Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

16 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μόλις διάβασα άρθρο που λέει ότι θα εισηγηθεί η υπουργός να κλείσουν τα σχολεία στις 15 του μηνα

Παρόλα αυτά δεν εμπιστεύομαι το συγκεκριμένο site

και εγώ το διάβασα εύχομαι να μη ισχύει! δεν ξέρω μου φαίνεται εφιάλτης όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω ραντεβού στο νοσοκομείο με τον μεγάλο μου για αξιολόγηση λογοθεραπείας. Πήρα ρώτησα αν πάει γονιός με εμβόλιο κ μικρός με σελφ τέστ κ μου είπε το παιδί με ραπίντ. Αυτά ισχύουν ξέρετε; Με ξεπεταξε ο κύριος στο τηλ κ φοβάμαι μην δεν μου είπε κάτι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, marakiz said:

Κορίτσια έχω ραντεβού στο νοσοκομείο με τον μεγάλο μου για αξιολόγηση λογοθεραπείας. Πήρα ρώτησα αν πάει γονιός με εμβόλιο κ μικρός με σελφ τέστ κ μου είπε το παιδί με ραπίντ. Αυτά ισχύουν ξέρετε; Με ξεπεταξε ο κύριος στο τηλ κ φοβάμαι μην δεν μου είπε κάτι.

Μα τώρα άκουσα πως τα παιδιά μπορούν να μπουν σε κλειστούς χώρους με σελφ τεστ. Σε νοσοκομείο θα πάτε ή σε κέντρο?

Αν είναι νοσοκομείο τότε ναι ζητούν ραπιντ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kotsifikos είπε:

Μα τώρα άκουσα πως τα παιδιά μπορούν να μπουν σε κλειστούς χώρους με σελφ τεστ. Σε νοσοκομείο θα πάτε ή σε κέντρο?

Αν είναι νοσοκομείο τότε ναι ζητούν ραπιντ.

Νοσοκομείο οπότε ράπιντ. 

Εγώ είμαι οκ με πιστοποιητικό έτσι; Δεν πιστεύω να θέλω κ εγώ ραπιντ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , marakiz είπε:

Νοσοκομείο οπότε ράπιντ. 

Εγώ είμαι οκ με πιστοποιητικό έτσι; Δεν πιστεύω να θέλω κ εγώ ραπιντ.

Αν δεν μπορείς να ξαναμιλήσεις μαζί τους θα σου πρότεινα να κάνεις ένα για καλό και για κακό και εσύ μη πας εκεί και σου πουν δεν μπαίνεις. Στο λέω γιατί γέννησε φίλη και παρόλο που ο μπαμπάς ήταν εμβολιασμένος έκανε ράπιντ για να μπει 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Αν δεν μπορείς να ξαναμιλήσεις μαζί τους θα σου πρότεινα να κάνεις ένα για καλό και για κακό και εσύ μη πας εκεί και σου πουν δεν μπαίνεις. Στο λέω γιατί γέννησε φίλη και παρόλο που ο μπαμπάς ήταν εμβολιασμένος έκανε ράπιντ για να μπει 

 

Ξαναπήρα τηλ να είμαι σίγουρη και μου είπαν το παιδί με ράπιντ και συνοδός είτε ράπιντ είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού..

Ίσως στις γέννες να υπάρχει διαφορετική πολιτική.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ξαναπήρα τηλ να είμαι σίγουρη και μου είπαν το παιδί με ράπιντ και συνοδός είτε ράπιντ είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού..

Ίσως στις γέννες να υπάρχει διαφορετική πολιτική.

Ναι γιατί μένουν εκεί; Μάλλον! Οπότε μια χαρά! Καλά αποτελέσματα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , marakiz είπε:

 

Ξαναπήρα τηλ να είμαι σίγουρη και μου είπαν το παιδί με ράπιντ και συνοδός είτε ράπιντ είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού..

Ίσως στις γέννες να υπάρχει διαφορετική πολιτική.

