Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

52 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Περαστικά και γρήγορα σιδερένια! Τι παίρνει; Τι δίνουν γενικά; Την ανακουφίζει καθόλου; Από συμπτώματα; 

Εμείς έχουμε το μνημόσυνο της μαμάς μου 3 χρόνια και μου έκανε τρομερή εντύπωση μας είπε ο πάτερ ανεμβολίαστος δεν μπαίνει στο ναό μάσκα υποχρεωτικά και δέκα άτομα Μαξ ανά μνημόσυνο και τα μνημόσυνα μόνο δύο κάθε ώρα δλδ μέγιστος αριθμός στο ναό 20κατι άτομα.  Δεν το περίμενα, περίμενα το κλασικό όλοι μέσα και είχα άγχος πως και τι θα γίνει.  Εξεπλάγην ευχάριστα. 

Σε ευχαριστώ πολυ! Ντεπόν της είπαν να παίρνει, της έδωσαν βιταμίνες (d & c) , έχει πολυ πόνο στο σώμα, πόνο στο στήθος, πολύ βήχα, το οξυγόνο της είναι καλό μέχρι στιγμής όμως δεν μπορεί να μιλάει πολύ ώρα, κουράζεται και λαχανιάζει.

39 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ουφ.ευχομαι γρήγορη ανάρρωση.εχει απομονωθεί από τον μπαμπά σου?πως γίνεται η παρακολούθηση από τον γιατρό?

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχει απομονωθεί από τον μπαμπά μου όμως και πάλι είναι δύσκολο καθώς το σπίτι έχει ένα μπάνιο, ο μπαμπάς μου καρδιοπαθής με σοβαρό χρόνιο νόσημα, μέχρι στιγμή είναι αρνητικός θα δείξει πως θα πάει.

Η παρακολούθηση μέχρι στιγμής γίνεται τηλεφωνικά, η τύχη είναι πως έχουμε γιατρό στην άμεση οικογένεια και αυτό λίγο με ανακουφίζει καθώς έχει την αμέριστη προσοχή και στήριξη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 41 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Ντεπόν της είπαν να παίρνει, της έδωσαν βιταμίνες (d & c) , έχει πολυ πόνο στο σώμα, πόνο στο στήθος, πολύ βήχα, το οξυγόνο της είναι καλό μέχρι στιγμής όμως δεν μπορεί να μιλάει πολύ ώρα, κουράζεται και λαχανιάζει.

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχει απομονωθεί από τον μπαμπά μου όμως και πάλι είναι δύσκολο καθώς το σπίτι έχει ένα μπάνιο, ο μπαμπάς μου καρδιοπαθής με σοβαρό χρόνιο νόσημα, μέχρι στιγμή είναι αρνητικός θα δείξει πως θα πάει.

Η παρακολούθηση μέχρι στιγμής γίνεται τηλεφωνικά, η τύχη είναι πως έχουμε γιατρό στην άμεση οικογένεια και αυτό λίγο με ανακουφίζει καθώς έχει την αμέριστη προσοχή και στήριξη του.

Εύχομαι να το ξεπεράσει γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στη μητέρα σου, kotsifikos!

Προσωπικά δε βλέπω άτομα με κριτήριο αν έχουν εμβολιαστεί ή όχι. Το βρίσκω ανούσιο και αρνούμαι να μπω σε αυτή την προβληματική διαδικασία. Ο καθένας φυσικά κάνει όπως κρίνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Ντεπόν της είπαν να παίρνει, της έδωσαν βιταμίνες (d & c) , έχει πολυ πόνο στο σώμα, πόνο στο στήθος, πολύ βήχα, το οξυγόνο της είναι καλό μέχρι στιγμής όμως δεν μπορεί να μιλάει πολύ ώρα, κουράζεται και λαχανιάζει.

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχει απομονωθεί από τον μπαμπά μου όμως και πάλι είναι δύσκολο καθώς το σπίτι έχει ένα μπάνιο, ο μπαμπάς μου καρδιοπαθής με σοβαρό χρόνιο νόσημα, μέχρι στιγμή είναι αρνητικός θα δείξει πως θα πάει.

