Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, Annitamik είπε:

Γίνονται πολύ περισσότερα τεστ από ότι σε άλλες περιόδους , οπότε αυξάνονται μοιραία και τα κρούσματα. Τα τεστ δε λένε τίποτα. Δυστυχώς , η μείωση των ΜΕΘ λέει πολλά. Ο λόγος που έρχονται λοιπόν τα μέτρα δεν είναι οι ανεμβολιαστοι που όπως αποδείχθηκε μεταδίδουν εξίσου τον ιό όπως και οι εμβολιασμενοι, αλλά οι χειρισμοί της κυβέρνησης που έβγαλε ένα μεγάλο ποσοστό του ιατρικού προσωπικού σε αναστολή, με μοιραίο αποτέλεσμα να υποβαθμιστεί και άλλο το ήδη πολύπαθο σύστημα υγείας. Αντί να δώσει ουσιαστικά κίνητρα στους ανεμβολιαστους , χρησιμοποιεί μέτρα τιμωρητικά που κανένα νόημα δε βγάζουν και υποτιμούν και τη νοημοσύνη μας. Να σημειώσω ότι τα λέω αυτά ούσα εμβολιασμενη, θα κάνω από τούς πρώτους την τρίτη δόση όποτε χρειαστεί γιατί εννοείται φοβάμαι τον ιό περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς δεν μπορώ άλλο αυτή την υποτίμηση της νοημοσύνης μας. Δηλαδή στα μέσα μαζικής μεταφοράς ο ιός δε μεταδίδεται; Μεταδίδεται στο κατάστημα του κυρ Λάκη;

Συμφωνώ απόλυτα, τελείωσαν κ τα like και για την @maripozπου ήθελα να κάνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Σοβαρά? Εμείς καταφέραμε και πατήσαμε τα 18 και πάλι αδυνατούλης μου φαίνεται. Ανεβήκαμε λίγο στην καμπύλη και μου λέει η παιδίατρος "εντάξει, δεν μας πειράζει!" Τα θέλει χαμηλά στα κιλά η γιατρός μας. Της αδερφής μου, 1,22 26 κιλά, της την ψιλοείπε για το βάρος του.

Φαντασου πως φαινεται ο δικος μου:-Pδ χρειαζεται ακτινογραφια:P

Η κορη μου ηταν 18κ στα 4.περυσι 6χρ 25,κ εχει παρει 2-3κ ακομη. Κ δ φαινεται καθολου γεματη, ασε που σε παιδακι ειδικα αυτο μου ακουγεται τρελο αν δ μιλαμε για εμφανες προβλημα παχυσαρκιας. Ειδικα οταν υπαρχουν καλες βασεις διατροφης

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αχ εσείς παχυνατε λίγο από παλιά.. Κάποτε ήσασταν κάτω κάτω.. Βέβαια τα πρωτεία στο χαμηλό βάρος νομίζω το έχει η κόρη μου.. Δεν πιστεύω να υπάρχει άλλο παιδάκι σαν αυτή... Κ στο ύψος βέβαια!

 

Η πλάκα κορίτσια είναι τις προάλλες πήγαμε στα μαγαζιά με την μικρή μου να της πάρω φορεματακια. Είχα δει ένα ωραίο 4αρι που ήταν ότι πρέπει για αυτήν κ ωραίο. Έρχεται μετά μια άλλη κυρία κ ήθελε να πάρει το ίδιο σχέδιο 4αρι κ αυτή αλλά δεν είχε, είχε μόνο 3αρι. Μετά μου είπε να βάλει επάνω στη δικιά μου το 3αρι να δει πως θα πέφτει γιατί ήθελε να το αγοράσει στην εγγονουλα της που ήταν 3 χρόνων άλλα παρόμοια είπε με την δικιά μου στο ύψος. Αλλά ήταν ελαφρώς μικρό. Με ρώτησε πόσο χρονών είναι η δικιά μου κ όταν της είπα 5 είπε ότι χρειάζομαι μεγαλύτερο νούμερο γιατί αυτό θα της είναι μικρό κ της λέω ότι το 5αρι θα της είναι τεράστιο εφόσον το έβαζα κ επάνω της κ το έβλεπα κ ότι είναι μικροκαμωμένη. Μετά ρώτησε μια υπάλληλο αν έχει άλλο 4αρι σε εκείνο το σχέδιο κ όταν της είπε όχι άκουγα που σχολιαζε στην υπάλληλο με τρόπο θυμωμένο ότι η κοπέλα (για μένα μιλούσε) πήρε το 4αρι ενώ η κόρη της είναι πιο μεγάλη, εκείνη την ώρα πήγα να την βρίσω αλλά κρατήθηκα κ δεν ασχολήθηκα καν. Μετά μπήκα κ σε άλλο μαγαζί κ καθώς έβγαινα από εκεί μπαίνει η ίδια γυναίκα κ με το που με βλέπει λέει "καλέ κ άλλο φόρεμα θες να πάρεις"? Σαν να έλεγε αφού ήθελες να πάρεις κ άλλο να άφηνες το προηγούμενο σε μένα!  

