Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν μου έχουν δώσει να καταλάβω οτι υπάρχει σαφές κ οργανωμένο πλάνο. Ο γιατρός τη μια μέρα έλεγε ότι η χλωροκινη είναι επικινδυνη κ το ελληνικό πρωτόκολλο είναι κολχικινη, την επόμενη λέει ότι δίνουμε χλωροκινη κ στο υγειονομικό προσωπικό προφυλακτικά. Κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Θέλουν να σπρώξουν κ τους 5τονους που αγόρασε το ελληνικό κράτος κ μας πλασάρουν ότι τα χαρίζει η εταιρεία. Προσωπικά με προβληματίζει αυτή η σπασμωδικοτητα και η αδιαφάνεια. Χωρια που έγινε ολοκληρη φασαρία για τους Έλληνες στο Λονδίνο κ σήμερα μαθαίνουμε για το πλοίο τουρκικών συμφερόντων με τα 20 κρούσματα. Αν δεν είχε συμπτώματα ο ένας εξ αυτών θα έκαναν τη δουλειά τους ανενόχλητοι. Τι σόι επιλεκτική καραντίνα είναι αυτή δεν καταλαβαίνω.

παιδια απλως ο κοσμος καταλαβαιvει τα δικα του vοηματα. Οι γιατροι μιλαvε για φαρμακα αλλα αυτο δεv σημαιvει οτι ειvαι vτεποv . πολλες πληροφοριες τις χαvουμε στηv μεταφραση. Δεv ειπαv οτι η χλωροκιvη ειvαι επικιvδυvη οταv τηv διvει γιατρος ειπαv οτι η χλωροκιvη ειvαι επικυvδιvη αv τηv παρει ο οποιοσδηποτε χωρις vα του τηv δωσει γιατρος γιατι εχει παρεvεργειες κ πρεπει vα ξερουv κτο ιστορικο. 

 

Επισης ας ειμαστε ρεαλιστες σε μια τετοια κατασταση οργαvομεvο πλαvο οταv δεv εχει ξαvασυμβει ουτε ξαvαμελετηθει θα ηταv θαυμα vα ειχαμε εvω δεv εχουμε σε απλα καθημεριvα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 είπε:

παιδια απλως ο κοσμος καταλαβαιvει τα δικα του vοηματα. Οι γιατροι μιλαvε για φαρμακα αλλα αυτο δεv σημαιvει οτι ειvαι vτεποv . πολλες πληροφοριες τις χαvουμε στηv μεταφραση. Δεv ειπαv οτι η χλωροκιvη ειvαι επικιvδυvη οταv τηv διvει γιατρος ειπαv οτι η χλωροκιvη ειvαι επικυvδιvη αv τηv παρει ο οποιοσδηποτε χωρις vα του τηv δωσει γιατρος γιατι εχει παρεvεργειες κ πρεπει vα ξερουv κτο ιστορικο. 

 

Επισης ας ειμαστε ρεαλιστες σε μια τετοια κατασταση οργαvομεvο πλαvο οταv δεv εχει ξαvασυμβει ουτε ξαvαμελετηθει θα ηταv θαυμα vα ειχαμε εvω δεv εχουμε σε απλα καθημεριvα προβληματα.

Επιτρέψε μου να γνωρίζω κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δυστυχώς οι τράπεζες κάνουν μεγάλο κουμαντο

Δυστυχως βρηκανε το μεσο για να σταματησει η ρευστοτητα. Η αποκλειστικη χρηση πλαστικου χρηματος και ο,τι συνεπαγεται αυτη ειναι προ των πυλων...

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Επιτρέψε μου να γνωρίζω κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα.

παvτως απο τηv αρχη δεv ακουσα για τοσυγκεκριμεvο φαρμακο κατι κακο ισα ισα λεγαv οτι το χρησιμοποιουv τωρα αv καvει καλο η κακο δεv μπορω vα ξερω παvτως λεγαv παvτα οτι το χρησιμοποιουv . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

παvτως απο τηv αρχη δεv ακουσα για τοσυγκεκριμεvο φαρμακο κατι κακο ισα ισα λεγαv οτι το χρησιμοποιουv τωρα αv καvει καλο η κακο δεv μπορω vα ξερω παvτως λεγαv παvτα οτι το χρησιμοποιουv . 

