Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , little lamb είπε:

@vtgian, τι να σου πω, δεν λέω για άλλες χώρες, για εδώ άκουσα ότι θα το καταργήσουν και μόνο για τη συγκεκριμένη ηλικία.

 

Τελος πάντων,μικρή σημασία έχει, απλά επειδή λες ότι ξεμπερδευουν μαζί, στη δική μου ηλικία όσοι έκαναν άστρα δεν τελειώνουν τόσο κοντά με όσους θα κάνουμε Pfizer αυτές τις μέρες (τώρα είναι τα πρώτα ραντεβού για όσους κλείσαμε αμέσως). Όσοι κλείσαμε Pfizer τελειώνουμε πρώτη βδομάδα του Ιουλίου ενώ όσοι εκαναν άστρα τελειώνουν πρώτη βδομάδα Αυγούστου. Το θυμάμαι γιατί είχα μπει κι εγώ να δω τα ραντεβού όταν άνοιξε το άστρα. Που σημαίνει έκαναν πρώτη δόση αρχές Μαΐου. Άρα είναι ένα μήνα και κάτι πιο μπροστά, με καλύτερη κάλυψη ομολογουμένως, άλλα αντίστοιχα εμείς θα είμαστε ενα μήνα νωρίτερα με την πλήρη κάλυψη.

Αλλά μικρή σημασία έχει τώρα όντως, ο,τι έκλεισε ο καθένας έκλεισε.

Υπήρξαν πολλοί που έκαναν το άστρα κυριολεκτικά αμέσως μόλις άνοιξε, νωρίτερα από τις αρχές Μαΐου νομίζω. Αν αλλάξεις το ραντεβού στις 8 εβδομάδες, κ από αρχές Μαΐου τελειώνεις αρχές Ιουλίου, που νωρίτερα κ με άλλο εμβόλιο δεν θα τελειώνεις. Η «μισή» προστασία ένα μήνα νωρίτερα είναι πολύ σημαντικότερη από την πλήρη προστασία ένα μήνα νωρίτερα. Απλώς εχεις την αίσθηση της εκκρεμότητας κ θα ένιωθες κ λίγο αδικημένος αν είχαν βγάλει κάποιο κανονικό «προνόμιο» για τους πλήρως εμβολιασμένους, κατά τ αλλά δεν χάνεις κάτι. Το αν ταλαιπωρήθηκες παραπάνω με πυρετό κλπ δεν ειναι σοβαρός λόγος για να μετανιώσεις. Δεν ειναι αυτές οι παρενέργειες που προβληματίζουν για την κατάλληλη ηλικιακή ομάδα στην οποία μπορεί να απευθυνθεί. Και γενικα θεωρώ χαζό να το κανεις χωρίς πρόβλημα, να είσαι ήδη καλυμμένος κ να νομίζεις ότι σε ξεγέλασαν. Εξάλλου έχουν γίνει πολλές γκάφες ή αβλεψίες, αλλά το ποσο γρήγορα βγαίνουν νέα ραντεβού δεν ειναι απαραίτητα σκόπιμο. Είναι κ θέμα παράδοσης εμβολιων αλλά κ θέμα προσέλευσης τιυ κόσμου που δεκ υπολογίζουν. εκείνο το διάστημα τα νέα ραντεβού ήταν για πολύ αργά αν δεν ήθελες Αζ, λογικό να κρίνει κανεις μ αυτά τα δεδομένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 38 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η αληθεια είναι πως δεν ξέρω αν θα κολλούσα και πως θα το περνούσα αν δεν είχα κάνει την πρώτη δόση, ξέρω όμως με σιγουριά πως αυτή την στιγμή που το παιδί μου το έχει εγώ και ο άντρας μου είμαστε αρνητικοί, οκτώ μέρες μετά το θετικό.

Μπορεί και να βοήθησε, μπορεί και όχι, μπορεί απλά να σταθήκαμε τυχεροί, μέσα μου όμως σίγουρα νιώθω ανακούφιση που δεν περίμενα και έκλεισα έμασα το ραντεβού μου, δεν θέλω να σκέφτομαι το αν δεν είχα προλάβει πως θα ήμασταν αυτή τη στιγμή.

εγώ που έκανα πρώτη δόση 7/5 την δεύτερη την έβγαλαν για 22/7.

ε φυσικα σας καλυπτει το εμβολιο αλλα βοηθαει κ το γεγοvος οτι το παιδι ειvαι ασυπτωματικο δεv ειvαι ιδιο το ιικο φορρτιο με καποιοv που vοσει κ εχει συμπτωματα. Συμαvτικο δηλαδη που δεv βηχει κτλ η διασπορα ειvαι πολυ μικροτερη. 

