Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Lenia16 είπε:

Μα ούτε το Pfizer την καλύπτει. 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για κατασκευασμένο εργαστηριακά ιό (έχουν ήδη δοθεί οι εξηγήσεις από επιστήμονες για το ότι είναι αδύνατον να είναι φυσικός) από τον οποίον μάλλον δε θα ξεμπερδεψουμε πολύ εύκολα.

 

Δεν το είχα ακούσει αυτό. Πού το διάβασες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 52 λεπτά , ninaki80 είπε:

Για ποιους εφηβους μιλαμε οτι θα εμβολιαστουν?  Που κινδυνευουν με 0,02% κ κυκλοφορουν παντου χωρις μασκα?  Κανένας εφηβος δεν θα εμβολιαστει αντε να εμβολιαστουν αυτοι που ανοικουν σε ευπαθεις ομαδες η να το επιτρεψει κανενας γονιος που εχει ο ιδιος σοβαρο κινδυνο.  

Οπως κ να εχει κ αλλα κυματα θα υπαρξουν. Κ τωρα δεν εχουμε ιδεα για τα πραγματικα κρουσματα που ξαφνικα σε μια εβδομαδα πεσαν ως δια μαγειας 

Πολλά παιδιά λυκείου θα εμβολιαστούν. Γιατί θέλουν να ταξιδέψουν, να βγουν ελεύθερα σε κλαμπ και συναυλίες κλπ. Και επειδή έχουν πρόσφατα τόσα εμβόλια, δεν τους κάνει εντύπωση το άλλο ένα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Πολλά παιδιά λυκείου θα εμβολιαστούν. Γιατί θέλουν να ταξιδέψουν, να βγουν ελεύθερα σε κλαμπ και συναυλίες κλπ. Και επειδή έχουν πρόσφατα τόσα εμβόλια, δεν τους κάνει εντύπωση το άλλο ένα.

Στα παιδια ή στους γονεις?  Μα οι γονεις περνουν τις αποφασεις για τους εφηβους. Λες να τα εμβολιασουν για τα κλαμπ? Ταξιδια θα κανουν με μοριακα τεστ Κ ποσα ταξιδια θα κανει το 16χρονο στο εξωτερικο 1-2? Γιατι εδω για ελλαδα κανει οσα θελει μονο σελφ τεστ στο πλοιο χρειαζετε.  

Ουτε το 2% δεν θα εμβολιασουν οι γονεις κ ειναι Κ λογικο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ninaki80 είπε:

Στα παιδια ή στους γονεις?  Μα οι γονεις περνουν τις αποφασεις για τους εφηβους. Λες να τα εμβολιασουν για τα κλαμπ? Ταξιδια θα κανουν με μοριακα τεστ Κ ποσα ταξιδια θα κανει το 16χρονο στο εξωτερικο 1-2? Γιατι εδω για ελλαδα κανει οσα θελει μονο σελφ τεστ στο πλοιο χρειαζετε.  

Ουτε το 2% δεν θα εμβολιασουν οι γονεις κ ειναι Κ λογικο 

Στο νησί μας εμβολιάστηκαν ήδη μαθητες λυκείου 18 ετών. Για να δουλέψουν κλπ. Αυτό προφανώς σιγά σιγά θα περναει από στόμα σε στόμα, γενικα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν εμβολιαστούν κ 17ρηδες κ16ρηδες ίσως στα τουριστικα μερη τουλάχιστον που απ αυτήν την ηλικία δουλεύουν έτσι κ αλλιώς. Σε πιο μικρές ηλικίες, δεν ξέρω πόσοι γονείς θα το αναλάβουν να ρωτήσουν παιδίατρο ούτε πόσοι παιδίατροι θα το συστήσουν. γενικα στο θέμα αυτό δεν τους βλέπω πολύ θερμούς, όσους γράφουν δημόσια εννοώ, τη δικια μας δν την έχω ρωτήσει ακόμα. 

