Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Πάντως αν κάποια γνωρίζει κάποιο άτομο που ενδιαφέρεται για φύλαξη δύο φορές την εβδομάδα, κατά προτίμηση Τετάρτη και Πέμπτη ή Πέμπτη και Παρασκευή , περίπου από τις 7 -730 ως 3, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα . Βρισκόμαστε βορειοδυτικη Αττική. Κατά προτίμηση  να έχει μια μικρή εμπειρία έστω ,με μωρά σε αυτήν την ηλικία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Sunshine8 said:

Δυστυχώς οικονομικα δεν μας παίρνει για νταντά. Εκτός αν λέγαμε ότι θα το κρατάει τρεις μέρες τη βδομάδα η γιαγιά και δυο πχ η νταντά . Αλλά είχα ψάξει κ στον πρώτο γιο μου κ κατέληξα τελικά σε βρεφονηπιακό δυσκολεύτηκα πολύ να βρω άτομο εμπιστοσύνης ( το οποίο κ να το βρεις θα πρέπει να το πληρώνεις αξιοπρεπώς για να γίνεται σωστή δουλειά). Η γιαγιά είναι η μόνη που έχουμε κ να το πάρει σερί ένα χρόνο έχοντας και το μεγάλο γιο Χριστούγεννα Πάσχα σε απεργίες κλπ κλπ πιστεύω θα είναι πράγματι πολύ κουραστικό για εκείνη, όσο και να με βολεύει εμένα!

Τότε βρεφονηπιακό, και η γιαγιά βοηθητική για όταν αρρωσταίνει, αργίες κτλ.

Αλλιώς, αν η γιαγιά συμφωνεί για 3 φορές τη βδομάδα (μπορεί να μην αντέχει ούτε αυτό), παίρνεις νταντά τις άλλες 2. Αν είναι για 8 περίπου ώρες, δεν θα σου έρθει πάνω από ένα 300άρι. Εγώ έδινα 600 για 8ώρο τετραήμερο (μια μέρα τον είχε η μαμά μου). Στο nannuka, μπορείς να βρεις κοπέλες με συστάσεις , να διαβάσεις κριτικές από άλλες μαμάδες που συνεργάστηκαν μαζί τους και να μιλήσεις και τηλεφωνικώς με τα κορίτσια εκεί για να σου προτείνουν και εκείνες.

12 minutes ago, vtgian said:

Υπάρχουν πάντως κοπέλες που τις βολεύει το 2-3 ημέρες την εβδομάδα από το συνεχές. Πχ ανιψιά μου φοιτήτρια βρεφονηπιοκόμος, θα προτιμούσε κάτι τέτοιο γιατί έτσι θα μπορούσε να το προσαρμόσει με τη σχολή, ενώ με το καθημερινό δεν είναι εύκολο. Σίγουρα όμως θέλει καλό ψάξιμο.

Δύσκολο.. εγώ που έψαχνα 4ήμερο, δεν ήθελαν γιατί έψαχναν 5ήμερο! Στο μεταξύ, οι περισσότερες έδιναν για πενθήμερο αυτά που έδινα εγώ για 4ήμερο, αλλά δεν έφτανε μέχρι εκεί το μυαλό..

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εισήγηση των ειδικών:

Όταν νοσήσει μαθητής ενός τμήματος, ο διπλανός του στο θρανίο τίθεται σε καραντίνα. Όσοι κάθονται στο μπροστά και στο πίσω θρανίο, τίθενται και αυτοί σε καραντίνα εφόσον δεν έκαναν σωστή χρήση μάσκας και είναι ανεμβολίαστοι. Από την καραντίνα επιστρέφουν μία εβδομάδα μετά με αρνητικό rapid test.

Οι υπόλοιποι μαθητές του τμήματος εφόσον είναι ανεμβολίαστοι θα κάνουν ένα rapid test, και εφόσον είναι αρνητικό θα ακολουθήσουν δύο self test μέσα στην εβδομάδα, και την έβδομη μέρα θα επαναλάβουν το rapid test.

