Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Οι νηπιαγωγοί τα θεωρούν έτοιμα υποτίθεται. εγγ για μπλούζα δεν σκάω, αν έχει πιτσιλιστεί. να κατεβάσει παντελόνι κ βρακι δεν το κάνει αλλά δεν είναι καμία φοβερή απαίτηση, κάποια στιγμή θα το κάνει. παπούτσια κάποια στιγμή είχε μάθει να βάζει αλλά μετά βαρέθηκα να ασχολούμαι γιατί δεν μπορώ την καθυστέρηση κ την αναμονη κ δεν του έμαθα ποτέ κάλτσες. σορτς κ βρακι να βάλει όταν κατουρηθεί, που φυσικά θα το πάθει τις πρώτες μέρες, δεν έχει δοκιμάσει κ φυσικά δεν πρόκειται να το κάνει στο σχοκειο αν έχει βραχεί κ είναι ταραγμένος. για μια βρεγμένη μπλούζα πάντως που δν χρειάζεται κ φοβερή ιδιωτικότητα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο μα βοηθήσει η δασκάλα να την περάσει στο κεφάλι ένα παιδάκι, τα χέρια είναι εύκολα μετά. αυτό κι ο δικός μου το κάνει, είναι το μόνο που δέχεται, με την μπλούζα στο βάλε βγάλε συμμετέχει πολύ, το παντελόνι είναι η άρνηση κ ίσως συνδυάζεται κ με όλη την ανασφάλεια της τουαλέτας που μας ταλαιπώρησε για μήνες. βέβαια από τον Ιανουάριο που μετά από ένα μεγάλο πισογυρθσμα άρχισε να συνεργάζεται με τον μπαμπά του για τουαλέτα, σήκωνε τα ρούχα μόνος του με κάποια προσπάθεια. 

Δεν τα θεωρούν έτοιμα.εξαρταται από την εκπαίδευση τους.ξερουν ότι θα βρουν όλων των λογίων τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον αφηνεις να ντυνεται μονος και να πηγαινει τουαλετα μονος του για να ειναι πιο ανετος σε αυτο το κομματι

Σχετικά με αυτό, αυτήν ακριβώς την οδηγία έδωσαν οι νηπιαγωγοί μας σήμερα στην ενημερωτική συνάντηση γονέων που είχαμε. Βέβαια αυτή η εκπαίδευση καλό είναι να ξεκινήσει πιο πριν αλλά κάλιο αργά λένε...

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Διάβασα πως κάθε Τρίτη και Παρασκευή θα γίνονται τα self tests.

Επίσης μας είπαν ότι στις τελευταίες τελευταίες οδηγίες που έλαβαν είχαν προσθέσει ένα πριν μπροστά από το Τρίτη και το Παρασκευή. Αλλά επισήμως θα μας ενημερώσουν αύριο με mail. Η λογική λέει ότι Κυριακή βράδυ (ή Δευτέρα πρωί) και Τετάρτη βράδυ (ή Πέμπτη πρωί), που κάναμε και πέρυσι, έχει περισσότερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Δεν τα θεωρούν έτοιμα.εξαρταται από την εκπαίδευση τους.ξερουν ότι θα βρουν όλων των λογίων τα παιδιά.

Ναι αλλά δεν μπορούν να τα βοηθήσουν. Επομένως θεωρούν ότι πρέπει να το εχεις λύσει το θέμα. Το να λες θεωρητικά ότι δεν το θεωρούν αυτονόητο, αλλά ταυτόχρονα να μην υπάρχει κανεις να βοηθήσει κ το παιδί να κατουριέται κ να μένει βρεγμένο μέχρι να έρθει ο γονιός, σημαίνει στην πράξη ότι είναι λάθος να μην μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί. Οπότε το ότι στη θεωρια δεν είναι όλα έτοιμα, δεν λέει και πολλά. Επι της ουσίας, πρέπει να είναι. Γιατί η δασκάλα δεν μπορεί να κάνει κάτι. Δεν μπορεί να αφήσει την τάξη. Κι έχει περάσει κι ένα άγχος ότι ούτε μπορεί να πει στο βρεγμένο παιδάκι να αλλάξει σε μια γωνία της τάξης για να το βλέπει κ να βοηθήσει. Γιατί κάποιοι γονείς γκρινιάζουν για τη γύμνια. Τα έχω διαβάσει όλα αυτά. Άρα το παιδί πρέπει μόνο του να βρει τρόπο να αλλάξει στις τουαλέτες. 

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Επίσης μας είπαν ότι στις τελευταίες τελευταίες οδηγίες που έλαβαν είχαν προσθέσει ένα πριν μπροστά από το Τρίτη και το Παρασκευή. Αλλά επισήμως θα μας ενημερώσουν αύριο με mail. Η λογική λέει ότι Κυριακή βράδυ (ή Δευτέρα πρωί) και Τετάρτη βράδυ (ή Πέμπτη πρωί), που κάναμε και πέρυσι, έχει περισσότερο νόημα.

