Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Για να υποστηρίξω πάντως τους προβληματισμούς τους δικούς μου και της @kine, να πως πως ήδη έχουν αρχίσει και βγαίνουν τα πρώτα άρθρα αναφορικά με τις επιπτώσεις όλου αυτού στην ψυχολογία του κόσμου...

@kotsifikos, όταν ένα παιδί νοσεί από καρκίνο δεν μπαίνει όλη η οικογένεια σε καραντίνα... Αντίθετα, συστήνεται να συνεχίζουν τα αδέρφια τη ζωή τους κατά το δυνατόν, καθώς είναι σημαντικες οι επιπτώσεις και σε αυτά τα παιδιά, όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι... Απλά δεν έχουν τις ίδιες επαφές με το αδερφάκι τους όπως πριν (το ξέρω από πρώτο χερι, καθώς αποτελεί αντικείμενο των σπουδών μου και της εργασίας μου για πολλά χρόνια, η φροντίδα παιδιών με καρκίνο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν να αναφέρω το εξοής σαν προβληματισμό. Όσες είστε υπέρ της απόλυτης καραντίνας με οποιοδήποτε κόστος, εργάζεστε και πληρώνεστε για να μείνετε στο σπίτι, ή την εργασία την εξαιρείτε από την καραντίνα; Ο μπακάλης που δεν θα πάει κανείς να ψωνίσει για 2 μήνες όπως και ο φούρνος της γειτονιάς που δε θα σταματήσουμε για την τυρόπιτα, θα καταστραφεί. Δεν ισχυρίζομαι ότι κακώς κλείνουν τα μαγαζιά. Αλλά όλοι οι εργαζόμενοι που γνωρίζω, ανησυχούν. Πολύ.Τι θα γίνει με τις θέσεις εργασίας που μπορεί να χαθούν, τι θα γίνει αν σε 3 μήνες πλήθος ανέργων ψάχνει για δουλειά, τι θα γίνει με το κόστος της όλης περιπέτειας και ποια νέα εισφορά αλληλεγγύης θα μας πέσει στο κεφάλι, πόσο θα αντέξουμε να δουλεύουμε, έστω από το σπίτι με τα παιδιά όμως μαζί, όσοι τυχεροί έχουμε ακόμη δουλειά, τι θα γίνει όσο τρώμε την άδεια λίγη λίγη και μετά χρειαστει κάτι ακόμη, π.χ. το φθινόπωρο κλπ.. Λίγο με παραξενεύουν οι προβληματισμοί σε αυτό το φόρουμ, που είναι σε άλλο πλαίσιο από όσα βλέπω γύρω μου. Είναι τόσο διαφορετική η σύσταση των μελών εδώ οικονομικό-κοινωνικά;

 

Ισοπροπανόλη σε εισπνοή ξέρεις ότι είναι εξαιρετικα καρκινογόνος ουσία, έτσι;

Σίγουρα τα μετρα είναι καταστροφικά για τις επιχειρήσεις, δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει στην ουσία για να βοηθηθούν πρακτικα κ οι εργοδότες κ οι εργαζόμενοι. Παρόλα αυτά εγώ βλέπω πρώτη φορά συναίνεση και μια διάθεση από όλους για περιορισμό των εργασιων και διαφυλαξη της υγείας στο σύνολο. Προσωπικά, είμαι από τους τυχερούς που μπορω να πάρω όλες τις μέρες άδεια ειδικού σκοπού. Δε με απασχολούν οι άδειες της υπολοιπης χρονιάς αν δεν έχω υπόλοιπη χρονιά εγώ ή κάποιος δικός μου. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν είναι όλοι στη δική μου βολική κατάσταση, κ επαγγελματικα κ οικονομικά. Παρολα αυτά διαφωνούμε πως προέχει η υγεία; Μπορούσε η κυβέρνηση να κάνει κάτι διαφορετικό; 

