Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , Έσπερος είπε:

@Lenia16 εγω δεν θεωρώ ότι είσαι αντιεμβολιαστης. Έχω καταλάβει ότι σ αυτή τη φάση δεν θεωρείς αναγκαίο τον μαζικό εμβολιασμό του ευρέος πληθυσμού. Απλώς αναρωτιέμαι, το θεωρείς βιώσιμη εναλλακτική ώστε να περιοριστούν οι θάνατοι, οι πίεση στο ΕΣΥ, οι σοβαρές νοσήσεις κ ο περιορισμός δραστηριοτήτων, με αντίκτυπο οικονομικό, εκπαιδευτικό, ψυχολογικό κλπ. 

@Έσπερος νομίζω το έχω ξαναγράψει παλιότερα. Θεωρώ αδιανόητο όποιος είναι άνω των 60 να μην εμβολιαζεται. Όποιος έχει υποκείμενα νοσήματα που έχει βρεθεί ότι επιβαρύνουν τη νοσηση (όπως πχ διαβήτης, παχυσαρκία), το ίδιο. Εξίσου αδιανόητο όμως θεωρώ να εξαναγκάζονται υγιεις 30ρηδες να εμβολιαστούν με εκβιασμούς τύπου θα σε απολύσουμε απο τη δουλειά σου, δεν θα ξαναμπείς σε κλειστό χώρο, δε θα μπορείς να ταξιδέψεις, εσύ θα φταις για το θάνατο των συνανθρώπων σου και και και. Από τη στιγμή που όποιος εμβολιαζεται είναι προστατευμένος ποιο είναι το πρόβλημα να μην εμβολιαστεί όποιος δεν προκύπτει ότι θα νοσήσει σοβαρα αρα και δεν θα επιβαρύνει τα νοσοκομεία; Προφανώς κ δεν το ξέρει κανείς σίγουρα αυτό, μιλάμε βάσει στατιστικών. Αλλά εκεί μετα είναι προσωπική απόφαση και λαμβάνεις το ρισκο για αυτό που θα υποστείς. Το ρίσκο όμως να πάθεις κάτι από τον εμβολιασμό (πολυ μικρό φυσικα μην τα ξαναλέμε) δεν το λαμβάνει κανείς αλλά θα το υποστείς πάλι εσύ. Για μένα όλα είναι θέμα οφελους/κινδύνου. Οι κάτω των 30 έχουν ίδιο κίνδυνο να πεθάνουν από κοβιντ όσο να πεθάνουν απο το εμβόλιο της ΑΖ. Αυτό μου αρκεί για να μην εμβολιαστω με αυτό το εμβολιο. Τέλεια κ παύλα. 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι κ οι ίδιοι οι γιατροί κ οι φορείς που προτείνουν στις κυβερνήσεις τις πολιτικές δεν γνωρίζουν κ πάνε ψάχνοντας. Αλλά θέλουν να είναι κ καλυμμένοι αν εσύ πας στα θυμαρακια από δικές τους αποφάσεις. Εσύ όμως αν αποφασίσεις διαφορετικά πρέπει να πληρώσεις ο ίδιος το τίμημα. Κ στις 2 χαμένος. Ε δεν μπορώ να το δεχτώ.

Αμφιβάλλω ότι γίνομαι κατανοητή, φάνηκε νωριτερα, αλλά δεν πειράζει, δεν μπορώ να μην πω αυτά που σκέφτομαι. 