Φέτος οι ανακοινώσεις είναι σπαζοκεφαλιά. κατάλαβα ότι κάθε εβδομάδα το κανεις Δευτέρα ή Πέμπτη για να το δείξεις Τρίτη κ Παρασκευή, εκτός της πρώτης που το κανεις Κυριακή κ Τετάρτη. Το Τρίτη εντωμεταξύ έχει νόημα για τους εργαζόμενους που δν μπορούν να βρουν εργαστήριο ανοιχτό Κυριακή για ραπιντ. Για τα παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κρατάνε το Δευτέρα Πέμπτη. πιο λογικό είναι να ξέρεις από την αρχή της εβδομάδας. Τουλάχιστον το ψυχαναγκαστικό μυαλό μου αυτά λέει. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι αλλά δεν μπορούν να τα βοηθήσουν. Επομένως θεωρούν ότι πρέπει να το εχεις λύσει το θέμα. Το να λες θεωρητικά ότι δεν το θεωρούν αυτονόητο, αλλά ταυτόχρονα να μην υπάρχει κανεις να βοηθήσει κ το παιδί να κατουριέται κ να μένει βρεγμένο μέχρι να έρθει ο γονιός, σημαίνει στην πράξη ότι είναι λάθος να μην μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί. Οπότε το ότι στη θεωρια δεν είναι όλα έτοιμα, δεν λέει και πολλά. Επι της ουσίας, πρέπει να είναι. Γιατί η δασκάλα δεν μπορεί να κάνει κάτι. Δεν μπορεί να αφήσει την τάξη. Κι έχει περάσει κι ένα άγχος ότι ούτε μπορεί να πει στο βρεγμένο παιδάκι να αλλάξει σε μια γωνία της τάξης για να το βλέπει κ να βοηθήσει. Γιατί κάποιοι γονείς γκρινιάζουν για τη γύμνια. Τα έχω διαβάσει όλα αυτά. Άρα το παιδί πρέπει μόνο του να βρει τρόπο να αλλάξει στις τουαλέτες. 

Φέτος οι ανακοινώσεις είναι σπαζοκεφαλιά. κατάλαβα ότι κάθε εβδομάδα το κανεις Δευτέρα ή Πέμπτη για να το δείξεις Τρίτη κ Παρασκευή, εκτός της πρώτης που το κανεις Κυριακή κ Τετάρτη. Το Τρίτη εντωμεταξύ έχει νόημα για τους εργαζόμενους που δν μπορούν να βρουν εργαστήριο ανοιχτό Κυριακή για ραπιντ. Για τα παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κρατάνε το Δευτέρα Πέμπτη. πιο λογικό είναι να ξέρεις από την αρχή της εβδομάδας. Τουλάχιστον το ψυχαναγκαστικό μυαλό μου αυτά λέει. 

Ναι.δεν ξερω τι γίνεται στο δημόσιο.στο σχολείο της μικρής όλα αυτά είναι σημαντικό μέρος της εκπαίδευσης.κατι πιστεύω όμως θα έχουν σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ναι.δεν ξερω τι γίνεται στο δημόσιο.στο σχολείο της μικρής όλα αυτά είναι σημαντικό μέρος της εκπαίδευσης.κατι πιστεύω όμως θα έχουν σκεφτεί.

Ναι, εσείς έχετε αυτό το καλό. Μπορεί και αυτοεξυπηρετείται η μικρή σου? Και ντύσιμο?

Επίσης όταν πηγαίνουν τουαλέτα τα μικρά σας για το άλλο, σκουπίζονται μόνα τους? Εγώ τον βοηθάω γιατί φοβάμαι μη γίνει χάλια.

Εμένα που τις περισσότερες φορές θέλε ακόμη τάισμα τι να πώ? Μια χαρά μπορεί να φάει μόνος του, αλλά δεν ασχολείται. Θα φάει τις πρώτες μπουκιές και μόλις περάσει η έντονη πέινα, εάν υπάρχει, δεν ασχολείται  άλλο. Χαζεύει. Μόνο αν του αρέσει κάτι πάρα πολύ (τηγανιές πατάτες, σουβλάκι, μακαρονάκι με τυρί, μπισκότα, σοκολατάκια, τα καταβροχθίζει μόνος του). Οπότε καταλήγουμε να τον ταίζουμε. Όταν γυρνάει από το σχολείο, μου πετάει ατάκες του τύπου "μου τάισαν την κρέμα", "με τάισαν ψωμί με ταχίνι" κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, εσείς έχετε αυτό το καλό. Μπορεί και αυτοεξυπηρετείται η μικρή σου? Και ντύσιμο?

Επίσης όταν πηγαίνουν τουαλέτα τα μικρά σας για το άλλο, σκουπίζονται μόνα τους? Εγώ τον βοηθάω γιατί φοβάμαι μη γίνει χάλια.