 

Ξέρει κανείς εάν αυτά ισχύουν και για το Δημοτικό Σχολείο που είναι όλα τα παιδάκια ανεμβολίαστα ? 

 

Φαντάζομαι θα μας δώσουν και οδηγίες στο σχολείο, αλλά είπα να ρωτήσω για να προετοιμαστούμε να τρέχουμε για rapid,  εάν χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , annoulen είπε:

Σύμφωνα με την εισήγηση των ειδικών:

Όταν νοσήσει μαθητής ενός τμήματος, ο διπλανός του στο θρανίο τίθεται σε καραντίνα. Όσοι κάθονται στο μπροστά και στο πίσω θρανίο, τίθενται και αυτοί σε καραντίνα εφόσον δεν έκαναν σωστή χρήση μάσκας και είναι ανεμβολίαστοι. Από την καραντίνα επιστρέφουν μία εβδομάδα μετά με αρνητικό rapid test.

Οι υπόλοιποι μαθητές του τμήματος εφόσον είναι ανεμβολίαστοι θα κάνουν ένα rapid test, και εφόσον είναι αρνητικό θα ακολουθήσουν δύο self test μέσα στην εβδομάδα, και την έβδομη μέρα θα επαναλάβουν το rapid test.

 

Ξέρει κανείς εάν αυτά ισχύουν και για το Δημοτικό Σχολείο που είναι όλα τα παιδάκια ανεμβολίαστα ? 

 

Φαντάζομαι θα μας δώσουν και οδηγίες στο σχολείο, αλλά είπα να ρωτήσω για να προετοιμαστούμε να τρέχουμε για rapid,  εάν χρειαστεί. 

επίσημα ακόμα δεν έχει βγει πρωτοκολο. αλλά αυτό κυκλοφόρησε εδώ κ δυο τρεις μέρες. φαντάζομαι ότι θα ισχύει για όλα, ειδικά τα μικρα που το κλείσιμο δημιουργεί πόλων ειδών προβλήματα κ στα σπίτια… 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Yovanna said:

Δύσκολο.. εγώ που έψαχνα 4ήμερο, δεν ήθελαν γιατί έψαχναν 5ήμερο

Ναι αυτό το θεωρώ κι εγώ δύσκολο να βρεις για συγκεκριμένες ώρες ή μέρες, και αν βρεις, όταν εκείνη βρει full time θα σε "κρεμάσει"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τα ραπιντ που θα κάνουμε σε μικρά παιδιά (κάτω των 12 ) που δεν μπορούν ακόμα να εμβολιαστούν θα μας το πληρώνουν?? (καλό ε?)

 

εμ για αυτό ρωτάω μπας κ υπάρχει κάποια πληροφόρηση. 

άσε που μέσα στα αγγλικά, μπάσκετ, διάβασμα κλπ πρέπει να τρέχεις ΚΑΙ σε διαγνωστικό κέντρο για ράπιντ. Χαιρετίσματα. Ας ελπίσουμε να μην τύχει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τα ραπιντ που θα κάνουμε σε μικρά παιδιά (κάτω των 12 ) που δεν μπορούν ακόμα να εμβολιαστούν θα μας το πληρώνουν?? (καλό ε?)

παντως κ εγω αυτα εχω διαβασει οτι θα ισχυσουν

δ ξερω ποσες μερες θα ειναι η καραντινα

στο μπαλετο θα δειχνει την καρτα μαθητη που θα φαινεται το σελφ τεστ,κ μαλλον θα κανουν με μασκα

στο ποδοαφαιρο δ ρωτησα για τεστ για την επομενη βδομαδα κ μασκα

κανονικα θα πρεπει να ειναι δωρεαν τα ραπιντ.ξερω οτι θα γινεται δωρεαν αν εχεις συμπτωματα σε δημοσια δομη.απο αρχες τις χρονιας εχουμε στην πολη μου σε 2σημεια δωρεαν

κ απο οσο ξερω μετα απο θετικο σελφ μπορεις να κανεις δωρεαν

αλλα ειμαι κ σε μικρη πολη,δ ειναι κτ να απευθυνθεις σε δημοσια δομη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δύσκολο.. εγώ που έψαχνα 4ήμερο, δεν ήθελαν γιατί έψαχναν 5ήμερο! Στο μεταξύ, οι περισσότερες έδιναν για πενθήμερο αυτά που έδινα εγώ για 4ήμερο, αλλά δεν έφτανε μέχρι εκεί το μυαλό..