Η ισοπροπανολη είναι το συστατικό του πιο ευρέως χρησιμοποιουμενου αντισηπτικού στα νοσοκομεία. Είναι δηλητηριώδης αν την κατάπιεις κ αν την εισπνεύσεις σε μεγάλες ποσότητες. Πολύ χειρότερη είναι η χλωρίνη. Δεν χρησιμοποιείς χλωρίνη; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν να αναφέρω το εξής σαν προβληματισμό. Όσες είστε υπέρ της απόλυτης καραντίνας με οποιοδήποτε κόστος, εργάζεστε και πληρώνεστε για να μείνετε στο σπίτι, ή την εργασία την εξαιρείτε από την καραντίνα; Ο μπακάλης που δεν θα πάει κανείς να ψωνίσει για 2 μήνες όπως και ο φούρνος της γειτονιάς που δε θα σταματήσουμε για την τυρόπιτα, θα καταστραφεί. Δεν ισχυρίζομαι ότι κακώς κλείνουν τα μαγαζιά. Αλλά όλοι οι εργαζόμενοι που γνωρίζω, ανησυχούν. Πολύ.Τι θα γίνει με τις θέσεις εργασίας που μπορεί να χαθούν, τι θα γίνει αν σε 3 μήνες πλήθος ανέργων ψάχνει για δουλειά, τι θα γίνει με το κόστος της όλης περιπέτειας και ποια νέα εισφορά αλληλεγγύης θα μας πέσει στο κεφάλι, πόσο θα αντέξουμε να δουλεύουμε, έστω από το σπίτι με τα παιδιά όμως μαζί, όσοι τυχεροί έχουμε ακόμη δουλειά, τι θα γίνει όσο τρώμε την άδεια λίγη λίγη και μετά χρειαστει κάτι ακόμη, π.χ. το φθινόπωρο κλπ.. Λίγο με παραξενεύουν οι προβληματισμοί σε αυτό το φόρουμ, που είναι σε άλλο πλαίσιο από όσα βλέπω γύρω μου. Είναι τόσο διαφορετική η σύσταση των μελών εδώ οικονομικό-κοινωνικά;

 

Ισοπροπανόλη σε εισπνοή ξέρεις ότι είναι εξαιρετικα καρκινογόνος ουσία, έτσι;

Εγώ το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια. Αλλά δεν είναι απλό. Το μόνο μη επείγον που ήθελα ήταν κάτι για το παιδί, που βασικά περίμενα το 15μερο για να πάω στο βιβλιοπωλείο. Αμφιταλαντευομουν αν θα παω. Σκεφτομουν να σταθώ στην πόρτα, να ζητήσω κάτι χωρίς να γυροφέρνω στο μαγαζί, να πληρώσω κ να φύγω. Τελικα απαλλάχτηκα απο το διλημμα, κλεινουν, αυριο δεν παω γιατί το θεωρώ γαϊδουρια να πλακωσουμε όλοι στα μαγαζιά να προλάβουμε πριν κλείσουν. Ή σκέφτομαι για ξηρούς καρπούς. Ως επιχείρηση τροφίμων θα μείνει ανοιχτή. Να πάω ή να μην παω γιατι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης; Σκεφτομαι οτι τα αρχικα μετρα επιβλήθηκαν με μια λογικη οτι θα υπαρξει σύνεση κ ο κοσμος θα περιορισει τον συνωστισμό αλλα θα μπορει μια οικογενεια να παει μια μερα απο τος 15 για εναν υπαίθριο καφε  αν τηρηθούν οι αποστάσεις ασφαλείας, ή μια γρήγορη βόλτα στο πάρκο. Όμως δεν υπήρξε η σύνεση κ έτρεξαν όλοι λες κ ήταν η τεκευταια τους επιθυμια, κ να τα αποτελεσματα. Μπορείς όμως από την άλλη να κυκλοφορείς ανέμελος κ να μεταδώσεις ενδεχομενως τον ιο όντας αςυμπτωματικος απο μια αβλεψία πχ ενα φτέρνισμα που δεν προφυλάξες καλα; 

 

@Mama_Anesti_ όχι δεν παίρνουμε το παιδί στα ψώνια, βασικά για την ασφάλεια όλων. Μπορεί να ακουμπήσει κατι, μπορεί να βάλει χέρια στο στόμα. όχι μόνο μην κολλήσει αυτός αλλά αν τυχόν έχουμε εμείς, μην το μεταδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Πως μπορεί αυτό και γενικά οποιουδήποτε είδους απολύμανση που ξεφεύγει από την ρουτίνα (δε μιλώ για τα αυτονόητα μπαίνω σπίτι βγάζω παπούτσια-ρούχα-πλένω χέρια-πρόσωπο/κάνω μπάνιο και πχ για την απολύμανση της τουαλέτας ή του νεροχύτη κουζίνας, κλπ) να βοηθήσει εντός οικίας (δεν μιλώ για δημόσιο χώρο) που ζει οικογένεια (δεν μιλώ για συγκάτοικους) που ΟΛΑ τα μέλη είναι ασυμπτωματικά (δεν μιλώ για απολύμανση ειδών-χώρου ατόμου με συμπτώματα);;;