πρίν από 23 λεπτά , ninaki80 είπε:

Στα παιδια ή στους γονεις?  Μα οι γονεις περνουν τις αποφασεις για τους εφηβους. Λες να τα εμβολιασουν για τα κλαμπ? Ταξιδια θα κανουν με μοριακα τεστ Κ ποσα ταξιδια θα κανει το 16χρονο στο εξωτερικο 1-2? Γιατι εδω για ελλαδα κανει οσα θελει μονο σελφ τεστ στο πλοιο χρειαζετε.  

Ουτε το 2% δεν θα εμβολιασουν οι γονεις κ ειναι Κ λογικο 

Στο νησί μας εμβολιάστηκαν ήδη μαθητες λυκείου 18 ετών. Για να δουλέψουν κλπ. Αυτό προφανώς σιγά σιγά θα περναει από στόμα σε στόμα, γενικα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν εμβολιαστούν κ 17ρηδες κ16ρηδες ίσως στα τουριστικα μερη τουλάχιστον που απ αυτήν την ηλικία δουλεύουν έτσι κ αλλιώς. Σε πιο μικρές ηλικίες, δεν ξέρω πόσοι γονείς θα το αναλάβουν να ρωτήσουν παιδίατρο ούτε πόσοι παιδίατροι θα το συστήσουν. γενικα στο θέμα αυτό δεν τους βλέπω πολύ θερμούς, όσους γράφουν δημόσια εννοώ, τη δικια μας δν την έχω ρωτήσει ακόμα. 

 

Γενικα καλό είναι να μην σκεφτόμαστε ότι το εμβόλιο είναι ένα προνομιο

διασκέδασης. Για πολλούς είναι μονόδρομος για εύρεση δουλειάς κ για ασφάλεια στον χώρο της δουλειάς, ασχετως ηλικίας. Γιατί για να απολαύσει τα ταξίδια του κάποιος που εμβολιάστηκε με δισταγμό μόνο κ μόνο για να ταξιδεύει άνετα, έτρεξε να κάνει το πρώτο διαθέσιμο το παιδί 18-20 χρόνων που θα τον σερβίρει εκεί που θα κάνει διακοπές. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Έσπερος είπε:

Στο νησί μας εμβολιάστηκαν ήδη μαθητες λυκείου 18 ετών. Για να δουλέψουν κλπ. Αυτό προφανώς σιγά σιγά θα περναει από στόμα σε στόμα, γενικα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν εμβολιαστούν κ 17ρηδες κ16ρηδες ίσως στα τουριστικα μερη τουλάχιστον που απ αυτήν την ηλικία δουλεύουν έτσι κ αλλιώς. Σε πιο μικρές ηλικίες, δεν ξέρω πόσοι γονείς θα το αναλάβουν να ρωτήσουν παιδίατρο ούτε πόσοι παιδίατροι θα το συστήσουν. γενικα στο θέμα αυτό δεν τους βλέπω πολύ θερμούς, όσους γράφουν δημόσια εννοώ, τη δικια μας δν την έχω ρωτήσει ακόμα. 

Στο νησί μας εμβολιάστηκαν ήδη μαθητες λυκείου 18 ετών. Για να δουλέψουν κλπ. Αυτό προφανώς σιγά σιγά θα περναει από στόμα σε στόμα, γενικα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν εμβολιαστούν κ 17ρηδες κ16ρηδες ίσως στα τουριστικα μερη τουλάχιστον που απ αυτήν την ηλικία δουλεύουν έτσι κ αλλιώς. Σε πιο μικρές ηλικίες, δεν ξέρω πόσοι γονείς θα το αναλάβουν να ρωτήσουν παιδίατρο ούτε πόσοι παιδίατροι θα το συστήσουν. γενικα στο θέμα αυτό δεν τους βλέπω πολύ θερμούς, όσους γράφουν δημόσια εννοώ, τη δικια μας δν την έχω ρωτήσει ακόμα. 

