Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Εγώ αυτό κατάλαβα ότι αφορούσε το αυτοκίνητο. Ότι δεν θεωρούνται 3 και το είπαν λόγω του κανόνα των 2 ανά αυτοκίνητο. Αυτοί που έγραφαν αυτό που είπα το έλεγαν για περίπατο.

Πιστεύω ότι οι ασάφειες είναι σκόπιμες. Όπως επίσης δεν είπαν ότι το ανα δυο αφορά ατομα που δεν ειναι της ιδιας οικογενειας. τετραμελής οικογενεια παει για ασκηση ολοι μαζι; αφου μοιράζονται το θδιο σπίτι, γιατι να μην μπορουν; ομως δεν θέλουν πολύ κόσμο έξω κ γι αυτό αφήνουν αυτά τα κενά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 25/3/2020 at 3:27 ΜΜ, Έσπερος είπε:

Κι εγώ το 6 βάζω. αλλά πάει μόνο μαζί μου ο μικρός γιατί ο άντρας μου βγαίνει για περπάτημα γυμναστικής μόνος του κ έχουμε αναρωτηθεί μήπως αν στείλουμε δύο φορές τη μέρα από το ίδιο όνομα έξοδο για περπάτημα, μας μπλοκάρει το σύστημα. 

Το σύστημα δεν κάνει έλεγχο. Είναι απλά για να μη γράφεις σε χαρτί. Έλεγχο κάνει μόνο η αστυνομία.

23 ώρες πρίν, love kids είπε:

Εγώ θα ήθελα να αναφέρω τις επιπτώσεις στην ψυχολογία όλου αυτού του εγκλεισμού. Μιλώντας με φίλες (μητέρες και μη) αντιλαμβάνομαι ότι οι πιο πολλές πιέζονται αρκετά. Κι εγώ το νιώθω κάποιες φορές. Γιατί όσο κι αν ασχολείσαι με τη δουλειά αν εργάζεσαι από το σπίτι, όσες δραστηριότητες κι αν κάνεις με το παιδί, όσο κι αν καθαρίζεις και τακτοποιείς το σπίτι, μια πίεση τη νιώθεις. Σαφώς το να ασχολείσαι με κάτι βοηθά το μυαλό να ξεφύγει. Πολλοί όμως απο εμάς προτιμούμε να μένουμε σπίτι όσο πιο πολύ γίνεται για να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης του ιού και δεν βγαίνουμε για λίγο περπάτημα που θα μας έφτιαχνε τη διάθεση και θα ενδυνάμωνε το ανοσοποιητικό.

Το περπάτημα δεν έχει καμία σχέση με τον κορονοϊό. Μην τρελαινόμαστε.

Just now, little lamb είπε:

Είδα σε μια σελίδα στο Facebook ότι κάποιοι γονείς έγραφαν ότι τους σταμάτησε η αστυνομία στη βόλτα με το παιδί τους κ τους είπε ότι η επιλογή "περίπατος" είναι μόνο για ενήλικες. Μου φαίνεται τραβηγμένο να ισχύει αλλά έτσι έγραφαν.

δεν ισχύει και έχει διαψευστει και επισημα σαν fake news

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Δηλ 2 γονείς κ ένα παιδί στο αυτοκίνητο για το φαρμακείο δεν επιτρέπεται? 