Εννοώ τον ασυμπτωματικό σύζυγο και παιδιά μου δεν θα τα αγκαλιάσω, θα τα φιλήσω, θα τους σκουπίσω τις μύξες, θα φάμε από το ίδιο κουτάλι, κλπ (προφανώς δε μιλώ για άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα);

 

Επίσης ήθελα να πω πως τα μέτρα γίνονται καθολικά και αυστηρά, επειδή δεν υπάρχει κοινός νους σε πολλούς πολλούς από εμάς (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα που την βόλτα μου την έκανα το σάββατο κι ας είχαμε απόσταση χιλιομέτρων από κόσμο... ήταν λάθος όπως και να έχει :() και ναι, ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει την πιο "χαλαρή" οδηγία. Και δεν διώκεται κανείς ούτε είναι ώρα για "επανάσταση". Είναι ώρα για ψυχραιμία και υπευθυνότητα.

Δεν έχεις άδικο ότι δεν βοηθαει ιδιαίτερα και δε διαφωνώ. Απλά το να αποστειρωνω ότι μπορώ με βοηθάει να νιώθω ότι έχω μερικώς τον έλεγχο. Για να καταλάβεις, αλλάζω κάθε 3 μέρες σεντόνια και καλύμματα καναπε, κάθε μέρα πετσέτες, κάθε μέρα αλλα ρούχα στο σπίτι κ πιτζάμες. Βάζω 3 πλυντήρια την ημέρα. Επανήλθα στις παλιές καλες μέρες μικροβιοφοβιας μου. Να φάω από το ίδιο κουτάλι δεν το έκανα ούτε πριν!

Ούτε εμείς παίρνουμε τη μικρή αλλά έτσι κ αλλιώς μια φορά έχουμε πάει από την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε μωρά που βάζουν τα παιχνίδια στο στόμα, κάνετε αυτές τις μέρες κάτι ιδιαίτερο ως προς τα παιχνίδια τους; Εμείς δεν χρησιμοποιούσαμε μαντηλάκια στα παιχνίδια της επειδή είναι χημικά, αλλά τώρα δεν ξέρουμε. Τα πλένουμε με σαπούνι όταν πέσουν κάτω επειδή ακόμα περπατάμε με παπούτσια. Σε λίγο λέμε να σφουγγαρισουμε κ από αυτό το σφουγγάρισμα και εξής να μην ξαναπερπατησουμε με παπούτσια. Τι άλλο για τα παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Ποιος ξεσκονιζει τώρα με σκέτο νερό; Εγώ πάντως ψεκάζω παντού ισοπροπανολη επαγγελματικής χρήσης :roll:.

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που είναι "επαγγελματικής χρήσης" και κυρίως"νοσοκομειακής"... Με το να χρησιμοποιείτε τόσο δυνατά καθαριστικά σε καθημερινή βάση, κάνετε τους μικροοργανισμούς πιο ανθεκτικους και στο τέλος δεν θα τους εξοντώνει τίποτα. Αυτό δεν είναι λάθος πρακτική?? Ξέρεις πόσο κόσμο θέτεις σε κίνδυνο εσύ και άλλοι εξίσου φοβισμένοι (αλλά συνάμα υπερβολικοι) σαν εσένα?

Just now, little lamb είπε:

Όσοι έχετε μωρά που βάζουν τα παιχνίδια στο στόμα, κάνετε αυτές τις μέρες κάτι ιδιαίτερο ως προς τα παιχνίδια τους; Εμείς δεν χρησιμοποιούσαμε μαντηλάκια στα παιχνίδια της επειδή είναι χημικά, αλλά τώρα δεν ξέρουμε. Τα πλένουμε με σαπούνι όταν πέσουν κάτω επειδή ακόμα περπατάμε με παπούτσια. Σε λίγο λέμε να σφουγγαρισουμε κ από αυτό το σφουγγάρισμα και εξής να μην ξαναπερπατησουμε με παπούτσια. Τι άλλο για τα παιχνίδια;

