Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ναι κατι αλλο που ομως παλι δεν απειλει τους εφηβους.  Ουτε στις εγκυους το επιτρεπουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι.  

Η επίσημη οδηγία πάντως είναι να μην επηρρεΖεται ο εμβολιασμός από την εγκυμοσύνη ή η εγκυμοσύνη από τον εμβολιασμό. το είχα αναρτήσει κ πριν σπο λίγο καιρό όταν γράφτηκε επίσημα. ειλικρινα πάντως γιατρό που να είπε σε νέο ότι δεν είναι ανάγκη να εμβολιαστεί, δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να πω την αλήθεια, δύο παιδίατροι που έχουμε αλλάξει, και οι δύο συνιστούσαν όλα τα εμβόλια, και της γρίπης, σε όλους. Δεν έχω επίσης διαβάσει πουθενά για σύσταση να μην εμβολιαστούν νέοι και έγκυες, το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι η γραμμή των μαιευτηρων είναι ότι συστήνεται ο εμβολιασμός με mrna μετα το πρωτο τριμηνο. Και μετά μου παρέθεσε τους λόγους για να μην το κάνω. Στην κολλητή μου που είναι επισης έγκυος ο γιατρός της της είπε να μην το κάνει, το ίδιο κ σε μια συνάδελφο μου. Άλλη έγκυο δεν ξέρω. Οι γιατροί είναι πολύ επιφυλακτικοί με τις εγκύους γιατί δεν υπάρχει ούτε μία μελέτη, ούτε ένα στοιχείο για τα συγκεκριμένα εμβόλια. Τώρα από παιδιατρους, δύο έχω αλλάξει, κανένας δεν μου είπε να εμβολιασω το παιδί για γρίπη, μόνο την πρώτη χρονιά που πήγε παιδικό κ ηταν 20 μηνών, που μάλιστα δεν μας είπε ότι χρειάζεται να κάνει 2η δόση οταν εμβολιαζεται 1η φορά κ κόλλησε H1N1 το Φεβρουάριο. 

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμάς η δική μας το εμβόλιο της γρίπης μας είπε μόνο φέτος που πήγε πρώτη φορά παιδικό , αν θέλουμε να το κάνουμε. Και μόνο μια δόση. Και είναι των εμβολίων γενικά. 

41 minutes ago, Έσπερος said:

Η επίσημη οδηγία πάντως είναι να μην επηρρεΖεται ο εμβολιασμός από την εγκυμοσύνη ή η εγκυμοσύνη από τον εμβολιασμό. το είχα αναρτήσει κ πριν σπο λίγο καιρό όταν γράφτηκε επίσημα. ειλικρινα πάντως γιατρό που να είπε σε νέο ότι δεν είναι ανάγκη να εμβολιαστεί, δεν γνωριζω.

Δεν νομίζω στις επίσημες οδηγίες να υπάρχει η οποιαδήποτε προσωποποιημένη προσέγγιση. Η επίσημη οδηγία είναι να εμβολιαστούν όλοι αν γίνεται για να τελειώνουμε. Ο καθένας για τη ζωή του και το παιδί του θα το ψάξει ενδελεχώς. Δεν θα βασιστεί απλά σε μια γενική οδηγία η οποία δίνεται σε κατάσταση κρίσης και πανικού.

Link to comment
Share on other sites

Η δικός μας παιδίατρος το αντιγριπικό το εξατομικεύει. πχ σ εμάς φέτος ενώ είχαμε πει ότι θελουμε κ συμφωνούσε,, οταν 

προεκυψε το θέμα με την επάρκεια κ τη συνταγογράφηση, μας είπε ότι θα μας το γράψει μόνο αν μάθει από τα φαρμακεία του νησιού ότι έχουν αποθέματα, αφού το είχαμε κάνει εμεις. Ενώ σε παιδί συνομήλικό συναδέλφου που επίσης δεν παει σχολείο το οποίο όμως αρρωσταίνει συχνά, ήταν κατηγορηματική να το κάνει. 

