Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Lenia16 είπε:

Γενικά, τπτ δεν είναι ασφαλές. Εφόσον στο χαρτί μένει 8 ώρες μπορεί απλά ο άρρωστος υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ να έβαλε το πουμαρο στο ράφι κ μετά από μια ώρα να το πήρες εσύ. Πηγές σπίτι σου, το έβαλες στο ντουλάπι με τα υπόλοιπα πράγματα κ έπιασες τα πτι μπερ για να κάνεις χώρο. Μετά από λίγο, παίρνεις τα πτι μπερ κ δίνεις στο μικρό, σκεπτόμενη ότι έπλυνες τα χέρια σου μετά το σούπερ οπότε όλα καλά. Καταλαβαίνεις τι γινεται; Είναι αναπόφευκτο να κολλήσουμε, το θέμα είναι να το καθυστερήσουμε όσο γινεται κάνοντας απόθεμα σε ο,τι γίνεται για να περιορίσεις τις εξόδους.

Τα πράγματα του σούπερ μάρκετ είναι η νέα μεγάλη μου φοβία.  Διότι δεν μπορώ να το ελέγξω!  

 

Just now, Sunshine8 είπε:

Ακριβώς, άρα βάζουμε το οικονομικό κόστος πάνω από το κόστος της υγείας. 

Αν και είναι το πιο αισιόδοξο μήνυμα που έχω πάρει εδώ και καιρό, αν περιμενες παιδί αυτή τη στιγμή δεν νομίζω να είχες την ίδια άποψη. Δεν είναι μόνο το επισκεπτήριο. Είναι το περιβάλλον του νοσοκομειου η επαφή με γιατρούς νοσηλευτές κλπ. Δεν κινδυνεύουν τα μικρά παιδιά κ τα μωρά άνω των 3-4 μηνών. Ένα νεογέννητο κινδυνεύει. Ιός ειναι. Ίσως να ρωτούσατε τον παιδίατρο σας για να σας το επιβεβαιώσει..

Σε καταλαβαινω απόλυτα που αγχώνεσαι κι εγώ πιστεύω το ίδιο θα αγχωνομουν. Είναι θετικό που δεν γεννας τώρα αλλά σε 2 μήνες!  Υπομονή κι αισιοδοξία όλα καλά θα πάνε! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Nαι αλλά εσείς λέτε πόσο διαφορετικά είναι τώρα λόγω της επιβάρυνσης του σύστηματος υγείας, φανταστείτε τώρα να αρρωστήσει ένα νεογέννητο ή να πρέπει να νοσηλευτεί αυτό, ή η  μητέρα του. Νομίζω ότι μονοπωλεί το δικό μου ενδιαφέρον το θέμα  , αν υπήρχαν κι άλλες εδώ ίσως να ήταν το μόνο που θα συζητούσαμε, όχι αν θα κάνουμε βόλτα στο βουνό ή το πάρκο...

Εντάξει λογικό να ανησυχείς για την κατάσταση που θα βρεις εκει που θα γεννησεις. Και οποίος έχει στο άμεσο μέλλον ιατρικές εκκρεμότητες άσχετες με τον κορονοϊο, προφανως ανησυχει. Αυτο που ηθελα βα πω, κ μαλλον κ η @Deena, ειναι οτι τουλαχιστον με την ευαισθητοποίηση του κοσμου δεν θα κινδυνεύεις τοσο απο την απρονοησία του περίγυρου. Γι αυτο εκανα εν προκειμενω τη συγκριση με τη γρίπη, γιατι απ αυτην εσυ ως εγκυος κινδυνεύες όλον τον χειμωνα, εννοω ησουν κ επισημα ευπαθής ομαδα, αλλα δεν ξερω ποσοι γυρω σου θα το ειχαν κατα νου για να σε προσεχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει λογικό να ανησυχείς για την κατάσταση που θα βρεις εκει που θα γεννησεις. Και οποίος έχει στο άμεσο μέλλον ιατρικές εκκρεμότητες άσχετες με τον κορονοϊο, προφανως ανησυχει. Αυτο που ηθελα βα πω, κ μαλλον κ η @Deena, ειναι οτι τουλαχιστον με την ευαισθητοποίηση του κοσμου δεν θα κινδυνεύεις τοσο απο την απρονοησία του περίγυρου. Γι αυτο εκανα εν προκειμενω τη συγκριση με τη γρίπη, γιατι απ αυτην εσυ ως εγκυος κινδυνεύες όλον τον χειμωνα, εννοω ησουν κ επισημα ευπαθής ομαδα, αλλα δεν ξερω ποσοι γυρω σου θα το ειχαν κατα νου για να σε προσεχουν. 

Μόνο που για τη γριπη υπάρχει εμβόλιο και φαρμακευτική αγωγή σε περίπτωση που κολλήσεις. Αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική κατάσταση που ούτε οι ειδικοί δεν ξέρουν πώς να αντιμετωπισουν.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οπως γραφτηκε, εκτιμαται οτι θα νοσησει το 5-10% του πληθυσμου (ομως με καθε νεα γριπη που εμφανιζεται). Ολη αυτη η απομονωση γινεται για να μην υπαρξει αποτομη αυξηση των κρουσματων και κορυφωση πχ σε 2 εβδομαδες αλλα σταδιακη αυξηση των κρουσματων και ηπια κορυφωση σε 1 μηνα. Φυσικα και η κατασταση δεν αφορα μονο τις επομενες 2 εβδομαδες αλλα σιγουρα μεχρι τον Μαϊο-Ιουνιο που ελπιζουνε οτι οι ζεστες θα μειωσουν τον πλυθησμο του ιου αλλα και οτι θα εχει περασει η κορυφωση.

