Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Mama_Anesti_ said:

Ο γιος μου έβγαλε πάνα το Νεοεμβριο, δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο φαντάζει. Δεν το κάναμε τότε για το πρόγραμμα αλλά γιατί έβλεπα σημάδια ετοιμότητας. Πηγαίναμε βόλτες παιδική χαρα, σουπερμαρκετ, δεν έπαιρνα μαζί γιογιό γιατί δεν κάνει ποτέ εκτός σπιτιού κακά. Συνήθως πηγαίναμε στα δεντρακια ή στην τουαλέτα όρθιος. Κ είχα κ έχω ακόμα μια αλλαξια μαζί για κάθε ενδεχόμενο. 

Λες να δοκιμάσουμε να κάνουμε πιπί όρθιοι? (στο μεταξύ όταν χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό , η κουμπάρα μου που είναι ψυχολόγος με βρίζει. Δεν τα περίμενα αυτά από σένα μου λέει!)Δεν τα κάνει όλα χάλια? 

Πιστεύω πως ένα από τα βιβλία του ,Τικ και Τέλα που έχουμε (τα αγαπημένα του, τα έχουμε όλα), η λιμνούλα, τον ενέπνευσε πολύ στο να πηγαίνει στο γιογιό. Κάθε φορά που το διάβαζε, ζήταγε γιογιό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Λες να δοκιμάσουμε να κάνουμε πιπί όρθιοι? (στο μεταξύ όταν χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό , η κουμπάρα μου που είναι ψυχολόγος με βρίζει. Δεν τα περίμενα αυτά από σένα μου λέει!)Δεν τα κάνει όλα χάλια? 

Πιστεύω πως ένα από τα βιβλία του ,Τικ και Τέλα που έχουμε (τα αγαπημένα του, τα έχουμε όλα), η λιμνούλα, τον ενέπνευσε πολύ στο να πηγαίνει στο γιογιό. Κάθε φορά που το διάβαζε, ζήταγε γιογιό!

Τι να σου πω είναι ανάλογα τι βολευει το παιδί κ πως το σκέφτεται ή μαμά. Ο γιος μου όρθιος έμαθε να κάνει τσισα κ με βόλευε πολύ για τις βολτες. Κάθεται κάποιες φορές μόνο στο σπίτι μας, στο εξοχικό κ στην γιαγιά του. Κ ευτυχώς γιατί στις τουαλέτες απ τα μαγαζιά κτλ σιχαινομαι ακόμα κι εγώ να πάω, δεν το συζητώ να καθίσει το παιδι. Αλλά όπως το βλέπει καθένας! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιέστηκε πολύ ψυχολογικά με τον μεγάλο μου γιο που μας πήρε 1 χρόνο για να βγάλει τελείως τα παμπερς, που τώρα ο μικρός μου είναι 27 μηνών κ έχω μια μικρή άρνηση να ξεκινήσω πάλι από την αρχή. Ο μικρός βλέπει τον μεγάλο κ έχει προσπαθήσει πολλές φορές να τον μιμηθεί αλλά το κάνεις σε άσχετες στιγμές κάνει πως κάθεται στο γιογιό η θέλει να του βγάλω την πάνα να κάνει πως κάνει όρθιος τσισα στη τουαλέτα.. Τώρα το καλοκαίρι επειδή τον ενοχλει το παμπερς του βάζω βρακάκι κάποιες φορές στο σπίτι για να είναι ποιο άνετος κ όσες φορές έχει κάνει τσισα τρομάζει κ κλαιει έχει τύχει κ λόγο ηλικίας να τον αλλάξω κ να μη θέλει να ντυθεί μετά κ να κυκλοφορεί γυμνός να κάνει κακά του κ να τα πιάνει κ να παίζει :roll: το σίγουρο είναι πως πρέπει να έχει αποκτήσει τον έλεγχο στα κακά γιατί τα κάνει συγγεκριμενη ώρα πχ το πρωί μετά το γάλα του κ το μεσημέρι που γυρνάμε από το σταθμό με το που μπει σπίτι έχει τύχει όμως πρώινα κ είμαι βιαστική λόγο ώρας κ πρέπει να φύγουμε κ τα κρατάει μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσουμε σπίτι αλλά όσες φορές έχω προσπαθήσει να τον βάλω στο γιογιό η στη λεκάνη με τη βάση δε θέλει.. 

Αυτό που κράτησα ως θετικό από τον μεγάλο μου γιο είναι η ετοιμότητα του παιδιού μπορεί να καθαρήσε τελείως από το παμπερς κατά τη διάρκεια της ημέρας σε ηλικία 4,5 χρόνων αλλά όταν πήρε απόφαση να βγάλει το παμπερς το βράδυ το έβγαλε φέτος το Μάρτη κ το ζήτησε ο ίδιος είχε μόνο ένα ατύχημα από τότε μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί καθόλου να ξυπνήσω τα βράδια σηκωνετε μόνος πάει τουαλέτα κ γυρίζει κ κοιμάται δεν ήθελε ούτε το γιογιό στο δωμάτιο του, μου είχε πει από την αρχή θα ξυπνάω θα πηγαίνω στη τουαλέτα κ θα γυρίζω στο κρεβάτι μου κ αυτό έκανε.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Yovanna είπε:

Λες να δοκιμάσουμε να κάνουμε πιπί όρθιοι? (στο μεταξύ όταν χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό , η κουμπάρα μου που είναι ψυχολόγος με βρίζει. Δεν τα περίμενα αυτά από σένα μου λέει!)Δεν τα κάνει όλα χάλια? 

