Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Fenia27 είπε:

Καθενας θα επρεπε να ειναι ελευθερος να παρει της αποφασεις για τον εαυτο του, για την υγεια του.

Αύτο είναι το σωστό και πρέπει πάση θυσία να το διαφυλάξουμε! Η ελευθερία της ανθρώπινης ύπαρξης είναι κάτι το ιερό.

Επί του προκείμενου η ελεύθερη απόφαση προϋποθέτει: α) απρόσκοπτη πρόσβαση στα δεδομένα και β) γνώση προκειμένου να τα αξιολογούμε. Ο μέσος πολίτης το α) ίίίσως μερικώς μπορεί να το επιτύχει αλλά και πάλι ακόμη κι αν, μιλάμε για απαιτητική ενασχόληση. Το β) είναι εξαιρετικά δύσκολο να το επιτύχει. Μας μένει ένα γ) μια ταλαίπωρη κριτική ικανότητα, το οποίο κάθε που το αναλογίζομαι με πιάνει απογοήτευση. Τουλάχιστον όμως να το τροφοδοτούμε ή έστω να μην το παραπλανούμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , samsympan είπε:

Αύτο είναι το σωστό και πρέπει πάση θυσία να το διαφυλάξουμε! Η ελευθερία της ανθρώπινης ύπαρξης είναι κάτι το ιερό.

Επί του προκείμενου η ελέυθερη απόφαση προϋποθέτει: α) απρόσκοπτη πρόσβαση στα δεδομένα και β) γνώση προκειμένου να τα αξιολογούμε. Ο μέσος πολίτης το α) ίίίσως μερικώς μπορεί να το επιτύχει αλλά και πάλι ακόμη κι αν, μιλάμε για απαιτητική ενασχόληση. Το β) είναι εξαιρετικά δύσκολο να το επιτύχει. Μας μένει ένα γ) μια ταλαίπωρη κριτική ικανότητα, το οποίο κάθε που το αναλογίζομαι με πιάνει απογοήτευση. Τουλάχιστον όμως να το τροφοδοτούμε ή έστω να μην το παραπλανούμε.

 

Συμφωνω μαζι σου.

 

 

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ακριβώς το ανάποδο. Φτάσαμε το 2021 να μην εμπιστευόμαστε το γιατρό μας, και να εμπιστευόμαστε τον κάθε ημιαγράμματο δημοσιογράφο και celebrity που έχει άποψη στα social media.

Μου είναι εντελώς αδύνατο να σταθμίσω κινδύνους και οφέλη από ένα εμβόλιο και έχω περάσει 10 χρόνια της ζωής μου σε ακαδημαϊκό χώρο να ασχολούμαι με μοντέλα και πιθανότητες. Πώς είναι δυνατό να μην εμπιστευτώ το γιατρό, αλλά να εμπιστευτώ τη φασαρία στο ίντερνετ; Δεν είναι αυτοδιάθεση, είναι ημιμάθεια και εκφοβισμός. Με ποια λογική θα αποφασίσω ότι δεν εμπιστεύομαι τις επίσημες ιατρικές οδηγίες των επίσημων επιστημονικών φορέων αλλά θα εμπιστευτώ αγνώστους, που δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα από βιολογία, ιατρική, επιδημιολογία και πιθανότητες; 

Το κακό με το ίντερνετ είναι ότι όλοι έχουν λόγο, για όλα. Και όσο πιο παλαβή η θεωρία τόσο πιο πιθανό να κάνει ντόρο. Αν κάποιος μας έλεγε 30-40 χρόνια πριν το 1% από όσες θεωρίες συνομωσίας διαβάζουμε σήμερα, θα ήταν ο τρελός του χωριού. Τώρα ο τρελός του χωριού έχει βήμα, τρολάρει και εκμεταλλεύεται ασύστολα, και εμείς νομίζουμε ότι έχουμε ελευθερία επειδή λαμβάνουμε καταιγισμό παραπληροφόρησης, αδυνατούμε να κρίνουμε, και τελικά παίρνουμε παράλογες αποφάσεις γιατί έτσι έκαναν και άλλοι.

 

Αλλο ειναι αυτο που ειπα, δεν σχολιασα για τους ασχετους στον ιντερνετ και δεν καταλαβαινω γιατι το αναφερεις. Μια αντιθετη αποψη δεν σε κανει ασχετο στο ιντερνετ, ουτε ημιμαθη.  Υπαρχουν αρκετοι επιστημονες που διαφωνουν μεταξυ τους. Ελευθερη εισαι εσυ και ο καθενας να εμπιστευετεις καποιον περισσοτερο η λιγοτερο η και καθολου.  Αλλα μην κρυβομαστε οτι δεν υπαρχει ενα ποτ πουρι αποψεων απο γιατρους επιδημιολογους κτλ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ακριβώς το ανάποδο. Φτάσαμε το 2021 να μην εμπιστευόμαστε το γιατρό μας, και να εμπιστευόμαστε τον κάθε ημιαγράμματο δημοσιογράφο και celebrity που έχει άποψη στα social media.

