Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε βγαλατε το μωρο εξω.


Recommended Posts

Πέντε ημερών η κόρη μου επισκέφτηκε την μία γιαγιά για φαγητό....εντάξει....δεν νοείται "έξω", καθώς η γιαγιά μένει στο διπλανό σπίτι, αλλά στο σπίτι υπήρχε και ένα νήπιο 2 ετών και η 3 μηνών αδερφούλα του (καλεσμένοι, Χριστούγεννα γαρ). Δέκα ημερών, παραμονές Πρωτοχρονιάς βγήκαμε έξω, κάτσαμε και σε καφετέρια, δεν το προτείνω όμως, τώρα το σκέφτομαι και αυτοκρίνομαι ως απερίσκεπτη, αλλά ως δευτερομαμά τότε, ήμουν πολύ χαλαρή!

 

Και τον μεγάλο μου όμως τον έβγαλα έξω πολύ πριν τις 40 ημέρες, από ό,τι θυμάμαι σίγουρα είχαμε πάει επίσκεψη σε σπίτι παππούδων - θείων κ.λπ., ενώ πριν σαραντίσει ο μικρός γέννησε και μια κολλητή μου και κάθε μέρα ήμασταν η μία στο σπίτι της άλλης με τα μωρά (αποστάσεις όχι περπατήματος, αλλά με αυτοκίνητο).

 

 

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ τι ωραίο όταν έχεις φιλενάδα με κοντινά τα μωρά σας!

 

Εγώ γέννησα Σεπτέμβριο και βγήκα έξω 15-20 μέρες μετά, πήγαμε για καφέ με τα πόδια σε μια κοντινή καφετέρια. Όταν κρύωσε ο καιρός, απέφευγα κι εγώ να βγάζω το μωρό έξω, μην τυχόν κρυώσει, πιο πολύ από φόβο του άντρα μου. Κακώς, πολύ κακώς, αλλά ως λεχώνα, επηρεάστηκα. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα έβγαινα καθημερινά έξω με το μωρό. Οι κλειστοί χώροι είναι που πρέπει να φοβόμαστε, όχι ο καθαρός αέρας, βλέπεις όλες οι μαμάδες το ίδιο λέμε. Ντύσε καλά το μωράκι σου, με ένα ρούχο παραπάνω από ότι θα φορούσες εσύ, σκουφάκι, γαντάκια, κουβερτούλα και κάντε τις βολτούλες σας να πάρετε κι οι δυο τον αέρα σας. Όσο μπορείτε να αποφύγετε τους κλειστούς χώρους, είναι καιρός ιώσεων και είναι πιο επίφοβο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , marakiz είπε:

Αχ τι ωραίο όταν έχεις φιλενάδα με κοντινά τα μωρά σας!

 

Όντως! Ανεκτίμητο τότε για εμάς και κυρίως φανταστικό στην πορεία για τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Από τη μέρα π βγήκαμε από το μαιευτήριο. Με τα πόδια πήγα σπίτι με το καρότσι. Κ ήταν τέλεια. Δεν πήγαινα  σε μέρη με πολυκοσμία πχ μέτρο, Mall κτλ. Βόλτες στο πάρκο κ ποτέ σε κλειστούς χώρους με ξενους. Ήταν Μάιος κ είχε πολύ καλό καιρό. Τώρα θα γεννήσω αρχές Μαρτίου αλλά πάλι θα βγω. Αρκεί να έχω όρεξη... 

Το μόνο π φοβόμουν εγώ ήταν κάτι γιαγιουλες με καλή πρόθεση δε λέω, Π πλησίαζαν αρκετά αλλά ήταν πάντα κ ο άντρας μ δίπλα ο οποίος δε διστάζει να μιλήσει όταν κάτι δε του φαίνεται σωστό. 

