Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έκανα και εγώ μια προσπάθεια να βγάλουμε την πάνα,2 χρόνων ο γιος μου συγκεκριμένα 25 μηνών,δεν βρήκα ανταπόκρισή, δεν θέλει με τιποτα να καθίσει στο γιογιο ουτε στην λεκάνη .Εχει αρχίσει  τις τελευταίες εβδομάδες να βγάζει την πάνα μάλλον τον ενοχλεί,αλλά μετά από λίγο του την ξανά φοράω από την στιγμη που δεν συνεργαζεται,επισεις από 12 μηνών δεν κάνει τσισα το βράδυ,κάνει το πρωί που θα ξυπνήσει,έχω προσπαθήσει να τον βάλω το πρωί στην λεκάνη  αλλά δεν θελει.Εχω απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Έκανα και εγώ μια προσπάθεια να βγάλουμε την πάνα,2 χρόνων ο γιος μου συγκεκριμένα 25 μηνών,δεν βρήκα ανταπόκρισή, δεν θέλει με τιποτα να καθίσει στο γιογιο ουτε στην λεκάνη .Εχει αρχίσει  τις τελευταίες εβδομάδες να βγάζει την πάνα μάλλον τον ενοχλεί,αλλά μετά από λίγο του την ξανά φοράω από την στιγμη που δεν συνεργαζεται,επισεις από 12 μηνών δεν κάνει τσισα το βράδυ,κάνει το πρωί που θα ξυπνήσει,έχω προσπαθήσει να τον βάλω το πρωί στην λεκάνη  αλλά δεν θελει.Εχω απογοητευτεί.

Εντάξει μην απογοητευεσαι, είναι η ηλικία που αντιδρανε σε αυτά που τους λέμε.. σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, ακόμα κ να μην γίνει τώρα, αργότερα θα ωριμάσει περισσότερο κ θα θέλει. Φαντάζομαι ότι του έχεις δείξει πως πας κ εσύ κ τα μεγάλα παιδιά κάνουν στην τουαλέτα κλπ.. Αν δεν δέχεται με τπτ άφησε τον μερικούς μήνες κ πάρτο μετά από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , mama16 είπε:

Εντάξει μην απογοητευεσαι, είναι η ηλικία που αντιδρανε σε αυτά που τους λέμε.. σιγά σιγά θα τα καταφέρεις, ακόμα κ να μην γίνει τώρα, αργότερα θα ωριμάσει περισσότερο κ θα θέλει. Φαντάζομαι ότι του έχεις δείξει πως πας κ εσύ κ τα μεγάλα παιδιά κάνουν στην τουαλέτα κλπ.. Αν δεν δέχεται με τπτ άφησε τον μερικούς μήνες κ πάρτο μετά από την αρχή

Του έχουμε δείξει αλλά ο ίδιος δεν θέλει να δοκιμάσει με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως και στον αποθηλασμο έχω μια δυσκολία στο να πω ότι "πλέον θα κάνουμε το ταδε-δεν θα ξανακάνουμε το τάδε". Δεν μου κολλάει, νιώθω ότι θα σκεφτεί το πολύ απλό και λογικό "γιατί;" Αφού μια χαρά βολεύονται με την πάνα, με το θηλασμό, με την πιπίλα όσα έχουν, γιατί να δεχτούν ότι θα τα σταματήσουν; Κι έτσι μπλοκάρω. Δεν μου βγαίνει πχ να πω ότι μου τελείωσε το γάλα ή ότι δεν έχει πάνες το σουπερμάρκετ, γιατί δεν ισχύει. Και μπλοκάρω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Του έχουμε δείξει αλλά ο ίδιος δεν θέλει να δοκιμάσει με τιποτα.

Αφήστε το τότε για λίγο αργότερα δεν πειράζει..

