι ανοιχτά στις περισσότερες πολιτείες. Στη νέα Υόρκη εδω και μήνες είναι όλα ανοιχτά και τα κρούσματα πέφτουν. Η αξιολόγηση γίνεται τηρουμενων των αναλογιων. Εδώ είναι όλα κλειστά και τα κρούσματα ανεβαίνουν. Επίσης δεν μπορεί ο κορονοιος να είναι το μόνο μέτρο ευημερίας και αξιολόγησης. Στις ΗΠΑ γίνονται κανονικά οι θεραπείες για τα άλλα νοσήματα και η οικονομια είναι ανοιχτή. Εδώ αν έχεις οτιδήποτε άλλο εκτός από κορονοιο και δεν πας ιδιωτικά την πάτησες. Για να μην πω για την πείνα που έρχεται. Δηλαδή με μέτρο τον κορονοιο θα ζούμε, οτιδήποτε άλλο πάει τελείωσε? Ανακοινωνουμε ως χώρα λιγότερα κρούσματα κορονοιου αλλά αν το δεις συνολικά η καταστροφή είναι μεγαλύτερη από όλες τις χώρες τις ΕΕ έβγαλε και σχετική έκθεση η Κομισιον. 

Επίσης η διασπορά προκαλείται κυρίως στους χώρους εργασίας όχι από ιδιωτικές συναθροισεις αλλά ακόμα και στην υποθετικη αυτή περίπτωση η απαγόρευση να βγει ο κόσμος έξω στην ύπαιθρο και τα πάρκα πού βοηθάει? Προφανώς δεν βοηθάει και χειροτερευει το πρόβλημα. Μαμάδες που θα πήγαιναν τα παιδιά τους στο πάρκο για κοινωνικοποιηση θα αναγκαστουν να παρανομησουν και να συναντηθούν μέσα. Γιατί να αφήσουν τα παιδιά να χαζεψουν  πέντε μήνες οι περισσότερες δεν θα το κανουν και σωστά κατά την γνώμη μου 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες.Πρεπει ομως αυτο τη δύσκολη στιγμή,μιλαω για τους κατοίκους της Αττικής,να μην κλεινομαστε σε σπίτια.Αυτο εγραψα και παραπάνω.Κι εμενα μου την έχει βαρέσει και σαν οικογένεια έχουμε υποστεί μεγαλη οικονομική ζημια από όλο αυτό.Τουλαχιστον στις ευρωπαϊκές πόλεις υπαρχουν και παρακα για εκτόνωση.Και στην περιοχή μου αν δεν  εχει κόσμο μια χαρά μπορώ να βγω.Αυτος ομως που μένει στα Πατήσια δεν έχει που να εκτονωθεί.Οποτε παλι ανισότητες έχουμε.

Και αν άνοιγαν τα σχοκεια θα το έστελνα χωρις δεύτερη σκέψη.Εχω ξαναγράψει οτι σε πολλές χώρες με πολυ ασχημα νούμερα,τα μικρα παιδια δεν τα διέκοψαν από το σχολειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρανομω καθημερινως αν θεωρείται παρανομια η ελευθερία μου δηλαδη! Αλλά ναι, είναι παράνομο να παιρνεις αερα και να σαι φρι. Δε φοραω μάσκα στο δρόμο μόνο αν δω μπάτσους η χρειαστεί να μπω κάπου μέσα, παω εκδρομές τα σ/κ, πατάω το 6.. Αν και τώρα καλά κρασα, βλέπουμε φίλες (δεν πηδάω κάγκελα γιατί έχω τη μικρή κ φοβάμαι μη μου φυγει αλλιώς θα πηδουσα) . Δε βλέπω κόσμο που δε θέλει να με δει, βλέπω όσοι είναι συμφωνοι. Αλλά και πάλι έχω επηρρεαστει, όλοι μας δλδ, γιατί κάνω τηλεργασία. Έλεος! Α, δε συνωστιζομαι, όχι ομως λόγω κοβιντ αλλά γενικά εκ πεποιθησεως γιατί δε μπορω να κολλάω με τον άλλο. Με λίγα λόγια δεν ενοχλω ουτε θεωρώ πως προκαλω επίσης. Δεν κάνω παρτυ, δεν παω στα μουτρα των άλλων κοκ. Επίσης μια μάσκα έχω πλεον από τις 20 που την πλενω κ τη βάζω. Αλλά πλέον τη φοραω τόσο σπάνια που ουτε την πλενω. Εκεί στο χέρι βραχιολι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ποσο λέτε να κρατήσει ολο αυτο?γιατί πειν το Μάιο δεν βλέπω αξιολογη πτώση.