πρίν από 4 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν νομίζω στις επίσημες οδηγίες να υπάρχει η οποιαδήποτε προσωποποιημένη προσέγγιση. Η επίσημη οδηγία είναι να εμβολιαστούν όλοι αν γίνεται για να τελειώνουμε. Ο καθένας για τη ζωή του και το παιδί του θα το ψάξει ενδελεχώς. Δεν θα βασιστεί απλά σε μια γενική οδηγία η οποία δίνεται σε κατάσταση κρίσης και πανικού.

ε ναι δεν το αρνείται κανεις ότι είναι κατάσταση κρίσης. προσωποποιημένες προσεγγίσεις μπορεί να βγουν αργότερα αν πάψει η ανάγκη. Γιατί τώρα οι γιατροί που λενε όχι το κάνουν προσωποποιημένα; με τι κριτήριο; προφανώς αν πάρει κάποιος υπερβολικά αγχωμένος κ ρωτήσει όλο δισταγμό, δύσκολα θα πει ο γιατρός ασυζητητί να το κάνει, εκτός αν όντως είναι ευπαθής ομάδα. αλλιώς φυσικά δεν θα πάρουν όλοι εύκολα την ευθύνη απέναντι σε πολύ διστακτικούς ασθενείς. ειδικά ευαίσθητες ειδικότητες όπως οι γυναικολόγοι, οι οποίοι ούτε καν της γρίπης δεν συνιστούν ή συχνά αποτρέπουν, ενώ οι έγκυες είναι ευπαθής ομάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η επίσημη οδηγία πάντως είναι να μην επηρρεΖεται ο εμβολιασμός από την εγκυμοσύνη ή η εγκυμοσύνη από τον εμβολιασμό. το είχα αναρτήσει κ πριν σπο λίγο καιρό όταν γράφτηκε επίσημα. ειλικρινα πάντως γιατρό που να είπε σε νέο ότι δεν είναι ανάγκη να εμβολιαστεί, δεν γνωριζω.

 

πρίν από 20 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Να πω την αλήθεια, δύο παιδίατροι που έχουμε αλλάξει, και οι δύο συνιστούσαν όλα τα εμβόλια, και της γρίπης, σε όλους. Δεν έχω επίσης διαβάσει πουθενά για σύσταση να μην εμβολιαστούν νέοι και έγκυες, το αντίθετο.

Η επισιμη οδηγια λεει οτι αν θελουν μπορουν να εμβολιαστουν ομως οι γυναικολογοι δεν το επιτρεπουν οπως Κ στις θυλαζουσες οταν πηγα να εμβολιαστω με ρωτησαν αν το επιτρεπει ο παιδιατρος.  Εγω επειδη πλεον δεν θυλαζω σχεδον καθολου δηλαδη το εχουμε σχεδον κοψει .μου ειπε οκ.  Αν ηταν νεογεννητο μου ειπε οχι γιατι οι ερευνες ειναι ελαχιστες 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Έσπερος said:

ε ναι δεν το αρνείται κανεις ότι είναι κατάσταση κρίσης. προσωποποιημένες προσεγγίσεις μπορεί να βγουν αργότερα αν πάψει η ανάγκη. Γιατί τώρα οι γιατροί που λενε όχι το κάνουν προσωποποιημένα; με τι κριτήριο; προφανώς αν πάρει κάποιος υπερβολικά αγχωμένος κ ρωτήσει όλο δισταγμό, δύσκολα θα πει ο γιατρός ασυζητητί να το κάνει, εκτός αν όντως είναι ευπαθής ομάδα. αλλιώς φυσικά δεν θα πάρουν όλοι εύκολα την ευθύνη απέναντι σε πολύ διστακτικούς ασθενείς. ειδικά ευαίσθητες ειδικότητες όπως οι γυναικολόγοι, οι οποίοι ούτε καν της γρίπης δεν συνιστούν ή συχνά αποτρέπουν, ενώ οι έγκυες είναι ευπαθής ομάδα.

