Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

@kotsifikos Εξακολουθεί το παιδί να μην έχει συμπτώματα; 

Πάντως αφού ένας αριθμός όσων έχουν περάσει Covid-19 είναι ασυμπτωματικοί σκέφτομαι πόσοι από μας μπορεί να τον έχουμε περάσει και να μην το καταλάβαμε όλο αυτό το διάστημα που δε γίνονταν τα self-tests.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

11 hours ago, μαγιοπουλας said:

Σίγουρα έναν ικαμο αριθμο τον πιάνουν κ ειναι πολυ σημαντικό αυτό.Νοσουν κ δασκαλες?

  Έσπερος πως αισθανόσουν μετα τη δεύτερη δόση?

Ναι είπαν, δεν έχω ενημέρωση όμωςαπό εχθές σχετικά, δεν ξέρω αν έχει αλλαξει κάτι.

9 hours ago, Yovanna said:

Tώρα το είδα! Περαστικά σας! Πώς είναι ο μικρός? Έχει συμπτώματα? Εσείς? Σίγουρα θα βοηθήσει το ότι έχετε κάνει την πρώτη δόση ένα μήνα τώρα!

Η μαμά μου είχε κάνει και 38 πυρετό. Και εγώ και ο άντρας μου πάντως, εκτός από το χέρι που πονούσε, πονούσε και ο λαιμός μας. Εμένα για καμιά βδομάδα.

ευχαριστώ πολύ !!! να είσαι καλά! το παιδί ασυμπτωματικό ακόμα, εμείς τίποτα ακόμα...θα δείξει το μοριακό μέσα στην εβδομάδα όμως σίγουρα. Μα είπαν πως ΜΠΟΡΕΙ και να την γλιτώσουμε...θα δείξει!έχω μεγάλο άγχος όμως!

2 hours ago, love kids said:

@kotsifikos Εξακολουθεί το παιδί να μην έχει συμπτώματα; 

Πάντως αφού ένας αριθμός όσων έχουν περάσει Covid-19 είναι ασυμπτωματικοί σκέφτομαι πόσοι από μας μπορεί να τον έχουμε περάσει και να μην το καταλάβαμε όλο αυτό το διάστημα που δε γίνονταν τα self-tests.

ακόμα χωρίς συμπτώματα !!αυτό είναι το θετικό για εμένα η αλήθεια είναι, πως δεν έχει τίποτα, δηλαδή αν δεν είχα το τεστ δεν θα το πίστευα με τίποτα  πως έχει κολλήσει.

2 hours ago, Lenia16 said:

@kotsifikos περαστικά στον μικρό σας, εύχομαι να το περάσει εντελώς ασυμπτωματικά κ μακάρι να μην κολλήσετε κ εσείς.. Σκέψου θετικά, τουλάχιστον θα ηρεμήσεις μετά, που αγχωνοσουν για το άσθμα του. Όλα καλά θα πάνε!

αυτό σκέφτομαι και εγώ για να είμαι ειλικρινής,!! σε ευχαριστώ πολυ λένια!!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ναι είπαν, δεν έχω ενημέρωση όμωςαπό εχθές σχετικά, δεν ξέρω αν έχει αλλαξει κάτι.

ευχαριστώ πολύ !!! να είσαι καλά! το παιδί ασυμπτωματικό ακόμα, εμείς τίποτα ακόμα...θα δείξει το μοριακό μέσα στην εβδομάδα όμως σίγουρα. Μα είπαν πως ΜΠΟΡΕΙ και να την γλιτώσουμε...θα δείξει!έχω μεγάλο άγχος όμως!

ακόμα χωρίς συμπτώματα !!αυτό είναι το θετικό για εμένα η αλήθεια είναι, πως δεν έχει τίποτα, δηλαδή αν δεν είχα το τεστ δεν θα το πίστευα με τίποτα  πως έχει κολλήσει.

αυτό σκέφτομαι και εγώ για να είμαι ειλικρινής,!! σε ευχαριστώ πολυ λένια!!!

Όλα καλά να είναι! Ο μικρός να παραμείνει ασυμπτωματικός και εσείς να μην κολλήσετε! Περαστικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

αρνητικό το τεστ μου, λέτε να έκανε δουλειά η μία δόση του εμβολίου? γιατι γενικότερα δεν τηρούσα μέτρα προστασίας στο σπίτι μέσα με το παιδί, δεν μπορώ να απομονώσω ένα εξάχρονο, ούτε να με βλέπει να το αποφεύγω και να κυκλοφορώ με μέσκα μέσα στο σπίτι, το ίδιο όταν έμαθε ότι έχει κορονοιό έπαθε σοκ..θα κάνουμε ξανά ραπιντ μας όταν λήξει η καραντίνα μας.

