Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

18 minutes ago, Έσπερος said:

 Οπότε δεν κάνω κριτική εκ του ασφαλούς. Οι αντιεμβολιαστες μας κοροδευουν. Και με νοιάζει παρα πολύ αν το κάνουν αυτό. Δεν μπορεί να εχεις κάνει το σωστό κ να βγαίνει ο άλλος από πάνω που δεν τον νοιάζει κ να σου λέει ότι ευθύνεσαι για τη διασπορά. Εγω το θεωρώ προσωπική προσβολή αυτό. 

Μιλάμε για μία ομάδα ανθρώπων με εντελώς διαφορετική αντίληψη από τη δική σου, αλήθεια σε νοιάζει η γνώμη τους ?? Εμένα με νοιάζει το κακό που προκαλούν, όχι το πως με βλέπουν. Επίσης μιλάμε για ανθρώπους που απορρίπτουν την ιατρική επιστήμη (μιλάω για τους αντιεβμολιαστές όχι για τους ανθρώπους που δεν κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο επειδή φοβούνται) ..αυτό τα λέει όλα, σιγά που θα χαλάσω φαιά ουσία για το τι εικόνα έχουν για το άτομο μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πχ εγω φοραω αρκετα την μασκα εξω.αν παω αγορα γτ θα την βαλω στα μαγαζια,η οταν παω τα παιδια σχολειο-δραστηριοτητες γτ φορανε τα παιδια.την βαζουν απο το σπιτι(η κορη μου φοραει κ στο μπαλετο),οποτε μου φαινεται ακυρο να τα περιμενω χωρις μασκα,κ ας ειμαι εξω

λογω κρυου κιολας δ ειναι ανυποφορη η χρηση

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, vicky86 said:

πχ εγω φοραω αρκετα την μασκα εξω.αν παω αγορα γτ θα την βαλω στα μαγαζια,η οταν παω τα παιδια σχολειο-δραστηριοτητες γτ φορανε τα παιδια.την βαζουν απο το σπιτι(η κορη μου φοραει κ στο μπαλετο),οποτε μου φαινεται ακυρο να τα περιμενω χωρις μασκα,κ ας ειμαι εξω

λογω κρυου κιολας δ ειναι ανυποφορη η χρηση

και εγώ την φοράω παντού και πάντα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν πάμε πουθενά σχεδόν. Είμαι κ ετοιμογεννη βέβαια κ ο άντρας μου επιστρέφει σπίτι στις 7 το απόγευμα οπότε κ να θέλαμε... Έσπερος δεν ξέρω τι γίνεται στο νησί που μένεις, εδώ πάντως εγώ δεν έχω καταλάβει να κοροϊδεύει κανένας ανεμβολιαστος τους εμβολιασμενους. Κυρίως το ανάποδο γίνεται, όχι κοροϊδία αλλά ένα κατηγορώ προς τους ανεμβολιαστους που δεν τους αφήνουν να ζήσουν ελεύθερα. Βέβαια να πω την αλήθεια, δεν έχω την παραμικρή συναναστροφή με αντιεμβολιαστες για να έχω άποψη, ίσως γι αυτό μου φαίνονται υπερβολικά όσα λέτε. Πιθανότατα για τον κύκλο μου να είμαι εγώ η αντιεμβολιαστρια με αυτά που λέω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα νομιζω ειναι πιο απλα. Εχουμε φρικαρει ολοι γιατι πραγματικα δεν μπορουμε να ζουμε αλλο ετσι.

Ολες οι χωρες ειναι σε αναβρασμο, κ αν οχι ολες, οι περισσοτερες.

Εχω κ γω φιλη που μαλιστα δουλευε στον ιατρικο κλαδο, αρνητρια η οποια μου ειπε οτι εχω βαλει τον καρκινο μεσα μου και θα το δω στο μελλον. Οτι κανενας απο τους γιατρους και τους πολιτικους δεν εχει κανει το εμβολιο και μας παραμυθιαζουν τα καναλια.

Στην αρχη τσακωνεσαι, μετα ειπα οκ ο καθενας καπου μπορει να φτασει τελικα με το μυαλο του, δεν παει παραπερα.

Καποια στιγμη ειναι βεβαιο οτι θα φτασουμε σε ριξη με πολλους, ας μη χασουμε ομως την ανθρωπια μας.

Ερχονται πιο σκληρες συνθηκες νομιζω κ πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι ειναι μονοδρομος το εμβολιο. Σιγουρα παιζουν κερδη, οφελη και πολλα πραγματα πρωοθουνται σκοπιμα. ΑΛΛΑ δεν υπαρχει αλλη επιστημονικη λυση.