Θα ανοίξουμε θέμα λαμπάδες παιχνίδια αυγά Κίντερ μεγάλα (άραγε φέτος τι θέμα θα έχουν;) κούριερ χαμός! Ετοιμάσου για πρωτομαγιά!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , diane2020 είπε:

Εγώ παρανομω καθημερινως αν θεωρείται παρανομια η ελευθερία μου δηλαδη! Αλλά ναι, είναι παράνομο να παιρνεις αερα και να σαι φρι. Δε φοραω μάσκα στο δρόμο μόνο αν δω μπάτσους η χρειαστεί να μπω κάπου μέσα, παω εκδρομές τα σ/κ, πατάω το 6.. Αν και τώρα καλά κρασα, βλέπουμε φίλες (δεν πηδάω κάγκελα γιατί έχω τη μικρή κ φοβάμαι μη μου φυγει αλλιώς θα πηδουσα) . Δε βλέπω κόσμο που δε θέλει να με δει, βλέπω όσοι είναι συμφωνοι. Αλλά και πάλι έχω επηρρεαστει, όλοι μας δλδ, γιατί κάνω τηλεργασία. Έλεος! Α, δε συνωστιζομαι, όχι ομως λόγω κοβιντ αλλά γενικά εκ πεποιθησεως γιατί δε μπορω να κολλάω με τον άλλο. Με λίγα λόγια δεν ενοχλω ουτε θεωρώ πως προκαλω επίσης. Δεν κάνω παρτυ, δεν παω στα μουτρα των άλλων κοκ. Επίσης μια μάσκα έχω πλεον από τις 20 που την πλενω κ τη βάζω. Αλλά πλέον τη φοραω τόσο σπάνια που ουτε την πλενω. Εκεί στο χέρι βραχιολι. 

Βασικα εισαι η αποδειξη οτι αν δεν ειχαν παρθει περιοριστικα μετρα με προστιμα κ εκφοβισμο θα ειχε πεθανει ο διπλασιος κοσμος. 

Σκεψου να ειχαν βγαλει απλα μια ανακοινωση προσεχετε πολυ φορατε μασκες κ ολα ανοιχτα ποσοι απτην οικογενεια σου θα ειχαν μπει νοσοκομειο ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Θα ανοίξουμε θέμα λαμπάδες παιχνίδια αυγά Κίντερ μεγάλα (άραγε φέτος τι θέμα θα έχουν;) κούριερ χαμός! Ετοιμάσου για πρωτομαγιά!

Έχω ετοιμαστεί και για Πάσχα και για πρωτομαγιά.εχω εφοδιαστεί πριν το λοκνταουν με κλωστές για βάψιμο αυγών,με κοκόρια αυγά και λαγούς από φελιζολ.

Και είμαι και ατεχνη .εχω 9μως την πρωτη ύλη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Έχω ετοιμαστεί και για Πάσχα και για πρωτομαγιά.εχω εφοδιαστεί πριν το λοκνταουν με κλωστές για βάψιμο αυγών,με κοκόρια αυγά και λαγούς από φελιζολ.

Και είμαι και ατεχνη .εχω 9μως την πρωτη ύλη.

Ασχετο πού τα βρήκες τα κοκορια τα αυγά και τους λαγους από φελιζολ? Θέλω και εγώ να πάρω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

 

Φίλη από εχθές νοσηλεύεται. Η κοπέλα έπρεπε να εργάζεται κάποιες μέρες από το γραφείο αν και γενικά είναι σε τηλεεργασία η εταιρεία , όμως είναι ιδιαίτερη η φύση της δουλειάς της. Πρόσεχε πολύ, μετακινούταν μόνο με ΙΧ πλέον, τηρούσε γενικά τα μέτρα, και θεωρούσε ότι το γραφείο είναι σχετικά ασφαλές δεδομένου ότι από αρκετές εκατοντάδες άτομα, έρχοταν καθημερινά καμιά εικοσαριά το πολύ και σταθερά τα ίδια. Προ ολίγων ημερών, ενημερώθηκε ότι συνάδελφός της, ο οποίος όντως επίσης ήταν προσεκτικός γενικά στπ γραφείο από όσο η ίδια λέει, έχει κρούσμα στο σπίτι του, τον έφηβο γιο του, ο οποίος συνέχιζε, όπως και πολλά παιδιά να πηγαινοέρχεται σε σπίτια φίλων. Ο έφηβος από όσο ξέρω είναι συμπτωματικός αλλά ελεγχόμενη κατάσταση στο σπίτι, ο πατέρας του ασυμπτωματικός, η φίλη όμως πλέον σε νοσηλεία.