 

Είτε το παιδί είναι ελάχιστα μεταδοτικό, είτε κάποια αντισώματα έκανες από το εμβόλιο, είτε και τα δύο συνδυαστικά, όπως και να έχει, έτσι να παραμείνει :)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

αρνητικό το τεστ μου, λέτε να έκανε δουλειά η μία δόση του εμβολίου? γιατι γενικότερα δεν τηρούσα μέτρα προστασίας στο σπίτι μέσα με το παιδί, δεν μπορώ να απομονώσω ένα εξάχρονο, ούτε να με βλέπει να το αποφεύγω και να κυκλοφορώ με μέσκα μέσα στο σπίτι, το ίδιο όταν έμαθε ότι έχει κορονοιό έπαθε σοκ..θα κάνουμε ξανά ραπιντ μας όταν λήξει η καραντίνα μας.

Tώρα είδα όλα τα μηνύματα μαζεμένα με τα νέα σας, καταρχήν να πω περαστικά και να πάνε όλα καλά!!!

 

Εννοείται ότι έχεις αυξημένη προστασία έστω και με μία δόση του εμβολίου, σε σχέση με το να μην είχες κάνει καθόλου. Ήταν και από τους βασικούς λόγους που προσωπικά έσπευσα να εμβολιαστώ την Μ. Εβδομάδα όταν άνοιξε το ΑΖ, ενόψει ανοίγματος σχολείων ήθελα την μέγιστη δυνατή προστασία.

 

Έχω φίλο δυστυχώς 35 ετών στα πρόθυρα διασωλήνωσης, κόλλησε στην δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, vtgian said:

 

Είτε το παιδί είναι ελάχιστα μεταδοτικό, είτε κάποια αντισώματα έκανες από το εμβόλιο, είτε και τα δύο συνδυαστικά, όπως και να έχει, έτσι να παραμείνει :)

 

Σε ευχαριστώ πολυ!! και εγώ αυτό ελπίζω να παραμείνει έτσι, πιστεύω πως πέρασαν οι επικίνδυνες ημέρες καθώς σήμερα 8 ημέρα από το θετικό τεστ του μικρού.

 

38 minutes ago, Deena said:

Tώρα είδα όλα τα μηνύματα μαζεμένα με τα νέα σας, καταρχήν να πω περαστικά και να πάνε όλα καλά!!!

 

Εννοείται ότι έχεις αυξημένη προστασία έστω και με μία δόση του εμβολίου, σε σχέση με το να μην είχες κάνει καθόλου. Ήταν και από τους βασικούς λόγους που προσωπικά έσπευσα να εμβολιαστώ την Μ. Εβδομάδα όταν άνοιξε το ΑΖ, ενόψει ανοίγματος σχολείων ήθελα την μέγιστη δυνατή προστασία.

 

Έχω φίλο δυστυχώς 35 ετών στα πρόθυρα διασωλήνωσης, κόλλησε στην δουλειά του.

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ !! και εγώ αυτό σκεφτόμουν και ήθελα να κάνω οπωσδήποτε το εμβόλιο!

Εύχομαι περαστικά στον φίλο σας, ειλικρινά είναι κρίμα όλο αυτό που συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!! και εγώ αυτό ελπίζω να παραμείνει έτσι, πιστεύω πως πέρασαν οι επικίνδυνες ημέρες καθώς σήμερα 8 ημέρα από το θετικό τεστ του μικρού.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ !! και εγώ αυτό σκεφτόμουν και ήθελα να κάνω οπωσδήποτε το εμβόλιο!

Εύχομαι περαστικά στον φίλο σας, ειλικρινά είναι κρίμα όλο αυτό που συμβαίνει.

Μετά από οκτώ μέρες είστε ασφαλείς νομιζω.να υποθέσω ότι είσαι αρνητική στο μοριακο.

πρίν από 58 λεπτά , Deena είπε:

Tώρα είδα όλα τα μηνύματα μαζεμένα με τα νέα σας, καταρχήν να πω περαστικά και να πάνε όλα καλά!!!

 

Εννοείται ότι έχεις αυξημένη προστασία έστω και με μία δόση του εμβολίου, σε σχέση με το να μην είχες κάνει καθόλου. Ήταν και από τους βασικούς λόγους που προσωπικά έσπευσα να εμβολιαστώ την Μ. Εβδομάδα όταν άνοιξε το ΑΖ, ενόψει ανοίγματος σχολείων ήθελα την μέγιστη δυνατή προστασία.