Σήμερα ο άντρας μου μου είπε το εξής: Δηλαδή όταν γεννήσεις πως θα γυρίσουμε οι 2 μας με το νεογέννητο από το μαιευτήριο αν ισχύουν ακομα τα μετρα; :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Είναι το πρώτο μου post στο forum και θα ήθελα κι εγω να εκφράσω τις ανησυχίες μου σχετικά με την όλη κατάσταση αλλά και πως αυτή έχει μας έχει επηρεάσει (εμένα και το μωρό κυρίως). Κατ' αρχήν να σας πω ότι είμαι νέα μαμά ενός μπέμπι 9 εβδομάδων και είμαι πολύ ευτυχισμένη. Αυτή τη στιγμή η καθημερινότητά  είναι όλη μέρα στο σπίτι, άντε και καμιά βόλτα στο μπαλκόνι. Η αλήθεια είναι ότι από την 2η κιόλας εβδομάδα του μπέμπι ξεκινήσαμε τις βόλτες μας σε ανοιχτά μέρη και βοηθούσε και εμένα να ξεσκάσω και το μωρό για να κοιμάται. Και τωρα είναι πολλές φορες που θέλω να βγω μια βόλτα με το καρότσι σε κάτι παρκάκια στη γειτονιά μου αλλα με όλα αυτά που ακούω φοβάμαι πάρα πολύ. Και έχουν αρχήσει και οι κολικοί και μερικές φορές δεν ηρεμεί με τίποτα και πιστεύω ότι καμια βολτίτσα θα βοηθούσε. Το μόνο που κανω για να τον ξεγελάω λιγο είναι να το ντύνω σαν να πηγαινουμε για βολτα και να βγαινουμε μεχρι το μπαλκονι, αλλα δεν πιανει για πολυ.

 

Εσείς τι με συμβουλέυετε να κάνω? Να βγαίνω καμιά βόλτα έστω με το αυτοκίνητο? Και αν ναι, ποιο νούμερο στέλνω στο 13033?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το περπάτημα δεν έχει καμία σχέση με τον κορονοϊό. Μην τρελαινόμαστε.

 

Προφανώς και δεν έχει. Το γνωρίζω. Αλλά στα πλαίσια αποφυγής των άσκοπων μετακινήσεων το έχω θυσιάσει. Κακώς μάλλον γιατί δεν απαγορεύεται και σίγουρα ωφελεί την σωματική και ψυχική υγεία.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, love kids είπε:

Προφανώς και δεν έχει. Το γνωρίζω. Αλλά στα πλαίσια αποφυγής των άσκοπων μετακινήσεων το έχω θυσιάσει. Κακώς μάλλον γιατί δεν απαγορεύεται και σίγουρα ωφελεί την σωματική και ψυχική υγεία.

Κι εγώ μια από τα ίδια, έχω 2 βδομάδες να βγάλω το μωρό 5 μηνών βόλτα με το καροτσάκι, μένουμε δίπλα σε πάρκο. Όταν ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι δεν τον πειράζει η βόλτα αφού θα είναι σε ανοιχτό χώρο που δεν έχει πολύ κίνηση αλλά τον ενοχλεί ότι θα πάρουμε ασανσέρ. Κλειστός χώρος. Οπότε με συμβούλεψε να το αποφεύγω. Εσείς το έχετε σκεφτεί αυτό; Κάπου είχα διαβάσει ότι τα σταγονίδια του ιού αντέχουν στον αέρα μέχρι και 3 ώρες. Δεν ξέρω αν αληθεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Κι εγώ μια από τα ίδια, έχω 2 βδομάδες να βγάλω το μωρό 5 μηνών βόλτα με το καροτσάκι, μένουμε δίπλα σε πάρκο. Όταν ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι δεν τον πειράζει η βόλτα αφού θα είναι σε ανοιχτό χώρο που δεν έχει πολύ κίνηση αλλά τον ενοχλεί ότι θα πάρουμε ασανσέρ. Κλειστός χώρος. Οπότε με συμβούλεψε να το αποφεύγω. Εσείς το έχετε σκεφτεί αυτό; Κάπου είχα διαβάσει ότι τα σταγονίδια του ιού αντέχουν στον αέρα μέχρι και 3 ώρες. Δεν ξέρω αν αληθεύει. 

Γενικά διαβάζω ότι δεν είναι από τους ιούς που μεταδίδονται ευκολα με τον αερα, εκτος αν εισαι κοντα στον αλλον. Γι αυτο κ η οδηγία να μην βγαίνουμε έξω, δεν είναι για να μην κολλήσουμε εμείς ή καποιος αλλος, είναι για να μην πολλαπλασιάζεται ο κοσμος στους δρομους κ αυξάνονται οι επαφές κοι συναναστροφές. 