 

Νομίζω το έχεις παρερμηνεύσει. Εκτιμάται 80% με 100%. Απλά το ερώτημα είναι αν θα είναι μία κι έξω ή μέσα στον επόμενο χρόνο. Όσο πιο αργά γίνει η διασπορά τόσο πιο πολύ θα κρατήσει η κορύφωση, απλά θα είναι πιο μικρή. 

Δεν αμφισβητεί κανείς από όσα επιστημονικά κείμενα έχω διαβάσει ότι τελικά θα αρρωστήσουμε, ούτε μιλάμε για ήπια κορύφωση σε ένα μήνα που μετά θα πέσει. Εκεί θα μείνει, οπότε οι νέοι κανόνες θα πρέπει να είναι βιώσιμοι για καιρό. Αν υπάρξει ύφεση μετά τον Ιούνιο, που κανείς δεν το ξέρει ακόμη, θα υπάρξει νέος κύκλος, ξανά από την αρχή το χειμώνα. Δεν είναι δυστυχώς θέμα λίγων εβδομάδων, οπότε εξαίρετη η προφύλαξη, αλλά να μην μας πιάνει υστερία, τύπου "δε θα αφήσω το παιδί να συνανηντηθει με άλλο μικρό και δε θα αφήσω τη φίλη να έρθει να πιούμε ένα καφέ στο μπαλκόνι".

Επεξεργάστηκαν by ΑΡΓΚ
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μηπως ειvαι λιγουπερβολικο οτι θα κολλησουμε ολοι αv ειvαι ετσι τους παππουδες μου που ειvαι 95 χροvωv vα τους ξεγραψουμε . Προφαvως θα κολλησει αρκετος κοσμος αλλα οχι κολοι εδω στηv κιvα που ειvαι 1 δισεκαττομυριο κοσμος κ ηδη αρχισε vα πεφτει η εξαρση κ μαλιστα αρρωστησαv γυρω στις 90 000 που σε σχεση με τοv πλυθυσμο της δεv ειvαι κ τρομερο ποσοστο. Ποσο μαλλοv που ηταv στηv αρχη του χειμωvα κ δεv ηξερε καvεις για αυτοv ιο οποτε κ αργησαv παρα πολυ vα παρουv μετρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω το έχεις παρερμηνεύσει. Εκτιμάται 80% με 100%. Απλά το ερώτημα είναι αν θα είναι μία κι έξω ή μέσα στον επόμενο χρόνο. Όσο πιο αργά γίνει η διασπορά τόσο πιο πολύ θα κρατήσει η κορύφωση, απλά θα είναι πιο μικρή. 

Το εγραψα με βαση αυτα που εχει πει ο Σωτηρης Τσιορδας, ο οποιος ειπε οτι φετος αναμενεται να νοσησει γυρω στο 5% του πλυθησμου της Ελλαδας. Μεχρι του χρονου τον χειμωνα προβλεπει να εχει προσβληθει το 10-15%. Αλλα ακομη και σε παγκοσμια κλιμακα, πουθενα δεν ειδα να γραφεται για 80-100% (στην Ιταλια αυτη τη στιγμη μιλαμε για ενα ποσοστο 0,02% που εχει κολλησει τον ιο). Οι χειροτερες προβλεψεις που υπαρχουν μιλανε για 70% του πληθυσμου της γης, αλλα οχι φετος, σταδιακα μεχρι τα επομενα χρονια. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να υπαρξει εμβολιο (λογικα του χρονου) ο,τι γινεται γινεται για τις ευπαθεις ομαδες. Αν εχουμε του χρονου το εμβολιο τοτε οι περισσοτεροι (δεδομενου οτι χτυπαει περισσοτερο τους ηλικιωμενους) ισως να μην το κανουμε κιολας, οπως γινεται με τον Η1Ν1. Θα συστηνεται στις ευπαθεις ομαδες(τους ηλικιωμενους στη προκειμενη περιπτωση), οι υπολοιποι απλα θα το περνανε σαν αλλη μια γριπη ή ασυμπτωματικα κι ετσι καποια στιγμη θα φτασουμε να εχει νοσησει το μεγαλυτερο ποσοστο της γης. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Το εγραψα με βαση αυτα που εχει πει ο Σωτηρης Τσιορδας, ο οποιος ειπε οτι φετος αναμενεται να νοσησει γυρω στο 5% του πλυθησμου της Ελλαδας. Μεχρι του χρονου τον χειμωνα προβλεπει να εχει προσβληθει το 10-15%. Αλλα ακομη και σε παγκοσμια κλιμακα, πουθενα δεν ειδα να γραφεται για 80-100%. Οι χειροτερες προβλεψεις που υπαρχουν μιλανε για 70% του πληθυσμου της γης, αλλα οχι φετος, σταδιακα μεχρι τα επομενα χρονια. Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να υπαρξει εμβολιο (λογικα του χρονου) ο,τι γινεται γινεται για τις ευπαθεις ομαδες. Αν εχουμε του χρονου το εμβολιο τοτε οι περισσοτεροι (δεδομενου οτι χτυπαει περισσοτερο τους ηλικιωμενους) ισως να μην το κανουμε κιολας, οπως γινεται με τον Η1Ν1. Θα συστηνεται στις ευπαθεις ομαδες(τους ηλικιωμενους στη προκειμενη περιπτωση), οι υπολοιποι απλα θα το περνανε σαν αλλη μια γριπη ή ασυμπτωματικα κι ετσι καποια στιγμη θα φτασουμε να εχει νοσησει το μεγαλυτερο ποσοστο της γης. 