Εντάξει τώρα, δεν νομίζω σοβαρός γιατρός να δώσει απάντηση , ανάλογα τα vibes που θα πιάσει απο τον ασθενή. Αν τον ακούσει σίγουρο θα του πει τρέξε κάντο , ενώ αν είναι διστακτικός, θα του πει άστο καλύτερα. 

Το να εμβολιαστούν οι ανήλικοι δεν καταλαβαίνω πού αποσκοπεί. Ελάχιστες είναι οι πιθανότητες να νοσήσουν βαριά από covid, πόσο μάλλον να νοσηλευτούν. Απ'όσο ξέρω, η γρίπη χτυπάει περισσότερο τους νέους απ'ότι ο covid. Οπότε γιατί? Για να περιορίσουν τη διασπορά? Αφού οι ενήλικες και οι ευπαθείς θα είναι εμβολιασμένοι. Γιατί να βάλουμε και παιδιά στο τρυπάκι του ανεπαρκώς δοκιμασμένου εμβολίου? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Να πω την αλήθεια, δύο παιδίατροι που έχουμε αλλάξει, και οι δύο συνιστούσαν όλα τα εμβόλια, και της γρίπης, σε όλους. Δεν έχω επίσης διαβάσει πουθενά για σύσταση να μην εμβολιαστούν νέοι και έγκυες, το αντίθετο.

Ισως επειδη τα παιδια σου ειναι πολυ μεγαλα πλεον.  Σε εμάς που γενικα ειναι πολυ υπερ των εμβολιων ουτε γαστρεντεριτιδα ουτε γριπη μας αφησε να κανουμε.  

Κ σκεψου η δικια μου δουλευε χρονια στο παιδων αγια σοφια κ ηταν κ απτις πρωτες μου ειπε που εκανε το bexcero στο δικο της παιδί.  Επισης εκανε η ιδια το εμβολιο του κορονοιου απτο φεβρουαριο  . 

Κ όμως οταν καποιο εμβολιο δεν πιστευει οτι κινδυνευεις δεν το προτεινει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

 

Η επισιμη οδηγια λεει οτι αν θελουν μπορουν να εμβολιαστουν ομως οι γυναικολογοι δεν το επιτρεπουν οπως Κ στις θυλαζουσες οταν πηγα να εμβολιαστω με ρωτησαν αν το επιτρεπει ο παιδιατρος.  Εγω επειδη πλεον δεν θυλαζω σχεδον καθολου δηλαδη το εχουμε σχεδον κοψει .μου ειπε οκ.  Αν ηταν νεογεννητο μου ειπε οχι γιατι οι ερευνες ειναι ελαχιστες 

Κ σε δύο φίλες μου που θηλάζουν είπαν όχι. Όντως νομίζω ένας γιατρός που σε ξέρει κ σε παρακολουθεί είναι πιο επιφυλακτικός, εκτός αν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Προσωπικά πάντως, επειδή λόγω δουλειάς μιλάω με πολλούς γιατρούς, δεν συστήνουν στις ηλικίες μας εμβολιασμό έτσι αψηφιστα. Είναι όλοι σε φάση, ναι καλό θα ήταν να εμβολιαστουμε όλοι αλλά αν είσαι εγκυος, θηλάζεις, έχεις αυτοανοσο σε καταστολή χωρίς αγωγή (έχω 3 περιπτωσεις) κ είσαι κατά τα άλλα υγιέστατος κ δεν έρχεσαι σε επαφή με δικά σου άτομα υψηλού κινδυνου, τότε κάτσε λίγο να δούμε και δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για την περίπτωση σου. Κοινώς, σου λένε πρέπει να εμβολιαστεις αλλά πάρε εσύ την απόφαση. Αν πάθεις κάτι απ'τον κορωνοιο σου είπα να εμβολιαστείς αν πάθεις κάτι απ'το εμβόλιο σου είπα ότι δεν υπήρχαν στοιχεία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ninaki80 είπε:

Ισως επειδη τα παιδια σου ειναι πολυ μεγαλα πλεον.  Σε εμάς που γενικα ειναι πολυ υπερ των εμβολιων ουτε γαστρεντεριτιδα ουτε γριπη μας αφησε να κανουμε.  