 

Έχω φίλο δυστυχώς 35 ετών στα πρόθυρα διασωλήνωσης, κόλλησε στην δουλειά του.

Πολυ κρίμα! Δεν είχε προλάβει να εμβολιαστεί καθολου?Δεν ειχε υποκείμενα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Έχω φίλο δυστυχώς 35 ετών στα πρόθυρα διασωλήνωσης, κόλλησε στην δουλειά του.

Κι εγω ξέρω άνθρωπο κάτω των 40 χωρίς υποκείμενα που διασωληνώθηκε κ δυσκολεύτηκε να αναρρώσει πλήρως, αθλητικό, χωρίς υποκείμενα. Επίσης στη δουλειά κόλλησε… Αυτά καιρό πριν μοορεεει να εμβολιαστεί. 

 

Το ΑΖ στην πρώτη δόση έχει καλύτερα ποσοστά κάλυψης σε σχέση με την πρώτη δόση των άλλων. Οπότε @Deena ήταν λογική η σκέψη σου. Πολλοί όμως που είχαν τρέξει ένιωσαν μια «εξαπάτηση» επειδή τελικά βρέθηκαν γρήγορα ραντεβού κ για τα αλλα εμβόλια όταν άνοιξε η ηλικία τους. Όμως το όφελος τιυ να εισα εξαρχής προστατευμένος αν δουλεύεις κ τα παιδιά σου πάνε σχολείο, είναι σημαντικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μετά από οκτώ μέρες είστε ασφαλείς νομιζω.να υποθέσω ότι είσαι αρνητική στο μοριακο.

Πολυ κρίμα! Δεν είχε προλάβει να εμβολιαστεί καθολου?Δεν ειχε υποκείμενα!

Χωρίς υποκείμενα, μη καπνιστής και αθλητικός.

 

Ειχε α’ δόση εμβολίου τέλη Ιουνίου (όχι ΑΖ προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγω ξέρω άνθρωπο κάτω των 40 χωρίς υποκείμενα που διασωληνώθηκε κ δυσκολεύτηκε να αναρρώσει πλήρως, αθλητικό, χωρίς υποκείμενα. Επίσης στη δουλειά κόλλησε… Αυτά καιρό πριν μοορεεει να εμβολιαστεί. 

 

Το ΑΖ στην πρώτη δόση έχει καλύτερα ποσοστά κάλυψης σε σχέση με την πρώτη δόση των άλλων. Οπότε @Deena ήταν λογική η σκέψη σου. Πολλοί όμως που είχαν τρέξει ένιωσαν μια «εξαπάτηση» επειδή τελικά βρέθηκαν γρήγορα ραντεβού κ για τα αλλα εμβόλια όταν άνοιξε η ηλικία τους. Όμως το όφελος τιυ να εισα εξαρχής προστατευμένος αν δουλεύεις κ τα παιδιά σου πάνε σχολείο, είναι σημαντικό. 

Τελικά με pfizer και moderna τι κάλυψη υπαρχει μετα την α δοση?

 Deena τελικά για το συγγενικά σου προσωπο που μας έλεγες βρέθηκε έγκαιρα ραντεβου?

Έχω να πω οτι οι μη εμβολιασμενοι θα κολλησουν από Σεπτέμβρη.Ερχεται 4ο κόμμα λενε.

Link to comment
Share on other sites

 30ρηδες που ξέρω που έκαναν ΑΖ το πέρασαν πολύ άσχημα, ένας πήγε μέχρι και για καρδιογράφημα από πόνους στο στήθος. Και κάτι άκουσα ότι θα αφαιρεθεί σαν επιλογή για την ηλικία μας. Όταν άνοιξαν τόσο σύντομα και τα άλλα για εμάς, κάποιοι μετάνιωσαν που πήγαν γρήγορα να κάνουν το ΑΖ, και για τις παρενέργειες που πέρασαν και επειδή θα ξεμπερδεψουν Αύγουστο ενώ όσοι περιμέναμε τα άλλα θα ξεμπερδεψουμε τέλος Ιουνίου.

 

 

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχω να πω οτι οι μη εμβολιασμενοι θα κολλησουν από Σεπτέμβρη.Ερχεται 4ο κόμμα λενε.

 

Και οι εμβολιασμοί θα πρέπει να ξανακάνουμε ούτως ή άλλως

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τελικά με pfizer και moderna τι κάλυψη υπαρχει μετα την α δοση?

 Deena τελικά για το συγγενικά σου προσωπο που μας έλεγες βρέθηκε έγκαιρα ραντεβου?