Τραγικη η γιαγια:shock:

Δ μπορω να πω, κ τρωει, κ ακουω πειναω πλεον. Κ δ ανησυχω καθολου. Εχει καλο μεταβολισμο, να δουμε αν θα τον εχει κ μεγαλος. Αφου του φοραω μπλουζες για 6χρ,κ τα παντελονια στο μηκος το 5-6του ειναι μια χαρα. Μονο η μεση του ειναι μικροσκοπικη. Πραγματικα σωμα κολυμβητη, κ δ παει κιολας:shock:

Εκτος απο την κορη μου, πολυ μεγαλα μωρα ειναι κ της αδερφης μου. Οχι ο μεγαλος ανηψιος που λεω κ ειναι πολυ ψηλος, δυο αλλα. Οπου το μικρο θηριο, ειναι 1,5χρ 11,5κιλα:shock:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

Φαντασου πως φαινεται ο δικος μου:-Pδ χρειαζεται ακτινογραφια:P

Η κορη μου ηταν 18κ στα 4.περυσι 6χρ 25,κ εχει παρει 2-3κ ακομη. Κ δ φαινεται καθολου γεματη, ασε που σε παιδακι ειδικα αυτο μου ακουγεται τρελο αν δ μιλαμε για εμφανες προβλημα παχυσαρκιας. Ειδικα οταν υπαρχουν καλες βασεις διατροφης

Τραγικη η γιαγια:shock:

Δ μπορω να πω, κ τρωει, κ ακουω πειναω πλεον. Κ δ ανησυχω καθολου. Εχει καλο μεταβολισμο, να δουμε αν θα τον εχει κ μεγαλος. Αφου του φοραω μπλουζες για 6χρ,κ τα παντελονια στο μηκος το 5-6του ειναι μια χαρα. Μονο η μεση του ειναι μικροσκοπικη. Πραγματικα σωμα κολυμβητη, κ δ παει κιολας:shock:

Εκτος απο την κορη μου, πολυ μεγαλα μωρα ειναι κ της αδερφης μου. Οχι ο μεγαλος ανηψιος που λεω κ ειναι πολυ ψηλος, δυο αλλα. Οπου το μικρο θηριο, ειναι 1,5χρ 11,5κιλα:shock:

Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα τα παιδιά να είναι πιο αδύνατα παρά με επιπλέον βάρος.. 

Οπότε μια χαρά είναι ο μικρός σου!

 

Όσο για το μικρό σας θηρίο δεν μου φαίνεται περίεργο γιατί κάπως έτσι είναι κ μένα τα ανηψακια μου! Το ένα ανηψακια μου είναι 2 μήνες μικρότερο από τον δικό μου κ ήδη είναι γύρω στα 95 εκατοστά (λίγο πιο κοντό δλδ απ' τη μεγάλη μου) κ σε βάρος είναι γύρω στα 14-15 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα τα παιδιά να είναι πιο αδύνατα παρά με επιπλέον βάρος.. 

Οπότε μια χαρά είναι ο μικρός σου!

 

Όσο για το μικρό σας θηρίο δεν μου φαίνεται περίεργο γιατί κάπως έτσι είναι κ μένα τα ανηψακια μου! Το ένα ανηψακια μου είναι 2 μήνες μικρότερο από τον δικό μου κ ήδη είναι γύρω στα 95 εκατοστά (λίγο πιο κοντό δλδ απ' τη μεγάλη μου) κ σε βάρος είναι γύρω στα 14-15 κιλά!

