Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

Τι ειπατε στα παιδακια σας σε σχέση με το νηπιαγωγείο? Πως τους διηγηθηκατε την νέα αυτή αρχή?

 

Φοβηθηκατε μήπως τους δημιουργησετε μεγάλες προσδοκίες με την περιγραφή σας και απογοητευτουν?

 

Πως τα βοηθησατε να προσαρμοστούν στο νέο αυτό ξεκίνημα?

 

Εκείνα πως αντέδρασαν? Ποιες ήταν οι ανησυχίες τους?

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν της είπα κάτι συγκλονιστικό, εδώ κ καιρό της έχω αναφέρει ότι το Σεπτέμβριο μετά το καλοκαίρι θα πάει σχολείο (βέβαια δεν καταλαβαίνει τον χρόνο), ότι θα την πηγαίνω κάθε πρωί κ εκεί θα είναι κ άλλα παιδάκια που θα παίζουν. Θα σας προσέχει η δασκάλα, θα τραγουδατε, θα ζωγραφίζετε κ ότι το μεσημεράκι θα έρχεται πάλι η μαμά κ θα σε πάει σπίτι. Χαίρεται πάρα πολύ κ ανυπομονεί, βέβαια την Παρασκευή που την πήγα λίγο στο νηπιαγωγείο δεν μιλούσε καθόλου στην δασκάλα της, ήπιε το αμίλητο νερό!!! :P Τώρα τελευταία καταλαβαίνω ότι έχει γίνει πολύ ντροπαλή με τους ξένους, δεν μιλάει κ φεύγει μακριά τους. Ελπίζω να της αρέσει εκεί με τα παιδάκια κ να μην έχουμε δράματα. Πάντως από εμένα θύμαμαι μικρή που περίμενα πως κ πως να πάω προνήπια κ όταν πήγα κ έφευγε η μαμά μου έκλαιγα συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

θα την πηγαίνω κάθε πρωί κ εκεί θα είναι κ άλλα παιδάκια που θα παίζουν. Θα σας προσέχει η δασκάλα, θα τραγουδατε, θα ζωγραφίζετε κ ότι το μεσημεράκι θα έρχεται πάλι η μαμά κ θα σε πάει σπίτι.

Κι εγώ αυτά του έχω πει, περιγράφοντας περισσότερα παιχνίδια πχ πλαστελινες, χειροτεχνιες, τουβλακια. Θα ήθελα να επισκεφτούμε κι εμείς το χώρο, να έχει και το παιδί μία εικόνα, να δει την δασκάλα κτλ. Περάσαμε σημερα αλλά ήταν κλειστά, οπότε μία από αυτές τις μέρες θα ξαναπαμε. 

 

Just now, mama16 είπε:

Πάντως από εμένα θύμαμαι μικρή που περίμενα πως κ πως να πάω προνήπια κ όταν πήγα κ έφευγε η μαμά μου έκλαιγα συνέχεια!

Παρότι δεν είχα πάει προνηπια πήγα με μεγάλη χαρά πρώτη φορά στα νήπια και δεν εκλαψα καθόλου, ήμουν όμως απ τα μεγαλύτερα παιδιά της χρονιάς.

 

Just now, mama16 είπε:

έχω αναφέρει ότι το Σεπτέμβριο μετά το καλοκαίρι θα πάει σχολείο (βέβαια δεν καταλαβαίνει τον χρόνο),

Σίγουρα δεν μπορούν να καταλάβουν το χρόνο στην πραγματική του διάσταση. Πριν πολύ καιρό είχαμε κάνει μία κατασκευή με τον μικρό, ένα στρογγυλό χοντρό χαρτόνι χωρισμένο σε δώδεκα μήνες με δύο τρία σκίτσα για τον καθένα και ένα δείκτη που τον γυρνάμε όταν αλλάζει ο μήνας. Έτσι νομίζω του είναι πιο κατανοητο. Αν έχεις το χρόνο μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Στην μεγάλη μόνο έκανα την συζήτηση, ο μικρος μου ζήτησε να παει:D, τέτοια εποχή της είπα ότι μετά το καλοκαίρι που θα κάνουμε μπάνια, μετα τα γενεθλια της που θα σβήσει 4κερακια,θα παει σχολειο. Θα υπάρχουν παιδακι ίδια ηλικία, αλλα κ λιγο μεγαλύτερα. Θα έχει δασκάλα, θα μαθαίνει πράγματα, θα παίζουνε. Περνούσαμε από έξω, κ ας ήταν κλειστό. Το είδε κ μεσα στην εγγραφη

Δ είπα κ πάρα πολλά για να έχει προσδοκίες. Αλλα γενικα ηθελε να παει. Ειχε ξεκινήσει κ μπαλετο οποτε είχε μπει σε μια "τάξη" 

