Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα του μεσημεριανού ύπνου με έχει προβληματίσει, αλλά πρώτον η κοπέλα τον κοιμίζει πανεύκολα και δεύτερον, βλέπω ότι το 12ωρο συνολικά το χρειάζεται, που δεν γίνεται να το κλείσει μόνο με βραδυνό ύπνο. Τα σ/κ συχνά δεν τον βάζω να κοιμηθεί, και στις γιορτές τις μισές μέρες επίσης δεν κοιμήθηκε. Όμως απότ ο απόγευμα και μετά είναι πολύ κουρασμένος, γκρινιάρης,θυμώνει εύκολα όταν απογοητευτεί κλπ. δεν αξίζει τον κόπο. Φυσικά έχω αποδεχτεί ότι μεσηεριανός ύπνος δεν συμβαδίζει με βραδινό, έχουμε προσαρμόσει το πρόγραμμά μας ώστε να χαλαρώνουμε με τον άντρα μου λίγο και όσο είναι ξύπνιος, πχ βλέπουμε κάποια ταινία κ ο μικρός χουχουλίαζει στον καναπέ ή διαβάζει κάτι ή χαλαρώνει, για να μην περιμ΄ένουμε μόνο πότε θα κοιμηθεί. Δεν μ ου αρέσει που κοιμάται μετά τις 10.30 τις περ

Σχετικά με το πρόγραμμα γενικά, έχω και την ιδιορρυθμία να είμαι συνεχώς με το ρολόι, αλλά γενικά δεν είμαι σίγουρη ποια είναι τα όρια της φυσιολογικής συμπεριφοράς ενός τρίχρονου, και της ανεξέλεγκτης συμπεριφοράς λόγω έλλειψης κανόνων. Δηλδή σε ποιο σημείο πρε΄πει ο γονιός να πει ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό γιατί τώρα είναι η ώρα να κάνουμε κάτι. Κ¨αποια πράγματα σίγουρα είναι αναμενόμενα, αλλά σε κάποια άλλα δεν ξέρω ως ποιο σημείο πρέπει να "διαλέγω τις μάχες". Είναι τριών χρονών πια, δεν είναι μωρό. 

 

Για το άγχος αν κατουρηθεί, δεν ξέρω γιατί με πιάνει τόσο. Ίσως γιατί θέλω επιτέλους να πω οτι τελειώσαμε και βγάλαμε την πάνα οριστικά, και όσο συμβαίνουν τα ατυχήματα δεν το νιώθω, σαν κα΄πως να έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει ανα πάσα στιγμή να προλαβαίνω το ατύχημα. 

Δηλαδή ένα παιδί που είναι σπίτι τι κάνει, κοιτάει το ταβάνι όλη μέρα; 

προφανώς βλέπω διαφορά στον ύπνο ανάλογα με το πόσο έχει κινηθεί έξω, αλλά εννοείται ότι ολη μέρα είναι απασχολημένος πνευματικά. 

όχι, δεν φοβάμαι αυτό. απλώς αν πχ βλέπω ότι παίζει ήρεμα με κάτι, που θα του πάρει αρκετή ώρα, και έχουε πχ ένα μισάωρο σίγουρα στη διάθεσ΄λη μας να δούμε καμιά σειρά, δεν το απολαμβάνω αν σκέφτομαι ότι εκείνη την ώρα μπορεί να κατουρηθεί. ή όταν τρώμε στη βεράντα που το κάνουμε συχνά, και μετά καθόμαστε, και ο μιρκός παίζει με διάφορα και βασικά δεν ασχολείται μαζί μας, πάλι εκεί δεν μπορώ να χαλαρώσω αν σκέφτομαι ότι δεν θα τον κοιτάω συνεχώς για να δω αν θέλει τουαλέτα να τον πάω.

με την εμπειρια καταλαβαινεις τις χαμενες μαχες οποτε δ μπαινεις καν στον κοπο

αν εχετε ραντεβου για εμβολιο τηρεις πιο αυστηρα το προγραμμα,με τον αντιστοιχο προγραμματισμο φυσικα.θα υπολογισεις υπεραρκετο χρονο κ ας πατε νωριτερα

αν εχετε σκοπο να πατε βολτα μονοι,δ εγινε κτ κ αν ακυρωθει

αν σας περιμενουν φιλοι,οκ ενημερωνεις κ ας αργησεις κ μιση ωριτσα.καπως ετσι παει με ενα παραδειγμα

δ καθεσαι να παρακαλας ενα τριχρονο να παει να κατουρησει καθε διωρο με το ρολοι στο χερι,ουτε καθεσαι να περιμενεις με τις ωρες ενω χαζολογαει αντι να τρωει.παραδειγματα αναφερω,οχι συγκεκριμενα για εσας

αλλα με ενα παιδι κ ελευθερα απογευματα ,μου φαινεται περιεργο να εισαι με το ρολοι για να βγει το προγραμμα της ημερας.κ πολυ κουραστικο κ πολυ αγχωτικο

δ ειναι κακο να συμβαινουν ατυχηματα,ετσι θα μαθει να μην εχει.νιωθεις τοσο πολυ την αναγκη να πεις οτι βγαλατε την πανα,που λογικο να εισαι στην τσιτα,κ γι αυτο αντιδρα μονο μαζι σου τοσο πολυ το παιδι

 

κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με την ντινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν μου φανεί ότι κάνει κίνηση σαν να σφίγγεται τρέχω να φέρω το γιογιό ή τον πηγαίνω σηκωτό στην τουαλέτα κ μάλλον αυτό τον έχει εκνευρίσει. 

Σε αυτό το σχόλιο μου θυμίζεις την γιαγιά μας στην αρχή που μολις έβλεπε το παιδί να γίνεται πιο ανήσυχο μου έλεγε να τον πάω για τσισα. Δεν είχε άδικο, αλλα ήθελα πρώτα να μάθει το παιδί να το λέει από μόνο του και δεύτερο να διαχειρίζεται την ανάγκη του, το σώμα του. 

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

όταν ήθελα επι τέλους κάποια στιγμή να χαλαρώσω του έβαζα πάνα για να μην έχω την αγωνία αν θα μου το πει ή πού θα κατουρήσει. μπορεί αυτό να τον έχει μπερδέψει.