 

Ζητάνε rapid από τους συνοδούς όταν χρειάζεται νοσηλεία. Εγώ πχ έμεινα ένα βράδυ. Ο άντρας μου για να έρθει στο δωμάτιο έπρεπε να έχει κάνει και rapid. Το βράδυ τον έδιωξα και την άλλη μέρα ήρθε η μητέρα μου. Έπρεπε και αυτή για να μπει στο θάλαμο να έχει κάνει rapid. Την επόμενη εβδομάδα που πήγα για τα ράμματα στο γραφείο του χειρουργού, δε χρειάστηκε rapid.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Μήπως γνωρίζετε, για να αναμένεις ως θεατής τους δρομείς του Μαραθωνίου εντός του Παναθηναϊκού Σταδίου, αν και τι απαιτείται να επιδείξεις για ενήλικες και παιδιά; Μήπως δεν επιτρέπεται η είσοδος εντός, για θεατές καν; Στο ενημερωτικό γράφει οι θεατές εκτός κιγκλιδωμάτων. Εννοούν στον δρόμο; Μήπως ξέρεις @kotsifikos;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, samsympan said:

Καλημέρα! 

Μήπως γνωρίζετε, για να αναμένεις ως θεατής τους δρομείς του Μαραθωνίου εντός του Παναθηναϊκού Σταδίου, αν και τι απαιτείται να επιδείξεις για ενήλικες και παιδιά; Μήπως δεν επιτρέπεται η είσοδος εντός, για θεατές καν; Στο ενημερωτικό γράφει οι θεατές εκτός κιγκλιδωμάτων. Εννοούν στον δρόμο; Μήπως ξέρεις @kotsifikos;

Όσες χρονιές έχω πάει δεν μπαίνω μέσα στο στάδιο περιμένω τον καλό μου να περάσει εκεί λίγο πριν την είσοδο , φίλοι του όμως  τον περιμένουν μέσα στο γήπεδο οπότε επιτρέπεται και  συνήθως έχει κόσμο μέσα αρκετό!! Θα πάτε και εσείς??Αχ πως και πως το περιμένω!!!είναι τόσο ωραίο το κέντρο εκείνη την ημέρα, είναι πραγματικά σαν μία μεγάλη γιορτή!!

Μέσα μπαίνεις δωρεάν, δεν αναφέρουν κάτι για τεστ όμως καλού κακού με τα νέα μέτρα καλό είναι να έχει μαζί είτε πιστοποιητικό είτε τεστ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Ζητάνε rapid από τους συνοδούς όταν χρειάζεται νοσηλεία. Εγώ πχ έμεινα ένα βράδυ. Ο άντρας μου για να έρθει στο δωμάτιο έπρεπε να έχει κάνει και rapid. Το βράδυ τον έδιωξα και την άλλη μέρα ήρθε η μητέρα μου. Έπρεπε και αυτή για να μπει στο θάλαμο να έχει κάνει rapid. Την επόμενη εβδομάδα που πήγα για τα ράμματα στο γραφείο του χειρουργού, δε χρειάστηκε rapid.

Η μητέρα μου που συνόδευσε τον παππού μου , στο πνευμονολογικό τμήμα δημόσου νοσοκομείου για προγραμματισμένες εξετάσεις χρειάστηκε ραπιτ, παρόλο που είναι εμβολιασμένη...Κ για προγραμματισμένες εξετάσεις επίσης, στο καρδιολογικό τμήμα μια βδ πριν δε της ζητήσανε τίποτα...οπότε πιθανολογώ ότι κάθε τμήμα κ κάθε νοσοκομείο ακολουθεί το δικό του πρωτόκολλο.Για τον παππού μου στο πνευμονολογικο τμήμα ζητήσανε μοριακό παρότι είναι κ αυτός εμβολιασμενος κ στο καρδιολογικό τίποτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα είναι αναλόγως το τμήμα και το νοσοκομείο βέβαια. Εγώ έχω ραντεβού για αξιολόγηση για λογοθεραπεία, ίσως δεν χρειάζεται λόγω ότι δεν αφορά κάτι παθολογικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , dama87 είπε:

Η μητέρα μου που συνόδευσε τον παππού μου , στο πνευμονολογικό τμήμα δημόσου νοσοκομείου για προγραμματισμένες εξετάσεις χρειάστηκε ραπιτ, παρόλο που είναι εμβολιασμένη...Κ για προγραμματισμένες εξετάσεις επίσης, στο καρδιολογικό τμήμα μια βδ πριν δε της ζητήσανε τίποτα...οπότε πιθανολογώ ότι κάθε τμήμα κ κάθε νοσοκομείο ακολουθεί το δικό του πρωτόκολλο.Για τον παππού μου στο πνευμονολογικο τμήμα ζητήσανε μοριακό παρότι είναι κ αυτός εμβολιασμενος κ στο καρδιολογικό τίποτα....