Εμένα που τις περισσότερες φορές θέλε ακόμη τάισμα τι να πώ? Μια χαρά μπορεί να φάει μόνος του, αλλά δεν ασχολείται. Θα φάει τις πρώτες μπουκιές και μόλις περάσει η έντονη πέινα, εάν υπάρχει, δεν ασχολείται  άλλο. Χαζεύει. Μόνο αν του αρέσει κάτι πάρα πολύ (τηγανιές πατάτες, σουβλάκι, μακαρονάκι με τυρί, μπισκότα, σοκολατάκια, τα καταβροχθίζει μόνος του). Οπότε καταλήγουμε να τον ταίζουμε. Όταν γυρνάει από το σχολείο, μου πετάει ατάκες του τύπου "μου τάισαν την κρέμα", "με τάισαν ψωμί με ταχίνι" κτλ

 

Τον μεγάλο τον βοηθούσα στο σκούπισμα μέχρι και τις αρχές του νηπιαγωγείου, τον μικρό μέχρι και την Β δημοτικού.

 

Τον μικρό ακόμα και τώρα (θα πάει Δ΄' Δημοτικού) τον ψιλο ταϊζω :oops: σε αυτά που δεν του πολυ αρέσουν.

Ο μεγάλος είναι ικανός, έτσι και τρώμε πχ έξω και παραγγείλουμε ορεκτικό ή καμμιά περίεργη σαλάτα κτλ, να μην μας αφήσει ούτε να τα δοκιμάσουμε, θα φάει και του διπλανού τραπεζιού τα ορεκτικά :-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι, εσείς έχετε αυτό το καλό. Μπορεί και αυτοεξυπηρετείται η μικρή σου? Και ντύσιμο?

Επίσης όταν πηγαίνουν τουαλέτα τα μικρά σας για το άλλο, σκουπίζονται μόνα τους? Εγώ τον βοηθάω γιατί φοβάμαι μη γίνει χάλια.

Εμένα που τις περισσότερες φορές θέλε ακόμη τάισμα τι να πώ? Μια χαρά μπορεί να φάει μόνος του, αλλά δεν ασχολείται. Θα φάει τις πρώτες μπουκιές και μόλις περάσει η έντονη πέινα, εάν υπάρχει, δεν ασχολείται  άλλο. Χαζεύει. Μόνο αν του αρέσει κάτι πάρα πολύ (τηγανιές πατάτες, σουβλάκι, μακαρονάκι με τυρί, μπισκότα, σοκολατάκια, τα καταβροχθίζει μόνος του). Οπότε καταλήγουμε να τον ταίζουμε. Όταν γυρνάει από το σχολείο, μου πετάει ατάκες του τύπου "μου τάισαν την κρέμα", "με τάισαν ψωμί με ταχίνι" κτλ

Και εγώ βοηθάω στο σκούπισμα καμιά φορά και στα κακά πάντα. Στο σχολείο δεν έχει κάνει ακόμα κακά αλλά στα τσίσα μου είπε μια μέρα ότι τη σκούπισε η δασκάλα οπότε τα βοηθάνε. Παντελονι και βρακί στο σπίτι κατεβάζει εύκολα και ανεβάζει πιο δύσκολα. Μπλούζες δεν έχω δοκιμάσει να τη βάζω να αλλάζει. Μια μέρα που της φόρεσα φούτερ με κουκούλα στο σχολείο τη ρώτησα αν το φόραγε συνέχεια και μου είπε ότι της το έβγαλε η δασκάλα μέσα στην τάξη. Αρα γενικά υπάρχει βοήθεια. Και στο τετραδιάκι χθες μου έγραψαν ότι έφαγε όλο το μεσημεριανο χωρίς βοήθεια (οπότε βοηθάνε και στο τάισμα). Η δικιά μου γενικά τρώει μόνη αλλά αν δεν τρελαίνεται για το φαγητό ή βαριέται ψιλοταίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία δύο χρόνια σχεδόν (μπορεί να είναι δηλαδή και 1,5 χρόνος) δεν θα μπω καθόλου στην τουαλέτα όταν κάνει κακά, φυσικά δεν σκουπίζεται καλά όλες τις φορές όμως και πάλι δεν επεμβαίνω ώστε να μπορέσει να τα καταφέρει μόνος του κάποια στιγμή. @Yovanna με το τάισμα έχεις ακόμα δρόμο, εμένα τρώει μόνος από πολύ μικρός παρόλα αυτά μέχρι πρότινος υπήρχαν στιγμές που τον βοηθούσα μέχρι που νευρίασα γιατί το ζητούσε πολύ συχνά πλέον  (βαριόταν να το κάνει μόνος του) και κόπηκε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

@Anna3011 @Yovanna επομένως τε δικά μας ειναο στο ντύσιμο περίπου στα ιδθα αν εξαιρέσεις το ότι ο δικός μου δεν πάει μόνος του που όμως είναι πείσμα, όχι ανικανότητα. Άρα λογικά στο νηπιαγωγειο τα μικρότερα παιδιά θα είναι περίπου σε παρόμοιο στάδιο; Είχα την εντύπωση ότι όλα πάνε έτοιμα για πλήρες ντύσιμο στο σχολειο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Anna3011 @Yovanna επομένως τε δικά μας ειναο στο ντύσιμο περίπου στα ιδθα αν εξαιρέσεις το ότι ο δικός μου δεν πάει μόνος του που όμως είναι πείσμα, όχι ανικανότητα. Άρα λογικά στο νηπιαγωγειο τα μικρότερα παιδιά θα είναι περίπου σε παρόμοιο στάδιο; Είχα την εντύπωση ότι όλα πάνε έτοιμα για πλήρες ντύσιμο στο σχολειο. 

