Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, samsympan said:

Από όσα έχω διαβάσει, εντός της σημερινής ημέρας είχαν πει θα γίνει σχετική ανακοίνωση από την υπουργό, με την τελική απόφαση επ'αυτού.

Πάντως υπάρχουν παιδικοί σταθμοί (δεν μιλώ για νήπιο-προνήπιο) οι οποίοι έχουν ήδη στείλει email στους γονείς ζητώντας τους να καταβάλλουν τα δίδακτρα στο ακέραιο...

Συγνώμη αλλά αυτό είναι εξωφρενικο! Αν εξαιρέσεις το ενοίκιο τους, δεν είχαν ελάχιστα λειτουργικά έξοδα τόσο καιρό. Επίσης οι δασκάλες θα πληρωθουν? Από που κι ως που? Αν οι γονείς πήραν άδειες ή προσέλαβαν νταντά, θα τα πληρώσουν διπλά? Και τι προσέφερε τόσο καιρό ο παιδικός για να ζητήσει χρήματα? Όπως επιβαρύνονται όλοι, έτσι να επιβαρυνθούν και αυτοί!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Συγνώμη αλλά αυτό είναι εξωφρενικο! Αν εξαιρέσεις το ενοίκιο τους, δεν είχαν ελάχιστα λειτουργικά έξοδα τόσο καιρό. Επίσης οι δασκάλες θα πληρωθουν? Από που κι ως που? Αν οι γονείς πήραν άδειες ή προσέλαβαν νταντά, θα τα πληρώσουν διπλά? Και τι προσέφερε τόσο καιρό ο παιδικός για να ζητήσει χρήματα? Όπως επιβαρύνονται όλοι, έτσι να επιβαρυνθούν και αυτοί!

 

Έχω ακούσει ότι υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία που έχουν πάρει ΚΑΔ για κρατική ενισχυση, έχουν αναστείλει τη δραστηριότητα προφανώς κ δεν πληρώνουν τους δασκάλους αλλά ζητούν τα δίδακτρα από τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το συμβόλαιο που είχα υπογράψει εγώ περισυ ήταν ετήσιο, δηλ έλεγε δε θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση ότι είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις 11 μήνες (πλην Αυγούστου) απλά υπηρχε ο διακανονισμός να πληρώνεις μηνιαία τα δίδακτρα, γιατί κανείς δεν έχει να δώσει 4 χιλιάδες μαζεμένα. Από την άλλη τώρα είναι ανωτέρα βία, δεν σταματά το παιδί με δική σου υπαιτιότητα, είναι παράλογο να πληρώνεις. Θα έπρεπε το κράτος με κάποιο τρόπο να τους αποζημιώνει και τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό τους (άραγε αυτοι σαν επιχείρηση που κλείνει δεν δικαιούνται τα 800 ευρω;;).. πάντως έστειλα εγώ τώρα στο ΣΚΑΪ που μιλάει η Κεραμεως, αν πουν κάτι θα σας το γράψω.

 

.. τελικά είπε (λίγο αόριστα) πως εξετάζεται το θέμα με τα ιδιωτικά και θα λυθεί αυτές τις μέρες . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Έχω ακούσει ότι υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία που έχουν πάρει ΚΑΔ για κρατική ενισχυση, έχουν αναστείλει τη δραστηριότητα προφανώς κ δεν πληρώνουν τους δασκάλους αλλά ζητούν τα δίδακτρα από τους γονείς.

Ελπίζω να μην το παίξουν υπεράνω οι γονείς και να απαντήσουν καταλλήλως..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Ελπίζω να μην το παίξουν υπεράνω οι γονείς και να απαντήσουν καταλλήλως..