Τι να πω... Εμένα και η η ανιψιά μου και οι φίλες της ήδη δουλεύουν με αυτό το διακανονισμό. Άσε που τους βολεύει ειδικά τα μεσοβδόμαδα για να πηγαίνουν εκδρομούλες ή να ξενυχτάν σ/κ και να έχουν χαλαρή τη Δευτέρα.

 

 

πρίν από 23 λεπτά , kotsifikos είπε:

Τα ραπιντ που θα κάνουμε σε μικρά παιδιά (κάτω των 12 ) που δεν μπορούν ακόμα να εμβολιαστούν θα μας το πληρώνουν?? (καλό ε?)

Αυτό που κυκλοφορεί τις τελευταίες ημέρες αφορά όλες τις βαθμίδες. Ίσως σε στέλνουν στην κατα τόπους κινητή μονάδα.  Το σώσε θα γίνει σε λίγους μήνες. Θα πάρουν φωτιά οι τιμές στα βασικά και σε ενέργεια, θα είμαστε από ραπιντ σε ράπιντ, μια ομορφιά θα ζήσουμε και φέτος!

πρίν από 4 λεπτά , vicky86 είπε:

παντως κ εγω αυτα εχω διαβασει οτι θα ισχυσουν

δ ξερω ποσες μερες θα ειναι η καραντινα

στο μπαλετο θα δειχνει την καρτα μαθητη που θα φαινεται το σελφ τεστ,κ μαλλον θα κανουν με μασκα

στο ποδοαφαιρο δ ρωτησα για τεστ για την επομενη βδομαδα κ μασκα

κανονικα θα πρεπει να ειναι δωρεαν τα ραπιντ.ξερω οτι θα γινεται δωρεαν αν εχεις συμπτωματα σε δημοσια δομη.απο αρχες τις χρονιας εχουμε στην πολη μου σε 2σημεια δωρεαν

κ απο οσο ξερω μετα απο θετικο σελφ μπορεις να κανεις δωρεαν

αλλα ειμαι κ σε μικρη πολη,δ ειναι κτ να απευθυνθεις σε δημοσια δομη

 

Σοβαρά τώρα; θα τρέχουν τα παιδιά με μάσκα; Αφού η άθληση εξαιρείται!

Αν είναι έτσι, μας βλέπω και φέτος χωρίς δραστηριότητα :(

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vtgian said:

Τι να πω... Εμένα και η η ανιψιά μου και οι φίλες της ήδη δουλεύουν με αυτό το διακανονισμό. Άσε που τους βολεύει ειδικά τα μεσοβδόμαδα για να πηγαίνουν εκδρομούλες ή να ξενυχτάν σ/κ και να έχουν χαλαρή τη Δευτέρα

Ίσως, αν κάποια είναι φοιτήτρια και δεν έχει χρόνο ή κάποια θέλει να συμπληρώσει. Εγώ πάντως που απευθυνόμουν σε επαγγελματίες του είδους, ήθελαν όλες full time. Αυτό για το οποίο πετάνε την σκούφια τους, είναι οι αρπαχτές. Πάρτυ, φύλαξη ΣΚ, ή και κάποιες ωρίτσες σταθερές το απόγευμα, για να συμπληρώνουν εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

Τι να πω... Εμένα και η η ανιψιά μου και οι φίλες της ήδη δουλεύουν με αυτό το διακανονισμό. Άσε που τους βολεύει ειδικά τα μεσοβδόμαδα για να πηγαίνουν εκδρομούλες ή να ξενυχτάν σ/κ και να έχουν χαλαρή τη Δευτέρα.