Δεν θα πω ότι έπρεπε το παιδί να κάθεται στο σπίτι επί μήνες. Δε γίνεται καν, θα υπάρχουν άλλα προβλήματα μετά.

Αλλά προφανώς τελικά έθεσε την υγεία αρκετών άλλων ανθρώπων σε πολύ σοβαρό κίνδυνο.

Είναι πολύ αφελές να πιστεύουμε ότι οι καθημερινές παραβιάσεις της καραντίνας, που και εγώ κάνω λόγω παιδιών που δεν γίνεται να μη συναντήσουν κανέναν ποτέ, δεν έχουν ρίσκο για τους άλλους.

 

 

Αλήθεια τώρα πιστεύεις πως εκείνοι οι οποίοι δεν τηρούν τα μέτρα και βροντοφωνάζουν με περίσσια περηφάνια νοιάζονται για την φίλη σου  ή για τον κάθε ένα από εμάς που κόλλησε και νοσηλεύεται??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες.Πρεπει ομως αυτο τη δύσκολη στιγμή,μιλαω για τους κατοίκους της Αττικής,να μην κλεινομαστε σε σπίτια.Αυτο εγραψα και παραπάνω.Κι εμενα μου την έχει βαρέσει και σαν οικογένεια έχουμε υποστεί μεγαλη οικονομική ζημια από όλο αυτό.Τουλαχιστον στις ευρωπαϊκές πόλεις υπαρχουν και παρακα για εκτόνωση.Και στην περιοχή μου αν δεν  εχει κόσμο μια χαρά μπορώ να βγω.Αυτος ομως που μένει στα Πατήσια δεν έχει που να εκτονωθεί.Οποτε παλι ανισότητες έχουμε.

Και αν άνοιγαν τα σχοκεια θα το έστελνα χωρις δεύτερη σκέψη.Εχω ξαναγράψει οτι σε πολλές χώρες με πολυ ασχημα νούμερα,τα μικρα παιδια δεν τα διέκοψαν από το σχολειο.

 

 

πρίν από 40 λεπτά , maripoz είπε:

Επίσης η διασπορά προκαλείται κυρίως στους χώρους εργασίας όχι από ιδιωτικές συναθροισεις αλλά ακόμα και στην υποθετικη αυτή περίπτωση η απαγόρευση να βγει ο κόσμος έξω στην ύπαιθρο και τα πάρκα πού βοηθάει? Προφανώς δεν βοηθάει και χειροτερευει το πρόβλημα. Μαμάδες που θα πήγαιναν τα παιδιά τους στο πάρκο για κοινωνικοποιηση θα αναγκαστουν να παρανομησουν και να συναντηθούν μέσα. Γιατί να αφήσουν τα παιδιά να χαζεψουν  πέντε μήνες οι περισσότερες δεν θα το κανουν και σωστά κατά την γνώμη μου 

Πράγματι αυτό με τα πάρκα είναι απίστευτο. όπως απαράδεκτη είναι γενικά η ρητορική "ο κόσμος κυκλοφορεί και ο ιός διασπείρεται". Δεν είοναι το θέμα η κυκλοφορία. Το θέμα είναι ο σκοπός της κυκλοφορίας. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι Αθηναίοι και οι Θεσσαλονικείς είναι έξω μόνο για βόλτες και επισκέψεις. Κάποιοι το κάνουν προφανώς, αλλά με σχεδόν όλες τις οικονομικές δραστηριότητες ανοιχτές, προφανώς ο κόσμος θα κυκλοφορεί, και στο κάτω κάτω, αν θες ανοιχτή την αγορά, δεν μπορείς μετά να αναρωτιέσαι και γιατί κυκλοφορει ο κόσμος. Προχτές είχε ρεπορταζ ο ΣΚΑΙ, στο οποίο πρώτα σχολίαζε και κατέκρινε όποιον είχε βγει βόλτα, και ένα λεπτό μετά, στο ίδιο ρεπορτάζ, έλεγε ότι η διασπορά γίνεται σε κλειστούς χώρους κυρίως. Πλήρης σύγχυση και αποπροσανατολισμός. Ας πούμε ότι ο κόσμος μπορεί να αντέξει μήνες χωρίς καμία κοινωνική συναναστροφή. Καταχρηστικά το δεχόμαστε. Όμως κάπου αλλού πρέπει να ξεσκάσει, και όταν μιλάμε πια για μήνες, σχεδόν χρόνο, δεν γίνεται να μν έχει τη δυνατότητα να βγει έξω με μια παρέα σε ανοιχτό χώρο. Και στο κάτω κάτω, δεν μπορεί το κράτος να σε εχει εκτεθειμένο σε ΜΜΜ, χώρους εργασίας και σχολεία χωρίς τακτικά τεστ, και μετά να σε κατηγορεί αν θες να κάνεις και κ άτι άλλο εκτός από το να δουλεέυςι κ να κλείνεσαι σπίτι σου για έναν χρόνο σχεδόν. Κ αν κάποιος δουλεύει σε τηλεργασία, θα περάσει ένα χρόνο χωρίς να μιλαέι με άνθρωπο δια ζώσης; 

