Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Ilaeira said:

 Βλέπω παντού μια παιδιάστικη σχεδόν αντιμετώπιση, ότι επειδή το κράτος κάνει διαχειριστικά λάθη, να κι εγώ για να μάθετε. 

 

Πόσο συμφωνώ με αυτή την πρόταση!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Από πού προκύπτει αυτό?? Επίσημα η θνητότητα είναι γύρω στο 35%. Φυσικά και έχουμε πολύ μεγάλες πιθανότητες να βγούμε ζωντανοί από τη ΜΕΘ και φυσικά έχουμε ανάγκη από ΜΕΘ!

 

Ζητώ συγγνώμη, έχεις δίκιο. Ψάχνοντας τώρα είδα ότι δεν ισχύει. Μάθημα: να τσεκάρω δεδομένα πριν τα αναπαραγάγω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vtgian said:

Να ρωτήσω κάτι, όσες/όσοι εργάζεστε εκτός σπιτιού, εξακολουθείτε να βρίσκετε κίνηση έξω;

Ο άντρας μου που δουλεύει, κυρίως δυτικά προάστια κινείται από τη Δευτέρα βρίσκει αρκετά αυξημένη κίνηση μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Εγώ πολύ αμφιβάλλω αν έχει συνειδητοποιήσει ο κόσμος ότι τα πράγματα είναι σοβαρά. Βλέπω παντού μια παιδιάστικη σχεδόν αντιμετώπιση, ότι επειδή το κράτος κάνει διαχειριστικά λάθη, να κι εγώ για να μάθετε. 

 

Στο μεταξύ έχω βαρεθεί να ακούω για τις ΜΕΘ που δεν έγιναν. Η θνητότητα στις ΜΕΘ είναι σχεδόν 80%, το θέμα είναι να μην καταλήξει κανείς στη γαμ*η τη ΜΕΘ. 

 

Και καταλαβαίνω αυτούς που δυσκολεύονται οικονομικά, έχουν κάθε λόγο να αγανακτούν και να φωνάζουν επειδή αντιμετωπίζουν άμεσο και οξύ πρόβλημα. Αλλά νομίζω πως αν διαβάσω άλλη μία ανάρτηση για τα ψυχολογικά του καθενός θα τρελαθώ (για να μην παρεξηγηθώ, όχι εδώ, αλλά παντού - το ταϊμλάιν μου είναι γεμάτο από αντάρτες πόλεως που μονολογούν ότι έχουμε ξεχάσει να κοιταζόμαστε στα μάτια και να "ακούμε τις ανάσες μας"). 

 

Θα μου πείτε, ο πόνος του καθενός είναι σαν τον αέρα, γεμίζει όλο το δωμάτιο. Ο καθένας εκφράζει τα δικά του ζόρια. Μάλλον ήρθε η ώρα να κόψω τα σόσιαλ.

 

Εσείς βρε παιδιά δεν ανησυχείτε; Μόνο εγώ είμαι το πρόβατο;

Φυσικά και ανησυχώ. Παίρνουμε όσο μπορούμε τα μέτρα μας , φοράμε μάσκες, δε βλέπουμε κανέναν συγγενή ή φίλο. Αν κολλήσουμε θα είναι από κάποιον τυχαίο. 

Αλλά δεν μπορώ άλλο να φοβάμαι. Θέλω να συνεχίσω να ζω. Και νευριάζω που τα πράγματα πηγαίνουν χάλια οικονομικά. Εμείς προ παιδιού και προ πανδημίας ( γιατί αυτά τα δύο μαζί μας ήρθαν) είχαμε δύο πολύ καλά εισοδήματα. Τώρα στο σπίτι μπαίνει ένα κι αυτό κουτσουρεμενο. Και πάλι τυχεροί είμαστε. Φυσικά και είναι ταξικό το λοκνταουν. Διάβασα παραπάνω αυτά που γράφετε. Αλλά δεν είναι το θέμα ποιος κάνει δουλειά γραφείου και ποιος χειρωνακτική πλέον. Το θέμα είναι ότι διαλύεται η μεσαία τάξη. Για αυτό ο κόσμος είναι τραλαλά με τον ιό. Ο ιός είναι κάτι αόρατο , ενώ το χρήμα, που δεν υπάρχει ,κάτι απτό.

Ο ΠΟΥ λέει ότι τα λοκνταουν θα έπρεπε να είναι η τελευταία λύση. Ωστόσο, όλες οι χώρες τα εφαρμόζουν μαζικά. Φτάνουμε όμως σε αυτή την απαίσια λύση γιατί κανένας δεν παίρνει σοβαρά τον ιό, ούτε κυβερνήσεις, ούτε πολίτες. Ναι πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν παραπάνω ΜΕΘ , όπως πιστεύω όμως ότι θα έπρεπε να μην διοργανώνονται ηλίθια πάρτι και μαζώξεις.