Κ σκεψου η δικια μου δουλευε χρονια στο παιδων αγια σοφια κ ηταν κ απτις πρωτες μου ειπε που εκανε το bexcero στο δικο της παιδί.  Επισης εκανε η ιδια το εμβολιο του κορονοιου απτο φεβρουαριο  . 

Κ όμως οταν καποιο εμβολιο δεν πιστευει οτι κινδυνευεις δεν το προτεινει 

 

Η παιδίατρος που είχα όταν τα παιδιά ήταν μωρά ήταν διευθύντρια σε μονάδα εντατικής παιδιατρική. Ήταν κατηγορηματική ότι όλα τα εμβόλια μόνο καλό κάνουν.

Το ίδιο και η κυρία που βλέπουμε τώρα, που εργάζεται σε μεγάλο ιδιωτικό παιδιατρικό.

Σε εγκυμοσύνες και όσο θήλαζα, συνέχισα να κάνω το εμβόλιο για τη γρίπη.

Τα άτομα με αυτοάνοσα (που έχω) πρέπει κατά προτεραιότητα να εμβολιαστούν κατά τη γιατρό μου που μάλιστα όχι απλά είναι κατηγορηματική αλλά θεωρεί ότι θα έπρεπε να υπάρχει διαγραφή από τον ιατρικό σύλλογο σε όποιον υποστηρίζει το αντίθετο. 

Τι να πω;

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Το να εμβολιαστούν οι ανήλικοι δεν καταλαβαίνω πού αποσκοπεί. Ελάχιστες είναι οι πιθανότητες να νοσήσουν βαριά από covid, πόσο μάλλον να νοσηλευτούν. 

Εξαρτάται πόσο ετών είναι οι ανήλικοι. 2; 10; 17;

Η εμπειρία μου από δύο εφήβους φιλικών οικογενειών (ηλικίες Γυμνασίου) που το πέρασαν με βαρειά συμπτώματα, είναι μεν πολύ περιορισμένη σαν δείγμα, αλλά για εμένα ήταν αρκετή για να με πείσει να το κάνουν τα παιδιά μου με την πρώτη ευκαιρία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Η παιδίατρος που είχα όταν τα παιδιά ήταν μωρά ήταν διευθύντρια σε μονάδα εντατικής παιδιατρική. Ήταν κατηγορηματική ότι όλα τα εμβόλια μόνο καλό κάνουν.

Το ίδιο και η κυρία που βλέπουμε τώρα, που εργάζεται σε μεγάλο ιδιωτικό παιδιατρικό.

Σε εγκυμοσύνες και όσο θήλαζα, συνέχισα να κάνω το εμβόλιο για τη γρίπη.

Τα άτομα με αυτοάνοσα (που έχω) πρέπει κατά προτεραιότητα να εμβολιαστούν κατά τη γιατρό μου που μάλιστα όχι απλά είναι κατηγορηματική αλλά θεωρεί ότι θα έπρεπε να υπάρχει διαγραφή από τον ιατρικό σύλλογο σε όποιον υποστηρίζει το αντίθετο. 

Τι να πω;

Εξαρτάται πόσο ετών είναι οι ανήλικοι. 2; 10; 17;

Η εμπειρία μου από δύο εφήβους φιλικών οικογενειών (ηλικίες Γυμνασίου) που το πέρασαν με βαρειά συμπτώματα, είναι μεν πολύ περιορισμένη σαν δείγμα, αλλά για εμένα ήταν αρκετή για να με πείσει να το κάνουν τα παιδιά μου με την πρώτη ευκαιρία. 

