Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 minutes ago, marakiz said:

Κανονικά πρέπει να μείνουν όλοι μακριά από τα νησιά για να τα προστατεύσουν.

 

Η Athens voice γράφει πως αύριο ο Ιερώνυμος θα ανακοινώσει το κλείσιμο της εκκλησίας. Αλληλούια.

Δηλαδή η κυριακάτικη λειτουργία πραγματοποιήθηκε κανονικά το πρωί??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή η κυριακάτικη λειτουργία πραγματοποιήθηκε κανονικά το πρωί??

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως ναι

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , marakiz είπε:

Κανονικά πρέπει να μείνουν όλοι μακριά από τα νησιά για να τα προστατεύσουν.

 

Η Athens voice γράφει πως αύριο ο Ιερώνυμος θα ανακοινώσει το κλείσιμο της εκκλησίας. Αλληλούια.

κοριτσι πολυ σωστα κ εγω απο vησι αλλα δεv παω γιατι δεv μπορω vα φαvταστω τι θα γιvει αv υπαρξει διασπορα του ιου κ εκει χωρις γιατρους χωρις τροπο vα φυγεις ... μακαρι vα σκεφτοvταv ολοι σαv κ εσεvα γιατι εμαθα οτι εχθες αποβιβαστηκε παρα πολυς κοσμος απο αθηvα γοvεις κ μικρα παιδια κυριως οτι πιο επικυvδιvο για τους παππουδες εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή η κυριακάτικη λειτουργία πραγματοποιήθηκε κανονικά το πρωί??

Κανονικότατα πραγματοποιήθηκε. Παρέλασαν πάλι οι ηλικιωμένοι στη γειτονιά μου, κάποιοι υποβασταζόμενοι επέστρεφαν σπίτι τους οπότε καταλαβαίνετε για τι ηλικίες και πιθανά νοσήματα μιλάμε. Τους έβλεπα από το μπαλκόνι μου που βάλθηκα σήμερα να κάνω λαμπίκο.

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Σαφώς και δεν εννοώ αυτο που είδα στα κανάλια, υπάρχουν μέρη για βόλτα που δε θα συναντήσεις σχεδόν κανέναν. Αν δεις αυτοκίνητα παρκαρισμένα, παρέες να κυκλοφορούν μαζικά κλπ, πας πιο πέρα.

 

Μπαίνουν όλοι στο σπίτι σε καραντίνα. Αν τώρα δεν έχει κολλήσει κάποιος από την οικογένεια, χρειάζεται ο άρρωστος να απομονωθεί σε άλλο δωμάτιο, αλλά ρεαλιστικά με παιδιά στο σπίτι, λογικά έχουν ήδη όλοι κολλήσει αν έχουν κολλήσει οι γονείς.

 

Η άδεια είναι αυστηρά για γονείς που πρέπει να μείνουν σπίτι γιατί το σχολείο ή ο σταθμός όπου πήγαινε το παιδί έχει κλείσει. Για το λόγο αυτό μένουν και οι διευθυντές των παιδικών και των σχολείων στο χώρο, για να μπορέσουν να δώσουν βεβαιώσεις, ειδικά για παδιά που δεν είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση, τις ζητάνε οι εργοδότες και το δημόσιο.

Απαράδεκτο αν ισχύει αυτό. Πώς θα προστατευτούν έτσι οι ηλικιωμένοι παππούδες; 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε. Και να μη βρεθείτε να νομίζετε ότι έχετε άδεια ειδικού σκοπού, ενώ καίτε κανονική άδεια:

 

Οι προϋποθέσεις λήψης της εν λόγω αδείας είναι τρεις και πρέπει να υπάρχουν στο πρόσωπο του εργαζομένου σωρευτικά:

1) Να είναι γονείς παιδιών που:

α) είναι εγγεγραμμένα σε βρεφικούς, βρεφονηπιακούς, παιδικούς σταθμών,

β) που φοιτούν σε σχολικές μονάδες υποχρεωτικής εκπαίδευσης,

γ) που φοιτούν σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης,

δ) καθώς και γονείς ατόμων με αναπηρία τα οποία είναι ωφελούμενα σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία.

Προσοχή, όμως!