Εγώ το μόνο που άλλαξα ήταν ότι πλέον αεριζω για 2-3 ώρες τα μπουφάν μας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Λίγο με παραξενεύουν οι προβληματισμοί σε αυτό το φόρουμ, που είναι σε άλλο πλαίσιο από όσα βλέπω γύρω μου. Είναι τόσο διαφορετική η σύσταση των μελών εδώ οικονομικό-κοινωνικά;

 

 

Συμφωνώ! Θα ξαναπώ πως προέχει η υγεία και καλώς έχουν ληφθεί τα μέτρα και καλά θα κάνουμε να τα τηρούμε όλοι ώστε να επιστρέψουμε στην καθημερινότητά μας όσο γίνεται νωρίτερα. Αλλά δεν μπορεί να μη με απασχολούν πολύ και οι οικονομικές επιπτώσεις όλης αυτής της κατάστασης. Πώς θα αντεπεξέλθουν οι μικρές επιχειρήσεις στα έξοδα που τρέχουν; Το να πληρώσουν σε 3 μήνες από τώρα θα είναι για τους περισσότερους δώρο άδωρον. Όσο για το επίδομα των €400-500 που λένε θα δοθεί στους υπαλλήλους που εργάζονται σε επιχειρήσεις που υποχρεωτικά έκλεισαν τι να πρωτοκαλύψει; Ενοίκιο, λογαριασμούς, τρόφιμα; Προφανώς όποιος έχει μια καλή οικονομική κατάσταση, δεν έχει να ανησυχεί και για αυτά. Οι υπόλοιποι όμως; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όσοι έχετε μωρά που βάζουν τα παιχνίδια στο στόμα, κάνετε αυτές τις μέρες κάτι ιδιαίτερο ως προς τα παιχνίδια τους; Εμείς δεν χρησιμοποιούσαμε μαντηλάκια στα παιχνίδια της επειδή είναι χημικά, αλλά τώρα δεν ξέρουμε. Τα πλένουμε με σαπούνι όταν πέσουν κάτω επειδή ακόμα περπατάμε με παπούτσια. Σε λίγο λέμε να σφουγγαρισουμε κ από αυτό το σφουγγάρισμα και εξής να μην ξαναπερπατησουμε με παπούτσια. Τι άλλο για τα παιχνίδια;

Τριπλο σφουγγαρισμα και τα παπούτσια έξω.  

 

Εμείς δεν φοράμε παπούτσια στο σπίτι έτσι κι αλλιώς.  Αυτά που βάζει το μωρό στο στομα αν πέσουν κάτω τα πλενω.  Ο σύζυγος μολις έρχεται βγάζει τα ρούχα έξω στο μπαλκονι και μπαινει για μπάνιο. Το πρωί θα αερισω τα δωμάτια που κοιμομαστε και το βράδυ το σαλόνι που καθόμαστε όλη μέρα. Κάνω συχνά με ντετολ ή απολυμαντικό τα πομολα τα κοντρολ τα κινητά και επιφάνειες που αφήνουμε συχνά πράγματα. Επίσης αλλάζω συχνά πετσέτες και πλενω συχνά τα χέρια μου κάτι που έκανα έτσι κι αλλιώς λογω μωρου και είναι ψιλοανοιγμένα. Μόλις έρθουν τα πράγματα από σούπερ μάρκετ τα αφήνω λίγο εξω στο μπαλκόνι να αεριστουν  (είναι δίπλα στην πόρτα εισόδου οπότε δεν είναι κόπος. Νομίζω δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αν δεν έχει βγει κάποιος από το σπίτι, κάτι που είχατε καθαρίσει, πχ το τηλεκοντρόλ, το ξανακαθαριζετε; Εγώ μόνο όποτε βγαίνει κάποιος

Όχι το σκ που ήμαστε όλοι σπίτι δεν τα καθάρισα αυτά.  Πιο πολυ τις καθημερινές που πάει ο σύζυγος δουλειά. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια μηv γλιτωσουμε απο τοv κοροvοιο κ παθουμε τιποτα απτα καθαριστικα. Ειvαι δηλητηρια καvουv κακο κ στα μικρα περισσοτερο. Εμεις βγαζουμε ρουχα καvουμε τις εξωπορτες πομολα δυο φορες τηv μερα σφουγγαρισμα μια φορα τηv μερα τα κλασικα πλυσιμο χεριωv προσωπου οταv γυρvαμε τιποτα το πολυ συγκλοvιστικο. Επιπλα τα εκαvα με λιγο ξυδι κ ετσι συvεχιζω ετσι καλλιως δεv μπαιvει κοσμος πλεοv