Ναι εννοειται το πολυ βαρος δ ειναι καλο σε καμια ηλικια

Αλλα οχι αυτα που λεει η γιοβαννα. 4χρ 18κ ειναι μια χαρα. Κ 6χρ 26

Κ εμεις συνηθως ολα τα μωρα ειναι σε τετοια μεγεθη, οποτε ξεχωριζει αρκετα ο δικος μου. Μονο ο αλλος ανηψιος, που ειναι πολυ ψηλος ειναι κ πολυ αδυνατος, αλλα με πολλα θεματα στην διατροφη. Μας εδωσε ρουχα που δ του κανουν κ ειναι μικρα στην μεγαλη μου, κ εκεινος ειναι 2χρ μεγαλυτερος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Ναι εννοειται το πολυ βαρος δ ειναι καλο σε καμια ηλικια

Αλλα οχι αυτα που λεει η γιοβαννα. 4χρ 18κ ειναι μια χαρα. Κ 6χρ 26

Κ εμεις συνηθως ολα τα μωρα ειναι σε τετοια μεγεθη, οποτε ξεχωριζει αρκετα ο δικος μου. Μονο ο αλλος ανηψιος, που ειναι πολυ ψηλος ειναι κ πολυ αδυνατος, αλλα με πολλα θεματα στην διατροφη. Μας εδωσε ρουχα που δ του κανουν κ ειναι μικρα στην μεγαλη μου, κ εκεινος ειναι 2χρ μεγαλυτερος

Ε ναι όταν είναι φυσιολογικό σε βάρος μια χαρά είναι, ιδιαίτερα όταν είναι μικρά η μητέρα νιώθει καλύτερα αν είναι φυσιολογικού βάρους παρά αν είναι αδύνατο! 

Απλά το λέω κ για τον εαυτό μου, όταν ήμουνα μικρή πάντα ήμουν πολύ αδύνατη οπότε τώρα είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρήθω σε λίγα κιλά από παιδάκια που ήταν πιο παχουλά κ από την εφηβεία προσπαθούν να αδυνατησουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν γονείς με παιδιά στο δημοτικό εδώ; Πώς είστε από κρούσματα; Ανησυχώ πάρα πολύ για αυτές τις ηλικίες που δεν μπορούν ακόμη να εμβολιαστούν τα παιδάκια. Δεν είχαμε φέτος κρούσματα, να χτυπήσω ξύλο, αλλά ποια είναι η εικόνα σε άλλα σχολεία; Στο Γυμνάσιο μας είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, αλλά ευτυχώς εκεί έχουμε την προστασία του εμβολίου.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Annitamik said:

Γίνονται πολύ περισσότερα τεστ από ότι σε άλλες περιόδους , οπότε αυξάνονται μοιραία και τα κρούσματα. Τα τεστ δε λένε τίποτα. Δυστυχώς , η μείωση των ΜΕΘ λέει πολλά. Ο λόγος που έρχονται λοιπόν τα μέτρα δεν είναι οι ανεμβολιαστοι που όπως αποδείχθηκε μεταδίδουν εξίσου τον ιό όπως και οι εμβολιασμενοι, αλλά οι χειρισμοί της κυβέρνησης που έβγαλε ένα μεγάλο ποσοστό του ιατρικού προσωπικού σε αναστολή, με μοιραίο αποτέλεσμα να υποβαθμιστεί και άλλο το ήδη πολύπαθο σύστημα υγείας. Αντί να δώσει ουσιαστικά κίνητρα στους ανεμβολιαστους , χρησιμοποιεί μέτρα τιμωρητικά που κανένα νόημα δε βγάζουν και υποτιμούν και τη νοημοσύνη μας. Να σημειώσω ότι τα λέω αυτά ούσα εμβολιασμενη, θα κάνω από τούς πρώτους την τρίτη δόση όποτε χρειαστεί γιατί εννοείται φοβάμαι τον ιό περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς δεν μπορώ άλλο αυτή την υποτίμηση της νοημοσύνης μας. Δηλαδή στα μέσα μαζικής μεταφοράς ο ιός δε μεταδίδεται; Μεταδίδεται στο κατάστημα του κυρ Λάκη;

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Στην Β. Ελλάδα πεθαίνει κόσμος τζάμπα γιατι δεν έχει γιατρούς και νοσηλευτες. Γιατί δεν φέρνουν τους γιατρούς σε αναστολή πίσω μήπως σωθεί κανενας άνθρωπος? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Στην Β. Ελλάδα πεθαίνει κόσμος τζάμπα γιατι δεν έχει γιατρούς και νοσηλευτες. Γιατί δεν φέρνουν τους γιατρούς σε αναστολή πίσω μήπως σωθεί κανενας άνθρωπος? 