Έχω να πω οτι οι μη εμβολιασμενοι θα κολλησουν από Σεπτέμβρη.Ερχεται 4ο κόμμα λενε.

Δεν θυμάμαι ποσοστά, πάλι διάβαζα προχτές. Στην α δόση έχει μεγαλύτερη κάλυψη το ΑΖ ακόμα κ από απλή νοσηση αν θυμάμαι καλά αλλά υστερεί λίγο στη συνολική κάλυψη σε σχέση με τα αλλά στις δυο δόσεις κ η α δόση δεν αρκεί τόσο για την «ινδική» μετάλλαξη, γι αυτό κ στην Αγγλία είναι επιφυλακτικοί. 

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

 30ρηδες που ξέρω που έκαναν ΑΖ το πέρασαν πολύ άσχημα, ένας πήγε μέχρι και για καρδιογράφημα από πόνους στο στήθος. Και κάτι άκουσα ότι θα αφαιρεθεί σαν επιλογή για την ηλικία μας. Όταν άνοιξαν τόσο σύντομα και τα άλλα για εμάς, κάποιοι μετάνιωσαν που πήγαν γρήγορα να κάνουν το ΑΖ, και για τις παρενέργειες που πέρασαν και επειδή θα ξεμπερδεψουν Αύγουστο ενώ όσοι περιμέναμε τα άλλα θα ξεμπερδεψουμε τέλος Ιουνίου.

Εβταξει γενικα το διαχειρίστηκαν λάθος όλο αυτό. Όμως για όποιον δούλευε ήταν μονόδρομος. Εξάλλου δεν υπάρχει καποθο «προνόμιο» αυτή τη στιγμή για τον πλήρως εμβολιασμενο, εκτός από το όφελος της υγείας, για να πεις ότι νιώθει αδικημένος που δεν έκανε νωρίτερα τη β δόση. Εξάλλου είχε το όφελος ότι είχε κάνει την α νωρίτερα κ ήταν ήδη προστατευμενος. Άδικο θα ήταν αν έλεγαν πχ να βγάλουν τη μάσκα οι πλήρως εμβολιασμένοι κ κάποιοι έπρεπε να περιμένουν για να κάνουν κ τη β που είναι πιο αργά. κ προφανώς γι αυτό δεν δίνουν κ αυτό το «προνομιο». 

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά έκαναν το άστρα πιστεύοντας ότι τα άλλα θα αργήσουν να ανοίξουν (κατά τον Αυγουστο νομίζαμε) και τελικά άνοιξαν τελείως αναπάντεχα σε λιγότερο κι από μήνα ίσως. Αν το ήξεραν θα περίμεναν, οι συγκεκριμένοι που ξέρω τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Ναι απλά έκαναν το άστρα πιστεύοντας ότι τα άλλα θα αργήσουν να ανοίξουν (κατά τον Αυγουστο νομίζαμε) και τελικά άνοιξαν τελείως αναπάντεχα σε λιγότερο κι από μήνα ίσως. Αν το ήξεραν θα περίμεναν, οι συγκεκριμένοι που ξέρω τουλάχιστον