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που είναι "επαγγελματικής χρήσης" και κυρίως"νοσοκομειακής"... Με το να χρησιμοποιείτε τόσο δυνατά καθαριστικά σε καθημερινή βάση, κάνετε τους μικροοργανισμούς πιο ανθεκτικους και στο τέλος δεν θα τους εξοντώνει τίποτα. Αυτό δεν είναι λάθος πρακτική?? Ξέρεις πόσο κόσμο θέτεις σε κίνδυνο εσύ και άλλοι εξίσου φοβισμένοι (αλλά συνάμα υπερβολικοι) σαν εσένα?

Just now, little lamb είπε:

Έχω προβληματιστεί κ εγώ γι αυτό. Ποσό συνετή είναι όλη αυτή η απολύμανση; Και φοβαμαι κ για ενδεχομενη υποχονδρίαση στο μελλον για τα μικρα παιδια που μιμουνται τις κινησεις μας. Τωρα θα μου πειτε οτι ειναι άκαιρο αυτο, αλλα εγω το σκεφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είχα παραμερίσει τη χλωρίνη και δεν τη χρησιμοποιούσα παρά μόνο στην τουαλέτα. Τώρα τη βάζω και στο σφουγγαρισμα αλλά αεριζω όλη μερα. Αλλά μάλλον πρέπει να επιστρέψω στο υγρό γενικής χρήσης. Καθαριστικά dettol δεν βρίσκω πια και θα πρέπει να συμβιβαστώ με άλλα. Έχω διαβάσει όμως ότι ο ιός εξοντώνεται και με κοινό καθαριστικό. Σκούπισμα σφουγγαρισμα πια κάθε μέρα (να περνά κι η μέρα), και απολύμανση τουαλέτας. Όσο για το ξεσκόνισμα, αφού εμείς χρησιμοποιούμε το σπίτι και με υγρό τζαμιών ή πλυμένο βρεγμένο πανάκι μικρο'ι'νών πού είναι το πρόβλημα; Και πλύσιμο χεριών πολλεεες φορές μες στη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Καθαριστικά dettol δεν βρίσκω πια και θα πρέπει να συμβιβαστώ με άλλα.

Παντως, το υπεροξειδιο του υδρογονου το βρισκεις σε φαρμακειο (δεν ξερω αν θα ειναι προς εξαντληση οπως τα αλλα) και σφουγγαριζεις ή απολυμαινες οτι θελεις γενικοτερα, χωρις να επιβαρυνεται ο οργανισμος και το περιβαλλον οπως με τη χλωρινη ή αλλα βαρια καθαριστικα.

 
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, anemoni1989 said:

Για να υποστηρίξω πάντως τους προβληματισμούς τους δικούς μου και τς @kine

@kotsifikos, όταν ένα παιδί νοσεί από καρκίνο δεν μπαίνει όλη η οικογένεια σε καραντίνα... Αντίθετα, συστήνεται να συνεχίζουν τα αδέρφια τη ζωή τους κατά το δυνατόν, καθώς είναι σημαντικες οι επιπτώσεις και σε αυτά τα παιδιά, όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι... Απλά δεν έχουν τις ίδιες επαφές με το αδερφάκι τους όπως πριν (το ξέρω από πρώτο χερι, καθώς αποτελεί αντικείμενο των σπουδών μου και της εργασίας μου για πολλά χρόνια, η φροντίδα παιδιών με καρκίνο)

Όταν ο ανιψιός μου είχε νοσήσει με λευχαιμία (δεν είχε αλλά παιδιά η οικογένεια ) η οικογένεια του ήταν όλη σε καραντίνα την περίοδο της θεραπείας (8 μήνες ) , δεν πήγαινε κάνεις στο σπίτι κ όταν κάποιος από εμάς είχε έστω κ υποψία ότι ήταν άρρωστος απειχαμε φυσικα, δεν συζητώ για τις περιόδους που το παιδί ήταν σε απλασια, απομόνωση. Εγώ μιλάω για τα παιδιά που νοσούν όχι για τα αδέρφια τους, προφανώς κ λόγω επαγγελματικής πείρας γνωρίζεις περισσότερα, εγώ μιλάω ως θεία πως η οικογένεια αντιμετώπισε αυτό το γεγονός. Έζησα από κοντά ολεςτις αγωνίες κ ίσως για αυτό η σκέψη μου είναι εκεί.