 

Σαφώς. Το πιο πιθανό είναι κάθε νοσοκομείο να έχει τα δικά του. Εγώ για την εισαγωγή σε ιδιωτικό νοσοκομείο έκανα μοριακό τεστ (αν και εμβολιασμένη - αλλά καλώς το έκανα γιατί δεν πρέπει να ρισκάρουν στο ελάχιστο πιθανή ενδονοσοκομειακή μετάδοση). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , marakiz είπε:

Θα είναι αναλόγως το τμήμα και το νοσοκομείο βέβαια. Εγώ έχω ραντεβού για αξιολόγηση για λογοθεραπεία, ίσως δεν χρειάζεται λόγω ότι δεν αφορά κάτι παθολογικό.

Καλησπερα.Το ραντεβου για αξιολογηση για λογοθεραπεια το εκλεισες με αναπτυξιολογο;Ο μεγαλος μου περιπου 3,5 ετων δεν μιλαει καθαρα,πιθανον να χρειαστει.Ειδα βελτιωση στον παιδικο αλλα θελει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, comet είπε:

Καλησπερα.Το ραντεβου για αξιολογηση για λογοθεραπεια το εκλεισες με αναπτυξιολογο;Ο μεγαλος μου περιπου 3,5 ετων δεν μιλαει καθαρα,πιθανον να χρειαστει.Ειδα βελτιωση στον παιδικο αλλα θελει ακομη.

 

Μικρούλης είναι ακόμα. Ο δικός μου είναι 5 και δεν λέει καθαρά το ρο, τον περίμενα ως τώρα αλλά θα πρέπει μέχρι να πάει στο δημοτικό να το έχει λύσει.
Αναπτυξιολόγος θα του κάνει αξιολόγηση και θα του γράψει λογοθεραπείες εφόσον χρειάζεται. Στο Αττικό νοσοκομείο υπάρχει καλό τμήμα, αλλά έχει αναμονή μπορεί και τρεις μήνες για πρωινό ραντεβού χωρίς χρέωση, αλλιώς απογευματινό με χρέωση που και πάλι δεν κλείνεις κατευθείαν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , marakiz είπε:

 

Μικρούλης είναι ακόμα. Ο δικός μου είναι 5 και δεν λέει καθαρά το ρο, τον περίμενα ως τώρα αλλά θα πρέπει μέχρι να πάει στο δημοτικό να το έχει λύσει.
Αναπτυξιολόγος θα του κάνει αξιολόγηση και θα του γράψει λογοθεραπείες εφόσον χρειάζεται. Στο Αττικό νοσοκομείο υπάρχει καλό τμήμα, αλλά έχει αναμονή μπορεί και τρεις μήνες για πρωινό ραντεβού χωρίς χρέωση, αλλιώς απογευματινό με χρέωση που και πάλι δεν κλείνεις κατευθείαν.

@marakiz μια μικρή κατάχρηση του θέματος επειδή το είδα. Η κόρη μου κλείνει τα 4 σε λίγο και δε λέει το σίγμα (το λέει θ). Επειδή το έψαξες, πότε πρέπει να ασχοληθώ αν συνεχίσει; Το 2023 θα πάει Δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Anna3011 είπε:

@marakiz μια μικρή κατάχρηση του θέματος επειδή το είδα. Η κόρη μου κλείνει τα 4 σε λίγο και δε λέει το σίγμα (το λέει θ). Επειδή το έψαξες, πότε πρέπει να ασχοληθώ αν συνεχίσει; Το 2023 θα πάει Δημοτικό.

