Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz said:

Τον θυμάμαι κι εγώ αυτό τον Ιταλό  γιατρό που ξέχασε τις κομμώτριες και όσες τις φώναζαν σπίτι. 

Θα ήταν μεγάλο λάθος να γίνεται αυτό.  Σκέψου πως αν η κομμώτρια δεχόταν να έρθει σε σένα,  θα δεχόταν να πάει παντού.  Μιλάμε για τεράστιες πιθανότητες τραγικής διασποράς τέτοιες καταστάσεις. 

Καλά τα λες εσύ.. Η ρίζα που βγαίνει με κάνει να κάνω κακές σκέψεις!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Καλά τα λες εσύ.. Η ρίζα που βγαίνει με κάνει να κάνω κακές σκέψεις!:mrgreen:

 

Ντα κακιά ρίζα!  :p 

Φόρα κορδέλες,  εγώ αυτό το στυλ είχα υιοθετήσει στην εγκυμοσύνη!  Καραντίνα και κομμώτρια στο σπίτι δεεε συνάδει. ;)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Ντα κακιά ρίζα!  :p 

Φόρα κορδέλες,  εγώ αυτό το στυλ είχα υιοθετήσει στην εγκυμοσύνη!  Καραντίνα και κομμώτρια στο σπίτι δεεε συνάδει. ;)

Κορδέλες εγώ, με τίποτα . Ούτε στα μικράτα μου δεν φόρεσα. Τίποτα, βαφή απ' το σούπερ μάρκετ και ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Φοιτητές στο εξωτερικό χωρίς ασφάλιση??Πώς γίνεται αυτό? Επειδή έχω σπουδάσει έξω, το πρώτο πράγμα που κάνει το κράτος στους φοιτητές, είναι ασφάλιση. Δωρεάν φυσικά.

 

Δεν ξέρω, έτσι μου είπαν. Δεν ήταν μόνιμοι φοιτητές, ήταν διδακτορικά με συνεπιβλεψη και ήταν για λίγους μήνες μόνο έξω. Και γύρισαν νωρίτερα από το αναμενόμενο. Κι εγώ όταν είχα πάει Εράσμους δεν θυμάμαι αν ειχα ασφάλιση να σου πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Κορδέλες εγώ, με τίποτα . Ούτε στα μικράτα μου δεν φόρεσα. Τίποτα, βαφή απ' το σούπερ μάρκετ και ο θεός βοηθός!


Εγώ πήρα spray για κάλυψη των γκρίζων από το σούπερ μάρκετ πάντως γιατί είμαι τελείως ακαματρα με ότι έχει να κάνει με περιποίηση μαλλιών (ούτε πιστολάκι δεν ξέρω να κανω) και το να βάψω μόνη τα μαλλιά μου μου φαίνεται βουνό.

 

Με το spray μια χαρά έχω βολευτεί πάντως......μόνο ο άντρας μου εμμένει να μου επισημαίνει το παράλογο να ανησυχώ για τα γκρίζα ενώ δεν βγαίνω από το σπίτι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 minutes ago, Yovanna said:

Φοιτητές στο εξωτερικό χωρίς ασφάλιση??Πώς γίνεται αυτό? Επειδή έχω σπουδάσει έξω, το πρώτο πράγμα που κάνει το κράτος στους φοιτητές, είναι ασφάλιση. Δωρεάν φυσικά.

Σε κάποια κράτη παίρνει κάποιους μήνες μέχρι να αποκτήσεις την ασφάλιση. Μπορείς βέβαια να επισκεφτείς τα νοσοκομεία με την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας. 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο θέλω να δηλώσω πόση εμπιστοσύνη μου έχει ο άντρας μου (ή πόσο καθολου ματαιόδοξος είναι) που με εμπιστεύτηκε να τον κουρέψω!!!  Όχι μόνο με εμπιστεύτηκε, μου το ζήτησε μάλιστα επανειλημμένα!

 

Κι αφού συμφωνήσαμε να μην με βρίσει όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα τον κούρεψα όντως και μπορώ να πω πως μια χαρά τα κατάφερα, δεδομένου πως δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου κουρευτική μηχανή!!

 

Μάθε τέχνη κι άστηνα!! :lol:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Σε αυτό το σημείο θέλω να δηλώσω πόση εμπιστοσύνη μου έχει ο άντρας μου (ή πόσο καθολου ματαιόδοξος είναι) που με εμπιστεύτηκε να τον κουρέψω!!!  Όχι μόνο με εμπιστεύτηκε, μου το ζήτησε μάλιστα επανειλημμένα!