πρίν από 21 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εμείς δεν πάμε πουθενά σχεδόν. Είμαι κ ετοιμογεννη βέβαια κ ο άντρας μου επιστρέφει σπίτι στις 7 το απόγευμα οπότε κ να θέλαμε... Έσπερος δεν ξέρω τι γίνεται στο νησί που μένεις, εδώ πάντως εγώ δεν έχω καταλάβει να κοροϊδεύει κανένας ανεμβολιαστος τους εμβολιασμενους. Κυρίως το ανάποδο γίνεται, όχι κοροϊδία αλλά ένα κατηγορώ προς τους ανεμβολιαστους που δεν τους αφήνουν να ζήσουν ελεύθερα. Βέβαια να πω την αλήθεια, δεν έχω την παραμικρή συναναστροφή με αντιεμβολιαστες για να έχω άποψη, ίσως γι αυτό μου φαίνονται υπερβολικά όσα λέτε. Πιθανότατα για τον κύκλο μου να είμαι εγώ η αντιεμβολιαστρια με αυτά που λέω :lol:

Σε αυτο διαφωνω. Εγω που μενω στην Αθηνα, με οσους αντιεμβολιαστες μιλαω, ειναι μονιμως εν βρασμω και μου υποδεικνυουν οτι ειμαι πανω κατω ηλιθια που πιστευω το εμβολιο. Και μαλιστα προσωπικα δεν εχω παροτρυνει κανεναν να το κανει. Το μονο που εχω συμβουλευσει ειναι να τηρουν αποστασεις κλπ οπως βεβαιως κανω κ γω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 minutes ago, HopeA said:

 

Σε αυτο διαφωνω. Εγω που μενω στην Αθηνα, με οσους αντιεμβολιαστες μιλαω, ειναι μονιμως εν βρασμω και μου υποδεικνυουν οτι ειμαι πανω κατω ηλιθια που πιστευω το εμβολιο. Και μαλιστα προσωπικα δεν εχω παροτρυνει κανεναν να το κανει. Το μονο που εχω συμβουλευσει ειναι να τηρουν αποστασεις κλπ οπως βεβαιως κανω κ γω.

 

Παρομοίως. Τρομερό κήρυγμα από όσους ξέρω. Οι περισσότεροι πλέον έχουν απομονωθεί από παρέες και δουλειά μιας και είναι μειοψηφία στην περιοχή και κουράζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως και τα σόσιαλ να λειτουργούν ως παραμορφωτικός φακός, επειδή οι υστερικές φωνές ακούγονται πιο δυνατά απ' την πραγματικότητα, σαν ηχηρή μειοψηφία ας πούμε. Αλλά διαβάζοντας τα σχόλια κάτω από τα άρθρα των δημοσιογραφικών σάιτ, σε πιάνει πράγματι μια κατάθλιψη.

Προσωπικά δεν αποκλείω και τη μεθοδική δουλίτσα των ευρασιατικών troll farms. Ενεργειακή κρίση έρχεται, η αποσταθεροποίηση των δυτικών κοινωνιών όλο και κάπου θα ωφελήσει. Ίσως τα πληρωμένα σχόλια να είναι πολύ πιο κοντά μας απ' όσο φανταζόμαστε. 

Πάντως ξέρω κι εγώ αντιεμβολιαστές που κοροϊδεύουν τους εμβολιασμένους συγγενείς τους. Τι να κάνεις. 

 

Ειλικρινά το μόνο που έχω πλέον να ευχηθώ είναι καλή τύχη. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Μα δεν εμβολιάστηκα για να βγω κ να παρταρω ή να πηγαίνω για καφέ. Γιατί εσείς δλδ δεν πάτε για καφέ; Περιμενω όμως κάποια στιγμή να ζήσουμε όλοι φυσιολογικά. Εσείς θέλετε να περάσετε όλη τη ζωή σας φορώντας μάσκες και είστε τόσο υπερανω; Εγω όχι. Θέλω να ζούμε φυσιολογικά. Και εξακολουθώ να ζω με πολύ περισσότερους περιορισμούς από πολλούς εμβολιασμένους κ ανεμβολιαστους. Οπότε δεν κάνω κριτική εκ του ασφαλούς. Οι αντιεμβολιαστες μας κοροδευουν. Και με νοιάζει παρα πολύ αν το κάνουν αυτό. Δεν μπορεί να εχεις κάνει το σωστό κ να βγαίνει ο άλλος από πάνω που δεν τον νοιάζει κ να σου λέει ότι ευθύνεσαι για τη διασπορά. Εγω το θεωρώ προσωπική προσβολή αυτό. 