Πρέπει να είχα πει ότι έχουν κ κάποιους κανόνες, όπως ανέφερα ξανά κάποια βασικά παρόμοια με την συμπεριφορά στην παιδικη. Η πόσα πράγματα θα κάνει μόνη της, επειδή δ βοηθούσαν οι δασκάλες με τουαλετα κλπ. Αλλα γενικα ήταν ετοιμη

Επεμεινα λιγο στο ότι εκεί πάει μόνη, αλλα θα πηγαίνω το μεσημερι πάντα να την παιρνω

Γενικα προσαρμοστηκε πολύ καλά, δ αντιμετώπισα με κανένα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εγώ αυτά του έχω πει, περιγράφοντας περισσότερα παιχνίδια πχ πλαστελινες, χειροτεχνιες, τουβλακια. Θα ήθελα να επισκεφτούμε κι εμείς το χώρο, να έχει και το παιδί μία εικόνα, να δει την δασκάλα κτλ. Περάσαμε σημερα αλλά ήταν κλειστά, οπότε μία από αυτές τις μέρες θα ξαναπαμε. 

 

Παρότι δεν είχα πάει προνηπια πήγα με μεγάλη χαρά πρώτη φορά στα νήπια και δεν εκλαψα καθόλου, ήμουν όμως απ τα μεγαλύτερα παιδιά της χρονιάς.

 

Σίγουρα δεν μπορούν να καταλάβουν το χρόνο στην πραγματική του διάσταση. Πριν πολύ καιρό είχαμε κάνει μία κατασκευή με τον μικρό, ένα στρογγυλό χοντρό χαρτόνι χωρισμένο σε δώδεκα μήνες με δύο τρία σκίτσα για τον καθένα και ένα δείκτη που τον γυρνάμε όταν αλλάζει ο μήνας. Έτσι νομίζω του είναι πιο κατανοητο. Αν έχεις το χρόνο μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο.

Είναι πάρα πολύ ωραίο αυτό που έκανες... Δεν ξέρω εγώ αν μπορώ να το κάνω, δεν πιάνουν κ πολλά το χέρι μου, πάντως όταν έχω χρόνο αξίζει να το δοκιμάσω, με δυσκολεύει βέβαια με τον μπέμπη...

 

Καλά κ εμείς πήγαμε στο σχολείο να πάρουμε ένα χαρτί που συμπληρώνει η παιδίατρος, αλλά η δασκάλα μου είπε να περιμένω στην πόρτα... Οπότε δεν ξέρω πως είναι καν μέσα ούτε εγώ ούτε η μικρή μου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Πρέπει να είχα πει ότι έχουν κ κάποιους κανόνες, όπως ανέφερα ξανά κάποια βασικά παρόμοια με την συμπεριφορά στην παιδικη

Θα ήθελα να του πω κι εγώ κάτι σχετικό. Παιδική χαρά έχουμε να πάμε προ κορονοιου κ ακόμα δεν έχουμε βρει συνομήλικα παιδάκια οπότε δεν ξέρω αν θυμάται όσα είχαμε πει. 

 

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

πόσα πράγματα θα κάνει μόνη της, επειδή δ βοηθούσαν οι δασκάλες με τουαλετα κλπ

Εγώ ακόμα δεν του είπα ότι θα αυτοεξυπηρετειται στην τουαλέτα. Δείχνει να βαριέται τον τελευταίο καιρό και ζητά συνέχεια να τον πηγαίνω εγω, ενώ παλιότερα προσπαθούσε κι εκείνος παράλληλα. 

 

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

 

Καλά κ εμείς πήγαμε στο σχολείο να πάρουμε ένα χαρτί που συμπληρώνει η παιδίατρος, αλλά η δασκάλα μου είπε να περιμένω στην πόρτα... Οπότε δεν ξέρω πως είναι καν μέσα ούτε εγώ ούτε η μικρή μου!!! 

Το ατομικό δελτίο υγείας μαθητή? Το δίνουν απ το σχολείο? Εγώ πήρα τηλ εχθες και μου είπε μάλλον ή δασκάλα πως αφού οριστικοποιηθεί ή αίτηση θα με πάρει τηλ για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά αλλά δεν μου είπε να πάω να πάρω τίποτα!

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα ήθελα να του πω κι εγώ κάτι σχετικό. Παιδική χαρά έχουμε να πάμε προ κορονοιου κ ακόμα δεν έχουμε βρει συνομήλικα παιδάκια οπότε δεν ξέρω αν θυμάται όσα είχαμε πει. 

 

Εγώ ακόμα δεν του είπα ότι θα αυτοεξυπηρετειται στην τουαλέτα. Δείχνει να βαριέται τον τελευταίο καιρό και ζητά συνέχεια να τον πηγαίνω εγω, ενώ παλιότερα προσπαθούσε κι εκείνος παράλληλα. 

 

Το ατομικό δελτίο υγείας μαθητή? Το δίνουν απ το σχολείο? Εγώ πήρα τηλ εχθες και μου είπε μάλλον ή δασκάλα πως αφού οριστικοποιηθεί ή αίτηση θα με πάρει τηλ για τα υπόλοιπα δικαιολογητικά αλλά δεν μου είπε να πάω να πάρω τίποτα!