• Εξαιρούνται οι γονείς παιδιών που φοιτούν στις τάξεις του λυκείου, σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και κολέγια.
• Δεν προβλέπεται ηλικιακό όριο παιδιών:

α) που φοιτούν σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής

β) αναπήρων, που είναι ωφελούμενοι σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι εργαζόμενοι γονείς δικαιούνται τη λήψη άδειας ειδικού σκοπού, εφόσον είναι γονείς παιδιών, που ανήκουν στις παραπάνω δύο κατηγορίες, τα οποία μπορεί να είναι και ενήλικα!

2) Ένας τουλάχιστον γονέας να εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ως μισθωτός, ακόμα και εάν ο άλλος γονέας είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

3) Ο εργαζόμενος πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις για λήψη ετήσιας κανονικής άδειας τουλάχιστον έξι (6) ημερών στην εξαήμερη εργασία και πέντε (5) ημερών στην πενθήμερη εργασία. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει απασχοληθεί στην επιχείρηση περίπου 3 μήνες (2 μήνες και 21 ημέρες στην πενθήμερη, 2 μήνες και 23 ημέρες στην εξαήμερη).

Δεν είναι άδεια κορωναϊού, άδεια προστασίας γιαγιάς ή δεν ξέρω τι άλλο, για να μην μπερδευόμαστε. Είναι άδεια για όλους όσους δεν έχουν γιαγιά και παππού ούτε babysitter και αλλιώς θα χάσουν τη δουλειά τους. Αν ασθενήσουμε παίρνουμε αναρρωτική, αν ασθενήσει το παιδί άδεια για προστατευόμενο μέλος και μιλάμε με τον εργοδότη μας αν υπάρχει θέμα καραντίνας γιατί τίποτα από αυτά δεν καλύπτεται από τη συγκεκριμένη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Για να μην μπερδευόμαστε. Και να μη βρεθείτε να νομίζετε ότι έχετε άδεια ειδικού σκοπού, ενώ καίτε κανονική άδεια:

 

Οι προϋποθέσεις λήψης της εν λόγω αδείας είναι τρεις και πρέπει να υπάρχουν στο πρόσωπο του εργαζομένου σωρευτικά:

1) Να είναι γονείς παιδιών που:

α) είναι εγγεγραμμένα σε βρεφικούς, βρεφονηπιακούς, παιδικούς σταθμών,

β) που φοιτούν σε σχολικές μονάδες υποχρεωτικής εκπαίδευσης,

γ) που φοιτούν σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης,

δ) καθώς και γονείς ατόμων με αναπηρία τα οποία είναι ωφελούμενα σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία.

Προσοχή, όμως!

• Εξαιρούνται οι γονείς παιδιών που φοιτούν στις τάξεις του λυκείου, σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και κολέγια.
• Δεν προβλέπεται ηλικιακό όριο παιδιών:

α) που φοιτούν σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής

β) αναπήρων, που είναι ωφελούμενοι σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι εργαζόμενοι γονείς δικαιούνται τη λήψη άδειας ειδικού σκοπού, εφόσον είναι γονείς παιδιών, που ανήκουν στις παραπάνω δύο κατηγορίες, τα οποία μπορεί να είναι και ενήλικα!

2) Ένας τουλάχιστον γονέας να εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ως μισθωτός, ακόμα και εάν ο άλλος γονέας είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

3) Ο εργαζόμενος πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις για λήψη ετήσιας κανονικής άδειας τουλάχιστον έξι (6) ημερών στην εξαήμερη εργασία και πέντε (5) ημερών στην πενθήμερη εργασία. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει απασχοληθεί στην επιχείρηση περίπου 3 μήνες (2 μήνες και 21 ημέρες στην πενθήμερη, 2 μήνες και 23 ημέρες στην εξαήμερη).

Δεν είναι άδεια κορωναϊού, άδεια προστασίας γιαγιάς ή δεν ξέρω τι άλλο, για να μην μπερδευόμαστε. Είναι άδεια για όλους όσους δεν έχουν γιαγιά και παππού ούτε babysitter και αλλιώς θα χάσουν τη δουλειά τους. Αν ασθενήσουμε παίρνουμε αναρρωτική, αν ασθενήσει το παιδί άδεια για προστατευόμενο μέλος και μιλάμε με τον εργοδότη μας αν υπάρχει θέμα καραντίνας γιατί τίποτα από αυτά δεν καλύπτεται από τη συγκεκριμένη άδεια.