Η παρακολούθηση μέχρι στιγμής γίνεται τηλεφωνικά, η τύχη είναι πως έχουμε γιατρό στην άμεση οικογένεια και αυτό λίγο με ανακουφίζει καθώς έχει την αμέριστη προσοχή και στήριξη του.

Περαστικά στην μητέρα σου, καλή και γρήγορη ανάρρωση! 

 

 

Εμένα πάντως μου κάνουν εντύπωση όσοι έχουν εμβολιαστεί πιστεύοντας πως δεν θα κολλησουν, πως μετά θα θεωρούνται αλώβητοι κορονοιου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Περαστικά στην μητέρα σου, καλή και γρήγορη ανάρρωση! 

 

 

Εμένα πάντως μου κάνουν εντύπωση όσοι έχουν εμβολιαστεί πιστεύοντας πως δεν θα κολλησουν, πως μετά θα θεωρούνται αλώβητοι κορονοιου. 

Λίγοι νομίζω είναι αυτοί. Από την άλλη, αν και μετά την τρίτη δόση είμαστε πολύ φοβισμένοι...εε..πότε θα ζήσουμε τελικά; απ'ότι φαίνεται θα αργήσουμε πολύ. Απλά ζυγίζεις και πράττεις. Κυκλοφορείς με μέτρα ασφαλείας κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , irin είπε:

Λίγοι νομίζω είναι αυτοί. Από την άλλη, αν και μετά την τρίτη δόση είμαστε πολύ φοβισμένοι...εε..πότε θα ζήσουμε τελικά; απ'ότι φαίνεται θα αργήσουμε πολύ. Απλά ζυγίζεις και πράττεις. Κυκλοφορείς με μέτρα ασφαλείας κλπ

Δεν γίνεται να σταματήσεις να ζεις ή να ζεις εσαεί με τον φόβο. Κάνεις εμβόλιο για να το περάσεις πιο εύκολα/ήπια όταν νοσήσεις.  Λογικά όλοι θα το περάσουμε σε βάθος χρόνου για να χτιστεί η ανοσία και να πάψει να θεωρείται πανδημία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν γίνεται να σταματήσεις να ζεις ή να ζεις εσαεί με τον φόβο. Κάνεις εμβόλιο για να το περάσεις πιο εύκολα/ήπια όταν νοσήσεις.  Λογικά όλοι θα το περάσουμε σε βάθος χρόνου για να χτιστεί η ανοσία και να πάψει να θεωρείται πανδημία. 

Για αυτό είμαι σίγουρη πιά. Απλά ελπίζω να καθυστερήσουμε λίγο, ώστε να προλάβουμε να έχουμε κάνει την τρίτη δόση όταν μας βρεί...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμένα πάντως τα τεστ στους εμβολιασμένους με ενοχλούν κι ας είναι παρωδια έτσι κι αλλιώς το σελφ. Πώς συνδυάζεται με την προσπάθεια αύξησης του εμβολιασμού το να δίνεις σελφ στους εμβολιασμένους, όταν το βασικό επιχείρημα των αντιεμβολιαστων είναι πρώτον ότι δεν χρειαζεται το εμβόλιο αφού μπορείς να νοσήσεις και να μεταδώσεις κ δευτερον ότι η μετάδοση γίνεται από τους εμβολιασμένους γιατί δεν ελέγχονται; 

Για ποιο λόγο ενοχλεισαι? Το ότι δίνει σελφ τεστ δωρεάν ακόμα κ στους εμβολιασμενους? Δεν σου φαίνεται λογικό?

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα το θέμα είναι να κάνουν εμβόλιο οι αρνητές αυτή τη στιγμή.