 

Ναι το ατομικό δελτίο υγείας μου έδωσε... Κ αργότερα πάντως να σας το δώσει δεν έχει σημασία

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι το ατομικό δελτίο υγείας μου έδωσε... Κ αργότερα πάντως να σας το δώσει δεν έχει σημασία

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Διάβασα αργότερα απ το σχόλιο μου στο διαδίκτυο πως είναι ένα δελτίο που μπορεί να χορηγηθεί και απ την παιδίατρο κατευθειαν. 

 

Συγνώμη για τις ερωτήσεις, έχω άγχος μήπως κάνω κάτι λάθος με τα δικαιολογητικά ή τις προθεσμιες. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, του εχω πει ανα διαστηματα το τελευταιο εξαμηνο οτι μετα το καλοκαιρι θα παει στο σχολειο, θα ειναι κι αλλα παιδακια, θα παιζουνε και θα μαθαινουνε καινουρια πραγματα. Στην ερωτηση "Κι εσυ θα παιζεις;" του απαντησα οτι "Το πρωι θα πηγαινουμε μαζι, εσυ θα μενεις εκει με τα παιδακια και μια κοπελα που θα σας προσεχει και θα παιζετε και θα μαθαινετε και μετα απο λιγες ωρες θα ερχομαι παλι να σε παρω να παμε στο σπιτι μας". Οταν μου ειπε οτι δεν θελει να παει, του ειπα οτι "ολοι πηγαμε , κι εγω και ο μπαμπας και ολοι οι ανθρωποι σ'αυτη την πολη πανε στο σχολειο για να κανουνε παρεα με πολλα παιδακια και να παιζουνε πολλα παιχνιδια". Με προβληματιζε λιγο η επεξηγηση της "υποχρεωτικοτητας" του πραγματος, μιας και δεν υπαρχει καποια ευκολη εξηγηση πχ ειναι αναποφευκτο επειδη η μαμα θα δουλευει αλλα ειναι υποχρεωτικος θεσμος. Τελικα, δεχθηκε την παραπανω απαντηση αλλα μου ειπε "Εγω δεν θελω να ζωγραφιζω  με το ζορι" (ειχαμε συζητησει τι κανουνε εκει τα παιδακια αλλη φορα και δεν του αρεσει καθολου η ζωγραφικη). Του ειπα οτι δεν θα κανει κατι που δεν θελει, ουτε θα τον βαζουνε με το ζορι να κανει πραγματα. Το ιδιο βραδυ ειδε ονειρο και το πρωι μου ειπε οτι η δασκαλα τον ειχε βαλει να κανει 20 ζωγραφιες με το ζορι (δεν ξερω γιατι το πηρε τοσο εντονα, δεν καταλαβα να του περασα κατι τετοιο). Αυτα πριν κατι μηνες. Εδω και 1-2 μηνες ειναι πιο δεκτικος, θα ειναι και με δυο φιλες του (ελπιζω και στην ιδια ταξη, ζητησα στην αιτηση να ληφθει υποψιν αυτο το ενδεχομενο για να προσαρμοστει ομαλοτερα) και θα δουμε τι θα γινει οταν ερθει η ωρα. Για τους κανονες δεν εχω αναφερθει ακομη αλλα σιγουρα θα κανουμε συζητηση μεσα στο καλοκαιρι. Ελεγα να παρω και καποιο βιβλιο οσον αφορα την ημερα στο νηπιαγωγειο/παιδικο σταθμο, την λειτουργια του κλπ, δεν εχω ψαξει τιτλους ακομη οποτε οποιαδηποτε προταση δεκτη!