Μου είναι εντελώς αδύνατο να σταθμίσω κινδύνους και οφέλη από ένα εμβόλιο και έχω περάσει 10 χρόνια της ζωής μου σε ακαδημαϊκό χώρο να ασχολούμαι με μοντέλα και πιθανότητες. Πώς είναι δυνατό να μην εμπιστευτώ το γιατρό, αλλά να εμπιστευτώ τη φασαρία στο ίντερνετ; Δεν είναι αυτοδιάθεση, είναι ημιμάθεια και εκφοβισμός. Με ποια λογική θα αποφασίσω ότι δεν εμπιστεύομαι τις επίσημες ιατρικές οδηγίες των επίσημων επιστημονικών φορέων αλλά θα εμπιστευτώ αγνώστους, που δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα από βιολογία, ιατρική, επιδημιολογία και πιθανότητες; 

Το κακό με το ίντερνετ είναι ότι όλοι έχουν λόγο, για όλα. Και όσο πιο παλαβή η θεωρία τόσο πιο πιθανό να κάνει ντόρο. Αν κάποιος μας έλεγε 30-40 χρόνια πριν το 1% από όσες θεωρίες συνομωσίας διαβάζουμε σήμερα, θα ήταν ο τρελός του χωριού. Τώρα ο τρελός του χωριού έχει βήμα, τρολάρει και εκμεταλλεύεται ασύστολα, και εμείς νομίζουμε ότι έχουμε ελευθερία επειδή λαμβάνουμε καταιγισμό παραπληροφόρησης, αδυνατούμε να κρίνουμε, και τελικά παίρνουμε παράλογες αποφάσεις γιατί έτσι έκαναν και άλλοι.

Αφού κ η ιατρική κοινότητα είναι διχασμένη, είναι αρκετοί αυτοί που λένε να κάνουμε τα εμβόλια αλλά εγώ προσωπικά έχω ακούσει κ πολλούς άλλους να λένε να περιμένουμε κ μήπως έρθει κάποιο καλύτερο κ τα σχετικά. Νομίζω σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει κ εμβόλιο της Ρωσίας που λέγεται προς το παρόν ότι είναι καλό.. Κ εγώ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό ο μέσος άνθρωπος να προβληματίζεται κ να μην ξέρει τι να κάνει όταν ακόμα κ μέρος της ιατρικής κοινότητας είναι εναντίον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Αφού κ η ιατρική κοινότητα είναι διχασμένη, είναι αρκετοί αυτοί που λένε να κάνουμε τα εμβόλια αλλά εγώ προσωπικά έχω ακούσει κ πολλούς άλλους να λένε να περιμένουμε κ μήπως έρθει κάποιο καλύτερο κ τα σχετικά. Νομίζω σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει κ εμβόλιο της Ρωσίας που λέγεται προς το παρόν ότι είναι καλό.. Κ εγώ το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό ο μέσος άνθρωπος να προβληματίζεται κ να μην ξέρει τι να κάνει όταν ακόμα κ μέρος της ιατρικής κοινότητας είναι εναντίον

 

Δεν έχω δει καμία επιστημονική επίσημη άποψη να λέει να μην εμβολιαστούμε, ότι το εμβόλιο απο τη Ρωσία θα είναι καλύτερο κλπ.

Επειδή λοιπόν δεν έχω τρόπο να κρίνω, πάω με τις επίσημες οδηγίες και τον προσωπικό γιατρό μου που εμπιστεύομαι.

Επίσημες ιατρικές αρχές κάποιων χωρών εξέφρασαν αντιρρήσεις για το Astra. Εκεί κι εγώ το έλαβα σοβαρά υπόψη, γιατί είναι η απόφαση επιτροπών επιστημόνων και όντως δήλωσε έναν διχασμό της ιατρικής κοινότητας, ή μάλλον ένα ζύγισμα ρίσκου.

Τα υπόλοιπα, τύπου καλύτερα να περιμένουμε γενικά, θα έρθει καλύτερο εμβόλιο, να μην εμβολιαστούμε όλοι, συγγνώμη, αλλά δεν τα έχω ακούσει από καμία μα καμία επίσημη πηγή καμιας χώρας, άρα είναι στην κατηγορία φήμες, μαζί με τις κεραίες του 5G.

πρίν από 8 λεπτά , Fenia27 είπε:

Αλλα μην κρυβομαστε οτι δεν υπαρχει ενα ποτ πουρι αποψεων απο γιατρους επιδημιολογους κτλ..

Ποιο επίσημο όργανο, κρατικό ή διεθνές, δεν συνέστησε τον εμβολιασμό όσο περισσότερων ανθρώπων γίνεται;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν έχω δει καμία επιστημονική επίσημη άποψη να λέει να μην εμβολιαστούμε, ότι το εμβόλιο απο τη Ρωσία θα είναι καλύτερο κλπ.

Επειδή λοιπόν δεν έχω τρόπο να κρίνω, πάω με τις επίσημες οδηγίες και τον προσωπικό γιατρό μου που εμπιστεύομαι.

Επίσημες ιατρικές αρχές κάποιων χωρών εξέφρασαν αντιρρήσεις για το Astra. Εκεί κι εγώ το έλαβα σοβαρά υπόψη, γιατί είναι η απόφαση επιτροπών επιστημόνων και όντως δήλωσε έναν διχασμό της ιατρικής κοινότητας, ή μάλλον ένα ζύγισμα ρίσκου.

