Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι εννοείς η vtgιam αναρωτιωμουν:D

ο δικός σου κορεκτορας είναι εκτός συναγωνισμού πάντως. αλλά έχει βελτιωθεί τελευταία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αγωνία για το σχολειο  έχω κι εγώ παρότι έχω μια ιδέα από πέρυσι. Ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα, για όλα τα παιδάκια που δυσκολεύτηκαν πέρυσι με το άνοιξε-κλεισε και καλή προσαρμογή στα προνηπιακια του φόρουμ! Αααα ξέχασα και τα παιδάκια του παιδικού! Καλή αρχή λοιπόν με υγεία! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Καλημέρα σας. Έρχομαι να προστεθώ κ εγώ στην ομάδα των εμβολιασμένων γονέων που φοβούνται το άνοιγμα των σχολείων. Ο μικρός μου κλείνει τα τρία τον Οκτώβριο. Ξεκινάμε παιδικό part time την Δευτέρα και έχω αγχωθεί πολύ. Τον είχα γράψει πριν μερικούς μήνες ελπίζοντας ότι η κατάσταση θα είναι καλύτερη. Νομίζω πια ότι έχει την ανάγκη να έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια. Μπορούσαμε να τον κρατήσουμε κ φέτος στο σπίτι, αλλά φοβάμαι μήπως μετά αργεί η διαδικασία κοινωνικοποίησης. Τον παρατηρώ που βλέπει παιδάκια μαζεμένα στην παιδική χαρά κι άλλες φορές χαίρεται, αλλά κι άλλες σαν να τα φοβάται ή να ντρέπεται λίγο. Είχε κκάποια κοπέλα αντίστοιχο δίλημμα; 

 

Ο δικός μου μόλις έγινε 3,5 και ξεκινησαμε παιδικό την προηγούμενη Δευτέρα.Περυσι δεν πήγε γιατί είχα το μωρό 3 μηνών και δεν δούλευα ακόμη.Επισης φοβομασταν για το μωρό.Να τον πας,είναι καλή η ηλικία του και μην φοβάσαι.Κι εμένα έλεγε ότι δεν θέλει να πάει αλλά εκτός από 2 μέρες που δεν ήθελε να μπει(δεν έκλαιγε όμως) μόλις η δασκάλα του δείξε παιχνίδια μπήκε τρέχοντας.Αν τον ρωτήσεις φυσικά αν θα πάει αύριο συνήθως λέει όχι.Οσο για το αν κολλήσουν είναι ένα ρισκο αλλά βλέπω ότι έχοντας τον κλεισμένο χωρίς αλλά παιδακια είχε αρχίσει να μην θέλει να πάει πουθενά.Του χρόνου θα πάνε εξάλλου προνήπια,πρέπει να συνηθίζουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αγωνία για το σχολειο  έχω κι εγώ παρότι έχω μια ιδέα από πέρυσι. Ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα, για όλα τα παιδάκια που δυσκολεύτηκαν πέρυσι με το άνοιξε-κλεισε και καλή προσαρμογή στα προνηπιακια του φόρουμ! Αααα ξέχασα και τα παιδάκια του παιδικού! Καλή αρχή λοιπόν με υγεία! 

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια! Ελπίζω σε μια σχετικά νορμάλ προσαρμογή αύριο αλλιώς ετοιμαστείτε να με δείτε απελπισμένη να ανοίγω θέμα!:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αγωνία για το σχολειο  έχω κι εγώ παρότι έχω μια ιδέα από πέρυσι. Ελπίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα, για όλα τα παιδάκια που δυσκολεύτηκαν πέρυσι με το άνοιξε-κλεισε και καλή προσαρμογή στα προνηπιακια του φόρουμ! Αααα ξέχασα και τα παιδάκια του παιδικού! Καλή αρχή λοιπόν με υγεία! 

Αχ κ εγώ, μακάρι φέτος να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

ο δικός σου κορεκτορας είναι εκτός συναγωνισμού πάντως. αλλά έχει βελτιωθεί τελευταία. 