 

 

1 hour ago, samsympan είπε:

Εμείς έχουμε συγγενείς σε μεγάλο νησί. Δεν έχουν καταλάβει τι εστι καραντίνα έως τώρα. Εννοώ ως προς τις εξορμίσεις της καθημερινότητας τους. Αφού μεταξύ σοβαρού κι αστείου τους λέω "είστε προκλητικοί". Ωστόσο, παρόλο που το νησί είναι μεγάλο, οι υποδομές-υπηρεσίας υγείας είναι οι κλασικές αγαπημένες σταθερής αξίας (προς τα κάτω) της ελληνικής επαρχίας. Και ναι, εάν γίνει μπαμ συρροής κρουσμάτων και χρειαστεί κόσμος ταυτόχρονα αυξημένη φροντίδα ειλικρινά η κατάσταση θα είναι για κλάματα.

Αυτό είναι το θε΄μά με τα νησιά. ΥΠάρχουν προϋποθέσεις για να μη γίνει μεγάλη διασπορά σε χώρους εργασιάς πχ γιατί δεν έχουουν πολυπληθείς επιχειρήσεις και γραφεία, εκτός από τα σ/μ, και  δεν υπάρχει στρίμωγμα σε ΜΜΜ και φυσικά υπάρχουν εξωτερικοί χώροι. Όμως, ακριβώς λόγω της ψευδαίσθησης ότι να νησιά είναι καθαρά λόγω της απομόνωσης, όταν βρεθεί ένα κρούσμα, με την απροσεξία όλων, μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά.... Η οποία θα πολλαπλασιαστεί από την έλλειψη υποδομών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ασχετο πού τα βρήκες τα κοκορια τα αυγά και τους λαγους από φελιζολ? Θέλω και εγώ να πάρω 

Λοιπόν.τα βρηκα σε ένα μαγαζί στη Γλυφάδα με ειδη ελευθερου χρονου.υπαρχει και αλλού.γυρναω σε λίγο σπιτι .βλεπω τη σακούλα και σου γράφω.πηρα κβστεφανια φελιζολ για λουλούδια.καποια από αυτα τα είχα πάρει κ απο ρο max αλλα κ απο βιβλιοπωλείο.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λοιπόν.τα βρηκα σε ένα μαγαζί στη Γλυφάδα με ειδη ελευθερου χρονου.υπαρχει και αλλού.γυρναω σε λίγο σπιτι .βλεπω τη σακούλα και σου γράφω.πηρα κβστεφανια φελιζολ για λουλούδια.καποια από αυτα τα είχα πάρει κ απο ρο max αλλα κ απο βιβλιοπωλείο.

Ηρθα.art&hobby λέγεται.hobby.gr.

Και κάτι άσχετο με αυτό.Στο Βελγιο όλα αυτο το διάστημα επιτρέπουν ένα άτομο σταθερά και μόνο να μπαίνει στο σπίτι εκτός οικογένειας.Δεν ξερω τι κάνουν αλλου.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το βαθύ κόκκινο δεν το συζητώ. πραγματικά  η ορολογία αρχίζει να παραπέμπει σε τσόντα. είδα τώρα ανακοίνωση του εμπορικού συλλόγου μας για τα μέτρα των

Εμένα πάλι μου θυμίζει χρωματολογιο για βαφές μαλλιών κ χρώματα χαλιων! Κοκκινο, κόκκινο βαθύ, κόκκινο ακαζου, κοκκινοκοραλλι, μπορντοροδοκερασι, μπορντοροδακινοκοκκινι! :D

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Προσωπικα νομιζω μεχρι το Πασχα. 

