Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

@mama16 Ο εκπαιδευτικός έχει διάφορες δυνατότες-εργαλεία στην πλατφόρμα. Αλοίμονο εάν δεν μπορούσε να ελέγξει τα μικρόφωνα. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις θα συμβαίνει. Εμάς τα άφησε εκτός ελέγχου της μόνο στο διάλλειμμα όπου και τα παιδιά όσα ήθελαν κουβέντιασαν ελεύθερα, έτσι λίγο ας πούμε όπως θα έκαναν στο διάλλειμμα.

 

Το μάθημα για ένα παιδί προσχολικής ηλικίας εννοείται πως θα είναι αφόρητα βαρετό εάν είναι συνεχώς στατικό. Χρειάζεται καταρχήν να έχει ενδιαφέρον για τα παιδιά αυτό που κάνουν. Να ασχοληθεί ο εκπαιδευτικός με μια θεματική που τα αφορά. Χρειάζεται αλληλεπίδραση (ερωταποκρίσεις διαδοχικά σε όλα τα παιδιά). Χρειάζεται κίνηση (τους έβαλε τραγούδια, χόρεψαν, τους έστειλε να τρέξουν να φέρουν αντικείμενα από το σπίτι). Χρειάζεται να αναθέσεις στα παιδιά μια σύντομη εργασία. Κλπ. Αλοίμονο εάν είναι διάλεξη! Και μάλιστα με χάβρα από το ακροατήριο.

 

Υπάρχουν οδηγίες και βίντεο για την χρήση της πλατφόρμας αν και δεν πρόκειται για κάτι περίπλοκο ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, samsympan είπε:

@mama16 Ο εκπαιδευτικός έχει διάφορες δυνατότες-εργαλεία στην πλατφόρμα. Αλοίμονο εάν δεν μπορούσε να ελέγξει τα μικρόφωνα. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις θα συμβαίνει. Εμάς τα άφησε εκτός ελέγχου της μόνο στο διάλλειμμα όπου και τα παιδιά όσα ήθελαν κουβέντιασαν ελεύθερα, έτσι λίγο ας πούμε όπως θα έκαναν στο διάλλειμμα.

 

Το μάθημα για ένα παιδί προσχολικής ηλικίας εννοείται πως θα είναι αφόρητα βαρετό εάν είναι συνεχώς στατικό. Χρειάζεται καταρχήν να έχει ενδιαφέρον για τα παιδιά αυτό που κάνουν. Να ασχοληθεί ο εκπαιδευτικός με μια θεματική που τα αφορά. Χρειάζεται αλληλεπίδραση (ερωταποκρίσεις διαδοχικά σε όλα τα παιδιά). Χρειάζεται κίνηση (τους έβαλε τραγούδια, χόρεψαν, τους έστειλε να τρέξουν να φέρουν αντικείμενα από το σπίτι). Χρειάζεται να αναθέσεις στα παιδιά μια σύντομη εργασία. Κλπ. Αλοίμονο εάν είναι διάλεξη! Και μάλιστα με χάβρα από το ακροατήριο.

 

Υπάρχουν οδηγίες και βίντεο για την χρήση της πλατφόρμας αν και δεν πρόκειται για κάτι περίπλοκο ούτως ή άλλως.

Μακάρι όλες οι δασκάλες να έκαναν όλα αυτά, βέβαια κ πάλι χωρίς να παίρνουν τον έλεγχο των μικροφώνων στα χέρια τους κ το τέλειο μάθημα να κάνουν δεν μπορούν να συμμετέχουν τα παιδιά. Ακόμα κ όταν διάβασε παραμυθακι η δασκάλα (που η δικιά μου τρελαίνεται) δεν έδινε καθόλου σημασία κ απλά κοιτούσε δεξιά κ αριστερά

Link to comment
Share on other sites

@mama16 να της το πείτε να το διορθώσει αυτό. Δεν είναι τίποτα. Θα δείτε μεγάλη διαφορά. Αλλιώς δεν γίνεται δουλειά.