Ναι.βεβαια.τερατωδης φαντασία.αυρο θα εννοούσε η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

εμένα φέτος ανυπομονεί πολυ για το σχολείο καθώς θα ξεκινήσει δημοτικό και νιώθει μεγάλος..που να ήξερε!!!!

ελπίζω και εγώ να πάει καλά και να μην έχουμε άνοιξε κλείσε, αλήθεια δεν θα αντέξω άλλη χρονιά σαν την περσινή.

 

Και η δική μου το ίδιο! Ανυπομονεί, ρωτάει κάθε μέρα και από κάτι, όταν περνάμε απέξω θα το τονίσει (κάποιο υφέρπον άγχος υπάρχει σαφώς).

Πιο πολύ αγχώνομαι για το τι δασκάλα θα μας πέσει...

Καλή αρχή μωρέ να έχουν όλα και μακάρι να μη χρειαστεί να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα καθυστερήσουμε δυο βδομάδες. Έκανε κάποια στιγμή πυρετό και βήχα στις διακοπές, μετά από λίγες μέρες έκανε εμετό και διάρροια, και μετά από ακόμα λίγες μέρες έκανε πάλι πυρετό και διάρροια. Η παιδίατρος μας είπε ότι πέρασε τρεις ιώσεις σερί κι ότι αν τον στείλουμε τώρα στον σταθμό είναι τόσο αποδυναμωμένος, που μάλλον θα μαζέψει πάλι ό,τι κυκλοφορεί έξω. Θα τον κρατήσουμε άλλο ένα δεκαπενθήμερο. 

Οπότε ζούμε και πάλι σκηνές δεύτερης καραντίνας: τουβλάκια λέγκο σ' όλο το σαλόνι, πέντε επί έντεκα πενήντα πέντε γλάροι στο στέρεο, εγώ να καίγομαι στη δουλειά και ταυτόχρονα να βάζω ασταμάτητα πλυντήρια, γιατί μετά από έναν μήνα εκτός Αθηνών δεν έχουμε βρακί να βάλουμε. Το καλό είναι ότι ο σύζυγος μπορεί να μείνει σπίτι αυτήν την εβδομάδα και την περνάνε φίνα. Το κακό είναι ότι την πρώτη μέρα κατάφεραν να βάψουν με λαδομπογιές τον καναπέ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ilaeira είπε:

Εμείς θα καθυστερήσουμε δυο βδομάδες. Έκανε κάποια στιγμή πυρετό και βήχα στις διακοπές, μετά από λίγες μέρες έκανε εμετό και διάρροια, και μετά από ακόμα λίγες μέρες έκανε πάλι πυρετό και διάρροια. Η παιδίατρος μας είπε ότι πέρασε τρεις ιώσεις σερί κι ότι αν τον στείλουμε τώρα στον σταθμό είναι τόσο αποδυναμωμένος, που μάλλον θα μαζέψει πάλι ό,τι κυκλοφορεί έξω. Θα τον κρατήσουμε άλλο ένα δεκαπενθήμερο. 

Οπότε ζούμε και πάλι σκηνές δεύτερης καραντίνας: τουβλάκια λέγκο σ' όλο το σαλόνι, πέντε επί έντεκα πενήντα πέντε γλάροι στο στέρεο, εγώ να καίγομαι στη δουλειά και ταυτόχρονα να βάζω ασταμάτητα πλυντήρια, γιατί μετά από έναν μήνα εκτός Αθηνών δεν έχουμε βρακί να βάλουμε. Το καλό είναι ότι ο σύζυγος μπορεί να μείνει σπίτι αυτήν την εβδομάδα και την περνάνε φίνα. Το κακό είναι ότι την πρώτη μέρα κατάφεραν να βάψουν με λαδομπογιές τον καναπέ.