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ όπως και στον αποθηλασμο έχω μια δυσκολία στο να πω ότι "πλέον θα κάνουμε το ταδε-δεν θα ξανακάνουμε το τάδε". Δεν μου κολλάει, νιώθω ότι θα σκεφτεί το πολύ απλό και λογικό "γιατί;" Αφού μια χαρά βολεύονται με την πάνα, με το θηλασμό, με την πιπίλα όσα έχουν, γιατί να δεχτούν ότι θα τα σταματήσουν; Κι έτσι μπλοκάρω. Δεν μου βγαίνει πχ να πω ότι μου τελείωσε το γάλα ή ότι δεν έχει πάνες το σουπερμάρκετ, γιατί δεν ισχύει. Και μπλοκάρω!

Καλά κ εγώ με τον αποθηλασμο έχω δυσκολία γιατί ξέρω πόσο του αρέσει κ δεν μου πάει η καρδιά να του το σταματήσω. Αλλά για την τουαλέτα δεν χρειάζεται να πεις ότι δεν έχει άλλες πάνες. Θα πάτε να αγοράσετε βρακάκια όπως φοράει η μαμά, άφησε την αν θες να διαλέξει κ αυτή. Κ θα την πεις αν θέλει να φορέσει βρακάκια που είναι μεγαααααλο κορίτσι κ να κάνει τσισακια κ καμάκια στην τουαλέτα όπως η μαμά κ ο μπαμπάς. Στην αρχή μπορεί να της αρέσει γιατί θα το βρει σαν παιχνίδι. Οταν μάθει να κάνει στην τουαλέτα μπορεί κ μόνη της να αντιδράει κ να μην θέλει να φορέσει πάνα. Τουλάχιστον η κόρη μου έτσι ήταν, ο γιος μου δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν τον δοκίμασα να τον έχω χωρίς πάνα. Τον Αύγουστο λέω να δοκιμάσω, προς το παρόν το πάω πολύ χαλαρά, απλά αν θέλει να πάμε να κάνει τσισακια στην λεκάνη όπως κάνει κ η αδερφούλα του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Αφήστε το τότε για λίγο αργότερα δεν πειράζει..

Καλά κ εγώ με τον αποθηλασμο έχω δυσκολία γιατί ξέρω πόσο του αρέσει κ δεν μου πάει η καρδιά να του το σταματήσω. Αλλά για την τουαλέτα δεν χρειάζεται να πεις ότι δεν έχει άλλες πάνες. Θα πάτε να αγοράσετε βρακάκια όπως φοράει η μαμά, άφησε την αν θες να διαλέξει κ αυτή. Κ θα την πεις αν θέλει να φορέσει βρακάκια που είναι μεγαααααλο κορίτσι κ να κάνει τσισακια κ καμάκια στην τουαλέτα όπως η μαμά κ ο μπαμπάς. Στην αρχή μπορεί να της αρέσει γιατί θα το βρει σαν παιχνίδι. Οταν μάθει να κάνει στην τουαλέτα μπορεί κ μόνη της να αντιδράει κ να μην θέλει να φορέσει πάνα. Τουλάχιστον η κόρη μου έτσι ήταν, ο γιος μου δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν τον δοκίμασα να τον έχω χωρίς πάνα. Τον Αύγουστο λέω να δοκιμάσω, προς το παρόν το πάω πολύ χαλαρά, απλά αν θέλει να πάμε να κάνει τσισακια στην λεκάνη όπως κάνει κ η αδερφούλα του

 

Μα αυτο λέω, δεν θα απορησει γιατί ξαφνικά θα αρχίσει να φοράει βρακιά αντί πανας κλπ, ενώ υπάρχουν πάνες στα μαγαζιά;

 

Τα "μεγάλα παιδιά" δεν έχει αρχίσει να τα θαυμάζει ακόμα ώστε να της φανεί κίνητρο και γενικά δεν έχουμε πει ποτέ για κάτι ότι αυτό το κάνουν οι μεγάλοι οπότε δεν έχει συνηθίσει να της φαίνεται κάτι συγκλονιστικό. Αλλά μπορεί όταν αρχίσουμε εκπαίδευση να έχει αρχίσει να νιώθει θαυμασμό προς ο,τι κάνουν οι μεγάλοι. (Μας μιμείται σε πολλά πράγματα κ μας αντιγράφει, απλά δεν έχουμε πει ποτέ ότι κάνουμε κατι επειδή είμαστε μεγάλοι, κατάλαβες). Πάντως μια φίλη μου που έλεγαν όλοι στο παιδί ότι είναι μεγάλο στρεσαριστηκε και ήθελε να κάνει όλο μωρουδιακά πραγματα για να αποδείξει ότι είναι ακόμα μικρό. Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν.