Κι εγώ πριν ξεκινήσει το τηλεμάθημα είχα μεγάλη αγωνία για το πως θα το χειριστεί. Αν θα τα έχει καθηλωμένα, εάν θα κάνει "διάλεξη", κλπ. Μέχρι τώρα τα έχουμε πάει πολύ καλά. Η δική μας είναι παράδειγμα ανθρώπου που δεν είναι καθόλου μα καθόλου tech geek. Όμως όλες τις προηγούμενες ημέρες και πολύ αγχωμένη, δεν το άφησε στην τύχη του-ασχολήθηκε. Αλλά είναι κι έμπειρη εκπαιδευτικός με αγάπη για τη δουλειά της και τα παιδιά κι αυτό είναι που μετράει για εμάς τελικά. Εννοώ αρκεί για δούμε αποτέλεσμα. Την βλέπουμε στην οθόνη παρούσα, με γλυκύτητα και χαμόγελο και τα παιδιά το εισπράττουν αυτό. Για να δούμε πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς καταφεραμε να συνδεθουμε στην αρχή μετά μας πέταξε έξω κ με πολλές προσπάθειες ξαναμπηκαμε στο τέλος.

   

Ή εικόνα που έχετε είναι καθαρή? Εμάς συνέχεια ετρεμε, κολλούσε κ ή ανάλυση ήταν πολύ χαμηλή. Ειλικρινά πονεσαν τα μάτια μου. 

 

Στην ανάγνωση παραμυθιού και ο δικός μου βαρέθηκε, ήταν σχετικό με την μυθολογία και για μεγαλύτερα παιδακια. Κινητοποιήθηκε όταν άρχισαν να επικοινωνούν πιο διαδραστικά. Ζητουσε ή δασκάλα να γράψουν κάποια γράμματα και να πουν λέξεις και αργότερα κάναν κάποια παιχνίδια μίμησης. 

  

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ said:

Εμείς καταφεραμε να συνδεθουμε στην αρχή μετά μας πέταξε έξω κ με πολλές προσπάθειες ξαναμπηκαμε στο τέλος.

   

Ή εικόνα που έχετε είναι καθαρή? Εμάς συνέχεια ετρεμε, κολλούσε κ ή ανάλυση ήταν πολύ χαμηλή. Ειλικρινά πονεσαν τα μάτια μου. 

 

Στην ανάγνωση παραμυθιού και ο δικός μου βαρέθηκε, ήταν σχετικό με την μυθολογία και για μεγαλύτερα παιδακια. Κινητοποιήθηκε όταν άρχισαν να επικοινωνούν πιο διαδραστικά. Ζητουσε ή δασκάλα να γράψουν κάποια γράμματα και να πουν λέξεις και αργότερα κάναν κάποια παιχνίδια μίμησης. 

  

 

  

Καλά,κ αι οι δασκάλες περιμένουν να κάνουν στο διαδικτυακό ότι θα έκαναν στη τάξη? Σιγά μην κάτσουν τα μικρά να ακούνε το παραμύθι από τους υπολογιστές και τα κινητά. Διαδραστικό πρέπει να κάνουν!

Εμένα ο δικός μου στο πρώτο πάντως , που είναι και πολύ εξοικειωμένος με οθόνες, αμήχανος ήταν, μαζεμένος και βαριόταν. ΄Δεν μίλαγε καθόλου. Κάνουν savoir vivre αυτές τις μέρες και τον ρώτησε η δασκάλα να πει μια ευγενική λέξη και ήταν έτοιμος να βάλει τα κλάματα! Αγνώριστο το παιδί μου! Αφού εγώ χωρίς να φαίνομαι του έκανα νόημα "ευχαριστώ" (pathetic έτσι?) , αλλά δεν μιλούσε! Μετά μάλιστα του είπα ότι δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένη με τη στάση του στο μάθημα! Μετά ο άντρας μου μου θύμισε ότι το παιδί είναι τριών :roll:.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά,κ αι οι δασκάλες περιμένουν να κάνουν στο διαδικτυακό ότι θα έκαναν στη τάξη? Σιγά μην κάτσουν τα μικρά να ακούνε το παραμύθι από τους υπολογιστές και τα κινητά. Διαδραστικό πρέπει να κάνουν!

Εμένα ο δικός μου στο πρώτο πάντως , που είναι και πολύ εξοικειωμένος με οθόνες, αμήχανος ήταν, μαζεμένος και βαριόταν. ΄Δεν μίλαγε καθόλου. Κάνουν savoir vivre αυτές τις μέρες και τον ρώτησε η δασκάλα να πει μια ευγενική λέξη και ήταν έτοιμος να βάλει τα κλάματα! Αγνώριστο το παιδί μου! Αφού εγώ χωρίς να φαίνομαι του έκανα νόημα "ευχαριστώ" (pathetic έτσι?) , αλλά δεν μιλούσε! Μετά μάλιστα του είπα ότι δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένη με τη στάση του στο μάθημα! Μετά ο άντρας μου μου θύμισε ότι το παιδί είναι τριών :roll:.