Εγγ δεν ξέρω κάποιον που να μετάνιωσε, όμως όλοι δουλεύουν δια ζώσης οπότε έχουν διαφορετικές προτεραιότητες. Σίγουρα πάντως η διαχείριση όλης της υπόθεσης ήταν προβληματική. Επίσης βλέπω χαμηλό αριθμό εμβολιασμών καθημερινά κ απ αυτά οι εμβολιασμοί α δόσης δλδ τα νέα ραντεβού είναι μόνο το 30%. Η κάλυψη δλδ με έστω μια δόση πάει πολύ αργά κ δν καταλαβαίνω το γθατι, ενώ μάλιστα τρέχουν κ οι μαζικοί εμβολιασμοί στα νησιά. Μάλλον αυτή η πτώση των κρουσμάτων σε συνδυασμό με το άνοιγμα δραστηριοτήτων δημιουργεί έναν εφησυχασμό. Και το απίστευτο είναι ότι οι εμβολιασμένοι εξακολουθούμε να παίρνουμε σχολαστικές προφυλάξεις ενώ εκείνοι που ούτως ή άλλως το εβλεπαν χλιαρά, συνεχίζουν όπως πριν… Έβγαλα τη διπλή μάσκα τη Δευτέρα που έκλεισα 15ημερο από τη β δόση κ βασικά την έβγαλα γιατί δεν άντεχα τη ζέστη κ το να φωνάζω για να ακούγομαι, αλλθωσ θα την κρατούσα μεχρι χτες που έφυγαν οι μαθητες, τόσο συνήθεια μας έγινε αυτή η προσοχή, πραγματικά νομίζω ότι αυτοί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν θα μας βλέπουν κ θα σκέφτονται ότι εμβολιαστήκαμε κ δεν πιστεύουμε στο εμβόλιο αφού φυλαγόμαστε ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγγ δεν ξέρω κάποιον που να μετάνιωσε, όμως όλοι δουλεύουν δια ζώσης οπότε έχουν διαφορετικές προτεραιότητες. Σίγουρα πάντως η διαχείριση όλης της υπόθεσης ήταν προβληματική. Επίσης βλέπω χαμηλό αριθμό εμβολιασμών καθημερινά κ απ αυτά οι εμβολιασμοί α δόσης δλδ τα νέα ραντεβού είναι μόνο το 30%. Η κάλυψη δλδ με έστω μια δόση πάει πολύ αργά κ δν καταλαβαίνω το γθατι, ενώ μάλιστα τρέχουν κ οι μαζικοί εμβολιασμοί στα νησιά. Μάλλον αυτή η πτώση των κρουσμάτων σε συνδυασμό με το άνοιγμα δραστηριοτήτων δημιουργεί έναν εφησυχασμό. Και το απίστευτο είναι ότι οι εμβολιασμένοι εξακολουθούμε να παίρνουμε σχολαστικές προφυλάξεις ενώ εκείνοι που ούτως ή άλλως το εβλεπαν χλιαρά, συνεχίζουν όπως πριν… Έβγαλα τη διπλή μάσκα τη Δευτέρα που έκλεισα 15ημερο από τη β δόση κ βασικά την έβγαλα γιατί δεν άντεχα τη ζέστη κ το να φωνάζω για να ακούγομαι, αλλθωσ θα την κρατούσα μεχρι χτες που έφυγαν οι μαθητες, τόσο συνήθεια μας έγινε αυτή η προσοχή, πραγματικά νομίζω ότι αυτοί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν θα μας βλέπουν κ θα σκέφτονται ότι εμβολιαστήκαμε κ δεν πιστεύουμε στο εμβόλιο αφού φυλαγόμαστε ακόμα!!!

 

Ούτε εγώ ξέρω κάποιον που να το μετάνιωσε. Τουλάχιστον στον κύκλο μου το θέμα μας ήταν να έχουμε την καλύτερη δυνατή κάλυψη στο συντομότερο χρονικό διάστημα και για αυτό το προγραμματίσαμε άμεσα. Και το πετύχαμε (την κάλυψη) ακόμα και με το σύντομο άνοιγμα όλων των άλλων εμβολίων. Μπορεί συνομήλικοι μας να ολοκληρώνουν τον εμβολιασμό τους μαζί με εμάς αλλά ανοσολογικά εμείς είμαστε ήδη ένα βήμα πιο μπροστά αφού έχει προηγηθεί χρόνος από τη 1η δόση. Επίσης, από τη στιγμή που δεν είχε κάποιος σοβαρές παρενέργειες στη πρώτη δόση του AZ, ουσιαστικά δεν έχει λόγο να φοβάται τη δεύτερη. Ακόμα και τις συνήθεις παρενέργειες (πυρετό, κακουχία κλπ) στην πρώτη δόση τις βγάζει (σε αντίθεση με τα mrna).

 

Πάντως η μεγάλη μας (21 ετών) ραντεβού Johnson δεν βρήκε στην Αθήνα. Αργήσαμε και εμείς να μπούμε είναι αλήθεια και όλα είχαν εξαντληθεί. Και χθες που ξαναμπήκαμε μπας και, πάλι τίποτα. Οπότε αναγκαστικά περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τελικά με pfizer και moderna τι κάλυψη υπαρχει μετα την α δοση?

 Deena τελικά για το συγγενικά σου προσωπο που μας έλεγες βρέθηκε έγκαιρα ραντεβου?

 

Όχι, 25/6.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Ούτε εγώ ξέρω κάποιον που να το μετάνιωσε. Τουλάχιστον στον κύκλο μου το θέμα μας ήταν να έχουμε την καλύτερη δυνατή κάλυψη στο συντομότερο χρονικό διάστημα και για αυτό το προγραμματίσαμε άμεσα. Και το πετύχαμε (την κάλυψη) ακόμα και με το σύντομο άνοιγμα όλων των άλλων εμβολίων. Μπορεί συνομήλικοι μας να ολοκληρώνουν τον εμβολιασμό τους μαζί με εμάς αλλά ανοσολογικά εμείς είμαστε ήδη ένα βήμα πιο μπροστά αφού έχει προηγηθεί χρόνος από τη 1η δόση. Επίσης, από τη στιγμή που δεν είχε κάποιος σοβαρές παρενέργειες στη πρώτη δόση του AZ, ουσιαστικά δεν έχει λόγο να φοβάται τη δεύτερη. Ακόμα και τις συνήθεις παρενέργειες (πυρετό, κακουχία κλπ) στην πρώτη δόση τις βγάζει (σε αντίθεση με τα mrna).