 

Η κόρη μου αγαπάει πολύ τον Τίμο κι ενώ υπάρχει βιβλίο του Τιμου για εκπαίδευση τουαλέτας είναι με γιογιό. Αλλά εγώ δεν θέλω να πάρουμε γιογιό, οπότε δεν μπορώ να της πάρω και το βιβλίο. Έπρεπε να ήταν "ο Τίμος πηγαίνει στην τουαλέτα"! :razz:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα αυτο λέω, δεν θα απορησει γιατί ξαφνικά θα αρχίσει να φοράει βρακιά αντί πανας κλπ, ενώ υπάρχουν πάνες στα μαγαζιά;

 

Τα "μεγάλα παιδιά" δεν έχει αρχίσει να τα θαυμάζει ακόμα ώστε να της φανεί κίνητρο και γενικά δεν έχουμε πει ποτέ για κάτι ότι αυτό το κάνουν οι μεγάλοι οπότε δεν έχει συνηθίσει να της φαίνεται κάτι συγκλονιστικό. Αλλά μπορεί όταν αρχίσουμε εκπαίδευση να έχει αρχίσει να νιώθει θαυμασμό προς ο,τι κάνουν οι μεγάλοι. (Μας μιμείται σε πολλά πράγματα κ μας αντιγράφει, απλά δεν έχουμε πει ποτέ ότι κάνουμε κατι επειδή είμαστε μεγάλοι, κατάλαβες). Πάντως μια φίλη μου που έλεγαν όλοι στο παιδί ότι είναι μεγάλο στρεσαριστηκε και ήθελε να κάνει όλο μωρουδιακά πραγματα για να αποδείξει ότι είναι ακόμα μικρό. Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν.

 

Η κόρη μου αγαπάει πολύ τον Τίμο κι ενώ υπάρχει βιβλίο του Τιμου για εκπαίδευση τουαλέτας είναι με γιογιό. Αλλά εγώ δεν θέλω να πάρουμε γιογιό, οπότε δεν μπορώ να της πάρω και το βιβλίο. Έπρεπε να ήταν "ο Τίμος πηγαίνει στην τουαλέτα"! :razz:

μην κολλας στις λεξεις

παρε τον τιμο,κ εσυ απλα θα της πεις κ για την τουαλετα

τι ακριβως θελεις να πεις στην μικρη δλδ για την πανα;ας πουμε να την αφησεις μεχρι να φοραει το μεγαλυτερο νουμερο που υπαρχει,οποτε ναι μετα δ θα εχει να παρετε αλλα;πραγματικα δ καταλαβαινω

φανταζομαι οτι ειναι καλυτερο κ απο θεμα υγιεινης να μην φοραει πανα, συμφωνεις φανταζομαι.αλλα δ ειναι δελεαρ για την μικρη,λογικο

οπως κ να το κανουμε,μεγαλωσε.δ ειναι μωρακι.2-3χρ ειναι καλη στιγμη να δοκιμασει να κανει σε τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα αυτο λέω, δεν θα απορησει γιατί ξαφνικά θα αρχίσει να φοράει βρακιά αντί πανας κλπ, ενώ υπάρχουν πάνες στα μαγαζιά;

 

Τα "μεγάλα παιδιά" δεν έχει αρχίσει να τα θαυμάζει ακόμα ώστε να της φανεί κίνητρο και γενικά δεν έχουμε πει ποτέ για κάτι ότι αυτό το κάνουν οι μεγάλοι οπότε δεν έχει συνηθίσει να της φαίνεται κάτι συγκλονιστικό. Αλλά μπορεί όταν αρχίσουμε εκπαίδευση να έχει αρχίσει να νιώθει θαυμασμό προς ο,τι κάνουν οι μεγάλοι. (Μας μιμείται σε πολλά πράγματα κ μας αντιγράφει, απλά δεν έχουμε πει ποτέ ότι κάνουμε κατι επειδή είμαστε μεγάλοι, κατάλαβες). Πάντως μια φίλη μου που έλεγαν όλοι στο παιδί ότι είναι μεγάλο στρεσαριστηκε και ήθελε να κάνει όλο μωρουδιακά πραγματα για να αποδείξει ότι είναι ακόμα μικρό. Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν.