 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Προσωπικα, του εχω πει ανα διαστηματα το τελευταιο εξαμηνο οτι μετα το καλοκαιρι θα παει στο σχολειο, θα ειναι κι αλλα παιδακια, θα παιζουνε και θα μαθαινουνε καινουρια πραγματα. Στην ερωτηση "Κι εσυ θα παιζεις;" του απαντησα οτι "Το πρωι θα πηγαινουμε μαζι, εσυ θα μενεις εκει με τα παιδακια και μια κοπελα που θα σας προσεχει και θα παιζετε και θα μαθαινετε και μετα απο λιγες ωρες θα ερχομαι παλι να σε παρω να παμε στο σπιτι μας". Οταν μου ειπε οτι δεν θελει να παει, του ειπα οτι "ολοι πηγαμε , κι εγω και ο μπαμπας και ολοι οι ανθρωποι σ'αυτη την πολη πανε στο σχολειο για να κανουνε παρεα με πολλα παιδακια και να παιζουνε πολλα παιχνιδια". Με προβληματιζε λιγο η επεξηγηση της "υποχρεωτικοτητας" του πραγματος, μιας και δεν υπαρχει καποια ευκολη εξηγηση πχ ειναι αναποφευκτο επειδη η μαμα θα δουλευει αλλα ειναι υποχρεωτικος θεσμος. Τελικα, δεχθηκε την παραπανω απαντηση αλλα μου ειπε "Εγω δεν θελω να ζωγραφιζω  με το ζορι" (ειχαμε συζητησει τι κανουνε εκει τα παιδακια αλλη φορα και δεν του αρεσει καθολου η ζωγραφικη). Του ειπα οτι δεν θα κανει κατι που δεν θελει, ουτε θα τον βαζουνε με το ζορι να κανει πραγματα. Το ιδιο βραδυ ειδε ονειρο και το πρωι μου ειπε οτι η δασκαλα τον ειχε βαλει να κανει 20 ζωγραφιες με το ζορι (δεν ξερω γιατι το πηρε τοσο εντονα, δεν καταλαβα να του περασα κατι τετοιο). Αυτα πριν κατι μηνες. Εδω και 1-2 μηνες ειναι πιο δεκτικος, θα ειναι και με δυο φιλες του (ελπιζω και στην ιδια ταξη, ζητησα στην αιτηση να ληφθει υποψιν αυτο το ενδεχομενο για να προσαρμοστει ομαλοτερα) και θα δουμε τι θα γινει οταν ερθει η ωρα. Για τους κανονες δεν εχω αναφερθει ακομη αλλα σιγουρα θα κανουμε συζητηση μεσα στο καλοκαιρι. Ελεγα να παρω και καποιο βιβλιο οσον αφορα την ημερα στο νηπιαγωγειο/παιδικο σταθμο, την λειτουργια του κλπ, δεν εχω ψαξει τιτλους ακομη οποτε οποιαδηποτε προταση δεκτη!

Είχα ξεχάσει πως ο μεγάλος σου γιος θα πάει φέτος προνηπια! Με το καλό!:)

 

Ποιοι είναι ακριβώς οι κανόνες που ακολουθούν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο? Δεν θα ήθελα να τον προϊδεάσω για κάτι που πιθανόν είναι λαθος γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καθαρά. 

 

Θα ήθελα να βρω κι εγώ ένα βιβλίο σχετικό και ακόμα δεν προλαβα να κάνω έρευνα στο διαδίκτυο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Το ιδιο βραδυ ειδε ονειρο και το πρωι μου ειπε οτι η δασκαλα τον ειχε βαλει να κανει 20 ζωγραφιες με το ζορι 

Τελικά το χάσμα μεταξύ των παιδιών στα προνηπια είναι μεγάλο σε ψυχοκινητικο επίπεδο. Ο δικός μου γιος ποτέ δεν μου έχει πει τι όνειρο είδε πραγματικά. Τον ρωταω και μου απαντάει την ίδια ατάκα "σύννεφα και ουράνια τόξα". 

  Ίσως να μην είχε και τα κατάλληλα ερεθίσματα γιατί λόγο καραντίνας ξεμειναμε με τα ίδια "μωρουδιακα" παραμύθια, ισως δεν είναι ακόμα ετοιμος αναπτυξιακά. Ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει σχετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ποιοι είναι ακριβώς οι κανόνες που ακολουθούν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο? Δεν θα ήθελα να τον προϊδεάσω για κάτι που πιθανόν είναι λαθος γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καθαρά. 

Καθε ταξη εχεις τους δικους τους κανονες. Κι εγω δεν το εχω σκεφτει λεπτομερως αλλα ισως του πω γενικα πχ  σηκωνουμε το χερι οταν θελουμε να μιλησουμε, περιμενουμε να τελειωσει ο αλλος αυτο που λεει χωρις να διακοπτουμε, ενημερωνουμε την νηπιαγωγο αν θελουμε να βγουμε απο την ταξη (πχ τουαλετα), τακτοποιουμε καθε παιχνιδι αφου το παιξουμε, δεν τρεχουμε μεσα στην ταξη γιατι μπορει να τρακαρουμε μεταξυ μας κλπ. Δεν θελω κι εγω να του πω πολυ συγκεκριμενα πραγματα διοτι οπως ειπα καθε νηπιαγωγος εχει τους δικους της κανονες λειτουργιας της ταξης της αλλα θεωρω οτι αυτα ειναι στανταρ.

Δεν θα κατσω ομως να του αραδιασω τους κανονες εναν-εναν. Θα τα συζητησουμε ισως με αφορμη το βιβλιο που θα διαβασουμε, γι'αυτο θελω να βρω καποιο που να εχει μεσα καθημερινα περιστατικα/ιστοριες απο το νηπιαγωγειο και την εκβαση τους.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Τελικά το χάσμα μεταξύ των παιδιών στα προνηπια είναι μεγάλο σε ψυχοκινητικο επίπεδο. Ο δικός μου γιος ποτέ δεν μου έχει πει τι όνειρο είδε πραγματικά. Τον ρωταω και μου απαντάει την ίδια ατάκα "σύννεφα και ουράνια τόξα". 

