Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

 

Είσαι γενικά κατά του ΑΖ, ή ειδικά για εσένα; Για το Johnson έχεις την ίδια άποψη; 

Γενικα θα προτιμούσα κάποιο άλλο, με προβληματίζει που σε άλλες χώρες είναι απαγορευμένο ή για μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Ειδικότερα για μένα ναι,εφόσον δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα και είμαι υγιής από όσο ξέρω και έχω ελεγχθει.

 

 

 

Το Johnson είναι κι αυτό απαγορευμένο αλλού; 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Γενικα θα προτιμούσα κάποιο άλλο, με προβληματίζει που σε άλλες χώρες είναι απαγορευμένο ή για μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Ειδικότερα για μένα ναι,εφόσον δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα και είμαι υγιής από όσο ξέρω και έχω ελεγχθει.

 

 

 

Το Johnson είναι κι αυτό απαγορευμένο αλλού; 

To jonshon xrisimopoihte mono amerikh.  Den exei ksekinisei akoma pouthena allou.  To mono pou exoun pei einai oxi gia egyoys h melouses. Einai idia texnologia me to astra 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

οι εκπαιδευτικοί θα έρχονται σε επαφή με πολυάριθμο ανεμβολιαστο πληθυσμό. όσο κ αν πολλοί θεωρούν ενοχλητικό να το ακούν, είναι μια επαγγελματική κατηγορία που οριακά θα μπορούσε κ υποχρεωτικά να εμβολιαστεί. Και για να σου πω την αλήθεια, από το να ακούω ότι τα σχολεία είναι ασφαλή (για τα παιδιά άρα χεστηκαμε για τους εργαζόμενους), προτιμώ να ακούω ότι είναι υποχρεωμένοι να εμβολιαστούν. Στο κάτω κάτω, χωρίς να είναι αυτή η αρχική πρόθεση, με τόσους μήνες κλειστά σχολεία κατέληξαν να είναι σπο τις πιο προστατευμένες ομάδες. Δεν γιηεται μόνο τα οφέλη να επιδιώκεις κ όχι τις ευθύνες. 

 

Εγώ στην παρούσα φάση θα θεωρούσα πιο σωστό να μην υποχρεωθεί κανείς (όπως και γίνεται στο δημόσιο τουλάχιστον) σε όποιον επαγγελματικό κλάδο κι αν ανήκει. Άλλο το να λένε ότι τα σχολεία είναι ασφαλή κι άλλο να υποχρεούται κάποιος να εμβολιαστεί. Δεν ξέρω, εσύ ως εκπαιδευτικός κάπου στηρίζεσαι για να το λες. Το ότι τα σχολεία ήταν κλειστά δεν ξέρω αν ήταν επιθυμητό από την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών. Αλλά γενικά διαφωνώ το επάγγελμα κάποιου να τον υποχρεώνει να εμβολιαστεί βάζοντας στον οργανισμό του κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί επαρκώς. Δεν κατανοώ δηλ. την επιπρόσθετη ευθύνη. 

Έχω ακούσει πάντως από εργαζόμενους σε ιδιωτικά σχολεία πως θα ετίθετο ως όρος συνεργασίας για το επόμενο σχολικό έτος ο εμβολιασμός τους. Λέω "θα" διότι δεν έτυχε να ξαναμιλήσω με κάποιον να μάθω τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ninaki80 είπε:

To jonshon xrisimopoihte mono amerikh.  Den exei ksekinisei akoma pouthena allou.  To mono pou exoun pei einai oxi gia egyoys h melouses. Einai idia texnologia me to astra 

Η αιματολογος μου ειπε οτι οτι στην Johnson δεν ξέρουν αν το θεμα προκαλείται λογω τεχνολογίας . Φοβάμαι μην σύντομα ακουστούν διαφορα αρνητικά γενικα.

Ήδη στο Ισραήλ μιλούν για μυοκατφιτιδες λογω pfizer.