 

Εγώ δεν καθαρίζω συνέχεια πέρα από το μπάνιο , ο άντρας μου έρχεται κ βγάζει έξω ρούχα κ μπαίνει για μπάνιο έχει νόημα να σκουπίζω κ να σφουγγαριζβ κάθε μέρα από δεν μπαίνει άνθρωπος σπίτι ??ρωτάω μήπως εγώ είμαι χαλαρή ενώ δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

βρε κοριτσια μηv γλιτωσουμε απο τοv κοροvοιο κ παθουμε τιποτα απτα καθαριστικα. Ειvαι δηλητηρια καvουv κακο κ στα μικρα περισσοτερο. Εμεις βγαζουμε ρουχα καvουμε τις εξωπορτες πομολα δυο φορες τηv μερα σφουγγαρισμα μια φορα τηv μερα τα κλασικα πλυσιμο χεριωv προσωπου οταv γυρvαμε τιποτα το πολυ συγκλοvιστικο. Επιπλα τα εκαvα με λιγο ξυδι κ ετσι συvεχιζω ετσι καλλιως δεv μπαιvει κοσμος πλεοv

Ναι ρε παιδιά κ εγώ δεν κάνω τα έπιπλα με τετοια αλλά όλη την τουαλέτα κ το κάθισμα της μικρης, την κουζίνα με σπρέι ντετολ οπωσδήποτε κ το τραπέζι που τρώμε κ ακουμπάω σακούλες πράγματα κλπ, πόμολα κ πάτωμα με ντετολ υγρό πλεον. Αλλά κάθε μέρα πια. Το ξέρω ότι δεν κάνει η υπερβολική αποστείρωση κ το είχα ελαττώσει πάρα πολύ. Τώρα πια μου ξαναφούντωσε κ δεν μπορώ να συγκρατηθω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Όταν ο ανιψιός μου είχε νοσήσει με λευχαιμία (δεν είχε αλλά παιδιά η οικογένεια ) η οικογένεια του ήταν όλη σε καραντίνα την περίοδο της θεραπείας (8 μήνες ) , δεν πήγαινε κάνεις στο σπίτι κ όταν κάποιος από εμάς είχε έστω κ υποψία ότι ήταν άρρωστος απειχαμε φυσικα, δεν συζητώ για τις περιόδους που το παιδί ήταν σε απλασια, απομόνωση. Εγώ μιλάω για τα παιδιά που νοσούν όχι για τα αδέρφια τους, προφανώς κ λόγω επαγγελματικής πείρας γνωρίζεις περισσότερα, εγώ μιλάω ως θεία πως η οικογένεια αντιμετώπισε αυτό το γεγονός. Έζησα από κοντά ολεςτις αγωνίες κ ίσως για αυτό η σκέψη μου είναι εκεί.

Εντάξει, στο σπίτι εννοείται δεν θα πας επίσκεψη... Και προφανώς για μια οικογένεια που περνάει κάτι τέτοιο, τα μέτρα που λαμβάνει είναι λογικό να είναι όσο το δυνατόν πιο προστατευτικά απέναντι στο αρρωστο μέλος της... Εγώ απλά το σχολίασα για να δώσω έμφαση στο ότι ακόμη και σε μια τέτοια τραγικη κατάσταση, ο ρους της οικογένειας συνεχίζει...ο ευαλωτος προφανώς αποσύρεται (αν και πλέον στο εξωτερικό όταν είναι εκτός απλασιας, πηγαινουν ακόμα και σχολείο τα παιδιά) και τα αδέρφια συνεχίζουν κατά το δυνατόν την καθημερινότητα τους... Σαφώς δεν θα αναλύσουμε εδώ τέτοιες καταστασεις κλπ, εγώ προσωπικά το ανέφερα για να καταλάβουμε πως σαφώς και θα προσπαθήσουμε να προστατεύσουμε τις αδύναμες ομάδες πληθυσμού, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσουμε να ζούμε... Δεν ξέρω... Ίσως επειδή εγώ πάντα ήμουν ευαισθητοποιημένη σε τέτοια θέματα, μου φαίνεται περίεργο που ακούω και διαβάζω τόσο ακραίες αντιδράσεις για κάτι που κατεμε είναι αυτονόητο.. 