 

Πάντως η μεγάλη μας (21 ετών) ραντεβού Johnson δεν βρήκε στην Αθήνα. Αργήσαμε και εμείς να μπούμε είναι αλήθεια και όλα είχαν εξαντληθεί. Και χθες που ξαναμπήκαμε μπας και, πάλι τίποτα. Οπότε αναγκαστικά περιμένει...

 

Απ'ο,τι καταλαβαινω όμως είχατε μεγάλο διάστημα αναμονής για τα άλλα εμβόλια. Αν έχεις κόρη 21 μάλλον ήσουν σε ομάδα που είχε διαθέσιμα όλα τα εμβόλια και απλώς τα Pfizer/Moderna είχαν ραντεβού αργότερα. Για εμάς τους 30-35 άνοιξαν μόνο το άστρα, διαφαινόταν ότι τα αλλα θα αργήσουν πολυ, πχ Αύγουστο, και τελικά μετά από λίγες μέρες άνοιξαν όλα. Γι'αυτό μετάνιωσαν. Γιατί ήταν λίγες μέρες διαφορα, έκαναν δύσκολες παρενέργειες (39αρια, καρδιακους πόνους κ.α. -γι'αυτο και λένε να το αφαιρέσουν από την ηλικία μας) και δεν είναι καν ότι θα τελειώσουν μαζί με όσους έκλεισαν μετά τα άλλα, θα τελειώσουν ενάμισι μήνα αργότερα, μπορεί και παραπάνω. Το μόνο καλό είναι ότι έχουν περισσότερη κάλυψη για ένα διάστημα. Στο μισό από το τρίμηνο διάστημα αναμονής τους όμως, οι άλλοι θα έχουμε ηδη την πλήρη κάλυψη. 

Τελος πάντων, το βασικό θέμα ειναι ότι είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι τα άλλα δεν θα ανοίξουν σύντομα και τελικά τα άνοιξαν μετά από λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μετά από οκτώ μέρες είστε ασφαλείς νομιζω.να υποθέσω ότι είσαι αρνητική στο μοριακο.

Πολυ κρίμα! Δεν είχε προλάβει να εμβολιαστεί καθολου?Δεν ειχε υποκείμενα!

Ναι μοριακό έκανα!

2 hours ago, Έσπερος said:

Κι εγω ξέρω άνθρωπο κάτω των 40 χωρίς υποκείμενα που διασωληνώθηκε κ δυσκολεύτηκε να αναρρώσει πλήρως, αθλητικό, χωρίς υποκείμενα. Επίσης στη δουλειά κόλλησε… Αυτά καιρό πριν μοορεεει να εμβολιαστεί. 

 

Το ΑΖ στην πρώτη δόση έχει καλύτερα ποσοστά κάλυψης σε σχέση με την πρώτη δόση των άλλων. Οπότε @Deena ήταν λογική η σκέψη σου. Πολλοί όμως που είχαν τρέξει ένιωσαν μια «εξαπάτηση» επειδή τελικά βρέθηκαν γρήγορα ραντεβού κ για τα αλλα εμβόλια όταν άνοιξε η ηλικία τους. Όμως το όφελος τιυ να εισα εξαρχής προστατευμένος αν δουλεύεις κ τα παιδιά σου πάνε σχολείο, είναι σημαντικό. 

Είναι πράγματι σημαντικό, σκέψου πως εμείς τώρα θα ήμασταν εκτεθειμένοι στον ιό αν δεν είχαμε εμβολιαστεί, γονείς παιδιών που νόσησαν απο την τάξη και ήταν ανεμβολίαστοι κόλλησαν και εκείνοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

 