Και πέρσι που δεν ήταν αυτοί σε αναστολή, γιατί πέθαιναν άνθρωποι; 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Έσπερος said:

Και πέρσι που δεν ήταν αυτοί σε αναστολή, γιατί πέθαιναν άνθρωποι; 

Τα ποσοστά είναι τραγικά χειρότερα φέτος, μάλλον δεν τα παρακολούθεις. Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε λιγότερους από τους μισους θανάτους και δεν είχαμε το εμβόλιο. Για φαντάσου να μην είχαμε και φέτος το εμβόλιο τι θα γινόταν. Αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η αμφιβολία σου. Λες ότι όλα καλά στα νοσοκομεία?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , maripoz είπε:

Τα ποσοστά είναι τραγικά χειρότερα φέτος, μάλλον δεν τα παρακολούθεις. Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε λιγότερους από τους μισους θανάτους και δεν είχαμε το εμβόλιο. Για φαντάσου να μην είχαμε και φέτος το εμβόλιο τι θα γινόταν. Αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η αμφιβολία σου. Λες ότι όλα καλά στα νοσοκομεία?

Όχι προφανώς. Αλλά όταν πεθαίνουν άνθρωποι που αν είχαν εμβολιαστεί θα ζούσαν, δεν είναι δυνατόν να το προσπερνάμε έτσι. Η τεράστια θνητότητα στις μεθ έχει σχέση κ με τις ελλείψεις προσωπικού φυσικά. Και πριν κ μετά τις αναστολές. Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέπουμε τα μεγάλα ποσοστά ανεμβολιαστων σε ηλικίες που κινδυνεύουν και θα έπρεπε να είχαν εμβολιαστεί, όπως έκαναν σε όλες οι χώρες της Δύσης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 minutes ago, Έσπερος said:

Όχι προφανώς. Αλλά όταν πεθαίνουν άνθρωποι που αν είχαν εμβολιαστεί θα ζούσαν, δεν είναι δυνατόν να το προσπερνάμε έτσι. Η τεράστια θνητότητα στις μεθ έχει σχέση κ με τις ελλείψεις προσωπικού φυσικά. Και πριν κ μετά τις αναστολές. Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέπουμε τα μεγάλα ποσοστά ανεμβολιαστων σε ηλικίες που κινδυνεύουν και θα έπρεπε να είχαν εμβολιαστεί, όπως έκαναν σε όλες οι χώρες της Δύσης. 

Άσχετο με αυτό που λεω για τους γιατρούς σε αναστολη. Δηλαδή επειδή έπρεπε να είχαν εμβολιαστει δεν πρέπει να υπάρχουν γιατροι? Σε ποιες χώρες της δυσης αναφέρεσαι? Είμαστε πολύ κοντά σε εμβολιασμους με τις περισσότερες. Οκ κάποιες είναι μπροστά 

14 minutes ago, maripoz said:

Άσχετο με αυτό που λεω για τους γιατρούς σε αναστολη. Δηλαδή επειδή έπρεπε να είχαν εμβολιαστει δεν πρέπει να υπάρχουν γιατροι? Σε ποιες χώρες της δυσης αναφέρεσαι? Είμαστε πολύ κοντά σε εμβολιασμους με τις περισσότερες. Πχ το Ισραήλ και οι ΗΠΑ είναι σαν και εμάς, η Γερμανία λίγο μπροστά. Οκ κάποιες είναι πολύ μπροστά αλλα όχι γενικώς "οι χώρες του δυτικού κόσμου "

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , maripoz είπε:

Άσχετο με αυτό που λεω για τους γιατρούς σε αναστολη. Δηλαδή επειδή έπρεπε να είχαν εμβολιαστει δεν πρέπει να υπάρχουν γιατροι? Σε ποιες χώρες της δυσης αναφέρεσαι? Είμαστε πολύ κοντά σε εμβολιασμους με τις περισσότερες. Οκ κάποιες είναι μπροστά 

 

Και γιατροί να υπήρχαν δεν είναι απαραίτητο ότι ολοι οι διασωληνωμενοι θα επιβίωναν. Το εμβόλιο θα τους προφυλάσσε σε μεγάλο βαθμό. η διασωληνωση δλδ δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται προτιμότερη εναλλακτική. 