  Ίσως να μην είχε και τα κατάλληλα ερεθίσματα γιατί λόγο καραντίνας ξεμειναμε με τα ίδια "μωρουδιακα" παραμύθια, ισως δεν είναι ακόμα ετοιμος αναπτυξιακά. Ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει σχετικά. 

Εδω και ενα εξαμηνο μου λεει το ονειρο του αν το θυμαται, ισως και λιγο παραπανω. Συχνα οταν καλημεριζομαστε και χουζουρευουμε στο διπλο τον ρωταω αν ειδε καποιο ονειρο και απανταει ειτε οτι ειδε αλλα δεν θυμαται τι, ειτε οτι δεν ειδε, ειτε εξιστορει το ονειρο που ειδε. Μου εχει πει σιγουρα 6-7 ονειρα το τελευταιο εξαμηνο, κι εγω του λεω τα δικα μου αν τα θυμαμαι :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Είχα ξεχάσει πως ο μεγάλος σου γιος θα πάει φέτος προνηπια! Με το καλό!:)

 

Ποιοι είναι ακριβώς οι κανόνες που ακολουθούν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο? Δεν θα ήθελα να τον προϊδεάσω για κάτι που πιθανόν είναι λαθος γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καθαρά. 

 

Θα ήθελα να βρω κι εγώ ένα βιβλίο σχετικό και ακόμα δεν προλαβα να κάνω έρευνα στο διαδίκτυο! 

Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, η μία τάξη από την άλλη είναι τελείως διαφορετική, και ακόμη και από δασκάλα σε δασκάλα που αλλάζουν βάρδια στην ίδια τάξη μπορεί να ισχύουν εντελώς άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ότι οι κανόνες αλλάζουν. Αλλα πάνω κάτω αυτά που είπε η σεντιρ. Να μην διακοπτουμε, δ χτυπάμε, δ τρέχουμε στην τάξη, έχουν τραγουδάκια πχ για οταν μαζεύουν παιχνιδια

Κ περυσι που πηγε η μεγάλη προνηπια είχαν μιλήσει για φτερνισμα-βηχα στον αγκώνα, καλό πλύσιμο, για τα μικροβια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κάνω άλλη μία ερώτηση, μιλησατε στα παιδιά σας για το τι πρέπει να κάνουν αν τα  χτυπήσουν  τα άλλα παιδια, ηθελημένα ή κατά λαθος?

 

Σκέφτομαι πως αν του μιλήσω σχετικά θα νιώθει θορυβημένος ή προκατειλημμένος αλλά δεν θέλω να νιώσει κ αβοήθητος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Να κάνω άλλη μία ερώτηση, μιλησατε στα παιδιά σας για το τι πρέπει να κάνουν αν τα  χτυπήσουν  τα άλλα παιδια, ηθελημένα ή κατά λαθος?

 

Σκέφτομαι πως αν του μιλήσω σχετικά θα νιώθει θορυβημένος ή προκατειλημμένος αλλά δεν θέλω να νιώσει κ αβοήθητος. 

Ναι φυσικά της ειπα

Μπορείς να το ξεκινήσεις με αφορμή πχ τα παιχνίδια. Ότι τα παιχνίδια στο σχολειο είναι για όλα τα παιδιά. Δ τα παίρνε σπίτι. Αν ένα παιδάκι παίζει, δ παμε να το αρπάξουμε, ζητάμε ευγενικά, κ περιμένουμε. Η περιμένουμε την σειρά μας σε ένα εξωτερικό παιχνίδι. Δ σπρωχνουμε. Αντίστοιχα, αν κάποιο παιδακι ζητήσει το παιχνίδι σου, μπορείς να απαντήσεις ευγενικά, θα σου το δώσω μόλις τελειώσω. Αν στο πάρει η σε σπρώξει κάποιο άλλο παιδακι, θα απομακρυνθεί, θα το πεις στη δασκάλα κλπ

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Να κάνω άλλη μία ερώτηση, μιλησατε στα παιδιά σας για το τι πρέπει να κάνουν αν τα  χτυπήσουν  τα άλλα παιδια, ηθελημένα ή κατά λαθος?

 

Σκέφτομαι πως αν του μιλήσω σχετικά θα νιώθει θορυβημένος ή προκατειλημμένος αλλά δεν θέλω να νιώσει κ αβοήθητος. 

Το να τον χτυπήσουν δεν είναι κάτι που θα προκύψει μόνο στο σχολείο, μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί κάτι?δεν τον έχει χτυπήσει κάποιο παιδί στο παιχνίδι?

Εμείς αυτό το δουλευαμε από πολυ νωρίς, βέβαια ήταν και από μωρό στο σχολείο. Παρόλα αυτά πήρε πολυ καιρό για να καταλάβει.

Εγώ στην θέση σου θα το συζητούσα, μην έχεις την εντύπωση πως οι δασκάλες θα τα βλέπουν όλα, και λογικό αν σκεφτείς πως είναι δύο με 20 παιδιά.