 

 

Αυτό που κυκλοφορεί τις τελευταίες ημέρες αφορά όλες τις βαθμίδες. Ίσως σε στέλνουν στην κατα τόπους κινητή μονάδα.  Το σώσε θα γίνει σε λίγους μήνες. Θα πάρουν φωτιά οι τιμές στα βασικά και σε ενέργεια, θα είμαστε από ραπιντ σε ράπιντ, μια ομορφιά θα ζήσουμε και φέτος!

 

Σοβαρά τώρα; θα τρέχουν τα παιδιά με μάσκα; Αφού η άθληση εξαιρείται!

Αν είναι έτσι, μας βλέπω και φέτος χωρίς δραστηριότητα :(

 

στο μπαλετο δ ειναι κ τρεξιμο,αλλα σιγουρα δ ειναι ευκολο.κανει κ συγχρονο.ακομη κ οι μεγαλοι που εκαναν καλοκαιρι δυσανασχετουσαν με την μασκα.δυστυχως ειναι ολο τζαμαρια οι αιθουσες κ δ ανοιγει.αλλα το πετυχε ετσι κ περυσι τον μαη.οπως κ ο γιος εκανε ποδοσφαιρο με μασκα γτ ηταν μεσα σε "μπαλονι".θελουν τοσο πολυ να πανε  που δ τους χαλαει να πανε κ με μασκα

βεβαια περιμενουν κ τα νεα πρωτοκολλα,μακαρι να μην φορανε.στο μπαλετο ειναι τεραστιες οι αιθουσες,λιγα ατομα με μεγαλα κενα στην μπαρα.καμια φορα πλησιαζει μονο η κυρια για να βοηθησει κυριως στο συγχρονο που κανουν κατακορυφα κ τετοια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ξέρετε αν θα χρειάζεται σελφ τεστ και σε μικρότερα; Σκεφτόμουν να τον πήγαινα μουσικοκινητική φέτος, αλλά τώρα διστάζω...

δ εχω ακπυσει τπτ για πριν τα 4που ειναι υποχρεωτικη η εκπαιδευση.μαλλον δ θα χρειαζεται.αλλα εξαρταται κ με τι κανονες θα ανοιξουν οι χωροι αυτοι

πχ σε κλειστο παιδοτοπο ,αν διαβασα καλα,ο συνοδος μονο εμβολιασμενος η με νοσηση το τελευταιο εξαμηνο,κ το παιδι σελφ τεστ αν ειναι ανω των 5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι για κάποια δραστηριότητα για το μεγάλο που είναι πλέον πατημένα 4,5 και δεν έχει κάνει ποτέ κάτι. Ίσως κάποια πολεμική τέχνη ή κάτι παρεμφερές. Θεωρώ πως εκεί θα τηρούνται τα μέτρα,τα τμήματα είναι ολιγομελή και αν μην τι άλλο ο γονιός εκεί δεν θα στείλει ένα άρρωστο παιδί όπως στο σχολείο ή τον παιδικό που πολλοί κάνουν. Ακόμα και με σελφ τέστ, έτσι κι αλλιώς θα κάνει κ για το σχολείο. Πιο πολύ με απασχολεί να βρω κάτι να του αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ξέρετε αν θα χρειάζεται σελφ τεστ και σε μικρότερα; Σκεφτόμουν να τον πήγαινα μουσικοκινητική φέτος, αλλά τώρα διστάζω...

 

Ακόμα δεν ξέρουν αν θα μπορούν να κάνουν μουσικοκινητική καθώς επιτρέπονταν μόνο τα ατομικά μαθήματα μουσικής. Πράγμα εντελώς απαράδεκτο αν σκεφτείς ότι στον παιδότοπο τα αφήνουν κανονικά χωρίς τεστ και χωρίς μάσκα έως 12 ετών.