Ακούγεται μαγευτική η επιστροφή από τις διακοπές! :mrgreen: Υπομονή... και περαστικά στο παιδί. Μα 3 ιώσεις το καημενούλι;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

όμως δν ξέρω τι ώρα θα πρέπει να κοιμάται για το σχολείο για να ξυπνάει στις 7 χορτάτος

Τώρα θυμήθηκα που προσπαθούσα πέρυσι τέτοια εποχή να προσαρμόσω λιγάκι τον ύπνο του γιατί εμείς το καλοκαίρι ξεφεύγουμε πολύ από τις ώρες ύπνου μας. 

 

Παλευα λοιπόν να τον βάζω για ύπνο νωρίτερα και τον ξυπνούσα και νωρίτερα το πρωι.  Ολόκληρη ιστορία με ξυπνητήρια και άγχος χωρίς αποτέλεσμα! Αντίθετα μόλις άνοιξαν τα σχολεία, και αναγκαστικά ξύπνησε δύο τρεις μέρες νωρίς και από την κούραση της μέρας κοιμόταν πολύ πιο εύκολα το βράδυ. Φέτος δεν ασχολήθηκα καθόλου, με δύο τρεις μέρες θα προσαρμοστούμε όλοι στο νέο μας πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μου εκτός από σχολείο κ κολύμπι που είναι πολύ προσεκτικοί κ δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω θα πάει φέτος κ takewondo.Θα είναι πολύ καλή εκτόνωση κ φύλαξη γιατί είναι στα 20 μέτρα από το σπιτι.Την βλέπω από το μπαλκόνι.

Σκιαχτηκα ομως.Μου έδωσαν να καταλάβω ότι είναι υπέρ του εμβολιασμού αλλά δεν φοράνε εννοειται μάσκες ούτε οι δάσκαλοι ούτε τα παιδιά.Μου ειπαν οτι θα έχουν ανοιχτές τις εξωτερικές πόρτες.Τωρα το βράδυ που είχε τμήμα ενηλίκων,ήταν κλειστές οι πόρτες κ με χωρίς μάσκες οι δάσκαλοι το κολλάνε άνετα  

Είμαι πολύ προβληματισμενη .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η δικιά μου μου εκτός από σχολείο κ κολύμπι που είναι πολύ προσεκτικοί κ δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω θα πάει φέτος κ takewondo.Θα είναι πολύ καλή εκτόνωση κ φύλαξη γιατί είναι στα 20 μέτρα από το σπιτι.Την βλέπω από το μπαλκόνι.

Σκιαχτηκα ομως.Μου έδωσαν να καταλάβω ότι είναι υπέρ του εμβολιασμού αλλά δεν φοράνε εννοειται μάσκες ούτε οι δάσκαλοι ούτε τα παιδιά.Μου ειπαν οτι θα έχουν ανοιχτές τις εξωτερικές πόρτες.Τωρα το βράδυ που είχε τμήμα ενηλίκων,ήταν κλειστές οι πόρτες κ με χωρίς μάσκες οι δάσκαλοι το κολλάνε άνετα  

Είμαι πολύ προβληματισμενη .

Στη φάση που είμαστε με τα κρούσματα και δεδομένου (όπως φαίνεται) του δύσκολου χειμώνα που έρχεται, κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλη έκθεση για το παιδί σχολείο και 2 δραστηριότητες, όπου στη μια μάλιστα δεν τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες υγειινής. Δύο δραστηριότητες βέβαια δε θα έκανα ούτως ή άλλως στο παιδί σε αυτή την ηλικία (η δικιά μου δεν είναι ούτε 4 ακόμα) αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι σωστή κιόλας. Εμείς μάλλον λόγω συνθηκών και για περισσότερη ασφάλεια θα αρκεστούμε φέτος μόνο στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Anna3011 είπε:

Στη φάση που είμαστε με τα κρούσματα και δεδομένου (όπως φαίνεται) του δύσκολου χειμώνα που έρχεται, κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλη έκθεση για το παιδί σχολείο και 2 δραστηριότητες, όπου στη μια μάλιστα δεν τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες υγειινής. Δύο δραστηριότητες βέβαια δε θα έκανα ούτως ή άλλως στο παιδί σε αυτή την ηλικία (η δικιά μου δεν είναι ούτε 4 ακόμα) αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι σωστή κιόλας. Εμείς μάλλον λόγω συνθηκών και για περισσότερη ασφάλεια θα αρκεστούμε φέτος μόνο στο σχολείο.