 

Η κόρη μου αγαπάει πολύ τον Τίμο κι ενώ υπάρχει βιβλίο του Τιμου για εκπαίδευση τουαλέτας είναι με γιογιό. Αλλά εγώ δεν θέλω να πάρουμε γιογιό, οπότε δεν μπορώ να της πάρω και το βιβλίο. Έπρεπε να ήταν "ο Τίμος πηγαίνει στην τουαλέτα"! :razz:

Μάλλον είναι ανάλογα στο παιδί. Εμένα όταν κάνει κάτι κ του λέω τι μεγάλο αγόρι που είναι χαίρεται κ χαμογελάει διάπλατα. Αλλά αν δεν θέλετε δεν χρειάζεται να της πείτε ότι είναι μεγάλο κορίτσι, πες της απλά αν θέλει να φοράει βρακάκι κ να κάνει τσισακια όπως η μαμά! Στην κόρη μου όταν την πήγαινα για να την ενθαρρύνω να κάνει της έλεγα ότι η τουαλέτα θέλει να φάει κ να πιει, όπως εμείς τρώμε φαγητό κ πίνουμε νερό κ γάλα έτσι κ η τουαλέτα θέλει κ στεναχωριέται αν δεν κάνουμε τσισακια κ κακακια. Οπότε κ έκανε για να χαρεί η τουαλέτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ όπως και στον αποθηλασμο έχω μια δυσκολία στο να πω ότι "πλέον θα κάνουμε το ταδε-δεν θα ξανακάνουμε το τάδε". Δεν μου κολλάει, νιώθω ότι θα σκεφτεί το πολύ απλό και λογικό "γιατί;" Αφού μια χαρά βολεύονται με την πάνα, με το θηλασμό, με την πιπίλα όσα έχουν, γιατί να δεχτούν ότι θα τα σταματήσουν; Κι έτσι μπλοκάρω. Δεν μου βγαίνει πχ να πω ότι μου τελείωσε το γάλα ή ότι δεν έχει πάνες το σουπερμάρκετ, γιατί δεν ισχύει. Και μπλοκάρω!

Όχι θα πεις ότι μεγαλώνει και για αυτό θα φοράει ωραίο βρακάκι από εδώ και πέρα. Θα πηγαίνει στην τουαλέτα όπως η μαμά και ο μπαμπάς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vicky86 είπε:

μην κολλας στις λεξεις

παρε τον τιμο,κ εσυ απλα θα της πεις κ για την τουαλετα

τι ακριβως θελεις να πεις στην μικρη δλδ για την πανα;ας πουμε να την αφησεις μεχρι να φοραει το μεγαλυτερο νουμερο που υπαρχει,οποτε ναι μετα δ θα εχει να παρετε αλλα;πραγματικα δ καταλαβαινω

φανταζομαι οτι ειναι καλυτερο κ απο θεμα υγιεινης να μην φοραει πανα, συμφωνεις φανταζομαι.αλλα δ ειναι δελεαρ για την μικρη,λογικο

οπως κ να το κανουμε,μεγαλωσε.δ ειναι μωρακι.2-3χρ ειναι καλη στιγμη να δοκιμασει να κανει σε τουαλετα

 