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Εγώ στην παρούσα φάση θα θεωρούσα πιο σωστό να μην υποχρεωθεί κανείς (όπως και γίνεται στο δημόσιο τουλάχιστον) σε όποιον επαγγελματικό κλάδο κι αν ανήκει. Άλλο το να λένε ότι τα σχολεία είναι ασφαλή κι άλλο να υποχρεούται κάποιος να εμβολιαστεί. Δεν ξέρω, εσύ ως εκπαιδευτικός κάπου στηρίζεσαι για να το λες. Το ότι τα σχολεία ήταν κλειστά δεν ξέρω αν ήταν επιθυμητό από την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών. Αλλά γενικά διαφωνώ το επάγγελμα κάποιου να τον υποχρεώνει να εμβολιαστεί βάζοντας στον οργανισμό του κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί επαρκώς. Δεν κατανοώ δηλ. την επιπρόσθετη ευθύνη. 

Έχω ακούσει πάντως από εργαζόμενους σε ιδιωτικά σχολεία πως θα ετίθετο ως όρος συνεργασίας για το επόμενο σχολικό έτος ο εμβολιασμός τους. Λέω "θα" διότι δεν έτυχε να ξαναμιλήσω με κάποιον να μάθω τις εξελίξεις.

Ναι.κι εγω το έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Εγώ στην παρούσα φάση θα θεωρούσα πιο σωστό να μην υποχρεωθεί κανείς (όπως και γίνεται στο δημόσιο τουλάχιστον) σε όποιον επαγγελματικό κλάδο κι αν ανήκει. Άλλο το να λένε ότι τα σχολεία είναι ασφαλή κι άλλο να υποχρεούται κάποιος να εμβολιαστεί. Δεν ξέρω, εσύ ως εκπαιδευτικός κάπου στηρίζεσαι για να το λες. Το ότι τα σχολεία ήταν κλειστά δεν ξέρω αν ήταν επιθυμητό από την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών. Αλλά γενικά διαφωνώ το επάγγελμα κάποιου να τον υποχρεώνει να εμβολιαστεί βάζοντας στον οργανισμό του κάτι που δεν έχει δοκιμαστεί επαρκώς. Δεν κατανοώ δηλ. την επιπρόσθετη ευθύνη. 

Έχω ακούσει πάντως από εργαζόμενους σε ιδιωτικά σχολεία πως θα ετίθετο ως όρος συνεργασίας για το επόμενο σχολικό έτος ο εμβολιασμός τους. Λέω "θα" διότι δεν έτυχε να ξαναμιλήσω με κάποιον να μάθω τις εξελίξεις.

 

Κοίτα, αυτό είναι μεγάλο θέμα. Πάρε για παράδειγμα τους υγειονομικούς, που είναι ο κατ' εξοχήν κλάδος που δουλεύει με ευάλωτες ομάδες. Αναρωτιέμαι πού σταματάει η ελευθερία του ενός και ξεκινάει η ευθύνη. Και κατ' επέκταση, εφόσον είναι δικαίωμα ενός γιατρού ή νοσηλευτή να μην εμβολιαστεί, κατά πόσο είναι δικαίωμα του εργοδότη του να του πει ΟΚ, δεν μπορώ όμως να σε χρησιμοποιήσω.

 

Στο μεταξύ μπήκα στην πλατφόρμα κι έστειλα μέιλ ότι λόγω αλλεργιών πρέπει να κάνω το εμβόλιο σε νοσοκομείο. Μέχρι στιγμής σιγή ιχθύος, αναρωτιέμαι αν θα μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η αιματολογος μου ειπε οτι οτι στην Johnson δεν ξέρουν αν το θεμα προκαλείται λογω τεχνολογίας . Φοβάμαι μην σύντομα ακουστούν διαφορα αρνητικά γενικα.