Σύμφωνοι, όμως χρησιμοποιειται η υδροξυχλωροκινη για τα αυτοάνοσα, λιγότερο τοξική. Επίσης, στην περίπτωση για την οποία μιλάμε, ο ιός έχει καρδιοτοξικη δράση, όπως κ η συγκεκριμένη δραστική. Τελοσπαντων, δε διαφωνώ επουδενί με τη χρήση της, διαφωνώ με την ενημέρωση ως προς τη χρήση της. Σίγουρα οι γιατροί που τη χορηγούν είναι ενήμεροι για τα ζητήματα και αυτό έχει σημασία. Εάν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις σχετική βιβλιογραφία, υπάρχουν αναρτημένες με ελεύθερη πρόσβαση αρκετές πρόσφατες μελέτες για τη χρήση χλωροκινης στο COVID-19. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ένας γιατρός στο φβ που γράφει αναλυτικά τις εξελίξεις περί του ιού. Georgios Pappas θα τον βρείτε. Ξεκινάει γράφοντας "Ημερολόγιο κορωνοϊού".

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Σύμφωνοι, όμως χρησιμοποιειται η υδροξυχλωροκινη για τα αυτοάνοσα, λιγότερο τοξική. Επίσης, στην περίπτωση για την οποία μιλάμε, ο ιός έχει καρδιοτοξικη δράση, όπως κ η συγκεκριμένη δραστική. Τελοσπαντων, δε διαφωνώ επουδενί με τη χρήση της, διαφωνώ με την ενημέρωση ως προς τη χρήση της. Σίγουρα οι γιατροί που τη χορηγούν είναι ενήμεροι για τα ζητήματα και αυτό έχει σημασία. Εάν σε ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις σχετική βιβλιογραφία, υπάρχουν αναρτημένες με ελεύθερη πρόσβαση αρκετές πρόσφατες μελέτες για τη χρήση χλωροκινης στο COVID-19. 

ξερεις τι γιvετε πολλα δεv θα τα μαθουμε κ ποτε καποια για καλο μας καποια για κακο μας . Γεvικα σε τετοιες καταστασεις πολλα πραγματα ειvαι επιλεκτικα στο πως θα βγουv προς τα εξω. Η ιστορια μοvο θα το δειξει τι ηταv πραγματικα κτι δεv ηταv οπως παvτα. Τωρα το ζουμε κ καλως η κακως καθε χωρα εvημερωvει διαφορετικα κ διvει βαση σε αλλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Υπάρχει ένας γιατρός στο φβ που γράφει αναλυτικά τις εξελίξεις περί του ιού. Georgios Pappas θα τον βρείτε. Ξεκινάει γράφοντας "Ημερολόγιο κορωνοϊού".

Δεν βρίσκω κάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

Giorgos Pappas, το έγραψα λάθος χτες! Θα βάλω λινκ που παραπέμπει στο προφίλ του, έτσι κι αλλιώς είναι δημόσιες οι αναρτήσεις του. Αλλά θα πρέπει να εγκριθεί πρώτα.

 

https://www.facebook.com/giorgos.pappas.376

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 said:

Τα μέτρα για την προστασία της δημόσιας υγείας αποσκοπούν στην προστασία δύο βασικών δικαιωμάτων (των υπέρτατων) της υγείας και της ανθρώπινης ζωής

Συμφωνώ εφόσον όμως αφορούν απαντες, τηρούνται και ελέγχονται σωστά. Όταν έχεις hotspot ανεξέλεγκτα, όταν φτάνουν στην ενδοχώρα πούλμαν γεμάτα μετανάστες, όταν οι ρομα στην περιοχή μου κυκλοφορουν ελεύθερα σε παρέες των 5-5 (τουλάχιστον) και δεν τους ενοχλεί κανείς, μάλλον δεν μπορούμε να μιλάμε για αποτελεσματική (και ίση) αντιμετώπιση του κράτους 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

Τα μέτρα για την προστασία της δημόσιας υγείας αποσκοπούν στην προστασία δύο βασικών δικαιωμάτων (των υπέρτατων) της υγείας και της ανθρώπινης ζωής. Σε περιπτώσεις που κινδυνεύουν τα δύο αυτά δικαιώματα, η προστασία τους υπερισχύει από την απόλαυση άλλων δικαιωμάτων, όπως η προσωπική ή η οικονομική ελευθερία

 

Just now, Mary1976 said:

Όλο αυτό θα διαρκέσει αρκετά και θα πρέπει να προσαρμοστούμε. Μπορεί το καλοκαίρι να πάρουμε μια ανάσα (ίσως λένε) αλλά από φθινόπωρο πάλι τα ίδια.

 

Just now, Mary1976 said:

Θα τελειώσει οριστικά με το εμβόλιο

 

Just now, Mary1976 said:

Μόλις 3 εβδομάδες έχουμε που έκλεισαν τα σχολεία και οι επιχειρήσεις εστίασης κτλ και συμπεριφερόμαστε λες και μας καταδίκασαν σε 10 χρόνια φυλάκιση. 