 

Κι αφού συμφωνήσαμε να μην με βρίσει όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα τον κούρεψα όντως και μπορώ να πω πως μια χαρά τα κατάφερα, δεδομένου πως δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου κουρευτική μηχανή!!

 

Μάθε τέχνη κι άστηνα!! :lol:

Εμένα με κυνηγάει μέρες τώρα και μου ξεκαθάρισε ότι ο κύβος ερρίφθη για αύριο! Η μόνη μου εμπειρία με την κομμωτική ήταν στα 5-6 που είχα κουρέψει την μπιμπιμπό μου και το αποτέλεσμα είχε κάνει την μεγαλύτερη αδερφή μου να την φοβάται, με αποτέλεσμα να την κρύψω. Η ευθύνη δική του του είπα. 

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω δέος που δεν έχω λευκά έχω να βάψω τα μαλλιά μου από τον Αύγουστο :D.

Σε εμάς πάλι συμβαίνει το ανάποδο, ο άντρας μου κουρεύτηκε μόνος του καλύτερα κ από τον κουρεα και προσπαθώ να τον πείσω να κουρεψει κ εμένα αλλά σκέφτεται λέει τι θα πάθει αν δε μου αρέσει το αποτέλεσμα κ αρνείται πεισματικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

αλλά σκέφτεται λέει τι θα πάθει αν δε μου αρέσει το αποτέλεσμα κ αρνείται πεισματικά.

Δεν βλέπω πάντως να τον καθησυχαζεις!  :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σκεφτείτε τώρα να μου πείτε γιατί μέχρι τώρα δεν αναφέρθηκε κάτι. Είμαι μόνη με το παιδί έως το απόγευμα. Θέλω να το βγάλω σε ανοιχτό χώρο όπου δεν περνάει πολύς κόσμος κ δεν έχει σπασμένα πεζοδρόμια για περπάτημα. 

Θέλω να πάρω το αυτό κινητό για 1.200 μέτρα να παρκάρω κ να περπατήσουμε. Πως το δηλώνω αυτό? 

Η πολιτική προστασια δεν απαντάει κ το αστ. Τμήμα μιλάει συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Το 6 θα έβαζα εγώ, άθληση. Βέβαια επειδή η γενική γραμματεία πολιτικής προστασίας έφτιαξε 6 λόγους αρκετά πρόχειρα κατά τη γνώμη μου δεν προβλέπονται όλες οι περιπτώσεις, και πράγματι έχεις δίκιο δεν απαντούν. Εγώ τις προάλλες πήγα στις παροχές του ΙΚΑ για να καταθέσω χαρτιά για άδεια κυοφορίας, κατόπιν ραντεβού, έβαλα το 3 .. τράπεζες, γιατί δεν έβρισκα κανέναν για διευκρινήσεις ούτε σε τηλ ούτε σε εμεηλ. Ουσιαστικά δεν διευκρινίζεται σε πόση ακτίνα χιλιομέτρων από το σπίτι εννοείται η άθληση από εκεί και πέρα νομίζω εξαρτάται από το πώς το βλέπει ο εκάστοτε αστυνομικός που θα σου κάνει τον έλεγχο.. δεν ξέρω εγώ έχω αρχίσει και ζηλεύω τη νοοτροπία του εξωτερικου που περιγράφετε..αν και το αποτέλεσμα συνήθως διαψεύδει..εδώ κατά τη γνώμη μου μας έχουν καλλιεργήσει ένα κλίμα τρομοκρατίας και πλύσης εγκεφάλου. ειδικά κάθε μέρα στις 6 που βλέπω τους 2 κυρίους στην τηλεόραση θελω να τη σπάσω πλέον! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Αντισηπτικά υγρά αλλά και μαντηλάκια, όπως και οινόπνευμα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα

Και στη δική μου περιοχή το ίδιο, παντελής έλλειψη από μέσα Μαρτίου σε όλα τα σούπερ μάρκετ. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει που μπορώ να βρω καθαρό οινόπνευμα 95° , θα έχω νεογέννητο σε λίγο καιρό στο σπίτι και δεν βρίσκω σε κανένα φαρμακείο, και είναι απαραίτητο τις πρώτες μέρες για καθαρισμό του αφαλού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Και στη δική μου περιοχή το ίδιο, παντελής έλλειψη από μέσα Μαρτίου σε όλα τα σούπερ μάρκετ. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει που μπορώ να βρω καθαρό οινόπνευμα 95° , θα έχω νεογέννητο σε λίγο καιρό στο σπίτι και δεν βρίσκω σε κανένα φαρμακείο, και είναι απαραίτητο τις πρώτες μέρες για καθαρισμό του αφαλού.

