Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , vicky86 είπε:

αναγκαστικα

θα της μιλησεις καποια αλλη στιγμη οτι για λιγο οταν μπορει να δινει ρην σειρα της,η τουλ να τον αφηνει πριν τελειωσει με πλυσιμο

Ναι της μίλησα ήδη, απλά εκείνη την στιγμή δεν θυμάται τι λέμε κ πάλι κάνει τα δικά της!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι,λογικο.υπομονη.θα μαθει κ ο μικρος να το ελεγχει πρισσοτερο.το εχω ξαναπει καλυτερα δευτερο μπανιο,παρα χωρια δωματιο

Αυτό ξανά πες το. Κάθε φορά που μου τυχαίνει σκέφτομαι τι ωραία θα ήταν να έχουμε κ άλλο μπάνιο..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αυτό ξανά πες το. Κάθε φορά που μου τυχαίνει σκέφτομαι τι ωραία θα ήταν να έχουμε κ άλλο μπάνιο..

Εμείς ευτυχώς έχουμε 2 μπάνια, γιατί ειδικά τα κακά τους έρχονται πάντα συγχρόνως!

Link to comment
Share on other sites

@mama16 εμείς με ένα μπάνιο, η μεγάλη 5½ και η μικρή 3 (στο περίπου), έχουμε οπωσδήποτε γιογιο στο μπάνιο. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει σε σπίτι με παιδιά τέτοιας ηλικίας. Εννοείται τους τυχαίνει να θέλουν ταυτόχρονα. Οπότε η μεγάλη στην λεκάνη, η μικρή στο γιογιο. Έχει τύχει και το αντίστροφο μια φορά που είχε προλάβει η μικρή την λεκάνη. Επίσης α) πολλές φορές πάει η μεγάλη την μικρή τουαλέτα. Και β) πλέον εδώ και καιρό λέω στην μικρή να πηγαίνει μόνη της τουαλέτα (εγώ είμαι επικουρικά παραπέρα). Οπότε το γιογιο εξυπηρετεί και σε αυτό. Να μπορεί δηλαδή αφενός να βοηθά η μεγάλη την μικρή και αφετέρου η μικρή να πηγαίνει και μόνη της. Στην λεκάνη, με καθισματάκι δε θα μπορούσε ακόμη να κάτσει εντελώς μόνη η μικρή, ούτε είναι εύκολο να την σηκώνει η μεγάλη να την βάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου τύχει με δυο παιδιά οκ μπορεί να συμβεί. να σου τύχει με ένα μεγάλο παιδί 45 χρόνων που στην τουαλέτα χαλαρώνει, διαλογίζεται, καπνίζει, διαβάζει με ησυχία κλπ, κ ξαφνικά ζητάει το μικρό που πάντα το θυμάται τελευταία στιγμή, τι κανεις; :-D

 

Γι αυτό έχω το γιογιό έξω αλλά επειδή βαριέμαι κ το πλύσιμο, βγάζω τον μικρό να ποτίσει το απέναντι χωράφι! 

Link to comment
Share on other sites

@mama16 πριν διαβασω οτι θελει να ειναι τελειως μονη της μεσα, θα σου ελεγα οτι αφου δεν εχεις γιογιο μπορεις να τον βαλεις να κανει στην μπανιερα/ντουζιερα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

θα σου ελεγα οτι αφου δεν εχεις γιογιο μπορεις να τον βαλεις να κανει στην μπανιερα/ντουζιερα

Σωστό. Κι εγώ το έχω πει. Αλλά το πρόβλημα είναι άμα το 2ο παιδάκι θέλει κακά;

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Να σου τύχει με δυο παιδιά οκ μπορεί να συμβεί. να σου τύχει με ένα μεγάλο παιδί 45 χρόνων που στην τουαλέτα (...) καπνίζει (...), κ ξαφνικά ζητάει το μικρό που πάντα το θυμάται τελευταία στιγμή, τι κανεις; 