Σίγουρα τον έχει μπερδέψει. Ή μαμά σε αυτή την φάση πρέπει να είναι σταθερη, σίγουρη όσο γίνεται, και να έχει μία γραμμή. 

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

γενικα όλη η μέρα περναει με μια απίστευτη χρονοτριβή κ αναμονή κ αργεί κ να κοιμηθεί,

Γιατί πρέπει να γίνονται όλα γρήγορα? Αυτή ή χρονοτριβή βλέπεις να είναι δυσλειτουργικη για την οικογένεια? Διαβαζοντας σε νιώθω πως έχεις πολύ άγχος. Πέρασα παρόμοια φαση, που κοιτουσα κι εγώ το ρολόι για να μην βγούμε εκτος προγράμματος. Κατέληξα στο συμπέρασμα πως τα παιδάκια μας μία φορά είναι μικρούλια. Μία ώρα απόκλιση και μισή δεν είναι λόγος για να μας κατατρώει το άγχος, όταν δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη υποχρέωση στο καθημερινό πρόγραμμά μας. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ε το καλοκαίρι που θα είναι πια 2, δεν θα του δίνεις μπιμπερό φαντάζομαι.. Και εγώ έτσι τον κοίμιζα μέχρι 10 μηνών . Μετά δεν ήθελε γάλα . Προσπάθησα και αργότερα σε ποτηράκι αλλά δεν.. Οπότε δεν πίνει γάλα από τότε. αν πίνει γάλα, θα του το δίνεις νωρίτερα, ώστε να έχει πάει τουαλέτα. Βραδινό μπιμπερό και κόψιμο πάνας, αδύνατο μου φαίνεται. Εκτός να δεν κόψεις και τη βραδινή τότε. Και αυτό γίνεται. Μικρός θα είναι ακόμη.

Βασικά δεν είναι ακριβώς μπιμπερό θεωρείτε εκπαιδευτικό ποτηράκι , της nuk. Αλλά ναι έτσι τον κοιμίζω .. αν δεν το πάρει στο κρεβάτι κάνει υστερία :( 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! 

ο μικρος μου εκανε μια προοδο ως προς το κοψιμο της πανας..ήταν πολυ΄αρνητικος όπως σας είχα πει..αλλά επειδη δεν τον έβλεπα να μην καταλαβαίνει αποφάσισα το σάββατο που πέρασε να του βγλώ την πάνα και του εξήγησα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και θα έχουμε κόποιες μονο για όταν κοιμάται. του άφησα και το γιογιο δίπλα και ξεκίνησε να πηγαινει για τα τσια...την πρωτη μερα ενώ κανει κακα το πρωι δεν έκανε και με τα χίλια ζόρια έκανε το βράδυ σχεδον, από την επομένη μερα Κυριακή ξεκίνησε να κάνει και τα κακά του..δευτερα τρίτη και σήμερα δεν τον πήγα παιδικο (αφου δεν δουλέυω αυτη την εβδομάδα) ώστε να συνεχίσουμε το ιδιο. Βγαίνουμε και έξω κανονικά χωρίς πάνα. από αυτχήματα αυτές τις μέρες εχουν τύχει 3-4 φορές μονο αππο τσία. Νομίζω ότι είμαστε σε καλο δρόμο ...εσείς τι λετε? 

Επίσης το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή ειναι ο παιδικός σταθμός...Σήμερα αποφάσισα να πάω απο εκεί να ρωτήσω πότε είναι καλή ιδέα να τον πάω ...πήγα με πολύ καλή διάθεση..αλλά δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά η απάντησεις τις με εκνεύρισαν..μου λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα. επίσης μου είπε οτι και 1 και 2 εβδομάδες να τον κρατήσω σπίτι χωρίς πάνες δεν θεωρειται οτι το παιδί εχει κοψει την πάνα και οτι αυτή δεν θα το ρισκάρει να της τυχει ατύχημα και οτι θα του βάζω πανα βρακάκι στον παιδικό....επίσης οτι ο μικρός μου γενικα κάνει πολύ τσία γτ του αλλάζανε πάνα και 2 φορές μεσα στην μερα( το οποίο δεν σχολίασα γτ μου τον δίνανε τα μεσημέρια και μόλις βγαίναμε απο την πόρτα τπυ παιδικού ανακάλυπτα 'οτι το παιδί είχε κα΄νει κακα του και μάλιστα πολύ ώρες γτ ειχε συγκαει!,τέσπα) και οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..μου ακόυστηκαν λίγο κάπως όλα αυτα? δεν ξερω αν πετυχαίνει σε κάποια παι΄δακια...στο δικο μου θεωρω οτι είναι πισωγύρισμα και οτι θα μπερδευτεί αν μετά απο μια εβδομάδα του βαζω πάνα τα πρωινα στο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, sweety** said:

Καλησπέρα σας! 

ο μικρος μου εκανε μια προοδο ως προς το κοψιμο της πανας..ήταν πολυ΄αρνητικος όπως σας είχα πει..αλλά επειδη δεν τον έβλεπα να μην καταλαβαίνει αποφάσισα το σάββατο που πέρασε να του βγλώ την πάνα και του εξήγησα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και θα έχουμε κόποιες μονο για όταν κοιμάται. του άφησα και το γιογιο δίπλα και ξεκίνησε να πηγαινει για τα τσια...την πρωτη μερα ενώ κανει κακα το πρωι δεν έκανε και με τα χίλια ζόρια έκανε το βράδυ σχεδον, από την επομένη μερα Κυριακή ξεκίνησε να κάνει και τα κακά του..δευτερα τρίτη και σήμερα δεν τον πήγα παιδικο (αφου δεν δουλέυω αυτη την εβδομάδα) ώστε να συνεχίσουμε το ιδιο. Βγαίνουμε και έξω κανονικά χωρίς πάνα. από αυτχήματα αυτές τις μέρες εχουν τύχει 3-4 φορές μονο αππο τσία. Νομίζω ότι είμαστε σε καλο δρόμο ...εσείς τι λετε? 

