Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Nαι, αλλά εδώ έχουμε πολλούς ανεμβολίαστους και μάλιστα άνω των 60, οι οποίοι θα κατακλύσουν τα νοσοκομεία και σύστημα υγείας δεν υπάρχει. 

Ούτε κ γιστροι.εχει κολλήσει τεράστιο ποσοστό όπως κ νοσηλευομενοι.σε λίγο θα υποστελεχωθει κ το δημόσιο κ ο ιδιωτικός τομέας κ τα σχολεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι όντως, είναι οριακά τα πράγματα στα νοσοκομεία. Από την άλλη όμως βλέπω ότι η κυβέρνηση και η Επιτροπή ειδικών είναι αρκετά χαλαροί οπότε μάλλον κάπου στηρίζουν την αισιοδοξία τους. Ελπίζω δηλαδή ότι έχουν κάνει σωστούς υπολογισμούς. Όπως και να έχει όλο αυτό θα είναι πολύ γρήγορο. Λένε για άνοδο κρουσμάτων ως 20 Ιανουαρίου και μετά τέλος. Επίσης υπολογίζουν ότι η Ο έχει μικρό κύκλο, 3-4 μέρες, οπότε δεν έχει μεγάλες νοσηλειες. Ακόμα και οι μισοί να αρρωστήσουμε σε λίγες μέρες υποτίθεται θα είμαστε οκ! Τί να πω, δεν ξέρω. Θα φανεί τις επόμενες δύο εβδομάδες. Πού ως γνωστόν είναι κρίσιμες :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Mary1976 είπε:

Ναι όντως, είναι οριακά τα πράγματα στα νοσοκομεία. Από την άλλη όμως βλέπω ότι η κυβέρνηση και η Επιτροπή ειδικών είναι αρκετά χαλαροί οπότε μάλλον κάπου στηρίζουν την αισιοδοξία τους. Ελπίζω δηλαδή ότι έχουν κάνει σωστούς υπολογισμούς. Όπως και να έχει όλο αυτό θα είναι πολύ γρήγορο. Λένε για άνοδο κρουσμάτων ως 20 Ιανουαρίου και μετά τέλος. Επίσης υπολογίζουν ότι η Ο έχει μικρό κύκλο, 3-4 μέρες, οπότε δεν έχει μεγάλες νοσηλειες. Ακόμα και οι μισοί να αρρωστήσουμε σε λίγες μέρες υποτίθεται θα είμαστε οκ! Τί να πω, δεν ξέρω. Θα φανεί τις επόμενες δύο εβδομάδες. Πού ως γνωστόν είναι κρίσιμες :D

Ανάθεμα κι αν ξέρουν.λεφτα δεν έχουν.σουηδικο μοντέλο.ευχομαι να τελειώσει γρήγορα.δεν πιστεύω όμως τέλη Γενάρη να έχουμε ξεμπλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι τελείωσαν τα λεφτά. Και το ποσοστό εμβολιασμού είναι αρκετά υψηλό πλέον, σε βαθμό που τα 40.000 κρούσματα δίνουν πάνω-κάτω τις ίδιες εισαγωγές που έδιναν τα 5.000 πριν από κάποιους μήνες. Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω κρατάμε το τεντωμένο μας σχοινί κι έχει ο Θεός. 

Στο μεταξύ η μισή Αθήνα στοιβάζεται στο Experience Park κάθε απόγευμα...

 

Σε άλλα νέα το μοριακό μου βγήκε αρνητικό, φαίνεται πως την πήδηξα αυτήν τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ilaeira είπε:

Κι εγώ νομίζω ότι τελείωσαν τα λεφτά. Και το ποσοστό εμβολιασμού είναι αρκετά υψηλό πλέον, σε βαθμό που τα 40.000 κρούσματα δίνουν πάνω-κάτω τις ίδιες εισαγωγές που έδιναν τα 5.000 πριν από κάποιους μήνες. Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω κρατάμε το τεντωμένο μας σχοινί κι έχει ο Θεός. 

Στο μεταξύ η μισή Αθήνα στοιβάζεται στο Experience Park κάθε απόγευμα...