Δεν είναι ανθυγιεινό το περιβάλλον;! Εδώ λέμε ότι σε εσωτερικό χώρο-στο αυτοκίνητο με παιδιά απαγορεύεται το κάπνισμα. Το να σε βλέπει ανήλικος της οικογένειας να καπνίζεις είναι στο όριο. Πως γίνεται να μπει άλλος άνθρωπος σε μπάνιο που πριν κάποιος έχει καπνίσει; Πόσο μάλλον ένα μικρό παιδί...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , samsympan είπε:

Δεν είναι ανθυγιεινό το περιβάλλον;! Εδώ λέμε ότι σε εσωτερικό χώρο-στο αυτοκίνητο με παιδιά απαγορεύεται το κάπνισμα. Το να σε βλέπει ανήλικος της οικογένειας να καπνίζεις είναι στο όριο. Πως γίνεται να μπει άλλος άνθρωπος σε μπάνιο που πριν κάποιος έχει καπνίσει; Πόσο μάλλον ένα μικρό παιδί...

Είναι ο μόνος χώρος του σπιτιού που καπνίζει, δυο φορές τη μέρα, πρωί και απόγευμα με τονκαφέ και όλη την κλασική ιεροτελεστία πολλών αντρών. Τα υπόλοιπα τσιγάρα της μέρας (1 την ώρα περίπου) είναι στο μπαλκόνι. Στο αυτοκίνητο εννοείται δεν καπνίζει ποτέ, ούτε όταν δεν είναι μέσα το παιδί. Δεν μυρίζει τσιγάρο στο μπανιο πάντως. Τσεκαρισμένο. Γιατί έχουμε βορεινό παράθυρο πάντα ανοιχτό. Αλλά αυτός είναι κι ο λόγος που δεν τον βγάζω τρέχοντας αν τύχει να θέλει εκείνη την ώρα ο μικρός. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, samsympan said:

Δεν είναι ανθυγιεινό το περιβάλλον;! Εδώ λέμε ότι σε εσωτερικό χώρο-στο αυτοκίνητο με παιδιά απαγορεύεται το κάπνισμα. Το να σε βλέπει ανήλικος της οικογένειας να καπνίζεις είναι στο όριο. Πως γίνεται να μπει άλλος άνθρωπος σε μπάνιο που πριν κάποιος έχει καπνίσει; Πόσο μάλλον ένα μικρό παιδί...

Στο μυαλό μου είσαι. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-4 τσιγάρα τη μέρα, πριν μείνω έγκυος, πάντα στο μπαλκόνι ή εκτός σπιτιού (τσιγάρο εντός σπιτιού στην εποχή μας  μου φαίνεται αδιανόητο). Όταν έμεινα έγκυος, έκοψε και αυτά τα τσιγάρα, γιατί δεν ήθελε να τον δει ο γιός του με τσιγάρο στο χέρι. Γενικά δεν μου αρέσει όταν βλέπει κόσμο να καπνίζει ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αλλά αυτός είναι κι ο λόγος που δεν τον βγάζω τρέχοντας αν τύχει να θέλει εκείνη την ώρα ο μικρός. 

Θα μεγαλώσει όμως το παιδί και δεν πηγαίνει πια στο χωράφι. Ούτε για κακά ή καταχείμωνο θα πηγαίνει στο χωράφι φαντάζομαι. Τέλοσπάντων σπίτι με μικρό παιδί χωρίς γιογιο που να μπορεί να πηγαίνει μόνο του να συγυρίζεται (πριν φτάσει στο ύψος να κάνει χρήση καθίσματος λεκάνης εννοώ), μου φαίνεται αδιανόητο.

(και τα περί τσιγάρου αδιανόητα μου φαίνονται αλλά ok, έχω κόλλημα και με το πρακτικό και με το ηθικό του πράγματος. Εμας πάλι και σε εξωτερικό χώρο με 9 μποφόρ πάλι μας βρωμάει η τσιγαρίλα. Καλά για μικρό χώρο όπως το μπάνιο. Να "ποτίζουν" οι πετσέτες, οδοντόβουρτσες, κλπ...).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Yovanna είπε:

Στο μυαλό μου είσαι. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-4 τσιγάρα τη μέρα, πριν μείνω έγκυος, πάντα στο μπαλκόνι ή εκτός σπιτιού (τσιγάρο εντός σπιτιού στην εποχή μας  μου φαίνεται αδιανόητο). Όταν έμεινα έγκυος, έκοψε και αυτά τα τσιγάρα, γιατί δεν ήθελε να τον δει ο γιός του με τσιγάρο στο χέρι. Γενικά δεν μου αρέσει όταν βλέπει κόσμο να καπνίζει ..