Ναι δεν θέλω να φτάσει μέχρι όντως να μην υπάρχει νούμερο, αλλα δεν θέλω να πω ουτε ψέματα ούτε ότι πλέον σταματάμε να κάνουμε κάτι επειδή απλά έτσι αποφασίσαμε, να μην φοράει πλέον πάνα και να φοράει βρακι. Το ίδιο θέμα έχω και με τον θηλασμό, δηλαδή θέλω να τον κόψει σιγά σιγά, αλλά δεν μου κολλάει να της θέσω ότι πχ "πλέον δεν θα κοιμάσαι θηλάζοντας" ή "δεν θα πίνεις πρωί, θα πίνεις μόνο βράδυ"  Νιώθω ότι από το μυαλουδακι τους περνάει ένα τεράστιο "γιατί". Γιατί δηλαδή τους σταματάμε/αλλάζουμε κάτι που ξέρουν από πάντα. Για την πάνα μετά τα 2μισι θα προσπαθήσουμε. Απλά της λέμε πού και πού αν θέλει να κάτσει στη λεκάνη αλλά λέει όχι. Με τον θηλασμό νιώθω ότι έχασα ευκαιρία πριν κάνα τρίμηνο που είχα κάτι δερματίτιδες στο στήθος και που όντως υπήρχε ορατός για εκείνη λόγος να μην πίνει.

 

πρίν από 27 λεπτά , mama16 είπε:

Μάλλον είναι ανάλογα στο παιδί. Εμένα όταν κάνει κάτι κ του λέω τι μεγάλο αγόρι που είναι χαίρεται κ χαμογελάει διάπλατα. Αλλά αν δεν θέλετε δεν χρειάζεται να της πείτε ότι είναι μεγάλο κορίτσι, πες της απλά αν θέλει να φοράει βρακάκι κ να κάνει τσισακια όπως η μαμά! 

 

Μα αυτό σου λέω, δεν θα σκεφτεί γιατί να το κάνουμε αυτό αφού μια χαρά είναι με τις πάνες της; 

 

 

 

πρίν από 14 λεπτά , Super.mum είπε:

Όχι θα πεις ότι μεγαλώνει και για αυτό θα φοράει ωραίο βρακάκι από εδώ και πέρα. Θα πηγαίνει στην τουαλέτα όπως η μαμά και ο μπαμπάς. 

 

Και τόσο εύκολα το δέχονται αυτό βρε παιδιά; Εντύπωση μου κάνει. Το ότι ξαφνικά μας κάπνισε να τους αλλάξουμε μια συνήθεια; Εγώ ξέρω ότι πρέπει να γίνει αναγκαστικά, αλλά στο παιδί δεν φαίνεται παράλογο; Δεν αντιδρά για αυτό το "από εδώ και πέρα έτσι";

 

 

Δεν ξέρω, η όλη διαδικασία που ενώ το παιδί τόσο καιρό είναι καθαρό με την πανιτσα του, ξαφνικά για ένα διάστημα το αφήνουμε να λερώνεται πάνω του ώστε να αναγκαστει να θελήσει να πάει τουαλέτα, μου φαίνεται κάπως. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν γίνεται αλλιώς και ότι έτσι γινόταν πάντα, αλλά νιώθω ότι το παιδί αντί να θελήσει να πάει τουαλέτα θα θελήσει πολύ απλά να ξαναβάλει πάνα όπως ήταν τόσο καιρό. Οπότε εκεί θα αναγκαστούμε να πούμε ψέματα ότι δεν έχει πάνες το μαγαζί, δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες κλπ, γιατί αλλιώς απλά θα απορεί γιατί ξαφνικά αποφασίσαμε να μην ξανααγορασουμε.

 

Και το ίδιο νιώθω για τον θηλασμό. Ότι θα σκεφτεί (και ήδη νιώθω ότι το σκέφτεται) ότι αφού εγω είμαι εκεί, το στήθος μου είναι εκεί, το γάλα είναι μέσα στο στήθος, όλα στη θέση τους, γιατί ξαφνικά στα καλά καθούμενα της λέω "δεν θα σου δώσω τώρα, μόνο το βράδυ" ή "δεν θα σε κοιμισω έτσι όπως κοιμάσαι δύο χρόνια, θα σου διαβάσω παραμύθι" (που καταλήγει στο να ταλαιπωριομαστε τελικά όλοι γιατί δεν την παίρνει ο ύπνος αλλά είναι σε ώρα νύστας με αποτέλεσμα να σπαραξει και να καταλήξουμε τελικά πάλι να κοιμηθεί θηλάζοντας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μεταξύ εγώ τώρα γελάω μόνη μου, γιατί σκέφτομαι "τι γιατί; γιατί κλ*νει το γατί" (πολύ ώριμο, το ξέρω).