Μια χαρα μετα τηv καραvτιvα vα καvετε κ στο παιδι τεστ  αvτισωματωv για vα ειστε απολυτα σιγουροι οτι θα ειστε πιο χαλαροι απο εδω κ περα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είσαι από τις περιπτώσεις που ηταν σημαντική βοήθεια η α δοση.

Ποσο μειώνεται η ανοσία?

 

Δε θυμάμαι ακριβώς να σου είμαι ειλικρινής. Όχι πάντως κάτι που να μας ενδιαφέρει.

 

@little lamb Το 30-39 με AZ άνοιξε 27 Απριλίου. σωστά; Διαθέσιμα εμβόλια στην Αθήνα υπήρχαν κυριολεκτικά από την επόμενη ημέρα. Με 2η δόση στις 8 εβδομάδες τέλος Ιούνη έχεις τελειώσει. Αν σε ενδιέφερε βέβαια να εμβολιαστείς άμεσα. Αν το άφησες για αργότερα και δεν ενημερώθηκες για τη δυνατότητα να το φέρεις πιο μπροστά, τότε ναι περιμένεις.

Αλλά έχεις δίκιο, μικρή σημασία έχει πλέον. Το θέμα είναι να το αποφασίσουν αυτοί που πρέπει να εμβολιαστούν,  και αυτοί δεν είμαστε ούτε εμείς, ούτε οι νεότεροι. Μπας και μπουν σε σειρά τα χειρουργεία από Σεπτέμβρη και ανασάνουν λίγο οι νοσοκομειακοί. Προχθες έμαθα από γνωστή μου, προϊσταμένη σε μονάδα εντατικής Covid στη Θεσσαλονίκη, καταθέτει χαρτιά για μειωμένη σύνταξη. Δεν αντέχει άλλο η γυναίκα. Κανονικά λέει πρέπει να φοράνε τη στολή για 2 ώρες max και αυτοί είναι 7 και 8 ώρες σερί, στο τέλος τους πιάνει λιποθυμία από το μειωμένο οξυγόνο. Γολγοθά που τραβάνε και αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

 

@little lamb Το 30-39 με AZ άνοιξε 27 Απριλίου. σωστά; Διαθέσιμα εμβόλια στην Αθήνα υπήρχαν κυριολεκτικά από την επόμενη ημέρα. Με 2η δόση στις 8 εβδομάδες τέλος Ιούνη έχεις τελειώσει. Αν σε ενδιέφερε βέβαια να εμβολιαστείς άμεσα. Αν το άφησες για αργότερα και δεν ενημερώθηκες για τη δυνατότητα να το φέρεις πιο μπροστά, τότε ναι περιμένεις.

 

Αυτό για τις 8 εβδομάδες ομολογουμένως δεν το είχα ξανακουσει, τώρα το διαβάζω πρώτη φορά. Έγινε ευρέως γνωστό; Γιατί και αυτοί οι φίλοι λένε ότι περιμένουν τις αρχές Αυγούστου (άρα το έκαναν αρχές Μαΐου, σχετικά αμέσως) και θειοι 60ρηδες στο τρίμηνο το έκαναν/θα το κάνουν (κάπου τώρα νομίζω είναι το τριμηνο γι'αυτους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

28 minutes ago, little lamb said:

@vtgian, τι να σου πω, δεν λέω για άλλες χώρες, για εδώ άκουσα ότι θα το καταργήσουν και μόνο για τη συγκεκριμένη ηλικία.

 

Τελος πάντων,μικρή σημασία έχει, απλά επειδή λες ότι ξεμπερδευουν μαζί, στη δική μου ηλικία όσοι έκαναν άστρα δεν τελειώνουν τόσο κοντά με όσους θα κάνουμε Pfizer αυτές τις μέρες (τώρα είναι τα πρώτα ραντεβού για όσους κλείσαμε αμέσως). Όσοι κλείσαμε Pfizer τελειώνουμε πρώτη βδομάδα του Ιουλίου ενώ όσοι εκαναν άστρα τελειώνουν πρώτη βδομάδα Αυγούστου. Το θυμάμαι γιατί είχα μπει κι εγώ να δω τα ραντεβού όταν άνοιξε το άστρα. Που σημαίνει έκαναν πρώτη δόση αρχές Μαΐου. Άρα είναι ένα μήνα και κάτι πιο μπροστά, με καλύτερη κάλυψη ομολογουμένως, άλλα αντίστοιχα εμείς θα είμαστε ενα μήνα νωρίτερα με την πλήρη κάλυψη.