 

Εγώ αυτό που του έλεγα είναι πως αν κάποιο παιδί τον χτυπήσει να βάλει το χέρι του μπροστά (κάτι σαν ΣΤΟΠ), να του πει ''ΣΤΑΜΑΤΑ! ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ'' και να το λέει στην δασκάλα, γύρισε πολλές φορές με χτυπήματα από το σχολείο, μέχρι που άρχισε να αντιδρά έντονα  όταν συνέβαινε αυτό. Βέβαια και εμείς παρόλο που έχουμε συζητήσει πολλές φορές για την βία, και για το ότι δεν πρέπει να χτυπάμε, έτυχε να χτυπήσει παιδί στο σχολείο και να με καλέσουν για ενημέρωση....γενικά είναι μία έκπληξη τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η μεγάλη μας θα πάει φέτος προνήπιο. Δεν πήγαινε παιδικό. Πριν το καλοκαίρι θεωρούσα σχεδόν σίγουρο ότι κατά την έναρξη του νηπιαγωγείου θα έχουμε δράματα. Μέσα στο καλοκαίρι σαν "δώρο εξ ουρανού" συνέπιψε να παραθερίσουμε μαζί με συγγενείς και φίλους στο ίδιο μέρος. Το παιδί πέρα από την χαρά που ένιωσε, αποκόμισε τόσα πολλά από την συνύπαρξη (ένα ολόκληρο κεφάλαιο αυτό) που πλέον θεωρώ ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνει ομαλά η μετάβαση στη σχολική ζωή.

 

Εγώ παιδιά της τα "φουσκώνω" κάπως για το νηπιαγωγείο (πόσα θα μαθαίνουν, αυτά που θα φτιάχνουν, παιχνίδια, ιστορίες, γιορτές, κλπ). Το κάνω όχι μόνο για να πάει με χαρά, περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι ενθουσιασμένη που θα παει σχολείο. Βέβαια γνωρίζω τα στραβά του δημόσιου εκπαιδευτικού συστήματος (γιατί σε δημόσιο θα πάει) και θα φάμε τις ήττες μας που λέμε, αλλά ok θέλω να μένω στην ουσία του πράγματος που είναι οτι πλέον θα μπει στη μαθητική ζωή. Σε ένα μονοπάτι που εύχομαι, ελπίζω, ονειρεύομαι να την οδηγήσει κάπου καλά.

 

Κι εγώ της κάνω λόγο για το θέμα των ορίων. Να μην δέχεται βία, να την επισημαίνει και να αποχωρεί. Αλλά και να μην ασκεί. Και φυσικά όπως είπε @kotsifikos, υπάρχει πιθανότητα να συμβεί αμφίδρομα το οτιδήποτε (είτε από λάθος είτε από πρόθεση). Επιπλέον, ήθελα να συμπληρώσω ότι επειδή το δικό μας το παιδί πέρασε φάση "ισότητας" με εμάς τους γονείς και αμφισβήτησης των υποδείξεων μας (στα φυσιολογικά πλαίσια της ηλικίας), κάτι που επίσης της τονίζουμε είναι ότι: Στο σχολείο (και γενικά) ακόμη κι αν δεν συμφωνούμε με κάτι που μας λέει η δασκάλα (οι γονείς, κάποιος ενήλικας) δεν αντιδράμε άσχημα (πέρασε φάση που τσίριζε και επέμενε στο δικό της μέχρις εσχάτων). Ακούμε και υπακούμε αυτόν που έχει το γενικό πρόσταγμα κι ας μην συμφωνούμε κάποιες φορές. Ή εάν τέλοσπάντων δεν συμφωνούμε με τίποτα και δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε (και υπάρχει το περιθώριο), τότε ευγενικά αποστασιοποιούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Το να τον χτυπήσουν δεν είναι κάτι που θα προκύψει μόνο στο σχολείο, μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί κάτι?δεν τον έχει χτυπήσει κάποιο παιδί στο παιχνίδι?

Εμείς αυτό το δουλευαμε από πολυ νωρίς, βέβαια ήταν και από μωρό στο σχολείο. Παρόλα αυτά πήρε πολυ καιρό για να καταλάβει.

Εγώ στην θέση σου θα το συζητούσα, μην έχεις την εντύπωση πως οι δασκάλες θα τα βλέπουν όλα, και λογικό αν σκεφτείς πως είναι δύο με 20 παιδιά.

 

Εγώ αυτό που του έλεγα είναι πως αν κάποιο παιδί τον χτυπήσει να βάλει το χέρι του μπροστά (κάτι σαν ΣΤΟΠ), να του πει ''ΣΤΑΜΑΤΑ! ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ'' και να το λέει στην δασκάλα, γύρισε πολλές φορές με χτυπήματα από το σχολείο, μέχρι που άρχισε να αντιδρά έντονα  όταν συνέβαινε αυτό. Βέβαια και εμείς παρόλο που έχουμε συζητήσει πολλές φορές για την βία, και για το ότι δεν πρέπει να χτυπάμε, έτυχε να χτυπήσει παιδί στο σχολείο και να με καλέσουν για ενημέρωση....γενικά είναι μία έκπληξη τα παιδιά.