Τα υπόλοιπα, τύπου καλύτερα να περιμένουμε γενικά, θα έρθει καλύτερο εμβόλιο, να μην εμβολιαστούμε όλοι, συγγνώμη, αλλά δεν τα έχω ακούσει από καμία μα καμία επίσημη πηγή καμιας χώρας, άρα είναι στην κατηγορία φήμες, μαζί με τις κεραίες του 5G.

Ποιο επίσημο όργανο, κρατικό ή διεθνές, δεν συνέστησε τον εμβολιασμό όσο περισσότερων ανθρώπων γίνεται;

 

Αντικειμενικά τα.πραγματα είναι έτσι όπως τα τα λες.Αυτη είναι η επίσημη αποψη.

Σκεφτομαο τωρα,ότι αν το astra δεν καλύπτει την ινδική μετάλλαξη όσο τα mrna ,το τέταρτο κόμμα είναι αναπόφευκτο γιατι αυτή σύντομα θα επικρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν έχω δει καμία επιστημονική επίσημη άποψη να λέει να μην εμβολιαστούμε, ότι το εμβόλιο απο τη Ρωσία θα είναι καλύτερο κλπ.

Επειδή λοιπόν δεν έχω τρόπο να κρίνω, πάω με τις επίσημες οδηγίες και τον προσωπικό γιατρό μου που εμπιστεύομαι.

Επίσημες ιατρικές αρχές κάποιων χωρών εξέφρασαν αντιρρήσεις για το Astra. Εκεί κι εγώ το έλαβα σοβαρά υπόψη, γιατί είναι η απόφαση επιτροπών επιστημόνων και όντως δήλωσε έναν διχασμό της ιατρικής κοινότητας, ή μάλλον ένα ζύγισμα ρίσκου.

Τα υπόλοιπα, τύπου καλύτερα να περιμένουμε γενικά, θα έρθει καλύτερο εμβόλιο, να μην εμβολιαστούμε όλοι, συγγνώμη, αλλά δεν τα έχω ακούσει από καμία μα καμία επίσημη πηγή καμιας χώρας, άρα είναι στην κατηγορία φήμες, μαζί με τις κεραίες του 5G.

Ποιο επίσημο όργανο, κρατικό ή διεθνές, δεν συνέστησε τον εμβολιασμό όσο περισσότερων ανθρώπων γίνεται;

 

Πέτυχες μάλλον γιατρούς που σου συνέστησαν να το κάνεις, εγώ κ ίσως κ άλλος κόσμος πέτυχαν τους αντίθετους γιατρούς. Κ έχω πετύχει κ ιατρικό προσωπικό που δεν πήγε να εμβολιαστεί. Δεν λέω ότι εμείς καλά κάνουμε κ εσείς όχι αλλά δεν μου αρέσει οι μεν να κατηγορούν τους δε.. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτό που πραγματικά θέλει είτε αυτό είναι το να κάνει το εμβόλιο είτε να μην το κάνει. Κ λέω για απόλυτα υγιή ανθρώπους. Γιατί όταν σου λένε κάνε το εμβόλιο αλλά δεν προστατεύει 100% να μην κολλήσεις απλά μάλλον θα το περάσεις πιο ελαφριά γιατί να υποβάλλω τον εαυτό μου στον εμβολιασμό όταν κ χωρίς να το κάνω το πιο πιθανόν είναι να το περάσω πάλι ελαφριά? Κ μιλώ για νέο άνθρωπο, χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας κ αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Πέτυχες μάλλον γιατρούς που σου συνέστησαν να το κάνεις, εγώ κ ίσως κ άλλος κόσμος πέτυχαν τους αντίθετους γιατρούς. Κ έχω πετύχει κ ιατρικό προσωπικό που δεν πήγε να εμβολιαστεί. Δεν λέω ότι εμείς καλά κάνουμε κ εσείς όχι αλλά δεν μου αρέσει οι μεν να κατηγορούν τους δε.. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ελεύθερος να επιλέξει αυτό που πραγματικά θέλει είτε αυτό είναι το να κάνει το εμβόλιο είτε να μην το κάνει. Κ λέω για απόλυτα υγιή ανθρώπους. Γιατί όταν σου λένε κάνε το εμβόλιο αλλά δεν προστατεύει 100% να μην κολλήσεις απλά μάλλον θα το περάσεις πιο ελαφριά γιατί να υποβάλλω τον εαυτό μου στον εμβολιασμό όταν κ χωρίς να το κάνω το πιο πιθανόν είναι να το περάσω πάλι ελαφριά? Κ μιλώ για νέο άνθρωπο, χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας κ αδύνατο

 

Ok, άρα εσύ έχεις κάποιες γνώσεις παραπάνω από εμένα που σου επέτρεψαν να σταθμίσεις επιδημιολογικά δεδομένα και ρίσκα, και να καταλήξεις να περιμένεις.

Εγώ που δεν έχω τόσο καλές ιατρικές γνώσεις, ακολουθώ τις επίσημες οδηγίες.

Για όλα τα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν έχω δει καμία επιστημονική επίσημη άποψη να λέει να μην εμβολιαστούμε, ότι το εμβόλιο απο τη Ρωσία θα είναι καλύτερο κλπ.

