Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Yovanna είπε:

Γιατί, είχαν πει ότι μπορεί να γίνει το ένα πάνω στ'άλλο? Εγώ θα περίμενα τουλάχιστον 3 βδομάδες για να κάνω το άλλο.

Ναι.ειχαν πει κ ταυτόχρονα όπως κ άλλα εμβόλια.ο μαγιορκιμης είπε στην αρχή η ταυτόχρονα η πρώτα του κορονοιου κ μετα της γρίπης όποτε θες η αν κάνεις πρώτα της γρίπης 20 μέρες  ετα του κορονοιου.μετα τον κρατάνε κντο gov αναφέρει ότι τα κάνεις οπότε θες

πρίν από 18 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Ναι κάποιοι γιατροί το έχουν πει κι αυτό! Εγώ βάσει της δικής μου λογικής δεν θα τα έκανα ταυτόχρονα πάντως. Σε περίπτωση που δε κάποιον κάνουν και τα δύο παρενέργειες, δεν θα είναι ευχάριστο

Στα παιδια πάντως κάνουμε ταυτόχρονα εμβολια

πρίν από 22 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Κοίταξε η παθολόγος μου λει καλό είναι να έχουν κάνα μήνα διαφορά. Και λογικό μου φαίνεται, τα εμβόλια συνήθως καλό είναι να έχουν μια απόσταση μεταξύ τους. Εγώ έκανα αρχές Νοεμβρίου της γρίπης και περιμένω μέσα Δεκέμβρη να άνοιξει το σύστημα να κλείσω άμεσα την τρίτη δόση..

Κι εγω αυτο θα κάνω.ο άντρας μου όμως έκανε την παρασκευη της γρίπης κ τηβδευτερα μπαίνει αυθημερόν ταξίδι με αεροπλάνο.δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει με τόσα κρουσματα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, love kids είπε:

Περαστικά στον μικρό, kotsifikos! 

Εγώ πάλι θεωρώ ότι η σωστή χρήση της μάσκας προστατεύει σε μεγάλο βαθμό. Συμφωνώ πάντως για την τηλεργασία όπου μπορεί να γίνει χωρίς προβλήματα. 

Εγώ θεωρώ ότι η μάσκα με έσωσε από το να είμαι κρούσμα τώρα( είχα κάνει ιδιαίτερο μάθημα σε μαθητή που βρέθηκε θετικός)...προς το παρόν τη γλίτωσα, αλλά φανταζομαι το ραπιτ θα γίνει συνήθεια από δω κ πέρα, γιατί έχουμε τεράστια έξαρση στο νησί μας!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , dama87 είπε:

Εγώ θεωρώ ότι η μάσκα με έσωσε από το να είμαι κρούσμα τώρα( είχα κάνει ιδιαίτερο μάθημα σε μαθητή που βρέθηκε θετικός)...προς το παρόν τη γλίτωσα, αλλά φανταζομαι το ραπιτ θα γίνει συνήθεια από δω κ πέρα, γιατί έχουμε τεράστια έξαρση στο νησί μας!

Είχατε κ ανοιχτό παράθυρο?φορουσεψκιβεκεινος μάσκα?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, dama87 said:

Εγώ θεωρώ ότι η μάσκα με έσωσε από το να είμαι κρούσμα τώρα( είχα κάνει ιδιαίτερο μάθημα σε μαθητή που βρέθηκε θετικός)...προς το παρόν τη γλίτωσα, αλλά φανταζομαι το ραπιτ θα γίνει συνήθεια από δω κ πέρα, γιατί έχουμε τεράστια έξαρση στο νησί μας!

Η περίπτωση σου είναι μία απόδειξη πως αν είσαι εμβολιασμένος και τηρείς τα μέτρα τότε οι πιθανότητες να νοσήσεις είναι σαφώς λιγότερες!!!

και εγώ πιστεύω πως η μάσκα μας σώζει από πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ανοιχτο παράθυρο δεν είχαμε....εγώ φορούσα μάσκα υψηλής προστασίας κ υφασμάτινη από πάνω..ο μαθητής υφασμάτινη μάσκα...κ καναμε κ χρήση αντισηπτικου... Ίσως να ήταν κ χαμηλό το ιικο του φορτίο..Η μητέρα του δε νόσησε, εμβολιασμενη το σεπτ... Οπότε ναι, το εμβόλιο με τη μάσκα σώζει!!

Σήμερα μαθαίνω ότι νόσησε η κόρη- μαθήτρια ενός πολύ κοντινού μου ανθρώπου...οι γονείς απομονωθηκαν σε άλλο σπίτι άμεσα γιατί υπήρχαν υποψίες κ αφήσανε το παιδί με την 24χρονη ανεμβολιαστη κόρη τους επίτηδες για να κολλήσει κ να μη χρειαστεί να κάνει το εμβόλιο...Μεγάλο ρίσκο κατ εμέ! 