εμας το σουπερ μαρκετ μας ειχε μεχρι  την παρασκευη που πηγα κ τα πουλουσε στο ταμειο ενα ανσ ατομο . τωρα βεβαια δεν ξερω αν εχει ακομα για να σου δωσω στοιχεια . 

my market ειναι ισως το.κανουν κ αλλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Και στη δική μου περιοχή το ίδιο, παντελής έλλειψη από μέσα Μαρτίου σε όλα τα σούπερ μάρκετ. Μήπως κάποια κοπέλα ξέρει που μπορώ να βρω καθαρό οινόπνευμα 95° , θα έχω νεογέννητο σε λίγο καιρό στο σπίτι και δεν βρίσκω σε κανένα φαρμακείο, και είναι απαραίτητο τις πρώτες μέρες για καθαρισμό του αφαλού.


 

Αν κανείς αναζήτηση στο google βγάζει διαθεσιμότητα καθαρού οινοπνευματος σε κάποια ηλεκτρονικά φαρμακεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ, μονο σε my market δεν έχω κοιτάξει να σ πω, έχω κοιτάξει σε όλα τα υπόλοιπα. Είσαι σίγουρη ότι λέμε για το καθαρό των 95 βαθμών όμως και όχι την κλασική λοσιόν 70%; Γιατί αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο και προ κορονοϊου μόνο σε φαρμακείο το έβρισκα, έχω κοιτάξει όλα τα ηλεκτρονικά φαρμακεία παντού εξαντλημένο..το ίδιο και σε κάποια φαρμακεία που ρώτησα στη γειτονιά μου .

Δεν υπάρχει πουθενά τελικά, παντού εξαντλημένο αν δεις. Στην αρχή όντως το βγάζει μετά αν κοιτάξεις λέει ή εξαντλημένο ή μη διαθέσιμο..αν βρείτε κάτι συγκεκριμένο ενημερώστε με έστω με π.μ...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ευχαριστώ, μονο σε my market δεν έχω κοιτάξει να σ πω, έχω κοιτάξει σε όλα τα υπόλοιπα. Είσαι σίγουρη ότι λέμε για το καθαρό των 95 βαθμών όμως και όχι την κλασική λοσιόν 70%; Γιατί αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο και προ κορονοϊου μόνο σε φαρμακείο το έβρισκα, έχω κοιτάξει όλα τα ηλεκτρονικά φαρμακεία παντού εξαντλημένο..το ίδιο και σε κάποια φαρμακεία που ρώτησα στη γειτονιά μου .

Δεν υπάρχει πουθενά τελικά, παντού εξαντλημένο αν δεις. Στην αρχή όντως το βγάζει μετά αν κοιτάξεις λέει ή εξαντλημένο ή μη διαθέσιμο..αν βρείτε κάτι συγκεκριμένο ενημερώστε με έστω με π.μ...ευχαριστω

ναι δεν ηταν η λοσιον ηταν το κανονικο οινοπνευμα λογικα ισως σου δωσουν στο νοσοκομειο μια ποσοτητα με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

ναι δεν ηταν η λοσιον ηταν το κανονικο οινοπνευμα λογικα ισως σου δωσουν στο νοσοκομειο μια ποσοτητα με το καλο!

Πάντως στο eshop του my market ,δεν υπάρχει..θα ρωτήσω, εάν και έχω την αίσθηση ότι εμείς σαν περιοχή είμαστε τελείως ξεχασμένοι και δεν πρόκειται να βρω.  Θα αρχίσω τα τηλ στα φαρμακεία 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ευχαριστώ, μονο σε my market δεν έχω κοιτάξει να σ πω, έχω κοιτάξει σε όλα τα υπόλοιπα. Είσαι σίγουρη ότι λέμε για το καθαρό των 95 βαθμών όμως και όχι την κλασική λοσιόν 70%; Γιατί αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο και προ κορονοϊου μόνο σε φαρμακείο το έβρισκα, έχω κοιτάξει όλα τα ηλεκτρονικά φαρμακεία παντού εξαντλημένο..το ίδιο και σε κάποια φαρμακεία που ρώτησα στη γειτονιά μου .