Δεν νομίζω ότι δεν τηρούνται στην πολεμική τέχνη.Δεν μπορούν να κάνουν τέτοιου είδους γυμναστική με μάσκα.Απλα σκέφτομαι ότι οι δάσκαλοι σίγουρα θα έρθουν σε επαφή με τον ιο. Τώρα αυτό για τις δύο δραστηριότητες έχει να κάνει με το παιδι.Η δικιά μου είναι απίστευτα ζωηρή κ εχει πολύ μεγάλη ανάγκη για εκτόνωση.Κολυμπι κάνει μια κ στο τεικβοντο θα πηγαίνει δύο.κανονικα είναι τρεις αλλά δεν θέλω.κ ο δάσκαλος μου ειπε οτι δεν θα γίνεται τρεις γιατί θα σπάσουν τα τμήματα σε μικρότερα.Η αλήθεια είναι ότι κάθε τι παρα πάνω είναι ρίσκο αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει ακόμη αυτό.μπορει κ χρόνια.Μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι θα ζητούν σελφ τεστ από τα παιδια κ εκείνοι θα λανουν ραπιντ.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, μαγιοπουλας said:

Η δικιά μου μου εκτός από σχολείο κ κολύμπι που είναι πολύ προσεκτικοί κ δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω θα πάει φέτος κ takewondo.Θα είναι πολύ καλή εκτόνωση κ φύλαξη γιατί είναι στα 20 μέτρα από το σπιτι.Την βλέπω από το μπαλκόνι.

Σκιαχτηκα ομως.Μου έδωσαν να καταλάβω ότι είναι υπέρ του εμβολιασμού αλλά δεν φοράνε εννοειται μάσκες ούτε οι δάσκαλοι ούτε τα παιδιά.Μου ειπαν οτι θα έχουν ανοιχτές τις εξωτερικές πόρτες.Τωρα το βράδυ που είχε τμήμα ενηλίκων,ήταν κλειστές οι πόρτες κ με χωρίς μάσκες οι δάσκαλοι το κολλάνε άνετα  

Είμαι πολύ προβληματισμενη .

Κοίτα δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κάνει κανείς γυμναστική με μάσκα, εγώ κάνω σπίτι γυμναστική γιατί δεν αντέχω την μάσκα στο γυμναστήριο.

ο καλός αερισμός βοηθάει, όμως έχεις δίκιο πως είναι πολύ εύκολο να κολλήσει κανείς έτσι.

Εμείς ξεκινάμε κολυμβητήριο σήμερα, γενικά τηρούν ευλαβικά τα μέτρα εκεί, η ομάδα κυρίως γιατί οι γονείς όχι, ο προπονητής φωνάζει κάθε 3 λεπτά πως δεν επιτρέπεται να παραμένουν στο χώρο και συνέχεια κόσμο έχει, μέχρι που έχουν κλείσει τις πόρτες και αφήνουμε τα παιδιά στην είσοδο, να δω πως θα πάει τώρα.

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι θα ζητούν σελφ τεστ από τα παιδια κ εκείνοι θα λανουν ραπιντ.

Αυτό με το τεστ ισχύει , ελπίζω να το τηρούν γιατί είναι η μόνη μας ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Κοίτα δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να κάνει κανείς γυμναστική με μάσκα, εγώ κάνω σπίτι γυμναστική γιατί δεν αντέχω την μάσκα στο γυμναστήριο.

ο καλός αερισμός βοηθάει, όμως έχεις δίκιο πως είναι πολύ εύκολο να κολλήσει κανείς έτσι.