Ήδη στο Ισραήλ μιλούν για μυοκατφιτιδες λογω pfizer.

Ναι.κι εγω το έμαθα.

Δεν ξέρω. Σε εμένα τη δεδομένη στιγμή δε μου αρέσει οι δάσκαλοι κόρης μου να υποχρεωθούν να εμβολιαστούν αν οι ίδιοι δεν το επιθυμούν, τουλάχιστον τώρα, κι αν δεν το κάνουν να χάσουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , love kids είπε:

Το ότι τα σχολεία ήταν κλειστά δεν ξέρω αν ήταν επιθυμητό από την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών.

Σε γενικές γραμμές δεν ήταν. Για την ακρίβεια ήταν επιθυμητό σαν πρώτη λύση τον Νοέμβριο, όταν περιμέναμε ότι το λοκνταουν θα απέδιδε, κ υπήρχε ανασφάλεια ειδικά στους εκπαιδευτικούς της Αττικής κ άλλων κόκκινων περιοχών όταν άνοιξαν. Κατά τ αλλά όμως όχι, σε κανέναν δεν άρεσε, ειδικά το σπασμωδικό κλείσιμο όλων των λυκείων  κ μετά το οριζόντιο κλείσιμο τον Μάρτιο, κ όταν πλέον έσπασαν όλων τα νεύρα με το webex (στο τέλος έσπασαν κ τα δικά μου που δεν ήμουν αρνητικά διακείμενη εξαρχής). Όπως κ να χει όμως, τους άρεσε -δεν τους άρεσε, επωφελήθηκαν από το κλείσιμο γιατί προστατεύτηκαν απόλυτα. Δεν είχαν ολοι οι εργαζόμενοι αυτό το προνόμιο. Όμως δεν μπορείς να εχεις μια τόσο δημόσια δουλειά κ να απολαμβάνεις μόνο τα προνόμια. 

 

Κ στις τουριστικές επιχειρήσεις έχουν οι περισσότεροι όρο τον εμβολιασμό παρολο που γενικα έχουν νέους εργαζόμενους χωρίς απόλυτα ελεύθερη πρόσβαση σε εμβόλια, κ οι κάτω των 30 έχουν πρόσβαση μόνο αν είναι στα νησιά του μαζικού εμβολιασμού. Εμένα αυτό μου φαίνεται πιο ασχημο από το να υποχρεώσει το κράτος συντεταγμένα κάποιες επαγγελματικές ομάδες. Γιατί υποχρέωση σημαίνει κ παροχή της ευκαιρίας.,Αλλιώς είναι εργοδοτική αυθαιρεσία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marakiz είπε:

Γενικα θα προτιμούσα κάποιο άλλο, με προβληματίζει που σε άλλες χώρες είναι απαγορευμένο ή για μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Ειδικότερα για μένα ναι,εφόσον δεν ανήκω σε ευπαθή ομάδα και είμαι υγιής από όσο ξέρω και έχω ελεγχθει.

 

 

 

Το Johnson είναι κι αυτό απαγορευμένο αλλού; 

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το AZ δεν είναι απαγορευμένο πουθενά. Οι διαφορετικοί περιορισμοί (ηλιακοί κατά βάση ή απλά επιλογή άλλων εμβολίων) που έχουν τεθεί από διάφορες χώρες έχουν να κάνουν

α) με τα σπάνια περιστατικά εμφάνισης αυτο-άνοσου συνδρόμου που προκαλεί θρομβώσεις που φαίνεται να εμφανίζονται σε νεαρότερες ηλικίες (αλλά μιλάμε πραγματικά για σπάνια περιστατικά αναλογιζόμενοι τα πολλά εκατομμύρια εμβολιασμών που έχουν ήδη γίνει με αυτό το εμβόλιο). Τα 30 έτη θεωρούνται το όριο μεταξύ ρίσκου και ωφέλειας. Δε σημαίνει ότι αν είσαι 29 θα πάθεις αναγκαστικά κάτι. Απλά θεωρείται εξίσου απίθανο να κολλήσεις και να πεθάνεις από COVID, οπότε δεν έχει νόημα.