Επίσης το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή ειναι ο παιδικός σταθμός...Σήμερα αποφάσισα να πάω απο εκεί να ρωτήσω πότε είναι καλή ιδέα να τον πάω ...πήγα με πολύ καλή διάθεση..αλλά δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά η απάντησεις τις με εκνεύρισαν..μου λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα. επίσης μου είπε οτι και 1 και 2 εβδομάδες να τον κρατήσω σπίτι χωρίς πάνες δεν θεωρειται οτι το παιδί εχει κοψει την πάνα και οτι αυτή δεν θα το ρισκάρει να της τυχει ατύχημα και οτι θα του βάζω πανα βρακάκι στον παιδικό....επίσης οτι ο μικρός μου γενικα κάνει πολύ τσία γτ του αλλάζανε πάνα και 2 φορές μεσα στην μερα( το οποίο δεν σχολίασα γτ μου τον δίνανε τα μεσημέρια και μόλις βγαίναμε απο την πόρτα τπυ παιδικού ανακάλυπτα 'οτι το παιδί είχε κα΄νει κακα του και μάλιστα πολύ ώρες γτ ειχε συγκαει!,τέσπα) και οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..μου ακόυστηκαν λίγο κάπως όλα αυτα? δεν ξερω αν πετυχαίνει σε κάποια παι΄δακια...στο δικο μου θεωρω οτι είναι πισωγύρισμα και οτι θα μπερδευτεί αν μετά απο μια εβδομάδα του βαζω πάνα τα πρωινα στο σχολείο...

Καταρχήν μπράβο για την πρόοδο, ο μικρούλης τα πηγαίνει εξαιρετικά. Τώρα για τον παιδικό και αυτά που άκουσες.. δεν έχω λόγια.. Μπράβο για την ψυχραιμία σου.Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να υπαγορεύει ότι θα δέχονται μόνο παιδάκια πού φοράνε πάνα ή παιδάκια που την έχουν κόψει καιρό πριν? Προφανώς ή τύπισσα ήθελε να την κόψετε στις διακοπές για να τον βρει έτοιμο. Εγώ θα της έλεγα , αν δεν υπάρχει τέτοιος κανονισμός, γραπτός, να μην διανοηθεί καν να του φορέσει πάνα, ή να το αφήσει κατουρημένο σε περίπτωση ατυχήματος. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω απολυτα με την γιοβαννα. Αρχικα μπραβο που ειχατε φοβερη εξελιξη! 

Δευτερον επρεπε ηδη να ειχες κανει παραπονα οταν τον επαιρνες συγκαμενο

Ο γιος μου την ειχε βγαλει οταν πηγε παιδικο, αλλα κ γενικα επειδη ηταν στο τμημα 2,5-3,5 στην ενημερωση των χριστουγεννων ειπαν οι δασκαλες οτι οσα παιδακια ειναι ετοιμα θα συνεργαστουν με τους γονεις να την βγαλουν την πανα. Οπως κ ειχαν ξεκινησει 2-3.δ ειπαν να περιμενουν την ανοιξη

Γενικα ειναι θεμα δασκαλας. Κ σε αλλους παιδικους βοηθανε(προσωπικα ειμασταν κ σε δημοσιο). Δ θελει/δ μπορει να δυσκολευτει εκεινη, οχι το παιδι

Το πρακτικο ειναι μονο να βαζεις αρκετες αλλαξιες. Κ αν τυχον εχει πολλα παιδακια κ ειναι μια μονο δασκαλα

Φυσικα κ θα ειναι πισωγυρισμα. Κ πως θα γινει δλδ να κατουραει λιγοτερες φορες την μερα; ειναι στον οργανισμο, κ φυσικα ποσα υγρα πινει

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , sweety** είπε:

οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..

Μου φαίνεται απίστευτο που το διαβάζω αυτό! Είναι δυνατον?!

 

πρίν από 44 λεπτά , sweety** είπε:

λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Δεν μας βολεύει εμάς τους φροντιστές η εποχή, όχι ότι τα παιδιά είναι προγραμματισμένα να κόβουν πάνα καλοκαίρι! Ο δικός μου την έκοψε Δεκεμβριο. 

 

Μίλησε με κάποιον υπεύθυνο, προϊστάμενο, διευθυντή. Δεν είναι δυνατόν το παιδί να είναι έτοιμο να κόψει πάνα και να πισωγυρισει επειδή βαριουνται να τον αλλάξουν ή να τον πάνε στην τουαλέτα! 

 

Μια χαρά τα πάει το παιδί, μπράβο σας! 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο έχει κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο το παιδί να συνεχίσετε έτσι.....!!! 

Για τον παιδικό πραγματικά δεν έχω λόγια, στον μεγάλο μου γιο όταν τότε ενημέρωσα την δασκάλα του στο παιδικό ότι θέλω να του κόψω την πάνα το πρωί την ενημέρωσα όταν πήγα να τον πάρω είχε ενημερώσει ήδη την υπευθυνη μου έδωσαν οδηγίες κ ξεκινήσαμε την εκπαίδευση... 

Στον μικρό μου γιο ή δασκάλα του από μόνη της μου είπε πως τον θεωρεί έτοιμο κ να του ξεκινήσουμε εκπαίδευση το προσπαθήσαμε ο μικρός τελικά ίσως δεν ήταν έτοιμος το αφήσαμε.... 

Τώρα για αυτό που λέει να τον μάθεις να πηγαίνει λίγες φορές τουαλέτα δε μπορώ να καταλάβω την λογική :? να μάθει δλδ να κρατιέται μέχρι να είναι έτοιμος να του φύγουν για να πάει τουαλέτα; πραγματικά δε μπορώ να το καταλάβω αυτο είναι κάτι που δεν ελέγχεται το πόσες φορές ένα παιδί ή ενήλικας ακόμα θα θέλει να πάει στη τουαλέτα... 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας! 