 

Just now, Mary1976 said:

Ελπίζω να πάνε όλα καλά να ξεμπερδέψουμε γρήγορα και να ανησυχούμε πάλι για το αν θα βρούμε να κλείσουμε δωμάτιο τον Αύγουστο!   

Άρα λοιπόν μιλάμε για ένα χρόνο καραντίνα? Με κλειστά καταστήματα και επιχειρήσεις? ή θα μας αμολύσουν μετά το δίμηνο? Μήπως γι αυτό αισθανόμαστε ότι μας καταδίκασαν σε φυλάκιση? Επίσης δεν συμφωνώ ( αν όντως κρατήσει τόσο όλο αυτό), ότι θα πρέπει όλοι να βιώσουμε την πείνα και την εξαθλίωση, να χάσω όσα έχω χτίσει τόσα χρόνια, και γω και τόσοι άλλοι, επειδή αυτή τη στιγμή πεθαίνουν 3 άνθρωποι τη μέρα. Θα μου πείς αν είμασταν έξω θα πέθαιναν περισσότεροι. δεν έχουμε όμως εικόνα πόσοι νοσούν. Αν νοσούν χιλιάδες όπως εικάζεται, μιλάμε για αστείο ποσοστό θνητότητας. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά πλάνο εξόδου. Το " γεροί να είμαστε και να τα ξαναχτίσουμε μετά", είναι τουλάχιστον για γέλια. Επειδή έχω επιχείρηση, σου λέω ότι τα πράγματα είναι ήδη πάρα πολύ ζόρικα. Έδωσαν παράταση επιταγών για να βοηθήσουν υποτίθεται εκείνους που τους έκλεισαν και το εκμεταλλεύονται όλοι ! Όλες οι επιταγές της εταιρίας στον αέρα για 75 μέρες και έχει ο θεός. Και τώρα σου ζητάνε μετρητά οι προμηθευτές. Πού να τα βρούμε?? Η τελευταία φράση με τις διακοπές σε ξενοδοχείο τον Άυγουστο, συγνώμη αλλά δείχνει ότι είσαι εκτός πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

 

 

 

Άρα λοιπόν μιλάμε για ένα χρόνο καραντίνα? Με κλειστά καταστήματα και επιχειρήσεις? ή θα μας αμολύσουν μετά το δίμηνο? Μήπως γι αυτό αισθανόμαστε ότι μας καταδίκασαν σε φυλάκιση? Επίσης δεν συμφωνώ ( αν όντως κρατήσει τόσο όλο αυτό), ότι θα πρέπει όλοι να βιώσουμε την πείνα και την εξαθλίωση, να χάσω όσα έχω χτίσει τόσα χρόνια, και γω και τόσοι άλλοι, επειδή αυτή τη στιγμή πεθαίνουν 3 άνθρωποι τη μέρα. Θα μου πείς αν είμασταν έξω θα πέθαιναν περισσότεροι. δεν έχουμε όμως εικόνα πόσοι νοσούν. Αν νοσούν χιλιάδες όπως εικάζεται, μιλάμε για αστείο ποσοστό θνητότητας. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά πλάνο εξόδου. Το " γεροί να είμαστε και να τα ξαναχτίσουμε μετά", είναι τουλάχιστον για γέλια. Επειδή έχω επιχείρηση, σου λέω ότι τα πράγματα είναι ήδη πάρα πολύ ζόρικα. Έδωσαν παράταση επιταγών για να βοηθήσουν υποτίθεται εκείνους που τους έκλεισαν και το εκμεταλλεύονται όλοι ! Όλες οι επιταγές της εταιρίας στον αέρα για 75 μέρες και έχει ο θεός. Και τώρα σου ζητάνε μετρητά οι προμηθευτές. Πού να τα βρούμε?? Η τελευταία φράση με τις διακοπές σε ξενοδοχείο τον Άυγουστο, συγνώμη αλλά δείχνει ότι είσαι εκτός πραγματικότητας.

 

Είπα ότι πιστεύω ότι αυτό θα κρατήσει αρκετό καιρό, στο τέλος μια ευχή έδωσα να ξεμπερδέψουμε σύντομα και να επιστρέψουμε στην κανονικότητα. Οι διακοπές του Αυγούστου ήταν ένα παράδειγμα (κάποιος Αύγουστος). 