 

Γενικα καλό είναι να μην σκεφτόμαστε ότι το εμβόλιο είναι ένα προνομιο

διασκέδασης. Για πολλούς είναι μονόδρομος για εύρεση δουλειάς κ για ασφάλεια στον χώρο της δουλειάς, ασχετως ηλικίας. Γιατί για να απολαύσει τα ταξίδια του κάποιος που εμβολιάστηκε με δισταγμό μόνο κ μόνο για να ταξιδεύει άνετα, έτρεξε να κάνει το πρώτο διαθέσιμο το παιδί 18-20 χρόνων που θα τον σερβίρει εκεί που θα κάνει διακοπές. 

Για δουλεια σε ενηλικους ειναι μια αλλη επιλογη που καποιοι θα κανουν. Γενικα οι γιατροι δεν το συστηνουν σε οσους δεν κινδινευουν οπως κ με ολα τα εμβολια παει αναλογα με το ποσο κινδινευεις. 

Εδω μεχρι να πειστουν οι ενηλικες ανω των 35 εγινε ολοκληρη μαχη λες οι γονεις να σπευσουν να το κανουν στα παιδια?  

Κ ειναι Κ λογικο εσυ θα το εκανες αν σου ελεγε ο παιδιατρος οτι δεν κινδινευει το παιδι να παθει κατι σοβαρο απτον κοβιντ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ninaki80 είπε:

Ουτε το 2% δεν θα εμβολιασουν οι γονεις κ ειναι Κ λογικο 

 

Στην τάξη της κόρης μου (τέλος Β Λυκείου) σε σχετική συζήτηση που άνοιξαν με καθηγήτρια, τα περισσότερα παιδιά περιμένουν να εμβολιαστούν. Το να περιμένεις στα 17-18 να ταξιδέψεις χωρίς φόβο, δεν είναι περίεργο. Τα περισσότερα παιδιά, ειρωνεύονται το φόβο των γονιών τους, γιατί κάνουν έτσι κι αλλιώς τόσα εμβόλια που βρίσκουν αστεία την κουβέντα. Δεν ξέρω αν αυτή η τάξη είναι η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μα ούτε το Pfizer την καλύπτει. 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για κατασκευασμένο εργαστηριακά ιό (έχουν ήδη δοθεί οι εξηγήσεις από επιστήμονες για το ότι είναι αδύνατον να είναι φυσικός) από τον οποίον μάλλον δε θα ξεμπερδεψουμε πολύ εύκολα.

Έχω καταλάβει αυτό που εχουν πει.Πιθανον να είναι κατασκευασμενος.Δεν το εχουν επιβεβαιωσει.Πιθανον να τους ξεφυγε.Γιατι να θελουν να καταστρέψουν τον πλανήτη?Σιγουρα δεν θα ξεμπερδεψουμε ευκολα.Ειπαν οτι το pfizer καλύπτει καλυτερα την ινδική.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ninaki80 είπε:

Για δουλεια σε ενηλικους ειναι μια αλλη επιλογη που καποιοι θα κανουν. Γενικα οι γιατροι δεν το συστηνουν σε οσους δεν κινδινευουν οπως κ με ολα τα εμβολια παει αναλογα με το ποσο κινδινευεις. 

Εδω μεχρι να πειστουν οι ενηλικες ανω των 35 εγινε ολοκληρη μαχη λες οι γονεις να σπευσουν να το κανουν στα παιδια?  

Κ ειναι Κ λογικο εσυ θα το εκανες αν σου ελεγε ο παιδιατρος οτι δεν κινδινευει το παιδι να παθει κατι σοβαρο απτον κοβιντ?

 

Nα πω την αλήθεια, όσοι γιατροί γνωρίζω (πολλοί λόγω συγγενών) όλοι το συνιστούν ανεπιφύλακτα σε όλους. Τα παιδιά θα τα εμβολιάσω μόλις επιτραπεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ninaki80 είπε:

Για δουλεια σε ενηλικους ειναι μια αλλη επιλογη που καποιοι θα κανουν. Γενικα οι γιατροι δεν το συστηνουν σε οσους δεν κινδινευουν οπως κ με ολα τα εμβολια παει αναλογα με το ποσο κινδινευεις. 

Εδω μεχρι να πειστουν οι ενηλικες ανω των 35 εγινε ολοκληρη μαχη λες οι γονεις να σπευσουν να το κανουν στα παιδια?  

