Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

ρε παιδια να ρωτήσω, μπήκα στην πλατφόρμα έτσι να τσεκάρω, δεν είχα ξαναμπεί. Πρώτα σου βγάζει ημερομηνίες? Εμβόλιο πότε διαλέγεις, σε πιο μετά πεδίο??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Πως και δεν το επιασαν τα self test το θετικό?

νομίζω ότι τα σελφ τεστ είναι απλα ρουλέτα κ ένας τρόπος για να πάνε κάποιοι για τεστ κ τίποτα άλλο. 

 

στα σχολεία αλλαζουν συνεχώς τα πρωτόκολλα, 10 μέρες η καραντίνα, δεν θα κλείνουν αυτόματα τα σχολεία κ σε καμία βδομάδα νομίζω ότι δεν θα κλείνουν καν τμήματα με το πρόσχημα ότι αν η τελευταία επαφή ήταν Παρασκευή κ το τεστ βγήκε Κυριακή, δεν θεωρείται περίοδος μετάδοσης, για να μην φτάσουμε στις πανελλήνιες με μαζικές καραντίνες μαθητών.... ούτως ή άλλως με όλα ανοιχτά, δεν θα αποδεικνύεται ότι ευθύνεται το σχολείο για τη διασπορά. 

πρίν από 5 λεπτά , marakiz είπε:

ρε παιδια να ρωτήσω, μπήκα στην πλατφόρμα έτσι να τσεκάρω, δεν είχα ξαναμπεί. Πρώτα σου βγάζει ημερομηνίες? Εμβόλιο πότε διαλέγεις, σε πιο μετά πεδίο??

καταλαβαίνεις από την απόσταση των δόσεων, δεν διαλέγεις. αν είναι 3-4 εβδομάδες είναι pfizer/modena 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ninaki80 said:

Ela re brikes toso grigora?  Poia perioxi?  

Άγιο Στέφανο Σάββατο βράδυ ! Έκλεισα αρχικά 18/06 στο Μαρούσι αλλά μετά πάτησα αλλαγή και τα πήρα όλα σβάρνα και βρήκα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

νομίζω ότι τα σελφ τεστ είναι απλα ρουλέτα κ ένας τρόπος για να πάνε κάποιοι για τεστ κ τίποτα άλλο. 

 

στα σχολεία αλλαζουν συνεχώς τα πρωτόκολλα, 10 μέρες η καραντίνα, δεν θα κλείνουν αυτόματα τα σχολεία κ σε καμία βδομάδα νομίζω ότι δεν θα κλείνουν καν τμήματα με το πρόσχημα ότι αν η τελευταία επαφή ήταν Παρασκευή κ το τεστ βγήκε Κυριακή, δεν θεωρείται περίοδος μετάδοσης, για να μην φτάσουμε στις πανελλήνιες με μαζικές καραντίνες μαθητών.... ούτως ή άλλως με όλα ανοιχτά, δεν θα αποδεικνύεται ότι ευθύνεται το σχολείο για τη διασπορά. 

καταλαβαίνεις από την απόσταση των δόσεων, δεν διαλέγεις. αν είναι 3-4 εβδομάδες είναι pfizer/modena 

Σοβαρά, έτσι φαίνεται??? Σου δείχνει ποιο κλείνεις πριν κάνεις την τελική επιβεβαίωση, ή το τζογάρεις? :P

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , marakiz είπε:

ρε παιδια να ρωτήσω, μπήκα στην πλατφόρμα έτσι να τσεκάρω, δεν είχα ξαναμπεί. Πρώτα σου βγάζει ημερομηνίες? Εμβόλιο πότε διαλέγεις, σε πιο μετά πεδίο??

Dialegeis tin proti dosi k amesos bgazei pote einai h deyteri dosi k an deis oti h deyteri dosi einai meta apo 2 mine's einai astra an einai meta apo 20 meres einai Pfizer k meta apo ena mina moderna.  An thes epibebaiionis allios girnas piso 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 minutes ago, marakiz said:

ρε παιδια να ρωτήσω, μπήκα στην πλατφόρμα έτσι να τσεκάρω, δεν είχα ξαναμπεί. Πρώτα σου βγάζει ημερομηνίες? Εμβόλιο πότε διαλέγεις, σε πιο μετά πεδίο??

Κορίτσι δεν γράφει ποιο εμβόλιο είναι. Καταλαβαίνεις από την απόσταση των δόσεων. 3 βδομάδες Pfizer, 4 moderna 2 μήνες περίπου astra.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Άγιο Στέφανο Σάββατο βράδυ ! Έκλεισα αρχικά 18/06 στο Μαρούσι αλλά μετά πάτησα αλλαγή και τα πήρα όλα σβάρνα και βρήκα αυτό!

Aaa na se rotiso an patiseis allagi k meta den to allakseis se afinei sto palio rantebou?  