ο μικρος μου εκανε μια προοδο ως προς το κοψιμο της πανας..ήταν πολυ΄αρνητικος όπως σας είχα πει..αλλά επειδη δεν τον έβλεπα να μην καταλαβαίνει αποφάσισα το σάββατο που πέρασε να του βγλώ την πάνα και του εξήγησα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και θα έχουμε κόποιες μονο για όταν κοιμάται. του άφησα και το γιογιο δίπλα και ξεκίνησε να πηγαινει για τα τσια...την πρωτη μερα ενώ κανει κακα το πρωι δεν έκανε και με τα χίλια ζόρια έκανε το βράδυ σχεδον, από την επομένη μερα Κυριακή ξεκίνησε να κάνει και τα κακά του..δευτερα τρίτη και σήμερα δεν τον πήγα παιδικο (αφου δεν δουλέυω αυτη την εβδομάδα) ώστε να συνεχίσουμε το ιδιο. Βγαίνουμε και έξω κανονικά χωρίς πάνα. από αυτχήματα αυτές τις μέρες εχουν τύχει 3-4 φορές μονο αππο τσία. Νομίζω ότι είμαστε σε καλο δρόμο ...εσείς τι λετε? 

Επίσης το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή ειναι ο παιδικός σταθμός...Σήμερα αποφάσισα να πάω απο εκεί να ρωτήσω πότε είναι καλή ιδέα να τον πάω ...πήγα με πολύ καλή διάθεση..αλλά δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά η απάντησεις τις με εκνεύρισαν..μου λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα. επίσης μου είπε οτι και 1 και 2 εβδομάδες να τον κρατήσω σπίτι χωρίς πάνες δεν θεωρειται οτι το παιδί εχει κοψει την πάνα και οτι αυτή δεν θα το ρισκάρει να της τυχει ατύχημα και οτι θα του βάζω πανα βρακάκι στον παιδικό....επίσης οτι ο μικρός μου γενικα κάνει πολύ τσία γτ του αλλάζανε πάνα και 2 φορές μεσα στην μερα( το οποίο δεν σχολίασα γτ μου τον δίνανε τα μεσημέρια και μόλις βγαίναμε απο την πόρτα τπυ παιδικού ανακάλυπτα 'οτι το παιδί είχε κα΄νει κακα του και μάλιστα πολύ ώρες γτ ειχε συγκαει!,τέσπα) και οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..μου ακόυστηκαν λίγο κάπως όλα αυτα? δεν ξερω αν πετυχαίνει σε κάποια παι΄δακια...στο δικο μου θεωρω οτι είναι πισωγύρισμα και οτι θα μπερδευτεί αν μετά απο μια εβδομάδα του βαζω πάνα τα πρωινα στο σχολείο...

Ιδιωτικός παιδικός σταθμός είναι η δημόσιος? Εγώ στη θέση σου θα το έκανα θέμα κ θα πήγαινα σε ανώτερους, η ίδια η διευθύντρια το είπε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

είναι δημόσιος παιδικός σταθμός!κ όμως ναι Μ είπε ότι επειδή κάνει πολλές φορές τσια αυτό δεν δείχνει ότι είναι ετοιμος...Μίλησα με την υπεύθυνη από το τηλέφωνο χθες...μου είπε ότι εφόσον δεν φοράμε πάνα πλέον να τον πάω χωρίς πάνα κ ότι δεν κατάλαβα καλά τι Μ είπε η δασκάλα ( μια χαρά κατάλαβα ήταν ξεκάθαρη)αλλά επειδή το παιδί θα αλλάξει περιβάλλον είναι πολύ πιθανό να στρεσαριστει κ να του τύχουν ατυχήματα(πάνω από δύο φορές την εβδομάδα)τότε θα πρέπει να του βάλουν πάνα,επισης Μ είπε ότι λάθος εποχή διάλεξα ....θα τον πάω από Δευτέρα να δω ...ευχαριστώ γ τις απαντήσεις απλά ήθελα να δω αν είμαι εγώ παράλογη κ αν βλέπω λάθος τα πράγματα!!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/1/2021 at 8:16 ΜΜ, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας! 

ο μικρος μου εκανε μια προοδο ως προς το κοψιμο της πανας..ήταν πολυ΄αρνητικος όπως σας είχα πει..αλλά επειδη δεν τον έβλεπα να μην καταλαβαίνει αποφάσισα το σάββατο που πέρασε να του βγλώ την πάνα και του εξήγησα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και θα έχουμε κόποιες μονο για όταν κοιμάται. του άφησα και το γιογιο δίπλα και ξεκίνησε να πηγαινει για τα τσια...την πρωτη μερα ενώ κανει κακα το πρωι δεν έκανε και με τα χίλια ζόρια έκανε το βράδυ σχεδον, από την επομένη μερα Κυριακή ξεκίνησε να κάνει και τα κακά του..δευτερα τρίτη και σήμερα δεν τον πήγα παιδικο (αφου δεν δουλέυω αυτη την εβδομάδα) ώστε να συνεχίσουμε το ιδιο. Βγαίνουμε και έξω κανονικά χωρίς πάνα. από αυτχήματα αυτές τις μέρες εχουν τύχει 3-4 φορές μονο αππο τσία. Νομίζω ότι είμαστε σε καλο δρόμο ...εσείς τι λετε? 

Επίσης το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή ειναι ο παιδικός σταθμός...Σήμερα αποφάσισα να πάω απο εκεί να ρωτήσω πότε είναι καλή ιδέα να τον πάω ...πήγα με πολύ καλή διάθεση..αλλά δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά η απάντησεις τις με εκνεύρισαν..μου λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα. επίσης μου είπε οτι και 1 και 2 εβδομάδες να τον κρατήσω σπίτι χωρίς πάνες δεν θεωρειται οτι το παιδί εχει κοψει την πάνα και οτι αυτή δεν θα το ρισκάρει να της τυχει ατύχημα και οτι θα του βάζω πανα βρακάκι στον παιδικό....επίσης οτι ο μικρός μου γενικα κάνει πολύ τσία γτ του αλλάζανε πάνα και 2 φορές μεσα στην μερα( το οποίο δεν σχολίασα γτ μου τον δίνανε τα μεσημέρια και μόλις βγαίναμε απο την πόρτα τπυ παιδικού ανακάλυπτα 'οτι το παιδί είχε κα΄νει κακα του και μάλιστα πολύ ώρες γτ ειχε συγκαει!,τέσπα) και οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..μου ακόυστηκαν λίγο κάπως όλα αυτα? δεν ξερω αν πετυχαίνει σε κάποια παι΄δακια...στο δικο μου θεωρω οτι είναι πισωγύρισμα και οτι θα μπερδευτεί αν μετά απο μια εβδομάδα του βαζω πάνα τα πρωινα στο σχολείο...