Επεξεργάστηκαν by inakiagapi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sisi2019 είπε:

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

 

Εμεις 40 ημερών ακριβώς πήγαμε σε γάμο και μάλιστα όχι τόσο στενό. Δεν πήγαμε στο τραπέζι ομως. Δύο βδομάδες πιο μετά πήγαμε σε άλλο γάμο και στο τραπέζι αλλά ήταν μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sisi2019 said:

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

Γιατί να μην μπορείς? Εγώ από 10 ημερών το έβγαζα και ήταν και χειμώνας. 40 ημερών θα κοιμάται του καλού καιρού στο γάμο! Πιο εύκολο θα είναι από το να πήγαινα τον δικό μου που είναι 2,5!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, sisi2019 είπε:

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

Λόγω των συνθηκών, θα πρέπει να περιμένεις και να δεις. Αν όλα είναι νορμάλ και οι παρευρισκόμενοι σέβονται ότι λεχώνες και νεογέννητα δεν τα φιλάμε, ναι. Αν υπάρχει δεύτερο κύμα κορωνοϊού, μάλλον δεν είναι λογικό να πάει το μωρό στο γάμο, αλλά δεν μπορείς ακόμη να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, sisi2019 είπε:

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

Δεν είναι η ηλικία του μωρού το θέμα. ..φυσικά μπορείς να πας. ..Το θέμα είναι οι ιωσεις που κυκλοφορουν και ο κορωναιος. ..Αν κολλησει κάτι το μωράκι θα είναι μικρούλη πολυ βρε και μπορεί να ταλαιπωρηθει...Δεν είναι και οποιοσδήποτε γάμος βέβαια μιλάμε για την αδερφή σου. ..φαντάζομαι θα γίνει μέσα?θα έχει πολλούς καλεσμένους?  Βλέποντας και κάνοντας μέχρι τότε. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικό είναι να θέλεις να πας στον γάμο της αδερφής σου. Στην εκκλησία θα πρότεινα μάρσιπο και αποστάσεις απ' όλους. Τώρα για το γλέντι, θα έλεγα να δεις πώς θα έχει εξελιχθεί η πανδημία. Αν είναι στα τωρινά επίπεδα, ίσως να το άφηνες για μερικές ώρες στην πεθερά σου; 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ο γάμος θα γινει σε εκκλησία,οχι σε κτήμα και το γλέντι σε ξενοδοχείο,όπου θέλω να έχω δωμάτιο για να έχω την άνεση μου,

για την εκκλησία σκέφτομαι να μην το βάλω καν το μωρό μεσα,δλδ πιθανόν να ειμαι εναλλάξ  στο προαυλιο και στο γλεντι να μην το εμφανισω καθολου,επειδη θα εχω το δωματιο στο ξενοδοχειο.

βοηθεια απο γιαγιάδες δεν ειμαι σιγουρη 100% αν θα έχω.140 καλεσμενοι

Για τον κωρονοιο παρακολουθω την κατάσταση...

 

με εχει αγχωσει αυτο το θεμα

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sisi2019 said:

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

 

Θα έλεγα δεν είναι το έξω το πρόβλημα ούτε και ο σαραντισμός....άλλωστε μπορεί να γεννήσεις και αργότερα από τις 2/9. Το μέσα και ο συγχρωτισμός είναι περισσότερο πρόβλημα κι αυτό τουλάχιστον μέχρι 2-3 μηνών. Αν κολλήσει κάτι στην ηλικία αυτή, μάλλον θα ταλαιπωρηθείτε όλοι, άσχετα αν είναι κορονοιός ή απλή ίωση.

 

Αν ο γάμος βολεύει για εξωτερικό χώρο προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν πολύ....για μέσα όμως είναι λίγο ρίσκο. Εκτός κι αν χωροταξικά υπάρχει η δυνατότητα να σας βολέψει κάπως η αδερφή σου και να είστε σε καμιά γωνία....απλώς λόγω και της συγγένειας πολύ φοβάμαι οτι δε θα γλιτώσετε φιλιά, αγκαλιές και χαιρετούρες, εκτός αν θέλεις και μπορείς να το ξεκόψεις.

 

Επίσης πολύ σημαντικό σε κάθε περίπτωση να μην κάτσετε κάτω από ηχείο και να φοράει κάσκα για τον ήχο. Είναι τραγικός ο ήχος στους περισσότερους γάμους και σίγουρα ακατάλληλος για νεογέννητο.