πρίν από 24 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Πώς προκύπτει αυτό; Υπάρχει δηλαδή προσπάθεια απόκρυψης; Και πώς γίνεται αυτό; Υπάρχουν θάνατοι, αναπηρίες κλπ; Και οι οικογένειες γιατί δε μιλάνε; 

Το ότι δεν βγαίνουν στα κανάλια κ δεν το μαθαινεις εσύ κ εγώ δε σημαίνει ότι δε μιλάνε. Ήδη κινούνται αρκετοί νομικά εξ όσων γνωρίζω. Φυσικά δεν γνωρίζω αν ευσταθεί η κίνηση τους ή αν θα έχει κάποιο αποτέλεσμα ξέρω πάντως ότι συμβαίνει. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με ανεπιθύμητες ενέργειες μπορείς να μπεις στο adrreports.eu κ να δεις ελληνικά δεδομένα, το έχω ξαναπεί. Να προλάβω να πω πριν αρχίσετε πάλι, ότι είναι δηλωθεισες ανεπιθύμητες μετά τον εμβολιασμό κ μπορεί να μην συσχετίζονται προφανώς. Αυτές τις πληροφοριες τις λαμβάνουν μόνο οι ενδιαφερόμενοι αν το ζητήσουν για ιδιωτική χρήση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@Lenia16 έχω καταλάβει ότι εννοείς αυτό. απλώς αναρωτιέμαι για τη βεβαιότητα ότι με μια τετοια πρακτική η κατάσταση θα είναι διαχειρίσιμη, επίσης αναρωτιέμαι για τη βεβαιότητα ότι αν ο ιός κυκλοφορεί μεταξύ των κάτω των 50  χωρίς κάποιον ιδιαίτερο περιορισμό, δεν θα υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα υγείας κ δν θα υπάρξουν προβλήματα υγείας σε αυτούς τους ανθρώπους. Θα μου πεις τώρα, ότι δεν διατυπώνεις κάποια βεβαιότητα, απλώς το πας με βάση τις πιθανότητες. Όπως κ να χει όμως, ο κόσμος είναι αναγκασμένος να διαλέξει, γιατί ούτως ή άλλως όλα τα αλλά για τα «προνόμια» είναι υποθετικά κ μάλλον μη εφαρμόσιμα. Άρα είναι υποχρεωμένος να διαλέξει μόνος του το ρίσκο να το κάνει ή να μην το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Lenia16 είπε:

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με ανεπιθύμητες ενέργειες μπορείς να μπεις στο adrreports.eu κ να δεις ελληνικά δεδομένα, το έχω ξαναπεί. Να προλάβω να πω πριν αρχίσετε πάλι, ότι είναι δηλωθεισες ανεπιθύμητες μετά τον εμβολιασμό κ μπορεί να μην συσχετίζονται προφανώς. Αυτές τις πληροφοριες τις λαμβάνουν μόνο οι ενδιαφερόμενοι αν το ζητήσουν για ιδιωτική χρήση.

 

 

Λοιπόν δε βρίσκω καμία αναφορά για κανένα από τα moderna - pfizer - astra, με βάση τις ονομασίες των εμβολίων. Που δεν είναι λογικό, γιατί σίγουρα θα υπάρχουν. Δοκιμασα για το MMR αντιστοιχα και υπάρχουν. Για βοήθησε λίγο τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Λοιπόν δε βρίσκω καμία αναφορά για κανένα από τα moderna - pfizer - astra, με βάση τις ονομασίες των εμβολίων. Που δεν είναι λογικό, γιατί σίγουρα θα υπάρχουν. Δοκιμασα για το MMR αντιστοιχα και υπάρχουν. Για βοήθησε λίγο τι κάνω λάθος;

Αρχικά πρέπει να μπεις με αγγλικά γιατί στα ελληνικά δεν δουλεύει. Στην πρώτη σελίδα αν θυμάμαι λέει κάπου για covid vaccines πάτα εδω, επέλεξε το c και μετά κατέβα μέχρι να βρεις covid vaccines κ μετά το όνομα του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά ένα θα πω...δύο και σήμερα!!! Επιτέλους να τελειώσει αυτό το πράγμα που ζούμε!!Δύο και σήμερα λοιπόν και επιστρέφουμε και πάλι στην ζωή μας, θα κάνουμε ένα ράπιντ την πέμπτη φυσικά για να είμαστε σίγουροι πως δεν κολλήσαμε αυτό το διάστημα (ωστόσο το τι τεστ έχουμε κάνει δώδεκα ημέρες τώρα δεν λέγεται).