Για εμένα πάντως το θέμα είναι να μην εξαπλώνεται ο ιός. Κ ο εμβολιασμενος κ ο μη εμβολιασμενος θα νιώσει πιο ασφαλής να κάνει γιορτές με την οικογένειά του αν κάνει πρώτα τεστ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , mama16 είπε:

Για ποιο λόγο ενοχλεισαι? Το ότι δίνει σελφ τεστ δωρεάν ακόμα κ στους εμβολιασμενους? Δεν σου φαίνεται λογικό?

Για εμένα πάντως το θέμα είναι να μην εξαπλώνεται ο ιός. Κ ο εμβολιασμενος κ ο μη εμβολιασμενος θα νιώσει πιο ασφαλής να κάνει γιορτές με την οικογένειά του αν κάνει πρώτα τεστ.

 

 

Ενοχλείται όπως κι εγώ με τον αριθμό των τεστ λογικά. Κοροϊδία! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οι εμβολιασμένοι ούτως ή άλλως προσέχουν. Αυτοί που αρνούνται τον ιό κ το εμβόλιο δεν προσέχουν

Εγώ αυτό που γράφεις συνέχεια δεν το βλέπω να γίνεται. Πολλοί εμβολιασμενοι δεν προσέχουν πλέον γιατί νιώθουν προφυλαγμένοι, οι ανεμβολιαστοι που φοβούνται το εμβόλιο αλλά δεν είναι αρνητές του ιού προσέχουν ακόμα περισσότερο. Οι αρνητές του ιού βέβαια ναι δεν προσέχουν ιδιαίτερα, αν κ τώρα τελευταία ενώ ξέρω κάποιους που λένε ότι είναι ένας απλός ιός παρόλο αυτά άρχισαν να φοβούνται πλέον να μην κολλήσουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ αυτό που γράφεις συνέχεια δεν το βλέπω να γίνεται. Πολλοί εμβολιασμενοι δεν προσέχουν πλέον γιατί νιώθουν προφυλαγμένοι, οι ανεμβολιαστοι που φοβούνται το εμβόλιο αλλά δεν είναι αρνητές του ιού προσέχουν ακόμα περισσότερο. Οι αρνητές του ιού βέβαια ναι δεν προσέχουν ιδιαίτερα, αν κ τώρα τελευταία ενώ ξέρω κάποιους που λένε ότι είναι ένας απλός ιός παρόλο αυτά άρχισαν να φοβούνται πλέον να μην κολλήσουν

Ούτε εγώ πιστεύω πως όλοι οι εμβολιασμένοι προσέχουν.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, kotsifikos said:

Εδώ και μερικές ημέρες η μαμά μου νοσεί, πλήρως εμβολιασμένη, κόλλησε από άνθρωπο που δεν είχε εμβολιαστεί.. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, από τη μία τα βάζω με τον άνθρωπο που κυκλοφορούσε ανεμβολίαστος χωρίς να λαμβάνει κανένα μέτρο και από την άλλη τα βάζω και με τη μαμά μου επειδή επέλεξε να βρεθεί σε έναν κλειστό χώρο με έναν ανεμβολίαστο επειδή η ίδια το είχε κάνει και ένιωθε ασφαλής, και κάπως έτσι ξεκίνησε η ταλαιπωρία της.

Όλοι πρέπει να κάνουμε τεστ, εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι, και ολοι φυσικά πρέπει να τηρούμε τα μέτρα αφού πλέον βλέπουμε πως μπορούμε να κολλήσουμε, δεν καταλαβαίνω γιατί να μη κάνουμε τεστ, ειλικρινά δυσκολεύομαι πολύ να το καταλάβω, προσωπικά κάνω τεστ (σελφ) συχνά και ραπιντ αν κάποια μέρα δεν νιώθω καλά. Όταν το παιδί μου αρρώστησε την προηγούμενη εβδομάδα και ενημέρωσα τον γιατρό πως το σελφ τεστ ήταν αρνητικό μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνει ακόμα ραπιντ να δούμε πως θα εξελιχθεί η ασθένεια και μετά, δεν τον άκουσα όμως και πήγα για τεστ, όχι μόνο για μας, και για όλους εκείνους με τους οποίους έρχεται σε επαφή το παιδί μου γιατί η συνείδηση μου δεν μου επιτρέπει να κάνω το αντίθετο.