Όχι βρε τι έτοιμα πάνε τα παιδάκια. Ίσα ίσα να μπορούν να ανεβοκατεβασουν το παντελόνι κ το βρακάκι είναι το πιο σημαντικό, να βγάλουν και να βάλουν μπουφάν/ζακέτα και να βγάλουν κ να βάλουν τα παπούτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Anna3011 @Yovanna επομένως τε δικά μας ειναο στο ντύσιμο περίπου στα ιδθα αν εξαιρέσεις το ότι ο δικός μου δεν πάει μόνος του που όμως είναι πείσμα, όχι ανικανότητα. Άρα λογικά στο νηπιαγωγειο τα μικρότερα παιδιά θα είναι περίπου σε παρόμοιο στάδιο; Είχα την εντύπωση ότι όλα πάνε έτοιμα για πλήρες ντύσιμο στο σχολειο. 

Αυτό στο έχουμε επαναλάβει πολλές φορές σε αυτή τη συζήτηση. Λίγα 4χρονα καταφέρνουν να βάζουν-βγάζουν μπλούζες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Ναι, εσείς έχετε αυτό το καλό. Μπορεί και αυτοεξυπηρετείται η μικρή σου? Και ντύσιμο?

Επίσης όταν πηγαίνουν τουαλέτα τα μικρά σας για το άλλο, σκουπίζονται μόνα τους? Εγώ τον βοηθάω γιατί φοβάμαι μη γίνει χάλια.

Εμένα που τις περισσότερες φορές θέλε ακόμη τάισμα τι να πώ? Μια χαρά μπορεί να φάει μόνος του, αλλά δεν ασχολείται. Θα φάει τις πρώτες μπουκιές και μόλις περάσει η έντονη πέινα, εάν υπάρχει, δεν ασχολείται  άλλο. Χαζεύει. Μόνο αν του αρέσει κάτι πάρα πολύ (τηγανιές πατάτες, σουβλάκι, μακαρονάκι με τυρί, μπισκότα, σοκολατάκια, τα καταβροχθίζει μόνος του). Οπότε καταλήγουμε να τον ταίζουμε. Όταν γυρνάει από το σχολείο, μου πετάει ατάκες του τύπου "μου τάισαν την κρέμα", "με τάισαν ψωμί με ταχίνι" κτλ

Ναι αυτοεξυπηρετειται πλήρως.οταν ομως θέλει σημασία μου ζητάει να το κάνω εγώ. Μετά τα κακά την πλένω πάντα αλλά σκκυπιζεται.για το φαγητό μια από τα ίδια. Όπως εσύ.μπορει αλλά βαριέται.φταιω κι εγώ που θέλω να τελειώνει.

Για το ντύσιμο.ο μας το ρο όταν κ προχθές στην ενημέρωση.να τα πηγαίνουμε το πρωί εγκαίρως ώστε να αυροεξυπηρετουνυαι στον χώρο υποδοχής. Το θεωρούν σημαντικό μέρος της ένταξης γι αυτο κ τωρα στο καινούργιο σχοκειο που έκτισαν έχουν φτιάξει κ ειδικό χώρο μελετημένο γι αυτο.

Επίσης μας ειπαν για τα παπούτσια που θα μείνει ουν στο σχολείο να είναι παπουτσοα που μπορούν να τα χειριστούν για να μην τα δυσκολεύουν.πχ αν δεν ξέρουν να δένουν κορδόνια να μην τους δώσουμε τέτοια παπούτσια.θα τους μάθουν ομως εκεί να δένουν κορδόνια.εχουν κ ειδικά υλικά γι αυτο.

Εγώ φέτος δεν έχω κανένα άγχος γιατι ειναι προσαρμοστεί ρο παιδί.ουτε κ περυσι είχα γιατί είχα εμπιστοσύνη στο σχολείο .είναι βασικό αυτό γιατί το περνάνε στα παιδιά χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

Μπορώ να πω ότι είμαι τρελά ε θουσιασμενη επειδή μετακόμισαν σε καινούργιο κτισμένο από αυτούς σχολείο που είναι απόλυτα προσαρμοστεί στις ανάγκες των παιδιών.Ενιωθα ότι είμαι σε ένα μικρόκοσμο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Τα τελευταία δύο χρόνια σχεδόν (μπορεί να είναι δηλαδή και 1,5 χρόνος) δεν θα μπω καθόλου στην τουαλέτα όταν κάνει κακά, φυσικά δεν σκουπίζεται καλά όλες τις φορές όμως και πάλι δεν επεμβαίνω ώστε να μπορέσει να τα καταφέρει μόνος του κάποια στιγμή. @Yovanna με το τάισμα έχεις ακόμα δρόμο, εμένα τρώει μόνος από πολύ μικρός παρόλα αυτά μέχρι πρότινος υπήρχαν στιγμές που τον βοηθούσα μέχρι που νευρίασα γιατί το ζητούσε πολύ συχνά πλέον  (βαριόταν να το κάνει μόνος του) και κόπηκε τελείως.