 

Σκεφτείτε το λίγο. Στο σχολείο που είναι τα ίδια πάντα παιδιά και δεν τρέχουν , δεν φωνάζουν το ένα στο άλλο, μπορούν να τηρηθούν κάποιες έστω αποστάσεις και μπορεί να γίνει και ιχνηλάτηση πρέπει να φοράνε μάσκα. Και στον παιδότοπο, τυχαία παιδιά, σε συνθήκες "πολέμου" κυκλοφορούν ελεύθερα! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ακόμα δεν ξέρουν αν θα μπορούν να κάνουν μουσικοκινητική καθώς επιτρέπονταν μόνο τα ατομικά μαθήματα μουσικής. Πράγμα εντελώς απαράδεκτο αν σκεφτείς ότι στον παιδότοπο τα αφήνουν κανονικά χωρίς τεστ και χωρίς μάσκα έως 12 ετών.

 

Σκεφτείτε το λίγο. Στο σχολείο που είναι τα ίδια πάντα παιδιά και δεν τρέχουν , δεν φωνάζουν το ένα στο άλλο, μπορούν να τηρηθούν κάποιες έστω αποστάσεις και μπορεί να γίνει και ιχνηλάτηση πρέπει να φοράνε μάσκα. Και στον παιδότοπο, τυχαία παιδιά, σε συνθήκες "πολέμου" κυκλοφορούν ελεύθερα! 

 

 

Ναι, το ότι άνοιξαν οι παιδότοποι σε κλειστό χώρο με ξεπερνάει.. εντάξει, πρέπει να επιβιώσουν και αυτές οι επιχειρήσεις, αλλά προσωπικά δεν θα πατήσω

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, vtgian said:

 

Αυτό που κυκλοφορεί τις τελευταίες ημέρες αφορά όλες τις βαθμίδες. Ίσως σε στέλνουν στην κατα τόπους κινητή μονάδα.  Το σώσε θα γίνει σε λίγους μήνες. Θα πάρουν φωτιά οι τιμές στα βασικά και σε ενέργεια, θα είμαστε από ραπιντ σε ράπιντ, μια ομορφιά θα ζήσουμε και φέτος!

 

 

 

Εφόσον το επιβάλουν θα πρέπει να βρουν και τρόπο ώστε να το κάνουν δωρεάν τα παιδιά, δεν γίνεται κάθε τρεις και λίγο να δίνουμε 20 ευρώ για τεστ, ειλικρινά κάπου πρέπει να τελειώσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εφόσον το επιβάλουν θα πρέπει να βρουν και τρόπο ώστε να το κάνουν δωρεάν τα παιδιά, δεν γίνεται κάθε τρεις και λίγο να δίνουμε 20 ευρώ για τεστ, ειλικρινά κάπου πρέπει να τελειώσει αυτό.

για μαθητες έχουν πει δωρεάν τα σελφ. Τα ραπιντ σε περίπτωση κρούσματος αφού τα επιβάλλουν, ελπίζω ότι θα είναι δωρεάν. δεν γίνεται αλλιώς, είναι για σχολείο, δεν είναι κάτι προαιρετικό. 

 

τη μουσικοκινητική σκεφτόμουν κι εγω αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει. στη μουσική υποτίθεται το πρόβλημα είναι το τραγούδι που τα σταγονίδια εκτοξεύονται πιο μακριά. αυτό φυσικά είναι πρόβλημα κ στις ψαλμωδίες αλλά ας μην σχολιάσω. κατά το αλλα έχουμε βόλεϋ από 4 που αν όχι τώρα θα μπορούσαμε να πάμε μόλις τα κλείσει, αλλα έχω ακούσει ότι στις αθλητικές ομάδες ειδικά υπήρχαν μεγάλες συρροές. οι δικές μας ομάδες έχουν κ τα ταξίδια από νησί σε νησί για τα πρωταθλήματα κ είχαμε κρούσματα κ το καλοκαίρι. έτσι θα τπ αφήσω να δούμε κ πώς θα πάει το σχολείο, αν θα αρρωσταίνει κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