Βρε συ, εδώ κ τα μεγάλα παιδιά έχουν αμηχανία στα πρώτα μαθήματα! Πέρσι στο webex με το ζόρι μιλούσαν κάποιοι. Τώρα συνήθισαν σιγά σιγα! τι περιμένεις απ το παιδάκι; Ο δικός μ που είναι συνομήλικος ουτε που ασχολείται με τις βιντεοκλήσεις (βασικά δεν το έχουμε επιδιώξει κ μόνο εξ ανάγκης για να βλέπει τους παππούδες), μια στις που τόσες κάνουμε με τους συγγενείς κ δεν δίνει καμία μα καμια σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μακάρι όλες οι δασκάλες να έκαναν όλα αυτά, βέβαια κ πάλι χωρίς να παίρνουν τον έλεγχο των μικροφώνων στα χέρια τους κ το τέλειο μάθημα να κάνουν δεν μπορούν να συμμετέχουν τα παιδιά. Ακόμα κ όταν διάβασε παραμυθακι η δασκάλα (που η δικιά μου τρελαίνεται) δεν έδινε καθόλου σημασία κ απλά κοιτούσε δεξιά κ αριστερά

δ ειχε πολυ καλο σημα σημερα αλλα γενικα καναμε μαθημα.

εννοειται ο μικρος μου ντρεπεται

ζητησανε να εχουμε κλειστες καμερες κ μικροφωνα.να λεμε αν εχουμε θεμα στο chat κ να ζηταμε τον λογο με το χερακι διπλα στο ονομα.οι κυριες μπορουν να κλεισουν ολα τα μικροφωνα

κανουνε τις ρουτινες.παρουσιες,ημερομηνια,καιρος

αλλα κρατησαν το ενδιαφερον των παιδιων γτ ακουσανε το τραγουδι με το παπι,κ λεγανε ζωα απο π.μετα ακουσαν τους 8ποντικους.κ στο διαλλειμμα ζωγραφισαν το 8 κ ζωγραφισαν 8ιδια αντικειμενα

μετα ακουσαν για τις αισθησεις κ το γραμμα Οο.κ στο διαλλειμμα ψαξανε αντικειμενα απο ο στο σπιτι.μετα η κυρια εδειξε την ταξη γτ ηταν στο σχολειο.κ βιντεακι με φωτο των παιδιων απο οταν πηγαιναν σχολειο

μας εβαλε κ παιχνιδια για το σπιτι

στη μεγαλη δ ημουν διπλα της.κανανε αναγνωση κ ορθογραφια.λιγο μαθηματικα.κ μελετη που μας μιλησε ο δασκαλος για την πλατφορμα κ ενα βιβλιο για το διαδικτυο.κ καποια προγραμματα να κατεβασουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος σε live streaming το σεμινάριο "Σχολική εξ'αποστάσεως εκπαίδευση-Παιδαγωγικός Σχεδιασμός μαθημάτων μέσω Τηλεδιάσκεψης:10 Πρακτικές συμβουλές" από το Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α. του Πανεπιστημίου Κρήτης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , vicky86 είπε:

δ ειχε πολυ καλο σημα σημερα αλλα γενικα καναμε μαθημα.

εννοειται ο μικρος μου ντρεπεται

ζητησανε να εχουμε κλειστες καμερες κ μικροφωνα.να λεμε αν εχουμε θεμα στο chat κ να ζηταμε τον λογο με το χερακι διπλα στο ονομα.οι κυριες μπορουν να κλεισουν ολα τα μικροφωνα

κανουνε τις ρουτινες.παρουσιες,ημερομηνια,καιρος

αλλα κρατησαν το ενδιαφερον των παιδιων γτ ακουσανε το τραγουδι με το παπι,κ λεγανε ζωα απο π.μετα ακουσαν τους 8ποντικους.κ στο διαλλειμμα ζωγραφισαν το 8 κ ζωγραφισαν 8ιδια αντικειμενα

μετα ακουσαν για τις αισθησεις κ το γραμμα Οο.κ στο διαλλειμμα ψαξανε αντικειμενα απο ο στο σπιτι.μετα η κυρια εδειξε την ταξη γτ ηταν στο σχολειο.κ βιντεακι με φωτο των παιδιων απο οταν πηγαιναν σχολειο