Κ ειναι Κ λογικο εσυ θα το εκανες αν σου ελεγε ο παιδιατρος οτι δεν κινδινευει το παιδι να παθει κατι σοβαρο απτον κοβιντ?

Γενικα είπα ότι δεν θεωρώ ότι οι γονείς θα εμβολιάσουν τα παιδιά τους χωρίς σκέψη, ακόμα κι οι ίδιοι που το έκαναν με χαρά. Από τα 16-17 όμως δεν είναι κ πολύ παιδιά, είναι έτοιμα για κάποιες αποφάσεις κ θεωρώ ότι πολλά, όντας στο κατώφλι της ενήλικης ζωής, θα το κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη δεύτερη δόση σε δέκα μέρες και ήπλιζα να την αλλάξω γιατί έχω ένα σημαντικό ραντεβού την ίδια μέρα που επίσης δεν αναβάλλεται και θα παιδευτώ. Ε ψάχνω 5 μέρες τώρα και δεν υπάρχει τίποτα σε όλη την Αττική για 3 εβδομάδες με Pfizer. Είδα στιγμιαία 1-2 κενά που κάποιος τα πρόλαβε αμέσως. Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι όντως προχωράμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Nα πω την αλήθεια, όσοι γιατροί γνωρίζω (πολλοί λόγω συγγενών) όλοι το συνιστούν ανεπιφύλακτα σε όλους. Τα παιδιά θα τα εμβολιάσω μόλις επιτραπεί.

Γενικα οι γιατροί θεωρούν αυτονόητο ότι όλοι οι ενήλικες θα το κάνουν, κ εγω δεν το πιασα αυτό ότι το συνιστούν μόνο σε όποιον το έχει ανάγκη. Εκτός αν εννοούσε τους παιδιάτρους. Κι εγω θα ήθελα να το κάνει ο μικρός. 

 

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Εχω τη δεύτερη δόση σε δέκα μέρες και ήπλιζα να την αλλάξω γιατί έχω ένα σημαντικό ραντεβού την ίδια μέρα που επίσης δεν αναβάλλεται και θα παιδευτώ. Ε ψάχνω 5 μέρες τώρα και δεν υπάρχει τίποτα σε όλη την Αττική για 3 εβδομάδες με Pfizer. Είδα στιγμιαία 1-2 κενά που κάποιος τα πρόλαβε αμέσως. Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι όντως προχωράμε!

Η αλήθεια είναι ότι ανεβήκαμε πάλι πάνω από τις 100χίλ τη μέρα, 104 χτες ενώ πριν λίγες μέρες ήμασταν 98-99 χιλ. Βέβαια είναι κυρίως δεύτερης δόσης. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Εχω τη δεύτερη δόση σε δέκα μέρες και ήπλιζα να την αλλάξω γιατί έχω ένα σημαντικό ραντεβού την ίδια μέρα που επίσης δεν αναβάλλεται και θα παιδευτώ. Ε ψάχνω 5 μέρες τώρα και δεν υπάρχει τίποτα σε όλη την Αττική για 3 εβδομάδες με Pfizer. Είδα στιγμιαία 1-2 κενά που κάποιος τα πρόλαβε αμέσως. Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι όντως προχωράμε!

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Προχθές είχε ο ξάδερφος μου τη δεύτερη δόση. Την Πέμπτη αργά το μεσημέρι, μπήκε να το αλλάξει για να μην τρέχει στο ξιφασκίας στον Άλιμο. Μέσα σε 10 λεπτά που κοιτούσαμε μαζί είχαμε βρει 6 εναλλακτικές για το επόμενο τριήμερο. Τελικά έκλεισε την επόμενη μέρα στον άγιο Στέφανο. Την ίδια μέρα είχε βρει και στον Προμηθέα και στην Ν/ιωνία. Pfizer.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που λες. Προχθές είχε ο ξάδερφος μου τη δεύτερη δόση. Την Πέμπτη αργά το μεσημέρι, μπήκε να το αλλάξει για να μην τρέχει στο ξιφασκίας στον Άλιμο. Μέσα σε 10 λεπτά που κοιτούσαμε μαζί είχαμε βρει 6 εναλλακτικές για το επόμενο τριήμερο. Τελικά έκλεισε την επόμενη μέρα στον άγιο Στέφανο. Την ίδια μέρα είχε βρει και στον Προμηθέα και στην Ν/ιωνία. Pfizer.