 

Aυτό που περιγράφεις λέγεται παραμέληση. Έχεις επιλογή άλλου σταθμού; Αν όχι, ετοιμάσου για έγγραφη καταγγελία, συνήθως βοηθά στο να τηρούν τα τυπικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2021 at 8:16 ΜΜ, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας! 

ο μικρος μου εκανε μια προοδο ως προς το κοψιμο της πανας..ήταν πολυ΄αρνητικος όπως σας είχα πει..αλλά επειδη δεν τον έβλεπα να μην καταλαβαίνει αποφάσισα το σάββατο που πέρασε να του βγλώ την πάνα και του εξήγησα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και θα έχουμε κόποιες μονο για όταν κοιμάται. του άφησα και το γιογιο δίπλα και ξεκίνησε να πηγαινει για τα τσια...την πρωτη μερα ενώ κανει κακα το πρωι δεν έκανε και με τα χίλια ζόρια έκανε το βράδυ σχεδον, από την επομένη μερα Κυριακή ξεκίνησε να κάνει και τα κακά του..δευτερα τρίτη και σήμερα δεν τον πήγα παιδικο (αφου δεν δουλέυω αυτη την εβδομάδα) ώστε να συνεχίσουμε το ιδιο. Βγαίνουμε και έξω κανονικά χωρίς πάνα. από αυτχήματα αυτές τις μέρες εχουν τύχει 3-4 φορές μονο αππο τσία. Νομίζω ότι είμαστε σε καλο δρόμο ...εσείς τι λετε? 

Επίσης το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή ειναι ο παιδικός σταθμός...Σήμερα αποφάσισα να πάω απο εκεί να ρωτήσω πότε είναι καλή ιδέα να τον πάω ...πήγα με πολύ καλή διάθεση..αλλά δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά η απάντησεις τις με εκνεύρισαν..μου λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα. επίσης μου είπε οτι και 1 και 2 εβδομάδες να τον κρατήσω σπίτι χωρίς πάνες δεν θεωρειται οτι το παιδί εχει κοψει την πάνα και οτι αυτή δεν θα το ρισκάρει να της τυχει ατύχημα και οτι θα του βάζω πανα βρακάκι στον παιδικό....επίσης οτι ο μικρός μου γενικα κάνει πολύ τσία γτ του αλλάζανε πάνα και 2 φορές μεσα στην μερα( το οποίο δεν σχολίασα γτ μου τον δίνανε τα μεσημέρια και μόλις βγαίναμε απο την πόρτα τπυ παιδικού ανακάλυπτα 'οτι το παιδί είχε κα΄νει κακα του και μάλιστα πολύ ώρες γτ ειχε συγκαει!,τέσπα) και οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..μου ακόυστηκαν λίγο κάπως όλα αυτα? δεν ξερω αν πετυχαίνει σε κάποια παι΄δακια...στο δικο μου θεωρω οτι είναι πισωγύρισμα και οτι θα μπερδευτεί αν μετά απο μια εβδομάδα του βαζω πάνα τα πρωινα στο σχολείο...

Βρε κορίτσι μου τι σού λένε;;; κακώς που δεν τούς είπες ειδικά αυτό με τα κακά. Επιπλέον, αν το παιδί το δεις ότι είναι έτοιμο τώρα, θα περιμένεις να καλοκαιριάσει; στο σχολείο κάθε μία με μισή ώρα νομίζω τα πάνε για τσισα. Έτσι μάς έχει πει η δασκάλα του μικρού στον παιδικό. Είναι σε καλό δρόμο ο μικρός σου. Όντως, μπορεί όμως στο σχολείο λόγω αλλαγής να τού φύγουν. Αλλά δε νομίζω ότι δεν είναι προετοιμασμενες οι δασκάλες για κάτι τέτοιο. Είναι δεδομένο ότι κάποιο μωρό μπορεί να κατουρηθεί. Έτσι ξεκινάμε πάνω κάτω πάντως. Όταν ξεκίνησα να τού κόβω την πάνα του δικού μου, είδα ότι όταν κοιμάται και όταν είμαστε έξω δεν έκανε ποτέ κακά και τσισα. Οπότε τού άρχισα σαν εσένα (οι πάνες δε σού κάνουν, δεν υπάρχουν πιο μεγάλες, θα σού δώσω μια σοκαλατα αν πας για τσισα στη λεκάνη κοκ) και έπιασε. Δε με "ζόρισε" καθόλου. Διότι πολύ απλά ήταν έτοιμος για κάτι τέτοιο. Όπως έτοιμος φαίνεται και ο δικός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/2/2021 at 4:31 ΜΜ, sweety** είπε:

Όλα καλά έχουμε δύο εβδομάδες κλεισμένες ούτε το βράδυ βρέχει τη πάνα του σχεδόν από την αρχή...κ στο παιδικό τα πήγε πολύ καλά δεν τους έκανε ατυχήματα ...ευτυχώς γτ θα κατέληγα να τσακωθω μαζί τους!!

Και πολύ καλά θα έκανες.... 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2021 at 8:16 ΜΜ, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας! 

ο μικρος μου εκανε μια προοδο ως προς το κοψιμο της πανας..ήταν πολυ΄αρνητικος όπως σας είχα πει..αλλά επειδη δεν τον έβλεπα να μην καταλαβαίνει αποφάσισα το σάββατο που πέρασε να του βγλώ την πάνα και του εξήγησα ότι μας τελείωσαν οι πάνες και θα έχουμε κόποιες μονο για όταν κοιμάται. του άφησα και το γιογιο δίπλα και ξεκίνησε να πηγαινει για τα τσια...την πρωτη μερα ενώ κανει κακα το πρωι δεν έκανε και με τα χίλια ζόρια έκανε το βράδυ σχεδον, από την επομένη μερα Κυριακή ξεκίνησε να κάνει και τα κακά του..δευτερα τρίτη και σήμερα δεν τον πήγα παιδικο (αφου δεν δουλέυω αυτη την εβδομάδα) ώστε να συνεχίσουμε το ιδιο. Βγαίνουμε και έξω κανονικά χωρίς πάνα. από αυτχήματα αυτές τις μέρες εχουν τύχει 3-4 φορές μονο αππο τσία. Νομίζω ότι είμαστε σε καλο δρόμο ...εσείς τι λετε? 