 

Σε ποσοστά εμβολιασμού ηλικιωμένων ή μάλλον γενικα άνω των 60, που είναι το μεγάλο ποσοστό των διαδωληνωμενων, είμαστε πίσω από τις άλλες χώρες ήδη από το καλοκαίρι και η κατάσταση δεν βελτιώθηκε, στάσιμοι είμαστε εδώ και μήνες. Εκτός αν συγκρινόμαστε με τα βαλκανικά κράτη, για να νιώθουμε ότι πάμε καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz είπε:

Άσχετο με αυτό που λεω για τους γιατρούς σε αναστολη. Δηλαδή επειδή έπρεπε να είχαν εμβολιαστει δεν πρέπει να υπάρχουν γιατροι? Σε ποιες χώρες της δυσης αναφέρεσαι? Είμαστε πολύ κοντά σε εμβολιασμους με τις περισσότερες. Οκ κάποιες είναι μπροστά 

 

Με ποιες είμαστε κοντά. Τα παρακολουθώ πολυ στενά μέσω του vaccine tracker γιατί θέλω να πάω ταξίδι εξωτερικό τα Χριστούγεννα.

 

Η Γερμανία έχει κοντά 80% μερικώς εμβολιασμένους και 83% πλήρως.

Η Γαλλία κοντά 80% μερικώς εμβολιασμένους και 83% πλήρως.

Η Ιταλία κοντά 81% μερικώς εμβολιασμένους και 88% πλήρως

 

Αντίστοιχα ποσοστά το Βέλγιο, η Νορβηγία, η Φινλανδία, υψηλότερα η Δανία, η Πορτογαλία και η Ισπανία.

 

Είμαστε κοντά - αλλά πιο κάτω - από την Κύπρο, την Αυστρία, την Ουγγαρία, την Λιθουανία, την Λετονία αλλά ΟΚ περνάμε την Βουλγαρία, την Ρουμανία, τη Σλοβακία και την Κροατία, συγχαρητήριά μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CutiePies είπε:

Υπάρχουν γονείς με παιδιά στο δημοτικό εδώ; Πώς είστε από κρούσματα; Ανησυχώ πάρα πολύ για αυτές τις ηλικίες που δεν μπορούν ακόμη να εμβολιαστούν τα παιδάκια. Δεν είχαμε φέτος κρούσματα, να χτυπήσω ξύλο, αλλά ποια είναι η εικόνα σε άλλα σχολεία; Στο Γυμνάσιο μας είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, αλλά ευτυχώς εκεί έχουμε την προστασία του εμβολίου.

δ τα λες καλα τα πραγματα εδω

φαντασου ειμαι β.ελλαδα σε περιοχη ακομη πορτοκαλι

πρωτο κρουσμα στο τμημα της κορης μου την τεταρτη μετα τον αγιασμο:shock:.συνολο απο τα 12παιδια κολλησαν τα 5.μεσα κ η κορη μου.ευτυχως οσα παιδακια ξερω το περασαν ελαφρα,λιγο πιο βαρια κτ ανηψια μου λιγο πιο μεγαλα,κ δ ξερω αν παιζει ρολο οτι εχουν κ κιλα παραπανω αρκετα

γενικα ακουγονται αρκετα κρουσματα σε παιδια απο γυμνασιο κ πανω,αλλα δ κλεινουν τμηματα

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η Βουλή με το ένα κρουσμα που βρέθηκε, προχτές, διέκοψε τις εργασίες γις απολύμανση. Αχρηστη φυσικά η απολυμανση, αλλά είναι φοβερή η σημειολογία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Deena said:

Με ποιες είμαστε κοντά. Τα παρακολουθώ πολυ στενά μέσω του vaccine tracker γιατί θέλω να πάω ταξίδι εξωτερικό τα Χριστούγεννα.