vαι επισης ολοι οι επιδιμιολογοι λεvε πως ολες οι παvδημιες καvουv μια εξαρση γιατι δεv υπαρχουv αvθρωποι με αvτισωματα κ σιγα σιγα μειωvουv τηv δυvαμικη τους . προφαvως θα βρουv κ πιο αποτελεσματικα φαρμακα μεχρι το εμβολιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βρε κοριτσια μηπως ειvαι λιγουπερβολικο οτι θα κολλησουμε ολοι αv ειvαι ετσι τους παππουδες μου που ειvαι 95 χροvωv vα τους ξεγραψουμε . Προφαvως θα κολλησει αρκετος κοσμος αλλα οχι κολοι εδω στηv κιvα που ειvαι 1 δισεκαττομυριο κοσμος κ ηδη αρχισε vα πεφτει η εξαρση κ μαλιστα αρρωστησαv γυρω στις 90 000 που σε σχεση με τοv πλυθυσμο της δεv ειvαι κ τρομερο ποσοστο. Ποσο μαλλοv που ηταv στηv αρχη του χειμωvα κ δεv ηξερε καvεις για αυτοv ιο οποτε κ αργησαv παρα πολυ vα παρουv μετρα

Στην Κίνα όμως όταν έβαλαν τους περιορισμούς, δεν μπορούσες να βγεις από το σπίτι κυριολεκτικά. Και πάλι πέρασε δίμηνο για να φανεί το αποτέλεσμα. 

Οι παππούδες των 90 που μένουν στην επαρχία και πηγαίνουν μόνο στο καφενείο του χωριού τους, σε μέρη χωρις μεγάλη κινητικότητα, μπορεί και να γλιτώσουν. Οι υπόλοιποι, αν δεν προσέξουν, μπορεί να μην έχουν καλή τύχη και δεν είναι θέμα μόνο η δική τους υγεία, είναι όλη η επιβάρυνση στο σύστημα υγείας που θα πλήξει ανθρώπους που χρειάζονται χειρουργεία, θεραπείες κλπ. Δυστυχώς είναι κ η πιο ξεροκέφαλη ηλικιακή ομάδα, γιατί βλέπω ότι άλλοι σκάμε γι αυτούς κι οι ίδιοι πέρα βρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στην Κίνα όμως όταν έβαλαν τους περιορισμούς, δεν μπορούσες να βγεις από το σπίτι κυριολεκτικά. Και πάλι πέρασε δίμηνο για να φανεί το αποτέλεσμα. 

Οι παππούδες των 90 που μένουν στην επαρχία και πηγαίνουν μόνο στο καφενείο του χωριού τους, σε μέρη χωρις μεγάλη κινητικότητα, μπορεί και να γλιτώσουν. Οι υπόλοιποι, αν δεν προσέξουν, μπορεί να μην έχουν καλή τύχη και δεν είναι θέμα μόνο η δική τους υγεία, είναι όλη η επιβάρυνση στο σύστημα υγείας που θα πλήξει ανθρώπους που χρειάζονται χειρουργεία, θεραπείες κλπ. Δυστυχώς είναι κ η πιο ξεροκέφαλη ηλικιακή ομάδα, γιατί βλέπω ότι άλλοι σκάμε γι αυτούς κι οι ίδιοι πέρα βρέχει...

αυτο εγιvε ομως μετα απο δυο μηvες περιπου αφου ο ιος ειχε εξαπλωθει ετσι κ αλλιως δηλαδη δεv ξεκιvησαv τοv περιορισμο με 10 κρουσματα ξεκιvησαv με χιλιαδες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

 

Αν πειστούν όλοι να αυτοπεριορισθούν και αν αξιοποιηθούν όλες οι δυνατότητες της εξ αποστάσεως εργασίας, οι επιχειρήσεις δεν θα χρειαστεί να κλείσουν.

Δυστυχώς η εξ αποστεως εργασία δεν ξέρω σε τι ποσοστό μπορεί να υλοποιηθεί, εγώ ας πούμε δουλεύω σε εργοστάσιο παραγωγής προϊόντων στον ποιοτικό έλεγχο, η δουλειά μου είναι 100% χειρονακτική οπότε ή θα πάω ή θα πάρω άδεια (στην προκειμένη λόγω της δικής μου κατάστασης είναι πιο εύκολο, σε άλλες συνθήκες μπορεί να μην ήταν εφικτό). Ή κάποιος που δουλεύει σε συνεργείο αυτοκινήτων, ή πωλητής σε μαγαζί κλπ. Αυτό λέγεται συχνά με την εξ αποστάσεως αλλά στην Ελλάδα μπορεί να επιτευχθεί σε ένα πολύ μικρό ποσοστό πιστεύω, στο εξωτερικό είναι πιο διαδομενος τρόπος εργασίας ανεξάρτητου τέτοιων κρίσεων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

αυτο εγιvε ομως μετα απο δυο μηvες περιπου αφου ο ιος ειχε εξαπλωθει ετσι κ αλλιως δηλαδη δεv ξεκιvησαv τοv περιορισμο με 10 κρουσματα ξεκιvησαv με χιλιαδες.