Επιταξη νοσοκομειων δεν κανει κανεις για 2 εβδομαδες.

Πιστεύω μετά το Πάσχα θα μας ψιλό αφήσουν και πάλι όχι τελείως. Από Σεπτέμβρη πάλι μέσα ....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δηλαδή έτσι θα πήγαινει με την σαιζόν στο εξής?

Για κάποιο λόγο Φοβάμαι ότι έτσι θα γίνει ... πλέον έχω ξεχάσει πως είναι να είσαι κανονικά. Νομίζω όλοι μας το έχουμε ξεχάσει ... έχουμε συνηθίσει σε αυτή την κατάσταση .. γνώμη μου είναι ότι αυτή είναι η νέα πραγματικότητα. Μακάρι να κάνω λάθος 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις νέες ανακοινώσεις εχει χρησιμοποιησει κανεις μέτρο και τραμ να μου πει αν γίνονται έλεγχοι?

Χρειαζόμαστε την οικιακή βοηθό αλλα φοβόμαστε μην φάει πρόστιμο.Θα βάλουμε παροχή βοήθειας και αν θέλουν μπορούν να κάνουν έλεγχο με το τηλεφωνο της μητέρας μου.Το κανουν ομως?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μετά τις νέες ανακοινώσεις εχει χρησιμοποιησει κανεις μέτρο και τραμ να μου πει αν γίνονται έλεγχοι?

Χρειαζόμαστε την οικιακή βοηθό αλλα φοβόμαστε μην φάει πρόστιμο.Θα βάλουμε παροχή βοήθειας και αν θέλουν μπορούν να κάνουν έλεγχο με το τηλεφωνο της μητέρας μου.Το κανουν ομως?

 

Δεν ξέρω, η δική μου δεν το ρισκάρει πάντως να έρθει, ακόμα και αν βεβαιώσω την ανάγκη σε πιθανό έλεγχο.

 

Επίσης το παρακάτω άρθρο με εκφράζει απόλυτα:

 

[13033 - «Τι να στείλω;»: Ένας χρόνος μετά. Της Βίβιαν Στεργίου

 

ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΑΝΕΤΑ που στέλνω μήνυμα στο κράτος για να βγω. Και αναρωτιέμαι αν το σύστημα δουλεύει. Αλλά πού να ξέρω; Η λογοδοσία για τα μέτρα που λαμβάνονται με σκοπό την αντιμετώπιση της πανδημίας είναι υποτυπώδης, ενώ οι ερωτήσεις των δημοσιογράφων κατά κανόνα απαλό χάδι.

 

Στους πολίτες δίνονται στοιχεία και γραφήματα που δείχνουν πόσο χάλια τα πάνε οι άλλοι ή πόσο πολλά κρούσματα έχουμε, αλλά όχι στοιχεία που να αξιολογούν κάπως (όσο αυτό είναι εφικτό, φυσικά, σε μια τόσο περίπλοκη και ευμετάβλητη συνθήκη) την αποτελεσματικότητα των μέτρων που λαμβάνονται. 


Συμπληρώνουμε έναν χρόνο ακραίας επιτήρησης, ακραίου ελέγχου και περιορισμού εντελώς στοιχειωδών ελευθεριών μας, χωρίς όμως αυτό να θεωρείται επαρκής λόγος ώστε να αυξηθεί η λογοδοσία από πλευράς του κράτους. Αντίθετα, στήνεται παιχνίδι με τα συναισθήματά μας: αν φοβάσαι ότι θα σε κλείνουν μέσα από τις έξι, το εννιά σού φαίνεται πολύ. Απλά και εύκολα μαθήματα χειρισμού.

 

Την ίδια ώρα, η έρευνα για τον Covid-19 καλπάζει. Έτσι, οι κυβερνήσεις έχουν στα χέρια τους περισσότερη και καλύτερη πληροφόρηση για το πώς κολλάει και πού, ώστε να προσαρμόζουν αντίστοιχα τις πολιτικές τους, ενώ η απόφαση που καλούνται να πάρουν δεν είναι μόνο «πώς θα έχουμε λιγότερα κρούσματα» αλλά και πώς οι πολίτες θα μπορέσουν να προσαρμοστούν σε μια κατάσταση που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κρατάει καιρό.