Επειδή λοιπόν δεν έχω τρόπο να κρίνω, πάω με τις επίσημες οδηγίες και τον προσωπικό γιατρό μου που εμπιστεύομαι.

Επίσημες ιατρικές αρχές κάποιων χωρών εξέφρασαν αντιρρήσεις για το Astra. Εκεί κι εγώ το έλαβα σοβαρά υπόψη, γιατί είναι η απόφαση επιτροπών επιστημόνων και όντως δήλωσε έναν διχασμό της ιατρικής κοινότητας, ή μάλλον ένα ζύγισμα ρίσκου.

Τα υπόλοιπα, τύπου καλύτερα να περιμένουμε γενικά, θα έρθει καλύτερο εμβόλιο, να μην εμβολιαστούμε όλοι, συγγνώμη, αλλά δεν τα έχω ακούσει από καμία μα καμία επίσημη πηγή καμιας χώρας, άρα είναι στην κατηγορία φήμες, μαζί με τις κεραίες του 5G.

 

Γενικά αυτό που λες ισχύει, ούτε εγώ έχω ακούσει τα ανωτέρω. Αλλά από την άλλη το να περιμένεις ή να είσαι επιφυλακτικός δεν είναι παράλογο. Αν ανήκεις στην κατηγορία των 60+ ή στις ευπαθείς ομάδες και να φοβάσαι να κάνεις το εμβόλιο είναι όντως παράλογο. Πραγματικά τα οφέλη ξεπερνούν κατά πολύ τους κινδύνους. Αλλά αν είσαι κάτω των 30 και υγιής ο μόνος λόγος να κάνεις το εμβόλιο είναι για να ενισχύσεις τη συλλογική ανοσία. Αλλιώς οι θάνατοι σε αυτές τις ηλικίες στον υγιή πληθυσμό είναι μηδαμινοί. Επίσης έχω ακούσει πολλούς ανθρώπους γύρω στα 30-40 που περιμένουν να προχωρήσουν λίγο τα στάδια ελέγχου και να πάρουν τα εμβόλια οριστική άδεια πριν τα κάνουν. Ούτε αυτό το θεωρώ περίεργο. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που αμφισβητούν εμβόλια που χρησιμοποιούνται επί δεκαετίες για πάρα πολύ σοβαρές ασθένειες και που γίνονται άπαξ. Επίσης λίγοι είναι αυτοί που κάνουν το εμβόλιο της γρίπης κάθε έτος αν και υπάρχει κίνδυνος θανάτου από τη γρίπη ή σοβαρής νόσησης ακόμα και στους νέους. Ούτε οι γιατροί δεν το κάνουν καλά - καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Ok, άρα εσύ έχεις κάποιες γνώσεις παραπάνω από εμένα που σου επέτρεψαν να σταθμίσεις επιδημιολογικά δεδομένα και ρίσκα, και να καταλήξεις να περιμένεις.

Εγώ που δεν έχω τόσο καλές ιατρικές γνώσεις, ακολουθώ τις επίσημες οδηγίες.

Για όλα τα εμβόλια.

Αφού βλέπω ότι ειρωνεύεσαι λίγο, ναι μάλλον έχω παραπάνω γνώσεις από σένα, οπότε δεν χρειάζεται να ακολουθήσω τις επίσημες οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Ok, άρα εσύ έχεις κάποιες γνώσεις παραπάνω από εμένα που σου επέτρεψαν να σταθμίσεις επιδημιολογικά δεδομένα και ρίσκα, και να καταλήξεις να περιμένεις.

Εγώ που δεν έχω τόσο καλές ιατρικές γνώσεις, ακολουθώ τις επίσημες οδηγίες.

Για όλα τα εμβόλια.

Τις επίσημες οδηγιες τις Ελλάδας προφανώς οι όποιες βέβαια είναι άλλες σε κάθε χώρα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν έχω δει καμία επιστημονική επίσημη άποψη να λέει να μην εμβολιαστούμε, ότι το εμβόλιο απο τη Ρωσία θα είναι καλύτερο κλπ.

Επειδή λοιπόν δεν έχω τρόπο να κρίνω, πάω με τις επίσημες οδηγίες και τον προσωπικό γιατρό μου που εμπιστεύομαι.

Επίσημες ιατρικές αρχές κάποιων χωρών εξέφρασαν αντιρρήσεις για το Astra. Εκεί κι εγώ το έλαβα σοβαρά υπόψη, γιατί είναι η απόφαση επιτροπών επιστημόνων και όντως δήλωσε έναν διχασμό της ιατρικής κοινότητας, ή μάλλον ένα ζύγισμα ρίσκου.

Τα υπόλοιπα, τύπου καλύτερα να περιμένουμε γενικά, θα έρθει καλύτερο εμβόλιο, να μην εμβολιαστούμε όλοι, συγγνώμη, αλλά δεν τα έχω ακούσει από καμία μα καμία επίσημη πηγή καμιας χώρας, άρα είναι στην κατηγορία φήμες, μαζί με τις κεραίες του 5G.

Ποιο επίσημο όργανο, κρατικό ή διεθνές, δεν συνέστησε τον εμβολιασμό όσο περισσότερων ανθρώπων γίνεται;

 

 

Που ακριβως διαφωνεις μαζι μου δεν εχω καταλαβει? 