 

Κατα τα άλλα διάβασα χθες πως πλέον 60 και κάτω δεν κάνουν το άστρα, εγώ όμως έχω κάνει μία δόση, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? κορίτσια όσες κάνατε το άστρα τι θα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά ένα θα πω...δύο και σήμερα!!! Επιτέλους να τελειώσει αυτό το πράγμα που ζούμε!!Δύο και σήμερα λοιπόν και επιστρέφουμε και πάλι στην ζωή μας, θα κάνουμε ένα ράπιντ την πέμπτη φυσικά για να είμαστε σίγουροι πως δεν κολλήσαμε αυτό το διάστημα (ωστόσο το τι τεστ έχουμε κάνει δώδεκα ημέρες τώρα δεν λέγεται).

 

Κατα τα άλλα διάβασα χθες πως πλέον 60 και κάτω δεν κάνουν το άστρα, εγώ όμως έχω κάνει μία δόση, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? κορίτσια όσες κάνατε το άστρα τι θα κάνετε?

Μπορείς να συνεχίσεις κανονικά με τη δεύτερη δόση του άστρα ζενεκα. Έτσι διάβασα. Εγώ θα την κάνω κάνω κανονικά. Δε θέλω να μπλέξω τα εμβόλια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά ένα θα πω...δύο και σήμερα!!! Επιτέλους να τελειώσει αυτό το πράγμα που ζούμε!!Δύο και σήμερα λοιπόν και επιστρέφουμε και πάλι στην ζωή μας, θα κάνουμε ένα ράπιντ την πέμπτη φυσικά για να είμαστε σίγουροι πως δεν κολλήσαμε αυτό το διάστημα (ωστόσο το τι τεστ έχουμε κάνει δώδεκα ημέρες τώρα δεν λέγεται).

 

Κατα τα άλλα διάβασα χθες πως πλέον 60 και κάτω δεν κάνουν το άστρα, εγώ όμως έχω κάνει μία δόση, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? κορίτσια όσες κάνατε το άστρα τι θα κάνετε?

Είπαν ότι είναι σπάνιο να εμφανιστεί θρόμβωσης στη Δευτερη δόση οπότε όσοι θέλουν την κάνουν κανονικά.  Αλλιώς pfizer 

Link to comment
Share on other sites

Είπαν πως όσοι έχουν κάνει άστρα συνεχίζουν με το άστρα. Καλή επιστροφή @kotsifikos

 

Εγώ πρώτη δόση φαιζερ χθες κ πονάει απλά το χέρι μου.

 

Μου είπαν να μην πιω αλκοόλ για δύο μέρες αλλά ξέχασα να ρωτήσω για ναρκωτικά! :P

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά ένα θα πω...δύο και σήμερα!!! Επιτέλους να τελειώσει αυτό το πράγμα που ζούμε!!Δύο και σήμερα λοιπόν και επιστρέφουμε και πάλι στην ζωή μας, θα κάνουμε ένα ράπιντ την πέμπτη φυσικά για να είμαστε σίγουροι πως δεν κολλήσαμε αυτό το διάστημα (ωστόσο το τι τεστ έχουμε κάνει δώδεκα ημέρες τώρα δεν λέγεται).

 

Κατα τα άλλα διάβασα χθες πως πλέον 60 και κάτω δεν κάνουν το άστρα, εγώ όμως έχω κάνει μία δόση, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? κορίτσια όσες κάνατε το άστρα τι θα κάνετε?