Ψάχνω ημερομηνία μετά τις 22 (νωρίτερα δεν μπορώ, δεν έχει περάσει αρκετό διάστημα). Δεν βρίσκω απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Μα ποια μειοψηφια; ούτε 30% δεν έχει εμβολιαστεί.

Δεν μιλάει κανεις για τέταρτο κύμα σήμερα αλλά από Σεπτέμβριο. Το 30% έχει εμβολιαστει πλήρως, πολύ περισσότεροι με την α δόση και εκκρεμεί η β. Οπότε το Σεπτέμβριο θα είναι σίγουρα μειοψηφία οι μη εμβολιασμενοι

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Ψάχνω ημερομηνία μετά τις 22 (νωρίτερα δεν μπορώ, δεν έχει περάσει αρκετό διάστημα). Δεν βρίσκω απολύτως τίποτα.

Ίσως τότε όσο πλησιάζει η ημερομηνία να βρεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν μιλάει κανεις για τέταρτο κύμα σήμερα αλλά από Σεπτέμβριο. Το 30% έχει εμβολιαστει πλήρως, πολύ περισσότεροι με την α δόση και εκκρεμεί η β. Οπότε το Σεπτέμβριο θα είναι σίγουρα μειοψηφία οι μη εμβολιασμενοι

Ποσο μειοψηφία όμως; Άλλο μειοψηφια10% των ενηλίκων άλλο 30%, που μάλλον για κάπου τόσο το υπολογίζω, συν ανεμβολίαστα παιδια,0 συν όσους δεν έχουν καλή απόκριση, μια χαρά έδαφος για να κυκλοφορεί το τέταρτο κύμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ποσο μειοψηφία όμως; Άλλο μειοψηφια10% των ενηλίκων άλλο 30%, που μάλλον για κάπου τόσο το υπολογίζω, συν ανεμβολίαστα παιδια,0 συν όσους δεν έχουν καλή απόκριση, μια χαρά έδαφος για να κυκλοφορεί το τέταρτο κύμα. 

 

Νομίζω ότ θέλουμε κάτι σαν 75% πλήρως εμβολιασμένους, με εμβόλιο αποτελεσματικό έναντι των μεταλλάξεων, επί του συνόλου του πληθυσμού, ενήλικες και παιδιά. Ίσως του χρόνου το καλοκαίρι κάτι γίνεται, για φέτος δεν βλέπω να γλυτώνουμε το νέο κύμα, ειδικά όσο έρχονται και τουρίστες εντελώς yolo, όπως πέρσυ και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ ότι θα είναι πολλοί οι γονείς που θα σπεύσουν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, ακόμη κι αυτοί που έκαναν οι ίδιοι το εμβόλιο. Ακόμη κι αν κάποιοι 16χρονοι το θέλουν, δεν είναι ενήλικες ώστε να το αποφασίσουν. Προσωπικά, μιας και τα παιδιά με τα έως τώρα δεδομένα δεν κινδυνεύουν παρά ελάχιστα, δε θα ήθελα να το κάνει το παιδί μου. Σημειώνω ότι από επιλογή δεν έχει κάνει ποτέ ούτε το εμβόλιο της γρίπης (κανείς μας δηλαδή). Όλα τα άλλα ναι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Δε θεωρώ ότι θα είναι πολλοί οι γονείς που θα σπεύσουν να εμβολιάσουν τα παιδιά τους, ακόμη κι αυτοί που έκαναν οι ίδιοι το εμβόλιο. Ακόμη κι αν κάποιοι 16χρονοι το θέλουν, δεν είναι ενήλικες ώστε να το αποφασίσουν. Προσωπικά, μιας και τα παιδιά με τα έως τώρα δεδομένα δεν κινδυνεύουν παρά ελάχιστα, δε θα ήθελα να το κάνει το παιδί μου. Σημειώνω ότι από επιλογή δεν έχει κάνει ποτέ ούτε το εμβόλιο της γρίπης (κανείς μας δηλαδή). Όλα τα άλλα ναι.