Και μένα τα ίδια. Την ώρα του φαγητού, παίζει με τα παιχνίδια του ή βλέπει βίντεο και μου λέει να με ταίσεις εσύ..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ναι, εσείς έχετε αυτό το καλό. Μπορεί και αυτοεξυπηρετείται η μικρή σου? Και ντύσιμο?

Επίσης όταν πηγαίνουν τουαλέτα τα μικρά σας για το άλλο, σκουπίζονται μόνα τους? Εγώ τον βοηθάω γιατί φοβάμαι μη γίνει χάλια.

Εμένα που τις περισσότερες φορές θέλε ακόμη τάισμα τι να πώ? Μια χαρά μπορεί να φάει μόνος του, αλλά δεν ασχολείται. Θα φάει τις πρώτες μπουκιές και μόλις περάσει η έντονη πέινα, εάν υπάρχει, δεν ασχολείται  άλλο. Χαζεύει. Μόνο αν του αρέσει κάτι πάρα πολύ (τηγανιές πατάτες, σουβλάκι, μακαρονάκι με τυρί, μπισκότα, σοκολατάκια, τα καταβροχθίζει μόνος του). Οπότε καταλήγουμε να τον ταίζουμε. Όταν γυρνάει από το σχολείο, μου πετάει ατάκες του τύπου "μου τάισαν την κρέμα", "με τάισαν ψωμί με ταχίνι" κτλ

Καλημέρα ...σας διαβαζω τοσο καιρο μ'αρεσει η κουβεντούλα σας.Εχω κι εγώ γιο που θα παει νήπιο φέτος.Αυτό με το τάισμα που λες αστο πονεμένη ιστορία.Η κόρη μου 9,5 χρονών θα πάει Πέμπτη είναι τόσο κακόφαγη και επιλεκτική που κάποιες μέρες αν θέλω να φάει λίγο παραπάνω από τις 4-5 μπουκιές την ταιζω.

Ο γιος μου πέρισυ στο προνήπιο ενώ δεν κατουριέται ποτέ δεν έχει ατυχήματα έτυχε μια μέρα που δε σταματησε το παιχνίδι στην αυλή κ τα έκανε πάνω του.Πήγα το μεσημέρι να τον πάρω και τον βρήκα με άλλα ρούχα.Ξέρω ότι δε επιτρέπεται αλλά τον είχε αλλάξει η δασκάλα οχι γιατι δεν μπορούσε ο ίδιος αλλά δεν ξέρω το έκανε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

στο σχολείο τη ρώτησα αν το φόραγε συνέχεια και μου είπε ότι της το έβγαλε η δασκάλα μέσα στην τάξη. Αρα γενικά υπάρχει βοήθεια. Και στο τετραδιάκι χθες μου έγραψαν ότι έφαγε όλο το μεσημεριανο χωρίς βοήθεια

Μιλάς για ιδιωτικό προνηπιο με ελάχιστα παιδιά σε σχέση με το δημόσιο που μπορεί να έχει πάνω από είκοσι. Στο δημόσιο δεν βοηθάνε στην τουαλέτα, βοηθάνε μόνο για να βάλουν/βγάλουν ένα μπουφάν και με την τσάντα. Επίσης δεν έχω ακούσει για τετράδιο που να γράφουν σημειώσεις για το γονέα.  Είναι άλλες οι συνθήκες στο καθένα. 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Είχα την εντύπωση ότι όλα πάνε έτοιμα για πλήρες ντύσιμο στο σχολειο. 

Για πλήρες ντύσιμο δεν θα είναι έτοιμα όλα τα παιδιά, αλλά για τα βασικά. Και καθώς θα περνάν οι μήνες βελτιώνονται πολύ. 

 

12 ώρες πρίν, samsympan είπε:

μας σήμερα στην ενημερωτική συνάντηση γονέων που είχαμε. Βέβαια αυτή η εκπαίδευση καλό είναι να ξεκινήσει πιο πριν αλλά κάλιο αργά λένε...

Στην πρώτη ενημέρωση αν δεν είσαι ενημερωμένη από πριν σου έρχεται ταμπλας! Θυμάμαι το σοκ μαμάδων όταν τους είπαν πως δεν θα σκουπίζουν τα παιδιά. Εννοείται υπάρχει πάντα χρόνος για να ξεκινήσεις την όποια  εκπαίδευση. 