Αλλά μικρή σημασία έχει τώρα όντως, ο,τι έκλεισε ο καθένας έκλεισε.

Έτσι είναι. Όταν άνοιξαν εκτάκτως το az για τους 40-44, ο άντρας μου μπήκε αμέσως και βρήκε πρώτο ραντεβού για 27/5. Μετά που άνοιξε επίσημα η πλατφόρμα για την ηλικία αυτή, μπήκα εγώ και έκλεισα pfizer για 29/05 και αλλάξαμε και του άντρα μου με pfizer για 04/06. Κανένας λόγος δεν υπήρχε για az. Εγώ σε μια βδομάδα θα έχω ξεμπερδέψει και ι άντρας μου σε 2. για μένα μόνο για τους 50-60 είχε νόημα, γιατί όντως έκανε κάποιο καιρό να ανοίξει η πλατφόρμα για τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αυτό για τις 8 εβδομάδες ομολογουμένως δεν το είχα ξανακουσει, τώρα το διαβάζω πρώτη φορά. Έγινε ευρέως γνωστό; Γιατί και αυτοί οι φίλοι λένε ότι περιμένουν τις αρχές Αυγούστου (άρα το έκαναν αρχές Μαΐου, σχετικά αμέσως) και θειοι 60ρηδες στο τρίμηνο το έκαναν/θα το κάνουν (κάπου τώρα νομίζω είναι το τριμηνο γι'αυτους)

Ναι είναι ευρέως γνωστό. Και εγώ το άστρα έκανα και δε το μετάνιωσα. Γιατί έρχομαι σε επαφή με κόσμο, οπότε ήταν αναγκαίο να είμαι νωρίτερα προστατευμένη. Απλά σκέφτομαι αν θέλω να αλλάξω το ραντεβού στις οκτώ εβδομάδες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

 

Αυτό για τις 8 εβδομάδες ομολογουμένως δεν το είχα ξανακουσει, τώρα το διαβάζω πρώτη φορά. Έγινε ευρέως γνωστό; Γιατί και αυτοί οι φίλοι λένε ότι περιμένουν τις αρχές Αυγούστου (άρα το έκαναν αρχές Μαΐου, σχετικά αμέσως) και θειοι 60ρηδες στο τρίμηνο το έκαναν/θα το κάνουν (κάπου τώρα νομίζω είναι το τριμηνο γι'αυτους)

 

Το είπαν και στις επίσημες ενημερώσεις, κυκλοφόρησε και στον τύπο, είναι και στη σελίδα του ΕΟΔΥ. Αρκεί να τα παρακολουθεί κανείς. 

 

@Yovanna είστε η μόνη περίπτωση που ξέρω ότι τους έβγαλε τόσο αργά 1η δόση. Εμείς όλοι βρήκαμε άμεσα (και μιλάμε για επαγγελματικό και κοινωνικό κύκλο).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vtgian said:

 

Το είπαν και στις επίσημες ενημερώσεις, κυκλοφόρησε και στον τύπο, είναι και στη σελίδα του ΕΟΔΥ. Αρκεί να τα παρακολουθεί κανείς. 

 

@Yovanna είστε η μόνη περίπτωση που ξέρω ότι τους έβγαλε τόσο αργά 1η δόση. Εμείς όλοι βρήκαμε άμεσα (και μιλάμε για επαγγελματικό και κοινωνικό κύκλο).