Link to comment
Share on other sites

oxi για το γλεντιι δεν το σκεφτομαι καν κ για την εκκλησία ισα για τις φωτογραφίες κ σε κάποια γωνίτσα κατά τη διάρκεια της τελετής.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, sisi2019 είπε:

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω το θεμα ειναι απο το 2017,αλλα εχω την εξης απορια αν δει καποια το ερωτημα μου:Εχω ΠΗΤ την 2.9.2020.Στις 17.10.2020 (θα εχω σαραντισει)πρεπει να παρευρεθω σε κοινωνική εκδηλωση (το γαμο της αδερφης μου).Θα μπορω;

Για γάμο αδερφής θα πήγαινα. Επειδή Είναι κοντινό σου άτομο είναι κρίμα να μην πας. Πες της να σε βάλει κάπου άνετα να έχει χώρο για το καρότσι δίπλα σου και όσο πιο μακριά γίνεται από τα υγεία. Αν έχει αυτή την επιλογή θα ήταν φοβερό :) 

Just now, Super.mum είπε:

Για γάμο αδερφής θα πήγαινα. Επειδή Είναι κοντινό σου άτομο είναι κρίμα να μην πας. Πες της να σε βάλει κάπου άνετα να έχει χώρο για το καρότσι δίπλα σου και όσο πιο μακριά γίνεται από τα υγεία. Αν έχει αυτή την επιλογή θα ήταν φοβερό :) 

* Από τα ηχεία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό καταρχήν! Προσωπικά αν είχα την επιλογή θα άφηνα σπίτι το μωρό με κάποιον κ θα πήγαινα μόνη, ειδικά αν τότε υπάρχει δεύτερο κύμα κορονοϊου (σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να μην πήγαινα ούτε εγώ) κ αν μιλάμε για κλειστό χώρο κ πολύ κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό καλά ντυμένο (μέσα Οκτωβρίου θα είναι και μια χαρά ο καιρός λογικά) στο καρότσι να το κάνει βόλτες ο μπαμπάς, και παρακολουθείς το μυστήριο με την ησυχία σου, βγάζεις φωτό κλπ., αποφεύγοντας αγκαλιές και φιλιά με συγγενείς (αυτό είναι ολυμπιακό άθλημα βέβαια).

Η αδερφή μου παντρεύτηκε όταν ο μικρός ήταν 6 μηνών, καλοκαίρι με πάρα πολλή ζέστη. Δεν το βάλαμε καν το παιδί στην εκκλησία, για άλλους λόγους. Ζεσταινόταν και φυσικά θα βαριόταν και δεν υπήρχε κανένα νόημα. Την περισσότερη ώρα ήταν έξω με τον άντρα μου και στις σημαντικές στιγμές της τελετής τον έφερε στην πόρτα και παρακολουθήσαμε όλοι μαζί. Εγώ γλίτωσα το στήσιμο με το ζευγάρι, που με ενοχλεί πολύ όταν μαζεύεται όλο το σόι, με πρόσχημα το μωρό και το ότι παρακολουθούσα διάφορα σχετικά με τις μπομπονιέρες, τα ρύζια κλπ και ήμασταν μια χαρά. 

 

 

Στο τραπέζι μωρό σαραντίδικο σε κλειστό χώρο ασχέτως κορονοϊού, αμφιβάλλω αν θα βρεθεί παιδίατρος που θα το επιτρέψει ούτως ή άλλως. Αν έχετε δωμάτιο στο ξενοδοχείο, μπορείτε να το προσέχετε εναλλάξ, αν υπάρχει προθυμία και από άλλα άτομα, έτσι ώστε να μη χάσεις κάποιες στιγμές του γλεντιού. Αν υπάρχει νέο κύμα του ιού, που κατα πώς πάμε θα έχει υπάρξει πολύ νωρίτερα, λογικά θα αλλάξει ο τρόπος τέλεσης τουγάμου και του τραπεζιού, εκτός αν τα μυαλά μας είνια τελείως για τα πανηγύρια, οπότε δεν θα ήταν σώφρoν να εμφανιστεί κανείς σας στον κλειστό χώρο, είτε μιλάμε για εκκλησία είτε για τραπέζι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μου περνούσε καν από το μυαλό να μην πάω στο γάμο της αδερφής μου. Θα με θεωρούσα τον αμέσως πιο σημαντικό "προσκεκλημένο", μετά το γαμπρό! 

