Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

22 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Και κάτι άλλο.ιθυμαστε τι σας ελεγα το καλοκαίρι?τιμωρία μπήκαμε οι εμβολιασμενοι.πηραμε να κλείσουμε τραπέζι σε γνωστό εστιατόριο που πηγαίνουμε κ μας βάζουν με το ζόρι μέσα για να μείνουν οι ανεμβολιαστοι έξω. Πηγαίνουν δηλ αυτοί στα ωραία.γιατι να χάσουν τη βολή τους κ να εμβολιαστούν τώρα?

Δεν νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα. Θα τους έβριζα και δεν θα πήγαινα. Εγώ όπου έχω πάει για φαγητό, έξω έχω κάτσει. Όσο πάει με τον καιρό, έξω θα κάθομαι. Ελπίζω να μην δεχτήκατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 15 λεπτά , annoulen είπε:

 

αμαν ! την πατήσαμε ! 

κατ' αρχάς εγώ, αν και εμβολιασμένη, δεν θα μπω σε εσωτερικό χώρο για να φάω. δεν ξέρω για πόσα χρόνια, πάντως φέτος σίγουρα όχι. 

 

δεν φοβάστε να είστε τόση ώρα χωρίς μάσκα σε χώρο εσωτερικό που είναι και οι άλλοι χωρίς μάσκα τόσην ώρα ? ή είμαι υπερβολική ? 

 

Κοίτα, ήταν Αύγουστος στην Αθήνα, αργά το μεσημέρι, με πραγματικά ελάχιστο κόσμο.  Ήταν εξαιρετικά επιμελείς με τον έλεγχο των πιστοποιητικών και το self-test του παιδιού.

Σε ένα τεράστιο μαγαζί άντε να ήταν άλλες 2 οικογένειες. Ειλικρινά, πιο άνετα ένιωσα εκεί παρά σε ταβέρνα σε εξωτερικό χώρο στη Χαλκιδική που γινόταν λαϊκό προσκύνημα και τα καθίσματα ήταν πλάτη πλάτη κολλητά ή στη πλατεία που παίζουν τα παιδιά και οι γονείς κάθονται δίπλα δίπλα χωρίς μάσκα.

 

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Παρεμπιπτοντως, περιπου σχετικη με αυτο η απορια μου: αν καποιος ανεμβολιαστος θελει τουαλετα, δεν θα πηγαινει; Το σκεφτομαι μερες!

 

Βάζει μάσκα και πηγαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα. Θα τους έβριζα και δεν θα πήγαινα. Εγώ όπου έχω πάει για φαγητό, έξω έχω κάτσει. Όσο πάει με τον καιρό, έξω θα κάθομαι. Ελπίζω να μην δεχτήκατε.

Όπου έχω πάει μέχρι τώρα είναι μόνο έξω.

Νομίζω ότι το έχουν το δικαίωμα ομως.δυστυχως.

Τους πήρα κι εγώ τηλ.δεν ήταν έτσι ακριβώς.ηταν καινούργια η υπάλληλος κ δεν ήξερε.εχουν κλεισμένα όλα τα εξωτερικά τραπέζια κ για να κάτσεις μέσα πρέπει οπωσδήποτε να είσαι εμβολιασμενος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Όπου έχω πάει μέχρι τώρα είναι μόνο έξω.

Νομίζω ότι το έχουν το δικαίωμα ομως.δυστυχως.

 

Όχι βέβαια, φυσικά και δεν έχουν το δικαίωμα! Όπου θέλεις εσύ κάθεσαι από τι στιγμή που είσαι εμβολιασμένη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , vtgian είπε:

 

Όχι βέβαια, φυσικά και δεν έχουν το δικαίωμα! Όπου θέλεις εσύ κάθεσαι από τι στιγμή που είσαι εμβολιασμένη. 

Δηλαδή αν στο τραπέζι κάθονται και εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι, που θα τους βάλουν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , irin είπε:

Δηλαδή αν στο τραπέζι κάθονται και εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι, που θα τους βάλουν??

 

Αποκλειστικά σε εξωτερικό χώρο, εννοείται!

Για αυτό και ο εσωτερικός χώρος λέγεται αμιγής, ενώ ο εξωτερικός μεικτός.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Κοίτα, ήταν Αύγουστος στην Αθήνα, αργά το μεσημέρι, με πραγματικά ελάχιστο κόσμο.  Ήταν εξαιρετικά επιμελείς με τον έλεγχο των πιστοποιητικών και το self-test του παιδιού.