 

Η Γερμανία έχει κοντά 80% μερικώς εμβολιασμένους και 83% πλήρως.

Η Γαλλία κοντά 80% μερικώς εμβολιασμένους και 83% πλήρως.

Η Ιταλία κοντά 81% μερικώς εμβολιασμένους και 88% πλήρως

 

Αντίστοιχα ποσοστά το Βέλγιο, η Νορβηγία, η Φινλανδία, υψηλότερα η Δανία, η Πορτογαλία και η Ισπανία.

 

Είμαστε κοντά - αλλά πιο κάτω - από την Κύπρο, την Αυστρία, την Ουγγαρία, την Λιθουανία, την Λετονία αλλά ΟΚ περνάμε την Βουλγαρία, την Ρουμανία, τη Σλοβακία και την Κροατία, συγχαρητήριά μας!!!!

Δεν είναι σωστοί οι αριθμοί που λες. Η Γερμανία πχ έχει 66%. Η Ελλάδα 60 άρα δεν απεχουμε και τόσο πολύ. Ακριβώς στα ίδια με εμάς είναι και το Ισραήλ και οι ΗΠΑ. Η Γαλλία 68%, το ΗΒ επίσης, η Αυστραλία 65%. Βέλγιο Πορτογαλία και άλλες είναι πιο μπροστά αλλά δεν είμαστε και τόσο πίσω με πολλές μεγάλες δυτικές αυτό λέω. Πχ το Ισραήλ και το ΗΒ άνοιξαν πλήρως το καλοκαίρι με ποσοστά χειρότερα ή ίδια από τα δικά μας. Και όταν λέω πλήρως αυτή τη στιγμή στο ΗΒ δεν υπάρχει κανένα μέτρο σχεδόν δεν φοράνε πουθενά καν μάσκες ούτε μέσα ούτε εξω.  

Η πηγή για τα παραπάνω ποσοστά είναι ourworldindata.org

1 hour ago, Έσπερος said:

Ενώ η Βουλή με το ένα κρουσμα που βρέθηκε, προχτές, διέκοψε τις εργασίες γις απολύμανση. Αχρηστη φυσικά η απολυμανση, αλλά είναι φοβερή η σημειολογία. 

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού το κρούσμα είναι εμβολιασμενος γιατί έκλεισε? Δλδ οι κοινοι θνητοι εμβολιασμενοι δεν μεταδίδουν οι βουλευτές μεταδίδουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , maripoz είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού το κρούσμα είναι εμβολιασμενος γιατί έκλεισε? Δλδ οι κοινοι θνητοι εμβολιασμενοι δεν μεταδίδουν οι βουλευτές μεταδίδουν?

και είναι κ το 95% των βουλευτών εμβολιασμενο όπως έχουν πει, ή κ παραπάνω. και έχουν καθορισμένες θέσεις και ο ομιλητής πλεξιγκλάς και είναι κ μεγάλοι άνθρωποι άρα φοράνε σωστά την (ΚΝ95) μάσκα τους και δεν φαντάζομαι να υπήρχε και κανένας συνωστισμός μέσα…. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Έσπερος said:

και είναι κ το 95% των βουλευτών εμβολιασμενο όπως έχουν πει, ή κ παραπάνω. και έχουν καθορισμένες θέσεις και ο ομιλητής πλεξιγκλάς και είναι κ μεγάλοι άνθρωποι άρα φοράνε σωστά την (ΚΝ95) μάσκα τους και δεν φαντάζομαι να υπήρχε και κανένας συνωστισμός μέσα…. 

Όλοι είναι εμβολιασμενοι νομίζω, ίσως κάποιοι από το κόμμα βελοπουλου να μην είναι αλλά δεν είμαι και σίγουρη, πάντως είναι πάνω από 95% 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν είναι σωστοί οι αριθμοί που λες. Η Γερμανία πχ έχει 66%. Η Ελλάδα 60 άρα δεν απεχουμε και τόσο πολύ. Ακριβώς στα ίδια με εμάς είναι και το Ισραήλ και οι ΗΠΑ. Η Γαλλία 68%, το ΗΒ επίσης, η Αυστραλία 65%.