εγώ εξεπλάγην που δεν το έκοψε μαχαίρι, με δεδομένη την τρέλα και την υπερπροστασία που εχει. μάλλον η εξάρτηση είανι πολύ μεγάλη. κάποια στιγμή όταν ο μικρος άρχισε να παρατηρεί πολύ τα τσιγάρα, άρχισε να καταβάλει προσπάθεια να μην τον βλέπει να καπνίζει. προ κορονοιού πάντως, είχαμε κανει κάποιες φορές μια παρασπονδία, να παίξουμε επιτραπέζια στο σαλόνι με ζευγάρι φίλων που καπνίζει, παλιά συνήθεια από πριν κάνουμε παιδί, γιατί πραγματικά δεν αντέχαμε άλλο. αλλά αυτοί οι φίλοι είαι οι μόνοι ανεμβολίαστοι γνωστοί μας, οπότε θα κάνουμε πολύ καιρό να βρεθούμε μαζι τους σε κλειστό χώρο πλέον!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , samsympan είπε:

Θα μεγαλώσει όμως το παιδί και δεν πηγαίνει πια στο χωράφι. Ούτε για κακά ή καταχείμωνο θα πηγαίνει φαντάζομαι. Τέλοσπάντων σπίτι με μικρό παιδί χωρίς γιογιο που να μπορεί να πηγαίνει μόνο του να συγυρίζεται (πριν φτάσει στο ύψος να κάνει χρήση καθίσματος λεκάνης εννοώ), μου φαίνεται αδιανόητο (και τα περί τσιγάρου αδιανόητα μου φαίνονται αλλά ok, έχω κόλλημα. Εμας και σε εξωτερικό χώρο με 9 μποφόρ πάλι μας βρωμάει η τσιγαρίλα).

μονο στο γιογιο θα διαφωνησω.2παιδια κ δ ειχαμε ποτε

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

μονο στο γιογιο θα διαφωνησω.2παιδια κ δ ειχαμε ποτε

Ναι το έχω ακούσει @vicky86. Αλλά πχ όταν δεν φτάνουν στην λεκάνη να βολευτούν καλά, εκει στα 2½, 3, έως χονδρικά 3½, πως μπορείς να του πεις πήγαινε μόνο σου;! Σε αυτή τη βάση μιλάω. Για πρακτικούς λόγους. Εμάς και οι δύο στην ηλικία αυτή αν επιχειρούσαν θα τις έβρισκα μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , samsympan είπε:

Ναι το έχω ακούσει @vicky86. Αλλά πχ όταν δεν φτάνουν στην λεκάνη να βολευτούν καλά, εκει στα 2½, 3, 3½, πως μπορείς να του πεις πήγαινε μόνο σου;! Σε αυτή τη βάση μιλάω. Για πρακτικούς λόγους. Εμάς και οι δύο στην ηλικία αυτή αν επιχειρούσαν θα τις έβρισκα μέσα...

Με στεφανακι  και σκαμπω

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ακούω αυτό που λες. Αλλά και πάλι. Δηλαδή εμάς η μικρή είναι σχεδόν 3 (και μινιον). Της λέω πήγαινε. Να κατεβάσει παντελονάκι-βρακάκι, να ανέβει σκαλάκι, να βολευτεί στο καθισματάκι, εντωμεταξύ να ζορίζεται πχ να κρατηθεί γιατί εννοείται μπορεί και τελευταία στιγμή να πάει, να κάνει ότι είναι να κάνει, μετά να κατέβει με τα ρούχα κατεβασμένα για να σκουπιστεί, να ανεβάσει ρούχα, να πάρει το σκαλί να το βάλει μπροστά στον νιπτήρα για χέρια... πωπω... μου φαίνεται άθλος. Και η ίδια νιώθει ακόμη λίγη ανασφάλεια στο κάθισμα (ότι είναι ψιλά). Ενώ με το γιογιο τα κουτσοκαταφέρνει.