Επίσης ο λόγος που έχουμε λίγους θανάτους στην Ελλάδα λόγω του Κορονοιού είναι ακριβώς γιατί πάρθηκαν γρήγορα μέτρα, το παραδέχονται όλοι αυτό. Έχουμε δίπλα μας τα αποτελέσματα της καθυστερημένης αντίδρασης, Ιταλία, Ισπανία, ΗΠΑ, Βρετανία. Και το "γεροί να είμαστε και θα τα ξαναχτίσουμε μετά", γιατί σου φαίνεται γελοίο?  Τι ακριβώς θα έκανες εσύ δηλαδή στην περίπτωση της συγκεκριμένης πανδημίας? Θα έκανες κάτι καλύτερο από αυτό που κάνουν σχεδόν όλα τα κράτη στον πλανήτη? Γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα? Προτιμούσες να λειτουργούν οι επιχειρήσεις και να πεθαίνουν εκατοντάδες κάθε μέρα στα σπίτια τους γιατί δεν θα μπορούσαν να τους περιθάλψουν τα νοσοκομεία? Η ζωή  μας θα ήταν φυσιολογική τότε? Θα πηγαίναμε για καφέ, για χτένισμα και για να ανανεώσουμε τη γκαρνταρόμπα μας για τη σεζόν άνοιξη - καλοκαίρι 2020 όσο θα μετέφεραν τα πτώματα με φορτηγά και τα έβαζαν στα παγοδρόμια για να συντηρηθούν μέχρι τις ομαδικές κηδείες? Ήμαρτον κάπου έχουν χαθεί οι προτεραιότητες! Ναι η υγεία και η ανθρώπινη ζωή είναι το ύψιστο αγαθό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 

Είπα ότι πιστεύω ότι αυτό θα κρατήσει αρκετό καιρό, στο τέλος μια ευχή έδωσα να ξεμπερδέψουμε σύντομα και να επιστρέψουμε στην κανονικότητα. Οι διακοπές του Αυγούστου ήταν ένα παράδειγμα (κάποιος Αύγουστος). 

Επίσης ο λόγος που έχουμε λίγους θανάτους στην Ελλάδα λόγω του Κορονοιού είναι ακριβώς γιατί πάρθηκαν γρήγορα μέτρα, το παραδέχονται όλοι αυτό. Έχουμε δίπλα μας τα αποτελέσματα της καθυστερημένης αντίδρασης, Ιταλία, Ισπανία, ΗΠΑ, Βρετανία. Και το "γεροί να είμαστε και θα τα ξαναχτίσουμε μετά", γιατί σου φαίνεται γελοίο?  Τι ακριβώς θα έκανες εσύ δηλαδή στην περίπτωση της συγκεκριμένης πανδημίας? Θα έκανες κάτι καλύτερο από αυτό που κάνουν σχεδόν όλα τα κράτη στον πλανήτη? Γιατί εσύ ξέρεις καλύτερα? Προτιμούσες να λειτουργούν οι επιχειρήσεις και να πεθαίνουν εκατοντάδες κάθε μέρα στα σπίτια τους γιατί δεν θα μπορούσαν να τους περιθάλψουν τα νοσοκομεία? Η ζωή  μας θα ήταν φυσιολογική τότε? Θα πηγαίναμε για καφέ, για χτένισμα και για να ανανεώσουμε τη γκαρνταρόμπα μας για τη σεζόν άνοιξη - καλοκαίρι 2020 όσο θα μετέφεραν τα πτώματα με φορτηγά και τα έβαζαν στα παγοδρόμια για να συντηρηθούν μέχρι τις ομαδικές κηδείες? Ήμαρτον κάπου έχουν χαθεί οι προτεραιότητες! Ναι η υγεία και η ανθρώπινη ζωή είναι το ύψιστο αγαθό. 

 