Στα μέσα Φεβρουαρίου περίπου είχαν επιβληθεί τα πιο αυστηρά μέτρα στην επαρχία Hubei. Και βλέπεις ότι από τα χιλιάδες, ένα μήνα μετά φτάνουν στα μονοψήφια την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Στην Κίνα όμως όταν έβαλαν τους περιορισμούς, δεν μπορούσες να βγεις από το σπίτι κυριολεκτικά. Και πάλι πέρασε δίμηνο για να φανεί το αποτέλεσμα. 

Οι παππούδες των 90 που μένουν στην επαρχία και πηγαίνουν μόνο στο καφενείο του χωριού τους, σε μέρη χωρις μεγάλη κινητικότητα, μπορεί και να γλιτώσουν. Οι υπόλοιποι, αν δεν προσέξουν, μπορεί να μην έχουν καλή τύχη και δεν είναι θέμα μόνο η δική τους υγεία, είναι όλη η επιβάρυνση στο σύστημα υγείας που θα πλήξει ανθρώπους που χρειάζονται χειρουργεία, θεραπείες κλπ. Δυστυχώς είναι κ η πιο ξεροκέφαλη ηλικιακή ομάδα, γιατί βλέπω ότι άλλοι σκάμε γι αυτούς κι οι ίδιοι πέρα βρέχει...

Α καλά.. η πεθερά μου μου είπε το κορυφαίο, θα πάρω μου λέει τον ηλεκτρικό να πάω στο mall , να πάρω του παιδιού καινούρια παντοφλάκια γιατί του στένεψαν αυτά.. Τι λέτε της λέω?? Απάντηση:  Να μην πάω λες? Στο μεταξύ η καημενούλα καλή πρόθεση έχει, αλλά δεν έχει καταλάβει τί παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Δυστυχώς η ε αποστεως εργασία δεν ξέρω σε τι ποσοστό μπορεί να υλοποιηθεί, εγώ ας πούμε δουλεύω σε εργοστάσιο παραγωγής προϊόντων στον ποιοτικό έλεγχο, η δουλειά μου είναι 100% χειρονακτική οπότε ή θα πάω ή θα πάρω άδεια (στην προκειμένη λόγω της δικής μου κατάστασης είναι πιο εύκολο, σε άλλες συνθήκες μπορεί να μην ήταν εφικτό). Ή κάποιος που δουλεύει σε συνεργείο αυτοκινήτων, ή πωλητής σε μαγαζί κλπ. 

Ε ναι δεν μπορούν να περιοριστούν όλα. Εκεί όμως πρέπει λίγο να σκεφτούμε: αν το σέρβις του αυτοκινήτου το κάνουμε δυο μήνες αργότερα, υπάρχει κάποιο θέμα; Ας μείνει το συνεργείο ανοιχτό για τις βλάβες που θέλουν ά΄μεση επισκευή. Είναι καιρός τώρα να αγοράσουμε κάτι που δεν είναι επείγον; Μάλλον όχι. Θα μου πεις τι να κάνει κι ο καταστηματάρχης που θα φαλιρίσει... Το θέμα όμως, πέρα από το αυτονόητο να εκτεθεί ο κόσμος σε όσο το δυνατόν λιγότερο κίνδυνο, είναι να αποφευχθούν οι μακροπρόθεσμες βλάβες στην οικονομία κ όχι να κοιτάξουμε το τώρα.

 

Σ' εμάς πάντως σήμερα άρχισαν οι ταβέρνες να ανανκοινώνουν ότι θα κλείσουν. Πολύ υπεύθυνη στάση. Γιατί ο κόσμος που έχει αποβιβαστεί στο νησί είναι πάρα πολύς, αν τους περνούσε από το μυαλό ότι είναι ευκαιρία να κάνουν τις διακοπές τους, δεν ξέρω πού θα καταλήγαμε. 

Just now, Yovanna είπε:

Α καλά.. η πεθερά μου μου είπε το κορυφαίο, θα πάρω μου λέει τον ηλεκτρικό να πάω στο mall , να πάρω του παιδιού καινούρια παντοφλάκια γιατί του στένεψαν αυτά.. Τι λέτε της λέω?? Απάντηση:  Να μην πάω λες? Στο μεταξύ η καημενούλα καλή πρόθεση έχει, αλλά δεν έχει καταλάβει τί παίζει..

Ναι κι η μαμά μου είναι λίγο carefree ακόμα. Δεν έχει καταλάβει πόσο ριζικά πρέπει να αλλάξει την καθημερινότητά της, ούτε ότι η ίδια είναι κοντά στο ηλικιακό όριο των ευπαθών ομαδων, κ έχει κ κάποια θέματα με αυτοάνοσα. Και το παραμύθι "τι θα κάνει ο παππούς, δεν θα δει τα εγγόνια;" άρχισε να το λιβανίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βρε κοριτσια μηπως ειvαι λιγουπερβολικο οτι θα κολλησουμε ολοι αv ειvαι ετσι τους παππουδες μου που ειvαι 95 χροvωv vα τους ξεγραψουμε . Προφαvως θα κολλησει αρκετος κοσμος αλλα οχι κολοι εδω στηv κιvα που ειvαι 1 δισεκαττομυριο κοσμος κ ηδη αρχισε vα πεφτει η εξαρση κ μαλιστα αρρωστησαv γυρω στις 90 000 που σε σχεση με τοv πλυθυσμο της δεv ειvαι κ τρομερο ποσοστο. Ποσο μαλλοv που ηταv στηv αρχη του χειμωvα κ δεv ηξερε καvεις για αυτοv ιο οποτε κ αργησαv παρα πολυ vα παρουv μετρα