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες. Απλώς πρακτικά θεωρώ θέλει να είναι το παιδάκι αρκετά ικανό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γιογιο δεν θελω να παρουμε, μου φαινεται απιστευτα σιχαμερο. Απο την αλλη ισως να μην ειναι πολυ ασφαλες να ανεβοκατεβαινουν μονα στο σκαλοπατακι

Link to comment
Share on other sites

γενικα ειναι τι προτιμα το παιδι.εγω ειμαι αυτης της αποψης.υπηρχε γιογιο στο χωριο το καλοκαιρι που η μεγαλη ειχε αρνηθει να χρησιμοποιησει ειτε στην εκπαιδευση ειτε αργοτερα κ προτιμα να αφηνει το παιχνιδι κ να τρεχει μεσα,αρκετα μακρια.αλλα ζητημα να εχει κατουρησει κ 3φορες ως τωρα στη φυση

ο μικρος το ιδιο μονο στην εκπαιδευση δεχτηκε να κατσει στο χωριο στο γιο γιο 3-4φορες,αλλα επισης δ θελει να κατουραει ορθιος κ στη φυση.μονο φετος εγινε 5-10φορες

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ έτσι έχω όπως είπε η @vicky86. Στεφανακια κ σκαλοπατακια κ για τους 2. Είχα πάρει κάποτε γιογιό αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα, καλύτερα μου αρέσει στην λεκάνη. Τον γιο μου δεν τον αφήνω ακόμα μόνο του αλλά όταν θα πάει 3+ θα μπορεί όπως η μεγάλη. @Εσπερος δεν είχα σκεφτεί καν το ενδεχόμενο να τον βγάλω στην αυλή, την επόμενη φορά θα το εφαρμόσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια ! Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της πάνας. Κ πριν 1 εβδομάδα κάναμε Τετάρτη προσπάθεια με τον μεγάλο μου γιο. Αυτή την φορά πάλι με το γιογιό γιατί η προηγούμενη ήταν στην λεκάνη και ούτε αυτό έπιασε. Είναι τώρα 2 μισή ακριβώς και δεν βλέπω φως ειλικρινά. Η πρώτη προσπάθεια έγινε αρκετά πριν τα 2 οκ δεν ήμασταν έτοιμοι. Τώρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνει σαν παιχνίδι. Σίγουρα με βλέπει και εμένα αγχωμένη γιατί νιώθω ότι δεν με παίρνει ο χρόνος να το τραβήξω και άλλο. Σε δυο μήνες περιμένω το τρίτο παιδάκι και αν δεν γίνει τώρα δεν θα γίνει για αρκετό καιρό μετά με το νεογέννητο. Και τι θα γίνει θα πάει 3 και θα είναι ακόμα με την πανα ; Εκτός από αυτό θα κάνουμε και μια άλλη αλλαγή τώρα και αυτό είμαι σίγουρη θα τον επηρεάσει ..θα πάει ο μικρός του αδερφός στο δωμάτιο του σε μισό μήνα το πολύ. Θα πρέπει να κοιμούνται μαζί .. μετά θα έρθει το τρίτο μωράκι και φοβάμαι ότι όλα θα του πέσουν μαζί. Με το μπιμπερό και αυτό ακόμα να το κόψουμε. Πίνει το γάλα από εκπαιδευτικό ποτηράκι μπουκαλι. Με το που βάλω στο ποτήρι η θα παίζει και θα το χύνει η θα φωνάζει ότι θέλει σαν τον μικρό του αδερφό από μπουκαλι. Ο μικρός είναι 1 τώρα και πραγματικά μου φαίνεται πιο εύκολο να μάθω σε αυτόν να πάει στο γιογιό παρά στον μεγάλο μου :/  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της πάνας. Κ πριν 1 εβδομάδα κάναμε Τετάρτη προσπάθεια με τον μεγάλο μου γιο. Αυτή την φορά πάλι με το γιογιό γιατί η προηγούμενη ήταν στην λεκάνη και ούτε αυτό έπιασε. Είναι τώρα 2 μισή ακριβώς και δεν βλέπω φως ειλικρινά. Η πρώτη προσπάθεια έγινε αρκετά πριν τα 2 οκ δεν ήμασταν έτοιμοι. Τώρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνει σαν παιχνίδι. Σίγουρα με βλέπει και εμένα αγχωμένη γιατί νιώθω ότι δεν με παίρνει ο χρόνος να το τραβήξω και άλλο. Σε δυο μήνες περιμένω το τρίτο παιδάκι και αν δεν γίνει τώρα δεν θα γίνει για αρκετό καιρό μετά με το νεογέννητο. Και τι θα γίνει θα πάει 3 και θα είναι ακόμα με την πανα ; Εκτός από αυτό θα κάνουμε και μια άλλη αλλαγή τώρα και αυτό είμαι σίγουρη θα τον επηρεάσει ..θα πάει ο μικρός του αδερφός στο δωμάτιο του σε μισό μήνα το πολύ. Θα πρέπει να κοιμούνται μαζί .. μετά θα έρθει το τρίτο μωράκι και φοβάμαι ότι όλα θα του πέσουν μαζί. Με το μπιμπερό και αυτό ακόμα να το κόψουμε. Πίνει το γάλα από εκπαιδευτικό ποτηράκι μπουκαλι. Με το που βάλω στο ποτήρι η θα παίζει και θα το χύνει η θα φωνάζει ότι θέλει σαν τον μικρό του αδερφό από μπουκαλι. Ο μικρός είναι 1 τώρα και πραγματικά μου φαίνεται πιο εύκολο να μάθω σε αυτόν να πάει στο γιογιό παρά στον μεγάλο μου :/  