β) το επίπεδο εμβολιασμών που έχει πετύχει κάποια χώρα και γενικά το "στήσιμό" της (υγειονομικές υποδομές, οικονομική ευρωστία κλπ). Η Σουηδία που αναφέρεται συχνά, είναι πολύ πιο μπροστά σε εμβολιασμούς, έχει ποσότητες από τα υπόλοιπα, η διασπορά έχει πέσει, έχει διαθέσιμο το Johnson που είναι μονοδοσικό, οπότε δεν αγοράζει άλλα AZ. Από όλες τις χώρες που σταμάτησαν να προμηθεύονται AZ θα διαβάσεις το ίδιο πράγμα. Είναι ασφαλές και θα συνεχίζαμε να το χρησιμοποιούμε, αν είχαμε την ανάγκη. 

 

Στην Ελλάδα, τα πράγματα είναι άσχημα, κυρίως λόγω της κατάστασης του υγειονομικού μας συστήματος. Οπότε, οποιοδήποτε εμβόλιο πραγματικά μας πάει βήματα μπροστά σε αυτή τη φάση.

 

Το Johnson είναι ίδιας τεχνολογίας, έχει τις ίδιες σπάνιες παρενέργειες, επίσης συστήνεται να μη γίνεται κατά την κύηση, είναι ασφαλές για θηλασμό. Αν πάντως κάποιος φοβάται το AZ λόγω παρενεργειών, θα έπρεπε κατ'εμέ να φοβάται εξίσου και το Johnson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πολύ νεαρούς άντρες οι μυοκαρδιτιδες, έγραφε χτες ο Παππάς στο φβ, όχι σε ποσοστό μεγαλύτερο του γενικού πληθυσμού ακόμα κ ασαφούς αιτιολογίας, ίσως λόγω υπερβολικής ανοσοαποκρισης των νέων, πράγμα που θα μπορούσε να ρυθμιστεί με μικρότερη δόση σ αυτές τις ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Κοίτα, αυτό είναι μεγάλο θέμα. Πάρε για παράδειγμα τους υγειονομικούς, που είναι ο κατ' εξοχήν κλάδος που δουλεύει με ευάλωτες ομάδες. Αναρωτιέμαι πού σταματάει η ελευθερία του ενός και ξεκινάει η ευθύνη. Και κατ' επέκταση, εφόσον είναι δικαίωμα ενός γιατρού ή νοσηλευτή να μην εμβολιαστεί, κατά πόσο είναι δικαίωμα του εργοδότη του να του πει ΟΚ, δεν μπορώ όμως να σε χρησιμοποιήσω.

 

Στο μεταξύ μπήκα στην πλατφόρμα κι έστειλα μέιλ ότι λόγω αλλεργιών πρέπει να κάνω το εμβόλιο σε νοσοκομείο. Μέχρι στιγμής σιγή ιχθύος, αναρωτιέμαι αν θα μου απαντήσουν.

Καλύτερα βρες κανένα τηλέφωνο.

 

Οντως έχουν φύγει τα νοσοκομεία από τις λίστες, δεν ξέρω μήπως τα νοσοκομεία της Αττικής δεν έχουν Astra και για αυτό δεν μας τα βγάζει.

 

Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί πάντως αλλά είναι εμβολιαστικο κέντρο η Πολυκλινικη του Ολυμπιακού Χωριού, μπορείς να ψάξεις τον ΤΚ της και να κανείς αναζήτησή βάσει αυτού. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Καλύτερα βρες κανένα τηλέφωνο.

 

Οντως έχουν φύγει τα νοσοκομεία από τις λίστες, δεν ξέρω μήπως τα νοσοκομεία της Αττικής δεν έχουν Astra και για αυτό δεν μας τα βγάζει.