Εγώ όταν έβγαλαν μόνο astra δεν μπήκα να κλείσω ραντεβού. Μόνο ο άντρας μου. Σίγουρα αν μετά ξανακοιτούσε θα έβρισκε και νωρίτερα (μπήκε αμέσως και είχε μπλοκάρει το συμπαν), αλλά είχαμε στην άκρη του μυαλού οτι θα ανοίξουν τα άλλα. το έκλεισε απλά να υπάρχει. Όταν άνοιξε επίσημα η πλατφόρμα, βρήκαμε απο τους πρώτους. Εγώ κυρίως. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αξιολογησης φαρμάκων ανθρώπινης χρήσης έχει εδώ κ καιρό ανακοινώσει το όφελος εναντι κινδύνου για το ΑΖ και στις ηλικίες 30-39 έχεις ίδια πιθανότητα να πάθεις θρόμβωση με θρομβοπενια απο το εμβόλιο (με πολύ υψηλό ποσοστό θνησιμότητας) όσο να πεθάνεις απο κορωνοιο σε medium infection rate. Σε low infection rate έχεις διπλάσια πιθανότητα. Η Ελλάδα βρίσκεται ελάχιστα πιο πάνω από το low infection rate. Συνυπολογίζοντας στην πιθανότητα να πεθάνεις από κορωνοιο και την πιθανότητα να κολλήσεις αρχικα, νομίζω είναι ξεκάθαρο γιατί σχεδόν όλες οι χώρες δεν συστήνουν τον εμβολιασμό με ΑΖ σε ηλικίες κάτω των 40. Ούτε καν η Μ. Βρετανία. Στην Ελλάδα έχουμε 6 περιστατικά του συνδρόμου σε ηλικίες 30-60. Οι 2 απεβιωσαν κ η μια 32χρονη χαροπαλεύει. Τα περιστατικά συνέβησαν όλα εντός 3 εβδομάδων μετα την πρώτη δόση κ συνέπεσαν όλα από τις 10-30 Μαΐου. Αυτός είναι κ ο πραγματικός λόγος που μειώθηκε δραματικά ο ρυθμός εμβολιασμού και αναγκάστηκε η Επιτροπή να ανοίξει όλα τα εμβόλια αρον αρον γι αυτό κ βρήκαμε mrna νωρίτερα από ότι λεγανε. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι αποδεκτά τα στατιστικά για φαρμακευτικό προϊόν που χρησιμοποιείται προληπτικά σε υγιή άτομα και ειδικά οταν έχει βρεθεί ενα συγκεκριμένο pattern της ανεπιθύμητης ενέργειας, τουτέστιν συγκεκριμένες ηλικίες και φύλο που έχει αυξημένο κίνδυνο. Η διαχείριση ήταν εξαρχής πολύ λανθασμένη κ οδήγησε στη δυσπιστία απέναντι στον εμβολιασμό. 

Διόρθωση: το περιστατικό της 60χρονης συνέβη όταν άνοιξαν οι εμβολιασμοι των 60-64 κ γι αυτό σταμάτησαν οι μεγαλύτεροι κ πασαραν το εμβόλιο στους 30ρηδες. Καθαρό λάθος γιατί οι κάτω των 50 έχουν τον μεγαλύτερο κίνδυνο, όπως και αποδείχθηκε πολύ γρήγορα. 

Να συμπληρώσω ότι η αξιολόγηση του ΕΜΑ δημοσιεύτηκε 23 Απριλίου.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Κορίτσια η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αξιολογησης φαρμάκων ανθρώπινης χρήσης έχει εδώ κ καιρό ανακοινώσει το όφελος εναντι κινδύνου για το ΑΖ και στις ηλικίες 30-39 έχεις ίδια πιθανότητα να πάθεις θρόμβωση με θρομβοπενια απο το εμβόλιο (με πολύ υψηλό ποσοστό θνησιμότητας) όσο να πεθάνεις απο κορωνοιο σε medium infection rate. Σε low infection rate έχεις διπλάσια πιθανότητα. Η Ελλάδα βρίσκεται ελάχιστα πιο πάνω από το low infection rate. Συνυπολογίζοντας στην πιθανότητα να πεθάνεις από κορωνοιο και την πιθανότητα να κολλήσεις αρχικα, νομίζω είναι ξεκάθαρο γιατί σχεδόν όλες οι χώρες δεν συστήνουν τον εμβολιασμό με ΑΖ σε ηλικίες κάτω των 40. Ούτε καν η Μ. Βρετανία. Στην Ελλάδα έχουμε 6 περιστατικά του συνδρόμου σε ηλικίες 30-60. Οι 2 απεβιωσαν κ η μια 32χρονη χαροπαλεύει. Τα περιστατικά συνέβησαν όλα εντός 3 εβδομάδων μετα την πρώτη δόση κ συνέπεσαν όλα από τις 10-30 Μαΐου. Αυτός είναι κ ο πραγματικός λόγος που μειώθηκε δραματικά ο ρυθμός εμβολιασμού και αναγκάστηκε η Επιτροπή να ανοίξει όλα τα εμβόλια αρον αρον γι αυτό κ βρήκαμε mrna νωρίτερα από ότι λεγανε. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι αποδεκτά τα στατιστικά για φαρμακευτικό προϊόν που χρησιμοποιείται προληπτικά σε υγιή άτομα και ειδικά οταν έχει βρεθεί ενα συγκεκριμένο pattern της ανεπιθύμητης ενέργειας, τουτέστιν συγκεκριμένες ηλικίες και φύλο που έχει αυξημένο κίνδυνο. Η διαχείριση ήταν εξαρχής πολύ λανθασμένη κ οδήγησε στη δυσπιστία απέναντι στον εμβολιασμό. 