 

Ειπα εγω να μην εμβολιαστουμε η να περιμενουμε το καλυτερο εμβολιο η μηπως μιλησα για 5g? Με συγχωρεις φιλη αλλα μην βαζεις λεξεις στα γραπτα μου που ειναι και καταγεγραμενα χαχαχα

 

Επισημα εμβολιασανε και τον νεο κοσμο με αστρα ενω αλλου σταματουσαν... εκαναν καλα δηλαδη? ειναι αλανθαστο το κρατος και οι "επισημοι" επιστημονες του?

 

Καλα κανεις και το ακολουθεις, δεν θα σου πω εγω τι θα κανεις.

 

Φανταζομαι ομως για να διαφωνεις σε κατι απο αυτα που ειπα  γιατι δεν καταλαβα....

 

ειναι μηπως οτι πρεπει να γινει αναγκαστικος με καθε κοστος σε ολο τον πλυθυσμο ο εμβολιασμος παρολο που δεν διατρεχουν ολοι τον ιδιο κινδυνο απο τον κοβιντ. Εκει διαφωνεις γιατι εγω για αυτοι μιλησα για την οριζοντια εφαρμογη του και τον εκβιασμο με αλλα μεσα.... Αλλο στα 20 αλλο στα 30 αλλο στα 60 . Ειναι το ιδιο κατα εσενα?

 

Να γινει δηλαδη μαζικος εμβολιασμος και οι απωλειες απο παρενεργεις θα ειναι απλα ελαχιστοι αριθμοι, παραπλευρες απωλειες για το κοινο καλο. Δεν πειραζει που δεν θα αποφασισω εγω σαν 30αρα που εχω μαλιστα περασει τον κορονοιο ανωδυνα, δεν εχω ουτε το δικαιωμα ουτε την καταλληλη κριση να παρω μια τετοια αποφαση. Ακομη και να μου τυχει (ειναι μηδαμινες οι παρενεργειες? απο οτι ακουσα οχι ..) θα ειμαι απλα μια ατυχη που δεν με ρωτησανε. Η μαλλον οχι ! ημουν ελευθερη αλλα επρεπε να μεινω χωρις δουλεια η να μην ξαναφαω σε εστιατοριο τον χειμωνα. Ανοιξη ανθιζουν τα λουλουδια σαν και αυτα και εγω η ανεμβολιαστη θα μπορεσω να ξεπροβαλω απο το σπιτι μου στην κοινωνια .

 

Δεν θα επρεπε να υπαρχει το δικαιωμα επιλογης λοιπον?  εκει διαφωνεις μαζι μου?

Η μηπως ειμαι αμορφωτη και χαζη που ζυγιζω στο μυαλο μου τα ρισκα και τα οφελη με βαση τα δικα μου δεδομενα και την ζωη μου?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Αφού βλέπω ότι ειρωνεύεσαι λίγο, ναι μάλλον έχω παραπάνω γνώσεις από σένα, οπότε δεν χρειάζεται να ακολουθήσω τις επίσημες οδηγίες!

 

Δεν ειρωνεύομαι. Υποθέτω ότι για να πάει κανείς κόντρα σε επίσημες οδηγίες έχει τις γνώσεις για να το κάνει. Εγώ δεν τις έχω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mary1976 είπε:

Αλλά αν είσαι κάτω των 30 και υγιής ο μόνος λόγος να κάνεις το εμβόλιο είναι για να ενισχύσεις τη συλλογική ανοσία. Αλλιώς οι θάνατοι σε αυτές τις ηλικίες στον υγιή πληθυσμό είναι μηδαμινοί.

Πάνω σε αυτό ήθελα να σχολιάσω ότι ο ενεργός πληθυσμός δεν εμβολιάζεται μόνο για να μην πεθάνει ή νοσήσει βαριά. Ούτε μόνο για να μην κινδυνέψουν οι γύρω του. (Οι τρεις πρωτεύοντες λόγοι) Εμβολιάζεται και για να μπορέσει να κινηθεί με μεγαλύτερη ασφάλεια κι άνεση ως παγκόσμιος πολίτης. Εμβολιάζεται και επειδή έτσι θα κινείται πιο άνετα μεταξύ των εμβολιασμένων του κύκλου του. Και επειδή θα είναι ένα δείγμα υπευθυνότητας προς τον εργοδότη του, τον υπάλληλό του, τον μαθητή του, το εκκλησίασμα του, κλπ. Επειδή πιστεύει πως έτσι θα ξεκολλήσουμε από αυτή την ανώμαλη συνθήκη που ζούμε. Κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

Δεν θα επρεπε να υπαρχει το δικαιωμα επιλογης λοιπον?  εκει διαφωνεις μαζι μου?

 

 

Διαφωνώ ως προς τον ορισμό του δικαιώματος επιλογής.

Σε φιλοσοφικό επίπεδο, δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά ως προς το επιχείρημα της επιλογής.

Η επιλογή προϋποθέτει μη χειραγώγηση. Αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι υπάρχει χειραγώγηση από μεγάλη μερίδα συνομωσιολόγων, γενικά ως προς θέματα ιατρικής. Που στερεί την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα φτάσαμε το 2021 και ακόμα δεν καταλαβαίνουμε τι σημαίνει είμαι μέλος μιας κοινωνίας...