 

Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί πάντως αλλά είναι εμβολιαστικο κέντρο η Πολυκλινικη του Ολυμπιακού Χωριού, μπορείς να ψάξεις τον ΤΚ της και να κανείς αναζήτησή βάσει αυτού. 

 

Ευχαριστώ, θα το ψάξω. Μωρέ και στη Λαμία πάω αν χρειαστεί. Ίσως είμαι και λίγο υπερβολική, αλλά επειδή ξέρω πώς είναι να αναρωτιέσαι αν θα προλάβεις να φτάσεις στο νοσοκομείο πριν πεθάνεις (hint: καθόλου ωραίο), δεν το ρισκάρω ούτε μία στο τρισεκατομμύριο να μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. 

Έκλεισε κι ο σύζυγος και δυο ακόμη φίλοι για την επόμενη εβδομάδα. 

Εγώ πάντως και χαίρομαι με τα εμβολιαστικά ποστ στο φβ και τα καταλαβαίνω. Μετά από τόση μιζέρια και ανασφάλεια, νιώθεις ότι παίρνεις τη ζωή πάλι στα χέρια σου. Δεν είναι λίγο πράγμα να κυκλοφορείς και πάλι χωρίς να αναρωτιέσαι αν η βόλτα στην παιδική χαρά θα σε στείλει στο νοσοκομείο. Πού να ήμασταν και στην προ παιδιού εποχή, που ο εμβολιασμός θα σήμαινε ατελείωτες ποτάρες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ήδη στο Ισραήλ μιλούν για μυοκατφιτιδες λογω pfizer.

Koita parenergeies se ola tha yparxoun.  Alla toulaxiston na einai antimetopisimes tora h thrombosi einai kati pou den to polyprolabaineis . Edo pantos den exei akoustei Kati tromero gia to pfizer moderna. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ilaeira είπε:

 

Ευχαριστώ, θα το ψάξω. 

Έκλεισε κι ο σύζυγος και δυο ακόμη φίλοι για την επόμενη εβδομάδα. 

Εγώ πάντως και χαίρομαι με τα εμβολιαστικά ποστ στο φβ και τα καταλαβαίνω. Μετά από τόση μιζέρια και ανασφάλεια, νιώθεις ότι παίρνεις τη ζωή πάλι στα χέρια σου. Δεν είναι λίγο πράγμα να κυκλοφορείς και πάλι χωρίς να αναρωτιέσαι αν η βόλτα στην παιδική χαρά θα σε στείλει στο νοσοκομείο. Πού να ήμασταν και στην προ παιδιού εποχή, που ο εμβολιασμός θα σήμαινε ατελείωτες ποτάρες!

Λοιπόν, πρέπει τα νοσοκομεία να μην έχουν ΑΖ. Μπήκα τώρα με τα στοιχεία της μητέρας μου που έχει κάνει α’ δόση Pfizer και έκανα δοκιμαστική αναζήτησηγια αλλαγή της ημερομηνίας β’ δόσης και μου έβγαλε πολλά νοσοκομεία στις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ευχαριστώ, θα το ψάξω. 

Έκλεισε κι ο σύζυγος και δυο ακόμη φίλοι για την επόμενη εβδομάδα. 

Εγώ πάντως και χαίρομαι με τα εμβολιαστικά ποστ στο φβ και τα καταλαβαίνω. Μετά από τόση μιζέρια και ανασφάλεια, νιώθεις ότι παίρνεις τη ζωή πάλι στα χέρια σου. Δεν είναι λίγο πράγμα να κυκλοφορείς και πάλι χωρίς να αναρωτιέσαι αν η βόλτα στην παιδική χαρά θα σε στείλει στο νοσοκομείο. Πού να ήμασταν και στην προ παιδιού εποχή, που ο εμβολιασμός θα σήμαινε ατελείωτες ποτάρες!