 

Σε άλλα νέα το μοριακό μου βγήκε αρνητικό, φαίνεται πως την πήδηξα αυτήν τη φορά!

Μπράβο.

Κ όχι μόνο.ολες στην ομαδα ρωτάνε σε ποιο παιδότοπο να πανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μπράβο.

Κ όχι μόνο.ολες στην ομαδα ρωτάνε σε ποιο παιδότοπο να πανε

Μα αυτο ακριβως. Να μεινουν κλειστα τα σχολεια, για να στοιβαζονται τα παιδια στους παιδοτοπους χωρις μασκες;;; Τι ειναι πιο ασφαλες;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , irin είπε:

Μα αυτο ακριβως. Να μεινουν κλειστα τα σχολεια, για να στοιβαζονται τα παιδια στους παιδοτοπους χωρις μασκες;;; Τι ειναι πιο ασφαλες;;

Έτσι κι αλλιώς θα στοιβάζονται.δεν είμαι υπέρ των κλειστών σχολείων.το έχω πει πολλές φορές.αυτη τη στιγμή όμως φοβαμαι πολύ.προν λίγο διάβαζα σε μια ομάδα ότι στο Πήλιο δεν πέφτει καρφίτσα για το σκ.μια έψαχνε απεγνωσμένα δωμάτιο.ολοι αυτοί θα πάνε σχολείο τη δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έτσι κι αλλιώς θα στοιβάζονται.δεν είμαι υπέρ των κλειστών σχολείων.το έχω πει πολλές φορές.αυτη τη στιγμή όμως φοβαμαι πολύ.προν λίγο διάβαζα σε μια ομάδα ότι στο Πήλιο δεν πέφτει καρφίτσα για το σκ.μια έψαχνε απεγνωσμένα δωμάτιο.ολοι αυτοί θα πάνε σχολείο τη δευτερα.

Εννοω οτι στο σχολειο θα ειναι με μασκες. Ενω αν μεινουν κλειστα, θα πηγαινουν σε παιδοτοπους χωρις μασκες. Αρα δεν κερδιζουμε κατι,τα περισσοτερα δεν θα μεινουν απομονωμενα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , irin είπε:

Εννοω οτι στο σχολειο θα ειναι με μασκες. Ενω αν μεινουν κλειστα, θα πηγαινουν σε παιδοτοπους χωρις μασκες. Αρα δεν κερδιζουμε κατι,τα περισσοτερα δεν θα μεινουν απομονωμενα

Θα γίνει διασπορά.πχ εμείς που κινούμαστε πολύ συντηρητικά., κάνοντας ομως κάποια πράγματα κινδυνεύουμε πιο πολύ.

Δεν κατάλαβα κ κατι.Οταν βρεθεί κρουσνα στην τάξη οι μαθητές εκτός από σελφ θα κανουν κ δυο ραπιντ .Τα τελευταία που θα γίνονται?θα τα χρεώνονται?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα γίνει διασπορά.πχ εμείς που κινούμαστε πολύ συντηρητικά., κάνοντας ομως κάποια πράγματα κινδυνεύουμε πιο πολύ.

Δεν κατάλαβα κ κατι.Οταν βρεθεί κρουσνα στην τάξη οι μαθητές εκτός από σελφ θα κανουν κ δυο ραπιντ .Τα τελευταία που θα γίνονται?θα τα χρεώνονται?

Οτι θα γίνει, θα γίνει. 

Εγώ στις προηγούμενες καραντίνες δεν τα πήγαινα πουθενά. Δεν είχαν δει ούτε ένα φίλο τους. Όμως έβλεπα τον χαμό που γινόταν στα πάρκα και μάθαινα πως οι συμμαθητές βρίσκονταν ακόμα και στα σπίτια. Οπότε πραγματικά θεωρώ ότι θα ήταν άδικο το κλείσιμο των σχολείων.

Τα 2 ράπιντ κάπου διάβαζα ότι θα είναι δωρεάν, αλλά ως τώρα τα πληρώναμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

47 minutes ago, irin said:

Οτι θα γίνει, θα γίνει. 