Βρε ΑΡΓΚ δλδ αν σου πω εγώ για 5 εφήβους που ξέρω που δεν κατάλαβαν καν ότι είχαν κορωνοιο θα πειστεις να μην το κανεις; Τι επιστημονικό επιχείρημα είναι αυτο πάλι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Lenia16 είπε:

Βρε ΑΡΓΚ δλδ αν σου πω εγώ για 5 εφήβους που ξέρω που δεν κατάλαβαν καν ότι είχαν κορωνοιο θα πειστεις να μην το κανεις; Τι επιστημονικό επιχείρημα είναι αυτο πάλι; 

Αν δεν ήξερα κανέναν μα κανέναν έφηβο που να έχει νοσήσει βαρειά, δεν είχα ακούσει για κανέναν, μπορεί να το σκεφτόμουν.

Αν εγώ ξέρω ήδη δύο, άρα είναι κάτι που συμβαίνει, στατιστικά δεν φαντάζομαι να ξέρω τους μόνους δύο εφήβους που πέρασαν άσχημα.

Λογικά όσο η νόσος κυκλοφορεί, τα παιδιά μου αργά ή γρήγορα θα κολλήσουν. Αν έχω την επιλογή να τα εμβολιάσω, θα το κάνω.

Τι περίεργο λέω;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ninaki80 είπε:

Ναι κατι αλλο που ομως παλι δεν απειλει τους εφηβους.  Ουτε στις εγκυους το επιτρεπουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι.  

Αν μιλάς για της γρίπης κακως που δεν το συστήνουν.Υπαρχει οδηγία γι αυτο κ του κοκκιτη.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Αν δεν ήξερα κανέναν μα κανέναν έφηβο που να έχει νοσήσει βαρειά, δεν είχα ακούσει για κανέναν, μπορεί να το σκεφτόμουν.

Αν εγώ ξέρω ήδη δύο, άρα είναι κάτι που συμβαίνει, στατιστικά δεν φαντάζομαι να ξέρω τους μόνους δύο εφήβους που πέρασαν άσχημα.

Λογικά όσο η νόσος κυκλοφορεί, τα παιδιά μου αργά ή γρήγορα θα κολλήσουν. Αν έχω την επιλογή να τα εμβολιάσω, θα το κάνω.

Τι περίεργο λέω;

 

Εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο. δεν μιλάμε για ιλαρά που και επικίνδυνη μπορεί να είναι και το εμβόλιο είναι επαρκώς δοκιμασμένο. Μιλάμε για ένα εμβόλιο ανεπαρκώς δοκιμασμένο, κυρίως σε τόσο νέους ανθρώπους. Και θα το κάνεις έτσι απροβλημάτιστα στα παιδιά επειδή κάποιοι έφηβοι μπορεί να έκαναν 40ραντάρια? Γιατί δεν μιλάς για βαριά πνευμονία φαντάζομαι. Ε, ας κάνουν 40άρια. Και μια απλή  ίωση μπορεί να κάνει υψηλό πυρετό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αν μιλάς για της γρίπης κακως που δεν το συστήνουν.Υπαρχει οδηγία γι αυτο κ του κοκκιτη.

Οχι λεω για του covid.  3 εγκυους που εχω τους ειπαν οχι γιατι οι μελετες ειναι ελλιπης ακομα Κ οτι δεν κινδυνευουν ακομα κ να κολλησουν λογο ηλικιας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο. δεν μιλάμε για ιλαρά που και επικίνδυνη μπορεί να είναι και το εμβόλιο είναι επαρκώς δοκιμασμένο. Μιλάμε για ένα εμβόλιο ανεπαρκώς δοκιμασμένο, κυρίως σε τόσο νέους ανθρώπους. Και θα το κάνεις έτσι απροβλημάτιστα στα παιδιά επειδή κάποιοι έφηβοι μπορεί να έκαναν 40ραντάρια? Γιατί δεν μιλάς για βαριά πνευμονία φαντάζομαι. Ε, ας κάνουν 40άρια. Και μια απλή  ίωση μπορεί να κάνει υψηλό πυρετό. 