να βάλουν τα ράπιντ για τα παιδιά δωρεάν και στα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα. με παραπεμπτικό ΙΚΑ. όπως όταν πας να κάνεις εξετάσεις. για να μην υπάρχει κοσμοσυρροή στις (πρωινές) δημόσιες δομές. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

για μαθητες έχουν πει δωρεάν τα σελφ. Τα ραπιντ σε περίπτωση κρούσματος αφού τα επιβάλλουν, ελπίζω ότι θα είναι δωρεάν. δεν γίνεται αλλιώς, είναι για σχολείο, δεν είναι κάτι προαιρετικό. 

 

τη μουσικοκινητική σκεφτόμουν κι εγω αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει. στη μουσική υποτίθεται το πρόβλημα είναι το τραγούδι που τα σταγονίδια εκτοξεύονται πιο μακριά. αυτό φυσικά είναι πρόβλημα κ στις ψαλμωδίες αλλά ας μην σχολιάσω. κατά το αλλα έχουμε βόλεϋ από 4 που αν όχι τώρα θα μπορούσαμε να πάμε μόλις τα κλείσει, αλλα έχω ακούσει ότι στις αθλητικές ομάδες ειδικά υπήρχαν μεγάλες συρροές. οι δικές μας ομάδες έχουν κ τα ταξίδια από νησί σε νησί για τα πρωταθλήματα κ είχαμε κρούσματα κ το καλοκαίρι. έτσι θα τπ αφήσω να δούμε κ πώς θα πάει το σχολείο, αν θα αρρωσταίνει κλπ. 

Δεν χρειάζεται να κλείσει τα 4.θα σε δέχονται.κ εμας μας δέχτηκαν που είναι κοντά,με τον δικό σου.

 

Και κάτι άλλο.ιθυμαστε τι σας ελεγα το καλοκαίρι?τιμωρία μπήκαμε οι εμβολιασμενοι.πηραμε να κλείσουμε τραπέζι σε γνωστό εστιατόριο που πηγαίνουμε κ μας βάζουν με το ζόρι μέσα για να μείνουν οι ανεμβολιαστοι έξω. Πηγαίνουν δηλ αυτοί στα ωραία.γιατι να χάσουν τη βολή τους κ να εμβολιαστούν τώρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , vicky86 είπε:

σε εσωτερικο παιδοτοπο ειναι χωρις μασκα;μονο με το σελφ;

Για την ακρίβεια..

 

Λειτουργία παιδότοπων σε εσωτερικό χώρο από την 1η Σεπτεμβρίου 2021 με τους ακόλουθους κανόνες:

 Ένα (1) παιδί ανά 5 τ.μ.

Έως δύο (2) σύνοδοι με μάσκα στον χώρο αναμονής

Η είσοδος για τους συνοδούς επιτρέπεται αποκλειστικά και μόνο σε όσους επιδεικνύουν:
– [α] πιστοποιητικό εμβολιασμού, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 10 ή
– [β] πιστοποιητικό νόσησης που εκδίδεται τριάντα (30) ημέρες μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο και η ισχύς του διαρκεί έως εκατόν ογδόντα (180) ημέρες μετά από αυτόν, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 10.

 Οι εργαζόμενοι που δεν έχουν εμβολιασθεί πλήρως υποβάλλονται υποχρεωτικά σε έλεγχο δύο (2) φορές την εβδομάδα, μία (1) με τη μέθοδο του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) και μία (1) με τον έλεγχο ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test), με ταυτόχρονη υποχρέωση δήλωσης του αποτελέσματος στο πληροφοριακό σύστημα «ΕΡΓΑΝΗ» του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων.

 Στα τραπεζοκαθίσματα ισχύουν οι όροι όπως και στην εστίαση.