Εγώ δε θα πλήρωνα. Για το Μάρτιο οκ, αλλά από Απρίλιο και μετά είναι τελείως παράλογο να την πληρώσει ο γονιός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ σκεπτόμενη όλα αυτά καταλήγω πως δεν πρέπει να πληρωθούν, γιατί ούτε δασκάλες θα πληρώσουν ούτε τίποτα, έχει γίνει αναστολή λειτουργίας με ποια λογική τα ζητούν? Δεν είμαστε Δημοτικό πχ που οι δασκάλες παραδίδουν μάθημα, στέλνουν ένα μέηλ με προτάσεις για δραστηριότητες, αυτό μόνο. Θα πρέπει να μαθω κάτι επίσημο γιατί εδώ γίνεται χαμός.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Υπάρχει άρθρο στην Καθημερινή στις 3/4, όπου η Κεραμέως λέει ότι οι γονείς που έχουν παιδιά σε ιδιωτικά σχολεία/παιδικούς σταθμούς, δε θα πληρώσουν για υπηρεσίες που δεν τους έχουν παρασχεθεί.

Το ξέρω γιατί το έψαξε φίλος δικηγόρος, που έχει το γιο του σε ιδιωτικό δημοτικό σχολείο της Λάρισας κι οι ιδιοκτήτες είχαν στείλει μέιλ στους γονείς, ζητώντας τα δίδακτρα του Απριλίου ακέραια.

Δε βάζω λινκ εδώ για να μην καθυστερήσει η δημοσίευση.

Αν θυμάμαι καλά, σήμερα αναμένεται η επίσημη απόφαση.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Από όσα έχω διαβάσει, εντός της σημερινής ημέρας είχαν πει θα γίνει σχετική ανακοίνωση από την υπουργό, με την τελική απόφαση επ'αυτού.

Πάντως υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί (δεν μιλώ για νήπιο-προνήπιο) οι οποίοι έχουν ήδη στείλει email στους γονείς ζητώντας τους να καταβάλλουν τα δίδακτρα στο ακέραιο...

Λοιπόν, ο ιδιωτικός παιδικός σταθμός στον οποίο αναφέρθηκα (υπάρχουν κι άλλοι όμως), έφερε ως πρόσχημα την απάντηση της υφυπουργού παιδείας Ζαχαράκη σε ερώτηση δημοσιογράφου, σε τηλεοπτικό σταθμό: "Δεν υπάρχει κάποια διαφορετική κατεύθυνση για τη μη καταβολή διδάκτρων". Βέβαια η δήλωση αυτή έγινε προ ημερών και τα δεδομένα έχουν αλλάξει και φυσικά ισχύ θα έχει αυτό που θα ανακοινωθεί σήμερα-αύριο επισήμως από το Υπουργείο.

Και εννοείται οι γονείς αντέδρασαν (λόγω ηλικίας δεν γίνεται τηλε-εκπαίδευση, έξοδα σίτισης-σχολικού δεν υπάρχουν, κλπ), κι όλοι περιμένουν να δουν τι θα ανακοινωθεί.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, samsympan said:

Από όσα έχω διαβάσει, εντός της σημερινής ημέρας είχαν πει θα γίνει σχετική ανακοίνωση από την υπουργό, με την τελική απόφαση επ'αυτού.

Πάντως υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί (δεν μιλώ για νήπιο-προνήπιο) οι οποίοι έχουν ήδη στείλει email στους γονείς ζητώντας τους να καταβάλλουν τα δίδακτρα στο ακέραιο...

Tώρα σε αυτούς δεν πρέπει να γίνει καταγγελία για αισχροκέρδεια? Δασκάλες δεν θα πληρώσουν εφόσον είναι σε αναστολή σύμβασης, ΕΦΚΑ - ΕΦΟΡΙΑ δεν θα πληρώσουν, και με δεδομένο ότι είναι σε αναστολή πως θα κόψουν αποδείξεις για τα χρήματα που θα πάρουν? Αυτοί οι άνθρωποι δεν παρέχουν τίποτα στους γονείς, γιατί ζητούν να πληρωθούν?

Κοίτα να δεις που ενώ δημιουργείται τεράστιο οικονομικό ζήτημα σε όλα τα νοικοκυριά κάποιοι προσπαθούν να βγάλουν λεφτά.