Η αλήθεια είναι πως θεώρησα δεδομένο πως το τραπέζι θα γίνει σε εξωτερικό χώρο, κυρίως γιατί δεν φανταζόμουν ότι κάποιος θα πάρει το ρίσκο να διοργανώσει εκδηλώσεις σε εσωτερικό χώρο από Οκτώβρη και μετά, διότι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ακυρωθούν/αναβληθούν. Αν τα πράγματα έχουν αγριέψει ως τότε με τον κορονοιό και το τραπέζι όμως γίνει κανονικά (:roll:) , τότε θα άφηνα σπίτι τον άντρα μου με το μωρό και θα πήγαινα μόνη μου. Αν δεν υπάρξει τέτοιο πρόβλημα, θα πηγαίναμε όλοι μαζί στο μυστήριο (το παιδί με τον μπαμπά έξω όπως περιέγραψε η @Έσπερος, και στο τραπέζι, δωμάτιο στο ξενοδοχείο και τον κρατάει ο μπαμπάς (ή η πεθερά ιδανικά αν υπάρχει και μπορεί).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

θα πηγαίναμε όλοι μαζί στο μυστήριο (το παιδί με τον μπαμπά έξω όπως περιέγραψε η @Έσπερος, και στο τραπέζι, δωμάτιο στο ξενοδοχείο και τον κρατάει ο μπαμπάς (ή η πεθερά ιδανικά αν υπάρχει και μπορεί).

Απλώς να επισημάνω μια μικρή λεπτομέρεια: αν ένας άντρας πήγαινε στο γάμο του αδερφού του και στο γλέντι και άφηνε τη γυναίκα του μόνη να κόβει βόλτες έξω με το μωρό και μετά κλεισμένη σε ένα δωμάτιο, θα τον λέγαμε δικαίως φαλλοκράτη. Να εμφανιστεί κι ο καημένος ο μπαμπάς στο γάμο, να κάνει καμιά αλλαγή βάρδιας το ζευγάρι. Εννοείται ότι η πεθερά μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Απλώς να επισημάνω μια μικρή λεπτομέρεια: αν ένας άντρας πήγαινε στο γάμο του αδερφού του και στο γλέντι και άφηνε τη γυναίκα του μόνη να κόβει βόλτες έξω με το μωρό και μετά κλεισμένη σε ένα δωμάτιο, θα τον λέγαμε δικαίως φαλλοκράτη. Να εμφανιστεί κι ο καημένος ο μπαμπάς στο γάμο, να κάνει καμιά αλλαγή βάρδιας το ζευγάρι. Εννοείται ότι η πεθερά μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη σε αυτό. 

Αν ήταν ο γάμος του αδερφού του  και δεν γινόταν να είμαστε και οι 2, θα το θεωρούσα λογικό να κάτσω εγώ και να πάει αυτός (στο τραπέζι, στην εκκλησία εύκολα γίνεται). Άλλωστε δεν παίζει να καθόμουν στο δωμάτιο με το μωρό με φορέματα , τακούνια, κοσμήματα κτλ. Οπότε σιγά μην ξαναντυνόμουν μετά για να κάνω εμφάνιση στο τραπέζι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν ήταν ο γάμος του αδερφού του  και δεν γινόταν να είμαστε και οι 2, θα το θεωρούσα λογικό να κάτσω εγώ και να πάει αυτός (στο τραπέζι, στην εκκλησία εύκολα γίνεται). Άλλωστε δεν παίζει να καθόμουν στο δωμάτιο με το μωρό με φορέματα , τακούνια, κοσμήματα κτλ. Οπότε σιγά μην ξαναντυνόμουν μετά για να κάνω εμφάνιση στο τραπέζι. 

Εμένα θα μου φαινόταν σαν να λέει "έτσι κι αλλιώς εμείς είμαστε οικογένεια, εσύ είσαι η ξένη, δουλειά σου είναι να προσέχεις και το παιδί ούτως ή άλλως, οπότε κάτσε κλεισμένη μέσα κι εμείς ας διασκεδάσουμε"!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Εμένα θα μου φαινόταν σαν να λέει "έτσι κι αλλιώς εμείς είμαστε οικογένεια, εσύ είσαι η ξένη, δουλειά σου είναι να προσέχεις και το παιδί ούτως ή άλλως, οπότε κάτσε κλεισμένη μέσα κι εμείς ας διασκεδάσουμε"!!!

Κατάλαβα.. το ότι σκέφτεται ότι δουλειά μου είναι να προσέχω το παιδί δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ γιατί ο μπαμπάς του ασχολείται περισσότερο από μένα (είναι mother kind of father) . Απλά δεν μπορώ να φανταστώ στο γάμο της αδερφής μου να είναι εκείνος και όχι εγώ. Εκείνον δεν θα τον πείραζε καθόλου. Και προσωπικά, δεν θα τρελαινόμουν να είμαι μόνη μου με το σόι του.. Πάντως πιστεύω θα έβρισκα τρόπο να πάμε και οι 2. 