Επίσης το πρόβλημα μου αυτή την στιγμή ειναι ο παιδικός σταθμός...Σήμερα αποφάσισα να πάω απο εκεί να ρωτήσω πότε είναι καλή ιδέα να τον πάω ...πήγα με πολύ καλή διάθεση..αλλά δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά η απάντησεις τις με εκνεύρισαν..μου λεει οτιω τετοια εποχή δεν γίνοτανι αυτα και οτι κανενα παιδάκι δεν κα΄νει τετοιο αλμα χειμώνα. επίσης μου είπε οτι και 1 και 2 εβδομάδες να τον κρατήσω σπίτι χωρίς πάνες δεν θεωρειται οτι το παιδί εχει κοψει την πάνα και οτι αυτή δεν θα το ρισκάρει να της τυχει ατύχημα και οτι θα του βάζω πανα βρακάκι στον παιδικό....επίσης οτι ο μικρός μου γενικα κάνει πολύ τσία γτ του αλλάζανε πάνα και 2 φορές μεσα στην μερα( το οποίο δεν σχολίασα γτ μου τον δίνανε τα μεσημέρια και μόλις βγαίναμε απο την πόρτα τπυ παιδικού ανακάλυπτα 'οτι το παιδί είχε κα΄νει κακα του και μάλιστα πολύ ώρες γτ ειχε συγκαει!,τέσπα) και οτι πρεπει να μάθει να κάνει τσία του λιγότερες φορε΄ς μεσ την μέρα..μου ακόυστηκαν λίγο κάπως όλα αυτα? δεν ξερω αν πετυχαίνει σε κάποια παι΄δακια...στο δικο μου θεωρω οτι είναι πισωγύρισμα και οτι θα μπερδευτεί αν μετά απο μια εβδομάδα του βαζω πάνα τα πρωινα στο σχολείο...

 τον επαιρνες συγκαμενο και δεν είπες τίποτα? Γιατί? ! 

On 8/2/2021 at 4:31 ΜΜ, sweety** είπε:

Όλα καλά έχουμε δύο εβδομάδες κλεισμένες ούτε το βράδυ βρέχει τη πάνα του σχεδόν από την αρχή...κ στο παιδικό τα πήγε πολύ καλά δεν τους έκανε ατυχήματα ...ευτυχώς γτ θα κατέληγα να τσακωθω μαζί τους!!

Μπράβο!! 

Και με αυτά που έγραψες και πολυ υπομονή είχες!!! 

Βασικά είναι πολυ σοβαρό αυτό με το συγκαμα αλλά τελοσπαντων αφου σταμάτησε. Αλλά είχε και το νου σου γιατί αμα σου παθει καμμια μόλυνση.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια μου Ξεκινάμε και εμείς σιγά σιγά ! Πήραμε τα πρώτα μας εσώρουχα ! Ο γιος μου είναι τώρα 22 μηνών .. λέω μιας που ανοίγει λίγο ο καιρός να αρχίσω εκπαίδευση. Λύστε μου μια απορία .. τι είναι καλύτερο .. να αγοράσω γιογιό η να βάλω μικρότερη βάση στην δικιά μας τουαλέτα να αρχίσω να του δείχνω εκεί πως να πάει. Τι λέτε ; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου Ξεκινάμε και εμείς σιγά σιγά ! Πήραμε τα πρώτα μας εσώρουχα ! Ο γιος μου είναι τώρα 22 μηνών .. λέω μιας που ανοίγει λίγο ο καιρός να αρχίσω εκπαίδευση. Λύστε μου μια απορία .. τι είναι καλύτερο .. να αγοράσω γιογιό η να βάλω μικρότερη βάση στην δικιά μας τουαλέτα να αρχίσω να του δείχνω εκεί πως να πάει. Τι λέτε ; 

Βλέπεις σημάδια ετοιμότητας?

 

Πχ σου ζητά όταν έχει κάνει να τον αλλάξεις? Λέει ότι έχει κάνει? Απομονώνεται όταν θέλει? 

 

Μιας και ξεκινήσαμε σε τέτοια ηλικία κι εμεις θα σου πως εμπειρικά με βοήθησε πρώτα να ξεκινήσουμε απ' τα κακά. Είχα πάρει και γιογιό αλλά στην περίπτωση μας το ειχε για παιχνίδι. Έτσι πηραμε  στεφανάκι και σκαμπό για την τουαλέτα. Στην αρχή λίγες φορές μέσα στην μέρα καθόταν την ώρα που συνήθως έκανε. Κυρίως παίζαμε κάποια παιχνίδια ώστε να εξοικειωθεί με τον χώρο και την διαδικασία δηλ καθόμαστε, κάνουμε την ανάγκη μας, πλένουμε χεράκια, πατάμε καζανάκι.  Αργότερα τον έβαζα πιο στοχευμένα όταν έβλεπα πως θέλει χωρίς να καθόμαστε με τις ώρες μες στο μπάνιο. 

 

Τώρα για την ερώτηση σου, το γιογιό είναι πιο βολικό ως προς την χρήση του απ' τα παιδιά, δεν μένει μόνιμα στην τουαλέτα. Με το στεφανάκι χρειάζεται να βοηθήσεις λιγάκι το παιδί μέχρι να εξοικειωθεί, είναι μες στο μπάνιο με την βρύση διπλα.  

 

Υπάρχουν και θετικά και αρνητικά για το καθενα, ανάλογα πως το βλέπει η μαμά και πως θα τα εκλάβει το παιδί. 

 

Εσύ πως σκέφτεσαι να ξεκινήσεις? 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Βλέπεις σημάδια ετοιμότητας?

 

Πχ σου ζητά όταν έχει κάνει να τον αλλάξεις? Λέει ότι έχει κάνει? Απομονώνεται όταν θέλει? 