 

Τωρα για το ασανσέρ, δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι ειναι προβλημα ο κλειστός χωρος, αν δεν κλειστεις μεσα με καποιον ασχετο. Μονο τις επιφάνειες θα σκεφτομουν. Σε τι όροφο μένετε; Δεν μπορείς να βάλεις το καρότσι αδειο, να το στειλεις κατω και να κατέβεις τις σκάλες με το μωρό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa said:

Κι εγώ μια από τα ίδια, έχω 2 βδομάδες να βγάλω το μωρό 5 μηνών βόλτα με το καροτσάκι, μένουμε δίπλα σε πάρκο. Όταν ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι δεν τον πειράζει η βόλτα αφού θα είναι σε ανοιχτό χώρο που δεν έχει πολύ κίνηση αλλά τον ενοχλεί ότι θα πάρουμε ασανσέρ. Κλειστός χώρος. Οπότε με συμβούλεψε να το αποφεύγω. Εσείς το έχετε σκεφτεί αυτό; Κάπου είχα διαβάσει ότι τα σταγονίδια του ιού αντέχουν στον αέρα μέχρι και 3 ώρες. Δεν ξέρω αν αληθεύει. 

Ισχύει. Εγώ δεν μπαίνω σε ασανσέρ. Μόνο με τις σκάλες. Παρότι σχεδόν κανείς από την πολυκατοικία (ειμαστε και λίγοι) δεν το χρησιμοποιεί πια .Γιατί δεν κατεβάζει ο ένας το μωρό και ο άλλος το καρότσι από τις σκάλες?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης sansa δεν ξέρω αν σε βολεύει να έχεις το καρότσι μόνιμα κάπου κάτω σε κάποιο πλατυσκαλο ή πυλωτη κλπ ή ακόμα και σε Πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου και να αναιβοκατεβαινεις μόνη με το μωρό. Κι εγώ που δεν έχω ασανσέρ έτσι το έκανα και είχα ένα δεύτερο καρότσι μόνιμα μέσα στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω σκεφτεί από τις σκάλες αλλά είμαστε και 5ο όροφο. Κι αν κατεβαινουμε όλοι από τις σκάλες, το ίδιο δεν είναι; Πυλωτή δεν έχουμε δυστυχώς. Σκέφτομαι αύριο αν δεν βρέχει να μπούμε στο ασανσέρ αλλά εγώ θα έχω μαντήλι στη μύτη και το καρότσι να το καλύψω με ύφασμα μέχρι να βγούμε από την πολυκατοικία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Το έχω σκεφτεί από τις σκάλες αλλά είμαστε και 5ο όροφο. Κι αν κατεβαινουμε όλοι από τις σκάλες, το ίδιο δεν είναι; Πυλωτή δεν έχουμε δυστυχώς. Σκέφτομαι αύριο αν δεν βρέχει να μπούμε στο ασανσέρ αλλά εγώ θα έχω μαντήλι στη μύτη και το καρότσι να το καλύψω με ύφασμα μέχρι να βγούμε από την πολυκατοικία. 

 

ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ!!!!! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa said:

Το έχω σκεφτεί από τις σκάλες αλλά είμαστε και 5ο όροφο. Κι αν κατεβαινουμε όλοι από τις σκάλες, το ίδιο δεν είναι; Πυλωτή δεν έχουμε δυστυχώς. Σκέφτομαι αύριο αν δεν βρέχει να μπούμε στο ασανσέρ αλλά εγώ θα έχω μαντήλι στη μύτη και το καρότσι να το καλύψω με ύφασμα μέχρι να βγούμε από την πολυκατοικία. 

Μια χαρά. Βάλε μια μάσκα αν έχεις , κάλυψε και το καρότσι και πάτα το κουμπί με ένα χαρτομάντηλο. Δεν βλέπω να φτιάχνει ο καιρός πάντως..