Πράγματι η πανδημία έχει πάρει αποκλειστικά πολιτικό χαρακτήρα και αυτό μας έχει οδηγήσει στα 7000+ κρούσματα την ημέρα, και δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα αν πρώτα δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι.  Άλλοι δεν εμβολιάζονται γιατί φοβούνται, άλλοι γιατί πιστεύουν πως θα νοσήσουν έτσι και αλλιώς οπότε γιατί να το κάνουν, άλλοι γιατί δεν πιστεύουν πως πιστεύουν πως υπάρχει αυτός ο ιός, προσωπικά δεν με νοιάζει το γιατί, εστιάζω στο αποτέλεσμα και αυτό είναι τα νούμερα εισαγωγών στις μεθ καθημερινά, ανεξάρτητα από την αιτία το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Έχω πλέον επιλέξει και δεν βλέπω καθόλου ανεμβολίαστους φίλους, γιατί φοβάμαι πως θα με κολλήσουν , γιατί εκείνοι έπραξαν όπως θεωρούσαν σωστό έτσι και εγώ, και δεν δεχομαι από κανέναν να μου ασκήσει κριτική για τις επιλογές μου.

Εντάξει κ η παρωδία ότι οι εμβολιασμένοι κάνουν τη διασπορά πρέπει λίγο να σταματήσει,  όλοι όσοι δεν τηρούμε τα μέτρα κάνουμε διασπορά  - όσοι δεν φορούν μάσκα -  δεν υποβάλλονται σε τεστ - δεν χρησιμοποιούν αντισηπτικό - δεν μένουν καραντίνα όταν πρέπει , όλοι, και είτε μας αρέσει είτε όχι το εμβόλιο προσφέρει μία προστασία, αυτή είναι η αλήθεια. 

Όσες σελίδες και να γράψουμε εδώ για την ανικανότητα της πολιτείας μας δεν θα αλλάξει τίποτα όσο δεν αντιλαμβανόμαστε την ευθύνη που έχει ο κάθε ένας μας χωριστά, αυτή είναι η αλήθεια.

Συμφωνώμε όλα όσα λες. Μόνη ένσταση ότι de facto είναι πιο πιθανό να διασπειρει εμβολιασμενος καθώς κατά κανόνα δεν υποβάλλεται σε τεστ και μπαίνει σε κλειστούς χώρους θέατρα εστιατόρια κλπ. Δηλαδή είναι στατιστικα πιο πιθανό εφόσον ο ανεμβολιαστος ούτε έχει πρόσβαση σε αυτά και οι περισσότεροι κάνουν τεστ. Περαστικά στην μητέρα σου, ελπίζω να το περάσει εύκολα και γρήγορα 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ταλαιπωρείται αρκετά, η μαμά μου γενικά είναι άνθρωπος πολύ δυνατός και με αντοχές πολλές, το να την ακούω να μιλάει με το ζόρι είναι αυτό που με αγχώνει.

Σπίτι είναι ευτυχώς.

Περαστικά στη μαμά σου! 

Αν και ανεμβολιαστη, συμφωνώ σε όσα είπες στο προηγούμενο μνμ κ πολύ καλά κάνεις που έκανες πέρα ανεμβολιαστους φίλους. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, ότι πιστεύει ότι είναι καλύτερο! :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , mama16 είπε:

Για ποιο λόγο ενοχλεισαι? Το ότι δίνει σελφ τεστ δωρεάν ακόμα κ στους εμβολιασμενους? Δεν σου φαίνεται λογικό?

Για εμένα πάντως το θέμα είναι να μην εξαπλώνεται ο ιός. Κ ο εμβολιασμενος κ ο μη εμβολιασμενος θα νιώσει πιο ασφαλής να κάνει γιορτές με την οικογένειά του αν κάνει πρώτα τεστ.