Πιστεύω πως ένα από τα βιβλία του ,Τικ και Τέλα που έχουμε (τα αγαπημένα του, τα έχουμε όλα), η λιμνούλα, τον ενέπνευσε πολύ στο να πηγαίνει στο γιογιό. Κάθε φορά που το διάβαζε, ζήταγε γιογιό!

Και η δικιά μου που είναι τρελή φαν των Τικ και Τέλα (εκτός από τη σειρά των βιβλίων, τους έχουμε και σε λούτρινα) τη λιμνούλα προτιμά με διαφορά. Βέβαια το χειμώνα που είχε φάει το κόλλημα και το διαβάζαμε συνέχεια δεν την είδα να εμπνέεται με το γιογιό. Τώρα που είναι έτοιμη βαρέθηκε το βιβλίο :P.

Σήμερα έκανε 2 φορές τσίσα στο γιογιό και μια που ξεκίνησε να τα κάνει στο βρακί και μόλις το κατάλαβε έτρεξε σαν τρελή στο γιογιό για να το σώσει (δεν το έσωσε...). Έχει πλάκα τελικά η εκπαίδευση! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Εγώ πάλι πιέστηκε πολύ ψυχολογικά με τον μεγάλο μου γιο που μας πήρε 1 χρόνο για να βγάλει τελείως τα παμπερς, που τώρα ο μικρός μου είναι 27 μηνών κ έχω μια μικρή άρνηση να ξεκινήσω πάλι από την αρχή. Ο μικρός βλέπει τον μεγάλο κ έχει προσπαθήσει πολλές φορές να τον μιμηθεί αλλά το κάνεις σε άσχετες στιγμές κάνει πως κάθεται στο γιογιό η θέλει να του βγάλω την πάνα να κάνει πως κάνει όρθιος τσισα στη τουαλέτα.. Τώρα το καλοκαίρι επειδή τον ενοχλει το παμπερς του βάζω βρακάκι κάποιες φορές στο σπίτι για να είναι ποιο άνετος κ όσες φορές έχει κάνει τσισα τρομάζει κ κλαιει έχει τύχει κ λόγο ηλικίας να τον αλλάξω κ να μη θέλει να ντυθεί μετά κ να κυκλοφορεί γυμνός να κάνει κακά του κ να τα πιάνει κ να παίζει :roll: το σίγουρο είναι πως πρέπει να έχει αποκτήσει τον έλεγχο στα κακά γιατί τα κάνει συγγεκριμενη ώρα πχ το πρωί μετά το γάλα του κ το μεσημέρι που γυρνάμε από το σταθμό με το που μπει σπίτι έχει τύχει όμως πρώινα κ είμαι βιαστική λόγο ώρας κ πρέπει να φύγουμε κ τα κρατάει μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσουμε σπίτι αλλά όσες φορές έχω προσπαθήσει να τον βάλω στο γιογιό η στη λεκάνη με τη βάση δε θέλει.. 

Αυτό που κράτησα ως θετικό από τον μεγάλο μου γιο είναι η ετοιμότητα του παιδιού μπορεί να καθαρήσε τελείως από το παμπερς κατά τη διάρκεια της ημέρας σε ηλικία 4,5 χρόνων αλλά όταν πήρε απόφαση να βγάλει το παμπερς το βράδυ το έβγαλε φέτος το Μάρτη κ το ζήτησε ο ίδιος είχε μόνο ένα ατύχημα από τότε μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί καθόλου να ξυπνήσω τα βράδια σηκωνετε μόνος πάει τουαλέτα κ γυρίζει κ κοιμάται δεν ήθελε ούτε το γιογιό στο δωμάτιο του, μου είχε πει από την αρχή θα ξυπνάω θα πηγαίνω στη τουαλέτα κ θα γυρίζω στο κρεβάτι μου κ αυτό έκανε.. 

Είναι καθαρά δική σου ή απόφαση ποτέ θα ξεκινήσεις. Ίσως κ να τρομάζει γιατί δεν ξέρει πως να το διαχειριστεί. Αν πήγαινε με πρόγραμμα τουαλέτα ίσως να ήξερε πως πρέπει να αναζητήσει το γιογιο-λεκανη. 

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με τα κακά αφού έχει τον έλεγχο, βάζοντας τον όταν ξέρεις πως είναι έτοιμος, στην αρχή ακόμα και αγκαλιά ή να του κρατας το χέρι. Λίγες φορές να τα καταφέρει θα εξοικειωθει. 

 

Έχεις περάσει ήδη μία φορά την διαδικασία οπότε την ξέρεις, θελει μέθοδο και υπομονή. Αν το παιδί είναι έτοιμο θα ανταποκριθεί θετικά, οποτε το αποφασισεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δηλαδή πας το παιδί σε τουαλέτες σε καφέ κ τετοια; Κ αν είστε πχ σε πλατεία τι κανεις; 

Αν περιμένεις να μη χρειάζεται τουαλέτα εκτός σπιτιού, καταλαβαίνεις ότι παίζει και 20 χρονών με πάνα να είναι, ναι; Εννοείται ότι όπως όλοι, αν χρειαστεί τουαλέτα έξω, τον πας.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια διαβαζω μερικα σχολια γιατι με ενδιαφερει το θεμα( δυατυχωσ δεν προλαβαινω να τα διαβασω ολα) γι αυτο θελω να ρωτησω...εμεισ ειμαστε σε φαση που κανουμε τα τσισα στην τουαλετα..αλλα οχι τα κακα..( 2χρ κ 9 μηνων κοριτσακι)τα κακα ειτε πανω μασ..ειτε αν ειναι γυμνη σε καμμια γωνια..δεν την εχω μαλωσει

.ολο τησ λεω δεν πειραζει...μου ειπαν πωσ κανω λαθοσ που δεν την μαλωνω

.αλλα δεν θελω να την φοβισω..ποια μπορει να βοηθησει??πωσ θα τα καταφερουμε να κανουμε κ κακα στην τουαλετα??