Σε ένα τεράστιο μαγαζί άντε να ήταν άλλες 2 οικογένειες. Ειλικρινά, πιο άνετα ένιωσα εκεί παρά σε ταβέρνα σε εξωτερικό χώρο στη Χαλκιδική που γινόταν λαϊκό προσκύνημα και τα καθίσματα ήταν πλάτη πλάτη κολλητά ή στη πλατεία που παίζουν τα παιδιά και οι γονείς κάθονται δίπλα δίπλα χωρίς μάσκα.

Πάνω σε αυτό θέλω να πω κι εγώ 2 περιστατικά.

1ο) Αύγουστος (άδεια η Αθήνα), πρωί, σε mall των Αθηνών. Καθίσαμε για καφέ εντός (έξω και να θες, από την τσιγαρίλα δεν μπορείς να σταθείς...), ελάχιστος κόσμος. 3 ενήλικες εμβολιασμένοι (και 3 παιδιά κάτω των 12 δεν μας ζήτησαν για τα παιδιά να επιδείξουμε κάτι). Μας τσέκαραν τα πιστοποιητικά. Κάτσαμε ήπιαμε τον καφέ μας ήρεμα. Αποστάσεις φουλ. Τα παιδιά είχαν χώρο, μεγάλο τραπέζι να ζωγραφίσουν-να παίξουν επιτραπέζια, να σηκωθούν να περπατήσουν να κάνουν καμιά τρεχάλα λίγο πιο πέρα. Τώρα για το σύστημα εξαερισμού στα mall που κάπου έτυχε να ακούσω επιφυλάξεις... εντάξει παιδιά, εμείς σαν οικογένεια δεν εντασσόμαστε σε αυτό το level πρόληψης.

2ο) Επίσης Αύγουστος, επίσης άδεια η Αθήνα, επίσης πρωί. Σε glamorous καφέ της Αθηναϊκής ριβιέρας (τρομάάάρα μας...), καθίσαμε εντός αλλά επειδή οι τζαμαρίες ήταν ανοιχτές-συρρόμενες θεωρούνταν "εκτός" μάλλον. Ούτε λόγος για τσεκ πιστοποιητικών. Αποστάσεις, οι κλασικές καφετέριας που όσο να'ναι ο δίπλα που φταρνίζεται άνευ μαντηλιού/αγκώνα, σε καταβρέχει και λίγο (ω ναι, συνέβη...). Τα παιδιά πλην του τραπεζιού μας δεν είχαν χώρο να κινηθούν. Κόσμος. Γέμισε το μαγαζί γιατί μπορεί η Αθήνα να ήταν άδεια, αλλά το glamorous καφέ δίπλα στο glamorous resort έχει κόσμο ντόπιους-τουρίστες... επίσης glamorous (και οι κούκοι εμείς).

 

Οπότε τελικά κι εγώ θα έλεγα πως το όλα είναι σχετικά, ταιριάζει και σε αυτήν την περίσταση, των υπηρεσιών εστίασης.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως κατά την διάρκεια των διακοπών δεν μου έγινε πουθενά έλεγχος , καλά καλά δεν κοίταξαν το πιστοποιητικό στο πλοίο , ότι να ναι έλεγχος.

Όταν θα πιάσουν τα κρύα να δω τι έλεγχος θα γίνεται σε καφέ και εστιατόρια, που ο κόσμος αναγκαστικά θα πρέπει να κάθεται μέσα.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σε εμένα πάντως κατά την διάρκεια των διακοπών δεν μου έγινε πουθενά έλεγχος , καλά καλά δεν κοίταξαν το πιστοποιητικό στο πλοίο , ότι να ναι έλεγχος.ε

Όταν θα πιάσουν τα κρύα να δω τι έλεγχος θα γίνεται σε καφέ και εστιατόρια, που ο κόσμος αναγκαστικά θα πρέπει να κάθεται μέσα.

 

Εγώ νομίζω ότι ίσως κ να μας ειπαν επίτηδες ότι είναι όλα κλεισμενα για να κρατήσουν καραντίνα α για τους ανεμβολιαστους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ νομίζω ότι ίσως κ να μας ειπαν επίτηδες ότι είναι όλα κλεισμενα για να κρατήσουν καραντίνα α για τους ανεμβολιαστους.

πολύ πιθανό σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vtgian είπε:

 

Αποκλειστικά σε εξωτερικό χώρο, εννοείται!

Για αυτό και ο εσωτερικός χώρος λέγεται αμιγής, ενώ ο εξωτερικός μεικτός.