Τελικά δεν τα ακούμε μόνο στις ειδήσεις..Υπάρχουν δίπλα μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ξαδέρφη μου, οδοντίατρος, είχε έρθει σε επαφή με κρούσμα (ασθενής της στο ιατρείο , προ εμβολιασμών) και δεν κόλλησε. Φορούσε μάσκα μόνο εκείνη προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως η σωστή χρήση της μάσκας προστατεύει. Κι εννοείται πως τα μικρά δεν κάνουν σωστή χρήση μάσκας γι αυτό και είναι συνέχεια άρρωστα. Κι εννοείται πως με τόση κλεισούρα δεν λειτουργούν κ τόσο τα αντισώματα τους.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Αυτές τις μέρες που έχω το γιο μου στο σπίτι, λόγω του ότι βρέθηκαν δύο κρούσματα (για την ώρα) στο προνήπιο, σκεφτόμουν αυτό που έκανε το υπουργείο με το 50 τις εκατό (συν ένα, λες και πρόκειται για εκλογή προέδρου). Εσείς πώς το βλέπετε; Συνήθως ένα δύο κρούσματα να βρεθούν για καμιά βδομάδα άτυπα κλείνει το τμήμα γιατί δεν τα πάει κανείς, κ ακριβώς επειδή είναι άτυπο κλείσιμο οι γονείς δε δικαιούνται ούτε άδεια ειδικού σκοπού ούτε τίποτα , κ παράλληλα δεν τρέχει καν τηλεκπαίδευση να πεις ότι το παιδί που είναι σπίτι δεν θα χάσει τελείως επαφή. Και παράλληλα το υπουργείο καυχιέται ότι έχει μόνο οχτώ σχολεία στη χώρα κλειστά... πανέξυπνο!  Ας πάνε 75 τις εκατό το ποσοστό και μετά.θα καυχιουνται ότι δεν έκλεισε κανένα τμήμα! Παράλληλα σύμπαντα...

Είναι περίπλοκο το θέμα. Πέρσι που έκλειναν τα τμήματα, οι μαθητές δεν το εξελάμβαναν ως καραντίνα, ενώ κανονικα ήταν ως στενές επαφές, δεν έπρεπε δλδ να πάνε πουθενά και κατά προτίμηση να απομονωθούν από τν οικοένεια όσο γίνεται (λέμε τώρα). Φυσικά οι περισσότεροι δεν το τηρούσαν αυτό (την απομόνωση δεν τη συζητώ, φυσικά και δεν γίνεται εύκολα ούτε κρούσμα να έχεις σπίτι, όχι απλά επαφή), τα παιδιά δεν είχαν σχολεία αλλά έβγαιναν βόλτες... και δεν υπήρχε υποχρέωση σε έλεγχο, έτσι για να δούμε τελικά αν υπήρξε διασπορά. ΚΡίνοντας από το τι συνέβη φέτος στο νησί με τα κρούσματα στα σχολεία, κανένα δεν επεκτάθηκε στις τάξεις, εκτός πια αν δεν τα έπιασαν τα ράπιντ. Άρα αν είχαν κλε΄σει τα τμήματα αυτά, θα ήταν χωρίς λόγο. Δεν είναι κανόνας όμως αυτό. Επειδή εδώ η διασπορά είναι μικρή και λόγω υψηλού εμβολιασμύ μάλλον ανακόπτεται εύκολα, ένα κρούσμα μπορεί όντως να μείνιε εκεί. Σε άλλες περιοχές όμως ατό δεν ισχύει, μπορεί σε μια μέρα να βρεθούν 2-3 κρούσματα σε ένα τμήμα, άσχετα το ένα με το άλλο, γιατί η περιοχή έχει μεγάλη διασπορά. Αυτό τώρα, με το να μην κλείνει καθόλου, είναι το άλλο άκρο. Και δεν εξυπηρετεί και τη διδασκαλία, αν είναι να λείπει όλο το τμήμα, είτε ως άρρωστο είτε από φόβο των γονέων. Δεν ξέρω τι κάνουν σε άλλες χώρες, πιστεύω πάντως ότι σίγουρα θα υπήρχε μια καλύτερη μέση λύση. Πχ να γίνεται το τεστ αμέσως και αν βρεθούν περισσότερα, να κλείσει το τμήμα, ενώ αν είναι μόνο ένα, να κάνουν άλλο ένα τεστ, καλύτερα όμως πιο νωρίς, όχι την 7η μέρα. Ή στο ένα κρούσμα, να κλείσει η τάξη 2-3 μέρες, να απομονωθούν τα παιιδά εκείνες τις μέρες κ να επιστρέψουν με τεστ, γιατί το τεστ της 1ης μέρας είναι απίθανο να δείξει και πολλά. Υποθεσεις κάνω τώρα, δεν είμαι και ειδική, αλλά σίγουρα κάτι ενδιάμεσο είανι καλύτερο από το 50%+1. 