Πάλι τι θα πει ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Οι αντιεμβολιαστες μας κοροδευουν. Και με νοιάζει παρα πολύ αν το κάνουν αυτό. Δεν μπορεί να εχεις κάνει το σωστό κ να βγαίνει ο άλλος από πάνω που δεν τον νοιάζει κ να σου λέει ότι ευθύνεσαι για τη διασπορά. Εγω το θεωρώ προσωπική προσβολή αυτό. 

Εγώ δεν θεωρώ προσωπική προσβολή, γενικά καθόλου προσβολή, σχόλια ανεγκέφαλων. Ή, για να είμαι πιο ευγενική, σχόλια από άτομα που δεν έχω καθόλου σε εκτίμηση. Άρα το τί πιστεύουν για μένα οι αντιεμβολιαστές δεν με αφορά καθόλου. Άλλωστε, προφανώς διαφωνώ μαζί τους, προφανώς εγώ έχω κακή άποψη για αυτούς και αυτοί για μένα (για τους φίλους των εμβολίων προφανώς, όχι για μενα προσωπικά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Είδατε; Ο αρνητής μητροπολίτης Αγρινίου διασωληνώθηκε χθες στο Αγρίνιο και μεταφέρθηκε στον Ευαγγελισμό σήμερα. Ο αρνητής. Που έβγαζε τον οχετό. Σε vip ΜΕΘ. Ε γμσ μας! Πόσο πια δύο μέτρα δύο σταθμά σε αυτή τη χώρα πόσο! Ο πολίτης του Αγρινίου να πεθαίνει στην χειρότερη ΜΕΘ της Ελλάδας και ο άλλος και το κομμάτι του και τη θεσούλα του. Πήρε τόσο κοσμο στο λαιμό του! Furious i am yes! Τραβάτε κάντε το εμβόλιο κανένας δεν νοιάζεται για μας 

Μα πόσο συμφωνώ!!! ωραία τα πες!!! και αυτή την θέση στη μεθ μπορεί να στερηθεί κάποιος πλήρως εμβολιασμένος που απλά ήταν άτυχος!!! άντε στο καλό πια!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μα πόσο συμφωνώ!!! ωραία τα πες!!! και αυτή την θέση στη μεθ μπορεί να στερηθεί κάποιος πλήρως εμβολιασμένος που απλά ήταν άτυχος!!! άντε στο καλό πια!

ετσι ακριβως ειναι

η να σκεφτουμαι ποσοι ειναι διασωληνομενοι εκτος μεθ οποτε με χειροτερα ποσοστα να τα καταφερουν;

η κ ασχετως κορωνοιου,να χρειαστεις μεθ..

:sad:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ilaeira said:

@kotsifikos Πώς είναι σήμερα οι γονείς σου;

Έτσι και έτσι, ο μπαμπάς μου όλο το βράδυ είχε υψηλό πυρετό από ότι μου είπε η μαμά μου, γενικά είναι λίγο ζόρικα. Ελπίζω να μη ταλαιπωρηθούν περισσότερο και ελπίζω να μη καταλήξουν σε κάποιο νοσοκομείο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έτσι και έτσι, ο μπαμπάς μου όλο το βράδυ είχε υψηλό πυρετό από ότι μου είπε η μαμά μου, γενικά είναι λίγο ζόρικα. Ελπίζω να μη ταλαιπωρηθούν περισσότερο και ελπίζω να μη καταλήξουν σε κάποιο νοσοκομείο.

 

ολο ξεχναω.περαστικα στους γονεις σου,ευχομαι να το ξεπερασουν οσο πιο συντομα γινεται κ ευκολα

ειναι τραγικο να φοβασαι να πας στο νοσοκομειο

αλλα λενε πολυ σημαντικο να εχεις παρακολουθηση απο νωρις

ειπες οτι εχετε γιατρο στην οικογενεια,οποτε ευχομαι να μην χρειαστει κτ αλλο

λιγο προσοχη στο οξυγονο τους

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, vicky86 said:

ολο ξεχναω.περαστικα στους γονεις σου,ευχομαι να το ξεπερασουν οσο πιο συντομα γινεται κ ευκολα

ειναι τραγικο να φοβασαι να πας στο νοσοκομειο

αλλα λενε πολυ σημαντικο να εχεις παρακολουθηση απο νωρις

ειπες οτι εχετε γιατρο στην οικογενεια,οποτε ευχομαι να μην χρειαστει κτ αλλο

λιγο προσοχη στο οξυγονο τους

Και εγώ τους επισημαίνω πόσο πολύ πρέπει να έχουν τον νου τους στο οξυγόνο, τους λέω πως αν χρειαστεί δεν πρέπει να φοβηθουν να πάνε νοσοκομείο γιατί αυτό μονο θα τους βοηθήσει,  εύχομαι όμως μέσα μου να μη χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Και εγώ τους επισημαίνω πόσο πολύ πρέπει να έχουν τον νου τους στο οξυγόνο, τους λέω πως αν χρειαστεί δεν πρέπει να φοβηθουν να πάνε νοσοκομείο γιατί αυτό μονο θα τους βοηθήσει,  εύχομαι όμως μέσα μου να μη χρειαστεί.