Για άλλη μια φορά δηλαδή η κυβέρνηση ζητά κάτι (να μην κάνουν babysitting οι παππούδες) και σωστά βέβαια αλλά οι γονείς μην έχοντας την ανάλογη στήριξη και άλλη επιλογή θα πρέπει τα αφήσουν με ηλικιωμένους γονείς ή να εξαντλήσουν την κανονική τους άδεια. Με ανάλογο τρόπο κλείνουν επιχειρήσεις (και συμφωνώ να κλείσουν), ορθώς δίνεται επίδομα σε εργαζόμενους αλλά στις επιχειρήσεις λένε ότι δίνεται παράταση 3 μηνών για πληρωμή υποχρεώσεων. Κι εδώ γελάμε. Πού θα τα βρει η επιχείρηση τα χρήματα σε 3 μήνες με τα έξοδα να τρέχουν και το ταμείο να κοντεύει σε πολλούς να αδειάσει αν δεν είναι ήδη αδειο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids said:

Για άλλη μια φορά δηλαδή η κυβέρνηση ζητά κάτι (να μην κάνουν babysitting οι παππούδες) και σωστά βέβαια αλλά οι γονείς μην έχοντας την ανάλογη στήριξη και άλλη επιλογή θα πρέπει τα αφήσουν με ηλικιωμένους γονείς ή να εξαντλήσουν την κανονική τους άδεια. 

Αυτό είναι ίσως ένα κενό του Νόμου, η συγκεκριμένη άδεια πάντως αφορά αποκλειστικά το κλείσιμο των σχολείων, οπότε δεν μπορεί να δοθεί σε γονείς παιδιών που δεν πηγαίνουν σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Για να μην μπερδευόμαστε. Και να μη βρεθείτε να νομίζετε ότι έχετε άδεια ειδικού σκοπού, ενώ καίτε κανονική άδεια:

 

Οι προϋποθέσεις λήψης της εν λόγω αδείας είναι τρεις και πρέπει να υπάρχουν στο πρόσωπο του εργαζομένου σωρευτικά:

1) Να είναι γονείς παιδιών που:

α) είναι εγγεγραμμένα σε βρεφικούς, βρεφονηπιακούς, παιδικούς σταθμών,

β) που φοιτούν σε σχολικές μονάδες υποχρεωτικής εκπαίδευσης,

γ) που φοιτούν σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης,

δ) καθώς και γονείς ατόμων με αναπηρία τα οποία είναι ωφελούμενα σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία.

Προσοχή, όμως!

• Εξαιρούνται οι γονείς παιδιών που φοιτούν στις τάξεις του λυκείου, σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και κολέγια.
• Δεν προβλέπεται ηλικιακό όριο παιδιών:

α) που φοιτούν σε ειδικά σχολεία ή σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής

β) αναπήρων, που είναι ωφελούμενοι σε δομές παροχής υπηρεσιών ανοικτής φροντίδας ατόμων με αναπηρία.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι εργαζόμενοι γονείς δικαιούνται τη λήψη άδειας ειδικού σκοπού, εφόσον είναι γονείς παιδιών, που ανήκουν στις παραπάνω δύο κατηγορίες, τα οποία μπορεί να είναι και ενήλικα!

2) Ένας τουλάχιστον γονέας να εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ως μισθωτός, ακόμα και εάν ο άλλος γονέας είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

3) Ο εργαζόμενος πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις για λήψη ετήσιας κανονικής άδειας τουλάχιστον έξι (6) ημερών στην εξαήμερη εργασία και πέντε (5) ημερών στην πενθήμερη εργασία. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ο εργαζόμενος πρέπει να έχει απασχοληθεί στην επιχείρηση περίπου 3 μήνες (2 μήνες και 21 ημέρες στην πενθήμερη, 2 μήνες και 23 ημέρες στην εξαήμερη).