 

Το πλεονεκτημα σε μασ ηταν πωσ απο τον χειμωνα ξυπνουσε στεγνη..κ απο τισ αρχεσ του καλοκαιριου προσπαθουσα να την κανω να κατουραει τουλαχιστον το πρωι που θα χαν μαζευτει πολλα τσισα στην τουαλετα..1,2,3 τα καταφεραμε..κ μετα αππ αυτο επιχειρησα το ιδιο μετα τον μεσημεριανο υπνο..κ καπωσ ετσι μαθαμε να ελεγχουμε το ποτε θελει να παει τουαλετα..πλεον παει κ μονη τησ( εχει ρυχει οταν με βλεπει να θηλαζω την μικρη).βεβαια πριν απο αυτο ειχε περασει ενα ασχημο σκ που με ειχε κατακατουρησει..κ με.ειxε κανει κ κακα ...ειχα βαρεθει να μαζευω..αλλα ευτυχωσ ολα καλα..

Με τα κακα τωρα τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Σήμερα έκανε 2 φορές τσίσα στο γιογιό και μια που ξεκίνησε να τα κάνει στο βρακί και μόλις το κατάλαβε έτρεξε σαν τρελή στο γιογιό για να το σώσει (δεν το έσωσε...). Έχει πλάκα τελικά η εκπαίδευση! 

Φαίνεται να είστε σε καλό δρομο! 

Just now, tzenaki1982 είπε:

κακα ειτε πανω μασ..ειτε αν ειναι γυμνη σε καμμια γωνια..δεν την εχω μαλωσει

.ολο τησ λεω δεν πειραζει...μου ειπαν πωσ κανω λαθοσ που δεν την μαλωνω

.αλλα δεν θελω να την φοβισω..ποια μπορει να βοηθησει??πωσ θα τα καταφερουμε να κανουμε κ κακα στην τουαλετα??

Δεν χρειάζεται να την μαλωσεις αλλά ο τόνος σου πρέπει να είναι τέτοιος ώστε να καταλάβει πως δεν ειναι το φυσιολογικό/λογικο να κάνει κακά στο πατωμα. Πες της πως κανείς σας δεν κάνει κάτι τέτοιο και όλοι χρησιμοποιείτε την τουαλέτα. Ήρεμα και με σαφήνεια. 

 

Όταν την καταλαβαίνεις βαλτη στο γιογιό/λεκανη ότι χρησιμοποιείτε και μείνε εκεί, κρατά της το χερι ή παρτην και αγκαλιά αν το χρειάζεται. Μετά από λίγες επιτυχίες θα εξοικειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι καθαρά δική σου ή απόφαση ποτέ θα ξεκινήσεις. Ίσως κ να τρομάζει γιατί δεν ξέρει πως να το διαχειριστεί. Αν πήγαινε με πρόγραμμα τουαλέτα ίσως να ήξερε πως πρέπει να αναζητήσει το γιογιο-λεκανη. 

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με τα κακά αφού έχει τον έλεγχο, βάζοντας τον όταν ξέρεις πως είναι έτοιμος, στην αρχή ακόμα και αγκαλιά ή να του κρατας το χέρι. Λίγες φορές να τα καταφέρει θα εξοικειωθει. 

 

Έχεις περάσει ήδη μία φορά την διαδικασία οπότε την ξέρεις, θελει μέθοδο και υπομονή. Αν το παιδί είναι έτοιμο θα ανταποκριθεί θετικά, οποτε το αποφασισεις. 

Η αν είναι έτοιμο εκείνο όταν το αποφασισει... Γενικά έχει πολύ καλή αντίληψη κ ξέρει τι πρέπει να κάνει ποτε κ πως.. Κ πλέον έχει παράδειγμα κ τον αδερφό του που τον μιμείται στο φουλ.. Εννοείτε πως έχω προσπαθήσει να τον καθίσω στη τουαλέτα η στο γιογιό τις ώρες που ξέρω πως θέλει κακά εθτε με αγκαλιά είτε με παραμύθια  αλλα χτυπιέται κ δε θέλει κ του δίνω χρόνο.. 

Υπομονή,  λοιπόν έχω πολύ μεγάλη υπομονή γενικά όσοι με γνωρίζουν με λένε ηρεμη δύναμη έχω όμως φάει πολλούς γλυστρους από τον μεγάλο μου γιο από τσισα στο πάτωμα που δε τα είδα κ έχω πλένει άπειρα βρακάκια από κακά που πραγματικά τώρα δεν έχω την υπομονή που είχα τότε για να το διαχειριστώ με ηρεμία που αν ο μικρός είναι έτοιμος θα είμαι αισιοδοξη κ ποιο έτοιμη από ποτέ, αλλά αν δεν ειναι τότε σίγουρα θα δυσκολευτώ αρκετά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν περιμένεις να μη χρειάζεται τουαλέτα εκτός σπιτιού, καταλαβαίνεις ότι παίζει και 20 χρονών με πάνα να είναι, ναι; Εννοείται ότι όπως όλοι, αν χρειαστεί τουαλέτα έξω, τον πας.