Διόρθωση: το περιστατικό της 60χρονης συνέβη όταν άνοιξαν οι εμβολιασμοι των 60-64 κ γι αυτό σταμάτησαν οι μεγαλύτεροι κ πασαραν το εμβόλιο στους 30ρηδες. Καθαρό λάθος γιατί οι κάτω των 50 έχουν τον μεγαλύτερο κίνδυνο, όπως και αποδείχθηκε πολύ γρήγορα. 

Να συμπληρώσω ότι η αξιολόγηση του ΕΜΑ δημοσιεύτηκε 23 Απριλίου.

Στην πράξη όμως, τέλη Απριλίου που ήταν σαφές ότι θα άνοιγαν τα σχολεία κ ο κόσμος γενικα δούλευε, ένας 40αρης με οικογένεια που δεν ήξερε πότε θα ανοίξει η πλατφόρμα, δεν σκεφτόταν μόνο τον θάνατο, σκεφτόταν τη σοβαρή νοσηση, το να νοσηλευτεί κ να μην ξέρει ποιος θα κρατήσει το παιδί του, να νοσήσει κ να χάσει μεροκάματα κ πολλά άλλα, επομένως ήταν για πολλούς μονόδρομος. Άσχετο δηλαδή από την προβληματική διαχείριση, όσοι έσπευσαν να το κάνουν είχα πολλούς λόγους για να το δουν ακόμα κ σαν λελογισμένο ρίσκο. Το ότι δεν έπρεπε να μπει σε τετοια διλήμματα υγιής πληθυσμός, είναι μεγάλο ζήτημα. Όπως είναι κ μεγάλο ζήτημα το να φοβάται κ να αναζητά τρόπους προστασίας ο γενικα υγιής ενεργός πληθυσμός, που όμως φοβάται λόγω δουλειάς κ σκεφεται κ τις οικογενειακές υποχρεώσεις, εμώ οι μεγαλύτεροι το σνομπάρουν. 

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου γνωστοί που το έκαναν και το μετάνιωσαν είναι χωρίς οικογένειες, δουλεύουν από το σπίτι, δεν μπαίνουν σε συγκοινωνίες, απλά πήγαν να το κάνουν μόλις άνοιξε, οπότε γι'αυτο θεωρούν ότι πήραν τζάμπα το ρίσκο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

Στην πράξη όμως, τέλη Απριλίου που ήταν σαφές ότι θα άνοιγαν τα σχολεία κ ο κόσμος γενικα δούλευε, ένας 40αρης με οικογένεια που δεν ήξερε πότε θα ανοίξει η πλατφόρμα, δεν σκεφτόταν μόνο τον θάνατο, σκεφτόταν τη σοβαρή νοσηση, το να νοσηλευτεί κ να μην ξέρει ποιος θα κρατήσει το παιδί του, να νοσήσει κ να χάσει μεροκάματα κ πολλά άλλα, επομένως ήταν για πολλούς μονόδρομος. Άσχετο δηλαδή από την προβληματική διαχείριση, όσοι έσπευσαν να το κάνουν είχα πολλούς λόγους για να το δουν ακόμα κ σαν λελογισμένο ρίσκο. Το ότι δεν έπρεπε να μπει σε τετοια διλήμματα υγιής πληθυσμός, είναι μεγάλο ζήτημα. Όπως είναι κ μεγάλο ζήτημα το να φοβάται κ να αναζητά τρόπους προστασίας ο γενικα υγιής ενεργός πληθυσμός, που όμως φοβάται λόγω δουλειάς κ σκεφεται κ τις οικογενειακές υποχρεώσεις, εμώ οι μεγαλύτεροι το σνομπάρουν. 

Μα δεν είπα ότι ο κόσμος κακως αποφάσισε να εμβολιαστεί. Αυτή η επιλογή του δόθηκε κ την πήρε με υπευθυνότητα, ειδικά οι νέοι άνθρωποι που μάλιστα έχουν πολύ λιγότερη πιθανότητα σοβαρής νοσησης. Υποτίθεται όμως ότι ο λόγος που έχεις αναθέσει σε ειδικούς να παρακολουθούν τα υπό μελέτη εμβόλια είναι για να προστατέψεις τη δημόσια υγεία (κ από τις 2 πλευρές, νοσησης κ εμβολιασμού). Από τη στιγμή που πριν ανοίξουν την πλατφόρμα είχαν στα χέρια τους στοιχεία που καταδεικνυαν αυξημένη πιθανότητα εκδηλωσης θανατηφορας ανεπιθύμητης ενέργειας σε αυτές τις ηλικίες (μέχρι τότε είχαμε το θάνατο της 60χρονης στην Ελλάδα κ το θάνατο του 23χρονου Έλληνα φοιτητή στη Βουλγαρία συν αρκετούς στο εξωτερικό σε ηλικίες κάτω των 50), έπρεπε να προστατεύσουν το νέο πληθυσμό της χώρας. Η στατιστική δεν ψεύδεται, ήταν αναμενόμενο να συμβούν περιστατικά όπως κ έγινε. Προσωπικά θεωρώ, ότι αν ο υγιής πληθυσμός 30-45 είχε γνώση για όλες αυτές τις πληροφορίες δύσκολα θα επέλεγε τον εμβολιασμό με ΑΖ. Όπως κ έγινε εν τέλει. Δεν ξέρεις αν θα εισαι εσύ ο ένας στους 150000 που θα πάθεις τη ζημιά. Είναι μικρό το ποσοστό προφανώς αλλά όταν έχεις επιλογή τη μηδενική πιθανοτητα με τα άλλα εμβόλια, ε μη μου πεις ότι δεν μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ενώ είσαι ένα χρόνο χωρίς εμβολιο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Lenia16 είπε:

 Είναι μικρό το ποσοστό προφανώς αλλά όταν έχεις επιλογή τη μηδενική πιθανοτητα με τα άλλα εμβόλια, ε μη μου πεις ότι δεν μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ενώ είσαι ένα χρόνο χωρίς εμβολιο;

 

Η διαφορά είναι ότι αυτόν τον μήνα έχουμε 1300 κρούσματα τη μέρα, κι ας μην ακούγονται πουθενά επειδή έχει αρχίσει να καταφτάνει το δολάριο....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Η διαφορά είναι ότι αυτόν τον μήνα έχουμε 1300 κρούσματα τη μέρα, κι ας μην ακούγονται πουθενά επειδή έχει αρχίσει να καταφτάνει το δολάριο....

Γιατί λες ότι έχουμε τόσα την ημέρα?εχουν πεσει κ οι νοσηλειες κ οι διασωληνβσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Γιατί λες ότι έχουμε τόσα την ημέρα?εχουν πεσει κ οι νοσηλειες κ οι διασωληνβσεις

Υπάρχει μείωση στα τεστ αλλα προφανώς από την πτώση των διασωληνωσεων φαίνεται ότι οι σοβαρές νοσησεις λιγοστεύουν. Λογικά τα εμβόλια θα βοήθησαν, δεν νομίζω να βοηθάει πλέον κάποιο από τα «μέτρα». Σκέφτομαι όμως ότι έχουμε πλέον κ αρκετο ενεργό πληθυσμό εμβολιασμένο, ίσως κ αυτό έχει μειώσει τη διασπορά. 

πρίν από 28 λεπτά , Lenia16 είπε:

Είναι μικρό το ποσοστό προφανώς αλλά όταν έχεις επιλογή τη μηδενική πιθανοτητα με τα άλλα εμβόλια, ε μη μου πεις ότι δεν μπορείς να περιμένεις ένα μήνα ενώ είσαι ένα χρόνο χωρίς εμβολιο;

ενταξει κάποιοι (κυρίως κάποιες) περίμεναν,  κ δεν τους βγήκε σε κακό τελικά γιατί η αναμονή ήταν λίγη, που όμως δεν το ήξεραν εξαρχής. Όμως το ότι πέρασε ένας χρόνος δεν λέει κ πολλά, αφού τελικά από Νοέμβριο υπήρχε μια κάποιου είδους καραντίνα, λίγο τηλεργασια λίγο κλειστά σχολεία λίγο οι απαγορεύσεις, όταν από την άνοιξη ήταν σαφές ότι όλα θα άνοιγαν χύμα, λογικό ήταν ο κόσμος να φοβηθεί. κ από τη στιγμή που οι μεγάλοι που θα έπρεπε να εμβολιαστούν πρώτοι το άφηναν, δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να ανατραπεί το κλίμα. Μόνο ίσως με κάτι πολύ εκβιαστικό του στιλ να κάνουν οι ανω των 60 μόνο το ΑΖ που τι στο καλό, κάποια στιγμή  θα το έκαναν, ενώ ταυτόχρονα θα έτρεχε κ ο εμβολιασμός των νεότερων με τα αλλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Υπάρχει μείωση στα τεστ αλλα προφανώς από την πτώση των διασωληνωσεων φαίνεται ότι οι σοβαρές νοσησεις λιγοστεύουν. Λογικά τα εμβόλια θα βοήθησαν, δεν νομίζω να βοηθάει πλέον κάποιο από τα «μέτρα». Σκέφτομαι όμως ότι έχουμε πλέον κ αρκετο ενεργό πληθυσμό εμβολιασμένο, ίσως κ αυτό έχει μειώσει τη διασπορά. 