Nαι,το ειπα χαριτολογωντας επειδη ειπαν οι εμβολιασμενοι μονο μεσα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Παρεμπιπτοντως, περιπου σχετικη με αυτο η απορια μου: αν καποιος ανεμβολιαστος θελει τουαλετα, δεν θα πηγαινει; Το σκεφτομαι μερες!

 

Εντωμεταξυ σε δυο καφετεριες που πηγα μες στη βδομαδα για καφε στο χερι, ενω ειχαν χαρτι οτι πρεπει να δειξεις πιστοποιητικο εμβολιασμου, δεν μου το ζητησαν.

μπαινεις κανονικα για τουαλετα:blink:

απο οτι διαβασα 10μερες καραντινα τουλ αν βρεθει θετικος μαθητης.3μερες χωρις πυρετο κ μετα γυριζει,χωρις βεβαιωση.με ραπιντ

ο διπλα,ο μπροστα κ ο πισω δ μπαινουν καραντινα,αλλα κανουν καθημερινα σελφ

τα ραπιντ δωρεαν για μαθητες οταν απαιτειται

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 5:19 ΜΜ, vicky86 είπε:

μπαινεις κανονικα για τουαλετα:blink:

απο οτι διαβασα 10μερες καραντινα τουλ αν βρεθει θετικος μαθητης.3μερες χωρις πυρετο κ μετα γυριζει,χωρις βεβαιωση.με ραπιντ

ο διπλα,ο μπροστα κ ο πισω δ μπαινουν καραντινα,αλλα κανουν καθημερινα σελφ

τα ραπιντ δωρεαν για μαθητες οταν απαιτειται

Χτες στο εστιατόριο στην τουαλέτα πάντως ήταν μια μαμα με το μωρό χωρίς μάσκα.

Δεν χαμπαριαζουν.Κ στο κολυμβητηριο στα αποδυτήρια ήταν μια μαμα χωρίς μάσκα κ της είπα να την φορέσει.με στραβοκοιταξε.

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2021 at 5:19 ΜΜ, vicky86 είπε:

μπαινεις κανονικα για τουαλετα:blink:

απο οτι διαβασα 10μερες καραντινα τουλ αν βρεθει θετικος μαθητης.3μερες χωρις πυρετο κ μετα γυριζει,χωρις βεβαιωση.με ραπιντ

ο διπλα,ο μπροστα κ ο πισω δ μπαινουν καραντινα,αλλα κανουν καθημερινα σελφ

τα ραπιντ δωρεαν για μαθητες οταν απαιτειται

Ναι, αλλά έτσι όπως το λενε θα πληρώνεις τα έξτρα σελφ αν είσαι διπλανός/πισινός/μπροστινός. Άντε να δούμε τι θα γίνει και φέτος.. 

 

Κι ένα καλό που διαβασα: - πώς λέγεται η περίοδος ανάμεσα σε δυο τουριστικές σεζόν;-  λοκνταουν… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Χτες στο εστιατόριο στην τουαλέτα πάντως ήταν μια μαμα με το μωρό χωρίς μάσκα.

Δεν χαμπαριαζουν.Κ στο κολυμβητηριο στα αποδυτήρια ήταν μια μαμα χωρίς μάσκα κ της είπα να την φορέσει.με στραβοκοιταξε.

 

Καλα κι εγώ εχω ξεχαστει κι εχω παει σε τουαλετα χωρις μασκα, ενω φοβαμαι. Και αν απλα την εχεις ξεχασει στο τραπεζι γυρνας και την παιρνεις, αν ομως δεν εχεις παρει καθολου απο το σπιτι, υπολογιζοντας οτι θα πας μονο σε εστιαση κ θα κατσεις εξω, και ξεχνωντας το ενδεχομενο τουαλετας, αναγκαστικα πας χωρις...

 

Το κουφο ειναι που θα μπαινουν για τουαλετα οι ανεμβολιαστοι. Τοτε τι νοημα εχει που θα καθονται εξω; Προφανως δεν λεω να μην πανε τουαλετα, απλα εφοσον μπαινουν για τουαλετα μου φαινεται οτι δεν εχει νοημα που καθονται εξω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Καλα κι εγώ εχω ξεχαστει κι εχω παει σε τουαλετα χωρις μασκα, ενω φοβαμαι. Και αν απλα την εχεις ξεχασει στο τραπεζι γυρνας και την παιρνεις, αν ομως δεν εχεις παρει καθολου απο το σπιτι, υπολογιζοντας οτι θα πας μονο σε εστιαση κ θα κατσεις εξω, και ξεχνωντας το ενδεχομενο τουαλετας, αναγκαστικα πας χωρις...