ενταξει μια υπερβολή πάντα. ας μάθει να κατουράει όρθιος κ θα πηγαίνει. τώρα με τόν ιό θα πηγαίνω το γιογιό στις τουαλέτες να σερνόμαστε στα πατωνατα? 

 

εγω το πήρα όλο λάθος κ αγχώθηκα κ απογοητεύτηκα (με τον εαυτό μου, όχι το παιδί) κ θα το παρατήσω. το γιογιό είναι πολύ μικρό, δεν το φανταζόμουν. αν δεν τον κεντριστώ σωστά ή θα βγουν έξω τα τσίσα ή τα κακά. κάθεται ώρα κ διαβάζει βιβλία κ δεν κάνει τίποτα ενώ έχει για πολλή ώρα στεγνή πάνα. μάλλον δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα- κ ο πληθυντικός εδώ δεν είναι της ταύτισης, ούτε εγω είμαι έτοιμη, ούτε το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν είχα την υπομονή και τον χρόνο να περιμένω εξοικείωση με γιογιό, λεκάνη κλπ. Πιστεύω ότι αν το παιδί δεν μείνει χωρίς πάνα και δεν λερωθεί δεν πρόκειται να μάθει. Όλα τα παιδιά ανά τους αιώνες έτσι μάθαιναν, βρέχονταν 10-20-50 φορές και τελικά καταλάβαιναν το καλό τους και χρησιμοποιούσαν την τουαλέτα.

 

Το να φοράει ένα παιδί πάνα και να ταυτόχρονα να προσπαθεί ο γονιός να του μάθει πως να λειτουργεί χωρίς αυτήν για μένα είναι χάσιμο χρόνου και δεν έχει νόημα. Απλά συχνά μας πιάνει πανικός με τα ατυχήματα σαν να είναι κάτι τρομακτικό και σαν να πρόκειται να διαρκέσει για πάντα.

 

Επισης είναι στάνταρ ότι στην αρχή είτε στην λεκάνη είτε στο γιογιό θα υπάρξει και εκεί ατύχημα, είτε γιατί το παιδί δεν έχει κάτσει καλά, είτε γιατί δεν έχει ακόμα συνηθίσει την στάση σώματος που πρέπει να πάρει, είτε γιατί θα σηκωθεί πριν τελειώσει...και αυτά στο προγραμμα είναι.

 

Στα αγοράκια στην αρχή έχει νόημα ο γονιός (κατά προτίμηση ο μπαμπάς) να τα βοηθάει ως προς την θέση του πέους όταν κάνουν τσίσα καθιστά, όπως και το τι πρέπει να κάνουν όταν κάνουν όρθια, αν τους το δείξει κάποιος σωστά, γρήγορα θα το κάνουν και μόνα τους και θα το ξέρουν μια ζωή.
 

Μεγαλωσα σε ένα σπίτι όπου τα αρσενικά την οικογένειας χρησιμοποιούσαν την τουαλέτα χωρίς καμία έννοια για τους υπόλοιπους, έτσι είχε μάθει αρχικά ο πατέρας μου από τους δικούς του και έτσι εξελίχθηκε και ο αδερφός μου. Η μητέρα μου δεν μπορούσε να το πιστέψει ότι ο γιος μου 3 ετών όταν ήταν καθιστος στην λεκάνη κρατούσε το πεος του προ τα μέσα για να μην λερώσει και όταν έκανε όρθιος σκούπιζε την λεκάνη και κατέβαζε το καπάκι....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ενταξει μια υπερβολή πάντα. ας μάθει να κατουράει όρθιος κ θα πηγαίνει. τώρα με τόν ιό θα πηγαίνω το γιογιό στις τουαλέτες να σερνόμαστε στα πατωνατα? 

 

εγω το πήρα όλο λάθος κ αγχώθηκα κ απογοητεύτηκα (με τον εαυτό μου, όχι το παιδί) κ θα το παρατήσω. το γιογιό είναι πολύ μικρό, δεν το φανταζόμουν. αν δεν τον κεντριστώ σωστά ή θα βγουν έξω τα τσίσα ή τα κακά. κάθεται ώρα κ διαβάζει βιβλία κ δεν κάνει τίποτα ενώ έχει για πολλή ώρα στεγνή πάνα. μάλλον δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα- κ ο πληθυντικός εδώ δεν είναι της ταύτισης, ούτε εγω είμαι έτοιμη, ούτε το παιδί. 

Ή εκπαίδευση δεν γίνεται μεσα σε μία δυο μέρες, ή τουλάχιστον δεν γινεται πάντα. Χρειάζεται χρόνο και υπομονή για να αντιληφθεί το παιδί πως πρέπει να το διαχειριστεί. Μέσα απ τα ατυχήματα θα μάθει να το ελέγχει. 

  Αν δεν νιώθεις εσύ αποφασισμένη ανεξάρτητα απ την ετοιμότητα του παιδιού, δεν θα βλέπεις αποτέλεσμα γιατι κάθε αποτυχία θα σε απογοητεύει. Προσπάθησε το όταν νιώσεις έτοιμη και αποφασισμένη. 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Η αν είναι έτοιμο εκείνο όταν το αποφασισει... Γενικά έχει πολύ καλή αντίληψη κ ξέρει τι πρέπει να κάνει ποτε κ πως.. Κ πλέον έχει παράδειγμα κ τον αδερφό του που τον μιμείται στο φουλ.. Εννοείτε πως έχω προσπαθήσει να τον καθίσω στη τουαλέτα η στο γιογιό τις ώρες που ξέρω πως θέλει κακά εθτε με αγκαλιά είτε με παραμύθια  αλλα χτυπιέται κ δε θέλει κ του δίνω χρόνο.. 