 

Φτου ξελευτερία! :)

 

Κάνεις κανονικά τη 2η δόση, εφόσον στη πρώτη δεν είχες κάποια σοβαρη παρενέργεια. Δεν επιλέγεις. Για να αλλάξεις σκεύασμα στη δεύτερη δόση, θα πρέπει είτε να είχες σοβαρό περιστατικό θρομβοπενίας, είτε άλλο λόγο, αιτιολογημένο από γιατρό και κατατεθειμένο στη πλατφόρμα για έγκριση. Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται αλλαγή 2ης δόσης αυτόματα, είναι αν για κάποιο λόγο έκανες το AZ και είσαι κάτω από 30. 

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, ακόμα και αν είχα τη δυνατότητα, δε θα άλλαζα τη 2η δόση με άλλο εμβόλιο. Τα στοιχεία για το mix & match είναι ακόμα λίγα, ενώ με το AZ πλήρες, ξέρεις πάνω κάτω τι να περιμένεις. Το να εμφανίσεις κάτι σοβαρό στη 2η δόση είναι κυριολεκτικά μία στο εκατομμύριο.

 

Χθες ολοκλήρωσε τον εμβολιασμό και ο άντρας μου, με moderna. Λίγη αδιαθεσία μόνο είχε σήμερα το πρωί. Ούτε πόνο στο χέρι, ούτε τίποτα. Άντρες... Τελικά η μεγάλη βρήκε χθες ραντεβού για τέλος Ιούνη (Johnson).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Στο Ισραήλ σήμερα, τέρμα οι μάσκες σε εσωτερικούς χώρους!!!! 

 

Ναι, το διάβασα. Συνεχίζουν ωστόσο άλλους περιορισμούς, για να μπεις στη χώρα πρέπει να είσαι και εμβολιασμένος αλλά και να έχεις αρνητικό PCR και επίσης δεν δέχονται παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση και σορυ.

Έχει απαντήσει κάποιος στην κοπέλα @Maria2022 με το θέμα "τι μου συμβαίνει" που είναι ανοιχτό από την Πέμπτη; Δεν έχει εγκριθεί απάντηση ακόμα. Μήπως της έχετε απαντήσει εσείς @Συντονιστής Περιεχομένου ;  

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Παρένθεση και σορυ.

Έχει απαντήσει κάποιος στην κοπέλα @Maria2022 με το θέμα "τι μου συμβαίνει" που είναι ανοιχτό από την Πέμπτη; Δεν έχει εγκριθεί απάντηση ακόμα. Μήπως της έχετε απαντήσει εσείς @Συντονιστής Περιεχομένου ;  

Εγώ της έχω απαντήσει, αλλά δεν έχει εγκριθεί..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ της έχω απαντήσει, αλλά δεν έχει εγκριθεί..

Κρίμα είναι θα νομίζει η κοπέλα ότι δεν γράψαμε. Βλέπω άλλα θέματα έχουν εγκριθεί τόσες μέρες. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Κρίμα είναι θα νομίζει η κοπέλα ότι δεν γράψαμε. Βλέπω άλλα θέματα έχουν εγκριθεί τόσες μέρες. 

Ναι, πραγματικά.. Κρίμα γιατί είχε ανάγκη η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ναι, το διάβασα. Συνεχίζουν ωστόσο άλλους περιορισμούς, για να μπεις στη χώρα πρέπει να είσαι και εμβολιασμένος αλλά και να έχεις αρνητικό PCR και επίσης δεν δέχονται παιδιά. 

Ναι αλλά μέσα στη χώρα δεν έχουν τίποτα άλλο, έτσι δεν είναι; Αυτό κατάλαβα. 

 

Κ έρευνα χτες από Αγγλία έδειξε τις δυο δόσεις ΑΖ ή pfizer πολύ αποτελεσματικές έναντι νοσηλείας. Όχι όμως τη μια δόση ΑΖ κ γι αυτό ακόμα είναι συντηρητικοί. Τι να πω, μακάρι σε δυο τρεις μήνες να είμαστε κ εμείς οκ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι αλλά μέσα στη χώρα δεν έχουν τίποτα άλλο, έτσι δεν είναι; Αυτό κατάλαβα. 