Κάποια στιγμή θα το κολλήσουμε οι περισσότεροι. Εύχομαι να είναι όσο πιο αργά γίνεται, ώστε να υπάρχουν πλέον ικανά φάρμακα για να αντιμετωπιστεί

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Από πού προκύπτει αυτό?? Επίσημα η θνητότητα είναι γύρω στο 35%. Φυσικά και έχουμε πολύ μεγάλες πιθανότητες να βγούμε ζωντανοί από τη ΜΕΘ και φυσικά έχουμε ανάγκη από ΜΕΘ!

 

Το ποσοστό δεν ήταν ακριβές, αλλά η ουσία του επιχειρήματος δεν αλλάζει. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με τον πρωθυπουργό γιατί είναι κάτι που είπε σήμερα κιόλας. Η μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης είναι να μην κολλήσεις...προσωπικά αν έφτανα στο σημείο να μου πουν lockdown ή ανοίγουμε 50 χιλιάδες ΜΕΘ, οπότε έχετε όλοι 65% πιθανότητα επιβίωσης, θα διάλεγα το πρώτο χωρίς καμία σκέψη. Οι ΜΕΘ χρειάζονται αλλά είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής λύσης. Προφανώς αυτό δεν συγχωρεί το οτι δεν άνοιξαν ΜΕΘ (αν ισχύει), απλά κι εμένα μου φαίνεται οτι του δίνουμε περισσότερη σημασία απ'οση πραγματικά έχει. Το κράτος έχει κάνει άλλες αστοχίες πολύ πιο τρανταχτές από αυτό...όπως π.χ. αυτό που με κάθε νέο μέτρο γίνεται ένα μπέρδεμα και μετά πρέπει να βγει κάποιος να ξεκαθαρίσει τι γίνεται....ή κάτι φωτογραφικότατες εξαιρέσεις, όπως τα κατοικίδια ή τα κομμωτήρια. Πλέον έχει καταντήσει αστείος ο τρόπος που εισάγονται κάθε φορά μέτρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο κόσμος ομτως κάνει πράγματα που δεν έκανε τον Μάρτιο. Πχ ξέρω φοιτητές που τον Μαρτη έμειναν στον τόπο που σπουδάζουν κ κάποιοι έκαναν κ Πάσχα μόνοι, ενώ τώρα γύρισαν στα πατρικά τους. Δίπλα μας έχουμε μια μικρή παραλία, κάπως απόκρημνη. Ο γείτονας που τον Μάρτιο τήρησε τον να μην πηγαίνει για ψάρεμα, τώρα δεν το τηρεί. Κι εγω σήμερα που δεν φυσάει λέω να πάω τον μικρό στην παραλία αυτή γιατί το παιδί τόσες μέρες απλώς παίζει στον κήπο. Τον Μάρτιο δεν είχαμε κατέβει στην παραλία αφού απαγορευόταν το κολύμπι κ βασικά για τον φόβο του προστίμου (απίθανο γιατί δεν ερχεται κανεις πλην όσων μένουμε ακριβώς δίπλα). Τώρα δεν με νοιάζει. Κι εγω τον Μάρτιο επίσης δεν υπήρχε περίπτωση να φέρω την νταντά σπίτι που τώρα τη φέρνω, κ πολλοί συνάδελφοι κάνουν μάθημα οικειοθελωσ από το σχολείο (κ ο άντρας μ), ενώ τον Μάρτιο δεν θα το έκαναν. Τον Μάρτιο δεν πηγαίναμε για περπάτημα στη Χώρα γιατί δεν θέλαμε να σουλατσαρουμε πέρα δώθε ανέμελα μέσα στον κοσμο. τώρα ο μόνος λόγος που δεν το κάνουμε είναι ότι πρέπει πρώτα να πάμε ως ενα σημείο μ αυτοκίνητο κ φοβόμαστε το πρόστιμο. Όλα αυτά όχι από πείσμα για την κυβέρνηση. Απλώς γιατί θέλω πλέον να ξεχωρίζω το τι είναι ουσιώδες κ τι όχι. Έχω να δω τους γονείς μου σχεδον ένα χρόνο κ θα περάσει άλλος μίσος μέχρι να τους δω. Το παιδί μου έχει παίξει ελάχιστα στην παιδική χαρά κ λίγο περισσότερο στην παραλία με αλλά παιδάκια. Δεν υπάρχει περίπτωση τώρα να στερηθώ κάτι που είναι απλώς απαγορευμένο, έξω στον καθαρό αερα, μακριά από οποιονδήποτε άνθρωπο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Το ποσοστό δεν ήταν ακριβές, αλλά η ουσία του επιχειρήματος δεν αλλάζει. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με τον πρωθυπουργό γιατί είναι κάτι που είπε σήμερα κιόλας. Η μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης είναι να μην κολλήσεις...προσωπικά αν έφτανα στο σημείο να μου πουν lockdown ή ανοίγουμε 50 χιλιάδες ΜΕΘ, οπότε έχετε όλοι 65% πιθανότητα επιβίωσης, θα διάλεγα το πρώτο χωρίς καμία σκέψη. Οι ΜΕΘ χρειάζονται αλλά είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής λύσης.