 

Γιατί έτσι κάνουν τα παιδάκια όταν μεγαλώνουν είναι μια καλή απάντηση. Το ίδιο θα έλεγα και για το γάλα, όταν νιώσεις ότι θέλεις να το κόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ξέρω αν έχει καταλάβει όμως την έννοια "μεγαλώνω". Δηλαδή όταν βλέπει μωρά δεν ξέρω αν καταλαβαίνει ότι θα μεγαλώσουν ή ότι κάποτε ήταν κι αυτή μωρό και μεγαλώνει κλπ. (Της δείχνουμε φωτογραφίες που ήταν μωρό αλλά δεν καταλαβαίνει ότι είναι η ίδια. Ψιλοασχετο βέβαια αυτό αλλά επειδή βλέπω ότι όλες αναφερθήκατε στο μεγάλωμα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το υπεραναλύεις πάντως και μπλοκάρεις εσύ η ίδια. Σαν να δημιουργείς μια κλειστή λούπα που δεν σου προσφέρει κανένα ανοιχτό σημείο για να ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, το είπα ότι μπλοκάρω. Ίσως επειδή δεν μου δείχνει και η μικρή ακόμα κανένα σημάδι, οπότε γι'αυτό μου φαίνεται ότι απλα θα αποφασίσω κ θα ανακοινώσω (που είναι πολύ λογικό να αντιδράσει). Ίσως όταν το παιδί αρχίζει και δείχνει σημάδια να είναι πιο εύκολο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@little lambε οχι κ δυο χρονια ηταν καθαρο με την πανα του

ακριβως το ιδιο με το να τα κανει πανω του ειναι.απλα δ λερωνει κδ το αισθανομαστε εμεις

τα παιδια ειναι πολυ ευπροσαρμοστα

γτ δλδ να μην αναρωτηθει το γιατι στα 2,5;εχεις βρει τι θα της πεις τοτε;

ασε που τωρα ειναι ιδανικα.συνηθως τα γιατι τα ρωτανε μετα τα 3-4

αν δ θελεις,το αφηνεις για οταν το ζητησει μονη να αλλαξει κτ.κ για το θηλασμο παιζει,για την πανα μεχρι να παει σχολειο μαλλον οχι

οσο για τον θηλασμο,αν εσυ θες να θηλαζετε οποτε κ οσο θελει,συνεχιστε

αν θες να σταματησεις λογικο να της πεις κτ τετοιο.δ θα πεις στο παιδι πχ,ακου αγαπη μου,γαλα εχω,αλλα θελω να σου κανω αδερφακι κ επειδη δ θελω ταντεμ καιρος να το κοψεις εσυ:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για όλες τις μεγάλες αλλαγές τον προετοίμαζα, δηλαδή κάποιους μήνες πριν βγάλει την πάνα είχα βάλει στο μπάνιο γιογιο, και του είχα εξηγήσει τι θα γίνει σε λίγο καιρό. 

στο ''γιατί'' της πάνας απαντούσα πως το παιδιά όταν μεγαλώνουν την βγάζουν, έβλεπε και ο ίδιος τα μεγαλύτερα που δεν φορούσαν και ζήλευε.