 

Να σου πω την αλήθεια, πλέον είναι μάλλον ένα απίστευτα δοκιμασμένο εμβόλιο. Τα εμβόλια δοκιμάζονται με το πόσοι τα έκαναν, όχι με τον καιρό. Κανονικά οι δοκιμές γίνονται πιο αργά, τώρα έγιναν απίστευτα γρήγορα. Το Αστρα δε θα το έκανα ούτε εγώ ούτε στα παιδιά. Με τα MRNA, με τόσο πολύ κόσμο πια να έχει ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του, δεν καταλαβαίνω τι θα έπρεπε να φοβάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Να σου πω την αλήθεια, πλέον είναι μάλλον ένα απίστευτα δοκιμασμένο εμβόλιο. Τα εμβόλια δοκιμάζονται με το πόσοι τα έκαναν, όχι με τον καιρό. Κανονικά οι δοκιμές γίνονται πιο αργά, τώρα έγιναν απίστευτα γρήγορα. Το Αστρα δε θα το έκανα ούτε εγώ ούτε στα παιδιά. Με τα MRNA, με τόσο πολύ κόσμο πια να έχει ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του, δεν καταλαβαίνω τι θα έπρεπε να φοβάμαι. 

Κοιτα για να βαζουν τα παιδια σε ξεχωριστη ερευνα κ ξεχωριστες δοκιμες σημαινει οτι κατι διαφορετικο γινετε επειδη ειναι στην αναπτυξη.  Οποτε γενικα ειναι καπως πιο προσεκτικα τα πραγματα.  

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που δεν καταλαβεινω κ δεν το λέω ειρωνικά, είναι μακροπρόθεσμα, όταν όλοι είμαστε εκτεθειμένοι σε τόσους διαφορετικούς δυνητικά επιβαρυντικούς παράγοντες, πώς μπορεί κάποιος να πει ότι δέκα χρόνια μετά ας πούμε εμφάνισαν κάποιοι κάτι που ανάγεται στον εμβολιασμό τους. Να πω ότι περιμένεις 3-4 μήνες μηπωσ εμφανιστεί μια άμεση πολύ σπάνια παρενέργεια, οκ το δεχτεί 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Να σου πω την αλήθεια, πλέον είναι μάλλον ένα απίστευτα δοκιμασμένο εμβόλιο. Τα εμβόλια δοκιμάζονται με το πόσοι τα έκαναν, όχι με τον καιρό. Κανονικά οι δοκιμές γίνονται πιο αργά, τώρα έγιναν απίστευτα γρήγορα. Το Αστρα δε θα το έκανα ούτε εγώ ούτε στα παιδιά. Με τα MRNA, με τόσο πολύ κόσμο πια να έχει ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του, δεν καταλαβαίνω τι θα έπρεπε να φοβάμαι. 

Το μόνο κράτος στον κόσμο που έχει εμβολιασει άτομα άνω των 12 είναι το Ισραήλ, το οποίο έχει ανακοινώσει εκατοντάδες περιστατικά μυοκαρδιτιδας και περικαρδιτιδας σε εφήβους κ νεαρούς ανδρες. Η κλινική μελέτη δε περιελάμβανε 1000 παιδιά 12-15 ετών που έλαβαν το εμβόλιο κ 1000 που έλαβαν placebo κ ξεκίνησαν πριν από 6 μήνες, δεν παίρνω όρκο. Αν εσένα σου φαίνεται υπερδοκιμασμενο με το καλό να εμβολιασεις τα παιδιά σου. Παρόλα αυτά προσωπικά θεωρώ τραγική τη συζήτηση περί εμβολιασμού παιδιών έναντι του κορωνοιου οταν το 40% των 60 κ άνω είναι ανεμβολιαστο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

δεν καταλαβαίνω τι θα έπρεπε να φοβάμαι. 