Φυσικά, συμφωνώ απόλυτα! Δεν λέμε να αλωνίζουμε αμέριμνοι και να βασιζόμαστε στις ΜΕΘ! Η πρόληψη πρώτη απ'όλα σώζει ζωές! Αλλά πανδημία έχουμε! Πρέπει τα νοσοκομεία να είναι προετοιμασμένα και να υπάρχουν υποδομές για τους ασθενείς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Φυσικά, συμφωνώ απόλυτα! Δεν λέμε να αλωνίζουμε αμέριμνοι και να βασιζόμαστε στις ΜΕΘ! Η πρόληψη πρώτη απ'όλα σώζει ζωές! Αλλά πανδημία έχουμε! Πρέπει τα νοσοκομεία να είναι προετοιμασμένα και να υπάρχουν υποδομές για τους ασθενείς!

εξάλλου η έλλειψη μεθ δημιουργεί προβλήματα σε αλλους ασθενείς που μπορεί να χρειαστούν. Δεν είναι δυνατόν ο ιός να μονοπωλεί το σύστημα υγείας, υοετχουν κ αλλά σοβαρότατα περιστατικά. έχουν αναβληθεί χειρουργεία. Σαφώς χρειάζεται ενίσχυση το σύστημα υγείας σε συνδυασμό με μέτρα περιορισμού, ειδικά ένα σύστημα υγείας παρατημένο σαν της Ελλάδας. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα απ τους δρόμους γιατί δεν βγαινω. Ο μικρός είναι άρρωστος πάλι και δεν τον πάω σχολείο, ο άνδρας μου κάνει τηλεργασία και εγώ δεν εργαζομαι. Μία φορά βγηκα για μάρκετ και είχε κόσμο όπως και στην προηγούμενη καραντινα. Συνεχιζουμε να πλένουμε τα ψώνια ψυγείου και τα υπόλοιπα τα αφήνω για μια μέρα έξω απ τα ντουλαπια, βγάζουμε μπουφάν και παπούτσια στην εισοδο, πλενομαστε κατευθείαν όταν μπαίνουμε σπιτι, κραταμε αποστάσεις, φοράμε μάσκα. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε ή βραδυνή κίνηση που είναι σχεδόν ανύπαρκτη στην γειτονιά αν και ο δρόμος είναι κεντρικός. Ακούς τα δέντρα που κούνα ο άνεμος και που και που περνά και κανένα αμάξι! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι είναι περισσότερο χαλαροί και λόγω κούρασης αλλά και λόγω αποδοχής της πραγματικότητας. Είναι ένας ιός, πρέπει να κάνει τον κύκλο του, με τις λιγότερες δυνατές απώλειες αλλά θαύματα δεν μπορούν να γίνουν. Η ανθρωπότητα δεν πρόκειται να χαθεί, έχει ζήσει τέτοιες μεταδοτικές ασθένειες πάρα πολλές φορές στην ιστορία της. Λέπρα, χολέρα, φυματίωση, Ιλαρά, γρίπη .... 

Για να ξεφύγουμε από τον ιό και να γίνει όπως λένε μάλλον ενδημικός, θα περάσει καιρός, μήνες ή και χρόνια. Μέχρι τότε πρέπει να συνεχίσουμε τη ζωή μας (όχι εμείς προσωπικά, όλη η ανθρωπότητα) με όσο πιο φυσιολογικό τρόπο για να μην πεθάνουμε από πείνα, άλλες αρρώστιες, τρελαθούμε κτλ. Οπότε νομίζω ότι πλέον αυτό προσπαθούμε όλοι λίγο πολύ να κάνουμε. 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

Νομίζω ότι όλοι είναι περισσότερο χαλαροί και λόγω κούρασης αλλά και λόγω αποδοχής της πραγματικότητας. Είναι ένας ιός, πρέπει να κάνει τον κύκλο του, με τις λιγότερες δυνατές απώλειες αλλά θαύματα δεν μπορούν να γίνουν. Η ανθρωπότητα δεν πρόκειται να χαθεί, έχει ζήσει τέτοιες μεταδοτικές ασθένειες πάρα πολλές φορές στην ιστορία της. Λέπρα, χολέρα, φυματίωση, Ιλαρά, γρίπη .... 