Δεν είναι άδεια κορωναϊού, άδεια προστασίας γιαγιάς ή δεν ξέρω τι άλλο, για να μην μπερδευόμαστε. Είναι άδεια για όλους όσους δεν έχουν γιαγιά και παππού ούτε babysitter και αλλιώς θα χάσουν τη δουλειά τους. Αν ασθενήσουμε παίρνουμε αναρρωτική, αν ασθενήσει το παιδί άδεια για προστατευόμενο μέλος και μιλάμε με τον εργοδότη μας αν υπάρχει θέμα καραντίνας γιατί τίποτα από αυτά δεν καλύπτεται από τη συγκεκριμένη άδεια.

Έτσι είναι. Ωστόσο είναι άδικο να μην έχει ληφθεί μέριμνα για τους εργαζόμενους που κρατάνε τα μωρά τους που δεν είναι γραμμένα σε βρεφονηπιακό σταθμό οι παππούδες, γιατί δεν τους δίνεται καμία εναλλακτική. Θα μου πεις δεν έχουν φόβο να κολλησουν εφόσον δεν πάνε σχολείο κ δε βγαίνουν απτό σπίτι. Όμως βγαίνουν οι γονείς που μετά πάνε κ τα παίρνουν απτους παππούδες. Φαντάζομαι δεν πιστεύει κανείς ότι τα μωρά μένουν με τους παππούδες σε καραντίνα έτσι; Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τέτοιος χαμός με την καραντίνα όταν οι μισοί κ παραπάνω εργαζόμενοι αύριο θα πάνε κανονικά στη δουλειά τους. Αυτό δεν ειναι καραντίνα σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έβλεπα σήμερα από το μπαλκόνι μου την πλατεία γεμάτη, δυστυχώς θα την πληρώσει κοσμος αυτή την νοοτροπία. Εδώ στην δική μας πολυκατοικία ξεκίνησαν ανακαίνιση σε ένα διαμέρισμα ...βλέπω τι μπαίνει βγαίνει στην πολυκατοικία κ παθαίνω πανικό καθώς κ οι επισκέψεις συνεχίζουν ασταμάτητες !!!

Εγώ θα δουλέψω από το σπίτι, δεν διακινδυνεύω να βγαίνουμε κ εγώ κ ο άντρας μου από το σπίτι, έλεγα να το πάμε εναλλάξ αλλά φοβάμαι πολύ πλέον . 

Το μεγαλύτερο διάστημα που έχω μείνει κλεισμένη σπίτι ήταν 7 μήνες από τους 9 της εγκομυσνης, αντεξα τότε θα αντέξω κ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κ εγώ έβλεπα σήμερα από το μπαλκόνι μου την πλατεία γεμάτη, δυστυχώς θα την πληρώσει κοσμος αυτή την νοοτροπία. Εδώ στην δική μας πολυκατοικία ξεκίνησαν ανακαίνιση σε ένα διαμέρισμα ...βλέπω τι μπαίνει βγαίνει στην πολυκατοικία κ παθαίνω πανικό καθώς κ οι επισκέψεις συνεχίζουν ασταμάτητες !!!

Εγώ θα δουλέψω από το σπίτι, δεν διακινδυνεύω να βγαίνουμε κ εγώ κ ο άντρας μου από το σπίτι, έλεγα να το πάμε εναλλάξ αλλά φοβάμαι πολύ πλέον . 

Το μεγαλύτερο διάστημα που έχω μείνει κλεισμένη σπίτι ήταν 7 μήνες από τους 9 της εγκομυσνης, αντεξα τότε θα αντέξω κ τώρα.