 

Μιας και ξεκινήσαμε σε τέτοια ηλικία κι εμεις θα σου πως εμπειρικά με βοήθησε πρώτα να ξεκινήσουμε απ' τα κακά. Είχα πάρει και γιογιό αλλά στην περίπτωση μας το ειχε για παιχνίδι. Έτσι πηραμε  στεφανάκι και σκαμπό για την τουαλέτα. Στην αρχή λίγες φορές μέσα στην μέρα καθόταν την ώρα που συνήθως έκανε. Κυρίως παίζαμε κάποια παιχνίδια ώστε να εξοικειωθεί με τον χώρο και την διαδικασία δηλ καθόμαστε, κάνουμε την ανάγκη μας, πλένουμε χεράκια, πατάμε καζανάκι.  Αργότερα τον έβαζα πιο στοχευμένα όταν έβλεπα πως θέλει χωρίς να καθόμαστε με τις ώρες μες στο μπάνιο. 

 

Τώρα για την ερώτηση σου, το γιογιό είναι πιο βολικό ως προς την χρήση του απ' τα παιδιά, δεν μένει μόνιμα στην τουαλέτα. Με το στεφανάκι χρειάζεται να βοηθήσεις λιγάκι το παιδί μέχρι να εξοικειωθεί, είναι μες στο μπάνιο με την βρύση διπλα.  

 

Υπάρχουν και θετικά και αρνητικά για το καθενα, ανάλογα πως το βλέπει η μαμά και πως θα τα εκλάβει το παιδί. 

 

Εσύ πως σκέφτεσαι να ξεκινήσεις? 

 

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω και πολλά σημάδια ετοιμότητας ... ας πούμε βλέπω αυτό που λες ότι απομονώνεται όταν θέλει να κανει. Επίσης τώρα τελευταία όταν κάνει κακά προσπαθεί να βγάλει την πανα μόνος του. Μάλλον δεν μπορεί την αίσθηση να μείνει έτσι για λίγο μέχρι να τον αλλάξω και αμέσως θέλει να την βγάλει. Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερη εντύπωση θα του κάνει να κάτσει στην λεκάνη της τουαλέτας σαν «μεγάλος» που είναι παρά σε γιογιό. Πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο σαν διαδικασία ... ίσως εμένα να με βόλευε νέα γιογιό γιατί θα έχω και το άλλο μωρό και να μην χάναμε πολύ ώρα στο μπάνιο ... να μπορούσα να έχω δίπλα και το άλλο μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να της κάνω ένα ξεκίνημα το Πάσχα που θα έχω χρόνο, μερικά σημάδια τα βλέπω αλλά δεν μπορώ να πω πως είναι κι έτοιμη. Θα κάνω μια αρχή όμως 

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Βλέπεις σημάδια ετοιμότητας?

 

Πχ σου ζητά όταν έχει κάνει να τον αλλάξεις? Λέει ότι έχει κάνει? Απομονώνεται όταν θέλει? 

 

Μιας και ξεκινήσαμε σε τέτοια ηλικία κι εμεις θα σου πως εμπειρικά με βοήθησε πρώτα να ξεκινήσουμε απ' τα κακά. Είχα πάρει και γιογιό αλλά στην περίπτωση μας το ειχε για παιχνίδι. Έτσι πηραμε  στεφανάκι και σκαμπό για την τουαλέτα. Στην αρχή λίγες φορές μέσα στην μέρα καθόταν την ώρα που συνήθως έκανε. Κυρίως παίζαμε κάποια παιχνίδια ώστε να εξοικειωθεί με τον χώρο και την διαδικασία δηλ καθόμαστε, κάνουμε την ανάγκη μας, πλένουμε χεράκια, πατάμε καζανάκι.  Αργότερα τον έβαζα πιο στοχευμένα όταν έβλεπα πως θέλει χωρίς να καθόμαστε με τις ώρες μες στο μπάνιο. 

 

Τώρα για την ερώτηση σου, το γιογιό είναι πιο βολικό ως προς την χρήση του απ' τα παιδιά, δεν μένει μόνιμα στην τουαλέτα. Με το στεφανάκι χρειάζεται να βοηθήσεις λιγάκι το παιδί μέχρι να εξοικειωθεί, είναι μες στο μπάνιο με την βρύση διπλα.  

 

Υπάρχουν και θετικά και αρνητικά για το καθενα, ανάλογα πως το βλέπει η μαμά και πως θα τα εκλάβει το παιδί. 

 

Εσύ πως σκέφτεσαι να ξεκινήσεις? 

 

Εμενα δεν έκατσε ποτε στο στεφανάκι που λες. Ξεκίνησε από κανονική λεκάνη, πέρασε σε γκιογκιο και τέλος λεκάνη... Κακά κ μεταααα τσίσα, μετά από κανα δίμηνο σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω και πολλά σημάδια ετοιμότητας ... ας πούμε βλέπω αυτό που λες ότι απομονώνεται όταν θέλει να κανει. Επίσης τώρα τελευταία όταν κάνει κακά προσπαθεί να βγάλει την πανα μόνος του. Μάλλον δεν μπορεί την αίσθηση να μείνει έτσι για λίγο μέχρι να τον αλλάξω και αμέσως θέλει να την βγάλει. Εγώ πιστεύω ότι μεγαλύτερη εντύπωση θα του κάνει να κάτσει στην λεκάνη της τουαλέτας σαν «μεγάλος» που είναι παρά σε γιογιό. Πάντως μου φαίνεται πολύ δύσκολο σαν διαδικασία ... ίσως εμένα να με βόλευε νέα γιογιό γιατί θα έχω και το άλλο μωρό και να μην χάναμε πολύ ώρα στο μπάνιο ... να μπορούσα να έχω δίπλα και το άλλο μωρό. 

Νομίζω κ μόνο που θέλει να βγάλει τη πάνα με το που λερωθει είναι δείγμα ετοιμότητας.. Αξίζει να προσπαθήσετε ειδικά τωρα που ανοίγει ο καιρός χωρίς πίεση κ βλέπεις  κ πράττεις ανάλογα...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου Ξεκινάμε και εμείς σιγά σιγά ! Πήραμε τα πρώτα μας εσώρουχα ! Ο γιος μου είναι τώρα 22 μηνών .. λέω μιας που ανοίγει λίγο ο καιρός να αρχίσω εκπαίδευση. Λύστε μου μια απορία .. τι είναι καλύτερο .. να αγοράσω γιογιό η να βάλω μικρότερη βάση στην δικιά μας τουαλέτα να αρχίσω να του δείχνω εκεί πως να πάει. Τι λέτε ; 

Στην πρώτη μου κόρη είχα πάρει κ τα 2 αλλά σε γιογιό ποτέ δεν έκανε, της άρεσε καλύτερα η τουαλέτα ή την έμαθα εγώ έτσι.