 

Δικαίωμα στη ζωή έχει και ο αλλεργικός στα εμβόλια, και ο ανοσοκατεσταλμένος και ο έφηβος με διαβήτη. Στην ίδια κοινωνία με εμάς ζουν και αυτοί. Ο ηλικιωμένος που δε θέλει να κάνει το εμβόλιο, δεν είναι γούστο του και καπέλο του. Πέρα από τη δική του ζωή (την οποία οφείλουμε να διαφυλάξουμε ως κοινωνία), αποτελεί κίνδυνο για την ευάλωτη κοινότητα.  Η απόφαση του δεν επηρεάζει μόνο τον εαυτό του.  Ο σεβασμός στη ζωή δεν είναι μόνο ως προς τη δική μας ζωή. 

 

Απλά ο υποχρεωτικός εμβολιασμός δεν είναι η απάντηση στο πρόβλημα. Αν δεν καταλαβαίνουμε από μόνοι μας γιατί είναι καλύτερο να εμβολιαστούμε, η υποχρεωτικότητα από μόνη της μόνο διχασμό θα φέρει.  

 

Η όλη διαχείριση στην Ελλάδα (ακόμα και Ευρωπαϊκά) ήταν λάθος, επικοινωνιακά δε ήταν τραγική. Δημιούργησε χώρο για αμφιβολίες, τις καλλιέργησε για την ακρίβεια. Και συμφωνώ με τη Mary ότι χρησιμοποιήθηκε πολλές φορές η πανδημία για να καλύψει άλλα θέματα. Το επίπεδο δε της δημοσιογραφίας, ο ορισμός της παραπληροφόρησης.

 

Σοβαρό επιστήμονα που να είναι κατά των εμβολίων, δε γνωρίζω. Τόσο σε επίπεδο προσωπικών γιατρών, όσο και επιστημονικής κοινότητας που παρακολουθώ. Κατά των μέτρων που πάρθηκαν, κατά του τρόπου της διαχείρισης και της υποχρεωτικότητας ναι, υπάρχουν πολλοί έγκριτοι επιστήμονες. Κατά τα άλλα συμφωνώ 100% με την ΑΡΓΚ. 

 

@μαγιοπουλας εντελώς φιλικά, είναι τόσο λάθος να μπαίνουμε σε συγκρίσεις, τόσο τις εκατό το ένα, τόσο το άλλο. Αυτό που έχουν δείξει όλα τα εμβόλια μέχρι τώρα είναι ότι ακόμα και αν κολλήσεις, είναι σχεδόν βέβαιο ότι δε θα χρειαστεί να νοσηλευτείς. Αυτό που έχει δείξει ο covid είναι ότι ακόμα και απόλυτα υγιής και νέος να είσαι, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να νοσήσεις σοβαρά, και λίγες περισσότερες πιθανότητες ακόμα και αν δεν έχεις νοσήσει σοβαρά να έχεις μακροπρόθεσμα επιπτώσεις. Μέχρι τώρα οι έρευνες επικεντρώνονταν στο πως θα αποτρέψουν θανάτους. Τώρα αρχίζουν και βλέπουν τι αφήνει ο covid πίσω του. 

 

Πάντως η ίδια η ιατρική κοινότητα και δεν έχει καταλήξει για το μέγεθος της ανοσίας που μας προσφέρουν  τα εμβόλια (για την ακρίβεια, τώρα έχουν αρχίσει να βλέπουν ότι ίσως είναι μεγαλύτερη η κάλυψη από όσο αρχικά πίστευαν, μπορεί και 2-3 χρόνια) γιατί να μπαίνουμε εμείς σε αυτές τις συζητήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, και ειλικρινά δεν το λέω ειρωνικά, επειδή τα γραπτά παρεξηγούνται.

Σε θέματα ιατρικής, νιώθω άσχετη. Δηλαδή δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν το παιδί πρέπει να πάρει αντιβίωση, παυσίπονα, αν είναι πιο ασφαλές να αντιμετωπίσω τις αλλεργίες μου με το Α ή Β αντισταμινικό, να κάνω βιολογικούς παράγοντες, να πάρω κορτιζόνη, να κάνω εμβόλιο, να κάνω επέμβαση ή ενέσεις για την αρθρίτιδα που με ταλαιπωρεί κλπ. 

Μιλάω με τους γιατρούς, παίρνω και δεύτερη και τρίτη γνώμη αν κάτι έχει ρίσκο, με βάση όσα μου λέει ο πρώτος γιατρός ή αν υπάρχουν εναλλακτικές, ή απλά αν δε με ικανοποιεί η εξήγηση του πρώτου.

Το ίδιο και τώρα.