14 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Μπορούν τα 4χρονα να βγάζουν και να βάζουν μπλούζες μόνα τους? Ο δικός μου πάντως όχι. Να σοκ΄βγει το εσώρουχο και το παντελόνι του, το κάνει εδώ και ένα χρόνο. Να ντύνεται μόνος του, όχι. Να βάλει εσώρουχο και σορτς ναι. Και παπούτσια. Μέχρι εκεί. 

Όσο μπορεί το καθένα. Αλλά στο σπίτι ξέρουν πως δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν πολύ γιατί στο τέλος θα τους ντύσει η μαμά ή θα διορθώσει τα στραβά ρούχα. Εκεί καλούνται να το κάνουν μόνα τους. 

 

 

Σε ευρύτερο πλαίσιο, εκτός από πρακτικό ή αυτοεξυπηρετηση ενισχύει και την αυτοπεποίθηση των παιδιών. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Yovanna said:

Και μένα τα ίδια. Την ώρα του φαγητού, παίζει με τα παιχνίδια του ή βλέπει βίντεο και μου λέει να με ταίσεις εσύ..

Και εμένα παίζει οπότε βαριέται να φάει για αυτό και σταμάτησα να το κάνω, σκέψου είναι 6 πλέον!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

@Anna3011 @Yovanna επομένως τε δικά μας ειναο στο ντύσιμο περίπου στα ιδθα αν εξαιρέσεις το ότι ο δικός μου δεν πάει μόνος του που όμως είναι πείσμα, όχι ανικανότητα. Άρα λογικά στο νηπιαγωγειο τα μικρότερα παιδιά θα είναι περίπου σε παρόμοιο στάδιο; Είχα την εντύπωση ότι όλα πάνε έτοιμα για πλήρες ντύσιμο στο σχολειο. 

 

εμενα ο μικρος ντυνεται μονος του, φανταστιτε οτι μπορει μεσα στην μερα να γινει μουσκεμα με την βρυση και δεν μου λεει τιποτα απλα παει και αλλαζει ρουχα μονος του...καποιες μπλουζες στενες εννοειται τον δυσκολευουν αλλα γενικα σε αυτο το κομματι τα καταφερνει...

 

δεν ξερω πως θα τα παει στο σχολειο, ατυχηματα δεν εχει αυτο ομως που παθαινει συχνα ειναι να του πεφτει η μπλουζα μπροστα και να την βρεχει οταν παει για τσισα του...

 

Η γνωμη μου ειναι να μην ταιζουμε ουτε και να βοηθαμε συστηματικα τα παιδια στο ντυσιμο ειδικα οταν αυτες οι δεξιοτητες επρεπε να ειχαν κατακτηθει... ειδικα στο φαγητο μαθαινουν να το αντιμετωπιζουν σαν αγγαρεια και με βαρεμαρα ενω θα επρεπε να ειναι κατι που θα δινουμε σημασια, να βαζουμε παυση απο οτι κανουμε. Εγω αυτο τους λεω κι ας ειναι μικρα, το φαγητο μας θρεφει, τους μιλαω για τα συστατικα, τις βιταμινες που εχει καθε τι που τρωμε στο τραπεζι, και τονιζω ποσο σημαντικο ειναι να τρωμε με ηρεμια και χωρις βιασυνη... και δεν τους πιεζω για την ποσοτητα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lazariska είπε:

Καλημέρα ...σας διαβαζω τοσο καιρο μ'αρεσει η κουβεντούλα σας.Εχω κι εγώ γιο που θα παει νήπιο φέτος.Αυτό με το τάισμα που λες αστο πονεμένη ιστορία.Η κόρη μου 9,5 χρονών θα πάει Πέμπτη είναι τόσο κακόφαγη και επιλεκτική που κάποιες μέρες αν θέλω να φάει λίγο παραπάνω από τις 4-5 μπουκιές την ταιζω.

Ο γιος μου πέρισυ στο προνήπιο ενώ δεν κατουριέται ποτέ δεν έχει ατυχήματα έτυχε μια μέρα που δε σταματησε το παιχνίδι στην αυλή κ τα έκανε πάνω του.Πήγα το μεσημέρι να τον πάρω και τον βρήκα με άλλα ρούχα.Ξέρω ότι δε επιτρέπεται αλλά τον είχε αλλάξει η δασκάλα οχι γιατι δεν μπορούσε ο ίδιος αλλά δεν ξέρω το έκανε αυτή.

Άμα μπορούσε ο ίδιος τότε γιατί τον άλλαξε η δασκάλα ; 