 

Επομένως, με αυτήν τη γνώση θα προσδοκούσα απ’ τις Αρχές κάποιο μακροπρόθεσμο σχέδιο που να περιλαμβάνει και οικονομικές και ψυχολογικές παραμέτρους, καλύτερη προετοιμασία του συστήματος υγείας, περισσότερα τεστ και περισσότερες και συγκεκριμένες αιτιολογήσεις για τους ακραίους περιορισμούς θεμελιωδών ελευθεριών που βιώνουμε. Δεν αρκεί η γενική κι αόριστη επίκληση της πανδημίας, που μετράει ήδη χρόνο, για να δικαιολογηθεί ένα ακραίο μέτρο, όπως το 13033, που δημιουργεί ένα φρικτό προηγούμενο μακροχρόνιας, στενής επιτήρησης των πολιτών από το κράτος. Δεν αρκεί να λέμε ότι ζούμε μια «έκτακτη συνθήκη», όταν αυτή κρατάει καιρό.

 

Και σίγουρα δεν αρκεί αυτός ο ψυχολογικός χειρισμός των πολιτών, οι οποίοι κάθε εβδομάδα πληροφορούνται ότι η επόμενη είναι κρίσιμη, σαν να είναι μικρά παιδάκια που, αν τους αποκαλύψει κανείς την αλήθεια, θα τρομάξουν πολύ και δεν θα καθίσουν φρόνιμα. Τα ίδια παιδάκια θα κληθούν μετά να καταναλώσουν, για να στηρίξουν μέσα στην κρίση τις αγαπημένες τους επιχειρήσεις, ή να υποδεχτούν επισκέπτες για να αναβιώσει ο τουρισμός (όπου απασχολούνται τόσοι νέοι άνθρωποι, που σίγουρα δεν έγιναν μάγειρες, receptionists και καμαριέρες από χόμπι). 

 

Ίσως δεν μας ενοχλεί το 13033 γιατί δεν γίνονται πολλοί έλεγχοι. Όμως η ύπαρξη αυτού του ίδιου του μέτρου θα έπρεπε να μας ενοχλεί επί της αρχής, απλώς και μόνον επειδή υπάρχει η σχετική προσδοκία (πολίτης ζητάει άδεια μετακίνησης) που διαρκεί για τόσο παρατεταμένο χρονικό διάστημα.

 

Θα έπρεπε, επίσης, να μας ενοχλεί η ελλιπής πληροφόρηση για το τι συμβαίνει με τα αιτήματα που συλλέγονται ή για το εάν το μέτρο λειτουργεί. Ο κόσμος φαίνεται να ’χει αρχίσει να σκαρφίζεται απλώς τρόπους για να κυκλοφορεί έξω όσο πιο πολύ γίνεται και όχι να σκέφτεται πως η μετακίνηση και οι συναντήσεις είναι πράγματα που πρέπει να συμβαίνουν κατ’ εξαίρεση, λόγω του απειλητικού ιού.

 

Πόση χαμένη ενέργεια στη σκέψη «τι να στείλω;», για να καταστρατηγήσω τον κανόνα που ήδη είναι αφύσικος!  Ή πιστεύει κανείς ότι οι άνθρωποι, ειδικά στις πόλεις, μπορούν να κάθονται σε ανήλιαγα διαμερισματάκια με συγγενείς, θορυβώδεις γείτονες ή κάποιον άρρωστο, στον οποίον παρέχουν διαρκώς φροντίδα, χωρίς να χάσουν την, περιβόητη πλέον, «ψυχική τους υγεία», αν δεν βγουν λίγο έξω; Είμαστε πανέτοιμοι να κρίνουμε αυτούς που χαζεύουν στα παγκάκια, χωρίς να ξέρουμε τι έχουν μέσα στο σπίτι, στο κεφάλι ή στον τραπεζικό τους λογαριασμό.


Νομίζω ότι η ιδέα είναι να υπάρχουν μέτρα που δεν τηρούνται, γιατί μας αρέσει το κράτος-μπαμπάς (αυστηρός αλλά και μεγαλόθυμος), όχι να αντιμετωπιζόμαστε ως ενήλικες, ικανοί να σταθμίζουν κινδύνους, τυχαιότητα, ρίσκα και οφέλη και να παίρνουν τις σωστές ή τις εσφαλμένες αποφάσεις, αναλαμβάνοντας τη σχετική ευθύνη. Μας αρέσει μια υποκριτική σχέση. Ίσως να ηδονιζόμαστε και λίγο με την ανώφελη (και σίγουρα βλαπτική για μας τους ίδιους) παραβατικότητα της πλάκας. Μάλλον αρέσει σε όλους που κρυβόμαστε πίσω απ’ το δάχτυλό μας.