Just now, samsympan said:

 

Και εννοείται οι γονείς αντέδρασαν (λόγω ηλικίας δεν γίνεται τηλε-εκπαίδευση, έξοδα σίτισης-σχολικού δεν υπάρχουν, κλπ), κι όλοι περιμένουν να δουν τι θα ανακοινωθεί.

Το ίδιο ισχύει και για τον προνήπιο και το νήπιο, καμία τηλεκεπαίδευση δεν γίνεται, λαμβάνουμε μόνο μέηλ με προτάσεις για δραστηριότητες των παιδιών. Είναι  απαράδεκτο να ζητήσουν χρήματα για αυτά εφόσον οι ίδιοι δεν απασχολούν άτομα για εκπαίδευση των παιδιών.

Θα σου μιλήσω για την δική μου οικογένεια,  έχω το παιδι μου στο προνήπιο στον παιδικό που πήγαινε χρόνια πριν (το γράφω και παραπάνω) , πληρώνω το σχολείο για να μείνει εκεί έως τις 5, να φάει, να κοιμηθεί και να εκπαιδευτεί, αν μου ζητήσουν να πληρώσω τον μήνα στο ακέραιο γιατί να το πληρώσω? Δεν απασχολεί προσωπικό για να εκπαιδεύσει το παιδί μου, δεν έχει έξοδα τροφής ούτε φύλαξης, γιατι να απαιτήσουν να πληρωθούν?Αλήθεια δεν το καταλαβαίνω.

Με την ίδια λογική και όλοι όσοι βγήκαν σε αναστολή εργασίας είτε επειδή έκλεισε το κατάστημα που εργάζονταν είτε επειδή η εταιρεία τους ήταν βάση καδ πληττόμενη θα έπρεπε να απαιτήσουν από τους εργοδότες την αμοιβή τους κανονικά και ας μην δούλευαν. Εγώ θα δεχθώ να πληρώσω ένα μικρό ποσό αν βγάλουν ανακοίνωση πως οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολείων θα πληρωθούν από τους εργοδότες τους (και όχι από το Κράτος) εφόσον  τα σχολεία-παιδικοί απαιτούν τα χρήματα τους από τους γονείς. Φυσικά και δεν τα βάζω με τους εκπαιδευτικούς αλλά με τα σχολεία που προσπαθούν να βγουν και κερδισμένοι από όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Δυστυχώς ο κόσμος βρίσκεται σε σύγχυση και εδώ πρέπει να δράσει άμεσα η πολιτεία. Αλλά κι αυτό είναι δύσκολο στοίχημα. Να ικανοποιήσεις (ως έναν βαθμό) και τις δύο πλευρές. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ακούσει πριν μέρες τον άφωνη να λέει ότι θα πληρωθούν. Για κάτσε όμως. Δεν προσφέρουν τηλ εκπαίδευση όπως τα σχολεία. Ενοίκιο μειωμένο θα δώσουν, οι δασκάλες θα πληρωθούν από το κράτος. Βοηθιουνται από το κράτος. Πρέπει να, ξεσηκωθουν οι γονείς. Έτσι θα φεύγουν τα πεντακόσαρια?

Ακομη κ  στα σχολεία  θα πληρώσουν τις δραστηριότητες? Ή εμείς πχ που πάμε κολυμβητήριο κνεχουνεωπληρωμενοβτοωμαρτηωενω πήγαμε μια φορα θα μας βάλουν να πληρώσουμε κ τους υπόλοιπους μήνες όταν ανοίξουν?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είχα ακούσει πριν μέρες τον άφωνη να λέει ότι θα πληρωθούν. Για κάτσε όμως. Δεν προσφέρουν τηλ εκπαίδευση όπως τα σχολεία. Ενοίκιο μειωμένο θα δώσουν, οι δασκάλες θα πληρωθούν από το κράτος. Βοηθιουνται από το κράτος. Πρέπει να, ξεσηκωθουν οι γονείς. Έτσι θα φεύγουν τα πεντακόσαρια?