Κι εγω ενθουσιάζομαι κάποιες στιγμές, άλλες όμως με πιάνει ανασφάλεια μήπως δεν υπάρξει τόσο άμεση αποτελεσματικότητα, μήπως οι μεταλλάξεις είναι πιο ανθεκτικές, μηπωσ είμαστε οριακά κάτω από το επιθυμητό ποσοστό συλλογικής ανοσίας, μήπως δεν είναι εύκολο να αρθούν τα μέτρα κλπ. Γιατί κακά τα ψέματα, πέρα από την προσωπική μας ασφάλεια, σίγουρα μας ενδιαφέρει κ η επιστροφή σε μια ομαλή ζωή για όλους μας. και φυσικά μας απασχολεί κ να είναι ασφαλείς όσοι κοντινοί μας άνθρωποι επέλεξαν να μην εμβολιαστούν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κι εγω ενθουσιάζομαι κάποιες στιγμές, άλλες όμως με πιάνει ανασφάλεια μήπως δεν υπάρξει τόσο άμεση αποτελεσματικότητα, μήπως οι μεταλλάξεις είναι πιο ανθεκτικές, μηπωσ είμαστε οριακά κάτω από το επιθυμητό ποσοστό συλλογικής ανοσίας, μήπως δεν είναι εύκολο να αρθούν τα μέτρα κλπ. Γιατί κακά τα ψέματα, πέρα από την προσωπική μας ασφάλεια, σίγουρα μας ενδιαφέρει κ η επιστροφή σε μια ομαλή ζωή για όλους μας. και φυσικά μας απασχολεί κ να είναι ασφαλείς όσοι κοντινοί μας άνθρωποι επέλεξαν να μην εμβολιαστούν. 

 

Ναι ρε συ, αλλά είναι ένα πρώτο βήμα. 

Δεν ξέρω. Συμμερίζομαι τις ανησυχίες για τα εμβόλια. Αλλά το θεωρώ πιθανότερο σε λίγα χρόνια να μιλάμε για θρίαμβο της σύγχρονης επιστήμης, παρά για πανωλεθρία. 

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

Λοιπόν, πρέπει τα νοσοκομεία να μην έχουν ΑΖ. Μπήκα τώρα με τα στοιχεία της μητέρας μου που έχει κάνει α’ δόση Pfizer και έκανα δοκιμαστική αναζήτησηγια αλλαγή της ημερομηνίας β’ δόσης και μου έβγαλε πολλά νοσοκομεία στις επιλογές.

 

Θα περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα μήπως μου απαντήσουν, κι αν όχι θα ψαχτώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Ναι ρε συ, αλλά είναι ένα πρώτο βήμα. 

Δεν ξέρω. Συμμερίζομαι τις ανησυχίες για τα εμβόλια. Αλλά το θεωρώ πιθανότερο σε λίγα χρόνια να μιλάμε για θρίαμβο της σύγχρονης επιστήμης, παρά για πανωλεθρία. 

 

Θα περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα μήπως μου απαντήσουν, κι αν όχι θα ψαχτώ.

Δεν περιμενω πανωλεθρία, αλλά μήπως αργήσει να πειστεί το απαιτούμενο ποσοστό κ μετά οργιάζουν οι μεταλλάξεις κ μετά θέλει κ τρίτη δόση κ εκεί αρχίσουν οι δισταγμοί κλπ κλπ. 

 

αλλα ποντάρω στο ότι ο κόσμος δν θα αντέξει πολύ με μέτρα πχ να φοράει συνεχώς μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν περιμενω πανωλεθρία, αλλά μήπως αργήσει να πειστεί το απαιτούμενο ποσοστό κ μετά οργιάζουν οι μεταλλάξεις κ μετά θέλει κ τρίτη δόση κ εκεί αρχίσουν οι δισταγμοί κλπ κλπ. 