Εμείς ξεκινάμε κολυμβητήριο σήμερα, γενικά τηρούν ευλαβικά τα μέτρα εκεί, η ομάδα κυρίως γιατί οι γονείς όχι, ο προπονητής φωνάζει κάθε 3 λεπτά πως δεν επιτρέπεται να παραμένουν στο χώρο και συνέχεια κόσμο έχει, μέχρι που έχουν κλείσει τις πόρτες και αφήνουμε τα παιδιά στην είσοδο, να δω πως θα πάει τώρα.

Αυτό με το τεστ ισχύει , ελπίζω να το τηρούν γιατί είναι η μόνη μας ελπίδα.

Ραπιντ θα κανουν κ οι εμβολιασμενοι εργαζομενοι?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς περιμένει πως και πως να ανοίξει και πάλι το μπαλέτο (που πέρυσι κόπηκε νωρίς νωρίς). Η δασκάλα τους φοράει μάσκα, οι γονείς επ'ουδενί δεν μπορούν να παραμείνουν σε εσωτερικό χώρο όπως έκαναν παλιά, τα παιδιά κυκλοφορούν παντού με μάσκα εκτός από την ώρα της προπόνησης, σε αίθουσα με ανοιχτά παράθυρα. Κίνδυνος σαφώς υπάρχει, αλλά δε γίνεται το παιδί να μείνει κλεισμένο και φέτος. Σκεφτόμασταν μήπως ξεκινήσουμε και κάτι σε εισαγωγή στη μουσική (έχει ένα πολύ ενδιαφέρον ομαδικό πρόγραμμα ο Νάκας) αλλά όπως μας είπαν, ενώ τα ατομικά μαθήματα επιτρέπονται, για τα ομαδικά δεν έχουν ακόμα ενημέρωση αν θα τους αφήσουν.  

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Πρώτη μας μέρα σχολείο σήμερα, μαντάρα όλα!

Ο  μικρός από το πρωί κλαψούριζε δεν θέλω να πάω σχολείο, εξήγηση στην εξήγηση εγώ κτλ.

Το σχολείο μας έχει 2 κτίρια, τον παιδικό σταθμό και το νηπιαγωγείο. Μας έχουν στείλει μέιλ λοιπόν από πριν τις διακοπές, ότι όσα παιδάκια του προνηπίου  θέλουν, μπορούν να φιλοξενηθούν από τον παιδικό από 1η Σεπτέμβρη? Τι καταλαβαίνετε εσείς?? Σε ποιο κτίριο θα είναι? Εγώ θεώρησα στον παιδικό (και του το έλεγα και όλη μέρα για καλό). Πάμε λοιπόν (έχουμε ξεχάσει παγουράκι σπίτι)  χτυπάμε κουδούνι, εσείς είστε απέναντι μου λένε! Πάμε απέναντι, έρχεται και η κοπέλα από τον παιδικό για να χαιρετήσει τον μικρό, της λέω δεν κατάλαβα, δεν έχουμε ούτε μάσκες, ούτε σελφ τεστ κάναμε! Ούτε παγούρι δεν φέραμε! Ωχ μου λέει, θα σας δώσουμε μάσκες και αύριο σελφ τεστ οπωσδήποτε! Ο μικρός έχει μείνει παγωτό, κοιτάει το καινούριο κτίριο, έλα να σε ξεναγήσουμε του λένε, και η μαμά να λέει αυτός..

Φεύγω τελικά, και ακούω την υπεύθυνη να μου φωνάζει να μην ξεχάσω τα κροκς αύριο.. Ωχ της λέω, και αυτά τα ξέχασα! Τώρα?? Σακουλάκια μου λέει! Θα σκάσουν τα πόδια του..

Πάλι καλά που ΄δεν ξέχασα το παιδί..