Για να ξεφύγουμε από τον ιό και να γίνει όπως λένε μάλλον ενδημικός, θα περάσει καιρός, μήνες ή και χρόνια. Μέχρι τότε πρέπει να συνεχίσουμε τη ζωή μας (όχι εμείς προσωπικά, όλη η ανθρωπότητα) με όσο πιο φυσιολογικό τρόπο για να μην πεθάνουμε από πείνα, άλλες αρρώστιες, τρελαθούμε κτλ. Οπότε νομίζω ότι πλέον αυτό προσπαθούμε όλοι λίγο πολύ να κάνουμε. 

 

Ναι, καταλαβαίνω. Νομίζω όμως πως σε αυτήν τη φάση προτεραιότητα έχει να συγκρατηθεί η κατάρρευση, η οποία βρίσκεται προ των πυλών. 

Όταν η ανθρωπότητα πέρασε τις προηγούμενες πανδημίες, δεν υπήρχε τόσο εξελιγμένη επιστήμη. Σήμερα έχουμε την πολυτέλεια να μην θρηνήσουμε τόσα θύματα. 

Δηλαδή, νομίζω πως η διασπορά που γίνεται αναπόφευκτα επειδή η οικονομία πρέπει να συνεχίσει να κινείται έστω και στοιχειωδώς, είναι λογική και αναμενόμενη. Η διασπορά που γίνεται επειδή κάποιος δεν αντέχει την κλεισούρα, και τη στολίζει μάλιστα με επιχειρήματα του τύπου "γιατί, τη νύχτα δεν κολλάει;", δεν μου φαίνεται και πολύ λογική.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το ποσοστό δεν ήταν ακριβές, αλλά η ουσία του επιχειρήματος δεν αλλάζει. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με τον πρωθυπουργό γιατί είναι κάτι που είπε σήμερα κιόλας. Η μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης είναι να μην κολλήσεις...προσωπικά αν έφτανα στο σημείο να μου πουν lockdown ή ανοίγουμε 50 χιλιάδες ΜΕΘ, οπότε έχετε όλοι 65% πιθανότητα επιβίωσης, θα διάλεγα το πρώτο χωρίς καμία σκέψη. Οι ΜΕΘ χρειάζονται αλλά είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό της συνολικής λύσης. Προφανώς αυτό δεν συγχωρεί το οτι δεν άνοιξαν ΜΕΘ (αν ισχύει), απλά κι εμένα μου φαίνεται οτι του δίνουμε περισσότερη σημασία απ'οση πραγματικά έχει. Το κράτος έχει κάνει άλλες αστοχίες πολύ πιο τρανταχτές από αυτό...όπως π.χ. αυτό που με κάθε νέο μέτρο γίνεται ένα μπέρδεμα και μετά πρέπει να βγει κάποιος να ξεκαθαρίσει τι γίνεται....ή κάτι φωτογραφικότατες εξαιρέσεις, όπως τα κατοικίδια ή τα κομμωτήρια. Πλέον έχει καταντήσει αστείος ο τρόπος που εισάγονται κάθε φορά μέτρα....

Το λάθος εξαρχής ήταν ότι όλοι ήταν αμέριμνοι και χαλαροί. Εννοώ και πολίτες και κυβερνήσεις.

Η ζωή πρέπει να συνεχιστεί. Για πόσο καιρό λοκνταουν; Μέχρι να εξαφανιστεί τελείως ο ιός;Αυτοί που είναι οκ με αυτό, έχουν την πολυτέλεια και είναι οκ με αυτό. Οι άλλοι που έχουν τις δουλειές τους να παίζονται κορώνα γράμματα έχουν σοβαρό και μεγάλο πρόβλημα! Έτσι απλά. Τα παιδιά μας τι θα τρώνε σε λίγο; Έχεις εικόνα πόσοι άνθρωποι είναι είτε σε αναστολή είτε έχουν χάσει τη δουλειά τους ή έκλεισαν τα μαγαζιά τους;

Νομίζω ότι η λύση είναι να αποδεχτούμε όλοι ότι υπάρχει και θα υπάρχει και ναι είναι επικίνδυνο, να κυκλοφορούμε όλοι με μάσκες παντού και να μη γίνεται καμία συνάθροιση πουθενά. Αλλά αν συνεχίσει αυτό με το λοκνταουν της οικονομίας, θα έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα με τη φτώχεια και την εξαθλίωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Νομίζω ότι όλοι είναι περισσότερο χαλαροί και λόγω κούρασης αλλά και λόγω αποδοχής της πραγματικότητας. Είναι ένας ιός, πρέπει να κάνει τον κύκλο του, με τις λιγότερες δυνατές απώλειες αλλά θαύματα δεν μπορούν να γίνουν. Η ανθρωπότητα δεν πρόκειται να χαθεί, έχει ζήσει τέτοιες μεταδοτικές ασθένειες πάρα πολλές φορές στην ιστορία της. Λέπρα, χολέρα, φυματίωση, Ιλαρά, γρίπη .... 