ειναι 2,5 κ οχι 3,5 για να αγχωνεσαι τοσο.ξερω πολλα παιδακια που εβγαλαν την πανα 3κ λιγο μετα

καταλαβαινω τους λογους που θελεις,αλλα ηδη αντιλαμβανεται τις αλλαγες.κ θα του πεσουν μαζεμενες.γνωμη μου μην επιμενεις

παρολα αυτα αν θελεις περιεγραψε αν πχ μια μερα κανετε δοκιμη να βαλετε βρακακι,μηπως σου προταθουν κ αλλες ιδεες.δεχεται αρχικα;τα κανει πανω του οσες φορες κ αν τον αφησεις;η τον ενοχλει να ειναι λερωμενος;με τα κακα εχει καποιο "προγραμμα" ας πουμε;συγκεκριμενη ωρα;κρυβεται να κανει;

πιο απλο θα μου φαινοταν να μαθεις κ τους 2μαζι να χρησιμοποιουν ποτηρακι

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της πάνας. Κ πριν 1 εβδομάδα κάναμε Τετάρτη προσπάθεια με τον μεγάλο μου γιο. Αυτή την φορά πάλι με το γιογιό γιατί η προηγούμενη ήταν στην λεκάνη και ούτε αυτό έπιασε. Είναι τώρα 2 μισή ακριβώς και δεν βλέπω φως ειλικρινά. Η πρώτη προσπάθεια έγινε αρκετά πριν τα 2 οκ δεν ήμασταν έτοιμοι. Τώρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνει σαν παιχνίδι. Σίγουρα με βλέπει και εμένα αγχωμένη γιατί νιώθω ότι δεν με παίρνει ο χρόνος να το τραβήξω και άλλο. Σε δυο μήνες περιμένω το τρίτο παιδάκι και αν δεν γίνει τώρα δεν θα γίνει για αρκετό καιρό μετά με το νεογέννητο. Και τι θα γίνει θα πάει 3 και θα είναι ακόμα με την πανα ; Εκτός από αυτό θα κάνουμε και μια άλλη αλλαγή τώρα και αυτό είμαι σίγουρη θα τον επηρεάσει ..θα πάει ο μικρός του αδερφός στο δωμάτιο του σε μισό μήνα το πολύ. Θα πρέπει να κοιμούνται μαζί .. μετά θα έρθει το τρίτο μωράκι και φοβάμαι ότι όλα θα του πέσουν μαζί. Με το μπιμπερό και αυτό ακόμα να το κόψουμε. Πίνει το γάλα από εκπαιδευτικό ποτηράκι μπουκαλι. Με το που βάλω στο ποτήρι η θα παίζει και θα το χύνει η θα φωνάζει ότι θέλει σαν τον μικρό του αδερφό από μπουκαλι. Ο μικρός είναι 1 τώρα και πραγματικά μου φαίνεται πιο εύκολο να μάθω σε αυτόν να πάει στο γιογιό παρά στον μεγάλο μου :/  