Ακομη κ  στα σχολεία  θα πληρώσουν τις δραστηριότητες? Ή εμείς πχ που πάμε κολυμβητήριο κνεχουνεωπληρωμενοβτοωμαρτηωενω πήγαμε μια φορα θα μας βάλουν να πληρώσουμε κ τους υπόλοιπους μήνες όταν ανοίξουν?

Αδωνη εννοούσα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νταντά δεν έχω, αλλά την γυναίκα που έχω για τις δουλειές μία φορά την εβδομάδα και τώρα δεν έρχεται δεν ξέρω τί θα κάνω όταν ξαναέρθει, ίσως της δώσω κάτι (όχι όλο το ποσό που αντιστοιχεί στα μεροκάματα που έχασε), πιο πολύ με την λογική ότι είναι άνθρωπος που μπαίνει στο σπίτι μου, θέλω να είναι ευχαριστημένη.

 

Για την νταντά θα το σκεφτόμουν σοβαρά να δώσω, αν όχι το κανονικό ποσό, κάτι αρκετά παραπάνω, ειδικά από την στιγμή που εγώ και ο άντρας μου πληρωνόμαστε κανονικά. Παλιότερα, για παράδειγμα, δεν έκοβα στην νταντά χρηματα για τις εβδομάδες που μπορεί να μην ερχόταν, π.χ. το καλοκαίρι ή τα Χριστούγεννα/Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Για την νταντά θα το σκεφτόμουν σοβαρά να δώσω, αν όχι το κανονικό ποσό, κάτι αρκετά παραπάνω, ειδικά από την στιγμή που εγώ και ο άντρας μου πληρωνόμαστε κανονικά. Παλιότερα, για παράδειγμα, δεν έκοβα στην νταντά χρηματα για τις εβδομάδες που μπορεί να μην ερχόταν, π.χ. το καλοκαίρι ή τα Χριστούγεννα/Πάσχα.

Κι εγώ σκέφτομαι κάτι να δωσουμε γιατί είχε κανει μια επιλογη με καποια δεδομενα, αλλιως θα μπορουσε να δουλευε καπου αλλου κ να μη σταματούσε ή να επαιρνε το επίδομα. Οχι οτι μας περισσευουν αλλα τα ειχαμε στο προγραμμα αυτα τα χρηματα ετσι κ αλλιως. Και φυσικα για να ειναι ευχαριστημενη αν θελει να συνεχισει του χρονου. Εχω μια ελπίδα οτι αν οχι τελος Απριλιου, αρχες Μαΐου θα ανοιξουμε, αλλα για την περιπτωση που τραβηξει περισσοτερο, θα ειναι μεγαλη ανατροπή για κεινην. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ σκέφτομαι κάτι να δωσουμε γιατί είχε κανει μια επιλογη με καποια δεδομενα, αλλιως θα μπορουσε να δουλευε καπου αλλου κ να μη σταματούσε ή να επαιρνε το επίδομα. Οχι οτι μας περισσευουν αλλα τα ειχαμε στο προγραμμα αυτα τα χρηματα ετσι κ αλλιως. Και φυσικα για να ειναι ευχαριστημενη αν θελει να συνεχισει του χρονου. Εχω μια ελπίδα οτι αν οχι τελος Απριλιου, αρχες Μαΐου θα ανοιξουμε, αλλα για την περιπτωση που τραβηξει περισσοτερο, θα ειναι μεγαλη ανατροπή για κεινην. 

 

Δυστυχώς νομίζω ότι τα σχολεία κλείσανε πρώτα με την λογική ότι είναι η πιο επίφοβη εστία και για τον ίδιο λόγο θα ανοίξουν τελευταία, αν ανοίξουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Δυστυχώς νομίζω ότι τα σχολεία κλείσανε πρώτα με την λογική ότι είναι η πιο επίφοβη εστία και για τον ίδιο λόγο θα ανοίξουν τελευταία, αν ανοίξουν....