Απ'ο,τι καταλαβαινω όμως είχατε μεγάλο διάστημα αναμονής για τα άλλα εμβόλια. Αν έχεις κόρη 21 μάλλον ήσουν σε ομάδα που είχε διαθέσιμα όλα τα εμβόλια και απλώς τα Pfizer/Moderna είχαν ραντεβού αργότερα. Για εμάς τους 30-35 άνοιξαν μόνο το άστρα, διαφαινόταν ότι τα αλλα θα αργήσουν πολυ, πχ Αύγουστο, και τελικά μετά από λίγες μέρες άνοιξαν όλα. Γι'αυτό μετάνιωσαν. Γιατί ήταν λίγες μέρες διαφορα, έκαναν δύσκολες παρενέργειες (39αρια, καρδιακους πόνους κ.α. -γι'αυτο και λένε να το αφαιρέσουν από την ηλικία μας) και δεν είναι καν ότι θα τελειώσουν μαζί με όσους έκλεισαν μετά τα άλλα, θα τελειώσουν ενάμισι μήνα αργότερα, μπορεί και παραπάνω. Το μόνο καλό είναι ότι έχουν περισσότερη κάλυψη για ένα διάστημα. Στο μισό από το τρίμηνο διάστημα αναμονής τους όμως, οι άλλοι θα έχουμε ηδη την πλήρη κάλυψη. 

Τελος πάντων, το βασικό θέμα ειναι ότι είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι τα άλλα δεν θα ανοίξουν σύντομα και τελικά τα άνοιξαν μετά από λίγες μέρες.

 

Είμαι 43, οπότε ήμουν στην ομάδα που άνοιξε μετά τους 30+ και άνοιξε μόνο με ΑΖ τη Μεγάλη Εβδομάδα. Εμβολιάστηκα Τρίτη του Πάσχα 4/5. Τα υπόλοιπα εμβόλια για τους 40-44 άνοιξαν γύρω στις 20 ημέρες μετά. Όσοι περίμεναν έκαναν πρώτη δόση αρχές Ιούνη ή το κάνουν τώρα και θα ξεμπερδέψουν αντίστοιχα  Ιούλη (εγώ ολοκληρώνω 01/07). Οπότε είμαι ήδη ένα μήνα μπροστά από όσους αποφάσισαν να περιμένουν. Δεν είναι λίγες ημέρες, ειδικά αν ανήκεις σε επαγγελματική κατηγορία με έντονες κοινωνικές επαφές. 

 

Αυτά που αναφέρεις ως παρενέργειες τα έχουν οι περισσότεροι εμβολιασμένοι με τη πρώτη δόση του AZ, άσχετα από ηλικία. Είναι εμβόλιο που το "καταλαβαίνεις" στη πρώτη δόση του, σε αντίθεση με τα mrna (που βγάζουν στη 2η δόση τις περισσότερες παρενέργειες, αλλά ναι συνήθως ηπιότερες). Αλλά αυτά δεν αποτελούν λόγο για τη διακοπή του. Τα έχουμε πει σε πολλά πολλά άλλα μηνύματα μέχρι τώρα. Οι λόγοι που κάποιες χώρες επέλεξαν να διαθέσουν το AZ σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι ότι στις νεότερες ηλικίες δείχνει ελαφρώς μεγαλύτερες (αλλά και πάλι πολύ σπάνιες) πιθανότητες για VITT, ότι έχουν ήδη διαθέσιμα εμβόλια άλλων εταιριών, ότι είναι πιο μπροστά σε ποσοστά στις μεγάλες ηλικίες οπότε δεν βιάζονται και τόσο να εμβολιάσουν τους νεότερους και ένα σωρό άλλοι λόγοι. 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια είναι πως δεν ξέρω αν θα κολλούσα και πως θα το περνούσα αν δεν είχα κάνει την πρώτη δόση, ξέρω όμως με σιγουριά πως αυτή την στιγμή που το παιδί μου το έχει εγώ και ο άντρας μου είμαστε αρνητικοί, οκτώ μέρες μετά το θετικό.

Μπορεί και να βοήθησε, μπορεί και όχι, μπορεί απλά να σταθήκαμε τυχεροί, μέσα μου όμως σίγουρα νιώθω ανακούφιση που δεν περίμενα και έκλεισα έμασα το ραντεβού μου, δεν θέλω να σκέφτομαι το αν δεν είχα προλάβει πως θα ήμασταν αυτή τη στιγμή.

6 minutes ago, vtgian said:

 

Είμαι 43, οπότε ήμουν στην ομάδα που άνοιξε μετά τους 30+ και άνοιξε μόνο με ΑΖ τη Μεγάλη Εβδομάδα. Εμβολιάστηκα Τρίτη του Πάσχα 4/5. Τα υπόλοιπα εμβόλια για τους 40-44 άνοιξαν γύρω στις 20 ημέρες μετά. Όσοι περίμεναν έκαναν πρώτη δόση αρχές Ιούνη ή το κάνουν τώρα και θα ξεμπερδέψουν αντίστοιχα  Ιούλη (εγώ ολοκληρώνω 01/07). Οπότε είμαι ήδη ένα μήνα μπροστά από όσους αποφάσισαν να περιμένουν.