Δεν υπάρχει πουθενά τελικά, παντού εξαντλημένο αν δεις. Στην αρχή όντως το βγάζει μετά αν κοιτάξεις λέει ή εξαντλημένο ή μη διαθέσιμο..αν βρείτε κάτι συγκεκριμένο ενημερώστε με έστω με π.μ...ευχαριστω

δες κ.εδω λεει  νεα παραλαβη 3/4   https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.melissoefodia.gr/el/farmaka/5836--425ml-95o.html&ved=2ahUKEwj6kPT-pcPoAhUUAxAIHVBABo0QFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw0iD8xIjlxDYKcYIRjaHfLo&cshid=1585609202177

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Πάντως στο eshop του my market ,δεν υπάρχει..θα ρωτήσω, εάν και έχω την αίσθηση ότι εμείς σαν περιοχή είμαστε τελείως ξεχασμένοι και δεν πρόκειται να βρω.  Θα αρχίσω τα τηλ στα φαρμακεία 

εστειλα ενα site κ.το εχει σε αποκριψη λεει νεα παραλαβη 3/4 μισο να το γραψω αλλιως 

μελισσοεφοδια καθαρο οινοπνευμα γραψε κ στο.βγαζει το εχουν πανακριβα ομως 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Yovanna said:

Ωραίος ο αδερφός!:-D Εγώ πάντως αν είχα το κινητό της κομμώτριας μου, άνετα την έφερνα με μια μασκούλα να μου βάψει το μαλλί, το οποίο δεν έχω βάψει ποτέ μόνη μου και δεν ξέρω καν τι βαφή να πάρω..:roll:

Θα σου έλεγα να πάρεις τηλέφωνο την κομμώτρια αλλά δεν το έχεις, δεν στέλνεις μνμ στο fb στο κομμωτήριο μήπως σου απαντήσουν ??(όπως βλέπεις τα έχω σκεφτεί όλα!!! χαχαχα)

ευτυχώς εμένα η κομμώτρια μου είναι κολλητή και μου έχει ήδη κρατήσει βαφή από την προηγούμενη φορά, το θέμα είναι πως δεν μπορώ να πείσω τον άντρα μου να μου τα βάψει (γιατί εκείνη δεν την βλέπω-κανέναν δεν βλέπουμε εμείς).Δεν έχω ιδιαίτερα άσπρα όμως θέλω να τα βάψω, δεν μπορώ να βλέπω αυτή την ρίζα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Πάντως στο eshop του my market ,δεν υπάρχει..θα ρωτήσω, εάν και έχω την αίσθηση ότι εμείς σαν περιοχή είμαστε τελείως ξεχασμένοι και δεν πρόκειται να βρω.  Θα αρχίσω τα τηλ στα φαρμακεία 

 

Όταν είχα γεννήσει τον δεύτερο πήγε ο σύζυγος φαρμακείο να πάρει οινόπνευμα καθαρό και του εδωσαν φαρμακευτικό οινόπνευμα 70 παρότι εξήγησε γιατί το θέλουμε. Τσαντίστηκα εγώ, μετά όμως μίλησα με παιδίατρο και μου είπε ότι είναι οκ να το χρησιμοποιώ για τον αφαλό. Μήπως να μιλήσεις με παιδίατρο να σου πει αν είναι οκ?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Όταν είχα γεννήσει τον δεύτερο πήγε ο σύζυγος φαρμακείο να πάρει οινόπνευμα καθαρό και του εδωσαν φαρμακευτικό οινόπνευμα 70 παρότι εξήγησε γιατί το θέλουμε. Τσαντίστηκα εγώ, μετά όμως μίλησα με παιδίατρο και μου είπε ότι είναι οκ να το χρησιμοποιώ για τον αφαλό. Μήπως να μιλήσεις με παιδίατρο να σου πει αν είναι οκ?

Να σου πω την αλήθεια είχα κάνει κάποια σεμινάρια στο Έλενα την προηγούμενη φορά, εκεί οι μαίες επέμεναν για το 95αρι και μάλιστα έλεγαν χαρακτηριστικά να μην πάρουμε κάτι άλλο γιατί είναι συνηθισμένο τα παιδιά να παθαίνουν ομφαλιτιδες αν δεν χρησιμοποιείται το σωστό. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο που έχω τώρα. Χοντρικά σε κάνα μήνα θα το χρειαστώ αλλά έχω αρχίσει προετοιμασίες και με αγχωνει να βλέπω ότι δεν βρίσκω πράγματα που θα χρειαστώ..έχω λίγο από την προηγούμενη φορά αλλά είναι ένα μπουκάλι που είναι ανοιχτο τρία χρόνια και σίγουρα δε θα μου φτάσει κιόλας..σας ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα παιδίατρο και μίλα με μερικά φαρμακεία να σου κρατήσουν ένα, λογικά θα έχουν βρει μέχρι να γεννήσεις!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ninaki80 said:

εστειλα ενα site κ.το εχει σε αποκριψη λεει νεα παραλαβη 3/4 μισο να το γραψω αλλιως 

μελισσοεφοδια καθαρο οινοπνευμα γραψε κ στο.βγαζει το εχουν πανακριβα ομως 

Αν μπορείς στείλε μου με πμ ποιο είναι αυτό που λέει παραλαβή 3/4 μήπως το παραγγείλω.. ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...