Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά ακριβώς που δεν μπορούμε δηλαδή. καθαρός αέρας με το δελτίο για οποιον ζει σε πολη, καθολου ηλιος για τα παιδια, καθολου κινηση για οποιον την εχει αναγκη για ιατρικούς λογους, και τι ποιοτική διατροφη μπορεις να κανεις με ψωνια με φορα την εβδομαδα; Καταλαβαινω οτι αυτο οτι μοντελο της καραντίνας ειναι το μονο αποτελεσματικο με ρεαλιστικά δεδομενα, αλλα αναρωτιεμαι, μολις επανέλθουμε σιγα σιγά, σε τι κατάσταση θα ειναι το ανοσοποιητικό μας οταν κανουμε ολα αυτα που το επιβαρύνουν και με τοσες απολυμανςεις; 

Ακομη και στην πολη, ενας ενηλικας μπορει να βγει να κανει μια βολτα στο τετραγωνο ή στη φυση. Με τα παιδια μπορουμε να κανουμε μπαλκοναδα 8-), χαλακια, μαξιλαρες, παζλ, βιβλια κλπ, τα λατρευουν. Ειδικα εμεις που ειμαστε στην επαρχια μπορουμε να βγουμε και στην αυλη του σπιτιου μας με τα παιδια, εστω για μιση ωρα. Οι απολυμανσεις ειναι ενα θεμα, αλλα σε διαστημα 2-3 μηνων δεν μενει ανισχυρο το ανοσοποιητικο ισοβια. Οι συχνες αντιβιωσεις και η κορτιζονη γενικως κανουν μακροπροθεσμη ζημια, οχι η βραχεια χρηση αντισηπτικου. Αυτα που ειπωθηκαν απο @kine ειναι τα σημαντικοτερα για ενα δυνατο ανοσοποιητικο: καλη διατροφη, ασκηση-καθαρος αερας, καλη διαθεση. Για ολη μας τη ζωη, οχι μονο τωρα που τα εχουμε αναγκη. Σε τετοιες στιγμες φαινεται η αξια της υγιεινης ζωης.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Κορίτσια δεν μιλάμε για μικροβιοφοβία εδώ. Μιλάμε για τον συγκεκριμένο ιό. Τα πράγματα που αγοράζουμε τα έχει πιάσει κόσμος πριν. Μπορεί ένας, μπορεί 10. Είναι σαν να κάνεις χειραψία με αυτά τα άτομα. Ποιος ο λόγος να κλεινόμαστε στο σπίτι και να διακινδυνεύουμε τις δουλείες μας και την ψυχική μας υγεία, αν είναι όταν πηγαίνουμε για ψώνια να κάνουμε χειραψία με 20-30 άτομα? Πώς νομίζετε μεταδόθηκε έτσι σε τόσες χώρες αυτός ο ιός? Με τα φιλιά και τις αγκαλιές? Από εμπορεύματα , εισαγωγές κτλ. Πολύ πιο δύσκολο να κολλήσεις στη δουλειά σου αν κρατάς και αποστάσεις και πλένεις κάθε 3 και λίγο τα χέρια σου. Μην το θεωρείτε υπερβολή. Δεν είναι για τα μικρόβια. 