@Mamaloulou μην απογοητεύεσαι, το παιδάκι σου είναι μικρό ακομα, νομίζω πως αυτή η αντίδραση δείχνει ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν σου δίνει κανένα σημάδι, ίσως δεν είναι έτοιμη. Μικρή είναι ακόμη, δεν την πήραν δα και τα χρόνια. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να ξεκινήσεις εκπαίδευση σε παιδί που δεν δείχνει κανένα σημάδι ετοιμότητας, οπότε αν σου είπε κι η παιδίατρος να περιμένεις, μην αγχώνεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Ilaeira είπε:

Μα αν δεν σου δίνει κανένα σημάδι, ίσως δεν είναι έτοιμη. Μικρή είναι ακόμη, δεν την πήραν δα και τα χρόνια. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να ξεκινήσεις εκπαίδευση σε παιδί που δεν δείχνει κανένα σημάδι ετοιμότητας, οπότε αν σου είπε κι η παιδίατρος να περιμένεις, μην αγχώνεσαι. 

 

Ναι δεν είχαμε σκοπό να ξεκινήσουμε τώρα, όλα τα γνωστά μου παιδιά γύρω στα 3 άρχισαν προσπάθειες, οπότε μετά τα 2μισι θα προσπαθούσα. Εκτός βέβαια αν μας δείξει σημάδια. Απλά είδα που έγραψε η super Mum που θυμόμουν ότι έχουν σχεδόν ίδια ηλικία και πήρα αφορμή κι έγραψα.

 

πρίν από 25 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ για όλες τις μεγάλες αλλαγές τον προετοίμαζα, δηλαδή κάποιους μήνες πριν βγάλει την πάνα είχα βάλει στο μπάνιο γιογιο, και του είχα εξηγήσει τι θα γίνει σε λίγο καιρό. 

 

Εμείς το λέμε ένα χρόνο που βλέπει το στεφανάκι στο μπάνιο.

 

πρίν από 26 λεπτά , vicky86 είπε:

οχι κ δυο χρονια ηταν καθαρο με την πανα του

ακριβως το ιδιο με το να τα κανει πανω του ειναι.απλα δ λερωνει κδ το αισθανομαστε εμεις

 

Το ίδιο είναι να στάζουν τα τσισα στα πόδια τους, να βρέχονται τα ρούχα τους κλπ; Εγώ νομίζω θα σκέφτεται "γιατί με αφήνουν να λερώνομαι ενώ είχα τις πάνες" :-P

 

πρίν από 28 λεπτά , vicky86 είπε:

γτ δλδ να μην αναρωτηθει το γιατι στα 2,5;εχεις βρει τι θα της πεις τοτε;

ασε που τωρα ειναι ιδανικα.συνηθως τα γιατι τα ρωτανε μετα τα 3-4

αν δ θελεις,το αφηνεις για οταν το ζητησει μονη να αλλαξει κτ.κ για το θηλασμο παιζει,για την πανα μεχρι να παει σχολειο μαλλον οχι

οσο για τον θηλασμο,αν εσυ θες να θηλαζετε οποτε κ οσο θελει,συνεχιστε

αν θες να σταματησεις λογικο να της πεις κτ τετοιο.δ θα πεις στο παιδι πχ,ακου αγαπη μου,γαλα εχω,αλλα θελω να σου κανω αδερφακι κ επειδη δ θελω ταντεμ καιρος να το κοψεις εσυ

 

Ναι φυσικά και μπορεί να ρωτήσει στα 2,5 απλά μπορεί μεχρι τότε να έχει δείξει σημάδια ετοιμότητας. Ή να έχει κόψει τον θηλασμό κ να μην της πέσουν μαζεμένες οι αλλαγές. Δεν εννοώ ότι θα μας ρωτήσει "γιατί", ακόμα δεν κάνει ερωτήσεις, απλά θα αναρωτηθεί φαντάζομαι γιατί της βγάλαμε την πάνα και λερωνεται. Με την ίδια απορία-απογοητευση που έχει όταν λέμε ότι δεν θα κοιμηθεί θηλάζοντας (δεν έχει πετύχει ποτέ by the way)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mamaloulou said:

Εμένα απλά με αγχώνει το σχολείο.Δεν ξέρω εάν σε δημόσιο παιδικό σταθμό δέχονται παιδιά με πάνα 