 

 

ενοχλούμαι που αυτό γίνεται τη στιγμή ακριβώς που προσπαθούν να ενισχύσουν τον εμβολιασμό. το έγραψα παραπάνω. αν επιβάλλεις πρόστιμο δεν μπορείς να λες κιόλας δημόσια να ελεγχθούν οι εμβολιασμένοι. δίνεις επιχειρήματα στους αντιεμβολιαστες. ακυρώνεις την προσπάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

ενοχλούμαι που αυτό γίνεται τη στιγμή ακριβώς που προσπαθούν να ενισχύσουν τον εμβολιασμό. το έγραψα παραπάνω. αν επιβάλλεις πρόστιμο δεν μπορείς να λες κιόλας δημόσια να ελεγχθούν οι εμβολιασμένοι. δίνεις επιχειρήματα στους αντιεμβολιαστες. ακυρώνεις την προσπάθεια. 

Δεν συμφωνώ. Οκ, κάποιοι θέλουν κίνητρα ή αντικίνητρα για να εμβολιαστούν. Αλλά οι περισσότεροι εμβολιάστηκαν για την προστασία τη δική τους ή και των γύρω τους. Επομένως, γιατί να τους κακοφανεί να κάνουν κι ένα τεστ. Κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθούσε,γιατί ως εμβολιασμένη μπαίνω παντού, αλλά δεν ξέρω αν είμαι φορέας και μεταδίδω.. προσέχω αλλά και ένα τεστ αραιά και πού θα βοηθούσε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω είδα άλλη μία κοπέλα έγκυο που έχασε τη ζωή της σήμερα. Μα γιατί υπάρχουν ιατροί που παίζουν με τις ανθρώπινες ζωές; Έχω σκάσει, το καημένο το μωρούλι να μη γνωρίσει τη μαμά του. Γιατί δεν πηγαίνει φυλακή ο γυναικολόγος που συμφώνησε σε τέτοιο ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

ενοχλούμαι που αυτό γίνεται τη στιγμή ακριβώς που προσπαθούν να ενισχύσουν τον εμβολιασμό. το έγραψα παραπάνω. αν επιβάλλεις πρόστιμο δεν μπορείς να λες κιόλας δημόσια να ελεγχθούν οι εμβολιασμένοι. δίνεις επιχειρήματα στους αντιεμβολιαστες. ακυρώνεις την προσπάθεια. 

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο της @irin. Ούτως η άλλως έτσι εκβιαστικά που επιβάλει τον εμβολιασμό πιστεύω οι άνω των 60 θα το κάνουν.

 

Όσο για τους αντιεμβολιαστες πάντα θα βρίσκουν επιχειρήματα, για αυτό εξάλλου λέγονται κ έτσι!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CutiePies said:

Πω πω είδα άλλη μία κοπέλα έγκυο που έχασε τη ζωή της σήμερα. Μα γιατί υπάρχουν ιατροί που παίζουν με τις ανθρώπινες ζωές; Έχω σκάσει, το καημένο το μωρούλι να μη γνωρίσει τη μαμά του. Γιατί δεν πηγαίνει φυλακή ο γυναικολόγος που συμφώνησε σε τέτοιο ρίσκο;

τραγικό το διάβασα, πολύ στενάχωρο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, kotsifikos said:

Εδώ και μερικές ημέρες η μαμά μου νοσεί, πλήρως εμβολιασμένη, κόλλησε από άνθρωπο που δεν είχε εμβολιαστεί.. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, από τη μία τα βάζω με τον άνθρωπο που κυκλοφορούσε ανεμβολίαστος χωρίς να λαμβάνει κανένα μέτρο και από την άλλη τα βάζω και με τη μαμά μου επειδή επέλεξε να βρεθεί σε έναν κλειστό χώρο με έναν ανεμβολίαστο επειδή η ίδια το είχε κάνει και ένιωθε ασφαλής, και κάπως έτσι ξεκίνησε η ταλαιπωρία της.