Στο vaccinetracker επι του ενηλίκου πληθυσμού η Ελλάδα είναι στο 72% ενώ πάνω μας: Αυστρία, Βέλγιο, Δανία, Ιρλανδία, Ιρλανδία, Γαλλία, Ιταλία, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Πορτογαλία, Ισπανία, αρκετές απ αυτές που ποσοστά κοντά στο 90% κ κάποιες και παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν είναι σωστοί οι αριθμοί που λες. Η Γερμανία πχ έχει 66%. Η Ελλάδα 60 άρα δεν απεχουμε και τόσο πολύ. Ακριβώς στα ίδια με εμάς είναι και το Ισραήλ και οι ΗΠΑ. Η Γαλλία 68%, το ΗΒ επίσης, η Αυστραλία 65%. Βέλγιο Πορτογαλία και άλλες είναι πιο μπροστά αλλά δεν είμαστε και τόσο πίσω με πολλές μεγάλες δυτικές αυτό λέω. Πχ το Ισραήλ και το ΗΒ άνοιξαν πλήρως το καλοκαίρι με ποσοστά χειρότερα ή ίδια από τα δικά μας. Και όταν λέω πλήρως αυτή τη στιγμή στο ΗΒ δεν υπάρχει κανένα μέτρο σχεδόν δεν φοράνε πουθενά καν μάσκες ούτε μέσα ούτε εξω.  

Η πηγή για τα παραπάνω ποσοστά είναι ourworldindata.org

Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού το κρούσμα είναι εμβολιασμενος γιατί έκλεισε? Δλδ οι κοινοι θνητοι εμβολιασμενοι δεν μεταδίδουν οι βουλευτές μεταδίδουν?

 

Παράλειψή μου να διευκρινίσω ότι τα ποσοστά που ανέφερα αφορούν τους πολίτες 18+.

 

Στο σύνολο πληθυσμού δεν το έχω κοιτάξει.

 

Και πάλι δεν ξέρω πώς κάποιος θεωρεί μια διαφορά της τάξης του 10%-15% κοντινή (κάπου εκεί δεν πρέπει να είμαστε πχ σε σχέση με την Ισπανία ή την Πορτογαλία?).

 

Στην Γερμανία φυσικά έχουν καταπληκτικό σύστημα υγείας, ποιος μπορεί να αμφισβητήσει ότι για αυτό τον λόγο δεν έχουν πνιγεί στους νεκρούς παρόλο που θα μπορούσαν να έχουν εμβολιαστεί σε μεγαλύτερο ποσοστό?

 

Θα περίμενε βέβαια κανείς όταν ξέρεις ότι η χώρα που ζεις δεν μπορεί να σε προστατέψει όπως θα έπρεπε, να κοιτούσες να προστατέψεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου. Αυτο φυσικά δεν αναιρεί τις υποχρεώσεις του κράτους, αλλά όλοι έχουν τις ευθύνες τους και για τους αυξανόμενους θανάτους και για το κλείσιμο που πιθανόν να έρθει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Deena said:

 

Παράλειψή μου να διευκρινίσω ότι τα ποσοστά που ανέφερα αφορούν τους πολίτες 18+.

 

Στο σύνολο πληθυσμού δεν το έχω κοιτάξει.

 

Και πάλι δεν ξέρω πώς κάποιος θεωρεί μια διαφορά της τάξης του 10%-15% κοντινή (κάπου εκεί δεν πρέπει να είμαστε πχ σε σχέση με την Ισπανία ή την Πορτογαλία

 

 

Διευκρίνισα επακριβως σε δύο μάλιστα ποστς ότι θεωρώ αρκετά κοντινή την διαφορά της τάξεως 0%(sic), 5%, 6% αντε οριακά και 8%. Δεν κερδίζεις κάτι ούτε εσύ ούτε η συζήτηση με το να στρεβλωνεις τα γραφόμενα μου.

37 minutes ago, Έσπερος said:

Στο vaccinetracker επι του ενηλίκου πληθυσμού η Ελλάδα είναι στο 72% ενώ πάνω μας: Αυστρία, Βέλγιο, Δανία, Ιρλανδία, Ιρλανδία, Γαλλία, Ιταλία, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Πορτογαλία, Ισπανία, αρκετές απ αυτές που ποσοστά κοντά στο 90% κ κάποιες και παραπάνω. 