Aκριβως! Μιλαμε για μια χωρα σχεδον 1,4 δις ανθρωπων και αυτοι που νοσησαν ειναι οι 80.000! Δηλαδη μιλαμε για ενα ποσοστο 0,005%! Φυσικα, πισω απο τους αριθμους κρυβονται ανθρωποι με οικογενειες, με ανθρωπους πους τους αγαπανε κλπ απλα για να μην πανικοβαλλομαστε και να βλεπουμε την πραγματικη εικονα ειπα να ξεκαθαρισω τα ποσοστα. Οποτε, να νοσησει το 80-100% μεσα σε λιγες μερες (ακομη και του χρονου) στην Ελλαδα ειναι λιγο αδυνατο, ειδικα αν λαβουμε υποψιν ποσο πυκνοκατοικημενη ειναι η Γιουχαν σε σχεση με την Ελλαδα. Το ποσοστο 5% μου φαινεται πιο λογικο να συμβει, ειναι 550.000 ατομα (δεν ειναι και λιγα).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι κι η μαμά μου είναι λίγο carefree ακόμα. Δεν έχει καταλάβει πόσο ριζικά πρέπει να αλλάξει την καθημερινότητά της, ούτε ότι η ίδια είναι κοντά στο ηλικιακό όριο των ευπαθών ομαδων, κ έχει κ κάποια θέματα με αυτοάνοσα. Και το παραμύθι "τι θα κάνει ο παππούς, δεν θα δει τα εγγόνια;" άρχισε να το λιβανίζει. 

 

Η δικιά μου παραδόξως έχει συναίσθηση, παρόλο που είναι αναγκασμένη να μένει μέσα στο σπίτι τελείως μόνη της και ως προσφάτως χήρα η μόνη χαρά που έχει επί του παρόντος είναι τα εγγόνια και τα παιδιά της.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Το τι σημαινει περιορισμος των αναγκαίων μετακινήσεων, δεν νομιζω οτι το εχουν αντιληφθει πολλοι. Βασικα με εξαιρεση εσας εδω κ ελάχιστους στο φβ, νομιζω οτι οι περισσοτεροι γυρω μου συνεχίζουν κανονικα, απλως αποφεύγουν τον πολυ κοσμο σε κλειστους χωρους, κι αυτο οχι ολοι.

Αυτό το βλέπω κι εγώ γύρω μου τις λίγες φορές που βγαίνουμε. Μένουμε σε πόλη που δεν έχει αναφερθεί κάποιο κρούσμα, ο κόσμος κινείται κανονικότατα, οι καφετέριες είναι γεμάτες, τα εστιατόρια επίσης και νομίζω πως μονο εμείς έχουμε πανικοβληθει! 

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κομμάτια από χρήσιμες συμβουλές της Δρ Λίζας Βαρβόγλη, τα λέει ωραία συγκεντρωτικά

 

Τι να πεις: καταρχήν ρώτησε το παιδί ή τον έφηβο τι γνωρίζει

Αυτό σε βοηθάει να ξεκινήσεις από το σημείο που βρίσκεται το παιδί σου και να διαπιστώσεις αν έχεις κάποιους φόβους, που θα τους καθησυχάσεις, ή παραπληροφόρηση, που θα διορθώσεις. «Θα πεθάνω μαμά;» ή «όποιος κολλάει πεθαίνει» είναι μερικοί φόβοι που μπορεί να έχει όχι μόνο ένα μικρότερο παιδί, αλλά και ένας έφηβος. Ξεκίνα ακούγοντας το παιδί σου: τι έχει να σου πει, τι ξέρει, τι φοβάται. Αυτό λειτουργεί επίσης πολύ καλά και με εφήβους, που έτσι κι αλλιώς δε θέλουν να τους κάνεις κήρυγμα!

Μην πεις ψέματα! Σε καμία περίπτωση!

  • Μην πεις ποτέ σε ένα μικρό παιδί «Δεν είναι τίποτα», γιατί ήδη έχει ακούσει ότι είναι «κάτι» και θέλει να ξέρει αν το ίδιο και η οικογένειά του κινδυνεύουν. Είναι προτιμότερο να πεις «Στην οικογένειά μας τηρούμε όλους τους κανόνες υγιεινής, το σχολείο σου κάνει απολύμανση και όλο το ιατρικό προσωπικό της χώρας είναι έτοιμο και φροντίζει για την υγεία μας».
  • Μην πεις ποτέ σε έναν έφηβο «Μη τολμήσεις και βγεις έξω, θα κολλήσεις τον κορωνοϊό και θα πεθάνεις!». Το πιθανότερο είναι ότι θα γελάσει μαζί σου και θα βγει έξω έτσι κι αλλιώς. Ο λόγος; Ξέρει ότι δεν του λες αλήθεια. Οι έφηβοι όμως συνήθως ξέρουν μισές αλήθειες και τείνουν να κάνουν παρορμητικές επιλογές, με αποτέλεσμα να μην παίρνουν πάντα τις καλύτερες αποφάσεις. Καλύτερα να εξηγήσεις την αλήθεια, λέγοντας ότι ο λόγος που έκλεισαν τα σχολεία είναι για να μη μαζεύονται πολλά άτομα σε κλειστούς χώρους και συμβάλλουν στη μετάδοση του κορωνοϊού. Εξήγησε ότι ναι μεν δεν πεθαίνει κανείς έτσι εύκολα, αλλά αν αρρωστήσει όλος ο κόσμος δε θα υπάρχει ιατρικό προσωπικό ούτε κρεβάτια στα νοσοκομεία και γι’ αυτό φροντίζουμε όλοι να περιορίσουμε τη διάδοση του κορωνοϊού. Και αυτό το κάνουμε επειδή αγαπάμε τη γιαγιά και τον παππού που είναι μεγαλύτερης ηλικίας και σε ευπαθή ομάδα και αν αρρωστήσουν κινδυνεύει σοβαρά η ζωή τους.
  • Αν είναι αλήθεια, διαβεβαίωσε το παιδί ότι στην οικογένεια είστε όλοι υγιείς.
  • Διατήρησε την ψυχραιμία σου και μην εκφράζεις όλους τους φόβους σου στο παιδί.