 

ΕΓώ είχα σκεφτεί προςστιγμήν να τον κρατήσω μέσα αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να λείψω τόσεςμέρες από το σχολείο, δεν μπορούσα όμως να φέρω κ ξένο άνρθωπο να κρατάει παιδί που ίσως έχει κολλήσει, και ταυτόχρονα έιχε λείψει ακριβώς δυο μέρες πριν για άλλο λόγο, και έλλειψε μετά στο καπάκι μόλις τελείωσαν τα τεστ επίσης για άλλο λόγο, δλδ αν τον είχα σπίτι, θα είχε χάσει 2 εβδομάδες σχολείο, χωρίς λόγο αφού κανένα παιδί δεν κόλλησε (και αυτά που έπαθε, δεν τα κόλλησε τις μερες που πήγε, ήταν παρενέργειες της τελευταίας ίωσης που εμφανίστηκαν αργότερα, ή ήταν όντως μυκόπλασμα που επωάζει σε 2-3 εβδομάδες). Φυσικά θα αμπορούσε να είχε εξελιχθεί αλλιώς και να ταλαιπωρηθούμε περισσότερο και να μετανιώσω. Πολλοί γονείς πάντως τα κράτησαν, αλλά δεν ξέρω αν απλώς δεν τα έστειλαν σχολείο και κατά τ' άλλα κυκλοφορούσαν από δω κ από κει. Έχω αυτην τν υποψία γιατί στην ομαδική συζήτηση ρωτούσαν αν έπρεπε να κάνουν το ραπιντ παρολο που δεν έρχονταν σχολείο (που φυσικά έπρεπε γιατί τα παιδιά ήταν δηλωμένα στη φόρμα ιχνηλάτησης ως επαφές στο σχολικό περιβάλλον). Ο καθένας δλδ τα ερμηνεύει όπως τον βολευει....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dama87 είπε:

Όχι ανοιχτο παράθυρο δεν είχαμε....εγώ φορούσα μάσκα υψηλής προστασίας κ υφασμάτινη από πάνω..ο μαθητής υφασμάτινη μάσκα...κ καναμε κ χρήση αντισηπτικου... Ίσως να ήταν κ χαμηλό το ιικο του φορτίο..Η μητέρα του δε νόσησε, εμβολιασμενη το σεπτ... Οπότε ναι, το εμβόλιο με τη μάσκα σώζει!!

Σήμερα μαθαίνω ότι νόσησε η κόρη- μαθήτρια ενός πολύ κοντινού μου ανθρώπου...οι γονείς απομονωθηκαν σε άλλο σπίτι άμεσα γιατί υπήρχαν υποψίες κ αφήσανε το παιδί με την 24χρονη ανεμβολιαστη κόρη τους επίτηδες για να κολλήσει κ να μη χρειαστεί να κάνει το εμβόλιο...Μεγάλο ρίσκο κατ εμέ! 

Τελικά δεν τα ακούμε μόνο στις ειδήσεις..Υπάρχουν δίπλα μας!

Πόσες μέρες πέρασαν απ' τη στιγμή που ήρθες σε επαφή? Έχω ακούσει ότι μπορεί να περάσουν κ 12 μέρες κ μετά να εμφανιστεί. 

 

Πάντως ναι πιστεύω η μάσκα αν χρησιμοποιηθεί σωστά προστατεύει. Είχα βρεθεί την άνοιξη κ εγώ με κρούσμα σε κλειστό χώρο αλλά δεν κόλλησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9...Από τον εοδυ μου είπαν ότι από τις 6 μέρες θα έδειχνε...ωστόσο κ αυριο θα κάνω το ραπιτ μου κ φυσικα παρακολουθώ κ τυχόν συμπτώματα!

Μέχρι στιγμής  από όσους γνωρίζω ,από την επαφή με κρούσμα μέχρι τη θετικόποίηση του τεστ τους δεν περάσανε πάνω από 5 μέρες, χωρίς να αμφισβητώ ότι μπορεί  κ 12  μέρες μετά  κάνεις να εμφανισει ...θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι πια τόσο άτυχη!! 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και η μασκα σωζει και πρεπει ολοι μας να τη φοραμε.