Υπομονή,  λοιπόν έχω πολύ μεγάλη υπομονή γενικά όσοι με γνωρίζουν με λένε ηρεμη δύναμη έχω όμως φάει πολλούς γλυστρους από τον μεγάλο μου γιο από τσισα στο πάτωμα που δε τα είδα κ έχω πλένει άπειρα βρακάκια από κακά που πραγματικά τώρα δεν έχω την υπομονή που είχα τότε για να το διαχειριστώ με ηρεμία που αν ο μικρός είναι έτοιμος θα είμαι αισιοδοξη κ ποιο έτοιμη από ποτέ, αλλά αν δεν ειναι τότε σίγουρα θα δυσκολευτώ αρκετά 

Σίγουρα έχεις την εμπειρία να το διαχειριστείς κ ξέρεις καλύτερα πως ανταποκρινονται τα παιδιά σου. Δεν πιστεύω πως υπάρχει βιασύνη σε αυτο το ζήτημα. Όταν είστε έτοιμοι θα τα καταφέρετε, εύχομαι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Έσπερος said:

ενταξει μια υπερβολή πάντα. ας μάθει να κατουράει όρθιος κ θα πηγαίνει. τώρα με τόν ιό θα πηγαίνω το γιογιό στις τουαλέτες να σερνόμαστε στα πατωνατα? 

 

εγω το πήρα όλο λάθος κ αγχώθηκα κ απογοητεύτηκα (με τον εαυτό μου, όχι το παιδί) κ θα το παρατήσω. το γιογιό είναι πολύ μικρό, δεν το φανταζόμουν. αν δεν τον κεντριστώ σωστά ή θα βγουν έξω τα τσίσα ή τα κακά. κάθεται ώρα κ διαβάζει βιβλία κ δεν κάνει τίποτα ενώ έχει για πολλή ώρα στεγνή πάνα. μάλλον δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα- κ ο πληθυντικός εδώ δεν είναι της ταύτισης, ούτε εγω είμαι έτοιμη, ούτε το παιδί. 

Εγώ δεν παίρνω ποτέ το γιογιό που κάθεται κάτω το παιδί .Παίρνω αυτό που μπαίνει στη λεκάνη. Πραγματικά δεν ακουμπάει πουθενά. Φυσικά όμως μετά θα πλύνετε/απολυμάνετε χέρια. Και οι 2. 3 λεπτά υπόθεση είναι όλο. 

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να πιέζεσαι. Δεν το πήραν και τα χρόνια το παιδί. Μερικές φορές νομίζω ότι εμείς οι μαμάδες το βλέπουμε σαν έναν αγώνα, ποιο παιδί θα φτάσει πρώτο. Και αγχωνόμαστε και το περνάμε στο παιδί. Κάποια στιγμή θα βγάλει την πάνα όπως όλα τα παιδιά. Αν η διαδικασία τώρα σας "χαλάει" το καλοκαίρι άστο. Μέχρι μέσα Οκτώβρη στην Ελλάδα καλοκαίρι είναι άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι αν για 1,5-2 μήνες είχαμε το γιογιό σπίτι κ τον έβαζα όποτε έκρινα θα το συνήθιζε κ σιγά σιγά προς το τέλος θα βγάζαμε την πάνα στο σπίτι κ αργότερα στη βόλτα. Αλλά μάλλον δεν γίνεται έτσι. μια βδομάδα το έχουμε κ ούτε δυο φορές τη μέρα δεν μπορώ να υπολογίσω την ώρα για να τον βάλω, τη μια ξεχνιέμαι, την άλλη δεν γίνεται να κάτσει με τις ώρες να περιμένω, την άλλη μέχρι να σηκωθεί από το παιχνίδι τα κάνει στην πάνα, μεγάλη αποτυχία. μια βδομάδα κ έχει κάτσει καμία δεκαριά φορές κ έκανε μόνο μια. Άρα δεν βοηθάει αυτή η τακτική. γιατί να βοηθάει θα μου πεις, αν ήταν έτσι θα το έκαναν όλοι τόσο απλά. 

 

θα πάρω βρακιά να δούμε αν γίνει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ενταξει μια υπερβολή πάντα. ας μάθει να κατουράει όρθιος κ θα πηγαίνει. τώρα με τόν ιό θα πηγαίνω το γιογιό στις τουαλέτες να σερνόμαστε στα πατωνατα? 

 

εγω το πήρα όλο λάθος κ αγχώθηκα κ απογοητεύτηκα (με τον εαυτό μου, όχι το παιδί) κ θα το παρατήσω. το γιογιό είναι πολύ μικρό, δεν το φανταζόμουν. αν δεν τον κεντριστώ σωστά ή θα βγουν έξω τα τσίσα ή τα κακά. κάθεται ώρα κ διαβάζει βιβλία κ δεν κάνει τίποτα ενώ έχει για πολλή ώρα στεγνή πάνα. μάλλον δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα- κ ο πληθυντικός εδώ δεν είναι της ταύτισης, ούτε εγω είμαι έτοιμη, ούτε το παιδί. 