Εγω δεν αποδέχομαι αυτήν την πραγματικότητα. Μιλώντας καθαρα για εμένα, λέω ότι από τη στιγμή που οι κοινωνικές μου επαφές είναι για δέκα μήνες ελαχιστοποιημενες έως εκμηδενισμένες, κ έχω χάσει την οικογένεια μου, κ στον ιό εκτίθεμαι στον βαθμό που δεν μπορώ να αποφύγω αποκλειστικά κ μόνο, δλδ αναγκαία ψώνια κ η δουλειά, όσο ήταν ανοιχτή, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν ειναο σωματική άσκηση να παίξει το παθδι μου σε μια ερημική παραλία. Δεν κινδυνεύω κ δεν θέτω κανέναν σε κίνδυνο, σε αυτό λοιπόν δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με το καλό παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Νομίζω ότι η λύση είναι να αποδεχτούμε όλοι ότι υπάρχει και θα υπάρχει και ναι είναι επικίνδυνο, να κυκλοφορούμε όλοι με μάσκες παντού και να μη γίνεται καμία συνάθροιση πουθενά. Αλλά αν συνεχίσει αυτό με το λοκνταουν της οικονομίας, θα έχουμε πολύ πιο σοβαρά θέματα με τη φτώχεια και την εξαθλίωση.

 

Είναι και λίγο φαύλος κύκλος όμως. Για τα εμπορικά καναστήματα οκ, είναι πιο εύκολο να μπαίνει ένας ένας κλπ. Για τις καφετέριες πχ, αν δεν υπήρχε λοκνταουν κ λειτουργούσαν, αυτόματα δεν θα μπορούσε να ισχύει το "καμία συνάθροιση πουθενά". Γιατί κάποια μέρη (χώροι διασκέδασης κυρίως) προϋποθέτουν τη συνάντηση με φίλους. Τι νόημα έχει να είναι ανοιχτές οι καφετέριες ή τα θέατρα πχ αν είναι να μην πηγαίνει κανείς; Ούτε θα έχει όφελος στην οικονομία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω δεν αποδέχομαι αυτήν την πραγματικότητα. Μιλώντας καθαρα για εμένα, λέω ότι από τη στιγμή που οι κοινωνικές μου επαφές είναι για δέκα μήνες ελαχιστοποιημενες έως εκμηδενισμένες, κ έχω χάσει την οικογένεια μου, κ στον ιό εκτίθεμαι στον βαθμό που δεν μπορώ να αποφύγω αποκλειστικά κ μόνο, δλδ αναγκαία ψώνια κ η δουλειά, όσο ήταν ανοιχτή, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν ειναο σωματική άσκηση να παίξει το παθδι μου σε μια ερημική παραλία. Δεν κινδυνεύω κ δεν θέτω κανέναν σε κίνδυνο, σε αυτό λοιπόν δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με το καλό παράδειγμα. 

Δηλαδή? Δεν κατάλαβα? Τί εννοείς με το καλό παράδειγμα και την αποδοχή της πραγματικότητας? Δεν ρωτάω σκωπτικά, ειλικρινά δεν κατάλαβα :huh::)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά μ αυτή τη λογική κ όσοι πάσχουν από ειτζ να μην παίρνουν τα πανάκριβα φάρμακα που πληρώνουν οι υπόλοιποι ασφαλισμένοι γιατί θα πεθάνουν έτσι και αλλιώς κ ας πρόσεχαν να μην κολλούσαν. Η για τον καρκίνο, να απαγορεύσει το κρατος την κυκλοφορία του καπνού, των αυτοκινήτων, του αλκοόλ κ όλων των υπολοίπων καρκινογόνων για να μη γεμίζουν τα νοσοκομεία γιατί έτσι κ αλλιώς το ποσοστό επιβίωσης είναι χαμηλό. Όπως κ για τα τροχαία, να σταματήσει η κυκλοφορία των αυτοκινήτων. Ακόμα καλύτερα, σας βρήκα λύση για να μην ξοδεύουμε λεφτά σε ΜΕΘ. Να σταματήσουν να γεννιούνται άνθρωποι. Τι καλύτερη πρόληψη από αυτη; :ph34r::roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Είναι και λίγο φαύλος κύκλος όμως. Για τα εμπορικά καναστήματα οκ, είναι πιο εύκολο να μπαίνει ένας ένας κλπ. Για τις καφετέριες πχ, αν δεν υπήρχε λοκνταουν κ λειτουργούσαν, αυτόματα δεν θα μπορούσε να ισχύει το "καμία συνάθροιση πουθενά". Γιατί κάποια μέρη (χώροι διασκέδασης κυρίως) προϋποθέτουν τη συνάντηση με φίλους. Τι νόημα έχει να είναι ανοιχτές οι καφετέριες ή τα θέατρα πχ αν είναι να μην πηγαίνει κανείς; Ούτε θα έχει όφελος στην οικονομία αυτό.