Προβληματα με αυτοανοσα με θυροειδη τετοια πραγματα που ενας εφηβος με ορμονες στο φουλ κ διαφορετικο ανοσοποιητικο μπορει να επιρεαστει 

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω αυτό που δεν καταλαβεινω κ δεν το λέω ειρωνικά, είναι μακροπρόθεσμα, όταν όλοι είμαστε εκτεθειμένοι σε τόσους διαφορετικούς δυνητικά επιβαρυντικούς παράγοντες, πώς μπορεί κάποιος να πει ότι δέκα χρόνια μετά ας πούμε εμφάνισαν κάποιοι κάτι που ανάγεται στον εμβολιασμό τους. Να πω ότι περιμένεις 3-4 μήνες μηπωσ εμφανιστεί μια άμεση πολύ σπάνια παρενέργεια, οκ το δεχτεί 

Γενικα οι μακροπροθεσμες παρενεργειες δεν βρισκονται ποτε.  Αλλα οκ οταν ενα παιδι δεν κινδυνευει απο κατι δεν χρειαζετε να το επιβαρινουμε ουτε με ντεπον που λεει ο λογος 

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλη ο γυναικολόγος είπε να μην κάνει κανένα λόγω ανεπαρκών στοιχείων και ότι το λέει σε όλες τις νέες κοπέλες. Αλλά να μην κολλήσει και τον ιό. Εκείνη το έκανε βέβαια. Ο δικός μου μου είπε να κάνω, του είπα ότι δεν πήγα στο άστρα κ σκέφτομαι για τα άλλα οπότε δεν ξέρω τι θα έλεγε για το αστρα. Μπορεί να έλεγε οκ και για εκεινο. Είπε επίσης ότι τις περισσότερες δοκιμές σε εγκύους τις έχει κάνει η Μοντέρνα αλλά ότι επειδή η Pfizer ειναι ίδιας τεχνολογίας αναμένεται να είναι οκ κι αυτή. Σε άλλους φίλους τους είπε μόνο μοντερνα ο γιατρός, δεν ξέρω για ποιο λόγο (όχι γυναικολόγο). Η παιδίατρος για το θηλασμό μου είπε επίσης ότι δεν υπάρχει θέμα, κι εκείνη όμως δεν ξέρω τι θα έλεγε για το άστρα γιατί της είπα ότι το προσπέρασα. 

Για τη γρίπη όταν ήμουν έγκυος ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι δεν χρειαζόταν, τον πρώτο χειμώνα του μωρού η παιδίατρος μας είπε να κάνουμε αλλά τον δεύτερο ότι δεν δικαιούμασταν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω αυτό που δεν καταλαβεινω κ δεν το λέω ειρωνικά, είναι μακροπρόθεσμα, όταν όλοι είμαστε εκτεθειμένοι σε τόσους διαφορετικούς δυνητικά επιβαρυντικούς παράγοντες, πώς μπορεί κάποιος να πει ότι δέκα χρόνια μετά ας πούμε εμφάνισαν κάποιοι κάτι που ανάγεται στον εμβολιασμό τους. Να πω ότι περιμένεις 3-4 μήνες μηπωσ εμφανιστεί μια άμεση πολύ σπάνια παρενέργεια, οκ το δεχτεί 

 

 Δεν είμαι γιατρός και αδυνατώ να έχω προσωπική άποψη. Τόσο μία φίλη που εργάζεται σε φαρμακευτική έρευνα (βιολόγος) , όσοι γιατροί συγγενείς και γνωστοί έχω, και ειδικοί που έχω αναζητήσει online, όλοι λένε ότι μηχανισμός με τον οποίο να κινδυνεύεις χρόνια μετά το εμβόλιο δεν υπάρχει και ό,τι είναι να γίνει, φαίνεται σχετικά άμεσα σε ορίζοντα εβδομάδων, άντε μηνών. Οπότε ναι μεν βγάζω το καπέλο σε όσους πήγαν εθελοντές πρώτοι, αλλά δεν το βρίσκω πιθανό να συμβεί κάτι σε 10 χρόνια. Εντελώς αδύνατο τίποτα δεν είναι στη ζωή, αλλά τι να πω; Αν οι ειδικοί λένε να κάνω ή να μην κάνω κάτι, το ακολουθώ.