 

Το κράτος δείχνει το σκληρό πρόσωπο της επιτήρησης, του αποφασιστικού ελέγχου, του πανταχού παρόντος βλέμματος από τα πάνω, κι εμείς το ηλίθιο πρόσωπο της ανυπακοής για φλώρους, το χαζό γελάκι της κουτοπονηριάς και της μαγκιάς του σκανταλιάρη.]

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δεν ξέρω, η δική μου δεν το ρισκάρει πάντως να έρθει, ακόμα και αν βεβαιώσω την ανάγκη σε πιθανό έλεγχο.

 

Επίσης το παρακάτω άρθρο με εκφράζει απόλυτα:

 

[13033 - «Τι να στείλω;»: Ένας χρόνος μετά. Της Βίβιαν Στεργίου

 

ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΑΝΕΤΑ που στέλνω μήνυμα στο κράτος για να βγω. Και αναρωτιέμαι αν το σύστημα δουλεύει. Αλλά πού να ξέρω; Η λογοδοσία για τα μέτρα που λαμβάνονται με σκοπό την αντιμετώπιση της πανδημίας είναι υποτυπώδης, ενώ οι ερωτήσεις των δημοσιογράφων κατά κανόνα απαλό χάδι.

 

Στους πολίτες δίνονται στοιχεία και γραφήματα που δείχνουν πόσο χάλια τα πάνε οι άλλοι ή πόσο πολλά κρούσματα έχουμε, αλλά όχι στοιχεία που να αξιολογούν κάπως (όσο αυτό είναι εφικτό, φυσικά, σε μια τόσο περίπλοκη και ευμετάβλητη συνθήκη) την αποτελεσματικότητα των μέτρων που λαμβάνονται. 


Συμπληρώνουμε έναν χρόνο ακραίας επιτήρησης, ακραίου ελέγχου και περιορισμού εντελώς στοιχειωδών ελευθεριών μας, χωρίς όμως αυτό να θεωρείται επαρκής λόγος ώστε να αυξηθεί η λογοδοσία από πλευράς του κράτους. Αντίθετα, στήνεται παιχνίδι με τα συναισθήματά μας: αν φοβάσαι ότι θα σε κλείνουν μέσα από τις έξι, το εννιά σού φαίνεται πολύ. Απλά και εύκολα μαθήματα χειρισμού.

 

Την ίδια ώρα, η έρευνα για τον Covid-19 καλπάζει. Έτσι, οι κυβερνήσεις έχουν στα χέρια τους περισσότερη και καλύτερη πληροφόρηση για το πώς κολλάει και πού, ώστε να προσαρμόζουν αντίστοιχα τις πολιτικές τους, ενώ η απόφαση που καλούνται να πάρουν δεν είναι μόνο «πώς θα έχουμε λιγότερα κρούσματα» αλλά και πώς οι πολίτες θα μπορέσουν να προσαρμοστούν σε μια κατάσταση που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κρατάει καιρό.

 

Επομένως, με αυτήν τη γνώση θα προσδοκούσα απ’ τις Αρχές κάποιο μακροπρόθεσμο σχέδιο που να περιλαμβάνει και οικονομικές και ψυχολογικές παραμέτρους, καλύτερη προετοιμασία του συστήματος υγείας, περισσότερα τεστ και περισσότερες και συγκεκριμένες αιτιολογήσεις για τους ακραίους περιορισμούς θεμελιωδών ελευθεριών που βιώνουμε. Δεν αρκεί η γενική κι αόριστη επίκληση της πανδημίας, που μετράει ήδη χρόνο, για να δικαιολογηθεί ένα ακραίο μέτρο, όπως το 13033, που δημιουργεί ένα φρικτό προηγούμενο μακροχρόνιας, στενής επιτήρησης των πολιτών από το κράτος. Δεν αρκεί να λέμε ότι ζούμε μια «έκτακτη συνθήκη», όταν αυτή κρατάει καιρό.