 

Κ έρευνα χτες από Αγγλία έδειξε τις δυο δόσεις ΑΖ ή pfizer πολύ αποτελεσματικές έναντι νοσηλείας. Όχι όμως τη μια δόση ΑΖ κ γι αυτό ακόμα είναι συντηρητικοί. Τι να πω, μακάρι σε δυο τρεις μήνες να είμαστε κ εμείς οκ. 

 

Ναι, σωστά κατάλαβες. Σήμερα πήρε και εμένα το μάτι μου σε κάποια δημοσίευση ότι εν τέλει ΑΖ & Pfizer έχουν ικανοποιητική κάλυψη σχετικά με νοσηλεία στο ινδικό στέλεχος.

 

Μακάρι από Σεπτέμβριο να είναι καλύτερα τα πράγματα, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Είπαν πως όσοι έχουν κάνει άστρα συνεχίζουν με το άστρα. Καλή επιστροφή @kotsifikos

 

Εγώ πρώτη δόση φαιζερ χθες κ πονάει απλά το χέρι μου.

 

Μου είπαν να μην πιω αλκοόλ για δύο μέρες αλλά ξέχασα να ρωτήσω για ναρκωτικά! :P

Το αλκοόλ το ανέφεραν σε λίγους μονο.εμενα τη δεύτερη φορά μόνο.επθρρεαζει τη δράση?

Tο astra προστατεύει 60% από την ινδική μετάλλαξη ενώ το pfizer 93%

Είναι σημαντική κ η κάλυψη της astra αλλα ειναι κατι που με κάνει να θυμώνω ακομη περισσοτερο ,μετα τις νέες συστάσεις,γιατι ειναο ακομη ένα μείον.Αφου ρο ξεπούλησαν λοιπον άρχισαν κ τις συστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το αλκοόλ το ανέφεραν σε λίγους μονο.εμενα τη δεύτερη φορά μόνο.επθρρεαζει τη δράση?

Tο astra προστατεύει 60% από την ινδική μετάλλαξη ενώ το pfizer 93%

Είναι σημαντική κ η κάλυψη της astra αλλα ειναι κατι που με κάνει να θυμώνω ακομη περισσοτερο ,μετα τις νέες συστάσεις,γιατι ειναο ακομη ένα μείον.Αφου ρο ξεπούλησαν λοιπον άρχισαν κ τις συστάσεις.

 

[...two doses of COVID-19 Vaccine AstraZeneca are 92% effective against hospitalisation due to the Delta variant and showed no deaths among those vaccinated. The vaccine also showed a high level of effectiveness against the Alpha variant (B.1.1.7; formerly the ‘Kent’ variant) with an 86% reduction of hospitalisations and no deaths reported.

The data suggest that vaccine effectiveness against milder symptomatic disease, although significant, was lower. Vaccine effectiveness against symptomatic disease was 74% against the Alpha variant and 64% against the Delta variant...] 

 

δημοσιευμένο μόλις σήμερα

 

To ΑΖ που μας έμεινε το χαρίσαμε στη Βόρεια Μακεδονία, 20.000 δόσεις. Έχουμε από τα καλά πλέον, δε το χρειαζόμαστε άλλο  :) 

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκαναν κι εμένα τελικά μετά από δύο ημέρες που σας έλεγα. Μετακινήθηκε αυτόματα και η δεύτερη δόση κατά δύο ημέρες. Δεν το είχα ξανακουσει αυτό πάντως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το αλκοόλ το ανέφεραν σε λίγους μονο.εμενα τη δεύτερη φορά μόνο.επθρρεαζει τη δράση?

Το αλκόολ προκαλεί αφυδάτωση επομένως επιβαρύνει τον οργανισμό και μπορεί να έχεις πιο έντονα τα συμπτώματα. Οπως όταν αρρωσταίνεις γενικά. Έτσι το αντιλήφθηκα. Δεν ανέφεραν τπτ για τη δράση. Απλά θα ταλαιπωρήσεις περισσότερο το σώμα σου με την αφυδάτωση.