Υποθέτω ότι για να αποφασίσει κάποιος να πάει κόντρα στο "επίσημο" για κάτι τόσο σοβαρό, και να πει "θεωρώ ότι οι επίσημοι φορείς με κοροϊδεύουν και δεν έχω πραγματικό κίνδυνο από τη νόσο", έχει κάνει πραγματικά πάρα πολύ προσωπική έρευνα. Την ίδια έρευνα φαντάζομαι κάνει για όλα; Για κάθε αντιβίωση, παυσίπονο και εμβόλιο που έγινε στα παιδιά; Πώς όμως;

Η μητέρα μου, γιατρός και καθηγήτρια Πανεπιστημίου, δεν θεώρησε πχ ποτέ ότι έχει τις γνώσεις να πάρει αποφάσεις τέτοιου τύπου και καλούσε την αρμόδια ειδικότητα. Από πού αντλεί ένας μη γιατρός την αυτοπεποίθηση να πει "θα κάνω το Χ και όχι το Ψ όπως μου λένε" και μάλιστα για θέματα που άπτονται πολλαπλών ειδικοτήτων; Εγώ θα έτρεμα να πάρω την ευθύνη, οπότε προσπαθώ να καταλάβω τι χάνω στο συλλογισμό.

Το ίδιο γίνεται και σε νοσηλεία; Ή από τη στιγμή που διαβούμε την πόρτα του νοσοκομείου, εμπιστευόμαστε την ιατρική άποψη που όντας έξω από το νοσοκομείο αμφισβητούσαμε; Ο γιατρός ξαφνικά αποκτά άλλο κύρος και άλλες γνώσεις μέσα στο θάλαμο νοσηλείας; Γιατί αν δεν εμπιστεύομαι το γιατρό να μου πει αν θα εμβολιαστώ, πώς τον εμπιστεύομαι να με χειρουργήσει;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ειρωνεύομαι. Υποθέτω ότι για να πάει κανείς κόντρα σε επίσημες οδηγίες έχει τις γνώσεις για να το κάνει. Εγώ δεν τις έχω.

Αν οι επίσημες οδηγίες δεν άλλαζαν κάθε λίγο και λιγάκι κ αν οι επίσημες οδηγίες ήταν ίδιες για όλες τις χώρες τότε πιο εύκολα θα πήγαινε κ ο κάθε άνθρωπος για εμβολιασμό. Εσύ καλά κάνεις κ ακούς τις επίσημες οδηγίες χωρίς να συνυπολογιζεις κ άλλους παράγοντες αφού αυτό πιστεύεις ότι είναι το σωστό. Αλλά το κάθε άτομο είναι διαφορετικό κ σκέφτεται διαφορετικά από σένα κ από άλλους

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Τσιπαρίστηκα κι εγώ το πρωί, όλα καλά προς το παρόν. 

 

Προσωπικά έκανα το εμβόλιο γιατί δεν βλέπω άλλο τρόπο να ξεπεραστεί όλο αυτό κι επειδή είμαι αρκετα τυπική με τα μέτρα, έχω ζωτική ανάγκη να λασκάρω κάπως. Δεν φοβάμαι τόσο πως θα νοσήσω βαριά αν κολλησω, δεν το αποκλείω, απλά δεν το είχα φοβία. Έχω τις αμφιβολίες μου για το εμβόλιο, δεν πήγα με χαρά, το είχα άγχος,

απλά δεν βλέπω αλλιώς φως. Για αυτό λοιπόν, κατανοώ τον γενικό δισταγμό. Ρε παιδιά δεν έχουν καμία σχέση οι αντιεμβολιαστές και οι "επαγγελματίες" συνομωσιολόγοι με τους ανθρώπους που γενικά κάνουν τα εμβόλια στα παιδιά τους και διστάζουν για το συγκεκριμένο. Και επιλέγουν ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ να μην το κάνουν.

 

 

Γιατί όμως; Στατιστικά είναι πολύ πιο απίθανο να πεθάνει φέτος το παιδί μου από τέτανο, από όσο να πεθάνει ένα μέλος της οικογενείας από covid. Γιατί κάνουμε το 1 και φοβόμαστε το άλλο;

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Αν οι επίσημες οδηγίες δεν άλλαζαν κάθε λίγο και λιγάκι κ αν οι επίσημες οδηγίες ήταν ίδιες για όλες τις χώρες τότε πιο εύκολα θα πήγαινε κ ο κάθε άνθρωπος για εμβολιασμό. Εσύ καλά κάνεις κ ακούς τις επίσημες οδηγίες χωρίς να συνυπολογιζεις κ άλλους παράγοντες αφού αυτό πιστεύεις ότι είναι το σωστό. Αλλά το κάθε άτομο είναι διαφορετικό κ σκέφτεται διαφορετικά από σένα κ από άλλους

 

Ναι, το καταλαβαίνω προφανώς. Αλλά αυτό δεν είναι εξήγηση. Με ποιο σκεπτικό; Αν ο γιατρός δεν έχει γνώσεις για να κρίνει αν θα πρέπει να κάνω το εμβόλιο, πώς είναι δυνατόν να τον αφήσω να με διασωληνώσει; Είναι άσχετος ή δεν είναι; Δεν μπορεί κατά περίσταση να είναι μέλος συνομωσίας και ο άνθρωπος που εμπιστεύομαι τη ζωή μου. Άρα κάτι δεν καταλαβαίνω και εκεί θα ήθελα να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί όμως; Στατιστικά είναι πολύ πιο απίθανο να πεθάνει φέτος το παιδί μου από τέτανο, από όσο να πεθάνει ένα μέλος της οικογενείας από covid. Γιατί κάνουμε το 1 και φοβόμαστε το άλλο;

 

Ναι, το καταλαβαίνω προφανώς. Αλλά αυτό δεν είναι εξήγηση. Με ποιο σκεπτικό; Αν ο γιατρός δεν έχει γνώσεις για να κρίνει αν θα πρέπει να κάνω το εμβόλιο, πώς είναι δυνατόν να τον αφήσω να με διασωληνώσει; Είναι άσχετος ή δεν είναι; Δεν μπορεί κατά περίσταση να είναι μέλος συνομωσίας και ο άνθρωπος που εμπιστεύομαι τη ζωή μου. Άρα κάτι δεν καταλαβαίνω και εκεί θα ήθελα να καταλάβω.