Γενικά έχω διαβάσει ότι είναι τα τελευταία που ανοίγουν αλλά με την εκκρεμοτητα των πανελληνιων και το πολιτικο κοστος απο τηδυσκολια να μεινουν κλειστα ενω μπορει να εχουν ανοίξει άλλες υπηρεσίες κ θα δουλεύουν περισσότεροι γονείς, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ανοίξουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όσοι είχατε νταντά κ τώρα δεν τη φέρνετε γιατί δουλεύετε σπίτι ή δεν δουλεύετε, θα την πληρώσετε; 

Εγώ έίχα προσλάβει την καινούρια αρχές Μάρτη. Πρόλαβε να έρθει 4 φορές γιατί έπαθε και κάτι γαστρεντερίτιδες και καπάκι αρρώστησε και ο δικός της και παίρναμε άδειες με τον σύζυγο.. από 1 Απρίλη ο σύζυγος σπίτι με αναστολή σύμβασης. Της έδωσα κάτι παραπάνω για τον Μάρτη, αλλά δεν έχω σκοπό να δώσω κάτι για τον Απρίλη. Ίσως αν την είχα χρόνια, αλλά όχι για κάποια που ήρθε 4 φορές.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι ισχύει με τις εξετάσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης στα νοσοκομεία και πως λειτουργεί όλο αυτό τώρα που υπάρχουν οι απαγορεύσεις με τον κορωνοιο. Είμαι στην 34η εβδομάδα. Ως τωρα δν εχω πάει νοσκομειο κ δε με παρακολουθεί κάποιος γιατρός μέσα εκεί, αλλά λόγο της κατάστασης και επειδή ο εξωτερικός μου γιατρός δε θα λειτουργήσει το ιατρείο του μου είπε να απευθυνθώ στο νοσκομειο μιας και θα γεννήσω εκεί. Φοβάμαι πολύ να πάω αλλά πρεπει γιατί έχω να εξεταστω από την 30η εβδομάδα κ εχει φάει η αγωνία να δω το μωράκι κ ότι όλα είναι καλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση, και συγνώμη για το μεγάλο κ αγχώδης κείμενο.. Αλλά με όλα αυτά είμαι να σκάσω κ η ψυχολογία στα πατώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Eνα ενδιαφερον αρθρο απο τον Yuval Noah Harari για τις επιπτωσεις των μετρων προληψης για τον κορονοϊο μολις περασει η "καταιγιδα"

https://amp.ft.com/content/19d90308-6858-11ea-a3c9-1fe6fedcca75#

 
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Katerinaaammm said:

Καλησπέρα!! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι ισχύει με τις εξετάσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης στα νοσοκομεία και πως λειτουργεί όλο αυτό τώρα που υπάρχουν οι απαγορεύσεις με τον κορωνοιο. Είμαι στην 34η εβδομάδα. Ως τωρα δν εχω πάει νοσκομειο κ δε με παρακολουθεί κάποιος γιατρός μέσα εκεί, αλλά λόγο της κατάστασης και επειδή ο εξωτερικός μου γιατρός δε θα λειτουργήσει το ιατρείο του μου είπε να απευθυνθώ στο νοσκομειο μιας και θα γεννήσω εκεί. Φοβάμαι πολύ να πάω αλλά πρεπει γιατί έχω να εξεταστω από την 30η εβδομάδα κ εχει φάει η αγωνία να δω το μωράκι κ ότι όλα είναι καλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση, και συγνώμη για το μεγάλο κ αγχώδης κείμενο.. Αλλά με όλα αυτά είμαι να σκάσω κ η ψυχολογία στα πατώματα. 

Στην ίδια εβδομάδα είμαστε..μου κάνει εντύπωση όμως, εννοεις σταματά να δουλεύει για την ώρα για να μην μπαίνει σε νοσοκομεία κλπ; ειδικά οι ιδιώτες δυσκολα 'παρατουν' πελάτισσα κ μάλιστα σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη, βέβαια πάντα μπορεί να συντρέχουν ιδιαίτερες συνθήκες! Εμένα το λειτουργεί κανονικά το ιατρείο, ίσως με λίγο πιο αραιά ραντεβού. Την τελευταία φορά χωρίς να μου έχει πει κατι μάλιστα πήγα μόνη όχι με τον σύζυγο για να μη συνωστιζομαστε πολλά ατομα σε κλειστό χώρο (θα έπρεπε να έρθει και ο γιος μου μαζί 3 χρ που πλέον αποφεύγουμε να