Ο χώρος της εστίασης είναι ο μόνος που δεν μπορεί να εφαρμοστεί χρήση μάσκας. Αλλά και αυτός θα μπορούσε να λειτουργήσει αν από την αρχή τα τραπεζάκια είχαν τις απαραίτητες αποστάσεις ή λειτουργούσαν μόνο εξωτερικά και γενικά τηρουσαμε σαν κοινωνία τα μέτρα .  Αλλά ένα μαγαζί που πουλάει ποδήλατα λόγου χάρη δεν καταλαβαίνω πώς συμβάλει στη μετάδοση του ιού περισσότερο από ένα σούπερ μάρκετ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Ο χώρος της εστίασης είναι ο μόνος που δεν μπορεί να εφαρμοστεί χρήση μάσκας. Αλλά και αυτός θα μπορούσε να λειτουργήσει αν από την αρχή τα τραπεζάκια είχαν τις απαραίτητες αποστάσεις ή λειτουργούσαν μόνο εξωτερικά και γενικά τηρουσαμε σαν κοινωνία τα μέτρα .  Αλλά ένα μαγαζί που πουλάει ποδήλατα λόγου χάρη δεν καταλαβαίνω πώς συμβάλει στη μετάδοση του ιού περισσότερο από ένα σούπερ μάρκετ

 

Συμφωνω για τα καταστήματα. Και συνήθως έχουν και λιγότερο συνωστισμό από όσο ένα σουπερμάρκετ στα ταμεία. (Λογικά έκλεισαν τα μεν και έμεναν ανοιχτά τα δε με τη λογική του τι είναι απαραίτητο και τι όχι). Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η εστίαση και η διασκέδαση, όσα μέτρα κι αν τηρούνται (αποστάσεις και μάσκες ακόμα αν είχαν) από τη φύση τους προϋποθέτουν ότι θα δεις φίλους, οπότε αυτοαναιρειται η σύσταση για social distancing. Αυτό εννοω λέγοντας ότι αν είναι ανοιχτά, αν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να μην πολυβλεπουμε φίλους δεν θα πηγαίναμε, οπότε τελικά δεν θα είχε και νόημα να είναι ανοιχτά. Αυτό εννοω φαύλος κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Δηλαδή? Δεν κατάλαβα? Τί εννοείς με το καλό παράδειγμα και την αποδοχή της πραγματικότητας? Δεν ρωτάω σκωπτικά, ειλικρινά δεν κατάλαβα :huh::)

Εννοώ ότι τον Μάρτιο πχ κάναμε «σωματική άσκηση» μόνο κοντά στο σπίτι κ δεν κάναμε πράγματα «απαγορευμένα» πχ βόλτες με το αυτοκίνητο οι 3 μας, με τη λογική ότι οκ το θέμα είναι σοβαρό, κλεινομαστε μέσα κ βασικά βγάζουμε μόνο το παιδί (γιατί δεν θέλαμε να γελοιοποιηθούμε σε περίπτωση ελέγχου ότι κάνουμε σωματική άσκηση στο λιμάνι σαν περατζάδα). Τώρα όμως αυτό δεν μας νοιάζει. Από τη στιγμή που δέκα μήνες έχουμε ελάχιστες επαφές, κ τώρα καμία, ανώδυνα κ ασφαλή πράγματα που γίνονται σε ερημικά μερη θα τα κάνουμε χωρίς τύψεις. Αν κάποιος θεωρεί ότι έτσι επιβαρύνουμε την κοινή προσπάθεια για να ξεσκάσουμε, δικό του πρόβλημα. Ως προς το αν θελουμε να κολλησουμε δεν έχει αλλάξει η άποψη μας.  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η κοπέλα που αναφέρθηκε σε αυτούς που θέλουν να ξεσκάσουν δεν εννοούσε αυτούς που θα ξεσκάσουν περπατώντας με την οικογένειά τους αλλά αυτούς που βρίσκονται με φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Συμφωνω για τα καταστήματα. Και συνήθως έχουν και λιγότερο συνωστισμό από όσο ένα σουπερμάρκετ στα ταμεία. (Λογικά έκλεισαν τα μεν και έμεναν ανοιχτά τα δε με τη λογική του τι είναι απαραίτητο και τι όχι). Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η εστίαση και η διασκέδαση, όσα μέτρα κι αν τηρούνται (αποστάσεις και μάσκες ακόμα αν είχαν) από τη φύση τους προϋποθέτουν ότι θα δεις φίλους, οπότε αυτοαναιρειται η σύσταση για social distancing. Αυτό εννοω λέγοντας ότι αν είναι ανοιχτά, αν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να μην πολυβλεπουμε φίλους δεν θα πηγαίναμε, οπότε τελικά δεν θα είχε και νόημα να είναι ανοιχτά. Αυτό εννοω φαύλος κύκλος.