ενταξει κάποιοι (κυρίως κάποιες) περίμεναν,  κ δεν τους βγήκε σε κακό τελικά γιατί η αναμονή ήταν λίγη, που όμως δεν το ήξεραν εξαρχής. Όμως το ότι πέρασε ένας χρόνος δεν λέει κ πολλά, αφού τελικά από Νοέμβριο υπήρχε μια κάποιου είδους καραντίνα, λίγο τηλεργασια λίγο κλειστά σχολεία λίγο οι απαγορεύσεις, όταν από την άνοιξη ήταν σαφές ότι όλα θα άνοιγαν χύμα, λογικό ήταν ο κόσμος να φοβηθεί. κ από τη στιγμή που οι μεγάλοι που θα έπρεπε να εμβολιαστούν πρώτοι το άφηναν, δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να ανατραπεί το κλίμα. Μόνο ίσως με κάτι πολύ εκβιαστικό του στιλ να κάνουν οι ανω των 60 μόνο το ΑΖ που τι στο καλό, κάποια στιγμή  θα το έκαναν, ενώ ταυτόχρονα θα έτρεχε κ ο εμβολιασμός των νεότερων με τα αλλά. 

Σαφέστατα και εχει επιρρεασει θετικά ο εμβολιασμός.Λενε ομως για τέταρτο κυμμα.Η ινδικη μετάλλαξη σαρώνει.Αυτοι που δεν εμβολιαζονται θα βρεθούν σε πολυ ασχημη θέση κ δεν ξερω κι αν τα εμβόλια καλύψουν την μετάλλαξη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σαφέστατα και εχει επιρρεασει θετικά ο εμβολιασμός.Λενε ομως για τέταρτο κυμμα.Η ινδικη μετάλλαξη σαρώνει.Αυτοι που δεν εμβολιαζονται θα βρεθούν σε πολυ ασχημη θέση κ δεν ξερω κι αν τα εμβόλια καλύψουν την μετάλλαξη.

Είμαι σίγουρη για το τέταρτο κύμα. οι κλειστοί χώροι το χειμώνα θα είναι επικίνδυνοι. ελπίζω να μην χτυπήσει κ τα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Η διαφορά είναι ότι αυτόν τον μήνα έχουμε 1300 κρούσματα τη μέρα, κι ας μην ακούγονται πουθενά επειδή έχει αρχίσει να καταφτάνει το δολάριο....

Έχει πέσει πολύ όμως η μέση ηλικία των κρουσμάτων, 36 άκουσα σήμερα. Που σημαίνει ότι δεν νοσηλεύονται στην πλειοψηφία τους. Όσοι εισάγονται στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι ηλικιωμένοι κ προφανώς κάποιοι λίγοι νέοι. Αν το νούμερο που αναφέρεις όντως ισχύει, τότε βγάζουν ψευδή στοιχεία στη δημοσιότητα. Όπως βέβαια κ με τους εμβολιασμούς, οποτε δεν αμφιβάλλω ότι πιθανότατα γίνεται.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η διχόνοια που έχουν σπείρει στην κοινωνία μεταξύ εμβολιασμενων κ ανεμβολιαστων τη θεωρώ απαράδεκτη όπως κ αυτούς που σε ρωτάνε αν έχεις εμβολιαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Έχει πέσει πολύ όμως η μέση ηλικία των κρουσμάτων, 36 άκουσα σήμερα. Που σημαίνει ότι δεν νοσηλεύονται στην πλειοψηφία τους. Όσοι εισάγονται στα νοσοκομεία είναι ανεμβολιαστοι ηλικιωμένοι κ προφανώς κάποιοι λίγοι νέοι. Αν το νούμερο που αναφέρεις όντως ισχύει, τότε βγάζουν ψευδή στοιχεία στη δημοσιότητα. Όπως βέβαια κ με τους εμβολιασμούς, οποτε δεν αμφιβάλλω ότι πιθανότατα γίνεται.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η διχόνοια που έχουν σπείρει στην κοινωνία μεταξύ εμβολιασμενων κ ανεμβολιαστων τη θεωρώ απαράδεκτη όπως κ αυτούς που σε ρωτάνε αν έχεις εμβολιαστεί. 

Ποια διχόνοια?Αντικειμενική πραγματικότητα είναι.πανδημια εχουμε.Αρνητες των εμβολίων πάντοτε υπηρχαν.Τωρα τίθεται θέμα επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σαφέστατα και εχει επιρρεασει θετικά ο εμβολιασμός.Λενε ομως για τέταρτο κυμμα.Η ινδικη μετάλλαξη σαρώνει.Αυτοι που δεν εμβολιαζονται θα βρεθούν σε πολυ ασχημη θέση κ δεν ξερω κι αν τα εμβόλια καλύψουν την μετάλλαξη.