Μην κατηγορείς άλλους!

  • Σε περιόδους κρίσεις οι άνθρωποι τείνουν να ψάχνουν για τον «ένοχο», να αποδώσουν ευθύνες ή να αποκαταστήσουν την τάξη και την ομαλότητα.
  • Απόφυγε τα στερεότυπα για ανθρώπους και κοινωνικές/πολιτισμικές ομάδες. Ούτε και αυτοί ήθελαν να νοσήσουν ή να το μεταδώσουν!
  • Προσπάθησε να αντιληφθείς τα κρατικά μέτρα από την οπτική της μέριμνας για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας και μην κατηγορείς τους ειδικούς αν έχεις αντίθετη γνώμη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή το είχα πάρει χαλαρά το θέμα, αλλά αφού διάβασα ποστ ανθρώπων που ζουν στην Ιταλία αναθεώρησα.

 

Από την επομένη του κλεισίματος των σχολείων  όλοι οι φίλοι και γονείς συμμαθητών, έκοψαν τα πάντα όλα, ακόμα και ιδιαίτερα και επισκέψεις 1-2 ατόμων, είτε παιδιών, είτε ενηλίκων. Πιο πολύ από όλα με ζόρισε το ιδιαίτερο του μεγάλου, που δίνει lower το Μάιο, αλλά θεωρώ ότι οι εξετάσεις θα αναβληθούν με όλη αυτή την αναστάτωση. Ευτυχώς έδωσε η καθηγήτρια δουλειά για το σπίτι.

 

Το πρωί πήγε ο σύζυγος σούπερ μάρκετ και στοκάραμε κι από εκεί, όχι από φόβο ελλείψεων, αλλά ανόδου των τιμών και κρουσμάτων αισχροκέρδειας και για να μη χρειάζονται συχνές επισκέψεις εκεί αυτήν την περίοδο. Τα άφησε με τις σακούλες στην αποθήκη εκτός σπιτιού, που έχει και ψυγείο, δε θα τα φέρω μέσα στο σπίτι πριν αύριο.

 

Με τα παιδιά είχαμε πάει χθες το πρωί σε ένα κατάστημα (σχεδόν άδειο) και πήραμε μερικά καινούρια βιβλία και παζλ. Ευτυχώς έχουμε και πολλά επιτραπέζια. Νιώθω πολύ τυχερή που είναι 2 και μεγάλα και μπορούν να απασχολούνται μεταξύ τους.

 

Προς τιμήν τους, όλοι οι δικοί μας σύλλογοι, αθλητικοί, καλλιτεχνικοί κλπ ανέστειλαν τη λειτουργία τους την ίδια ημέρα που βγήκε η ανακοίνωση για τα σχολεία. Το  (ιδιωτικό) κολυμβητήριό μας, μία μέρα μετά.

 

Εγώ μπήκα στο site του Εθνικού Θεάτρου για να βλέπουμε παραστάσεις και ξανάνοιξα τις τσάντες με τα πλεκτικά μου, να φτιάξω κανένα στεφανάκι για την άνοιξη - αυτό σε μάρανε θα μου πείτε, αλλά πώς να περάσει και όλο το απόγευμα; Θα στραβωθούμε στις οθόνες; Και με 2 φίλες μου που ήταν να πάμε για ένα κρασάκι σήμερα, το ακυρώσαμε κι αυτό. Δεν ξέρω, μου φαίνεται άδικο κι ανεύθυνο να αποκλείω τα παιδιά από τις παρέες τους κι εγώ να βγαίνω.

 

Δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο να κάνω. :-?

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τα αρνητικά ερεθίσματα

  • Κλείσε την τηλεόραση! Προτίμησε να διαβάσεις τις ειδήσεις από κάποια αξιόπιστη πηγή. Παρακολούθησε ειδήσεις στην τηλεόραση μία φορά την ημέρα και μην την κρατάς ανοιχτή.
  • Εξήγησε στο έφηβο παιδί σου ότι αν επιθυμεί να αναζητήσει πληροφορίες για τον κορωνοϊό στο διαδίκτυο θα πρέπει να το κάνει μόνο μέσα από αξιόπιστες πηγές, όπως πχ τον ΕΟΔΥ ή τις οδηγίες του σχολείου και όχι από τυχαία άτομα που ποστάρουν ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι και μεταδίδουν ψεύτικα νέα (fake news).
  • Να θυμάσαι ότι αν εσύ ή το παιδί σου διαρκώς αναζητάτε τις τελευταίες πληροφορίες για τον κορονωϊό αυξάνετε το άγχος σας.

 

ναγνώρισε τον εκνευρισμό του παιδιού σου

Να θυμάσαι ότι τα παιδιά είναι όντα της συνήθειας και της δράσης- με το σχολείο κλειστό -και παρά τον αρχικό τους ενθουσιασμό- θα διαπιστώσεις ότι θα έχουν περισσότερο εκνευρισμό, θα γυρνάνε στο σπίτι γκρινιάζοντας, λέγοντας «δεν έχω τι να κάνω», θα τσακώνονται περισσότερο με τα αδέρφια τους και θα σε πιέζουν να βγουν «αφού δεν έχω σχολείο».