Εγώ στις προηγούμενες καραντίνες δεν τα πήγαινα πουθενά. Δεν είχαν δει ούτε ένα φίλο τους. Όμως έβλεπα τον χαμό που γινόταν στα πάρκα και μάθαινα πως οι συμμαθητές βρίσκονταν ακόμα και στα σπίτια. Οπότε πραγματικά θεωρώ ότι θα ήταν άδικο το κλείσιμο των σχολείων.

Τα 2 ράπιντ κάπου διάβαζα ότι θα είναι δωρεάν, αλλά ως τώρα τα πληρώναμε

Δεν είναι το ίδιο το μεγάλο ανοιχτό πάρκο με μια κλειστή τάξη και τραπεζαρία οπου τα παιδιά συγχρωτίζονται τόσες ώρες. Εμένα μου ΄φαίνεται αυτοκαταστροφικό που αφήνουν τα σχολεία ανοιχτά . Πλέον μας αφήνουν στο έλεος μας. Τελείωσαν τα λεφτά για άδειες-αναστολές κτλ. Εγώ φοβάμαι και για το παιδί γιατί πέρασε πολλές ιώσεις και το ανοσοποιητικό έχει εξασθενήσει. Επίσης είναι μικρούλης και δεν έχει την επιλογή να εμβολιαστεί. Η αλήθεια είναι ότι για όλους, πιο πολύ φοβάμαι τον long-covid παρά την περίοδο νόσησης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν είναι το ίδιο το μεγάλο ανοιχτό πάρκο με μια κλειστή τάξη και τραπεζαρία οπου τα παιδιά συγχρωτίζονται τόσες ώρες. Εμένα μου ΄φαίνεται αυτοκαταστροφικό που αφήνουν τα σχολεία ανοιχτά . Πλέον μας αφήνουν στο έλεος μας. Τελείωσαν τα λεφτά για άδειες-αναστολές κτλ. Εγώ φοβάμαι και για το παιδί γιατί πέρασε πολλές ιώσεις και το ανοσοποιητικό έχει εξασθενήσει. Επίσης είναι μικρούλης και δεν έχει την επιλογή να εμβολιαστεί. Η αλήθεια είναι ότι για όλους, πιο πολύ φοβάμαι τον long-covid παρά την περίοδο νόσησης.

Κι εγώ φοβάμαι, απλά όταν είναι ανοιχτά τα πάντα, παιδότοποι, καφετέριες κλπ, θεωρώ χωρίς νόημα το κλειστό σχολείο. Γιατί ξέρω ότι πολλές οικογένειες θα πάνε στον παιδότοπο και στο εστιατόριο, και τα παιδιά θα παίξουν χωρίς μάσκες κλπ.

Επιπλέον, το να ανοίξουν μία εβδομάδα αργότερα, δεν θεωρώ ότι θα προσφέρει κάτι. Το να μείνουν κλειστά 2 μήνες ,θεωρώ ότι θα φέρει χειρότερα αποτελέσματα στην ψυχική υγεία όλων μας, απ'ότι θα προκαλέσει η νόσηση από την Ομικρον. 

Επίσης, πραγματικά δεν μπορώ να υποστηρίξω τηλεκπαίδευση 2 μικρών παιδιών, δουλεύοντας κι εγώ συγχρόνως από το σπίτι. Οπότε.. φύγαμε κι ότι γίνει!


Ο μικρούλης, εφόσον είναι το πολύ προνήπιο για να λες ότι δεν μπορεί να εμβολιαστεί, νομίζω ότι δεν θα έχει κάποια κύρωση αν δεν πάει 1-2 εβδομάδες σχολείο. Φαντάζομαι πολλά παιδιά απουσιάζουν για κάποιο διάστημα προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, irin said:

Κι εγώ φοβάμαι, απλά όταν είναι ανοιχτά τα πάντα, παιδότοποι, καφετέριες κλπ, θεωρώ χωρίς νόημα το κλειστό σχολείο. Γιατί ξέρω ότι πολλές οικογένειες θα πάνε στον παιδότοπο και στο εστιατόριο, και τα παιδιά θα παίξουν χωρίς μάσκες κλπ.