Link to comment
Share on other sites

Το φαγητό ευτυχώς εμείς το έχουμε λύσει εδώ κ τρία χρόνια. αλλά το καταλαβαίνω αυτό με τη βιασύνη γιατί εγω το έκανα στα ρούχα. δεν μπορώ αυτήν την καθυστέρηση, κι ας μην βιαζόμαστε, να πούμε ότι θα πάμε κάπου κ μετά να ξεχαστούμε κλπ. γιατί εμένα αργεί κι ο άντρας μου, σε βαθμό συζυγοκτονιας. δεν αργεί για ταξίδια ή τη δουλειά, αλλά για βόλτα δεν υπάρχει, μπορεί να πούμε πρωί κ να φύγουμε μεσημέρι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το φαγητό ευτυχώς εμείς το έχουμε λύσει εδώ κ τρία χρόνια. αλλά το καταλαβαίνω αυτό με τη βιασύνη γιατί εγω το έκανα στα ρούχα. δεν μπορώ αυτήν την καθυστέρηση, κι ας μην βιαζόμαστε, να πούμε ότι θα πάμε κάπου κ μετά να ξεχαστούμε κλπ. γιατί εμένα αργεί κι ο άντρας μου, σε βαθμό συζυγοκτονιας. δεν αργεί για ταξίδια ή τη δουλειά, αλλά για βόλτα δεν υπάρχει, μπορεί να πούμε πρωί κ να φύγουμε μεσημέρι. 

Και εμένα έτσι κάνει ο άντρας μου. Τα ζώα μου αργά. Παίζει να του πω και σήκω 10 φορές μέχρι να σηκωθεί. Να βιάζομαι γιατί κανονίσαμε με φίλους (και εγώ είμαι πάντα στην ώρα μου με δυο μωρα) αλλά άμα είναι να έρθει και εκείνος λέω τουλάχιστον μια ώρα αργότερα στους φίλους για σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ αργή το πρωί..οπότε τις ημέρες που δεν δουλεύω δεν υπάρχει περίπτωση να κανονίσω κάτι πρωί, ούτε καν. Θέλω να σηκωθώ με την ησυχία μου να πιω καφέ να φάω πρωινό, να ξυπνήσω για τα καλά και μετά να βγω από το σπίτι, αυτό μπορεί να πάρει 2-3-4 ώρες, εξαρτάται από το πως θα ξυπνήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Super.mum είπε:

Και εμένα έτσι κάνει ο άντρας μου. Τα ζώα μου αργά. Παίζει να του πω και σήκω 10 φορές μέχρι να σηκωθεί. Να βιάζομαι γιατί κανονίσαμε με φίλους (και εγώ είμαι πάντα στην ώρα μου με δυο μωρα) αλλά άμα είναι να έρθει και εκείνος λέω τουλάχιστον μια ώρα αργότερα στους φίλους για σιγουριά. 

ναι κι εχεις το παιδί έτοιμο να βαριέται κ δεν ξέρεις αν θα ανοίξεις καποοα δραστηριότητα αν είναι να αργήσεις κ μετά το παιδί πεινάει κ λέει οκ δεν βιαζόμαστε, δώσε να φάει, κ άλλη καθυστέρηση, ή ακόμα χειρότερα υπολογίζεις ότι θα φύγεις νωρίς κ θα γυρίσεις νωρίς κ δεν παίρνεις κανονικό κολατσιό μαζί κ το παιδί τελικά πεινάει γιατί αργήσαμε… και αν πεις κάτι, «μη με αγχώνεισ, για βολτα πάμε, δεν θα χάσουμε την πτήση». 

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ είμαι πολύ αργή το πρωί..οπότε τις ημέρες που δεν δουλεύω δεν υπάρχει περίπτωση να κανονίσω κάτι πρωί, ούτε καν. Θέλω να σηκωθώ με την ησυχία μου να πιω καφέ να φάω πρωινό, να ξυπνήσω για τα καλά και μετά να βγω από το σπίτι, αυτό μπορεί να πάρει 2-3-4 ώρες, εξαρτάται από το πως θα ξυπνήσω.

Εγω κ με ελάχιστη ώρα ύπνου είμαι οκ από κέφια κ νεύρα κλπ, απλώς καταρρέω μέσα στη μέρα. Ο άντρας μου επειδή είναι και καπνιστής, το πρωί αν δεν περάσει την ιεροτελεστία καφές-τσιγοαρο-τουαλέτα, είναι άλλος άνθρωπος. αν κανεις το λάθος να του μιλήσεις, μπορεί να γίνει καβγάς για το πιο ηλιθιο θέμα. εγω μπορεί να ξυπνήσω κ πριν πιω καφέ για να κερδίσω χρόνο να κάνω κανένα μαγείρεμα ή σφουγγάρισμα ή σιδέρωμα. αρκεί να έχω πλύνει το πρόσωπο μου. αν δεν το κάνω αυτό, δεν λειτουργώ. 

 

 

Μας έστειλε μειλ το σχολείο με γενικές οδηγίες για μάσκα, κολατσιό κλπ. τρεις μάσκες θέλουν. απαγορεύεται να βοηθήσουν τουαλέτα, αυτοεξυπηρετηση σε ντύσιμο κ τακτοποίηση αντικειμένων. κ τα κλασικα για ωράριο κ σελφ τεστ κλπ. απαγορεύεται είσοδος γονέων χωρίς συνεννόηση. όμως δεν λέει κάτι για τις πρώτες μέρες. Με την απορία θα μείνω. Στο τηλ δεν τους βρήκα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

δεν αργεί για ταξίδια ή τη δουλειά, αλλά για βόλτα δεν υπάρχει, μπορεί να πούμε πρωί κ να φύγουμε μεσημέρι. 