Στην εστίαση μπορείς να πας μόνος. Κ για όποιον δεν έχει κοινωνικές επαφές λόγω απόστασης, η εστίαση ήταν μια ασφαλησ διέξοδος αν τηρούνταν μέτρα. 
 

Στην πράξη κλείνουν παρα πολλές δραστηριότητες που λογικά δεν συμβάλλουν υπερβολικά, σε αντίθεση με άλλες μαζικές συγκεντρώσεις που δεν γίνεται να κλείσουν, όπως κάποιοι εργασιακοί χώροι, τα ΜΜΜ κ τα σχολεία. Δηκαδη αν το δεις καθαρέ πρακτικά ομτως κάποιοι χώροι καταστρέφονται άδικα. όμως δεν υπάρχει άλλη λύση γι αυτό, εκτός από το καθολικό λοκνταουν όπου απλώς βγαίνεις μια φορά για ψώνια κ τέλος κ δεν λειτουργεί τίποτα μα τίποτα άλλο, κάτι που πέραν της Γουχαν δεν νομίζω ότι εφαρμόστηκε άλλου, ίσως για λίγο στην Ιταλία όταν έκλεισε κ η βιομηχανία; 

 

Αυτες οι λύσεις όμως έχουν πάψει να είναι λειτουργικές. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είπα κι εγώ πιο πριν, αναγκαστικά κλείνουν και παραπάνω πράγματα από όσα χρειάζονται (και μένουν ανοιχτα άλλα πιο επικίνδυνα πχ συγκοινωνίες) και ο καθένας διαμαρτύρεται για τον δικό του κλάδο ή το δικό του χόμπυ. Δεν γίνεται όμως κι αλλιώς.

Στην εστίαση οντως μπορείς να πας μόνος, ξέρουμε καλά όμως πώς αν είναι ανοιχτά θα πάνε παρά πολλοί με φίλους. Να γινόταν έλεγχος ποιος κάθεται με ποιον για να είναι της ίδιας οικογένειας φαντάζομαι θα έφερνε αντιδράσεις, οπότε τους παιρνει η μπάλα όλους.

Επίσης όσο ήταν ανοιχτή η εστίαση δεν νομίζω ότι πόνταρε στο να πάνε μόνο οικογένειες. Ούτε όταν λέμε να σωθεί οικονομικά γίνεται μόνο με οικογένειες. Προφανώς και όποτε την ανοίγουν ποντάρουν στο ότι θα πάει πολύς κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εννοώ ότι τον Μάρτιο πχ κάναμε «σωματική άσκηση» μόνο κοντά στο σπίτι κ δεν κάναμε πράγματα «απαγορευμένα» πχ βόλτες με το αυτοκίνητο οι 3 μας, με τη λογική ότι οκ το θέμα είναι σοβαρό, κλεινομαστε μέσα κ βασικά βγάζουμε μόνο το παιδί (γιατί δεν θέλαμε να γελοιοποιηθούμε σε περίπτωση ελέγχου ότι κάνουμε σωματική άσκηση στο λιμάνι σαν περατζάδα). Τώρα όμως αυτό δεν μας νοιάζει. Από τη στιγμή που δέκα μήνες έχουμε ελάχιστες επαφές, κ τώρα καμία, ανώδυνα κ ασφαλή πράγματα που γίνονται σε ερημικά μερη θα τα κάνουμε χωρίς τύψεις. Αν κάποιος θεωρεί ότι έτσι επιβαρύνουμε την κοινή προσπάθεια για να ξεσκάσουμε, δικό του πρόβλημα. Ως προς το αν θελουμε να κολλησουμε δεν έχει αλλάξει η άποψη μας.  

Α, οκ, τώρα κατάλαβα. Καλά φυσικά εννοείται. Γιατί να νοιώσεις τύψεις! Αλίμονο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εννοώ ότι τον Μάρτιο πχ κάναμε «σωματική άσκηση» μόνο κοντά στο σπίτι κ δεν κάναμε πράγματα «απαγορευμένα» πχ βόλτες με το αυτοκίνητο οι 3 μας, με τη λογική ότι οκ το θέμα είναι σοβαρό, κλεινομαστε μέσα κ βασικά βγάζουμε μόνο το παιδί (γιατί δεν θέλαμε να γελοιοποιηθούμε σε περίπτωση ελέγχου ότι κάνουμε σωματική άσκηση στο λιμάνι σαν περατζάδα). Τώρα όμως αυτό δεν μας νοιάζει. Από τη στιγμή που δέκα μήνες έχουμε ελάχιστες επαφές, κ τώρα καμία, ανώδυνα κ ασφαλή πράγματα που γίνονται σε ερημικά μερη θα τα κάνουμε χωρίς τύψεις. Αν κάποιος θεωρεί ότι έτσι επιβαρύνουμε την κοινή προσπάθεια για να ξεσκάσουμε, δικό του πρόβλημα. Ως προς το αν θελουμε να κολλησουμε δεν έχει αλλάξει η άποψη μας.  