Πρώτα απ' όλα μην αγχώνεσαι, όπως είπε κ η @vicky86 δεν είναι κ τόσο μεγάλο το παιδάκι σου, πολλά παιδάκια δεν είναι έτοιμα σε αυτή την ηλικία. 

 

Την εκπαίδευση πως την κάνεις κ βλέπεις ότι δεν θέλει? Προσπαθείς μια μέρα κ μετά τα παρατάς? Γκρινιάζει κ δεν θέλει να πάει τουαλέτα? Όταν λες ότι το βλέπει σαν παιχνίδι τι κάνει? Πάντως μην περιμένεις ότι θα τον πας απλά τουαλέτα κ θα κάνει κατευθείαν. Μπορεί να χρειαστεί πολλές φορές φορές για να τα καταφέρει

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της πάνας. Κ πριν 1 εβδομάδα κάναμε Τετάρτη προσπάθεια με τον μεγάλο μου γιο. Αυτή την φορά πάλι με το γιογιό γιατί η προηγούμενη ήταν στην λεκάνη και ούτε αυτό έπιασε. Είναι τώρα 2 μισή ακριβώς και δεν βλέπω φως ειλικρινά. Η πρώτη προσπάθεια έγινε αρκετά πριν τα 2 οκ δεν ήμασταν έτοιμοι. Τώρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνει σαν παιχνίδι. Σίγουρα με βλέπει και εμένα αγχωμένη γιατί νιώθω ότι δεν με παίρνει ο χρόνος να το τραβήξω και άλλο. Σε δυο μήνες περιμένω το τρίτο παιδάκι και αν δεν γίνει τώρα δεν θα γίνει για αρκετό καιρό μετά με το νεογέννητο. Και τι θα γίνει θα πάει 3 και θα είναι ακόμα με την πανα ; Εκτός από αυτό θα κάνουμε και μια άλλη αλλαγή τώρα και αυτό είμαι σίγουρη θα τον επηρεάσει ..θα πάει ο μικρός του αδερφός στο δωμάτιο του σε μισό μήνα το πολύ. Θα πρέπει να κοιμούνται μαζί .. μετά θα έρθει το τρίτο μωράκι και φοβάμαι ότι όλα θα του πέσουν μαζί. Με το μπιμπερό και αυτό ακόμα να το κόψουμε. Πίνει το γάλα από εκπαιδευτικό ποτηράκι μπουκαλι. Με το που βάλω στο ποτήρι η θα παίζει και θα το χύνει η θα φωνάζει ότι θέλει σαν τον μικρό του αδερφό από μπουκαλι. Ο μικρός είναι 1 τώρα και πραγματικά μου φαίνεται πιο εύκολο να μάθω σε αυτόν να πάει στο γιογιό παρά στον μεγάλο μου :/  