 

αλλα ποντάρω στο ότι ο κόσμος δν θα αντέξει πολύ με μέτρα

Καλά, τρίτη και τέταρτη δόση κλπ. θα χρειαστεί ούτως ή άλλως και σύντομα λογικά. Δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι δε θα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης, ότι από τα ελάχιστα περιστατικά που εμφανίστηκε το σύνδρομο μετά τον εμβολιασμό με AZ, η πλειοψηφία αντιμετωπίστηκε. 

 

Μόλις ανακοινώθηκε ο κατ'οίκον εμβολιασμός με J&J για τους κατάκοιτους από 15 Μαΐου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , vtgian είπε:

. Η Σουηδία που αναφέρεται συχνά, είναι πολύ πιο μπροστά σε εμβολιασμούς, έχει ποσότητες από τα υπόλοιπα, η διασπορά έχει πέσει, έχει διαθέσιμο το Johnson που είναι μονοδοσικό, οπότε δεν αγοράζει άλλα AZ. Α

H Σουηδία είναι πίσω από την Ελλάδα. Σημαντικά μπροστά από την Ελλάδα είναι η Μεγάλη Βρετανία, η Σερβία και η Ουγγαρία. Η πρώτη με Αστρα και οι άλλες δυο έχουν πρόσβαση και στο Ρωσικό και στο Κινεζικό.

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν περιμενω πανωλεθρία, αλλά μήπως αργήσει να πειστεί το απαιτούμενο ποσοστό κ μετά οργιάζουν οι μεταλλάξεις κ μετά θέλει κ τρίτη δόση κ εκεί αρχίσουν οι δισταγμοί κλπ κλπ. 

 

αλλα ποντάρω στο ότι ο κόσμος δν θα αντέξει πολύ με μέτρα πχ να φοράει συνεχώς μάσκα.

 

Είναι δεδομένο ότι θα χρειαστεί τρίτη δόση, η Pfizer αν θυμάμαι καλά το έχει ήδη πει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως άλλο να χρειαστεί τρίτη δόση σε ένα χρόνο από τη δεύτερη, άλλο να χρειαστεί τα Χριστούγεννα κακήν κακώς γιατί γεμίσαμε πάλι κρούσματα. Τον εμβολιασμό κάθε χρόνο γενικα τον έχουμε στο μυαλό μας σαν βεβαιότητα, αλλά περιμένουμε κιόλας να έχουμε αρκετούς μήνες μ ασφάλεια κ με ομαλή ζωή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , ninaki80 είπε:

Koita parenergeies se ola tha yparxoun.  Alla toulaxiston na einai antimetopisimes tora h thrombosi einai kati pou den to polyprolabaineis . Edo pantos den exei akoustei Kati tromero gia to pfizer moderna. 

Δεν προλαβαίνεις καν αυτο τον τύπο θρομβωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το να ξαναβγούμε κανονικά όλοι το θέλουμε. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φοβόμαστε και μήπως είμαστε εμείς οι άτυχοι της παρέας που θα τους προκαλέσει κατι το εμβόλιο... Έτερον εκατερον. Το ότι φοβάται κάποιος το εμβόλιο δεν σημαίνει ούτε ότι δεν τον απασχολεί να βγει, ούτε ότι θα βγει αβερτα ανεμβολιαστοι επειδή είναι αρνητής του ιού. Μπορεί να τα φοβαται και τα δύο. Είναι κατι πολύ πρωτόγνωρο. Γι'αυτό με εντυπωσιαζει η τόση σιγουριά. Και με εντυπωσιαζει εξίσου με τη σιγουριά των αρνητών. Περιμενα ότι σε κάτι τόσο πρωτόγνωρο ούτε οι κατά ούτε οι υπέρ θα έπαιρναν τόσο εύκολα θέση με σιγουριά, το λογικό για εμένα είναι να υπάρχει δίλημμα, αμφιταλάντευση κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...