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να είναι περισσότερο καιρό δοκιμασμένο για να είμαι σίγουρη για τις παρενέργειες. Σκέφτομαι ότι αύριο μεθαύριο θα πουν ότι πχ 5 μήνες μετά τη β δόση αρκετοί άνθρωποι είχαν τις τάδε παρενέργειες που αν τρέξω κ κάνω το εμβόλιο θα τις εχω κ εγώ. Μπορεί να είναι κ λάθος το σκεπτικό μου αλλά για μένα δεν φοβάμαι να μην κολλήσω κορωνοιο, περισσότερο φοβάμαι για οικεία πρόσωπα μου είτε μεγαλύτερης ηλικίας είτε με κάποια προβλήματα υγείας. Κ φοβάμαι κ για τα παιδιά μου (αν κ έχουν πει ότι το περνάνε ανώδυνα), παρόλα αυτά φοβάμαι κ να μην κολλήσουν αλλά απ' την άλλη φοβάμαι όταν έρθει η ώρα να κάνουν κ το εμβόλιο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mama16 είπε:

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να είναι περισσότερο καιρό δοκιμασμένο για να είμαι σίγουρη για τις παρενέργειες. Σκέφτομαι ότι αύριο μεθαύριο θα πουν ότι πχ 5 μήνες μετά τη β δόση αρκετοί άνθρωποι είχαν τις τάδε παρενέργειες που αν τρέξω κ κάνω το εμβόλιο θα τις εχω κ εγώ. Μπορεί να είναι κ λάθος το σκεπτικό μου αλλά για μένα δεν φοβάμαι να μην κολλήσω κορωνοιο, περισσότερο φοβάμαι για οικεία πρόσωπα μου είτε μεγαλύτερης ηλικίας είτε με κάποια προβλήματα υγείας. Κ φοβάμαι κ για τα παιδιά μου (αν κ έχουν πει ότι το περνάνε ανώδυνα), παρόλα αυτά φοβάμαι κ να μην κολλήσουν αλλά απ' την άλλη φοβάμαι όταν έρθει η ώρα να κάνουν κ το εμβόλιο!

Συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες αλλά εγω φοβαμαι κ για μενα.Οταν μιλάς για χρονο δοκιμής ποσο ακριβώς εννοείς?Μrna εχουν κατι εκατομμύρια άνθρωποι.Αν ηταν κατι να βγει θα είχε βγει.Τωρα αν εννοείς μακροπροθεσμα δεν γινεται σε μια πανδημια να περιμένουν 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που λες αλλά εγω φοβαμαι κ για μενα.Οταν μιλάς για χρονο δοκιμής ποσο ακριβώς εννοείς?Μrna εχουν κατι εκατομμύρια άνθρωποι.Αν ηταν κατι να βγει θα είχε βγει.Τωρα αν εννοείς μακροπροθεσμα δεν γινεται σε μια πανδημια να περιμένουν 5 χρονια.

Η αλήθεια είναι ότι εννοώ μακροπρόθεσμα.. Βεβαια καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να περιμένουν τόσο. Κ εννοείται ότι δεν παροτρύνω κάποιον να το κάνει ή να μην το κάνει, απλά για μενα το σκέφτομαι έτσι. Απλά δεν θεωρώ παράλογους όλους όσους έχουν ενδοιασμούς. Γιατί όταν κάποιος δεν θέλει να το κάνει συνηθίζεται να ακούει από άλλους που είναι υπέρ (και καλά κάνουν που είναι υπέρ αφού αυτό πιστεύουν ότι είναι καλύτερο) διάφορα κουλα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εννοώ μακροπρόθεσμα.. Βεβαια καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να περιμένουν τόσο. Κ εννοείται ότι δεν παροτρύνω κάποιον να το κάνει ή να μην το κάνει, απλά για μενα το σκέφτομαι έτσι. Απλά δεν θεωρώ παράλογους όλους όσους έχουν ενδοιασμούς. Γιατί όταν κάποιος δεν θέλει να το κάνει συνηθίζεται να ακούει από άλλους που είναι υπέρ (και καλά κάνουν που είναι υπέρ αφού αυτό πιστεύουν ότι είναι καλύτερο) διάφορα κουλα!

Σεβαστη ειναι η αποψη του καθενός.και δεν μου αρεσε που δεν υπηρχε από τον Απρίλη η επιλογή να διαλέξει ο καθένας το εμβολιο που θέλει.Απο ένα σημείο χρονικά κ μετα ομως με ενοχλεί και με ανησυχει γιατι κινδυνεύουν τα παιδια και η οικονομια και θα εμφανιστούν νέες μεταλλάξεις κ θα εχουμε ξανά λοκνταουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...