 

Είναι πολύ διαφορετικό το νήπιο ή και το παιδί Δημοτικού από το παιδί στα τέλη της εφηβείας, που εκ των πραγμάτων δεν είναι σε προστατευμένο περιβάλλον. Λεωφορεία, προπονήσεις, φροντιστήρια, πάρτυ, συχνά περιστασιακή δουλειά ή και διακοπές με παρέα. Για παράδειγμα, οι γονείς μαθητών Γ Λυκείου, όλοι όσοι ξέρω, φέτος έτρεμαν ακόμη και ένα δεκαήμερου πυρετού που θα κρατούσε το παιδί πίσω στη μελέτη, πόσο μάλλον δε ένα θετικό τεστ, ακόμη και ασυμπτωματικό, τις επόμενες μέρες που αρχίζουν οι εξετάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Έχω καταλάβει αυτό που εχουν πει.Πιθανον να είναι κατασκευασμενος.Δεν το εχουν επιβεβαιωσει.Πιθανον να τους ξεφυγε.Γιατι να θελουν να καταστρέψουν τον πλανήτη?Σιγουρα δεν θα ξεμπερδεψουμε ευκολα.Ειπαν οτι το pfizer καλύπτει καλυτερα την ινδική.. 

 

Κατασκευασμενος καλέ δεν σημαίνει ότι τον έφτιαξαν για να καταστρέψουν τον πλανήτη. Έκαναν δοκιμές για τις επιδράσεις των κορωνοϊων και ξέφυγε. Κατασκευασμενος εργαστηριακά ειναι και πάλι, δεν σημαίνει ότι έγινε εσκεμμένα. Το ανακάλυψαν επειδή έχει τρία αμινοξέα (ή κάτι τέτοιο) στη σειρά, πράγμα που γίνεται μόνο εργαστηριακά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Nα πω την αλήθεια, όσοι γιατροί γνωρίζω (πολλοί λόγω συγγενών) όλοι το συνιστούν ανεπιφύλακτα σε όλους. Τα παιδιά θα τα εμβολιάσω μόλις επιτραπεί.

Σε ολους εμας άνω των 30  αλλα στα 15-20 χρονών όπως Κ για εγκυους αν ρωτησεις ειδικα θα σου πουν οχι απαραιτητα.  

Οπως κ με την γριπη σε κανενα 15χρονο δεν το συστηνουν εκτος αν εχεις νεογεννητο Κ δεν μπορεις ακομα να το εμβολιασεις.

Κ για τα μωρα δηλαδη της γριπης δεν το συστηνουν αν δεν παει παιδικο σταθμο.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι πολύ διαφορετικό το νήπιο ή και το παιδί Δημοτικού από το παιδί στα τέλη της εφηβείας, που εκ των πραγμάτων δεν είναι σε προστατευμένο περιβάλλον. Λεωφορεία, προπονήσεις, φροντιστήρια, πάρτυ, συχνά περιστασιακή δουλειά ή και διακοπές με παρέα. Για παράδειγμα, οι γονείς μαθητών Γ Λυκείου, όλοι όσοι ξέρω, φέτος έτρεμαν ακόμη και ένα δεκαήμερου πυρετού που θα κρατούσε το παιδί πίσω στη μελέτη, πόσο μάλλον δε ένα θετικό τεστ, ακόμη και ασυμπτωματικό, τις επόμενες μέρες που αρχίζουν οι εξετάσεις. 