μας εβαλε κ παιχνιδια για το σπιτι

στη μεγαλη δ ημουν διπλα της.κανανε αναγνωση κ ορθογραφια.λιγο μαθηματικα.κ μελετη που μας μιλησε ο δασκαλος για την πλατφορμα κ ενα βιβλιο για το διαδικτυο.κ καποια προγραμματα να κατεβασουμε

Κ σε μας σήμερα το σήμα ήταν καλύτερο αλλά τα μικρόφωνα δεν τα κλείνει η ίδια. Το πρώτο μεσαωρο κάτι τέτοια έκανε κ στην δική μου, μετά το δεύτερο μεσαωρο άρχισε να λέει ένα παραμύθι κ βαρέθηκε που ήθελε να φύγει.. τρίτο μεσαωρο δεν έκατσε καν. Το κλείσαμε γιατί είχε βαρεθεί πολύ αλλά αυτό που θα έκαναν ήταν ζωγραφιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας δ πανε βαση προγραμματος

Πχ σημερα ειχε εικαστικα την τριτη ωρα. Δ κανανε

Δ ειναι κακο να πεις στη δασκαλα να κλεινει τα μικροφωνα μην γινεται αυτος ο χαμος

Χθες κανανε αγγλικα.Η κυρια των αγγλικων κανει μαθημα με ενα λουτρινο, οποτε ζητησε να δει κ τα δικα μας. Κ κανανε εξασκηση στο what's your name-my name is

Επειδη μετα μπηκε κ η κυρια της παραλληλης, κ τα παιδια ειχαν ακομη τα λουτρινα, ασχοληθηκαν πολυ με αυτο

Αναγκαστικα ξεφευγεις κ λιγο απο το προγραμμα

Δλδ αντι να διαβασει να το κανει σαν κουκλοθεατρο η ηλεκτρονικη παρουσιαση

Εμεις πλεον κλεινουμε κ καμερα για να φορτωνουν αυτα που ανεβαζουν στον πινακα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τρία μισαωρα για  τόσο μικρά παιδιά είναι πολλά και με εικοσαλεπτα διαλείμματα για να κρατηθει το ενδιαφέρον των παιδιών μέσα από μία οθόνη. 

  Ο δικός μου ένα μισαωρο άντεξε σήμερα, οσο επικοινωνουσαν πιο διαδραστικά. 

Link to comment
Share on other sites

Εμας σε κάποιες στιγμές μας ζητούν να κλείσουμε τα μικρόφωνα.χθες κατασκεύασαν κ χεράκι  με καλαμάκι με αφορμή τα μέρη του σώματος.αυτο το κρατάνε κ το σηκώνουν όταν θέλουν να μιλήσουν.μαςψειπαν αν θέλουν να φύγουν από το δωμάτιο να τα αφήνουμε κ όταν θελήσουν θα επανέλθουν μονα τους.

1 hour ago, vicky86 είπε:

δ ειχε πολυ καλο σημα σημερα αλλα γενικα καναμε μαθημα.

εννοειται ο μικρος μου ντρεπεται

ζητησανε να εχουμε κλειστες καμερες κ μικροφωνα.να λεμε αν εχουμε θεμα στο chat κ να ζηταμε τον λογο με το χερακι διπλα στο ονομα.οι κυριες μπορουν να κλεισουν ολα τα μικροφωνα

κανουνε τις ρουτινες.παρουσιες,ημερομηνια,καιρος

αλλα κρατησαν το ενδιαφερον των παιδιων γτ ακουσανε το τραγουδι με το παπι,κ λεγανε ζωα απο π.μετα ακουσαν τους 8ποντικους.κ στο διαλλειμμα ζωγραφισαν το 8 κ ζωγραφισαν 8ιδια αντικειμενα

μετα ακουσαν για τις αισθησεις κ το γραμμα Οο.κ στο διαλλειμμα ψαξανε αντικειμενα απο ο στο σπιτι.μετα η κυρια εδειξε την ταξη γτ ηταν στο σχολειο.κ βιντεακι με φωτο των παιδιων απο οταν πηγαιναν σχολειο

μας εβαλε κ παιχνιδια για το σπιτι

στη μεγαλη δ ημουν διπλα της.κανανε αναγνωση κ ορθογραφια.λιγο μαθηματικα.κ μελετη που μας μιλησε ο δασκαλος για την πλατφορμα κ ενα βιβλιο για το διαδικτυο.κ καποια προγραμματα να κατεβασουμε

Κ σε εμας χθεςψκ σηνερα εψαξαν για αντικείμενα μεσα στο σπιτι αφού τα μεγαλυτερα διάβασαν τη λέξη δε καρτελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Νομιζω τρία μισαωρα για  τόσο μικρά παιδιά είναι πολλά και με εικοσαλεπτα διαλείμματα για να κρατηθει το ενδιαφέρον των παιδιών μέσα από μία οθόνη. 