Just now, little lamb είπε:

Αν δεν έχει βγει κάποιος από το σπίτι, κάτι που είχατε καθαρίσει, πχ το τηλεκοντρόλ, το ξανακαθαριζετε; Εγώ μόνο όποτε βγαίνει κάποιος

Συγγνώμη, αλλά αν πας στο φούρνο ή στο περίπτερο πχ γιατί να καθαρίσεις το τηλεκοντρόλ???? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Συγγνώμη, αλλά αν πας στο φούρνο ή στο περίπτερο πχ γιατί να καθαρίσεις το τηλεκοντρόλ???? :confused:

 

Κι εγώ γι'αυτό ρωτάω, επειδή διάβαζα ότι καθαρίζουν κάθε μέρα ή και πολλές φορές τη μέρα πόμολα, τηλεκοντρόλ και άλλα αντικείμενα που πιάνουμε συχνά. Και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται αν δεν βγήκαμε στο μεταξύ έξω. Και να βγήκαμε βασικά, αν πλύνουμε χέρια μπαίνοντας μέσα τότε γιατί να τα καθαρίζουμε τόσο συχνά; Αφού δεν τα πιάσαμε με χέρια πιθανώς μολυσμένα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Εντάξει, στο σπίτι εννοείται δεν θα πας επίσκεψη... Και προφανώς για μια οικογένεια που περνάει κάτι τέτοιο, τα μέτρα που λαμβάνει είναι λογικό να είναι όσο το δυνατόν πιο προστατευτικά απέναντι στο αρρωστο μέλος της... Εγώ απλά το σχολίασα για να δώσω έμφαση στο ότι ακόμη και σε μια τέτοια τραγικη κατάσταση, ο ρους της οικογένειας συνεχίζει...ο ευαλωτος προφανώς αποσύρεται (αν και πλέον στο εξωτερικό όταν είναι εκτός απλασιας, πηγαινουν ακόμα και σχολείο τα παιδιά) και τα αδέρφια συνεχίζουν κατά το δυνατόν την καθημερινότητα τους... Σαφώς δεν θα αναλύσουμε εδώ τέτοιες καταστασεις κλπ, εγώ προσωπικά το ανέφερα για να καταλάβουμε πως σαφώς και θα προσπαθήσουμε να προστατεύσουμε τις αδύναμες ομάδες πληθυσμού, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσουμε να ζούμε... Δεν ξέρω... Ίσως επειδή εγώ πάντα ήμουν ευαισθητοποιημένη σε τέτοια θέματα, μου φαίνεται περίεργο που ακούω και διαβάζω τόσο ακραίες αντιδράσεις για κάτι που κατεμε είναι αυτονόητο.. 

 

Υπό την έννοια που το λες έτσι είναι συμφωνώ απόλυτα απλά νομίζω πως αυτό που ζούμε είναι τελείως διαφορετικό. 

Μωρέ ξέρεις τι ??έχω δει τόσα αυτες τις ημέρες που έχω λιγο απογοητεύει από τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

 

Μωρέ ξέρεις τι ??έχω δει τόσα αυτες τις ημέρες που έχω λιγο απογοητεύει από τον κόσμο.

Αν έχεις απογοητευτει λίγο, είσαι καλά!!!! Εγώ έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο ανθρώπινο είδος!!!! (Φαίνεται και στις προηγούμενες σελίδες στη συζήτηση)!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κι εγώ γι'αυτό ρωτάω, επειδή διάβαζα ότι καθαρίζουν κάθε μέρα ή και πολλές φορές τη μέρα πόμολα, τηλεκοντρόλ και άλλα αντικείμενα που πιάνουμε συχνά. Και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται αν δεν βγήκαμε στο μεταξύ έξω. Και να βγήκαμε βασικά, αν πλύνουμε χέρια μπαίνοντας μέσα τότε γιατί να τα καθαρίζουμε τόσο συχνά; Αφού δεν τα πιάσαμε με χέρια πιθανώς μολυσμένα.