Όλα αυτά που γράφεις είναι αυθαίρετα δικά σου συμπεράσματα. Εγώ ήμουν εξαρχής υπέρ του αρχικού πλάνου, να κάτσουμε σπίτι μας (2 βδομάδε;ς είχαν πέι αρχικά, τώρα 2 μήνες). Όμως τα έχουν κάνει ήδη μαντάρα. Όσοι κάθονται σπίτι τους ίσως δεν το βλέπουν. Και όχι, δεν γίνεται να μείνουμε σπίτι μας μέχρι να βρεθεί εμβόλιο. Ας σκεφτούν κάτι άλλο. Αλλιώς , θα πράξει ο καθένας κατά βούληση. Δεν πιστεύεις φαντάζομαι ότι θα δεχτεί ο κόσμος να κάτσει πεινασμένος στο σπίτι του, μέχρι να βρεθεί εμβόλιο. Και ναι το γεροί να είμαστε να τα ξαναχτίσουμε , σε μία χώρα με ήδη κατεστραμμένη οικονομία, πρό κορονοιού, είναι στην καλύτερη για γέλια.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όλα αυτά που γράφεις είναι αυθαίρετα δικά σου συμπεράσματα. Εγώ ήμουν εξαρχής υπέρ του αρχικού πλάνου, να κάτσουμε σπίτι μας (2 βδομάδε;ς είχαν πέι αρχικά, τώρα 2 μήνες). Όμως τα έχουν κάνει ήδη μαντάρα. Όσοι κάθονται σπίτι τους ίσως δεν το βλέπουν. Και όχι, δεν γίνεται να μείνουμε σπίτι μας πεινασμένοι,  μέχρι να βρεθεί εμβόλιο. Ας σκεφτούν κάτι άλλο. Αλλιώς , θα πράξει ο καθένας κατά βούληση. Δεν πιστεύεις φαντάζομαι ότι θα δεχτεί ο κόσμος να κάτσει πεινασμένος στο σπίτι του, μέχρι να βρεθεί εμβόλιο. Και ναι το γεροί να είμαστε να τα ξαναχτίσουμε , σε μία χώρα με ήδη κατεστραμμένη οικονομία, πρό κορονοιού, είναι στην καλύτερη για γέλια.

 

Οκ Yovanna δεν προσπαθώ να σε πείσω, προφανώς έχεις τα προβλήματά σου με τα οικονομικά κτλ. Καλή συνέχεια και με υγεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν το 20% που νομίζω ότι είναι το ποσοστό θνητότητας στις μεγάλες ηλικίες αφορούσε τις ηλικίες π.χ. 20-40 ή ακόμα χειρότερα τις παιδικές ηλικίες, όλοι θα είχαμε ταμπουρωθεί σπίτια μας και θα κάναμε ατομική άσκηση με πηδηματάκια επιτόπου και για έναν χρόνο αν χρειαζόταν.

 

Εάν πέθαιναν 3 παιδιά την ημέρα, κανείς δεν θα σκεφτόταν την επιχείρησή του, ακόμα κι αν πολλαπλάσια γίνονταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

@Mary1976 συμφωνώ σχεδόν με κάθε σου λέξη. Ήδη πεθαίνουν και 40χρονοι χωρίς αλλα νοσήματα, δηλαδή αν ήταν τα μαγαζιά ανοιχτά ποιος θα ρίσκαρε να πήγαινε να αγοράσει κάτι μη επείγον;

 

Άσχετο, νιώθετε κι εσείς ότι δεν έχετε όρεξη για βόλτα; Εγώ πάντα βαριόμουν να βγω απλά για περπάτημα χωρίς να παω κάπου συγκεκριμένα (πχ για κάποια δουλειά ή αγορά, φαγητό, θέαμα, να δω κάποιον) κι έτσι τώρα που η μόνη έξοδος είναι για σκέτο περπάτημα βαριέμαι πολύ, προτιμώ να μη βγω παρά να βγω απλά για να περπατάω γύρω γύρω. (Σουπερμάρκετ δυστυχώς δεν μπορώ να παω γιατί δεν οδηγώ κ είναι μακριά)

Just now, Yovanna είπε:

Και ναι το γεροί να είμαστε να τα ξαναχτίσουμε , σε μία χώρα με ήδη κατεστραμμένη οικονομία, πρό κορονοιού, είναι στην καλύτερη για γέλια.

 

Εδώ το λένε αυτό άνθρωποι που τα έχασαν όλα σε πολέμους ή στην περσινή φωτιά πχ, πώς είναι δυνατόν να είναι για γέλια; Η ανθρώπινη ιστορία έτσι προχώρησε, με καταστροφές, πολέμους, πανουκλες και πάλι απ' την αρχή. Προφανώς και σε όλες τις εποχές οι άνθρωποι τις ίδιες ανησυχίες είχαν, δεν τις υποτιμώ, όμως είναι αλήθεια ότι σιγά σιγά ξαναστεκεσαι στα πόδια σου και όλα φτιάχνονται. Αρκεί βέβαια να έχεις επιζήσει! (Δεν είναι δεδομένο αυτό, όπως μάλλον ακόμα νομίζουμε) Προφανώς η στενοχώρια δεν σβήνει αλλά ο χρόνος γιατρεύει. Φαίνονται οι παππούδες μας ότι πέρασαν κατοχή; Όχι, το ξεπέρασαν! Δεν είχαν χάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και κρύβονταν στα καταφύγια τις ώρες των βομβαρδισμών; Είχαν! Όλα ξεπερνιουνται εκτός από τα θεματα υγείας. Αισιοδοξία!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