Περαστικά τους βρε κορίτσι. Εύχομαι να το περάσουν όσο το δυνατό πιο εύκολα και στο σπίτι τους!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Έτσι και έτσι, ο μπαμπάς μου όλο το βράδυ είχε υψηλό πυρετό από ότι μου είπε η μαμά μου, γενικά είναι λίγο ζόρικα. Ελπίζω να μη ταλαιπωρηθούν περισσότερο και ελπίζω να μη καταλήξουν σε κάποιο νοσοκομείο.

 

Περαστικά τους, εύχομαι να το περάσουν όσο πιο ελαφριά γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια λέγαμε χτες για το εμβόλιο που δεν το κάνεις για να μην κολλήσεις αλλά για να το περάσεις πιο ελαφρά. Όμως δεν υπόσχεται κάποιο ποσοστό ανοσίας που φθίνει με τους μήνες? 

12 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Εννοείται μίλησα με παιδιατρο. Για την ώρα έχει δέκατα . Μέχρι 37.8 . Δεν μας είπε να της δώσουμε κάτι . 

Εμενα ήρθε σε άμεση επαφή με κρούσμα. Τρεις μέρες μετά έκανε δέκατα κ ήταν αδιαθετη . Κ το σελφ κ το ραπίντ έδειξαν αμέσως θετικά . Νομίζω δννχωρα αμφιβολία ότι είναι θετική

Εχουκε σταματήσει δύο μήνες τον βρεφικό. Τα τεστ έδειξαν αμέσως θετικά . Ήρθε σε άμεση επαφή με κρούσμα οπότε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα του τεστ είναι σωστο

Καλησπέρα! Πώς είναι σήμερα το παιδί? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια λέγαμε χτες για το εμβόλιο που δεν το κάνεις για να μην κολλήσεις αλλά για να το περάσεις πιο ελαφρά. Όμως δεν υπόσχεται κάποιο ποσοστό ανοσίας που φθίνει με τους μήνες? 

Καλησπέρα! Πώς είναι σήμερα το παιδί? 

Φθίνει η προστασία από νοσηση περίπου στους έξι μήνες, αλλά με την 3η δόση φαίνεται ότι επανέρχεται, ελπίζω για περισσότερο καιρό. Ξέρω αρκετές οικογένειες πλήρως εμβολιασμένων που δεν κόλλησαν από κρουσμα στο ίδιο σπιτι (κ επίσης εμβολιασμένους με ύποπτα συμπτώματα όπως αγευσια που δεν βγήκαν ποτέ θετικοί ακόμα κ σε pcr, προφανώς το ιικο φορτίο τους μηδενίστηκε  πολύ γρήγορα). Από νοσηση. βέβαια δν σε καλύπτει πλήρως ούτε η φυσική ανοσία αλλά οι επιλεκτικές «ευαισθησίες» δεν έχουν πει ποτέ ότι οι νοσησαντες κάνουν μετάδοση γιατί δεν ελέγχονται… Ένας μάλιστα κόλλησε ελαφρά την πρώτη φορά κ ετα από ελάχιστους μήνες κόλλησε ξανά και πέθανε σε λίγες μέρες, νέος  άνθρωπος…

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vicky86 said:

ετσι ακριβως ειναι

η να σκεφτουμαι ποσοι ειναι διασωληνομενοι εκτος μεθ οποτε με χειροτερα ποσοστα να τα καταφερουν;

η κ ασχετως κορωνοιου,να χρειαστεις μεθ..

:sad:

Εκτός μεθ δυστυχώς δεν έχουν καμία πιθανότητα να τα καταφέρουν :sad:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια λέγαμε χτες για το εμβόλιο που δεν το κάνεις για να μην κολλήσεις αλλά για να το περάσεις πιο ελαφρά. Όμως δεν υπόσχεται κάποιο ποσοστό ανοσίας που φθίνει με τους μήνες? 

Καλησπέρα! Πώς είναι σήμερα το παιδί? 

Με πυρετό.  Έκανε μια φορά 38.4 αλλά έπεσε μόνο ου .τώρα δυστυχώς ξυπνησε κ έχει 38.6

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...