  Ο δικός μου ένα μισαωρο άντεξε σήμερα, οσο επικοινωνουσαν πιο διαδραστικά. 

Κ εγώ νομίζω ότι θα έπρεπε να κάνουν 2 μεσαωρα με 1 διάλειμμα δεκάλεπτο το πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, MagdaP είπε:

Ναι αλλα τοτε θα έβγαιναν κάποιοι και θα έλεγαν για τις τεμπελες νηπιαγωγούς που πληρώνονται και κάθονται... Για καποιους εχει μεγαλύτερη σημασία να βλέπουν να δουλεύουν οι εκπαιδευτικοι και οχι αν είναι παιδαγωγικα σωστός ο τρόπος που γίνεται και αν οι μαθητές μπορουν να ανταπεξελθουν. 

Ναι όντως ισχύει ότι θα το έλεγαν απλά πρέπει όλοι μας να σκεφτόμαστε τι είναι καλύτερο για τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι όντως ισχύει ότι θα το έλεγαν απλά πρέπει όλοι μας να σκεφτόμαστε τι είναι καλύτερο για τα παιδιά μας!

Συμφωνώ! Ετσι είναι αλλα δυστυχώς δε σκέφτονται όλοι έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μία εντελώς τεχνική ερώτηση. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να συνδεθώ και να παρακολουθήσω τηλεκπαίδευση-webex από ipad 2 (ios 9.3.5.) που δεν υποστηρίζει ios10 και άρα δεν μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή webex;

@vtgian μήπως γνωρίζεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Μία εντελώς τεχνική ερώτηση. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να συνδεθώ και να παρακολουθήσω τηλεκπαίδευση-webex από ipad 2 (ios 9.3.5.) που δεν υποστηρίζει ios10 και άρα δεν μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή webex;

@vtgian μήπως γνωρίζεις εσύ;

 

Δυστυχώς από ios δεν εχω ιδέα; μήπως το webex έχει κάποια παλαιότερη έκδοση που να μπορείς να εγκαταστήσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Μία εντελώς τεχνική ερώτηση. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να συνδεθώ και να παρακολουθήσω τηλεκπαίδευση-webex από ipad 2 (ios 9.3.5.) που δεν υποστηρίζει ios10 και άρα δεν μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή webex;

@vtgian μήπως γνωρίζεις εσύ;

Μεχρι πέρσι είχα παλιό iphone με ios9 που δεν κατέβαζε webex κ δεν είχα βρει άλλον τρόπο να συνδεθώ. λογικά το ίδιο θα ισχύει κ γθα το ipad. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Μπορείς να συνδεθείς απο τον browser χωρις να κατεβάσεις εφαρμογή 

Στη συγκεκριμένη συσκευή εγω δεν μπορούσα. το briwser παρέπεμπε στο app store απ όπου όμως δεν μπορούσα να το κατεβάσω γιατί δεν ήταν συμβατό με το λειτουργικό. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Μία εντελώς τεχνική ερώτηση. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να συνδεθώ και να παρακολουθήσω τηλεκπαίδευση-webex από ipad 2 (ios 9.3.5.) που δεν υποστηρίζει ios10 και άρα δεν μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή webex;

@vtgian @Έσπερος @MagdaP ευχαριστώ που μου απαντήσατε.

Δυστυχώς δεν γίνεται. Δοκίμασα ότι βρήκα και δεν βρήκα. Επίσης δεν γίνεται να κατεβάσω και καμία άλλη εφαρμογή -video conference app- που να συνδέεται με webex. :( Σε όλες χρειάζεται λογισμικό μεταγενέστερο. Το κλασικό τίμημα του "progress" των "έξυπνων συσκευών"...