Όλοι πρέπει να κάνουμε τεστ, εμβολιασμένοι ανεμβολίαστοι, και ολοι φυσικά πρέπει να τηρούμε τα μέτρα αφού πλέον βλέπουμε πως μπορούμε να κολλήσουμε, δεν καταλαβαίνω γιατί να μη κάνουμε τεστ, ειλικρινά δυσκολεύομαι πολύ να το καταλάβω, προσωπικά κάνω τεστ (σελφ) συχνά και ραπιντ αν κάποια μέρα δεν νιώθω καλά. Όταν το παιδί μου αρρώστησε την προηγούμενη εβδομάδα και ενημέρωσα τον γιατρό πως το σελφ τεστ ήταν αρνητικό μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνει ακόμα ραπιντ να δούμε πως θα εξελιχθεί η ασθένεια και μετά, δεν τον άκουσα όμως και πήγα για τεστ, όχι μόνο για μας, και για όλους εκείνους με τους οποίους έρχεται σε επαφή το παιδί μου γιατί η συνείδηση μου δεν μου επιτρέπει να κάνω το αντίθετο.

Πράγματι η πανδημία έχει πάρει αποκλειστικά πολιτικό χαρακτήρα και αυτό μας έχει οδηγήσει στα 7000+ κρούσματα την ημέρα, και δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα αν πρώτα δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι.  Άλλοι δεν εμβολιάζονται γιατί φοβούνται, άλλοι γιατί πιστεύουν πως θα νοσήσουν έτσι και αλλιώς οπότε γιατί να το κάνουν, άλλοι γιατί δεν πιστεύουν πως πιστεύουν πως υπάρχει αυτός ο ιός, προσωπικά δεν με νοιάζει το γιατί, εστιάζω στο αποτέλεσμα και αυτό είναι τα νούμερα εισαγωγών στις μεθ καθημερινά, ανεξάρτητα από την αιτία το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Έχω πλέον επιλέξει και δεν βλέπω καθόλου ανεμβολίαστους φίλους, γιατί φοβάμαι πως θα με κολλήσουν , γιατί εκείνοι έπραξαν όπως θεωρούσαν σωστό έτσι και εγώ, και δεν δεχομαι από κανέναν να μου ασκήσει κριτική για τις επιλογές μου.

Εντάξει κ η παρωδία ότι οι εμβολιασμένοι κάνουν τη διασπορά πρέπει λίγο να σταματήσει,  όλοι όσοι δεν τηρούμε τα μέτρα κάνουμε διασπορά  - όσοι δεν φορούν μάσκα -  δεν υποβάλλονται σε τεστ - δεν χρησιμοποιούν αντισηπτικό - δεν μένουν καραντίνα όταν πρέπει , όλοι, και είτε μας αρέσει είτε όχι το εμβόλιο προσφέρει μία προστασία, αυτή είναι η αλήθεια. 

Όσες σελίδες και να γράψουμε εδώ για την ανικανότητα της πολιτείας μας δεν θα αλλάξει τίποτα όσο δεν αντιλαμβανόμαστε την ευθύνη που έχει ο κάθε ένας μας χωριστά, αυτή είναι η αλήθεια.

Ωχ, τώρα το είδα αυτό! Περαστικά και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Ντεπόν της είπαν να παίρνει, της έδωσαν βιταμίνες (d & c) , έχει πολυ πόνο στο σώμα, πόνο στο στήθος, πολύ βήχα, το οξυγόνο της είναι καλό μέχρι στιγμής όμως δεν μπορεί να μιλάει πολύ ώρα, κουράζεται και λαχανιάζει.

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχει απομονωθεί από τον μπαμπά μου όμως και πάλι είναι δύσκολο καθώς το σπίτι έχει ένα μπάνιο, ο μπαμπάς μου καρδιοπαθής με σοβαρό χρόνιο νόσημα, μέχρι στιγμή είναι αρνητικός θα δείξει πως θα πάει.

Η παρακολούθηση μέχρι στιγμής γίνεται τηλεφωνικά, η τύχη είναι πως έχουμε γιατρό στην άμεση οικογένεια και αυτό λίγο με ανακουφίζει καθώς έχει την αμέριστη προσοχή και στήριξη του.