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν όντως είναι τόσο επικίνδυνο να βγαίνεις σε ανοιχτό χώρο κρατώντας αποστάσεις 1-2 μέτρων από τους υπόλοιπους ή οχι. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό πάντως κ πιθανώς το λένε γιατί ξέρουν ότι κάποιοι δε θα το τηρήσουν οπότε να πέφτει το ποσοστό αυτών που βγαίνουν. Οκ λογικό. Μου φαίνεται όμως απείρως πιο επικίνδυνο να πάρω το μέτρο, να πάω αύριο στη δουλειά, που είμαι σε ένα γραφείο με άλλους 10, σε ένα κτίριο με άλλους 250 ενώ μάλιστα μου έχει απαγορευτεί να πάω στο βουνό ή στη θάλασσα. Δεν είναι λίγο κοροιδια; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν όντως είναι τόσο επικίνδυνο να βγαίνεις σε ανοιχτό χώρο κρατώντας αποστάσεις 1-2 μέτρων από τους υπόλοιπους ή οχι. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό πάντως κ πιθανώς το λένε γιατί ξέρουν ότι κάποιοι δε θα το τηρήσουν οπότε να πέφτει το ποσοστό αυτών που βγαίνουν. Οκ λογικό. Μου φαίνεται όμως απείρως πιο επικίνδυνο να πάρω το μέτρο, να πάω αύριο στη δουλειά, που είμαι σε ένα γραφείο με άλλους 10, σε ένα κτίριο με άλλους 250 ενώ μάλιστα μου έχει απαγορευτεί να πάω στο βουνό ή στη θάλασσα. Δεν είναι λίγο κοροιδια; 

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό, αλλά αν υπολογίσεις ότι κάποιοι βγαίνουν παρέα με φίλους ή στη διαδρομή κάνουν στάσεις σε μαγαζιά, ψωνίζουν καφέδες και σνακ και γενικά το κάνουν σαν ανέμελη βόλτα, πολλαπλασιάζονται οι επαφές και οι συναναστροφές. Βέβαια οι ουρές στα σούπερ να μην πω και για τους εκκλησιασμούς, είναι πολύ πιο ανεύθυνες συμπεριφορές. Τη μετακίνηση με τη συγκοινωνία δεν τη συζητώ πόσο επικίνδυνη είναι, πραγματικά λογικό να ανησυχεί;ς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν όντως είναι τόσο επικίνδυνο να βγαίνεις σε ανοιχτό χώρο κρατώντας αποστάσεις 1-2 μέτρων από τους υπόλοιπους ή οχι. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό πάντως κ πιθανώς το λένε γιατί ξέρουν ότι κάποιοι δε θα το τηρήσουν οπότε να πέφτει το ποσοστό αυτών που βγαίνουν. Οκ λογικό. Μου φαίνεται όμως απείρως πιο επικίνδυνο να πάρω το μέτρο, να πάω αύριο στη δουλειά, που είμαι σε ένα γραφείο με άλλους 10, σε ένα κτίριο με άλλους 250 ενώ μάλιστα μου έχει απαγορευτεί να πάω στο βουνό ή στη θάλασσα. Δεν είναι λίγο κοροιδια; 

Εννοείται πως είναι !!

Πάντως για πλατείες κτλ το λένε γιατί ο ιός μένει ζωντανός πολλές ώρες στην επιφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν όντως είναι τόσο επικίνδυνο να βγαίνεις σε ανοιχτό χώρο κρατώντας αποστάσεις 1-2 μέτρων από τους υπόλοιπους ή οχι. Μου φαίνεται πολύ υπερβολικό πάντως κ πιθανώς το λένε γιατί ξέρουν ότι κάποιοι δε θα το τηρήσουν οπότε να πέφτει το ποσοστό αυτών που βγαίνουν. Οκ λογικό. Μου φαίνεται όμως απείρως πιο επικίνδυνο να πάρω το μέτρο, να πάω αύριο στη δουλειά, που είμαι σε ένα γραφείο με άλλους 10, σε ένα κτίριο με άλλους 250 ενώ μάλιστα μου έχει απαγορευτεί να πάω στο βουνό ή στη θάλασσα. Δεν είναι λίγο κοροιδια; 

 

Ρωτησα σημερα τη μανα μου ως γιατρο αν ειναι επικινδυνο να βγαινω σε ανοιχτο χωρο, γιατι εχω αρχισει να πιστευω οτι ειμαι αναισθητη που δεν εχω κοψει το περπατημα. Γιατρος, και καθηγητρια στην Αθηνα αν και συνταξιουχος. Επι λεξει η απαντηση ηταν "δεν πας με τα παιδια καμια βολτα, που εχει αρχισει να χαζευεις και με ρωτας βλακειες, σε λιγο θα μου πεις να βαλεις και μασκα σαν ολους αυτους τους αγραμματους" . Οποτε τι να πω, οι ιατρικες οδηγιες που εχω ειναι να πηγαινω και στην πλατεια και στην παραλια, αλλα οχι με παρεα :)

Και νομιζω ειναι κοινη λογικη οτι αν μπεις σε μετρο και πας σε γραφειο με κλιματισμο, απλα εχεις ηδη κολλησει :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εννοείται πως είναι !!