 

εγώ που έκανα πρώτη δόση 7/5 την δεύτερη την έβγαλαν για 22/7.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η αληθεια είναι πως δεν ξέρω αν θα κολλούσα και πως θα το περνούσα αν δεν είχα κάνει την πρώτη δόση, ξέρω όμως με σιγουριά πως αυτή την στιγμή που το παιδί μου το έχει εγώ και ο άντρας μου είμαστε αρνητικοί, οκτώ μέρες μετά το θετικό.

Μπορεί και να βοήθησε, μπορεί και όχι, μπορεί απλά να σταθήκαμε τυχεροί, μέσα μου όμως σίγουρα νιώθω ανακούφιση που δεν περίμενα και έκλεισα έμασα το ραντεβού μου, δεν θέλω να σκέφτομαι το αν δεν είχα προλάβει πως θα ήμασταν αυτή τη στιγμή.

εγώ που έκανα πρώτη δόση 7/5 την δεύτερη την έβγαλαν για 22/7.

 

Το τυπικό είναι στις 12 εβδομάδες (έτσι το βγάζει αυτόματα στο σύστημα) αλλά έχουν δώσει οδηγία, όποιος θέλει μπορεί να το κάνει στις 8 εβδομάδες, μειώνεται ελάχιστα η ανοσία (αλλά παραμένεις πλήρως προστατευμένος από βαριά νόσηση). Έτσι το άλλαξα και το έβαλα πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η αληθεια είναι πως δεν ξέρω αν θα κολλούσα και πως θα το περνούσα αν δεν είχα κάνει την πρώτη δόση, ξέρω όμως με σιγουριά πως αυτή την στιγμή που το παιδί μου το έχει εγώ και ο άντρας μου είμαστε αρνητικοί, οκτώ μέρες μετά το θετικό.

Μπορεί και να βοήθησε, μπορεί και όχι, μπορεί απλά να σταθήκαμε τυχεροί, μέσα μου όμως σίγουρα νιώθω ανακούφιση που δεν περίμενα και έκλεισα έμασα το ραντεβού μου, δεν θέλω να σκέφτομαι το αν δεν είχα προλάβει πως θα ήμασταν αυτή τη στιγμή.

εγώ που έκανα πρώτη δόση 7/5 την δεύτερη την έβγαλαν για 22/7.

Είσαι από τις περιπτώσεις που ηταν σημαντική βοήθεια η α δοση.

πρίν από 11 λεπτά , vtgian είπε:

 

Το τυπικό είναι στις 12 εβδομάδες (έτσι το βγάζει αυτόματα στο σύστημα) αλλά έχουν δώσει οδηγία, όποιος θέλει μπορεί να το κάνει στις 8 εβδομάδες, μειώνεται ελάχιστα η ανοσία (αλλά παραμένεις πλήρως προστατευμένος από βαριά νόσηση). Έτσι το άλλαξα και το έβαλα πιο πίσω.

Ποσο μειώνεται η ανοσία?

Link to comment
Share on other sites

@vtgian, τι να σου πω, δεν λέω για άλλες χώρες, για εδώ άκουσα ότι θα το καταργήσουν και μόνο για τη συγκεκριμένη ηλικία.

 

Τελος πάντων,μικρή σημασία έχει, απλά επειδή λες ότι ξεμπερδευουν μαζί, στη δική μου ηλικία όσοι έκαναν άστρα δεν τελειώνουν τόσο κοντά με όσους θα κάνουμε Pfizer αυτές τις μέρες (τώρα είναι τα πρώτα ραντεβού για όσους κλείσαμε αμέσως). Όσοι κλείσαμε Pfizer τελειώνουμε πρώτη βδομάδα του Ιουλίου ενώ όσοι εκαναν άστρα τελειώνουν πρώτη βδομάδα Αυγούστου. Το θυμάμαι γιατί είχα μπει κι εγώ να δω τα ραντεβού όταν άνοιξε το άστρα. Που σημαίνει έκαναν πρώτη δόση αρχές Μαΐου. Άρα είναι ένα μήνα και κάτι πιο μπροστά, με καλύτερη κάλυψη ομολογουμένως, άλλα αντίστοιχα εμείς θα είμαστε ενα μήνα νωρίτερα με την πλήρη κάλυψη.

Αλλά μικρή σημασία έχει τώρα όντως, ο,τι έκλεισε ο καθένας έκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...