Έλα ρε η γλυκούλα αρκετά συμπτώματα! Γρήγορα να επανέλθει να μη ταλαιπωρηθεί άλλο! 

1 hour ago, CutiePies είπε:

Πω πω είδα άλλη μία κοπέλα έγκυο που έχασε τη ζωή της σήμερα. Μα γιατί υπάρχουν ιατροί που παίζουν με τις ανθρώπινες ζωές; Έχω σκάσει, το καημένο το μωρούλι να μη γνωρίσει τη μαμά του. Γιατί δεν πηγαίνει φυλακή ο γυναικολόγος που συμφώνησε σε τέτοιο ρίσκο;

Και άλλη ρε παιδιά; Πόσο κρίμα..

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ενα θεωρω το χειροτερο απο ολα και αφορα τα νοσοκομεια.Δεν ξερω τι εγινε με τους γιατρους που επιταξαν στα νοσοκομεια ομως πολλοι γιατροι μας(της κλινικης που δουλευω) κανουν εφημεριες στις κλινικες και την μοναδα covid και την αλλη μερα κανουν εφημερια στην κλινικη μας,ειναι δυνατον να μην γινεται διασπορα ετσι;(αν και ειμαστε ολοι εμβολιασμενοι μπορει να νοσησουμε χωρις συμπτωματα και να μεταδωσουμε και δεν κανουμε συστηματικα τεστ).Και πανω απο το 60% των ασθενων μας ειναι ανεμβολιαστοι και σε μεγαλες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CutiePies είπε:

Πω πω είδα άλλη μία κοπέλα έγκυο που έχασε τη ζωή της σήμερα. Μα γιατί υπάρχουν ιατροί που παίζουν με τις ανθρώπινες ζωές; Έχω σκάσει, το καημένο το μωρούλι να μη γνωρίσει τη μαμά του. Γιατί δεν πηγαίνει φυλακή ο γυναικολόγος που συμφώνησε σε τέτοιο ρίσκο;

Τώρα βλέπω τον γιατρό της στο Μέγκα λέει ότι τους πίεζε και αυτή και τον σύζυγο της να εμβολιαστούν αλλά ο σύζυγος ήταν αντιεμβολιαστής και η οικογένεια της. Έτσι λέει τουλάχιστον. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Τώρα βλέπω τον γιατρό της στο Μέγκα λέει ότι τους πίεζε και αυτή και τον σύζυγο της να εμβολιαστούν αλλά ο σύζυγος ήταν αντιεμβολιαστής και η οικογένεια της. Έτσι λέει τουλάχιστον. 

Βρε παιδιά από ένα σημείο κ πέρα ο καθένας κρίνει μόνος του.αμηλικα είμαστε?ας έπαιρνε και άλλη γνώμη.ας αναλάβουμε ο καθένας την ευθύνη των πράξεων μας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin είπε:

Επομένως, γιατί να τους κακοφανεί να κάνουν κι ένα τεστ. Κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθούσε,γιατί ως εμβολιασμένη μπαίνω παντού, αλλά δεν ξέρω αν είμαι φορέας και μεταδίδω.. προσέχω αλλά και ένα τεστ αραιά και πού θα βοηθούσε περισσότερο

Δεν μου κακοφαίνεται. έχω κάνει κατά καιρούς τεστ όταν υπήρχαν διάφορες υποψιες. Απλώς με ενοχλεί ο συμβολισμός της κίνησης τη δεδομένη στιγμή. Αν τα έδιναν γενικώς πχ ένα δυο το μήνα δεν θα με πείραζε να τα έχω στο σπίτι μήπως χρειαστούν. Αλλά δεν εμπιστευομαι τα αποτελέσματα έτσι κ αλλιώς. Δλδ για σοβαρή υποψία μάλλον θα ζητουσα ραπιντ για να ξέρω ότι θα γίνει σωστα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...