@Mary1976 συμφωνώ σχεδόν με κάθε σου λέξη. Ήδη πεθαίνουν και 40χρονοι χωρίς αλλα νοσήματα, δηλαδή αν ήταν τα μαγαζιά ανοιχτά ποιος θα ρίσκαρε να πήγαινε να αγοράσει κάτι μη επείγον;

 

Άσχετο, νιώθετε κι εσείς ότι δεν έχετε όρεξη για βόλτα; Εγώ πάντα βαριόμουν να βγω απλά για περπάτημα χωρίς να παω κάπου συγκεκριμένα (πχ για κάποια δουλειά ή αγορά, φαγητό, θέαμα, να δω κάποιον) κι έτσι τώρα που η μόνη έξοδος είναι για σκέτο περπάτημα βαριέμαι πολύ, προτιμώ να μη βγω παρά να βγω απλά για να περπατάω γύρω γύρω. (Σουπερμάρκετ δυστυχώς δεν μπορώ να παω γιατί δεν οδηγώ κ είναι μακριά)

 

Εγώ περπατάω αρκετά, όχι με κέφι αλλά αν μείνω μέσα θα καταπέσω τελείως. Κατά τα άλλα αν μπορούσα θα πήγαινα σε παραλία ή σε εξοχή γιατί μένω σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και δεν έχουμε σχεδόν καθόλου πράσινο. Μου έχει λήψει η φύση! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Εάν το 20% που νομίζω ότι είναι το ποσοστό θνητότητας στις μεγάλες ηλικίες αφορούσε τις ηλικίες π.χ. 20-40 ή ακόμα χειρότερα τις παιδικές ηλικίες, όλοι θα είχαμε ταμπουρωθεί σπίτια μας και θα κάναμε ατομική άσκηση με πηδηματάκια επιτόπου και για έναν χρόνο αν χρειαζόταν.

 

Εάν πέθαιναν 3 παιδιά την ημέρα, κανείς δεν θα σκεφτόταν την επιχείρησή του, ακόμα κι αν πολλαπλάσια γίνονταν καλά.

Mε τα "εάν" δεν βγαίνει κάτι. Προφανώς και αν πέθαιναν παιδιά , προτεραιότητα θα είναι να τα σώσουμε. Με την σημερινή όμως κατάσταση, δεν κινδυνεύουν παιδιά? Μιλάμε για την  μεγαλύτερη οικονομική καταστροφή μετά τον β παγκόσμιο. Βέβαια τότε έβλεπες τις βόμβες που έπεφταν και κλωτσούσες πτώματα στο δρόμο. Δεν λέω να μην κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να προστατευτεί ο κόσμος. Όχι όμως με τον τρόπο που περιγράφει η Mary1976 παραπάνω. Όχι με τον να γίνουμε όλοι φτωχοί και να μην μπορούμε να ζήσουμε τα παιδιά μας. Το λέω αυτό σε περίπτωση που τα μέτρα αυτά συνεχιστούν για πολύ καιρό ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Mε τα "εάν" δεν βγαίνει κάτι. Προφανώς και αν πέθαιναν παιδιά , προτεραιότητα θα είναι να τα σώσουμε. Με την σημερινή όμως κατάσταση, δεν κινδυνεύουν παιδιά? Μιλάμε για την  μεγαλύτερη οικονομική καταστροφή μετά τον β παγκόσμιο. Βέβαια τότε έβλεπες τις βόμβες που έπεφταν και κλωτσούσες πτώματα στο δρόμο. Δεν λέω να μην κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να προστατευτεί ο κόσμος. Όχι όμως με τον τρόπο που περιγράφει η Mary1976 παραπάνω. Όχι με τον να γίνουμε όλοι φτωχοί και να μην μπορούμε να ζήσουμε τα παιδιά μας. Το λέω αυτό σε περίπτωση που τα μέτρα αυτά συνεχιστούν για πολύ καιρό ακόμη.

 

Yovanna πάντως αν ψάχνεις για εισόδημα αυτή την εποχή κάνουν προσλήψεις στα super market.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Όχι με τον να γίνουμε όλοι φτωχοί και να μην μπορούμε να ζήσουμε τα παιδιά μας. Το λέω αυτό σε περίπτωση που τα μέτρα αυτά συνεχιστούν για πολύ καιρό ακόμη.

 

Θεωρείς δεδομένο ότι θα ζούμε γενικώς, ώστε το ερώτημα να είναι πώς να ζήσουμε τα παιδιά μας;

 

(Η παράθεση είναι της Yovanna, δεν ξέρω γιατί λέει Mary)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 said:

 

Yovanna πάντως αν ψάχνεις για εισόδημα αυτή την εποχή κάνουν προσλήψεις στα super market.