Πάντως για πλατείες κτλ το λένε γιατί ο ιός μένει ζωντανός πολλές ώρες στην επιφάνεια!

Το καταλαβαίνω αλλά εφόσον πας στη δουλειά τι νόημα έχει; Εκεί είναι η ένσταση μου. Αν είχε γίνει ολικό shut down θα το δεχομουν αλλά τώρα δεν μπορώ ρε παιδιά. Δε λέω ότι το κάνω, απλά δε μου κολλάει. Δλδ εγώ δεν πάω στο βουνό μη συνωστιστω αλλά ο άντρας μου αύριο θα πάει στη δουλειά με άλλους 800, θα φάει στο κυλικείο, θα πάρει καφέ, θα ανταλλάξει φακέλους, θα πιάσει πομολα κ θα έρθει σπίτι κ θα μπει σε καραντίνα μέχρι το άλλο πρωί στις 8. Κ εμείς μαζί, που όμως δεν πάμε στην πλατεία μην κολλήσουμε απτό παγκάκι. Ε είναι αστείο!

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ρωτησα σημερα τη μανα μου ως γιατρο αν ειναι επικινδυνο να βγαινω σε ανοιχτο χωρο, γιατι εχω αρχισει να πιστευω οτι ειμαι αναισθητη που δεν εχω κοψει το περπατημα. Γιατρος, και καθηγητρια στην Αθηνα αν και συνταξιουχος. Επι λεξει η απαντηση ηταν "δεν πας με τα παιδια καμια βολτα, που εχει αρχισει να χαζευεις και με ρωτας βλακειες, σε λιγο θα μου πεις να βαλεις και μασκα σαν ολους αυτους τους αγραμματους" . Οποτε τι να πω, οι ιατρικες οδηγιες που εχω ειναι να πηγαινω και στην πλατεια και στην παραλια, αλλα οχι με παρεα :)

Και νομιζω ειναι κοινη λογικη οτι αν μπεις σε μετρο και πας σε γραφειο με κλιματισμο, απλα εχεις ηδη κολλησει :(

Λες αυτό το βηχαλακι που έχω να είναι κορονοϊος; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αν πηγαινεις σε εξωτερικο χωρο αλλα εισαι σχετικα απομωνομενος δεν υπαρχει θεμα (πχ μονος σου στο δασος), αλλα ο συνωστισμος ακομη και σε ανοιχτο χωρο ισως να πρεπει να αποφευγεται. Με την λογικη μου κοιταξα νοητα απο ψηλα τον κοσμο μαζεμενο σε μια πλατεια, ο ενας κοντα στον αλλον, φανταζοντας τις ανασες τους και τα σταγονιδια να αιωρουνται αναμεσα τους και απο πανω τους σε ενα "συννεφο" ανασων. Ειδικα αν αυτη η πλατεια ειναι σε πολη (πυκνη οπως η Αθηνα) τοτε δεν υπαρχουν επαρκη ρευματα αερα για να "καθαριζεται" επι τοπου ο αερας πανω απο τα κεφαλια τους. Με αυτο τον συλλογισμο μου (μπορει να τα φανταζομαι και λαθος) θεωρω οτι ειναι επικινδυνος ο συνωστισμος σε εξωτερικο χωρο και ο μονος τροπος για να μαζευτει ο Ελληνας ειναι να απαγορευτει η κυκλοφορια στους δρομους, οπως γινεται στην Ιταλια. Δυστυχως, το ταπεραμεντο των Ελληνων δεν χαμπαριαζει απο επικινδυνοτητες, το αποδεικνυουν κι αλλες πραξεις που ειναι υπευθυνες για περισσοτερους θανατους απο τον κορωνοιο, οπως ειναι τα αυτοκινητιστικα δυστυχηματα.