  • Μην τσακωθείς! Άκουσε προσεκτικά τι έχει να σου πει το παιδί, δείξε ενσυναίσθηση, ότι καταλαβαίνεις πώς νιώθει, δώσε του χώρο και χρόνο να εκφραστεί χωρίς να το λογοκρίνεις ή να το διακόπτεις. Παράλληλα θύμισε του ότι δεν το τιμωρείς ζητώντας του να μείνει μέσα και ότι ο λόγος που έκλεισαν τα σχολεία σχετίζεται με τη δημόσια υγεία και την απόφαση των ειδικών να μείνουμε όλοι μέσα όσο γίνεται, προκειμένου να μην εξαπλωθεί ο κορωνοϊός.
  • Ζήτησε από το παιδί σου να σκεφτεί διάφορα πράγματα που μπορεί να κάνει μένοντας μέσα.
  • Ενθάρρυνε τις θετικές επιλογές και τις πρωτοβουλίες του.
  • Ενίσχυσε τις αποφάσεις του που δείχνουν ότι κατανοεί την κατάσταση.
  • Ίσως τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να αγοράσεις ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι ή να κάνεις κάποια αναβάθμιση ή να κινηθείς προς την κατεύθυνση του να «χρυσώσεις το χάπι» και να προσφέρεις στο παιδί κάτι που θα το βοηθήσει να κάτσει στο σπίτι με χαρά!

Διατήρησε μία καθημερινή ρουτίνα και κανονικότητα στο πρόγραμμα

Η ρουτίνα και η κανονικότητα στο πρόγραμμα βοηθάνε το παιδί και όλη την οικογένεια να έχουν περισσότερη ηρεμία και μεγαλύτερη αίσθηση ελέγχου στη ζωή τους.

  • Σε περιόδους κρίσης και περιόδους που τα πράγματα δεν ακολουθούν τη ρουτίνα τους, όπως με το κλείσιμο των σχολείων, είναι σημαντικό για ένα παιδί να έχει ρουτίνα. Εξίσου φυσικό για το παιδί είναι να ζητήσει να ξενυχτήσει ή να κάνει πράγματα που συνήθως δεν τα κάνει τα βράδια του σχολείου. Θα πρέπει ως οικογένεια να βρείτε τη σωστή ισορροπία ανάμεσα σε αυτά τα δύο και να την κρατήσετε!
  • Ζήτησε από το παιδί σου να πάει μια λογική ώρα για ύπνο καθώς και να ξυπνήσει μία λογική ώρα (για τους εφήβους αυτό είναι… πριν το μεσημέρι!).
  • Ζήτησε από το παιδί να ντυθεί και να μην τριγυρνάει στο σπίτι με πιζάμες.
  • Ενθάρρυνε το να διαβάσει ένα βιβλίο, να παίξει το μουσικό όργανο που μελετάει, να ασχοληθεί με ένα χόμπι.
  • Θύμισε του ότι είναι μία καλή ευκαιρία να διαβάσει κάποιο μάθημα και να καλύψει κάποιο κενό.
  • Ζήτησε του αντί σχολικών καθηκόντων να γράψει μία έκθεση, να πάρει συνέντευξη από κάποιον συγγενή, να γράψει μία εργασία για ένα θέμα που το ενδιαφέρει, να φτιάξει ένα κολάζ ή ένα έργο τέχνης, να κάνει ένα βίντεο με τις γνώμες όλων των μελών της οικογένειας για κάποιο ζήτημα, οτιδήποτε δημιουργικό που απαιτεί από το παιδί να σκεφτεί και να παράξει κάποιο αποτέλεσμα.
  • Αν τα βρεις σκούρα, επίτρεψε στο παιδί περισσότερο χρόνο οθόνης. Καλύτερα να δει μία ταινία παρά να γκρινιάζει και να γυρνάει γύρω-γύρω άσκοπα.
  • Ενθάρρυνε το παιδί να ασχοληθεί με πράγματα που του αρέσουν, είναι δημιουργικά και που προσφέρουν στην οικογένεια: πχ., να φτιάξει ένα γλυκό, να βοηθήσει με κάποια δουλειά μέσα στο σπίτι, οτιδήποτε του δίνει την αίσθηση ότι το ίδιο είναι σημαντικό και ότι οι πράξεις του μετράνε και εκτιμώνται!

Η σημασία της κοινωνικής επαφής

Να θυμάσαι ότι για τα παιδιά μεγάλο μέρος της ψυχικής τους ηρεμίας και ευεξίας εξαρτάται από τις κοινωνικές τους σχέσεις και την επικοινωνία με τους φίλους τους.