@Έσπερος μακάρι αυτοί που κάνουν πράγματα "απαγορευμένα" όπως λες να λειτουργούσαν σαν εσάς. Δε θα είχαμε ανάγκη την καραντίνα σε διαβεβαιώ. Προφανώς δεν επιβαρύνεις κανένα παίζοντας με το παιδί σου στην παραλία. Είναι ότι πιο ανώδυνο μπορείς να κάνεις για να μην τρελαθείς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ρε παιδιά μ αυτή τη λογική κ όσοι πάσχουν από ειτζ να μην παίρνουν τα πανάκριβα φάρμακα που πληρώνουν οι υπόλοιποι ασφαλισμένοι γιατί θα πεθάνουν έτσι και αλλιώς κ ας πρόσεχαν να μην κολλούσαν. Η για τον καρκίνο, να απαγορεύσει το κρατος την κυκλοφορία του καπνού, των αυτοκινήτων, του αλκοόλ κ όλων των υπολοίπων καρκινογόνων για να μη γεμίζουν τα νοσοκομεία γιατί έτσι κ αλλιώς το ποσοστό επιβίωσης είναι χαμηλό. Όπως κ για τα τροχαία, να σταματήσει η κυκλοφορία των αυτοκινήτων. Ακόμα καλύτερα, σας βρήκα λύση για να μην ξοδεύουμε λεφτά σε ΜΕΘ. Να σταματήσουν να γεννιούνται άνθρωποι. Τι καλύτερη πρόληψη από αυτη; :ph34r::roll:

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό;

Ωστόσο, να σημειώσω ότι δεν θα πεθάνουν όλοι οι φορείς του ιού HIV "έτσι κι αλλιώς" από τον ιό. Και τα συγχρονα φαρμακευτικά σχήματα προσφέρουν και χρόνια και ποιότητα ζωής. Και οι άνθρωποι φεύγουν από αιτίες όχι άμεσα συνδεδεμένες με τον ιο. Ούτε όλοι οι φορείς είναι υπεύθυνοι για την μόλυνση τους με τον ιό (πολλοί/οι περισσότεροι; -δεν ξέρω στατιστικά στοιχεία- είναι συν-υπεύθυνοι λόγω τρόπου ζωής). Ο καρκίνος είναι πολυπαραγοντική νόσος και πολλοί γνωστοί και άγνωστοι σε εμάς ακόμη παράγοντες θεωρούνται επιβαρυντικοί. Κι όχι μόνο ο καπνός, το αλκοόλ, το καυσαέριο. (Αν και εάν έβγαινε νόμος καθολικής απαγόρευσης καπνικών προϊόντων, προσωπικά θα έκλαιγα από συγκίνηση). Για το δε καυσαέριο, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι μια λύση που σήμερα την συναντάμε όλο και περισσότερο. Το αλκοόλ βλάπτει μόνο όταν γίνεται κατάχρηση. Επίσης για τα τροχαία, δεν ευθύνονται τα αυτοκίνητα, αλλά η έλλειψη οδηγικής παιδείας πρωτίστως και δευτερευόντως άλλοι παράγοντες (όχι τα αυτοκίνητα).

 

Επίσης, το είχα γράψει και παλιότερα, ένα κράτος υγιές επενδύει στην πρόληψη και όχι στην θεραπεία ή τέλοσπάντων όχι μόνο στην θεραπεία. Άλλο το "σύστημα υγείας στην Ελλάδα έχει ελλείψεις κι πχ ΜΕΘ χρειάζονταν περισσότερες ήδη προ κορωνοϊού και τώρα είναι επιτακτική ανάγκη να ενισχυθούν" για να καλύψουν ανάγκες του πληθυσμού κι άλλο υπό συνθήκες πανδημίας "το κράτος να φτιάξει ΜΕΘ για να αρρωσταίνουν με την ησυχία τους οι πολίτες από κορωνοϊό" που από όπου κι αν το πιάσεις είναι λάθος.

 

Και κάτι που θυμήθηκα όταν συζητούσατε για τις ιδιωτικές ασφάλειες και ταιριάζει κι εδώ με την πρόληψη. Γνωστός μας στο Λονδίνο, φορά gadjet βιομετρικό που μετρά βήματα, καθώς το συμβόλαιο του με την ασφαλιστική έχει όρο να κάνει x αριθμό βημάτων την ημέρα. Στα πλαίσια της βελτίωσης/διατήρησης της φυσικής του κατάστασης. Στα πλαίσια της πρόληψης. Προσωπικά δεν το είχα ξανα ακούσει. Και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Τα μέλη που ζουν στο εξωτερικό, ίσως να γνωρίζουν σχετικά. Πείτε μου τώρα ποιος θα το δεχόταν αυτό εδώ εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...