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Το καταλαβαίνω αλλά εφόσον πας στη δουλειά τι νόημα έχει; Εκεί είναι η ένσταση μου. Αν είχε γίνει ολικό shut down θα το δεχομουν αλλά τώρα δεν μπορώ ρε παιδιά. Δε λέω ότι το κάνω, απλά δε μου κολλάει. Δλδ εγώ δεν πάω στο βουνό μη συνωστιστω αλλά ο άντρας μου αύριο θα πάει στη δουλειά με άλλους 800, θα φάει στο κυλικείο, θα πάρει καφέ, θα ανταλλάξει φακέλους, θα πιάσει πομολα κ θα έρθει σπίτι κ θα μπει σε καραντίνα μέχρι το άλλο πρωί στις 8. Κ εμείς μαζί, που όμως δεν πάμε στην πλατεία μην κολλήσουμε απτό παγκάκι. Ε είναι αστείο!

Λες αυτό το βηχαλακι που έχω να είναι κορονοϊος; :blink:

Κ εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι, εγώ θα δουλεύω από το σπίτι κ ο άντρας μου θα πηγαίνει στην δουλεια όποτε κ πάλι κίνδυνο έχω να κολλησω. Δεν ξέρω ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

Το προσεγγίζουμε λάθος.

 

Ο σκοπός στην παρούσα φάση δεν είναι να μην κολλήσουμε εμείς ή η οικογένειά μας, ούτε να εκμηδενίσουμε τις πιθανότητες να κολλήσουμε, αυτό είναι αδύνατον πλέον (αν ήταν ποτέ δυνατόν), ο σκοπός είναι να επιβραδυνθεί η διασπορά του ιού, μειώνοντας τον αριθμό των ατόμων που κυκλοφορούν και τον μεταδίδουν. Είναι σίγουρο ότι αύριο θα υπάρχουν λιγότεροι εργαζόμενοι στις δουλειές τους σε σχέση με μια εβδομάδα πριν, σήμερα υπήρχαν λιγότεροι άνθρωποι να βολτάρουν σε σχέση με το προηγούμενο Σ/Κ κλπ. Κάθε μείωση στην κινητικότητά μας είναι κέρδος.

Just now, kotsifikos είπε:

Κ εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι, εγώ θα δουλεύω από το σπίτι κ ο άντρας μου θα πηγαίνει στην δουλεια όποτε κ πάλι κίνδυνο έχω να κολλησω. Δεν ξέρω ειλικρινα.

 

Κίνδυνο είχες και πριν, τώρα είναι μικρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Στις δουλειές πάμε (ακόμα) για να μην εξοντωθεί η οικονομία.
Το νόημα είναι να βγαίνουμε έξω μονο αν δεν μπορούμε να το αποφύγουμε (εργασία, τρόφιμα).
Συμφωνώ πως αυτό είναι οξύμωρο όμως κάθε περιορισμός λειτουργεί υπέρ της λιγότερης εξάπλωσης.

Just now, Deena είπε:

Το προσεγγίζουμε λάθος.

 

Ο σκοπός στην παρούσα φάση δεν είναι να μην κολλήσουμε εμείς ή η οικογένειά μας, ούτε να εκμηδενίσουμε τις πιθανότητες να κολλήσουμε, αυτό είναι αδύνατον πλέον (αν ήταν ποτέ δυνατόν), ο σκοπός είναι να επιβραδυνθεί η διασπορά του ιού, μειώνοντας τον αριθμό των ατόμων που κυκλοφορούν και τον μεταδίδουν. Είναι σίγουρο ότι αύριο θα υπάρχουν λιγότεροι εργαζόμενοι στις δουλειές τους σε σχέση με μια εβδομάδα πριν, σήμερα υπήρχαν λιγότεροι άνθρωποι να βολτάρουν σε σχέση με το προηγούμενο Σ/Κ κλπ. Κάθε μείωση στην κινητικότητά μας είναι κέρδος.

 

Κίνδυνο είχες και πριν, τώρα είναι μικρότερος.

 

Αυτό ακριβώς

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Και για να δώσω και ένα προσωπικό παράδειγμα.