Επιπλέον, το να ανοίξουν μία εβδομάδα αργότερα, δεν θεωρώ ότι θα προσφέρει κάτι. Το να μείνουν κλειστά 2 μήνες ,θεωρώ ότι θα φέρει χειρότερα αποτελέσματα στην ψυχική υγεία όλων μας, απ'ότι θα προκαλέσει η νόσηση από την Ομικρον. 

Επίσης, πραγματικά δεν μπορώ να υποστηρίξω τηλεκπαίδευση 2 μικρών παιδιών, δουλεύοντας κι εγώ συγχρόνως από το σπίτι. Οπότε.. φύγαμε κι ότι γίνει!


Ο μικρούλης, εφόσον είναι το πολύ προνήπιο για να λες ότι δεν μπορεί να εμβολιαστεί, νομίζω ότι δεν θα έχει κάποια κύρωση αν δεν πάει 1-2 εβδομάδες σχολείο. Φαντάζομαι πολλά παιδιά απουσιάζουν για κάποιο διάστημα προληπτικά.

Καλά, την Κυριακή στη λιακάδα, και μεις πήγαμε οι 3 μας για φαγητό. Κάτσαμε έξω, σε απόσταση τα τραπέζια, οι σερβιτόροι με μάσκες, δεν σκέφτηκα στιγμή ότι κινδυνεύω.

Ο μικρός έμεινε καιρό σπίτι γιατί πέρασε απανωτές ιώσεις και βρογχίτιδα και δεν μπορώ να δικαιολογήσω με ανοιχτά σχολεία , στις γιαγιάδες ότι πρέπει να τον κρατήσουν για τις επόμενες βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Καλά, την Κυριακή στη λιακάδα, και μεις πήγαμε οι 3 μας για φαγητό. Κάτσαμε έξω, σε απόσταση τα τραπέζια, οι σερβιτόροι με μάσκες, δεν σκέφτηκα στιγμή ότι κινδυνεύω.

Ο μικρός έμεινε καιρό σπίτι γιατί πέρασε απανωτές ιώσεις και βρογχίτιδα και δεν μπορώ να δικαιολογήσω με ανοιχτά σχολεία , στις γιαγιάδες ότι πρέπει να τον κρατήσουν για τις επόμενες βδομάδες.

Ναι, οι 3 σας ναι.. εγώ έχω ένσταση για τις μαζικές εξόδους, σε παιδότοπο κλειστό κλπ..

Αν δεν μπορούν οι γιαγιάδες να τον κρατήσουν, άρα.. αν έμεναν κλειστά τα σχολεία τί θα έκανες?

Φτάνουμε στο ίδιο που λέω κι εγώ.. ότι φοβάμαι μεν, με βολεύει δε..

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, irin said:

Ναι, οι 3 σας ναι.. εγώ έχω ένσταση για τις μαζικές εξόδους, σε παιδότοπο κλειστό κλπ..

Αν δεν μπορούν οι γιαγιάδες να τον κρατήσουν, άρα.. αν έμεναν κλειστά τα σχολεία τί θα έκανες?

Φτάνουμε στο ίδιο που λέω κι εγώ.. ότι φοβάμαι μεν, με βολεύει δε..

Βρε αυτό εξηγώ. Αν κλείσουν τα σχολεία, θα τον κρατήσουν αναγκαστικά. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Επίσης αν έβγαζαν αναστολές, θα μπορούσε να πάρει ο άντρας μου και να τον κρατάει, όπως στην πρώτη καραντίνα. Με ανοιχτά σχολεία δεν θα μου τον κρατήσουν προληπτικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Βρε αυτό εξηγώ. Αν κλείσουν τα σχολεία, θα τον κρατήσουν αναγκαστικά. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Επίσης αν έβγαζαν αναστολές, θα μπορούσε να πάρει ο άντρας μου και να τον κρατάει, όπως στην πρώτη καραντίνα. Με ανοιχτά σχολεία δεν θα μου τον κρατήσουν προληπτικά..

ααα, οκ! δεν το φαντάστηκα έτσι! 