Εγω πριν ανεφερα τη μασκα στους παιδικους σταθμους κ μονο εκει τη θεωρω αναποτελεσματικη τελειως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ξέρετε κανένα τηλ εοδυ που να απαντάνε? 

Στο τετραψήφιο πριν λίγες μέρες που έπαιρνα δεν απαντούσαν έγινε κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/11/2021 at 3:20 ΜΜ, dama87 είπε:

9...Από τον εοδυ μου είπαν ότι από τις 6 μέρες θα έδειχνε...ωστόσο κ αυριο θα κάνω το ραπιτ μου κ φυσικα παρακολουθώ κ τυχόν συμπτώματα!

Μέχρι στιγμής  από όσους γνωρίζω ,από την επαφή με κρούσμα μέχρι τη θετικόποίηση του τεστ τους δεν περάσανε πάνω από 5 μέρες, χωρίς να αμφισβητώ ότι μπορεί  κ 12  μέρες μετά  κάνεις να εμφανισει ...θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι πια τόσο άτυχη!! 

Υπάρχουν πρωτόκολλα και έχουν λόγο που υπάρχουν. Και εγώ έχω έρθει σε επαφή με κρούσμα και πράγματι οι πέντε μέρες είναι ο χρόνος που σου λένε να κάνεις το τέστ. Τώρα αν κάποιος θετικοποιηθει στις δώδεκα μέρες, εντάξει τι να πούμε, είναι κάτι σπάνιο αλλά ναι μπορεί να συμβεί μεν, ωστόσο είναι σπάνιο για αυτό σου λένε στις πέντε με έξι μέρες να κάνεις τεστ

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι πάντως μια «καλή» ευκαιρία για λήψη αυστηρών μέτρων η νέα μετάλλαξη, με μικρότερο πολιτικό κόστος… 

Ακριβώς! Ήρθε η μετάλλαξη κι εδώ, εμείς δεν το θέλαμε και δεν το είχαμε σχεδιάσει, θα πει η κυβέρνηση, αλλά δε γίνεται χωρίς νέα μέτρα. Έχουμε όλοι κουραστεί αρκετά νομίζω. Προσωπικά περιμένω την περίοδο των εορτών για μια κάποια χαλάρωση και ξεκούραση κι ευκαιρία για ταξίδι αν οι συνθήκες το επιτρέπουν. Θα δουλεύω βέβαια κυρίως, δε θα έχω μεγάλη ανάπαυλα από τη δουλειά αλλά η εορταστική περίοδος πιστεύω μας φτιάχνει κάπως το κέφι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , love kids είπε:

Ακριβώς! Ήρθε η μετάλλαξη κι εδώ, εμείς δεν το θέλαμε και δεν το είχαμε σχεδιάσει, θα πει η κυβέρνηση, αλλά δε γίνεται χωρίς νέα μέτρα. Έχουμε όλοι κουραστεί αρκετά νομίζω. Προσωπικά περιμένω την περίοδο των εορτών για μια κάποια χαλάρωση και ξεκούραση κι ευκαιρία για ταξίδι αν οι συνθήκες το επιτρέπουν. Θα δουλεύω βέβαια κυρίως, δε θα έχω μεγάλη ανάπαυλα από τη δουλειά αλλά η εορταστική περίοδος πιστεύω μας φτιάχνει κάπως το κέφι.

Ταξίδι εντός ή εκτός?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ταξίδι εντός ή εκτός?

Εκτός. Και με τη νέα χρονιά φεύγουμε εξωτερικό όπου ήμασταν από το καλοκαίρι. Έχουμε επιστρέψει για διάφορες εκκρεμότητες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids είπε:

Εκτός. Και με τη νέα χρονιά φεύγουμε εξωτερικό όπου ήμασταν από το καλοκαίρι. Έχουμε επιστρέψει για διάφορες εκκρεμότητες κλπ.

Κι εγω θα ήθελα να φύγω εκτός αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο γιατί φοβάμαι τους περιορισμούς που υα βάλουν οι χώρες.θελω να δω κ πως θα εξελιχθεί η 0.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω θα ήθελα να φύγω εκτός αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο γιατί φοβάμαι τους περιορισμούς που υα βάλουν οι χώρες.θελω να δω κ πως θα εξελιχθεί η 0.

Το έχουμε κλείσει εδώ και αρκετό καιρό. Φυσικά, βλέποντας και κάνοντας αλλά αν δεν υπάρχουν περιορισμοί από τις χώρεςπου να μας δημιουργούν πρόβλημα και φυσικά αν είμαστε υγιείς και δε συντρέχουν άλλοι λόγοι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάμε. Παίρνουμε τα μέτρα μας αλλά δε σταματάμε να ζούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...