 

Βρε @Έσπερος, αν του έρθει να ενεργηθεί όταν είναι 5 και 10 χρονών, δε θα πάει τουαλέτα; Πάντως ποτέ δεν πήρα γιογιό μαζί μου, απλά κράταγα τα παιδιά εγώ αγκαλιά πάνω από την λεκάνη όταν ήμασταν έξω. Δεν μπορώ καν να φανταστώ τι το κάνεις το γιογιό σε δημόσιο χώρο. Εκτός αν έχεις αυτό το δακτύλιο που βάζεις στη λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Βρε @Έσπερος, αν του έρθει να ενεργηθεί όταν είναι 5 και 10 χρονών, δε θα πάει τουαλέτα; Πάντως ποτέ δεν πήρα γιογιό μαζί μου, απλά κράταγα τα παιδιά εγώ αγκαλιά πάνω από την λεκάνη όταν ήμασταν έξω. Δεν μπορώ καν να φανταστώ τι το κάνεις το γιογιό σε δημόσιο χώρο. Εκτός αν έχεις αυτό το δακτύλιο που βάζεις στη λεκάνη.

Το παιδί είναι 2,5 κ τώρα μαθαίνει το γιογιό κ είπα ότι δεν θέλω. α βάλω το γιογιό μας σε τουαλέτα καφετέριας. Από αυτό συμπεραινεις ότι στα πέντε ή τα δέκα δεν θα τον αφήνω να πηγαίνει στην τουαλέτα εκτός σπιτιού; 

 

Επισης γιατί πωλούνται φορητά γιογιό αν δεν είναι για να τα χρησιμοποιούμε σε δημόσιο χώρο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Επισης γιατί πωλούνται φορητά γιογιό αν δεν είναι για να τα χρησιμοποιούμε σε δημόσιο χώρο; 

 

Γιατί κάποιους ανθρώπους τους βολεύουν; 

Δεν ξέρω κανέναν ούτε έχω πετύχει κανέναν ποτέ να κουβαλάει γιογιό στο πάρκο ή την καφετέρια, όλοι όσοι γνωρίζω ή βοηθάνε το παιδί στην τουαλέτα ή το πάνε σε κάποια γωνία αν είναι σε εξοχή, αλλά λογικά κάποιοι θα βολεύονται με το φορητό γιογιό. Και αλεσμένο φαγητό σε βαζάκι δεν ξέρω κανέναν να αγοράζει, αλλά λογικά και αυτό θα έχει κοινό που του φαίνεται βολικό. Πολλά πράγματα δεν απευθύνονται σε όλους.

Αν σε αηδιάζει το γιογιό στο πάτωμα δημόσιας τουαλέτας (σορρυ, εμένα κυριολεκτικά μου έρχεται αναγούλα στη σκέψη), κάνεις κάτι από τα παραπάνω. Αν σου φαίνεται πιο βολικό, χρησιμοποιείς το φορητό γιογιό.

Παρεπιπτόντως, 2 και 3 χρονών, κρατάς το παιδί στην τουαλέτα, ή την καθαρίζεις και το ακουμπάς κρατώντας τα χεράκια να μη λερωθεί. Σκέψου τώρα ότι αρκετά μεγαλύτερο θα πηγαίνει μόνο και στη δημόσια τουαλέτα, και δεν έχεις ιδέα πού θα ακουμπήσει και αν θα έχει γραμμένες όλες τις οδηγίες σου, για να αηδιάσεις εντελώς :) Εγώ απλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι τι μπορεί να κάνει ο γιος μου στα 10 που θα είχα εφιάλτες αν το μάθαινα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είχα την εντύπωση ότι αν για 1,5-2 μήνες είχαμε το γιογιό σπίτι κ τον έβαζα όποτε έκρινα θα το συνήθιζε κ σιγά σιγά προς το τέλος θα βγάζαμε την πάνα στο σπίτι κ αργότερα στη βόλτα. Αλλά μάλλον δεν γίνεται έτσι. μια βδομάδα το έχουμε κ ούτε δυο φορές τη μέρα δεν μπορώ να υπολογίσω την ώρα για να τον βάλω, τη μια ξεχνιέμαι, την άλλη δεν γίνεται να κάτσει με τις ώρες να περιμένω, την άλλη μέχρι να σηκωθεί από το παιχνίδι τα κάνει στην πάνα, μεγάλη αποτυχία. μια βδομάδα κ έχει κάτσει καμία δεκαριά φορές κ έκανε μόνο μια. Άρα δεν βοηθάει αυτή η τακτική. γιατί να βοηθάει θα μου πεις, αν ήταν έτσι θα το έκαναν όλοι τόσο απλά. 

 

θα πάρω βρακιά να δούμε αν γίνει κάτι. 

Συγνώμη νόμιζα ότι μιλάμε για εκπαίδευση τουαλέτας κ όχι εξοικειωση. Είχα ξεχάσει πως δεν έχεις αγοράσει ακόμα εσώρουχα. 

 

Όταν το αποφασισεις, οπλισου με υπομονή, βάλε υποστρώματα στον καναπε στο κρεβάτι κ όπου κάθεται το παιδί κ μπορεί να λερώσει πχ υφασμάτινη καρεκλα. Έχε μπολικες καθαρές αλλαξιες κ εσωρουχα, ετοιμοπόλεμη την σφουγγαρίστρα κ τα καθαριστικά σου. Καν του την συζήτηση πως μεγάλωσε/μπορει να πηγαίνει τουαλέτα όπως όλοι/πως τα μωρακια χρειάζονται περισσότερο τις πάνες ότι είναι κοντά στο χαρακτήρα του. Πες του πως το βρακακι πρέπει να μένει στεγνό κ καθαρό. Βαζε τον με πρόγραμμα κάθε μία ώρα ακόμα κ όρθιο αν βολευεται, μόλις ξυπνήσει κ πριν τους υπνους.  Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες να τα κρατά, να κάνει τσισα πάνω του. Δεν μαλωνουμε, με ηρεμο ύφος δηλώνουμε πως την επόμενη φορά θα πάει στο γιογιό θα τα καταφέρει. Αυτά για να έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Μέχρι να αποφασισεις την εκπαίδευση για τα τσισα, μπορείς να τον βάζεις στο γιογιό όταν καταλαβαίνεις πως είναι έτοιμος για κακα ώστε να μην πέσουν όλα μαζί, ό,τι σας βολευει.  