 

Η μητέρα μου μένει στο διπλανό σπίτι από εμένα. Είναι απολύτως μόνη της. Μέχρι πρότινος παραλάμβανε τα παιδιά μου από το σχολικό και τα κρατούσε μέχρι να επιστρέψω, τα παιδιά όποτε θέλανε ανοίγανε την πόρτα, διασχίζανε τον κήπο και πηγαίνανε στην γιαγιά. Συχνά-πυκνά την επισκεπτόταν ο αδερφός της και μία φίλη της, έβγαινε για σούπερ μάρκετ, μανάβη, τράπεζα κλπ

 

Με τα νέα δεδομένα, έχουν κοπεί σχεδόν όλα. Επισκέψεις δεν δέχεται ούτε κάνει, εννοείται δεν πάει για ψώνια η ίδια, εμείς δουλεύουμε από το σπίτι και είμαστε εμείς με τα παιδιά πλέον. Δεν τα αφήνουμε να πάνε στην γιαγιά, ωστόσο κάθε μεσημέρι έρχεται και τρώμε μαζί, χωρίς να πλησιάζει τα παιδιά, χωρίς να τα αγγίζει ή να παίζει μαζί τους κλπ. 

 

Είναι το μόνο που έχουμε κρατήσει γιατί αλλιώς θα τρελλαθεί μόνη της, είναι και σε φάση με άσχημη ψυχολογία γιατί έχασε αιφνίδια τον άντρα της. Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να της μεταφέρουμε τον ιό, αλλά με όλους τους παραπάνω περιορισμούς, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι εμείς δεν δουλεύουμε, τα παιδιά δεν πάνε σχολείο και είμαστε κυριολεκτικά όλη μέρα στο σπίτι έχουμε μειώσει σημαντικά τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

να βαλεις και μασκα σαν ολους αυτους τους αγραμματους"

Γιατί όχι μάσκα? Οι γιατροί τόσο στην Κίνα όσο και στην Ιταλία, συστήνουν την εφαρμογή μάσκας. Και στις φωτό όλος ο κόσμος σε Κίνα και Ιταλία μάσκες φορούσε. Τι ξέρει η μανούλα που δεν ξέρουν οι άλλοι?

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατί όχι μάσκα? Οι γιατροί τόσο στην Κίνα όσο και στην Ιταλία, συστήνουν την εφαρμογή μάσκας. Και στις φωτό όλος ο κόσμος σε Κίνα και Ιταλία μάσκες φορούσε. Τι ξέρει η μανούλα που δεν ξέρουν οι άλλοι?

 

Ο,τι λενε και ολοι οι γιατροι: αν δεν ξερεις να χρησιμοποιησεις μασκα, απλα ειναι πιο επικινδυνο απο το να μην εβαζες.

Βασικα λαθη που εχω δει απο εμπειρια στο παρελθον φροντιδας αρρωστου και που τα εχω επιβεβαιωσει με γιατρους στην οικογενεια, παιζει να ξεχναω μερικα:

- μασκα αναποδα (οι μισοι τουλαχιστον, και επιμενουν κιολας αμα τους το πεις)

- μασκα που δεν ειναι σωστα δεμενη και περνα αερας απο τα πλαγια

- ανα διαστηματα πιανουμε τη μασκα, γιατι δεν την εχουμε συνηθισει, μεταφεροντας μικροβια και ιους με τα χερια στο προσωπο, μην πω βγαζουμε και λιγο τη μυτουλα εξω, αλλα ξαναφοραμε μετα την ιδια μασκα

- μασκα που δεν αλλαζει καθε λιγες ωρες η που δε μεταφερεται αποστειρωμενη (οποτε εχει ηδη συσσωρευσει μικροβια και ιους)

 - μασκα που την παμε σπιτι και την ξαναβαζουμε, η την βαζουμε στην τσεπη

- μασκα αμφιβολου ποιοτητας, που ετσι κι αλλιως δεν κανει τιποτα

Και παιζει και οτι η πολυωρη χρηση μασκας απλα μαζευει υγρασια μεσα, και δημιουργει ιδανικες συνθηκες μεταδοσης, ειδικα αν βαλεις απεξω στο χωρο και ενα κλιματιστικο

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...