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sansa είπε:

Το έχω σκεφτεί από τις σκάλες αλλά είμαστε και 5ο όροφο. Κι αν κατεβαινουμε όλοι από τις σκάλες, το ίδιο δεν είναι; Πυλωτή δεν έχουμε δυστυχώς. Σκέφτομαι αύριο αν δεν βρέχει να μπούμε στο ασανσέρ αλλά εγώ θα έχω μαντήλι στη μύτη και το καρότσι να το καλύψω με ύφασμα μέχρι να βγούμε από την πολυκατοικία. 

Αv εχουv παραθυρα οι σκαλες μπορεις vα αvοιξεις εξωπορτα κ παραθυρα στις σκαλες κ vα κατεβητε μετα απο λιγη ωρα . Δεv vομιζω οτι θα καvει κ μεγαλη διαφορα εvα παvι αφου περvαει ο αερας. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ειναι προβληματα πολυτελειας αυτα βεβαια. κι έτσι όπως πάει, μάλλον δεν θα μείνουμε σ αυτά... 

Ναι είναι αλλά είναι και ανθρώπινο να μας απασχολούν και τέτοιου είδους προβληματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δεν μπαίνουμε σε ασανσέρ. Αυτό που φροντίζω να κάνω πάντα τώρα είναι να απολυμαίνω κλειδιά, κινητό, πόμολα μόλις έρθουμε από έξω. Αν δεν γίνεται το καρότσι να μένει π.χ. στο αυτοκίνητο ή σε άλλο προστατευμένο χώρο κι είναι εφικτό μπορούν να χρησιμοποιούνται οι σκάλες. Αλλά σε όσο πιο ψηλό όροφο μένει κάποιος, τόσο πιο δύσκολα τα πράγματα ειδικά για να βγει μόνη η μητέρα με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

 Για 5ο είναι πάρα πολύ δύσκολο από σκάλες... εγώ δεύτερο και πάλι ζοριζομουν, βέβαια το έκανα καθημερινά τουλάχιστον μία φορα..Άντε να το κάνει μια φορά τώρα να βγουν βόλτα. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει χωρος να αφήσουν το καρότσι..τι να πω. Ή το παίρνεις απόφαση να μείνεις μέσα στο μπαλκόνι κλπ ή παίρνεις το "ρίσκο" να πάρεις ασανσέρ με όλες τις προφυλάξεις. Θεωρώ ότι ειδικά αν προσέξεις θα πρέπει να είσαι πολύ άτυχος να κολλήσεις από το ασανσέρ, τι να πω πια.Αλλιώς με τη βοήθεια ενός δεύτερου ατόμου κατεβάζεις από σκάλες και το καρότσι.

Εγώ μπορεί να κοιτούσα και το ενδεχόμενο να βγω με κάποιον μάρσιπο χωρίς καρότσι, αν το πάρκο είναι κοντά και το μωρό δεν είναι πολυ βαρύ, πρέπει να σε βολεύει βέβαια ο συγκεκριμένος τρόπος γιατί δεν τους βολεύει όλους.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, love kids είπε:

Προφανώς και δεν έχει. Το γνωρίζω. Αλλά στα πλαίσια αποφυγής των άσκοπων μετακινήσεων το έχω θυσιάσει. Κακώς μάλλον γιατί δεν απαγορεύεται και σίγουρα ωφελεί την σωματική και ψυχική υγεία.

Οι μετακινήσεις έχουν περιοριστεί προς αποφυγή συνωστιμού. Ο εγκλεισμός στο σπίτι, δεν περιορίζει κανέναν ιό, ούτε προστατεύει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οι μετακινήσεις έχουν περιοριστεί προς αποφυγή συνωστιμού. Ο εγκλεισμός στο σπίτι, δεν περιορίζει κανέναν ιό, ούτε προστατεύει κανέναν.