Επί συνόλου πληθυσμου είναι τα δεδομένα που παρεθεσα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , maripoz είπε:

Διευκρίνισα επακριβως σε δύο μάλιστα ποστς ότι θεωρώ αρκετά κοντινή την διαφορά της τάξεως 0%(sic), 5%, 6% αντε οριακά και 8%. Δεν κερδίζεις κάτι ούτε εσύ ούτε η συζήτηση με το να στρεβλωνεις τα γραφόμενα μου.

 

Ουάου….εντάξει, καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Έσπερος said:

Στο vaccinetracker επι του ενηλίκου πληθυσμού η Ελλάδα είναι στο 72% ενώ πάνω μας: Αυστρία, Βέλγιο, Δανία, Ιρλανδία, Ιρλανδία, Γαλλία, Ιταλία, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Πορτογαλία, Ισπανία, αρκετές απ αυτές που ποσοστά κοντά στο 90% κ κάποιες και παραπάνω. 

 

Mε βάλατε σε περιέργεια. Επί του συνόλου του πληθυσμού, είματε κάτω από το 60%. Δυστυχώς πολύ απογοητευτικά τα νούμερα. Πω πω , πραγμαιτκά τρομακτικά !

Kαι βλέπω η χώρα μας είναι πλέον κόκκινη και όχι πορτοκαλί :( 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , maripoz είπε:

Επί συνόλου πληθυσμου είναι τα δεδομένα που παρεθεσα.

Είδα κ το ποσοστό μας στους κάτω των 18 συγκριτικά. Η διαφορα μας εξακολουθεί να είναι σχεδον 10 μονάδες. Άρα κ το άθροισμα στο ίδιο αποτέλεσμα οδηγεί. Δεν καταλαβαίνω πώς το θεωρείς αμελητέα διαφορα. Στην ΕΕ πήραμε ίδιες δόσεις στον ίδιο χρόνο. Μιλάμε για χώρες υποτίθεται με κοινό ή παρεμφερές πολιτισμικό υπόβαθρο, δεν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα για να λέμε ότι 5-10 μονάδες είναι αμελητέα διαφορα. Να μην σχολιάσουμε κ το υψηλότατα ποσοστά εμβολιασμού σε χώρες με λιγότερους νεκρούς κ λιγότερα περιοριστικά μέτρα από εμάς πχ Δανία, Νορβηγία, που ο κόσμος δεν έζησε ούτε τον τρόμο ούτε τη στέρηση ελευθερίας άρα είχε λιγότερη ψυχολογική πίεση κι όμως το έκανε. Κάτι φταίει με τη στάση των Ελλήνων απέναντι στο εμβόλιο. Τεράστιο έλλειμμα κριτικησ σκέψης και γενικής  παιδείας, θρησκοληψία  και κάκιστης ποιότητας ενημέρωση. ακόμα κ η αντιπολίτευση χαϊδεύει τα αιτία των ανεμβολιαστων. και δεν μπορεί να είναι σοβαρή δικαιολογία ότι καποιοσ κάνει κάτι επικίνδυνο για τον εαυτό του μ το περιβάλλον του, επειδή δεν εμπιστεύεται την κυβέρνηση κ τις αντιφάσεις της. Αυτό είναι παιδική σκέψη. Εκτός αν θεωρήσουμε ότι  ειμαστε τόσο ψαγμένος λαός που δεν ακολουθεί σαν πρόβατο όπως οι ξενερωτοι Ευρωπαιοο…

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CutiePies είπε:

Υπάρχουν γονείς με παιδιά στο δημοτικό εδώ; Πώς είστε από κρούσματα; Ανησυχώ πάρα πολύ για αυτές τις ηλικίες που δεν μπορούν ακόμη να εμβολιαστούν τα παιδάκια. Δεν είχαμε φέτος κρούσματα, να χτυπήσω ξύλο, αλλά ποια είναι η εικόνα σε άλλα σχολεία; Στο Γυμνάσιο μας είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα, αλλά ευτυχώς εκεί έχουμε την προστασία του εμβολίου.

Εμας πάντως ακόμα δεν έχει ακουστεί κρουσμα στο δημοτικό των παιδιών μου. 

Κ από αλλά 2 ακόμα σχολεία της περιοχής μας που ξέρω, δεν έχει ακουστεί κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...