 

Τα μικρά μας έχουν σχεδόν την ίδια ηλικία. Εγώ λέω να τον ξεκινήσω κατά τον Ιούνιο κ αν δω ότι δεν θα καταφέρνει μετά θα τον πάω την επόμενη χρονιά. Πάντως κ εμένα πριν άρχισει να κάνει κακά στην πάνα μου λέει "έκανα κακα" κ αμέσως μετά αρχίζει σφίγγεται.

Just now, mama16 είπε:

Στην πρώτη μου κόρη είχα πάρει κ τα 2 αλλά σε γιογιό ποτέ δεν έκανε, της άρεσε καλύτερα η τουαλέτα ή την έμαθα εγώ έτσι.

 

Τα μικρά μας έχουν σχεδόν την ίδια ηλικία. Εγώ λέω να τον ξεκινήσω κατά τον Ιούνιο κ αν δω ότι δεν θα καταφέρνει μετά θα τον πάω την επόμενη χρονιά. Πάντως κ εμένα πριν άρχισει να κάνει κακά στην πάνα μου λέει "έκανα κακα" κ αμέσως μετά αρχίζει σφίγγεται.

Λάθος εσένα είναι το μεγάλο σου παιδάκι στην ίδια ηλικία με τον μικρό μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Στην πρώτη μου κόρη είχα πάρει κ τα 2 αλλά σε γιογιό ποτέ δεν έκανε, της άρεσε καλύτερα η τουαλέτα ή την έμαθα εγώ έτσι.

 

Τα μικρά μας έχουν σχεδόν την ίδια ηλικία. Εγώ λέω να τον ξεκινήσω κατά τον Ιούνιο κ αν δω ότι δεν θα καταφέρνει μετά θα τον πάω την επόμενη χρονιά. Πάντως κ εμένα πριν άρχισει να κάνει κακά στην πάνα μου λέει "έκανα κακα" κ αμέσως μετά αρχίζει σφίγγεται.

Λάθος εσένα είναι το μεγάλο σου παιδάκι στην ίδια ηλικία με τον μικρό μου

Α πολύ ωραία ! Ποσο διάστημα σου είχε πάρει να κόψετε την πανα με την κορούλα σου τότε ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Α πολύ ωραία ! Ποσο διάστημα σου είχε πάρει να κόψετε την πανα με την κορούλα σου τότε ; 

Την είχε κόψει πολύ γρήγορα, μέσα σε 2 εβδομαδες το πολύ κ την νυχτερινή την έβγαλα μετά από 1 εβδομάδα αφότου κόψαμε την πρωινή γιατί πάντα ήταν στεγνή. Αλλά ήταν λίγο μεγαλύτερη, 2,5 χρόνων. Τώρα ο μικρός θα είναι 2 οπότε δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ είχα επιχειρήσει στα 2 αφού ρώτησα την παιδιάτρο. Μου είχε πει είναι νωρίς, αλλά δε χάνεις τίποτα, δοκιμασε αλλά χωρίς πίεση.  Της πήρα ωραία βρακάκια αλλά έκλαιγε ότι θέλει την πάνα της οπότε το αφήσαμε. Νέα προσπάθεια την επόμενη χρονιά, στα 3. Της βγάλαμε την πανίτσα κι έτρεχε στο γιογιό αλλα τα εκανε στη διαδρομή. Στενοχωρήθηκε κι ήθελα να βάλει πανίτσα. Δεν την πιέσαμε. Μετά από καμιά 10ρια μέρες κι αφού της είχα πάρει ένα βιβλίο με αυτοκόλλητα και ενα άλλο που λεγόταν "θέλω το γιογιό μου", το οποίο ήταν αστείο και το διαβάζαμε το βράδυ κι έδινα και εγώ πιο πολύ έμφαση στο αστείο της υπόθεσης, βγάλαμε μια μέρα την πάνα κι έβαλα το γιογιό στο σαλόνι, δίπλα εκεί που έπαιζε. Την πρώτη φορά που της έφυγαν τα τσίσα την πήρα και την έβαλα πάνω στο γιογιό γελώντας για να μην τρομάξει. και λέει "ααα, τώρα κατάλαβα". πηγαινε την υπόλοιπη μέρα στο γιογιό κι φεύγανε όλο και λιγότερα τσισάκια πάνω της....κολλάγαμε κι αυτοκόλλητα στο βιβλίο και τέλος. ποτέ κανένα ατυχημα έξω... και είχε ήδη κόψει και τη νυχτερινή αλλα από ΔΙΚΗ ΜΟΥ ανασφάλεια της τη φόραγα επι 2-3 μήνες. ένα βράδυ που πηγα με τον άντρα μου σινεμά και την κράτησε η μαμά μου, , ξέχασε να της βάλει πάνα τη νύχτα κι έτσι κόπηκε κι η βραδινή. ατύχημα ποτέ ούτε τι νύχτα παρά μόνο μια φορά που είχε πιει λίτρα νερό το απόγευμα και 2 φορές ξύπνησε τη νύχτα και μου είπε ότι θέλει τσίσα

Link to comment
Share on other sites

@Super.mum στις σελιδες 101-105 ειναι η δικη μου ιστορια με τον μεγαλο μου γιο (τον μικρο θα τον ξεκινησω απο Ιουνιο), μην τα ξαναγραφω :wink: Εχει πολλες πληροφοριες αυτο το θεμα, σιγουρα θα βρεις κατι που σας βοηθησει, πραγματα που θα ταιριαξουν στην δικη σας οικογενεια, ιδιοσυγκρασια, καθημερινοτητα γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει ενας σωστος τροπος. Εσυ ξερεις το παιδι σου καλυτερα απο ολους και θα δεις τι θα παει καλυτερα.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...