Ήταν από βάπτιση οπότε φαντάζομαι.αο θα ειχαν

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 1:44 PM, Έσπερος said:

Τα ραπιντ σε περίπτωση κρούσματος αφού τα επιβάλλουν, ελπίζω ότι θα είναι δωρεάν. δεν γίνεται αλλιώς, είναι για σχολείο, δεν είναι κάτι προαιρετικό. 

Σωστή σκέψη, αλλά μου γεννιέται η απορία: το κράτος πως μπορεί να ξέρει ποιος είναι ο μπροστινός ο δίπλα κ ο πίσω του κρούσματος ώστε να παραχωρήσει το δωρεάν ραπίντ; Ή ακόμα κι αν κάνει όλο το τμήμα πως ξέρει ότι πχ τα τάδε παιδιά πάνε στο Γ1 που έχει κρούσμα ώστε κ πάλι να δικαιολογήθουν τα δωρεάν ραπίντ για τα συγκεκριμένα παιδιά; Ή θα υπάρχει εκπαιδευτικός για αυτή τη δουλειά να στέλνει στον ΕΟΠΥΥ ή εοδυ ή δεν ξέρω που τα ΑΜΚΑ των στενών επαφών του κρούσματος;!

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τοτε τι νοημα εχει που θα καθονται εξω;

Τι νόημα έχει να φοράνε τα παιδιά μάσκα μεσα και έξω στην τάξη αλλά να την βγάζουν για να φάνε, στους ίδιους χώρους που πριν επαιζαν?

 

Τι νόημα έχει να κάνει τεστ μόνο ο διπλανός σου στο θρανίο όταν στο διάλειμμα μιλάς με όλο το σχολείο? 

 

Τι νόημα ειχε να φοράς μάσκα μόνο σου στα λαγκάδια?

 

Τι νόημα έχει να κλείνονται σε εσωτερικό χωρο οι εμβολιασμενοι?  

 

Δεν περιμένω απάντηση, απλά μου γεννιούνται κι άλλα ρητορικά ερωτήματα! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Σωστή σκέψη, αλλά μου γεννιέται η απορία: το κράτος πως μπορεί να ξέρει ποιος είναι ο μπροστινός ο δίπλα κ ο πίσω του κρούσματος ώστε να παραχωρήσει το δωρεάν ραπίντ; Ή ακόμα κι αν κάνει όλο το τμήμα πως ξέρει ότι πχ τα τάδε παιδιά πάνε στο Γ1 που έχει κρούσμα ώστε κ πάλι να δικαιολογήθουν τα δωρεάν ραπίντ για τα συγκεκριμένα παιδιά; Ή θα υπάρχει εκπαιδευτικός για αυτή τη δουλειά να στέλνει στον ΕΟΠΥΥ ή εοδυ ή δεν ξέρω που τα ΑΜΚΑ των στενών επαφών του κρούσματος;!

 

 

.

τα ραπιντ για τους μαθητες είναι έτσι κι αλλιώς δωρεάν. τα σελφ όμως που δικαιούνται είναι τα δυο την εβδομάδα, αυτά τα έξτρα αν είσαι επαφή, όπως λες δεν υπάρχει τρόπος να ξέρει κανεις ότι είσαι, άρα λογικά θα πληρώνονται, άρα πολλοί δεν θα τα κάνουν…. το σχολείο στελνει δελτίο ιχνηλατισης με αυτές τις πληροφορίες, όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει δυνατότητα διασταύρωσης με το σύστημα διάθεσης (δυνατότητα σε ανθρώπινο δυναμικό εννοώ). 

5 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Το κουφο ειναι που θα μπαινουν για τουαλετα οι ανεμβολιαστοι. Τοτε τι νοημα εχει που θα καθονται εξω; Προφανως δεν λεω να μην πανε τουαλετα, απλα εφοσον μπαινουν για τουαλετα μου φαινεται οτι δεν εχει νοημα που καθονται εξω.

δεν είναι το ίδιο. στην τουαλέτα πας πέντε λεπτά κ κανονικά φοράς μάσκα κ δεν μιλάς, δεν είναι δυνατόν να μεταδώσεις εύκολα (με εξαίρεση τον θο που φεύγει από κόπρανα κ ίσως με σταγονίδια που εκτοξεύονται από το καζανάκι μολύνει την ατμόσφαιρα της τουαλέτας κλπ, γι αυτό κ είναι επιτακτική η μάσκα). αλλά μιλάμε για σύντομη παραμονή σ αυτόν τον χώρο, καμία σχέση με το να τρως κ να πίνεις κ να μιλάς για ώρα. 