Link to comment
Share on other sites

@Yovannaαν επιτρέπεται σε ποιο βρήκες τόσο σύντομα Pfizer, μήπως το κοιτάξω

 

Το Προμηθέας στη helexpo έχω ακούσει ότι έχει πάρα πολύ κόσμο και συνήθως αναμονή. Δεν ξέρω και από πάρκινγκ τι παίζει εκεί. Έχει εμβολιαστεί κάποια κοπέλα εκεί;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, Sunshine8 said:

@Yovannaαν επιτρέπεται σε ποιο βρήκες τόσο σύντομα Pfizer, μήπως το κοιτάξω


Στον Αγιο Στέφανο. Εκεί βρήκε και ο άντρας μου χθες βράδυ αρχές Ιουνίου. Δεν και στα ξιφασκίας. Ο ξάδερφος μου όταν άνοιξε για τους 45-50 είχε βρει λιγότερο από μια βδομάδα μετά.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Yovanna said:


Στον Αγιο Στέφανο. Εκεί βρήκε και ο άντρας μου χθες βράδυ αρχές Ιουνίου. Δεν και στα ξιφασκίας. Ο ξάδερφος μου όταν άνοιξε για τους 45-50 είχε βρει λιγότερο από μια βδομάδα μετά.

Άγιο Στέφανο όλα κλειστά . Στο ξιφασκίας πράγματι δίνει αυτή τη στιγμή κάποια γύρω στα μέσα Ιουνίου αλλά εγώ έχω κλείσει 26 εδώ κοντά, δεν ξέρω αν αξίζει να το αλλάξω για δέκα μέρες, γιατί το Ελληνικό δεν μου πέφτει πολύ κοντά.

Επίσης δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, όταν επιλέγεις την πρώτη δόση, και πας μετά για τη δεύτερη, σου λέει μετα μη διαθέσιμο ραντεβού για την πρώτη κ τελικά δεν μπορείς να κλείσεις το ραντεβού. Και στο Προμηθέας μου το έκανε και στο ξιφασκίας.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine8 said:

Άγιο Στέφανο όλα κλειστά . Στο ξιφασκίας πράγματι δίνει αυτή τη στιγμή κάποια γύρω στα μέσα Ιουνίου αλλά εγώ έχω κλείσει 26 εδώ κοντά, δεν ξέρω αν αξίζει να το αλλάξω για δέκα μέρες, γιατί το Ελληνικό δεν μου πέφτει πολύ κοντά. Ευχαριστώ!

Εγώ για 10 μέρες θα το άλλαζα. Για 2-3 όχι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Το άλλο Σάββατο 29/5 pfeizer! Σε τελείως άσχετη περιοχή από αυτή που μένω! Ο άντρας μου 2/06 pfeizer επίσης.

Κορίτσια εφόσον θα ανοιγε σιγουρα η πλατφόρμα κ υπαρχουν και αλλα εμβολια δίπλα καλά κάνατε κ περιμένατε.

Νωριτερα από το αστρα θα ξεμπερδεψατε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Ok, αλλά το θεωρώ εμπαιγμό από ένα σημείο και μετά και ότι παίζουν με τις λέξεις για λόγους πολιτικής διαφήμισης. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σε αυτές τις ηλικίες που έχουν θέματα για τα οποία οι γιατροί τους απαγορεύουν το astra (αν όχι απαγόρευση, σύσταση να προτιμήσουν κάποιο άλλο), πιο απλό γυναίκες που θέλουν να μείνουν έγκυες αλλά και πολλά άλλα. Και μιλάμε για ενεργο πλυθησμό που εργάζεται και συνωστίζεται.

 

 

Ας δούμε τι θα γίνει τις επόμενες μέρες μπας και ανοίξουν και άλλα ραντεβού.

 

Μα δεν είπανε ποτέ ότι όταν ανοίγουν την ηλικία θα βρίσκεις και άμεσα να εμβολιαστείς.

Το δικαίωμα να κλείσεις ραντεβού ανοίγει, ξεκάθαρο ήταν. Και αυτός ήταν και ο λόγος που πολλοί της ηλικίας μου έσπευσαν να εμβολιαστούν έστω και με το Astra, ακριβώς γιατί κανένας δεν θα μας εξασφάλιζε ότι αν περιμέναμε θα βρίσκαμε άμεσα ραντεβού. Για αυτό το λόγο επίσης πολλοί γιατροί τόνιζαν ότι "το καλό εμβόλιο είναι αυτό που εμβολιάζεσαι άμεσα", δεδομένης της κατάστασης.

 

Αν όντως ισχύουν τα δημοσιεύματα ότι γίνεται χαμός στο κλείσιμο των ραντεβού, αυτό είναι όντως πολύ αισιόδοξο! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κορίτσια εφόσον θα ανοιγε σιγουρα η πλατφόρμα κ υπαρχουν και αλλα εμβολια δίπλα καλά κάνατε κ περιμένατε.

Νωριτερα από το αστρα θα ξεμπερδεψατε.

Γνώμη μου είναι ότι αυτή η προσέγγιση είναι τελείως λάθος, αγνοεί την προστασία της πρώτης δόσης.