 

Ειλικρινά πλέον δεν δίνω δεκάρα γι' αυτούς που δεν εμβολιάζονται. Καθόλου ανθρωπιστικό, το ξέρω, αλλά έτσι νιώθω. 

 

Στενό μου πρόσωπο μπαινοβγαίνει στα νοσοκομεία με λευχαιμία εδώ και δυο μήνες. Έχουμε ταλαιπωρηθεί οικογενειακώς φοβερά με τα πρωτόκολλα του κόβιντ και με τα τεστ των συνοδών. Είναι πραγματικά μια άσκηση για πολλές αντοχές, δυο φορές πιο κουραστική για την οικογένεια σε σχέση με πριν την πανδημία, επειδή δεν υπάρχει καμία απολύτως ευελιξία. Για να μην συζητήσουμε για την κατάσταση στα νοσοκομεία - το ασθενοφόρο που έκανε 4 ώρες να έρθει ή το μισάωρο που πέρασε στο προαύλιο ένας άνθρωπος σε αφασία από τον πυρετό επειδή δεν υπήρχε φορείο για να τον μεταφέρουν μέσα. 

 

Δεν μπορώ πλέον να νιώσω καμία συμπάθεια για κάποιον που δεν εμβολιάζεται επειδή φοβάται το MRNA, ενώ έχει πιθανότητες να καταλήξει στο νοσοκομείο και να συμβάλει στην παράταση αυτής της ιστορίας. Ή έχει απλά πιθανότητες να κολλήσει και ο επόμενος χειμώνας να μας ξαναβρεί με κλειστά σχολεία λόγω αύξησης κρουσμάτων, αντί να τελειώνουμε κάποτε μ' αυτόν τον εφιάλτη. 

 

@Lenia είχα τσεκάρει τα κρούσματα την προηγούμενη εβδομάδα, τώρα λογικά θα έχουν πέσει κι άλλο. Δεν τσέκαρα τον αριθμό των τεστ, αλλά δεν θα ξαφνιαστώ καθόλου αν είναι λιγότερα. Τα νούμερα δεν λένε ψέματα, αλλά η απεικόνιση πάντα μπορεί να μαγειρευτεί αν χρειαστεί.

Για τη διχόνοια: προσωπικά δεν ρωτάω κανέναν αν έχει κάνει εμβόλιο, το θεωρώ προσωπικό δεδομένο και προσωπική επιλογή. Αλλά έχω αρκετό κόσμο στο τάιμλάιν μου που πιστεύει ακόμα ειλικρινά ότι όλο αυτό είναι παγκόσμια συνωμοσία. Ε, δεν μπορώ βρε Λένια, δεν αντέχω πια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ποια διχόνοια?Αντικειμενική πραγματικότητα είναι.πανδημια εχουμε.Αρνητες των εμβολίων πάντοτε υπηρχαν.Τωρα τίθεται θέμα επιβίωσης.

Πάντως δεν είναι αρνητές των εμβολιων όλοι όσοι δεν κάνουν -ακόμα- αυτό. Έχω πχ συναδελφο που είναι κ ευπαθής ομάδα που τώρα αρχίζει να το σκέφτεται (50+) η οποία κάνει κάθε χρόνο αντιγριπικό κ φέτος έκανε κ πνευμονιόκοκκου. Κ το σκεφεται μόνο γιατί είναι ευπαθής ομάδα. Αλλιώς, είναι σχεδον σίγουρη ότι μπορεί να είναι επιβλαβές για την υγεία της (το εμβόλιο). 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Ilaeira είπε:

 Δεν μπορώ πλέον να νιώσω καμία συμπάθεια για κάποιον που δεν εμβολιάζεται επειδή φοβάται το MRNA, ενώ έχει πιθανότητες να καταλήξει στο νοσοκομείο και να συμβάλει στην παράταση αυτής της ιστορίας. 

 

Φοβάται κάποιος τα mrna; Εγώ το αντίθετο βλεπω, το άστρα φοβούνται/φοβηθηκαμε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

 

Φοβάται κάποιος τα mrna; Εγώ το αντίθετο βλεπω, το άστρα φοβούνται/φοβηθηκαμε

αρχικά πολλοί φοβούνταν τα νέας τεχνολογίας. δεν εννοώ τους «θα μας αλλοιώσουν το dna”. αλλά νορμαλ ανθρώπους που τους τρόμαζε το «μη συμβατικο»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...