 

Και σίγουρα δεν αρκεί αυτός ο ψυχολογικός χειρισμός των πολιτών, οι οποίοι κάθε εβδομάδα πληροφορούνται ότι η επόμενη είναι κρίσιμη, σαν να είναι μικρά παιδάκια που, αν τους αποκαλύψει κανείς την αλήθεια, θα τρομάξουν πολύ και δεν θα καθίσουν φρόνιμα. Τα ίδια παιδάκια θα κληθούν μετά να καταναλώσουν, για να στηρίξουν μέσα στην κρίση τις αγαπημένες τους επιχειρήσεις, ή να υποδεχτούν επισκέπτες για να αναβιώσει ο τουρισμός (όπου απασχολούνται τόσοι νέοι άνθρωποι, που σίγουρα δεν έγιναν μάγειρες, receptionists και καμαριέρες από χόμπι). 

 

Ίσως δεν μας ενοχλεί το 13033 γιατί δεν γίνονται πολλοί έλεγχοι. Όμως η ύπαρξη αυτού του ίδιου του μέτρου θα έπρεπε να μας ενοχλεί επί της αρχής, απλώς και μόνον επειδή υπάρχει η σχετική προσδοκία (πολίτης ζητάει άδεια μετακίνησης) που διαρκεί για τόσο παρατεταμένο χρονικό διάστημα.

 

Θα έπρεπε, επίσης, να μας ενοχλεί η ελλιπής πληροφόρηση για το τι συμβαίνει με τα αιτήματα που συλλέγονται ή για το εάν το μέτρο λειτουργεί. Ο κόσμος φαίνεται να ’χει αρχίσει να σκαρφίζεται απλώς τρόπους για να κυκλοφορεί έξω όσο πιο πολύ γίνεται και όχι να σκέφτεται πως η μετακίνηση και οι συναντήσεις είναι πράγματα που πρέπει να συμβαίνουν κατ’ εξαίρεση, λόγω του απειλητικού ιού.

 

Πόση χαμένη ενέργεια στη σκέψη «τι να στείλω;», για να καταστρατηγήσω τον κανόνα που ήδη είναι αφύσικος!  Ή πιστεύει κανείς ότι οι άνθρωποι, ειδικά στις πόλεις, μπορούν να κάθονται σε ανήλιαγα διαμερισματάκια με συγγενείς, θορυβώδεις γείτονες ή κάποιον άρρωστο, στον οποίον παρέχουν διαρκώς φροντίδα, χωρίς να χάσουν την, περιβόητη πλέον, «ψυχική τους υγεία», αν δεν βγουν λίγο έξω; Είμαστε πανέτοιμοι να κρίνουμε αυτούς που χαζεύουν στα παγκάκια, χωρίς να ξέρουμε τι έχουν μέσα στο σπίτι, στο κεφάλι ή στον τραπεζικό τους λογαριασμό.


Νομίζω ότι η ιδέα είναι να υπάρχουν μέτρα που δεν τηρούνται, γιατί μας αρέσει το κράτος-μπαμπάς (αυστηρός αλλά και μεγαλόθυμος), όχι να αντιμετωπιζόμαστε ως ενήλικες, ικανοί να σταθμίζουν κινδύνους, τυχαιότητα, ρίσκα και οφέλη και να παίρνουν τις σωστές ή τις εσφαλμένες αποφάσεις, αναλαμβάνοντας τη σχετική ευθύνη. Μας αρέσει μια υποκριτική σχέση. Ίσως να ηδονιζόμαστε και λίγο με την ανώφελη (και σίγουρα βλαπτική για μας τους ίδιους) παραβατικότητα της πλάκας. Μάλλον αρέσει σε όλους που κρυβόμαστε πίσω απ’ το δάχτυλό μας.

 

Το κράτος δείχνει το σκληρό πρόσωπο της επιτήρησης, του αποφασιστικού ελέγχου, του πανταχού παρόντος βλέμματος από τα πάνω, κι εμείς το ηλίθιο πρόσωπο της ανυπακοής για φλώρους, το χαζό γελάκι της κουτοπονηριάς και της μαγκιάς του σκανταλιάρη.]

Ωραίο άρθρο.Και η δική μου φοβαται.κι εμεις φοβόμαστε την μετάδοση γι αυτο και είπαμε να περιμένουμε. επειδη ομως ετσι κι αλλιώς παίρνουμε σοβαρα μέτρα μαζι της,είπαμε μηπως ερχόταν στο τέλος της άλλης εβδομάδας στη γιαγιά.

Αν παρόλα αυτά κινείται καποιος με μέσα ας μου πει τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...