Αφού με το συνωστισμό περιορίζεται η διασπορά του ιού και προστατεύεσαι από το να κολλήσεις (βραχυπρόθεσμα), τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν όλοι μας βγαίναμε για περπάτημα, μοναχικά ή με τα παιδιά μας, δε θα υπήρχε κανένα θέμα, αρκεί να μην πας βόλτα με τα γειτονόπουλα ή στο σπίτι του φίλου. Το να κάτσεις μέσα στο σπίτι δεν σε προστατεύει περισσότερο από το να πας μία βόλτα με το παιδί, χωρίς παρέα και όχι σε πολυσύχναστα μέρη. Προφανώς μην μπείτε στο λεωφορείο και μην πάτε στο σούπερ μάρκετ. Αν απλά περπατήσετε έξω, ούτε κινδυνεύετε, ούτε ενοχλείτε κανέναν.

Μόνο που αν όλοι βγαίναμε μοναχικά ξαφνικά δε θα ήμασταν μόνοι μας 

Link to comment
Share on other sites

https://www.ladylike.gr/wellness/pos-na-apolimaneis-ta-psonia-apo-to-souper-market-simfona-me-ton-eidiko/?utm_source=News247&utm_medium=BestofNetwork_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos5

Επειδή το συζητούσαμε, παραθέτω ένα πολύ κατατοπιστικό βίντεο από γιατρό, όσον αφορά τα ψώνια και το αν και πώς πρέπει να τα απολυμαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

 Αυτό το σκεφτομαι κι εγώ, από τη μια μας παροτρυνουν να βγαίνουμε για περπάτημα ερημικα,  όμως αν βγουμε όλοι πως θα είναι ερημικα? ??

 

 

Κάτι άλλο. 

 

Έχετε αντιληφθεί ΠΌΣΗ συνωμοσιολογία κυκλοφορεί αυτές τις μέρες? ?? Και δεν λέω για τις εικασίες για το πως δημιουργήθηκε ο ιός,  αλλά για το ότι δεν υπάρχει καν!!!  Και το προβλημα είναι πως είναι πολλοί αυτοί που το πιστεύουν και προσπαθούν να πείσουν κι αλλους στα σοσιαλ! ! Το βρίσκω τρομακτικό! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μόνο που αν όλοι βγαίναμε μοναχικά ξαφνικά δε θα ήμασταν μόνοι μας 

Αν όλοι βγαίναμε ταυτόχρονα για ένα δίωρο περπάτημα, ναι. Αλλά δεν είμαστε σε αυτή την κατάσταση.

Πάντως για να είμαστε ρεαλιστές, αυτή τη στιγμή οι ακρότητες δεν εξυπηρετούν. Πρέπει να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε ότι κάπου το Πάσχα όλα θα είναι νορμάλ και θα μας έχει σώσει μία ανώτερη δύναμη, οπότε οκ, ας κλειδωθούμε μέσα αγκαλιά με το ντετόλ γιατί είναι μόνο 10-20 μέρες. Η υπερβολή θα μας οδηγήσει μετά σε κάτι μη βιώσιμο, που θα τα βροντήξουμε όλα και θα πάμε σε πάρτυ σε ένα μήνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν όλοι βγαίναμε ταυτόχρονα για ένα δίωρο περπάτημα, ναι. Αλλά δεν είμαστε σε αυτή την κατάσταση.

Πάντως για να είμαστε ρεαλιστές, αυτή τη στιγμή οι ακρότητες δεν εξυπηρετούν. Πρέπει να σταματήσουμε να σκεφτόμαστε ότι κάπου το Πάσχα όλα θα είναι νορμάλ και θα μας έχει σώσει μία ανώτερη δύναμη, οπότε οκ, ας κλειδωθούμε μέσα αγκαλιά με το ντετόλ γιατί είναι μόνο 10-20 μέρες. Η υπερβολή θα μας οδηγήσει μετά σε κάτι μη βιώσιμο, που θα τα βροντήξουμε όλα και θα πάμε σε πάρτυ σε ένα μήνα.

 

Συμφωνώ. Αν και πιστέψω οι περισσότεροι έχουν καταλάβει ότι μέχρι μέσα Μαΐου θα τραβήξει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...