 

Στην εστίαση μέχρι τώρα, σε κλειστό χώρο έπρεπε εκτός από τα πιστοποιητικά εμβολιασμού να παρουσιάσεις και self-test του παιδιού. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει.

 

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν χρειάζεται να κλείσει τα 4.θα σε δέχονται.κ εμας μας δέχτηκαν που είναι κοντά,με τον δικό σου.

 

Και κάτι άλλο.ιθυμαστε τι σας ελεγα το καλοκαίρι?τιμωρία μπήκαμε οι εμβολιασμενοι.πηραμε να κλείσουμε τραπέζι σε γνωστό εστιατόριο που πηγαίνουμε κ μας βάζουν με το ζόρι μέσα για να μείνουν οι ανεμβολιαστοι έξω. Πηγαίνουν δηλ αυτοί στα ωραία.γιατι να χάσουν τη βολή τους κ να εμβολιαστούν τώρα?

Τι εννοείς με το ζόρι; Άμα θέλεις δε μπορείς να κάτσει έξω;

Εμείς πάλι, ωραιότατα περάσαμε σε κλειστό χώρο με το παιδί. Είχε ελάχιστο κόσμο, πολύ μακριά ο ένας από τον άλλο, ησυχία, καθόλου τιμωρία δε το νιώσαμε, ίσα ίσα το αντίθετο. Είχε και καύσωνα έξω και εμείς είμασταν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν χρειάζεται να κλείσει τα 4.θα σε δέχονται.κ εμας μας δέχτηκαν που είναι κοντά,με τον δικό σου.

 

Και κάτι άλλο.ιθυμαστε τι σας ελεγα το καλοκαίρι?τιμωρία μπήκαμε οι εμβολιασμενοι.πηραμε να κλείσουμε τραπέζι σε γνωστό εστιατόριο που πηγαίνουμε κ μας βάζουν με το ζόρι μέσα για να μείνουν οι ανεμβολιαστοι έξω. Πηγαίνουν δηλ αυτοί στα ωραία.γιατι να χάσουν τη βολή τους κ να εμβολιαστούν τώρα?

 

αμαν ! την πατήσαμε ! 

κατ' αρχάς εγώ, αν και εμβολιασμένη, δεν θα μπω σε εσωτερικό χώρο για να φάω. δεν ξέρω για πόσα χρόνια, πάντως φέτος σίγουρα όχι. 

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

.... Εμείς πάλι, ωραιότατα περάσαμε σε κλειστό χώρο με το παιδί. Είχε ελάχιστο κόσμο, πολύ μακριά ο ένας από τον άλλο, ησυχία, καθόλου τιμωρία δε το νιώσαμε, ίσα ίσα το αντίθετο. Είχε και καύσωνα έξω και εμείς είμασταν μια χαρά!

 

δεν φοβάστε να είστε τόση ώρα χωρίς μάσκα σε χώρο εσωτερικό που είναι και οι άλλοι χωρίς μάσκα τόσην ώρα ? ή είμαι υπερβολική ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Και κάτι άλλο.ιθυμαστε τι σας ελεγα το καλοκαίρι?τιμωρία μπήκαμε οι εμβολιασμενοι.πηραμε να κλείσουμε τραπέζι σε γνωστό εστιατόριο που πηγαίνουμε κ μας βάζουν με το ζόρι μέσα για να μείνουν οι ανεμβολιαστοι έξω. Πηγαίνουν δηλ αυτοί στα ωραία.γιατι να χάσουν τη βολή τους κ να εμβολιαστούν τώρα?

 

Παρεμπιπτοντως, περιπου σχετικη με αυτο η απορια μου: αν καποιος ανεμβολιαστος θελει τουαλετα, δεν θα πηγαινει; Το σκεφτομαι μερες!

 

Εντωμεταξυ σε δυο καφετεριες που πηγα μες στη βδομαδα για καφε στο χερι, ενω ειχαν χαρτι οτι πρεπει να δειξεις πιστοποιητικο εμβολιασμου, δεν μου το ζητησαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...