2,5 χρονων και ο γιος μου,καναμε ήδη δύο αποτυχημένες προσπάθειες,η μια πριν λίγες ημέρες,λέει πως δεν του αρέσει το γιο γιο ουτε η τουαλέτα,παρολαυτα βλέπω πως τον ενοχλεί το  παμπερς αλλά δεν θελει να το βγάλει,νομίζω πως αν τον πιέσω θα γίνουνε χειρότερα τα πράματα.Εμενα με στεναχωρεί το γεγονός πως από το καλοκαίρι πριν κανει τσισα το λέει απλά δεν θέλει να συνεργαστεί όπως επισεις από ενός έτους δεν βρέχει πάνες το βράδυ ξυπναει στεγνός.Ισως και το δικό σου παιδάκι να μην είναι έτοιμο,μικρούλια είναι ακομη,2,5 χρόνων δεν είναι και 4,5.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της πάνας. Κ πριν 1 εβδομάδα κάναμε Τετάρτη προσπάθεια με τον μεγάλο μου γιο. Αυτή την φορά πάλι με το γιογιό γιατί η προηγούμενη ήταν στην λεκάνη και ούτε αυτό έπιασε. Είναι τώρα 2 μισή ακριβώς και δεν βλέπω φως ειλικρινά. Η πρώτη προσπάθεια έγινε αρκετά πριν τα 2 οκ δεν ήμασταν έτοιμοι. Τώρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνει σαν παιχνίδι. Σίγουρα με βλέπει και εμένα αγχωμένη γιατί νιώθω ότι δεν με παίρνει ο χρόνος να το τραβήξω και άλλο. Σε δυο μήνες περιμένω το τρίτο παιδάκι και αν δεν γίνει τώρα δεν θα γίνει για αρκετό καιρό μετά με το νεογέννητο. Και τι θα γίνει θα πάει 3 και θα είναι ακόμα με την πανα ; Εκτός από αυτό θα κάνουμε και μια άλλη αλλαγή τώρα και αυτό είμαι σίγουρη θα τον επηρεάσει ..θα πάει ο μικρός του αδερφός στο δωμάτιο του σε μισό μήνα το πολύ. Θα πρέπει να κοιμούνται μαζί .. μετά θα έρθει το τρίτο μωράκι και φοβάμαι ότι όλα θα του πέσουν μαζί. Με το μπιμπερό και αυτό ακόμα να το κόψουμε. Πίνει το γάλα από εκπαιδευτικό ποτηράκι μπουκαλι. Με το που βάλω στο ποτήρι η θα παίζει και θα το χύνει η θα φωνάζει ότι θέλει σαν τον μικρό του αδερφό από μπουκαλι. Ο μικρός είναι 1 τώρα και πραγματικά μου φαίνεται πιο εύκολο να μάθω σε αυτόν να πάει στο γιογιό παρά στον μεγάλο μου :/  

Λοιπόν, τον γιό μου τον πίεσα στα 2.5 να τη βγάλει. Την έβγαλε, δηλαδή απλά δεν του έβαζα εγώ, αλλά μάζευα λίμνες όλη μέρα. Και επίσης, τώρα είναι 4 και δεν έχει βγάλει τη βραδινή πάνα. Θεωρώ ότι τον ζόρισε τόσο η απότομη διακοπή της ημερήσιας, που αρνείται να βγάλει τη βραδινή. Η κόρη μου έβγαλε 3 ετών ημερήσια, και σε ένα μήνα και τη βραδινή. 

Σκέψου τώρα να είσαι με νεογέννητο, με μεσαίο παιδάκι και ξαφνικά ο μεγάλος να λέει θέλω κακά τώρα! Ή τσίσα.. και να πρέπει να σταματήσεις ό,τι κάνεις (θηλάζεις, αλλάζεις κλπ), να αφήσεις νεογέννητο και μεσαίο μωρό μόνα τους, και να τρέχεις στην τουαλέτα για σκούπισμα ή ακόμα χειρότερα, για να μαζεύεις τσίσα που έφυγαν γύρω γύρω.. Εγώ θα περίμενα, εφόσον δεν δείχνει έτοιμος, να γεννηθεί με το καλό το τρίτο, να μπείτε σε μία σειρά, ,και να ξαναπροσπαθήσεις. Άσε που καλοκαίρι όλοι λένε πως είναι η καλύτερη περίοδος γιαυτή τη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...