Δεν υπάρχει νόμος που λέει ότι δεν επιτρέπεται ένα παιδί στα 2 1/2 που φοράει να πάει σχολείο. Αν αρνηθούν να πάρουν το παιδί τότε να ζητήσεις να δεις την οδηγία/νόμο/ανακοίνωση/φεκ που να λέει ότι τα παιδιά με πάνα δεν επιτρέπονται στους παιδικούς. Αυτό είναι είναι κάτι που έχει επικρατήσει γιατί σε κάποια δημόσια δεν έχουν τους χόρους και τα άτομα ώστε να αλλάζουν το παιδί .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ναι φυσικά και μπορεί να ρωτήσει στα 2,5 απλά μπορεί μεχρι τότε να έχει δείξει σημάδια ετοιμότητας. Ή να έχει κόψει τον θηλασμό κ να μην της πέσουν μαζεμένες οι αλλαγές. Δεν εννοώ ότι θα μας ρωτήσει "γιατί", ακόμα δεν κάνει ερωτήσεις, απλά θα αναρωτηθεί φαντάζομαι γιατί της βγάλαμε την πάνα και λερωνεται. Με την ίδια απορία-απογοητευση που έχει όταν λέμε ότι δεν θα κοιμηθεί θηλάζοντας (δεν έχει πετύχει ποτέ by the way)

 

Δεν κατάλαβα. Λες στο παιδί ότι δεν θα κοιμηθεί θηλάζοντας; Και περιμένεις να σου πει ΟΚ; Αν μη τι άλλο, τότε είναι που θα αντιδράσει περισσότερο και θα το έχει στο μυαλό της.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb τόση ανάλυση για την πάνα ούτε εγω δεν είχα κάνει! πριν αρχίσουμε δλδ την εκπαίδευση, μετά έγραψα σελίδες επι σελίδων κ φυσικά δεν είμαι κ παράδειγμα επιτυχίας, αλλά πραγνατικα με ξεπέρασες. Βλέπω άλλες μαμάδες που λενε έτσι απλα ότι ανακοίνωσαν κάτι κ αναρωτιέμαι γιατί για κάποιες άλλες τα πάντα είναι κάτι τόσο εναγώνιο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Δεν κατάλαβα. Λες στο παιδί ότι δεν θα κοιμηθεί θηλάζοντας; Και περιμένεις να σου πει ΟΚ; Αν μη τι άλλο, τότε είναι που θα αντιδράσει περισσότερο και θα το έχει στο μυαλό της.

 

Μα αυτό έχω ακούσει από τους πάντες, γιατρούς, εδώ, συμβούλους για το πώς να κόψει τον βραδινό θηλασμό. Ότι θα του πεις πως θα διαβάσετε παραμύθι, πως θα του χαϊδεψεις την πλάτη κλπ για να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα αυτό έχω ακούσει από τους πάντες, γιατρούς, εδώ, συμβούλους για το πώς να κόψει τον βραδινό θηλασμό. Ότι θα του πεις πως θα διαβάσετε παραμύθι, πως θα του χαϊδεψεις την πλάτη κλπ για να κοιμηθεί.

ναι απλα μαλλον δεν εννοουν οτι θα βγαλεις ανακοινωση: κομμενος ο θηλασμος, θα κοιμηθεις με παραμυθι. Καπως το ξεγελας, του λες ελα να σου πω πρωτα ενα παραμυθι, ελα να σου χαιδεψω την πλατουλα κλπ... Να ήταν 4 ετών να το καταλάβω. Κάτω από 2 δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, little lamb said:

 

Μα αυτό έχω ακούσει από τους πάντες, γιατρούς, εδώ, συμβούλους για το πώς να κόψει τον βραδινό θηλασμό. Ότι θα του πεις πως θα διαβάσετε παραμύθι, πως θα του χαϊδεψεις την πλάτη κλπ για να κοιμηθεί.

ο αποθηλασμός θα είναι μία μεγάλη αλλαγή, πάντα οι μεγάλες αλλαγές φέρνουν αναστάτωση στα παιδιά και φυσικά οι πρώτες ημέρες θα είναι πιο δύσκολες, θέλει λίγο χρόνο ώστε να γίνει η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...