 

Επισης, η παραπάνω περίπτωση είναι η απόλυτη εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Οι περισσότεροι βρίσκουν μετά τις 15/6.
 

Εγω κοντεύω 1 μήνα εμβολιασμένη, ο νονός της κόρης μου που είναι στους 40-44 και θέλησε να περιμενει, έκλεισε για τις 18/6, η δεύτερη δόση του θα συμπέσει με την δική μου (12/7), αλλά εγώ έχω ήδη αυξημένη προστασία και αυτος μηδενική, ενώ θα μπορούσε να έχει εμβολιαστεί από την Μ. Εβδομάδα.

 

Όσο για τους χρόνους που δίνονται για την α’ δόση, sorry αλλά τι περιμένατε δηλαδή; Ακόμα και όταν άνοιγαν οι πλατφόρμες των ηλικιωμένων, το διάστημα ενός μηνός μεταξύ ανοίγματος πλατφόρμας και α’ δόσης ήταν ο κανόνας, τώρα δεν θα ισχύει που έχουν πέσει όλοι σε συγκεκριμένα εμβόλια;

 

Επισης, οποιος κάνει ΑΖ πρέπει να προηγείται στον χρόνο της α’ δόσης γιατί μετά έχει πολύ καιρό να περιμένει μέχρι τον πλήρη εμβολιασμό του.

 

Όποιος βιάζεται, εμβόλιο υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη είχα Άστρα για 24/5 και 9/8 ακύρωσα χθες και έκλεισα σήμερα moderna για 31/5 και 28/6. Εδώ έχει σχετικά γρήγορα δόσεις πάντως. Ο σύζυγος θα μείνει στο Άστρα εμβολιάζεται 27/5. 

Στις διακοπές μας θα είμαι εγώ καλυμμένη με δύο δόσεις αυτός όχι. Αργήσαμε αλλά δε ξέρω νιώθω καλύτερα με την δεύτερη επιλογή μου. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Επισης, οποιος κάνει ΑΖ πρέπει να προηγείται στον χρόνο της α’ δόσης γιατί μετά έχει πολύ καιρό να περιμένει μέχρι τον πλήρη εμβολιασμό του.

 

Όποιος βιάζεται, εμβόλιο υπάρχει.

Δεν είναι θέμα ότι προηγείται νομίζω, είναι ότι το ΑΖ δεν έχει τόση ζήτηση οπότε τα ραντεβού για αυτό είναι πιο κοντινά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Δεν είναι θέμα ότι προηγείται νομίζω, είναι ότι το ΑΖ δεν έχει τόση ζήτηση οπότε τα ραντεβού για αυτό είναι πιο κοντινά

Προηγούνται νομίζω στις εμβολιαστικές  γραμμές όταν ανοίγουν, για τον λόγο που είπα.

 

Το είχα διαβάσει κάπου παλιότερα, δεν θυμάμαι που.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Deena είπε:

Προηγούνται νομίζω στις εμβολιαστικές  γραμμές όταν ανοίγουν, για τον λόγο που είπα.

 

Το είχα διαβάσει κάπου παλιότερα, δεν θυμάμαι που.

Μα ήταν ήδη ανοιχτή η γραμμή του ΑΖ. Και γιαυτό κιόλας είχε ανοίξει νωρίτερα για όλους. Γιατί είχαν μείνει διαθέσιμα, δεν είχαν ζήτηση. 
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά εγώ είχα καταλάβει ότι έχουν αποφασίσει πχ να κάνουν χ εμβόλια Pfizer τη μέρα, ψ ΑΖ κλπ, και επειδή τα  χ κλείνονται αμέσως δεν βρίσκεις ραντεβού. Τα ψ όμως...χαλαρά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

Μα ήταν ήδη ανοιχτή η γραμμή του ΑΖ. Και γιαυτό κιόλας είχε ανοίξει νωρίτερα για όλους. Γιατί είχαν μείνει διαθέσιμα, δεν είχαν ζήτηση. 
Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά εγώ είχα καταλάβει ότι έχουν αποφασίσει πχ να κάνουν χ εμβόλια Pfizer τη μέρα, ψ ΑΖ κλπ, και επειδή τα  χ κλείνονται αμέσως δεν βρίσκεις ραντεβού. Τα ψ όμως...χαλαρά!

Εννοώ πχ όταν ανοιξε η πλατφόρμα 70-74, ήδη από την πρώτη μέρα ανοίγματος της πλατφόρμας τα ραντεβού α’ δόσης του ΑΖ ήταν μετά από 3-4 μέρες, ενώ τα υπόλοιπα μετά από 3-4 εβδομαδες. Πριν καν αρχίσει το «μποϊκοτάζ» στο ΑΖ.
 

Και είχα διαβάσει τότε ότι προηγούνται χρονικά στον προγραμματισμό οι πρώτες δόσεις ΑΖ ακριβώς γιατί αργούν οι δεύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...