Εντωμεταξύ ψάχνοντας χθες (όλη μέρα... είμαι και άσχετη το "έκαψα" το μυαλό καταλαβαίνετε) έπεσα πάνω σε thread σε forum της microsoft όπου υπάρχει το ίδιο ζήτημα με το microsoft teams που χρησιμοποιείται από άλλες χώρες ως επίσημη πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης. Και στο οποίο thread εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές διαμαρτύρονται και ζητούν από την microsoft να κάνει το teams app συμβατό με παλαιότερο λογισμικό για να μπορέσουν να το κατεβάσουν και να κάνουν χρήση από παλιά αλλά λειτουργικά tablet. 

Πολύ χάλια φάση να έχεις εξοπλισμό λειτουργικό αλλά άχρηστο στην προκειμένη περίπτωση και δεδομένων των συνθηκών που τόσος κόσμος έχει ανάγκη εξοπλισμού! Εμείς έχουμε tablet που δεν χρησιμοποιούμε και θα μπορούσα να το δανείσω σε μαθητή αλλά δυστυχώς για τον λόγο αυτό δεν γίνεται κι έχω σκάσει!

 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει στην Ελλάδα ανάλογο ζήτημα με το webex της cisco. Δεν πιστεύω να είμαι η μόνη. Μήπως να κάνουμε ένα thread στο site της μπας και μαζευτούμε πολλοί κι αλλάξει κάτι ή να πιέσουμε μέσω ΥΠΑΙΘ;;; μεταξύ αστείου και σοβαρού αυτά... μήπως;!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@vtgian @Έσπερος @MagdaP ευχαριστώ που μου απαντήσατε.

Δυστυχώς δεν γίνεται. Δοκίμασα ότι βρήκα και δεν βρήκα. Επίσης δεν γίνεται να κατεβάσω και καμία άλλη εφαρμογή -video conference app- που να συνδέεται με webex. :( Σε όλες χρειάζεται λογισμικό μεταγενέστερο. Το κλασικό τίμημα του "progress" των "έξυπνων συσκευών"...

Εντωμεταξύ ψάχνοντας χθες (όλη μέρα... είμαι και άσχετη το "έκαψα" το μυαλό καταλαβαίνετε) έπεσα πάνω σε thread σε forum της microsoft όπου υπάρχει το ίδιο ζήτημα με το microsoft teams που χρησιμοποιείται από άλλες χώρες ως επίσημη πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης. Και στο οποίο thread εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές διαμαρτύρονται και ζητούν από την microsoft να κάνει το teams app συμβατό με παλαιότερο λογισμικό για να μπορέσουν να το κατεβάσουν και να κάνουν χρήση από παλιά αλλά λειτουργικά tablet. 

Πολύ χάλια φάση να έχεις εξοπλισμό λειτουργικό αλλά άχρηστο στην προκειμένη περίπτωση και δεδομένων των συνθηκών που τόσος κόσμος έχει ανάγκη εξοπλισμού! Εμείς έχουμε tablet που δεν χρησιμοποιούμε και θα μπορούσα να το δανείσω σε μαθητή αλλά δυστυχώς για τον λόγο αυτό δεν γίνεται κι έχω σκάσει!

 

Δεν ξέρω εάν υπάρχει στην Ελλάδα ανάλογο ζήτημα με το webex της cisco. Δεν πιστεύω να είμαι η μόνη. Μήπως να κάνουμε ένα thread στο site της μπας και μαζευτούμε πολλοί κι αλλάξει κάτι ή να πιέσουμε μέσω ΥΠΑΙΘ;;; μεταξύ αστείου και σοβαρού αυτά... μήπως;!

Περιμενε! Όπου να ναι μοιράζονται 80.000 ταμπλετ απο το υπουργείο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ένας προβληματισμός μου...

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να μπουν test μέσω webex ( ή μήπως γίνεται?) 

Ωστόσο, δεν θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη κινητικότητα ανταλλαγής ασκήσεων μέσω eclass? Πώς διορθώνονται οι ασκήσεις των παιδιών? Είναι λογικό να μην παραδίδουν καθόλου γραπτές εργασίες προς διόρθωση στον καθηγητή? Τι οδηγίες υπάρχουν ως προς αυτό?

Κάποιοι καθηγητές ζητούν εργασίες. Κάποιο άλλοι όχι. Είναι λογικό ένας καθηγητής να μην έχει γραπτά feedback των μαθητών του ?

Στα αγγλικά πχ. Γίνεται να διδάσκεις το μάθημα και να αρκείσαι στην προφορική παράδοση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...