Αυτό τώρα ήταν ειρωνικό?? Αυτό κατάλαβες? Μήπως διάβασες παραπάνω ότι έχω επιχείρηση? Όπου έγραψα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ήδη? Δεν συζητάω άλλο μαζί σου.

Just now, little lamb said:

 

Θεωρείς δεδομένο ότι θα ζούμε γενικώς, ώστε το ερώτημα να είναι πώς να ζήσουμε τα παιδιά μας;

Έχεις δίκιο. Θα πεθάνουμε όλοι οπότε τι κάθομαι και σκάω? Σόρυ δεν ασχολούμαι άλλο, έχω πιο σοβαρά προβλήματα να λύσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έχεις δίκιο. Θα πεθάνουμε όλοι οπότε τι κάθομαι και σκάω? Σόρυ δεν ασχολούμαι άλλο, έχω πιο σοβαρά προβλήματα να λύσω.

 

Δεν είπα πουθενά "θα πεθάνουμε όλοι". Αν είδες στο προηγούμενο μήνυμα μιλάω για αισιοδοξία (και χωρίς να σε ειρωνευτω καθόλου όπως κάνεις εσύ, αντιθέτως προσπαθωντας να μεταδώσω την αισιοδοξία μου). Αισιοδοξία σημαίνει ότι ελπίζουμε να μη μας συμβεί και ότι πιστεύουμε πως θα σταθούμε στα πόδια μας όπως στάθηκαν αιώνες τώρα οι άνθρωποι. Γνωρίζοντας όμως ότι ναι είναι πιθανό να πεθάνουμε κι εμείς, δεν είμαστε άτρωτοι. Το "θα γίνουμε φτωχοί επειδή πεθαίνουν 3 άνθρωποι τη μέρα" (που είπες και μόνη σου ότι θα ήταν περισσότεροι αν δεν είχαν ληφθεί μέτρα) είναι σαν να μην βλέπουμε ότι μπορεί να είμαστε κι εμείς σε αυτούς τους 3, είναι κάποιοι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Η ελευθερία ΔΕΝ είναι υπέρτατο δικαίωμα; Προέχει η υγεία, χωρίς όρους και προυποθέσεις; Το σύνταγμα μιλάει για προστασία της αξίας της ανθρώπινης ζωής. Νομίζω αυτό μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους. Ο δικός σου είναι πολύ περιορισμένος και δικανικός και δεν νομιζω ότι εκφράζει το πνεύμα του συντάγματος . Αλλά δεν είμαι και συνταγματολόγος οπότε το αφήνω στην άκρη.

 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ:

   2.300      άνθρωποι από HIV/AIDS

11.000     από καρκίνο

   6.700       από το κάπνισμα

   3.400       από αλκοολισμό

 

Οι 11 χιλιάδες θάνατοι ημεισίως, δεν έφεραν όλη αυτή την αναστάτωση στην ανθρωπότητα. Είναι πιο ασήμαντος ο θάνατος από καρκίνο; Είναι λιγότεροι σε αριθμό; Δεν πλήττουν όλες τις ηλικιακές ομάδες; ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 εκατομμύρια θάνατοι το έτος. ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ!!!!

 

Αυτοί οι θάνατοι δεν εμπίμπτουν στην προστασία των δικαιωμάτων την υγείας;

 

 

Ο άνθρωπος γεννιέται και πεθαίνει, από αρχής του κόσμου. Το πώς θα πεθάνει, δεν αποτέλεί άλλοθι, για να μην ζήσει. Αντιθέτως, ο άνθρωπος συχνά πυκνά προτιμά να θυσιάζει ο ίδιος τη ζωή του, για να ζήσει με αξιοπρέπεια, ελεύθερος. 

Οπότε ας αφήσουμε στην άκρη τα δικαιώματα και την δήθεν προστασία της υγείας. Μέχρι χθες μας έλεγαν ολιμερίς ότι οι ηλικιωμένοι είναι βάρος στο δημόσιο σύστημα και ότι πρέπει να τους περικόψουμε σύνταξη, πρόσβαση στην υγεία, φάρμακα κ.α. και τώρα, έχει περιοριστεί κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα, για να σωθούν ένα μικρό τμήμα των ευάλωτων πληθυσμών και κυρίως των ηλικιωμένων. Παγκόμια ηθική αφύπνιση δηλαδή. Εχθές θα τους έριχναν στη φωτιά όλους αυτούς που επιβάρυναν το σύστημα υγείας και τώρα, θυσιάζουν ολόκληρη την ανθρωπότητα και την τόσο σημαντική για όλους "παγκόσμια οικονομία" για αυτούς που χαρακτήριζαν "βαρύδια".