 

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Να βιάζομαι γιατί κανονίσαμε με φίλους (και εγώ είμαι πάντα στην ώρα μου με δυο μωρα) αλλά άμα είναι να έρθει και εκείνος λέω τουλάχιστον μια ώρα αργότερα στους φίλους για σιγουριά. 

 

Παρηγοριέμαι! Και εγώ μια απο τα ίδια. 

+ ότι στο παρα πέντε από το ραντεβού θα θυμηθεί να αλλάξει πχ το φίλτρο στη βρύση. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι κι εχεις το παιδί έτοιμο να βαριέται κ δεν ξέρεις αν θα ανοίξεις καποοα δραστηριότητα αν είναι να αργήσεις κ μετά το παιδί πεινάει κ λέει οκ δεν βιαζόμαστε, δώσε να φάει, κ άλλη καθυστέρηση, ή ακόμα χειρότερα υπολογίζεις ότι θα φύγεις νωρίς κ θα γυρίσεις νωρίς κ δεν παίρνεις κανονικό κολατσιό μαζί κ το παιδί τελικά πεινάει γιατί αργήσαμε… και αν πεις κάτι, «μη με αγχώνεισ, για βολτα πάμε, δεν θα χάσουμε την πτήση». 

Εγω κ με ελάχιστη ώρα ύπνου είμαι οκ από κέφια κ νεύρα κλπ, απλώς καταρρέω μέσα στη μέρα. Ο άντρας μου επειδή είναι και καπνιστής, το πρωί αν δεν περάσει την ιεροτελεστία καφές-τσιγοαρο-τουαλέτα, είναι άλλος άνθρωπος. αν κανεις το λάθος να του μιλήσεις, μπορεί να γίνει καβγάς για το πιο ηλιθιο θέμα. εγω μπορεί να ξυπνήσω κ πριν πιω καφέ για να κερδίσω χρόνο να κάνω κανένα μαγείρεμα ή σφουγγάρισμα ή σιδέρωμα. αρκεί να έχω πλύνει το πρόσωπο μου. αν δεν το κάνω αυτό, δεν λειτουργώ. 

 

 

Μας έστειλε μειλ το σχολείο με γενικές οδηγίες για μάσκα, κολατσιό κλπ. τρεις μάσκες θέλουν. απαγορεύεται να βοηθήσουν τουαλέτα, αυτοεξυπηρετηση σε ντύσιμο κ τακτοποίηση αντικειμένων. κ τα κλασικα για ωράριο κ σελφ τεστ κλπ. απαγορεύεται είσοδος γονέων χωρίς συνεννόηση. όμως δεν λέει κάτι για τις πρώτες μέρες. Με την απορία θα μείνω. Στο τηλ δεν τους βρήκα. 

τι απορια σου εμεινε;

πχ εμας ελεγε κ σε ποιο τμημα ειναι,ετσι κ αλλιως απο περυσι ειχαν πει οτι θα εμεναν με την ιδια δασκαλα.θα πουν καποια βασικα πραγματα στον αγιασμο κ θα μεινουν επιπλεον οι γονεις για το ολοημερο

την δευτερα θα πουν ποια θα ειναι η κυρια σας,οποτε αν θελεις μπορεις να κανονισεις για λιγοτερες ωρες στην προσαρμογη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , vicky86 είπε:

τι απορια σου εμεινε;

πχ εμας ελεγε κ σε ποιο τμημα ειναι,ετσι κ αλλιως απο περυσι ειχαν πει οτι θα εμεναν με την ιδια δασκαλα.θα πουν καποια βασικα πραγματα στον αγιασμο κ θα μεινουν επιπλεον οι γονεις για το ολοημερο

την δευτερα θα πουν ποια θα ειναι η κυρια σας,οποτε αν θελεις μπορεις να κανονισεις για λιγοτερες ωρες στην προσαρμογη

Αν θα πάμε 8.15 όπως λέει το υπουργείο. Αν θα γίνει ενημέρωση των γονέων προφορική ή θα αρκεστούμε στα γραπτά αυτά κ τι θα γίνει την Τρίτη. Δεν μας γράφει σε ποιο τμήμα είμαστε, αλλά δεν έχει τόση σημασία. Τη μια δασκάλα την ξέρω, είχα το παιδί της παλιά σε πολύ δύσκολη εφηβεια. Αν έχουμε αυτήν, θα είναι κάπως καρμικό. Τουλάχιστον ως γονιός θα έχει κατανόηση..

 

πρίν από 20 λεπτά , annoulen είπε:

Παρηγοριέμαι! Και εγώ μια απο τα ίδια. 

+ ότι στο παρα πέντε από το ραντεβού θα θυμηθεί να αλλάξει πχ το φίλτρο στη βρύση. 

ναι φυσικά. κι αυτό το ρημάδι τπ φίλτρο ας πούμε μπορεί να λες για μέρες ότι πρέπει να αλλαχτεί. και στο τελοσ πάντα να κάνει ένα γρήγορο ντους πριν φύγουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...