 

πρίν από 58 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι νόημα έχει να φοράνε τα παιδιά μάσκα μεσα και έξω στην τάξη αλλά να την βγάζουν για να φάνε, στους ίδιους χώρους που πριν επαιζαν?

αυτό ακριβώς. και χωρίς καθαριστή αέρα, γιατί αν υπήρχε συνεχής ανανέωση, κάτι θα γινόταν. αυτό με τη μάσκα σε όλους τους χώρους των σχολείων μου κάθεται στο λαιμό. γιατί ο καιρός στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας επιτρέπει, αν υπάρχουν χώροι, τα παιδιά να κάνουν πολύ μάθημα έξω με αποστάσεις χωρίς μάσκα, τα μικρά τουλάχιστον μέχρι δευτέρα τρίτη δημοτικού που είναι σε στάδιο προσαρμογής. και φυσικά να τρώνε έξω.  πού σκέψη για τετοια… 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Έσπερος said:

τα ραπιντ για τους μαθητες είναι έτσι κι αλλιώς δωρεάν

Χμμ..τι ακριβώς εννοείς; Ίσως δεν έχω ακούσει κι εγώ ειδήσεις αναλυτικά, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα δικαιολογούνται σελφ όχι εργαστηριακά ραπιντ, κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

νόημα έχει να κάνει τεστ μόνο ο διπλανός σου στο θρανίο όταν στο διάλειμμα μιλάς με όλο το σχολείο? 

υποτίθεται ότι γι αυτό γίνονται τα εκ περιτροπής διαλείμματα κ αν είναι εφικτό σε χωριστά σημεία κάθε τμήμα, ώστε η διασπορά να περιορίζεται στο τμήμα και στην κολλητή παρέα. σε κάποια σχολεία το πάλεψαν αυτό, σ εμάς δεν είχε νόημα. για να πάνε κυλικείο ή τουαλέτα διασχίζουν το μισό προαύλιο, προφανώς θα πιάσουν κουβέντα με κάποιον, δεν γίνεται να τρέχεις από πίσω να μάθεις αν έπιασαν κουβέντα απλώς ή αν είναι σε όλο το διάλειμμα κολλητα, και τέλος πάντων καποοα παιδιά έχουν κολλητούς σε άλλο τμήμα και είναι δύσκολο να τους απαγορεύεις την παρέα (να μην πω ότι όπου μετακινούνται με λεωφορεία υπάρχει ανάμιξη). Το σχολείο είναι χώρος που μέσα στην τάξη μπορούν όντως να τηρηθούν μέτρα, δλδ να φοράνε όλοι τη μάσκα υποτυπωδώς και αν είναι δυνατό αποστάσεις κ αερισμός του χώρου. Μέχρι εκεί όμως. Τα σχολεία στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν έχουν δυνατότητες απομόνωσης κ στεγανοποίησης για κάτι παραπάνω, ως ένα σημείο σε άλλες χώρες τα έχουν, αλλά γενικα δε νομίζω ότι πιστεύει κανεις πώς θα καταφέρεις να περιορίσεις τον ιό πρωτίστως στο σχολείο. στην κοινότητα πρέπει να περιοριστεί ώστε να μην αντανακλάται κ πολλαπλασιάζεται στο σχολείο. 

πρίν από 7 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Χμμ..τι ακριβώς εννοείς; Ίσως δεν έχω ακούσει κι εγώ ειδήσεις αναλυτικά, αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα δικαιολογούνται σελφ όχι εργαστηριακά ραπιντ, κάνω λάθος;

το διαβασα σήμερα στις ερωταπαντησεις που έβγαλαν. ο επανέλεγχος για επιβεβαίωση θετικού σελφ κ ο,τι άλλο ραπιντ χρειαστεί μαθητής, παρέχεται από συγκεκριμένα σημεία του εοδυ. δεν ξέρω ποσο βολικά είναι από θέμα αποστάσεων κλπ. αλλά για μαθητες προβλέπεται. για ενήλικες, ακόμα κ φοιτητές, δεν προβλέπεται, αν είναι ανεμβολιαστοι. 