εγώ αν κλείσουν.. τηλεργασία και τρέλα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν είναι το ίδιο το μεγάλο ανοιχτό πάρκο με μια κλειστή τάξη και τραπεζαρία οπου τα παιδιά συγχρωτίζονται τόσες ώρες. Εμένα μου ΄φαίνεται αυτοκαταστροφικό που αφήνουν τα σχολεία ανοιχτά . Πλέον μας αφήνουν στο έλεος μας. Τελείωσαν τα λεφτά για άδειες-αναστολές κτλ. Εγώ φοβάμαι και για το παιδί γιατί πέρασε πολλές ιώσεις και το ανοσοποιητικό έχει εξασθενήσει. Επίσης είναι μικρούλης και δεν έχει την επιλογή να εμβολιαστεί. Η αλήθεια είναι ότι για όλους, πιο πολύ φοβάμαι τον long-covid παρά την περίοδο νόσησης.

Την ώρα του φαγητού είναι που φοβάμαι περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Την ώρα του φαγητού είναι που φοβάμαι περισσότερο. 

Και εγώ.. Εγώ τον έστειλα σήμερα . Είχε από 17 Δεκεμβρίου να πάει. Και πριν της 17, για μια βδομάδα πήγε . Είχε 10 μέρες να πάει. Τρέμω. Βέβαια κατάλαβα ότι ήταν χαλαρά ακόμη. Δεν είχε πολλά παιδιά. Από Δευτέρα θα γίνει χαμός. Αν δεν εργαζόμουν, δεν υπήρχε περίπτωση να τον στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμβολιαστα παιδιά είναι θέμα. Κ δεν φταίνε. απο την άλλη όμως η λογική λέει ότι δεν μπορούν να μείνουν κλεισρα τα σχολεία για βα μην κινδυνεύουν οι ανεμβολιαστοι κυρίως.ας πρόσεχαν.σκεφτηκα να μην την αφήνω στο φαγητό.τα παιδιά ομως θα τα δει την επο ενη νερά στον κηπο χωρίς μάσκα 

Επισης στην πράξη φοβάμαι ότι θα καταρρεύσει το εκπαιδευτικό σύστημα.

Θα αρεωσταινουν γονείς κ δάσκαλοι.θα μείνει πίσω η διαδικασία.

Ξερετεψηωολλανδια τιβκερδοσεψαπο το λ8κνταουν?Καλοί κι αυτοί έπαιρναν τα αυτοκίνητα τους κ βόλταραν στο βελγιο .δεν ξέρω τελικά αν βοήθησε  

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εννοείς ότι αν μείνει παραπάνω θα του φορτώσουν εργατοώρες?

Εννοώ πως προκειμένου να μη γίνεται διασπορά πρέπει να μένει παραπάνω!Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα στις επιχειρήσεις,  εδώ δεν θα ισχύει το ''υγεία πάνω από όλα''.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, 

είμαι υπερβολική που έχω πει όχι σε 3 παιδο-μαζώξεις (2 σε σπίτι και ένα πάρτυ σε κλειστή καφετέρια) ???

και τα τρία μέσα στις γιορτές. 

ήδη έχω αρκετές τύψεις που στερώ τα παιδιά μου από στιγμές με τους φίλους τους. 

 

είμαι ???? είμαι ??? 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , annoulen είπε:

καλημέρα σας, 

είμαι υπερβολική που έχω πει όχι σε 3 παιδο-μαζώξεις (2 σε σπίτι και ένα πάρτυ σε κλειστή καφετέρια) ???

και τα τρία μέσα στις γιορτές. 

ήδη έχω αρκετές τύψεις που στερώ τα παιδιά μου από στιγμές με τους φίλους τους. 

 

είμαι ???? είμαι ??? 

 

εγώ μαζι σου. λάβαμε προσκλήσεις αλλά δεν πήγαμε σε καμία

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι έχει λήξει η σύμβαση δωρεάν παραχώρησης της Cisco (που έδινε το webex) οπότε και να θέλουν στο δημόσιο, πλατφόρμα για τηλεκπαίδευση δεν έχουν...