Άσχετο, αλλά ο άντρας μου δεν πίνει ποτέ και στο γάμο της αδερφής μου έγινε γκολ και τον κουβάλαγα σπίτι. Τώρα που το σκέφτομαι, καλύτερα να είχα πάει μόνη μου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κατάλαβα.. το ότι σκέφτεται ότι δουλειά μου είναι να προσέχω το παιδί δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ γιατί ο μπαμπάς του ασχολείται περισσότερο από μένα (είναι mother kind of father) . Απλά δεν μπορώ να φανταστώ στο γάμο της αδερφής μου να είναι εκείνος και όχι εγώ. Εκείνον δεν θα τον πείραζε καθόλου. Και προσωπικά, δεν θα τρελαινόμουν να είμαι μόνη μου με το σόι του.. Πάντως πιστεύω θα έβρισκα τρόπο να πάμε και οι 2. 

Άσχετο, αλλά ο άντρας μου δεν πίνει ποτέ και στο γάμο της αδερφής μου έγινε γκολ και τον κουβάλαγα σπίτι. Τώρα που το σκέφτομαι, καλύτερα να είχα πάει μόνη μου!

Στο γάμο της αδερφής μου που εγινε καλοκαίρι σε εσωτερικό χώρο εκκλησίας, ο άντρας μου δεν υπήρχε περίπτωση να μπει μέσα ούτως ή άλλως, οπότε η καλύτερή του ήταν να έχει το καρότσι έξω. Σε εκκλησία μέσα καλοκαίρι ούτε για το δικό του γάμο δεν θα έμπαινε!!! Ούτε τον ένοιαξε που δεν χόρεψε πολύ γιατί δεν του αρέσουν τα καλαματιανά κλπ, αυτά ούτε στον δικό μας γάμο τα είχε χορέψει. Εγώ χόρευα κ εκείνος περιέφερε το καρότσι από τραπέζι σε τραπέζι κ έπιανε κουβέντα με όλους. Αλλά αν έπρεπε ένας μας να μένει σε δωμάτιο με το μωρό, θα το κάναμε εναλλάξ ή θα επιστρατεύαμε και άλλους, δεν νομίζω ότι θα σκεφτόμασταν ότι θα κάτσει μόνο ο ένας.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πάντως ότι αν δεν αλλάξει κάτι, τα προγνωστικά μοντέλα μιλάνε όχι απλά γοα δεύτερο κύμα αλλά για καταστάεις όπως της Ιταλίας τον Μάρτιο για την Ελλάδα το φθινόπωρο, οπότε και να γίνονται γάμοι, αμφίβολο να υπάρχουν μεγάλα γλέντια, ή να επιτρέπεται να παραστούν μωρά και λεχώνες :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η αλήθεια είναι πάντως ότι αν δεν αλλάξει κάτι, τα προγνωστικά μοντέλα μιλάνε όχι απλά γοα δεύτερο κύμα αλλά για καταστάεις όπως της Ιταλίας τον Μάρτιο για την Ελλάδα το φθινόπωρο, οπότε και να γίνονται γάμοι, αμφίβολο να υπάρχουν μεγάλα γλέντια, ή να επιτρέπεται να παραστούν μωρά και λεχώνες :(

Και να μην είναι έτσι τα πράγματα, που πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι ακραίο αυτό το σενάριο, έχει αποδειχτεί ότι τέτοιες μεγάλες συγκεντρώσεις είναι εστίες υπερμετάδοσης, οπότε και με την τωρινή κατάσταση, εγώ προσωπικά δεν θα θεωρούσα συνετό να βρεθώ σε κλειστό χώρο για μυστήριο ή γλέντι με πάνω από 10-20 άτομα, είχα -δεν είχα νεογέννητο, κι ας ήταν ο πιο στενός συγγενής. 

 

Για ασθένειες που είμαστε εμβολιασμένοι ή έχουμε κάποια αντισώματα λόγω προηγούμενης έκθεσης, έχει μια λογική να πεις ότι πηγαίνει ο γονιός και αφήνει πίσω το μωρό. Για ασθένεια στην οποία δεν έχει αντισώματα κανείς, αν πάει ο γονιός, με μεγάλο κίνδυνο να κολλήσει, είναι σίγουρο ότι θα το μεταδώσει και στο μωρό, εκεί πρέπει να προφυλαχτεί όλη η οικογένεια, όχι μόνο το βρέφος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...