πρίν από 11 λεπτά , ninaki80 είπε:

Προβληματα με αυτοανοσα με θυροειδη τετοια πραγματα που ενας εφηβος με ορμονες στο φουλ κ διαφορετικο ανοσοποιητικο μπορει να επιρεαστει 

 

Ναι, αν επιστήμονας έχει πει τέτοια σαχλαμάρα, κι εγώ ως μη γιατρός αλλά ως πάσχουσα από αυτοάνοσο, θα έλεγα κρίμα το πτυχίο του. Βέβαια γιατροί πουλάνε και ομοιοπαθητική ας πούμε, οπότε γενικά για πολλούς το λέω το κρίμα το πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

 Δεν είμαι γιατρός και αδυνατώ να έχω προσωπική άποψη. Τόσο μία φίλη που εργάζεται σε φαρμακευτική έρευνα (βιολόγος) , όσοι γιατροί συγγενείς και γνωστοί έχω, και ειδικοί που έχω αναζητήσει online, όλοι λένε ότι μηχανισμός με τον οποίο να κινδυνεύεις χρόνια μετά το εμβόλιο δεν υπάρχει και ό,τι είναι να γίνει, φαίνεται σχετικά άμεσα σε ορίζοντα εβδομάδων, άντε μηνών. Οπότε ναι μεν βγάζω το καπέλο σε όσους πήγαν εθελοντές πρώτοι, αλλά δεν το βρίσκω πιθανό να συμβεί κάτι σε 10 χρόνια. Εντελώς αδύνατο τίποτα δεν είναι στη ζωή, αλλά τι να πω; Αν οι ειδικοί λένε να κάνω ή να μην κάνω κάτι, το ακολουθώ.

Ναι, αν επιστήμονας έχει πει τέτοια σαχλαμάρα, κι εγώ ως μη γιατρός αλλά ως πάσχουσα από αυτοάνοσο, θα έλεγα κρίμα το πτυχίο του. Βέβαια γιατροί πουλάνε και ομοιοπαθητική ας πούμε, οπότε γενικά για πολλούς το λέω το κρίμα το πτυχίο.

Δεν το λενε βρε αργκ λενε απλως οτι δεν υπαρχουν επαρκεις ερευνες σε παιδια.  Δεν σου λενε τι ακριβως θα συμβει αν ηταν ετσι Απλο θα ειχαν πει οτι ισχυει για τους ενηλικες ισχυει κ για τα παιδια.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ρώτησα την παιδίατρο των παιδιών μου ακόμα αλλά μια παιδίατρος από γνωστή μου που θηλάζει της είπε απ' τη στιγμή που δεν δουλεύει αυτή τη στιγμή κάπου να μην κάνει το εμβόλιο. Οπότε όταν κ ο ιατρικός κλάδος είναι διχασμένος πως να μην είναι οι απλοί πολίτες? Εγώ προς το παρόν δεν σκοπεύω να το κάνω. Στο μέλλον θα δω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , υπάρχει δηλαδή περίπτωση το φθινόπωρο να μας ξανακλείσουν πάλι μέσα? Για ποιό λόγο? αν υπάρχει κάποια καινούρια μετάλλαξη που δεν την πιάνει το εμβόλιο, να το καταλάβω , αλλιώς γιατί? Αφού όλες οι ηλικιακές ομάδες που κινδυνεύουν, όπως και οι ευπαθείς, θα είναι εμβολιασμένοι. Αν δεν έχουν εμβολιαστεί, πρόβλημα τους. Θα κλειστούμε μέσα επειδή οι 60άρηδες φοβούνται να εμβολιαστούν? Ας κλειδαμπαρωθούν στα σπίτια τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...