Link to comment
Share on other sites

Το CDC σήμερα μόλις δημοσίευσε τα δεδομένα για τις παιδιατρικές νοσηλείες, απο το Coronavirus Disease 2019–Associated Hospitalization Surveillance Network (COVID-NET). 
Αυτή είναι μια βάση δεδομένων για τις νοσηλείες απο COVID-19 σε 99 κομητείες από 14 μεγάλες Πολιτείες των ΗΠΑ. 
Οι επιστήμονες συγκέντρωσαν και ανέλυσαν τα δεδομένα απο τις παιδιατρικές νοσηλειες απο 1η Μαρτίου 2020 εως 14 Αυγούστου 2021: 

- Ο σωρευτικος δεικτης παιδιατρικών νοσηλειων (cumulative) CΟVID-19 ήταν 49.7 ανά 100,000 παιδιά.
- Η συχνότητα νοσηλειών ήταν μεγαλύτερη στα παιδια ηλικίας 0–4 ετών (69.2 ανα 100,000 ) και σε εφηβους ηλικίας 12–17 (63.7 ανα 100,000)
- Η συχνότητα νοσηλείας ηταν η μικρότερη στα παιδιά ηλικίας 5–11 ετών  (24.0 ανά 100,000)
- Από τις συνολικες COVID-19 παιδιατρικες νοσηλείες το 26.5% ηταν σε ΜΕΘ και το 6.1% χρειάστηκε διασωλήνωση. 
 - 0.7% των παιδιών που χρειάστηκαν νοσηλεία απεβίωσαν. 
- Ο αριθμος νοσηλειων παιδιων με covid έχει αυξηθεί δραματικα τον τελευταιο μήνα. 
- Οι παιδιατρικες νοσηλειες απο covid εχουν πενταπλασιαστει τον Αυγουστο σε συγκριση με τον Ιούνιο.  
- Η μεγαλύτερη αύξηση ηταν για παιδιά ηλικίας 0–4 ετων με 10 φορές περισσότερες νοσηλείες covid τον Αύγουστο σε σχέση με τον Ιούνιο. 
- Η συχνότητα νοσηλείας των ανεμβολίαστων εφήβων ηλικίας 12-17 ετών ηταν 10 φορές μεγαλύτερη από αυτή των εμβολιασμένων εφήβων 12-17 ετών. 
- Το Δελτα στέλεχος δεν δείχνει να ειναι πιο νοσογονο ή θανατηφόρο για τα παιδιά σε σύγκριση με το Αλφα. Ειναι όμως διπλά πιο μεταδοτικό και αυτό οδηγεί σε πολύ περισσότερες νοσηλείες παιδιων. 
- Το τείχος ανοσίας απο εμβολιασμό των ενηλίκων λειτουργεί προστατευτικά για τα ανεμβολίαστα παιδιά στις Πολιτειες με υψηλό ποσοστό εμβολιασμού. 
- Οι παιδιατρικές νοσηλείες ειναι σημαντικά λιγότερες στις Πολιτειες με υψηλό ποσοστό εμβολιασμού ενηλίκων. Στις Πολιτείες όπου η εμβολιαστική κάλυψη του συνολικού πληθυσμού ήταν μικρότερη, ο αριθμός των επισκέψεων που έκαναν τα παιδιά και οι έφηβοι στα επείγοντα ήταν τριπλάσιος σε σύγκριση με τις υπόλοιπες και ο αριθμός των νοσηλειών παιδιών, ήταν σχεδόν τετραπλάσιος

  Η απόφασή σου ως ενήλικα να εμβολιαστείς ή όχι επηρρεάζει σημαντικά την υγεία των παιδιών.
*Link σε σχολιο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε, ο γιος μου έχει πιστοποιητικό νόσησης το οποίο λήγει Μάρτιο του 2022 , μπορεί να πηγαίνει σχολείο με αυτό ή θα πρέπει να κάνει τα τεστ?? Θα ρωτήσω σχολείο απλά είπα μήπως ξέρει καποια από εσάς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε, ο γιος μου έχει πιστοποιητικό νόσησης το οποίο λήγει Μάρτιο του 2022 , μπορεί να πηγαίνει σχολείο με αυτό ή θα πρέπει να κάνει τα τεστ?? Θα ρωτήσω σχολείο απλά είπα μήπως ξέρει καποια από εσάς.

Απ' ότι έχω καταλάβει όσοι μαθητές έχουν νοσήσει ή για μεγαλύτερα παιδιά έχουν κάνει το εμβόλιο δείχνουν το πιστοποιητικό χωρίς να υποβάλλονται σε τεστ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...