 

Είναι αυτά τα μεσοβέζικα που μπερδεύουν. Από τη στιγμή που το παιδί ανήκει σε βαθμίδα υποχρεωτικής, ισχύει ότι για το νηπιαγωγείο (self-test και υποχρεωτική μάσκα συνέχεια, μέσα/έξω). Από την άλλη, αυτή τη στιγμή κάνουν φύλαξη. Νομίζω όμως ότι και τα κέντρα φύλαξης που άνοιξαν πέρυσι, με το ίδιο πλαίσιο άνοιξαν. Σε κάθε περίπτωση, ας έστελναν ένα αναλυτικό ενημερωτικό και αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Πρώτη μας μέρα σχολείο σήμερα, μαντάρα όλα!

Ο  μικρός από το πρωί κλαψούριζε δεν θέλω να πάω σχολείο, εξήγηση στην εξήγηση εγώ κτλ.

Το σχολείο μας έχει 2 κτίρια, τον παιδικό σταθμό και το νηπιαγωγείο. Μας έχουν στείλει μέιλ λοιπόν από πριν τις διακοπές, ότι όσα παιδάκια του προνηπίου  θέλουν, μπορούν να φιλοξενηθούν από τον παιδικό από 1η Σεπτέμβρη? Τι καταλαβαίνετε εσείς?? Σε ποιο κτίριο θα είναι? Εγώ θεώρησα στον παιδικό (και του το έλεγα και όλη μέρα για καλό). Πάμε λοιπόν (έχουμε ξεχάσει παγουράκι σπίτι)  χτυπάμε κουδούνι, εσείς είστε απέναντι μου λένε! Πάμε απέναντι, έρχεται και η κοπέλα από τον παιδικό για να χαιρετήσει τον μικρό, της λέω δεν κατάλαβα, δεν έχουμε ούτε μάσκες, ούτε σελφ τεστ κάναμε! Ούτε παγούρι δεν φέραμε! Ωχ μου λέει, θα σας δώσουμε μάσκες και αύριο σελφ τεστ οπωσδήποτε! Ο μικρός έχει μείνει παγωτό, κοιτάει το καινούριο κτίριο, έλα να σε ξεναγήσουμε του λένε, και η μαμά να λέει αυτός..

Φεύγω τελικά, και ακούω την υπεύθυνη να μου φωνάζει να μην ξεχάσω τα κροκς αύριο.. Ωχ της λέω, και αυτά τα ξέχασα! Τώρα?? Σακουλάκια μου λέει! Θα σκάσουν τα πόδια του..

Πάλι καλά που ΄δεν ξέχασα το παιδί..

 

Καλή αρχή @Yovanna

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Εμάς περιμένει πως και πως να ανοίξει και πάλι το μπαλέτο (που πέρυσι κόπηκε νωρίς νωρίς). Η δασκάλα τους φοράει μάσκα, οι γονείς επ'ουδενί δεν μπορούν να παραμείνουν σε εσωτερικό χώρο όπως έκαναν παλιά, τα παιδιά κυκλοφορούν παντού με μάσκα εκτός από την ώρα της προπόνησης, σε αίθουσα με ανοιχτά παράθυρα. Κίνδυνος σαφώς υπάρχει, αλλά δε γίνεται το παιδί να μείνει κλεισμένο και φέτος. Σκεφτόμασταν μήπως ξεκινήσουμε και κάτι σε εισαγωγή στη μουσική (έχει ένα πολύ ενδιαφέρον ομαδικό πρόγραμμα ο Νάκας) αλλά όπως μας είπαν, ενώ τα ατομικά μαθήματα επιτρέπονται, για τα ομαδικά δεν έχουν ακόμα ενημέρωση αν θα τους αφήσουν.  

 

Είναι αυτά τα μεσοβέζικα που μπερδεύουν. Από τη στιγμή που το παιδί ανήκει σε βαθμίδα υποχρεωτικής, ισχύει ότι για το νηπιαγωγείο (self-test και υποχρεωτική μάσκα συνέχεια, μέσα/έξω). Από την άλλη, αυτή τη στιγμή κάνουν φύλαξη. Νομίζω όμως ότι και τα κέντρα φύλαξης που άνοιξαν πέρυσι, με το ίδιο πλαίσιο άνοιξαν. Σε κάθε περίπτωση, ας έστελναν ένα αναλυτικό ενημερωτικό και αυτοί!