 

Ως νοήμων άνθρωπος, που έχω και αρκετά καλή μνήμη για να θυμάμαι με ποια επιχειρήματα συρρικνώθηκαν οι δημόσιες υπηρεσίες υγείας κ.α. την τελευταία δεκατία, αρνούμαι να δεχτώ τέτοια φθηνή προπαγάνδα. Μέχρι προχθές, ολόκληρος ο μισθός μου ήταν 500ευρώ και δεν μπορούσε να ανέβει με τίποτα(!) αλλά τώρα δεν εργάζεται κανείς, και δενείζονται σαν τρελλοί για να δίνουν επιδόματα των 800ευρώ. Νομίζω δεν είμαι η μόνη που βλέπω κάποιες ασυνέχειες σε αυτή την παρουσίαση των αναγκαιοτήτων.

 

Επιπλέον, ίσως δεν κατανοεί κανείς πως ο άνθρωπος (πολύ περισσότερο από άλλα ζώα της φύσης) αρρωσταίνει και πεθαίνει σε κατάσταση εγκλεισμού, όπου χάνει την κοινωνικότητα του, την ελευθερία επαφής και σχέσης με άλλους του είδους του. Δεν είναι ζήτημα ιδιοτροπίας, η έξοδος από το σπίτι. Υποτιμάτε η ανθρώπινη φύση και φυσιολογία με τέτοιες αυθαιρετες τοποθετήσεις. Είναι ζήτημα ζωής η κοινωνικότητα. Είμαστε φτιαγμένοι για να κοινωνούμε ο ένας τον άλλο. Από καταβολής κόσμου. Δεν ξέρω γιατί έχουμε καταντήσει να νομίζουμε ότι η έξοδος από την πόρτα του σπιτιού, είναι κάποιο καταχρηστικό καπρίτσιο κακομαθημένων σχολιαρόπαιδων. Οι κοινωνιολογικές και ανθρωπολογικές επιπτώσεις αυτής της πανδημίας, είναι τόσο μεγάλες που θα έπρεπε να ζυγίζονται δίπλα δίπλα με τους θανάτους που θέλουμε και προσπαθούμε να γλυτώσουμε.

 

Μην υποτιμάτε την αξία της ανθρώπινης ζωής με το πρόσχημα της καθαρά επιβίωσης υπό οποιουσδήποτε όρους. 

 

Φυσικά και πρέπει να ζυγίζονται οι επιπτώσεις? Ούτε ο περιορισμός της ελευθερίας πρέπει να είναι μεγαλύτερος από τον απαραίτητο. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τηρείται η αρχή της αναλογικότητας. Ναι είμαστε κοινωνικά όντα και μαραζώνουμε σε τέτοιες συνθήκες. Κανείς δεν αντιλέγει.

 

Επίσης κάθε μέρα όντως πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι από διάφορες αιτίες. Αυτή όμως η περίπτωση, που αν την αφήσουμε ανεξέλεγκτη θα προκαλέσει τη νοσηλεία και το θάνατο εκατομμυρίων ανθρώπων, είναι μια επιπλέον απρόβλεπτη αιτία που δεν την είχαμε υπολογισμένη δηλαδή ήμασταν απροετοίμαστοι. Οπότε χρειαζόμαστε χρόνο για να προετοιμαστούμε, να προετοιμάσουμε νοσοκομεία, επάρκεια υλικών, φαρμάκων και να έχουμε χρόνο ίσως να βρούμε ένα εμβόλιο. Για τις υπόλοιπες ασθένειες που αντιμετωπίζει ο άνθρωπος έχουν αναπτυχθεί σταδιακά ιατρικά πρωτοκολλά, για αυτή όχι ακόμα. Όλα αυτά τα μέτρα χρόνο  προετοιμασίας κερδίζουν.

 

Οι ηλικιωμένοι μπορεί να αντιμετωπίζονται στις σύγχρονες κοινωνίες με απαξίωση αλλά όχι κανείς δεν λέει ότι είναι οκ να πεθαίνουν αβοήθητοι. Αν κάποιος το λέει ή το πιστεύει δεν θέλω να τον ξέρω και δεν του αξίζει να ζει στην κοινωνία των ανθρώπων.  Άλλο μειώνω τη σύνταξη (που είναι και αυτό σκληρό αλλά δεν είναι της παρούσης) και άλλο τον αφήνω να πεθάνει γιατί δεν έχω αναπνευστήρα ή ΜΕΘ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...