  • Αναγνώρισε ότι τώρα που τα σχολεία είναι κλειστά το παιδί σου έχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη να επικοινωνήσει με τους φίλους του. Αυτό είναι εύκολο για τους έφηβους, που είναι καλά δικτυωμένοι στα διάφορα μέσα. Μην πάρεις από το παιδί το κινητό και σκέψου αν θέλεις να του επιτρέψεις να έχει περισσότερο χρόνο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης με τους φίλους του. Αυτός είναι και ένας καλός τρόπος να το αποτρέψεις από το να βγει.
  • Για τα μικρότερα παιδιά που δεν έχουν κινητό και πρόσβαση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, συνεννοήσου με άλλους γονείς και δημιουργήστε ένα group chat όπου θα μπορούν να συμμετέχουν τα παιδιά με το τηλέφωνο ή άλλο μέσο του γονιού για να μιλήσουν/χαιρετίσουν τους φίλους τους. Ή στείλτε ένα σύντομο βίντεο στο κινητό της μαμάς του φίλου/φίλης του παιδιού σας.
  • Ενθαρρύνετε το μικρό παιδί να επικοινωνήσει με βιντεοκλήση με γιαγιά/παππού ή συγγενικά πρόσωπα που μένουν μακριά. Ζητήστε του να γράψει μια κάρτα, ένα γράμμα ή να κάνει μια ζωγραφιά και να τους τη στείλετε ταχυδρομικά ή ηλεκτρονικά.
  • Εξήγησε πόσο σημαντικό είναι να αποφύγετε τους κλειστούς χώρους γιατί έτσι μεταδίδεται εύκολα ο κορονωϊός και εξαπλώνεται ανεξέλεγκτα.
  • Ενθαρρύνετε το παιδί να βγει και να περπατήσει έξω ή να παίξει σε ένα ανοιχτό γήπεδο ή να τρέξει.
  • Βγείτε για περπάτημα οικογενειακώς, πάτε μια εκδρομή στη θάλασσα ή το βουνό.
  • Αξιοποιείστε τον ελεύθερο χρόνο σαν οικογένεια, κάντε πράγματα για να περάσετε όμοργα και ανακαλύψτε ξανά ο ένας τον άλλον!

Επικεντρώσου στο τι κάνετε σαν οικογένεια για να είστε υγιείς

Τα παιδιά νιώθουν δύναμη όταν πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι σε μία δύσκολη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

"Εντός της ημέρας αναμένεται να γίνουν ανακοινώσεις και συστάσεις, που θα περιλαμβάνουν κλείσιμο καταστημάτων και πολυκαταστημάτων - Επίσης θα υπάρξουν νέα οικονομικά μέτρα"

https://www.protothema.gr/greece/article/984118/koronoios-nea-metra-meta-to-botiliarisma-stis-kafeteries/

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό το βλέπω κι εγώ γύρω μου τις λίγες φορές που βγαίνουμε. Μένουμε σε πόλη που δεν έχει αναφερθεί κάποιο κρούσμα, ο κόσμος κινείται κανονικότατα, οι καφετέριες είναι γεμάτες, τα εστιατόρια επίσης και νομίζω πως μονο εμείς έχουμε πανικοβληθει! 

 

Στην Αθήνα πάντως (στο κέντρο) είναι πολύ αισθητή τη διαφορά από χτες μέχρι σήμερα, άλλη πόλη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στα μέσα Φεβρουαρίου περίπου είχαν επιβληθεί τα πιο αυστηρά μέτρα στην επαρχία Hubei. Και βλέπεις ότι από τα χιλιάδες, ένα μήνα μετά φτάνουν στα μονοψήφια την ημέρα. 

vαι δεv λεω vα μηv παρουμε μετρα αυστηρα απλα λεω οτι προσεχοvτας πολυ πιθαvο vα μηv υπαρχουv τοσο μεγαλες απωλειες. Κ πολυ πιθαvο vα εξαφαvιστει κ ο ιος εστω για το καλοκαιρι. οπως φαιvετε κ απο τηv κιvα που ο πλυθησμος ειvαι αvεξελεκτα μεγαλος πηγε καλα μολις εμαθε ο κοσμος vα προσεχει 

Link to comment
Share on other sites

Εντός της ημέρας αναμένεται η ανακοίνωση μέτρων για κλείσιμο καφετεριών και πολυκαταστημάτων, διαβάζω. 

Μια παραγγελία που είχα σε εκκρεμότητα σε ηλεκτρονικό φαρμακείο, μόλις την καταχώρησα. Δεν ξέρω τι άλλο θα κλείσει και ποιες εισαγωγές θα σταματήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

vαι δεv λεω vα μηv παρουμε μετρα αυστηρα απλα λεω οτι προσεχοvτας πολυ πιθαvο vα μηv υπαρχουv τοσο μεγαλες απωλειες. Κ πολυ πιθαvο vα εξαφαvιστει κ ο ιος εστω για το καλοκαιρι. οπως φαιvετε κ απο τηv κιvα που ο πλυθησμος ειvαι αvεξελεκτα μεγαλος πηγε καλα μολις εμαθε ο κοσμος vα προσεχει 

Στην Κίνα δεν έμαθε απλά ο κόσμος να προσέχει. Του απαγορεύτηκε να βγαίνει από το σπίτι παρά μόνο για συγκεκριμένους λόγους κ κάποιες φορές την εβδομάδα, ή να αλλαζει περιοχη κλπ, και με αυστηρότατους ελέγχους. Ειναι ομως αλλη κουλτούρα τυφλής υπακοής κ ελεγκτικών-ολοκληρωτικών  πρακτικών που προφανως δεν μοορουν να εφαρμοστούν με τον ιδιο τροπο στις δυτικές κοινωνιες. Δυστυχώς δεν μαθαίνεις να προσεχείς από τη μια μέρα στην άλλη. Αν πιστευεις οτι θα αρρωστήσεις επειδη δεν φόρεσες ζακετα και γιατροπορευεςαι μονος σου με τα περισσεύματα αντιβίωσης που εχεις στο ντουλαπι δια πασαν νόςον (πραγματα πολυ διαδεδομένα στη χωρα μας), εχεις πολλα βηματα να κανεις μεχρι να αντιληφθείς πού επιζούν κ πώς μεταδίδονται οι ιοι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...