Ε ναι.τι μπέρδεμα για ρο παιδί.νιωθει ανασφάλεια.Οσο για τις μςσκες στα παιδιά στο μπαλέτο κι εμένα το ίδιο μου ειπαν στην πολεμική τέχνη.Δεν έχει όμως νόημα εφόσον την βγάζουν μετά.Και δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ραπιντ θα κανουν κ οι εμβολιασμενοι εργαζομενοι?

Δεν έχω ακούσει κάτι για αυτό, εμάς χθες μας έστειλαν μεηλ από στο κολυμβητήριο στο οποίο ανέφεραν πως κάθε εβδομάδα υποχρεωτικά τα παιδιά πρέπει να έχουν σελφ τεστ , αν δεν έχουν δεν θα τους επιτρέπεται η είσοδος.

2 hours ago, vtgian said:

Σκεφτόμασταν μήπως ξεκινήσουμε και κάτι σε εισαγωγή στη μουσική (έχει ένα πολύ ενδιαφέρον ομαδικό πρόγραμμα ο Νάκας) αλλά όπως μας είπαν, ενώ τα ατομικά μαθήματα επιτρέπονται, για τα ομαδικά δεν έχουν ακόμα ενημέρωση αν θα τους αφήσουν.  

 

 

Και στο ωδείο που είμαστε εμείς το ίδιο μας είπαν και έτσι ξεκίνησε μουσικό όργανο (ατομικό μάθημα)  γιατί ήθελε οπωσδήποτε να ξεκινήσει μουσική και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα αν ξέρετε.

Πρώτον αν άνοιξε σήμερα η πλατφόρμα για τις ειδικές κατηγορίες και δεύτερον αν για παιδί στο προνηπιο δικαιουται  ο γονιός στον ιδιωτικό τομέα άδεια για επίσκεψη στο σχολείο για ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα αν ξέρετε.

Πρώτον αν άνοιξε σήμερα η πλατφόρμα για τις ειδικές κατηγορίες και δεύτερον αν για παιδί στο προνηπιο δικαιουται  ο γονιός στον ιδιωτικό τομέα άδεια για επίσκεψη στο σχολείο για ενημέρωση.

 

Για την πλατφόρμα δεν γνωρίζω, για την άδεια ναι...η άδεια παρακολούθησης σχολικής προόδου ισχύει από το προνήπιο. Έως 4 εργάσιμες μέρες τον χρόνο, είτε ο ενάς γονιός, είτε ο άλλος είτε τις χωρίζουν μεταξύ τους όπως θέλουν. Ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να ζητήσει να ληφθεί και σε ώρες, δηλαδή να λείψει ο εργαζόμενος μόνο όσες ώρες απαιτούνται για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα από περιέργεια τους γονείς μου να μετρήσουν αντισώματα.Ο πατέρας μου ολοκλήρωσε τον εμβολιασμό τον Φεβρουάριο κ η μάνα μου αρχές Μαρτίου.το όριο είναι το 50 .ο πατέρας μου έχει 230 κ η μάνα μου 280.

Έχουν αντισώματα βλέπω αλλά δεν μπορώ να το αξιολογήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σήμερα έβαλα από περιέργεια τους γονείς μου να μετρήσουν αντισώματα.Ο πατέρας μου ολοκλήρωσε τον εμβολιασμό τον Φεβρουάριο κ η μάνα μου αρχές Μαρτίου.το όριο είναι το 50 .ο πατέρας μου έχει 230 κ η μάνα μου 280.

Έχουν αντισώματα βλέπω αλλά δεν μπορώ να το αξιολογήσω.

 

Βρε, εδώ οι γιατροί και δεν μπορούν, και θα μπορέσεις εσύ; Το μόνο που ξέρεις είναι ότι έχουν κάποια αντισώματα.

Το πόσο καλά θα ανταποκριθεί ο οργανισμός τους αν έρθουν σε επαφή, αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...