 

Σε μένα είπαν να φάω κανονικά και όχι αλκοόλ. Άλλοι λένε να αποφεύγεις κ τα τρόφιμα που συνήθως προκαλούν αλλεργίες όπως αβγό ξηρούς καρπούς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Vasilo είπε:

Σε μένα είπαν να φάω κανονικά και όχι αλκοόλ. Άλλοι λένε να αποφεύγεις κ τα τρόφιμα που συνήθως προκαλούν αλλεργίες όπως αβγό ξηρούς καρπούς κλπ.

 

Έχω συζητήσει το θέμα με 3 διαφορετικούς αλλεργιολόγους. Και οι 3 έχουν βάλει τα γέλια και προσπαθούν να καταλάβουν από πού προκαλείται αυτή η παλαβή φήμη μεταξύ νέων γιατρών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , vtgian είπε:

 

[...two doses of COVID-19 Vaccine AstraZeneca are 92% effective against hospitalisation due to the Delta variant and showed no deaths among those vaccinated. The vaccine also showed a high level of effectiveness against the Alpha variant (B.1.1.7; formerly the ‘Kent’ variant) with an 86% reduction of hospitalisations and no deaths reported.

The data suggest that vaccine effectiveness against milder symptomatic disease, although significant, was lower. Vaccine effectiveness against symptomatic disease was 74% against the Alpha variant and 64% against the Delta variant...] 

 

δημοσιευμένο μόλις σήμερα

 

To ΑΖ που μας έμεινε το χαρίσαμε στη Βόρεια Μακεδονία, 20.000 δόσεις. Έχουμε από τα καλά πλέον, δε το χρειαζόμαστε άλλο  :) 

Προσπάθησα κι εγω να κάνω παράθεση αλλα μου το βαζει σε έγκριση.

Δεν ήξερα ομως οτι το χαρίσαμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Προσπάθησα κι εγω να κάνω παράθεση αλλα μου το βαζει σε έγκριση.

Δεν ήξερα ομως οτι το χαρίσαμε. 

Γενικα τον τελευταίο καιρό χαρίζονται εμβόλια ειδικά από χώρες που έχουν προχωρήσει. Ελπίζω εκεί να δώσουν πιο σαφείς οδηγίες για να πιάσει τόπο. 

 

Ο Τέλλογλου ελεγε σήμερα / δεν ακουσα ακριβώς όμως, μόνο το διαβασα- ότι στη Γερμανία έχουν αλλάξει 4 φορές συστάσεις για το άστρα παρόλα αυτά όμως δεν υπήρξε πρόβλημα στην προθυμία του κόσμου να το κάνει. ισβσ λόγω καλύτερης επικοινωνίας ή λόγω εμπιστοσύνης. όμως δν ξέρω με τι στοιχεία το τεκμηρίωσε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Γενικα τον τελευταίο καιρό χαρίζονται εμβόλια ειδικά από χώρες που έχουν προχωρήσει. Ελπίζω εκεί να δώσουν πιο σαφείς οδηγίες για να πιάσει τόπο. 

 

Ο Τέλλογλου ελεγε σήμερα / δεν ακουσα ακριβώς όμως, μόνο το διαβασα- ότι στη Γερμανία έχουν αλλάξει 4 φορές συστάσεις για το άστρα παρόλα αυτά όμως δεν υπήρξε πρόβλημα στην προθυμία του κόσμου να το κάνει. ισβσ λόγω καλύτερης επικοινωνίας ή λόγω εμπιστοσύνης. όμως δν ξέρω με τι στοιχεία το τεκμηρίωσε. 

Πριν ένα μήνα τουλάχιστον,είχα διαβάσει ότι γενικώς οι Γερμανοί αρνούνται να εμβολιαστουν.

Δηλ θεωρούσατε προχωρημενη χώρα στον εμβολιασμο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...