Το ότι είναι πιο σοβαρό να μείνει πίσω στη μελέτη ένα παιδί Λυκείου από ένα παιδί Δημοτικού κατανοητό. Ωστόσο, κρίνοντας από τη δική μας περίπτωση, και σχολικό χρησιμοποιείται, και σε μέσα μαζικής μεταφοράς θα μπούμε αν και αρκετά σπάνια, και σε μπόλικα πάρτι πηγαίναμε, σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο προ πανδημίας και σε δραστηριότητες και εξωσχολικά μαθήματα πάμε. Δε νομίζω δηλαδή πως τα νήπια κι ακόμη περισσότερο τα παιδιά Δημοτικού πάνε απλά σχολείο και κάνουν παρέα μόνο με τα παιδιά της τάξης τους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότ θέλουμε κάτι σαν 75% πλήρως εμβολιασμένους, με εμβόλιο αποτελεσματικό έναντι των μεταλλάξεων, επί του συνόλου του πληθυσμού, ενήλικες και παιδιά. Ίσως του χρόνου το καλοκαίρι κάτι γίνεται, για φέτος δεν βλέπω να γλυτώνουμε το νέο κύμα, ειδικά όσο έρχονται και τουρίστες εντελώς yolo, όπως πέρσυ και χειρότερα.

Ναι το 70κατι πρέπει να είναι επι του συνόλου, άρα ουσιαστικά θέλουμε οπωσδήποτε το σύνολο των ενηλίκων αν μιλαμε για συλλογική ανοσία. Αλλιώς αναλόγως κ των μεταλλάξεων, δεν ξέρω ποσο θα μας επηρεάσει συνολικά. Ελπίζω η κυκλοφορία να μην γίνει σε άτομα που θα θέλουν νοσηλεία τουλάχιστον. Κ για τους ίδιους αλλά κ για την καλή λειτουργία των δομών υγείας. 

 

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

Οπως κ με την γριπη σε κανενα 15χρονο δεν το συστηνουν εκτος αν εχεις νεογεννητο Κ δεν μπορεις ακομα να το εμβολιασεις.

Κ για τα μωρα δηλαδη της γριπης δεν το συστηνουν αν δεν παει παιδικο σταθμο

ναι της γρίπης δεν το συστήνουν αλλά εδώ δεν λέμε για γρίπη, λέμε για κάτι άλλο. 

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Είναι πολύ διαφορετικό το νήπιο ή και το παιδί Δημοτικού από το παιδί στα τέλη της εφηβείας, που εκ των πραγμάτων δεν είναι σε προστατευμένο περιβάλλον. Λεωφορεία, προπονήσεις, φροντιστήρια, πάρτυ, συχνά περιστασιακή δουλειά ή και διακοπές με παρέα. Για παράδειγμα, οι γονείς μαθητών Γ Λυκείου, όλοι όσοι ξέρω, φέτος έτρεμαν ακόμη και ένα δεκαήμερου πυρετού που θα κρατούσε το παιδί πίσω στη μελέτη, πόσο μάλλον δε ένα θετικό τεστ, ακόμη και ασυμπτωματικό, τις επόμενες μέρες που αρχίζουν οι εξετάσεις. 

Κ τα παιδιά στα τέλη της εφηβείας είναι σχεδον ενήλικες κ ως προς την μετάδοση αλλά κ τα ενδεχόμενα συμπτώματα. Είχαμε στο νησί κρούσματα στα λύκεια με αρκετή διασπορά, μεταξύ της παρέας βέβαια κ πιθανότατα εκτός σχολείου, κ τα παιδιά είχαν κάποια συμπτώματα. Όχικατι ανησυχητικό, αλλά δεν ήταν όπως τα κρούσματα που είχαν στα δημοτικά που δεν κατάλαβαν τίποτα. Όπου επίσης όμως αν κ ασυμπτωματικα, μεταξύ τους μετέδωσαν στις άμεσες συναναστροφές γιατί φαίνεται πώς η κοινή πηγή ήταν κάποιο πάρτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι της γρίπης δεν το συστήνουν αλλά εδώ δεν λέμε για γρίπη, λέμε για κάτι άλλο

Ναι κατι αλλο που ομως παλι δεν απειλει τους εφηβους.  Ουτε στις εγκυους το επιτρεπουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...