Ίσως γιατί μπορεί κ το πλύσιμο των χεριών να μην είναι τόσο σχολαστικό; ή αν μπαινοβγαίνει κάποιος συχνά μπορει να ξεχαστεί; δεν ξερω.... κανονικα νομιζω θα επρεπε να ειμαστε πιο προσεκτικοί με το να ακουμπάμε μυτη κ ματια, αντι να απολυμάνουμε τα παντα σαν μανιακοί. οχι οτι ειναι ευκολο, εγω τρωω τα νυχια μου πχ κ φυσικα ο εκνευρισμός το εντείνει αυτο. δεν το λεω για να κανω την εξυπνη δλδ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χαλια παντού και δεν μπαίνουμε με παπουτσια οπότε σπάνια σφουγγαριζω,  οσο για τα έπιπλα πάμε μια χαρά από σκονη!  :mrgreen: Δεν ασχολούμαι δηλαδή με σύνθετο πχ. Ούτε κάνω συχνά τα ατελείωτα παιχνίδια που βρίσκονται παντου στο σπίτι. 

 

Θα κάνω συχνά το μπάνιο,  τα πομολα και τις επιφάνειες που ακουμπάμε πραγματα στην καθημερινότητα, οπως το τραπεζάκι δίπλα στην πόρτα και την κουζίνα σαφώς. 

 

Έτσι κι αλλιώς ο μόνος που μπαινοβγαινει είναι ο σύζυγος οπότε εκεί δίνουμε μεγάλη σημασία,  να βγάζει ρούχα να αεριζονται με το που έρχεται, να μπαίνει για μπάνιο καπακι κι εγώ από πίσω πιστολερο με ντετολ να ρίχνω όπου ακουμπάει.  

 

Κι αυτός όσο είναι στη δουλειά χρησιμοποιει συχνά αντισηπτικο κι αποφεύγει να βάζει χέρια στο πρόσωπο  (ελπίζω)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

 

Η ισοπροπανολη είναι το συστατικό του πιο ευρέως χρησιμοποιουμενου αντισηπτικού στα νοσοκομεία. Είναι δηλητηριώδης αν την κατάπιεις κ αν την εισπνεύσεις σε μεγάλες ποσότητες. Πολύ χειρότερη είναι η χλωρίνη. Δεν χρησιμοποιείς χλωρίνη; 

 

Συγγνώμη  έγραψα εκ παραδρομής βλακεία, ισχυρά τοξικό, όχι καρκινογόνο. Επειδή χρησιμοποιούμε συχνά, εν αντιθέσει με τη χλωρίνη, κανονικά δνε μπορείς να μπεις στο χώρο για κάποια ώρα. Δεν είναι για να το ψεκάζεις δηλαδή μέσα στο σπίτι σαν να είναι ajax για τα τζάμια, πόσο μάλλον με παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Κι ομως η λαθος χρηση της μασκας κανει κακο! Η μασκα φοριεται μια φορα, κρατωντας την και δενοντας τα κορδονια σφιχτα ενα πανω απο τα αυτια και ενα κατω και δεν ρην ξανακουμπας μεχρι να ερθει η ωρα να τη βγαλεις! Το λαθος που κανουν ολοι ειναι να διορθωνουν συνεχεια τη θεση της μασκας και να την ανεβοκατεβαζουν με αποτελεσμα να απλωνουν στο προσωπο και στα χερια τους οτι εχει κατσεθ στην εξωτερικη πλευρα της μασκας. Την αφαιρουμε κρατωντας και σκιζοντας μονο τα κορδονια, χωρις να την ακουμπησουμε και την πεταμε! Εν συντομια, μια που τη βαζουμε και μια που τη βγαζουμε! Α! Και μεγιστη ωρα χρησης οι 3 ωρες. Αν νοτιστει δεν προστατευει! Ελπιζω να βοηθησα!

 

Eιδικά αυτό με τα γάντια με τρελαίνει. Φοράνε υπάλληλοι στα μαγαζιά γάντια, τα βγάζουν, τα βάζουν στην τσέπη, παίρνουν τηλέφωνο, τα ξαναβάζουν, βάζουν μισό κιλό φέτα, τα αφήνουν στον πάγκο, δίνουν κάτι στον διπλανό, πιάνουν το μέτωπό τους, παίρνουν ένα χαρτί από τον υπάλληλο που μόλις μπήκε, τα ξαναβάζουν, ξαναπιάνουν το τυρί... Αυτό είναι μέσο μεταφοράς του ιού, όχι μέσο προφύλαξης. Τουλάχιστον αν ήταν απλά τα χέρια, θα είχαν εμπεδώσει ότι πλένονται πια. Τα γάντια είναι ένα βρωμερό αντικείμενο, που ακουμπάει παντού και μπαινοβγαίνει και δεν πλένεται ποτέ έτσι όπως τα χρησιμοποιούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...