 

Ναι έχει τύχει να χτυπηθει από άλλο παιδί άθελά του, τονισα πως ήταν καταλάθος, βεβαιώθηκα πως δεν πονά και το άφησα εκεί. 

 

Δεν του έχω μιλήσει για την βία που ασκείται εσκεμμένα, από αμέλεια δική μου, γιατί δεν έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής, δεν έχει έρθει άμεσα αντιμέτωπος εκτός από σκηνές που έχει δει σε παιδική χαρα ή παραλία. Με όσα συνομήλικα του παιδιά απ το περιβάλλον μας συναναστρέφεται παίζουν πολύ όμορφα και τα χτυπήματά είναι πραγματικά απροσεξίας και ευτυχώς επιπολαια. 

 

 

Ο τρόπος που περιγράφεις για να προστατευτεί μου αρέσει και σε ευχαριστώ. Ξέρεις καμιά φορά το μυαλό μας κολλάει κ δεν βρίσκουμε τα κατάλληλα λογια ή τον βέλτιστο τρόπο να προσεγγίσουμε το κάθε ζήτημα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Πριν το καλοκαίρι θεωρούσα σχεδόν σίγουρο ότι κατά την έναρξη του νηπιαγωγείου θα έχουμε δράματα. Μέσα στο καλοκαίρι σαν "δώρο εξ ουρανού" συνέπιψε να παραθερίσουμε μαζί με συγγενείς και φίλους στο ίδιο μέρος. Το παιδί πέρα από την χαρά που ένιωσε, αποκόμισε τόσα πολλά από την συνύπαρξη (ένα ολόκληρο κεφάλαιο αυτό) που πλέον θεωρώ ότι υπάρχει πιθανότητα να γίνει ομαλά η μετάβαση στη σχολική ζωή.

 

Εγώ είμαι αισιοδοξη. Ο δικός μου (3.5 χρονών) δεν πήγε παιδικό και είμαστε συνέχεια μαζί πλην κάποιων εξαιρέσεων που μένει για κάποιες ώρες με την γιαγια ή τον μπαμπά του στο σπίτι και τις βολτες τους φυσικά.  Του λέω συνέχεια πως θα πάει στο σχολείο μόνος του, θα έχει πολλά παιδάκια για να παίζουν και οι μαμαδες δεν πάνε σχολείο. Κανένα παιδί δεν θα έχει την μαμά του ούτε ή δασκαλα. Δείχνει να το έχει αποδεχτει. Θέλω να πιστεύω λοιπόν πως αν κλάψει θα είναι για λίγο μέχρι να αντιληφθεί πως εκεί θα έχει πολλά παιχνίδια, πολλά παιδάκια με την ίδια ενέργεια με εκείνο, πολλες κατασκευές και ενδιαφέροντα πράγματα να μάθει απ το να μαγειρεύει τα πρωινά μαζί με την μαμά. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις το ξεκινησαμε πολύ ηπια. Από τα 2περιπου σε συναναστροφές εκτός σχολειου

Ακομη κ αυτο που λεει η σεντιρ για να απελευθερωθει της το είπα, αλλά αρκετά αργότερα, μετα τα 4

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Γενικως απεφευγα να του μιλησω για το πως να αντιδρασει αν τον χτυπησει (επανειλημμενα) καποιο παιδακι, περιμενα να το βιωσει για να δω πως θα αντιδρασει μονος του και δεν ηθελα να τον προκαταβαλω για μια κατασταση μεχρι να την βιωσει. Ειχαμε μιλησει για το αμυντικο χτυπημα πανω στο παιχνιδι παλης (πχ στο κρεβατι οταν παλευουμε) αλλα χωρις λεπτομερειες. Μεχρι που αρχισε να συναναστρεφεται αρκετα με ενα βιαιο παιδακι και μετα απο ενα περιστατικο οπου τον ειχε βαλει κατω (στην αμμο), ειχε κατσει απο πανω του και εκεινος απλα εκλαιγε (και αργοτερα φωναζε εμενα) που δεν τον αφηνε να σηκωθει καταλαβε ακριβως τι παει να πει χτυπαω για να αμυνθω. Του εξηγησα οτι οταν βρισκεται σε μια τετοια κατασταση μπορει να χρησιμοποιησει τα χερια του ή τα ποδια του για να απωθησει το αλλο παιδακι. Η πρωτη αντιδραση ηταν "Δεν θελω να τον χτυπησω!" αλλα αντιληφθηκε τί εννοουσα οταν του ειπα οτι "Το σωμα σου ειναι δικο σου και δεν θα επιτρεπεις σε κανεναν να κανει κατι οταν δεν το θελεις. Θα χτυπησεις αν θελησεις να ελευθερωθεις και μονο τοτε. Δεν χρειαζεται να ανταποδωσεις αν ερθει απλα και σε χτυπησει (τοτε απλα θα πεις οτι δεν σου αρεσει και αν συνεχιστει μπορεις να φυγεις και να πας σε καποιον μεγαλο να πεις οτι σε ενοχλει) αλλα οταν σε κρατανε με το ζορι τοτε μπορεις να χτυπησεις/σπρωξεις/κλωτησεις κλπ για να ξεφυγεις. Δεν το κανεις για να πληγωσεις τον αλλον ή επειδη εισαι θυμωμενος αλλα για να ελευθερωσεις το σωμα σου που σου ανηκει". Το καταλαβε και οταν ξαναβρεθηκε σε παρομοια κατασταση δεν εκατσε να κλαιει απραγος, ουτε με φωναξε αλλα απωθησε τον αλλον. 