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Συγνώμη νόμιζα ότι μιλάμε για εκπαίδευση τουαλέτας κ όχι εξοικειωση. Είχα ξεχάσει πως δεν έχεις αγοράσει ακόμα εσώρουχα. 

 

Όταν το αποφασισεις, οπλισου με υπομονή, βάλε υποστρώματα στον καναπε στο κρεβάτι κ όπου κάθεται το παιδί κ μπορεί να λερώσει πχ υφασμάτινη καρεκλα. Έχε μπολικες καθαρές αλλαξιες κ εσωρουχα, ετοιμοπόλεμη την σφουγγαρίστρα κ τα καθαριστικά σου. Καν του την συζήτηση πως μεγάλωσε/μπορει να πηγαίνει τουαλέτα όπως όλοι/πως τα μωρακια χρειάζονται περισσότερο τις πάνες ότι είναι κοντά στο χαρακτήρα του. Πες του πως το βρακακι πρέπει να μένει στεγνό κ καθαρό. Βαζε τον με πρόγραμμα κάθε μία ώρα ακόμα κ όρθιο αν βολευεται, μόλις ξυπνήσει κ πριν τους υπνους.  Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες να τα κρατά, να κάνει τσισα πάνω του. Δεν μαλωνουμε, με ηρεμο ύφος δηλώνουμε πως την επόμενη φορά θα πάει στο γιογιό θα τα καταφέρει. Αυτά για να έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Μέχρι να αποφασισεις την εκπαίδευση για τα τσισα, μπορείς να τον βάζεις στο γιογιό όταν καταλαβαίνεις πως είναι έτοιμος για κακα ώστε να μην πέσουν όλα μαζί, ό,τι σας βολευει.  

 

Η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι εν το πάμε χαλαρά για 1-2 μήνες θα γίνει η εκπαίδευση χωρίς να βρέχεται για να μη χρειαστούμε τόση προετοιμασία για την αδιαβροχοποιηση του σπιτιού! αλλά δεν βγαίνει έτσι, δεν έχω την ετοιμότητα να το παρακολουθώ κ να τον βάζω στο γιογιό τόσο συχνά ώστε να μην τα κάνει στην πάνα. τώρα θα παραγγείλω εσώρουχα κ θα δούμε. βέβαια κάποιες φορές που έτυχε να μείνει γυμνός του ήρθαν τσίσα κ δεν τα έκανε στο γιογιό, δεν το ζήτησε, άρα δεν είναι έτοιμος. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 βέβαια κάποιες φορές που έτυχε να μείνει γυμνός του ήρθαν τσίσα κ δεν τα έκανε στο γιογιό, δεν το ζήτησε, άρα δεν είναι έτοιμος. 

Γιατί να τα κάνει στο γιογιό; 2 χρόνια τα κάνει στην πάνα και ήταν το νορμάλ, γιατί σε λίγες εβδομάδες, ξαφνικά μόνος του να τα κάνει κάπου αλλού; Ειδικά αν το γιογιό το έχετε παιχνίδι. Θέλεις μία συνέπεια, να τον πηγαίνεις συστηματικά, να συνειδητοποιήσει τι θέλεις από αυτόν σε σταθερή βάση. Και υπομονή από εσένα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Γιατί να τα κάνει στο γιογιό; 2 χρόνια τα κάνει στην πάνα και ήταν το νορμάλ, γιατί σε λίγες εβδομάδες, ξαφνικά μόνος του να τα κάνει κάπου αλλού; Ειδικά αν το γιογιό το έχετε παιχνίδι. Θέλεις μία συνέπεια, να τον πηγαίνεις συστηματικά, να συνειδητοποιήσει τι θέλεις από αυτόν σε σταθερή βάση. Και υπομονή από εσένα. 

και τα αλλά παιδιά δηλαδή γιατί το κάνουν στο γιογιό κ να μην το κάνει το δικό μου; κ βιβλίο έχουμε διαβάσει κ το έχουμε συζητήσει κ ούτε τον πιέσαμε ούτε δημιουργήσαμε προσδοκίες κ άγχος ούτε μαλωσαμε ούτε τίποτα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και τα αλλά παιδιά δηλαδή γιατί το κάνουν στο γιογιό κ να μην το κάνει το δικό μου; κ βιβλίο έχουμε διαβάσει κ το έχουμε συζητήσει κ ούτε τον πιέσαμε ούτε δημιουργήσαμε προσδοκίες κ άγχος ούτε μαλωσαμε ούτε τίποτα λάθος.