 

Θα καλούσα με την καινούρια χρονιά στο Αττικό το καλοκαίρι για να κλείσω ραντεβού για το Σεπτέμβριο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, marakiz said:

 

Μικρούλης είναι ακόμα. Ο δικός μου είναι 5 και δεν λέει καθαρά το ρο, τον περίμενα ως τώρα αλλά θα πρέπει μέχρι να πάει στο δημοτικό να το έχει λύσει.
Αναπτυξιολόγος θα του κάνει αξιολόγηση και θα του γράψει λογοθεραπείες εφόσον χρειάζεται. Στο Αττικό νοσοκομείο υπάρχει καλό τμήμα, αλλά έχει αναμονή μπορεί και τρεις μήνες για πρωινό ραντεβού χωρίς χρέωση, αλλιώς απογευματινό με χρέωση που και πάλι δεν κλείνεις κατευθείαν.

Πρωινό ραντεβού δηλαδή την ώρα που κανονικά το παιδί έχει σχολείο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , maripoz είπε:

Πρωινό ραντεβού δηλαδή την ώρα που κανονικά το παιδί έχει σχολείο?

 

Ναι, δεν θα πάει μια μέρα, αν είναι να γλιτώσεις και το 60άρι! :P Συν το ράπιντ που χρειάζεται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

 

Μικρούλης είναι ακόμα. Ο δικός μου είναι 5 και δεν λέει καθαρά το ρο, τον περίμενα ως τώρα αλλά θα πρέπει μέχρι να πάει στο δημοτικό να το έχει λύσει.
Αναπτυξιολόγος θα του κάνει αξιολόγηση και θα του γράψει λογοθεραπείες εφόσον χρειάζεται. Στο Αττικό νοσοκομείο υπάρχει καλό τμήμα, αλλά έχει αναμονή μπορεί και τρεις μήνες για πρωινό ραντεβού χωρίς χρέωση, αλλιώς απογευματινό με χρέωση που και πάλι δεν κλείνεις κατευθείαν.

 

Για να μην αγχώνεσθε, το ρο είναι από τα τελευταία γράμματα που καθαρίζουν. Συνήθως μπορείς να περιμένει μέχρι τη Δευτέρα δημοτικού εκτός και αν το παιδί δεν το γράφει κιόλας, δηλαδή το παραλείπει ή το μπερδεύει στις λέξεις. Επίσης σε περίπτωση που το κοροϊδεύουν τα άλλα παιδιά. Αλλά γενικά δεν χρειάζεται από τώρα. Εμένα η νηπιαγωγός είχε πει να περιμένουμε να δούμε στην α δημοτικού και όντως στο τέλος της πρώτης δημοτικού καθάρισε το ρο του.  Επίσης μια φίλη έκανε στον δικό της γιο, στη β δημοτικού, 3-4 μαθήματα λογοθεραπείας και καθάρισε αμέσως το ρο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Mary1976 είπε:

 

Για να μην αγχώνεσθε, το ρο είναι από τα τελευταία γράμματα που καθαρίζουν. Συνήθως μπορείς να περιμένει μέχρι τη Δευτέρα δημοτικού εκτός και αν το παιδί δεν το γράφει κιόλας, δηλαδή το παραλείπει ή το μπερδεύει στις λέξεις. Επίσης σε περίπτωση που το κοροϊδεύουν τα άλλα παιδιά. Αλλά γενικά δεν χρειάζεται από τώρα. Εμένα η νηπιαγωγός είχε πει να περιμένουμε να δούμε στην α δημοτικού και όντως στο τέλος της πρώτης δημοτικού καθάρισε το ρο του.  Επίσης μια φίλη έκανε στον δικό της γιο, στη β δημοτικού, 3-4 μαθήματα λογοθεραπείας και καθάρισε αμέσως το ρο. 

 

Δεν αγχώνομαι για αυτό και δεν τον είχα πάει μέχρι τώρα. Οι ειδικοί όμως πλέον λένε πως τα παιδιά πρέπει να καθαρίσουν μέχρι να πάνε δημοτικό, για να μην αντιμετωπίσουν μαθησιακές δυσκολίες. Εμένα το ξεχωρίζει το ρο κι αυτό είναι καλό, αλλά και πάλι πρέπει να λυθεί σιγά σιγά. Επίσης δεν λέει πεντακάθαρα τα σ, ξ, ζ που στην ουσία αυτά μόλις βρεθεί ο τρόπος για το ένα θα λέει και τα άλλα. Δεν αγχωνόμαστε, αλλά δεν υπάρχει και λόγος να μην τα βοηθήσουμε αν υπάρχει δυσκολία.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...