Είναι ένα ευαίσθητο ζήτημα, να σου πω την αλήθεια δεν έχει αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις (χτύπημα εκ προθέσεως ή ακινητοποίηση). Και εγώ δεν είχα σκεφτεί τον τρόπο να τον προετοιμασω. Μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγισες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι ένα ευαίσθητο ζήτημα, να σου πω την αλήθεια δεν έχει αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις (χτύπημα εκ προθέσεως ή ακινητοποίηση). Και εγώ δεν είχα σκεφτεί τον τρόπο να τον προετοιμασω. Μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγισες. 

 

Εφ'οσον δεν το εχει ζησει δεν χρειαζεται να τον προϊδεασεις, οσα χρονια κι αν περασουν. Εγω δεν του ειχα πει τιποτα, νομιζω πως ειχε ζησει καποιες φορες την εμπειρια να τον χτυπησουν απο τα 2,5 και μετα αλλα εζησε συστηματικα (για 3-4 εβδομαδες) την εμπειρια να σηκωνει καποιος το χερι επανω του απο μικροτερο παιδακι οταν ηταν περιπου 3,5 χρονων. Τοτε απλα του ελεγα οτι δεν χρειαζεται να ανταποδιδει (μεχρι τα 3 δεν ανταπεδιδε). Γενικως, συζηταω το θεμα μονο αν εχει συμβει καποιο περιστατικο ή οταν διαβασουμε καποιο αναλογο βιβλιο. Οσον αφορα την χρηση βιας για αυτοαμυνα κινηθηκα στο ιδιο πλαισιο, δεν του ειχα πει κατι συγκεκριμενο μεχρι φετος το καλοκαιρι (4,5 χρ) που εζησε τις καταστασεις που ανεφερα στην προηγουμενη παραθεση μου. Δεν χρειαζεται να κανεις κατι να τον προετοιμασεις. Αστον να ζησει την εμπειρια, να προβληματιστει ο ιδιος για το πως να το διαχειριστει χρησιμοποιωντας τις δικες του γνωσεις, εμπειριες κλπ. Αν ερθει και σου ζητησει να το συζητησετε μπορεις να του πεις την αποψη σου ή μπορειτε να διαβασετε καποιο βιβλιο αν θελεις να υπαρχει ενα υποβαθρο πριν ζησει την εμπειρια. 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στα πλαίσια της απόφασης 142524/ΓΔ4 ΦΕΚ: 4716/Β/26.10.2020 (διαβάστε την είναι σημαντικό να είμαστε ενήμεροι) στο νηπιαγωγείο μας τοποθετήθηκε ψυχολόγος. Είχαμε άμεση ειδοποίηση από το νηπιαγωγείο σχετικά με το ζήτημα και έχει ήδη οριστεί ένα υποτυπώδες πρόγραμμα συναντήσεων για όποιον γονέα ενδιαφέρεται (συνάντηση με γονέα και ατομική με παιδί εάν κριθεί απαραίτητη). Έκλεισα ραντεβού να γνωριστούμε. Συζήτησα με την κόρη μου (προνήπιο) το θέμα. Της είπα κάποια πράγματα για την δουλειά του ψυχολόγου και με ποιον τρόπο είναι χρήσιμος σε ένα σχολείο. Έδειξε ενδιαφέρον, μου έκανε κι αυτή μερικές ερωτήσεις. Σήμερα με χαρά μου είπε ότι η ψυχολόγος ήταν σήμερα στο σχολείο (την είδα κι εγώ κατά την αποχώρηση να αποχαιρετά τα παιδιά). Συστήθηκε στα παιδιά, συνυπήρξε μαζί τους κατά την διάρκεια της ημέρας. Θεωρώ πολύ σημαντική την κίνηση αυτή. Όποιος έχει θέμα προσαρμογής του παιδιού ή οποιοδήποτε άλλο θέμα/προβληματισμό/σκέψη/πρόταση σχετικό με το παιδί-σχολείο-οικογένεια, σκεφθείτε να κάνετε χρήση της υπηρεσίας. Είναι κάτι που έπρεπε να υπάρχει σε όλα τα σχολεία ούτως ή άλλως κι εύχομαι να συνεχιστεί ασχέτως πανδημίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...