 

Bρε καλή μου το ίδιο λέμε: δεν ξεμαθαίνεις μια συνήθεια σε λίγες μέρες ή εβδομάδες, ειδικά αν το έχεις σαν παιχνίδι. Μέχρι τώρα το παιδί σου τα έκανε στην πάνα. Του δίνεις το γιογιό, όχι με συνέπεια, για εξοικείωση. Γιατί να καταλάβει ότι τώρα πια δεν θα τα κάνει στην πάνα; Θέλει και χρόνο και συνέπεια από εσένα. Η είναι παιχνίδι και σε τυχαίες φάσεις καθόμαστε, ή είναι εκεί που πάμε πια τουαλέτα και πρέπει να γίνει συνήθεια. Αν είναι μια το ένα μια το άλλο, όποτε τύχει, δεν είναι εύκολο να πάρει το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Bρε καλή μου το ίδιο λέμε: δεν ξεμαθαίνεις μια συνήθεια σε λίγες μέρες ή εβδομάδες, ειδικά αν το έχεις σαν παιχνίδι. Μέχρι τώρα το παιδί σου τα έκανε στην πάνα. Του δίνεις το γιογιό, όχι με συνέπεια, για εξοικείωση. Γιατί να καταλάβει ότι τώρα πια δεν θα τα κάνει στην πάνα; Θέλει και χρόνο και συνέπεια από εσένα. Η είναι παιχνίδι και σε τυχαίες φάσεις καθόμαστε, ή είναι εκεί που πάμε πια τουαλέτα και πρέπει να γίνει συνήθεια. Αν είναι μια το ένα μια το άλλο, όποτε τύχει, δεν είναι εύκολο να πάρει το μήνυμα.

Δεν λενε όμως όσες ήταν τα παιδιά τους έτοιμα ότι ξεμπέρδεψαν μέσα σε λίγες μέρες; κ εδώ το έχω διαβάσει. εγω δεν θέλω να ξεμπερδέψουμε σε λίγες μέρες, θέλω να το μάθει σιγά σιγά χωρίς πίεση κ χωρίς να τον αγχώνουμε κ να νιώθει ότι πρέπει να το κάνει σωστά. θέλω απλώς να το συνηθίσει κ να του έρθει φυσικά.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και τα αλλά παιδιά δηλαδή γιατί το κάνουν στο γιογιό κ να μην το κάνει το δικό μου; κ βιβλίο έχουμε διαβάσει κ το έχουμε συζητήσει κ ούτε τον πιέσαμε ούτε δημιουργήσαμε προσδοκίες κ άγχος ούτε μαλωσαμε ούτε τίποτα λάθος.


Εννοείς ενώ φοράει ακόμα πάνα; Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά όντως κι εγώ έχω ακούσει για παιδιά που έχει λειτουργήσει έτσι, με πάνες βρακάκι δηλαδή που τις αντιμετώπιζαν οι γονείς ως εσώρουχο και πήγαιναν τα παιδιά τακτικά στην λεκάνη ή στο γιογιό.

 

Προσωπικά το θεωρώ αδύνατον και βασανιστήριο να κάνεις μήνες να βγάλεις την πάνα (γιατί συνήθως με αυτή την μέθοδο παίρνει μήνες για να καθαρίσει τελείως το παιδί), αντί να σφίξεις τα δόντια για 10 μέρες πλένοντας 20 εσώρουχα και ρούχα παραπάνω.

 

Τελος μάλλον έχω γίνει κουραστική λέγοντας το, αλλά θεωρώ μύθο το ότι δήθεν πρέπει να περιμένουμε σημάδια ετοιμότητας όταν μιλάμε για παιδιά 2-2,5 ετών. Αντίθετα, προσωπική μου άποψη είναι ότι όσο πλησιαζει το παιδί προς τα 3, δυνητικά γίνεται πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Εννοείς ενώ φοράει ακόμα πάνα; Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά όντως κι εγώ έχω ακούσει για παιδιά που έχει λειτουργήσει έτσι, με πάνες βρακάκι δηλαδή που τις αντιμετώπιζαν οι γονείς ως εσώρουχο και πήγαιναν τα παιδιά τακτικά στην λεκάνη ή στο γιογιό.

 

Προσωπικά το θεωρώ αδύνατον και βασανιστήριο να κάνεις μήνες να βγάλεις την πάνα (γιατί συνήθως με αυτή την μέθοδο παίρνει μήνες για να καθαρίσει τελείως το παιδί), αντί να σφίξεις τα δόντια για 10 μέρες πλένοντας 20 εσώρουχα και ρούχα παραπάνω.

 

Τελος μάλλον έχω γίνει κουραστική λέγοντας το, αλλά θεωρώ μύθο το ότι δήθεν πρέπει να περιμένουμε σημάδια ετοιμότητας όταν μιλάμε για παιδιά 2-2,5 ετών. Αντίθετα, προσωπική μου άποψη είναι ότι όσο πλησιαζει το παιδί προς τα 3, δυνητικά γίνεται πιο δύσκολο.

είμαι μπερδεμένη για τη μεθοδο. δεν θέλω να το καθυστέρησω γιατί δεν καταλαβαίνω κι εγω το νόημα να φοράει πάνα ένα παιδί που κάνει τόσα πράγματα (όχι το δικό μου, γενικά το κεω). φοβάμαι όμως να πιεσω. δλδ κ αυτά που λενε τα κορίτσια πιο πάνω,  να πω ότι είναι μεγάλος  ή ουι πρέπει να κρατήσει το βρακι στεγνο, μ ακούγονται πολύ αγχωτικά κ πιεστικά. από την άλλη όμως κάνοντας κ μια αυτοκριτική για τις ομάδες που διαβάζω που όλο λενε να μην πιέζουν κλπ, αναρωτιέμαι αν τα παιδιά τους έχουν τα μύρια όσα προβλήματα επειδή πέφτουν πάνω τους κ τα κρατάνε πίσω αντί να τα βοηθήσουν να τα ξεπερασουν, στο όνομα του σεβασμού που τελικά δεν τεε βοηθά να προσαρμοστούν σε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...