Εμβόλια για τα παιδιά επίσης δεν έχει (προλάβαμε και κλείσαμε ευτυχώς). Πλέον βγάζει πολλά περισσότερα νοσοκομεία αλλά διαθέσιμο δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

 

Εγώ χαίρομαι που ανοίγουν τα σχολεία, ειλικρινά δε θα τη παλεύαμε αλλιώς. Και παράλληλα είμαι θυμωμένη γιατί ουσιαστικά δεν παίρνουν κανένα σοβαρό μέτρο. Θα περίμενα τουλάχιστον υποχρεωτικό rapid σε όλους πριν ξεκινήσει το σχολείο. Τα self-test οι περισσότεροι τα κάνουν και δεν τα κάνουν (άσε που και αυτοί που τα κάνουν, λάθος τα κάνουν). 

 

Ελπίζω μόνο να μη κολλήσει το παιδί πριν ή λίγο μετά τον εμβολιασμό, που χλωμό το κόβω...

 

πρίν από 19 λεπτά , annoulen είπε:

καλημέρα σας, 

είμαι υπερβολική που έχω πει όχι σε 3 παιδο-μαζώξεις (2 σε σπίτι και ένα πάρτυ σε κλειστή καφετέρια) ???

και τα τρία μέσα στις γιορτές. 

ήδη έχω αρκετές τύψεις που στερώ τα παιδιά μου από στιγμές με τους φίλους τους. 

 

είμαι ???? είμαι ??? 

 

 

Γενικά, σε παιδομαζώξεις σε εσωτερικό χώρο, ούτε και εγώ θα δεχόμουν. Προσωπικά πάμε σε σπίτι και δεχόμαστε στο δικό μας, τα τελευταία 2 χρόνια, με 3 συγκεκριμένες οικογένειες. Είναι η "φούσκα" μας που λέγαμε. Και αντίστοιχα αυτές οι οικογένειες έχουν τον ίδιο κύκλο, δε δέχονται άλλους. Αν κάποιος έχει το παραμικρό σύμπτωμα ενημερώνει άμεσα. Επίσης, αν επιλέξει να δει άλλους (πχ τώρα τις γιορτές συγγενείς) δεν συμμετέχει σε συναντήσεις σε κλειστό χώρο για 10-15 μέρες. Όπως και εμείς δεν είδαμε κανένα τους το διάστημα που περιμέναμε να διαπιστώσουμε αν έχουμε κολλήσει. Έτσι, δε στερώ από τη κόρη  μου τους φίλους της και έχω έναν σχετικό έλεγχο.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , vtgian είπε:

........Προσωπικά πάμε σε σπίτι και δεχόμαστε στο δικό μας, τα τελευταία 2 χρόνια, με 3 συγκεκριμένες οικογένειες. Είναι η "φούσκα" μας που λέγαμε. Και αντίστοιχα αυτές οι οικογένειες έχουν τον ίδιο κύκλο, δε δέχονται άλλους. Αν κάποιος έχει το παραμικρό σύμπτωμα ενημερώνει άμεσα. Επίσης, αν επιλέξει να δει άλλους (πχ τώρα τις γιορτές συγγενείς) δεν συμμετέχει σε συναντήσεις σε κλειστό χώρο για 10-15 μέρες. Όπως και εμείς δεν είδαμε κανένα τους το διάστημα που περιμέναμε να διαπιστώσουμε αν έχουμε κολλήσει. Έτσι, δε στερώ από τη κόρη  μου τους φίλους της και έχω έναν σχετικό έλεγχο.

 

 

πολύ ωραία το έχεις οργανώσει.

εμείς δυστυχώς, οι φίλοι των παιδιών μου δλδ, είναι πιο "large", να το πω έτσι, δλδ δεν περιορίζονται με τον τρόπο που περιγράφεις. 

 

επίσης και στην ευρύτερη οικογένεια υπάρχουν νέα παιδιά φοιτητές, προσέχουν μεν, αλλά...... πόσο να περιοριστεί ο 20άρης...... 

 

κανέναν δεν κατηγορώ, αλλά νομίζω ότι αυτές τις ημέρες θα έχω παρατσούκλι "ξυνή",  "φοβιτσιάρα" κ.ο.κ.

 

άστα, αποκλεισμένοι είμασταν φέτος..... βασικά για μένα δεν με νοιάζει καθόλου, είχα και τόση πολλή δουλειά νοέμβριο δεκέμβριο που ήθελα και ηρεμία.

αλλά για τα παιδιά μου στεναχωριέμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...