 τον αφήνουμε στους παππούδες). Η μόνη αλλαγή που είδα είναι ότι είχε ανοιχτά παράθυρα..σε ποιο μαιευτήριο πρέπει να απευθυνθείς, ιδιωτικό ή δημόσιο; Ο γιατρός σου συνεργάζεται προφανώς με το συγκεκριμένο μαιευτήριο, δεν έχει να σου προτείνει κάτι; Ξέρω ότι στα δημοσια ας πούμε έχουν καταργηθεί τα απογεύματινα ραντεβού, θα πρέπει να κλείσεις πρωινό, πχ στο Έλενα Βενιζέλου γίνεται και από το 1535.gr να κλείσεις πρωινό, επιλέγοντας την εξέταση που θες . Κανονικά τώρα δεν είναι να κάνεις και το Doppler; Καταλαβαίνω πάντως το άγχος σου, αλλά προσπάθησε να είσαι θετική και όλα θα πάνε καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Katerinaaammm είπε:

Καλησπέρα!! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι ισχύει με τις εξετάσεις που γίνονται κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης στα νοσοκομεία και πως λειτουργεί όλο αυτό τώρα που υπάρχουν οι απαγορεύσεις με τον κορωνοιο. Είμαι στην 34η εβδομάδα. Ως τωρα δν εχω πάει νοσκομειο κ δε με παρακολουθεί κάποιος γιατρός μέσα εκεί, αλλά λόγο της κατάστασης και επειδή ο εξωτερικός μου γιατρός δε θα λειτουργήσει το ιατρείο του μου είπε να απευθυνθώ στο νοσκομειο μιας και θα γεννήσω εκεί. Φοβάμαι πολύ να πάω αλλά πρεπει γιατί έχω να εξεταστω από την 30η εβδομάδα κ εχει φάει η αγωνία να δω το μωράκι κ ότι όλα είναι καλά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση, και συγνώμη για το μεγάλο κ αγχώδης κείμενο.. Αλλά με όλα αυτά είμαι να σκάσω κ η ψυχολογία στα πατώματα. 

Με το καλο το μωρακι σου

Πολύ "περίεργο" αυτό που έκανε ο γιατρος σου

Επικοινώνησε άμεσα με το μαιευτήριο που ειναι να γεννησεις. Πολλά εξαρτώνται από το που γεννας 

Η αδερφη μου γεννάει σε λίγες μέρες σε νοσοκομείο της επαρχίας. Τα μέτρα την πρόλαβαν αμέσως μετά το ντοπλερ, από τότε έχει κάνει μόνο έναν υπερηχο κ τις κορτιζονες(έχει προγραμματισμένη καισαρικη) 

Αλλα πήγαινε παράλληλα με την ιδιώτη κ στο νοσοκομειο στο τρίτο τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω αν ακούσατε τον Μοσιαλο περί αναγκαιότητας 11 εβδομάδων καραντίνας, τουτέστιν από 22 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου. Και μετά ξανά από Σεπτέμβριο. 

Ναι:-|

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δεν ξέρω αν ακούσατε τον Μοσιαλο περί αναγκαιότητας 11 εβδομάδων καραντίνας, τουτέστιν από 22 Μαρτίου έως 15 Ιουνίου. Και μετά ξανά από Σεπτέμβριο. 

Δεν τον άκουσα και ούτε θέλω. Ας κάτσει μέχρι τα Χριστούγεννα σπίτι του αν θέλει. Δεν πάμε καθόλου καλά. Μπορούν να μας αναγκάσουν να κάτσουμε τόσο σπίτι? Είναι σοβαροί οι άνθρωποι? Θέλουν να μας καταστρέψουν όλους? Εδώ η Γαλλία εξετάζει ήδη μερική άρση της καραντίνας. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...