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Ειναι διαφορετικο να πιασεις το χερι ενος μολυσμενου ατομου και διαφορετικο να πιασεις κατι που επιασε πριν πολλη ωρα. Σκεψου το σαν μια μπογια που φθινει με το χρονο. Αν πιασεις το χερι καποιου που εχει πολλη μπογια πανω θα μεταφερθει και στο δικο σου. Αν αυτο που εχει τη μπογια πιασει ενα κουτι και μετα περασουν 5-6 ωρες και το πιασεις εσυ, η μπογια που θα μεταφερθει στο χερι σου ειναι πολυ λιγοτερη, τοση που δεν ειναι ικανη να σε μολυνει. Ολες οι μελετες που εχουν μετρησει αντοχη του ιου στις επιφανειες δεν εχουν λαβει υποψιν τις παραμετρους της πρωτογενους αμυνας του οργανισμου (πρωτη φραγη, μυτη δερμα κλπ) αρα η ποσοτητα που μπορει να μεταφερθει ειναι πολυ μικροτερη, ειδικα οταν μιλαμε για διαδοχικη μεταφορα απο μια επιφανεια σε μια αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικοί που επικαλειστε πριν από ένα μήνα έλεγαν ότι ο ιός δεν είναι τόσο φονικος και δε μεταδίδεται εύκολα από άνθρωπο σε ανθρωπο. Ξαφνικά βρεθήκαμε όλοι σε απαγόρευση κυκλοφορίας. Επίσης, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν μπορείς να ξανακολλησεις. Εγώ λοιπόν αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι ακόμη κ τώρα δεν εχουν επαρκη στοιχεία για τον νέο ιό κ θα αρκεστω να προφυλασσομαι όσο μπορώ, προκειμένου να καθυστερήσω τη νόσηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ακομη και στην πολη, ενας ενηλικας μπορει να βγει να κανει μια βολτα στο τετραγωνο ή στη φυση. Με τα παιδια μπορουμε να κανουμε μπαλκοναδα 8-), χαλακια, μαξιλαρες, παζλ, βιβλια κλπ, τα λατρευουν. Ειδικα εμεις που ειμαστε στην επαρχια μπορουμε να βγουμε και στην αυλη του σπιτιου μας με τα παιδια, εστω για μιση ωρα.

Κυρίως στην πολη αναφέρομαι. Στην επαρχία νομίζω ότι είμαστε πολύ προνομιούχοι αυτόν τον καιρό -το δικαιούμαστε κι εμείς μια φορά!. Και ελεύθεροι χώροι, και λιγότερος συνωστισμός έτσι κι αλλιώς. Πολύ πιο εύκολο να βγεις 1 φορά τη μέρα για λίγη άσκηση. Στις πόλεις οι άνθρωποι φοβούνται. Τα πεθερικά μ πχ φοβούνται μην περάσει κάποιος δίπλα τους κ φτερνιστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το καταλαβαίνω ότι είναι υπερβολή να τα καθαρίζω ένα ένα, από την άλλη το θεωρώ ως το τελευταίο πράγμα που μπορώ να κάνω ΕΓΩ για να προστατευτώ και να προστατεύσω την οικογένεια μου, δηλαδή μετά από αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, θα μπορεί να μας κολλήσει μόνο ο σύζυγος που έρχεται απέξω. 

 

Χλωρίνη ποιος είπε ρε παιδιά στα φρούτα και στα λαχανικά, δεν νομίζω να διάβασα κάτι τέτοιο. Δεν κάνει ΠΡΟΦΑΝΩΣ χλωρίνη ούτε και σαπούναδα, αν κάτσεις να τα πλύνεις με νεράκι άντε και ξύδι.

 

Να πω πως ούτε εγώ ήμουν ποτέ μικροβιοφοβική κι αυτό είναι ένα από τα πράγματα που μου συμβαίνει και σιχαίνομαι σε αυτή την κατάσταση.

 

Η μεγαλύτερη μου ανησυχία είναι να μην κολλήσει το μωρό γιατί μπορεί να λένε πως δεν είναι θανατηφόρος ιός για τα μωρά, παρόλα αυτά είναι πολύ μωρό για να περάσει κάτι τέτοιο. Επίσης φοβάμαι μην αρρωστήσω κι εγώ (οι θηλάζουσες στην Κύπρο ανήκουν σε ευπαθή ομάδα) γιατί φοβάμαι μην τυχόν με απομακρύνουν από το μωρό. 

 

Θα πρέπει να είναι θεμιτό τα άγχη μας να μην περιστρέφονται μόνο στο αν θα πεθάνουμε. 

 

Σήμερα έχω δει λιγότερο ειδήσεις και είμαι πιο ψυχραιμη.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Οι ειδικοί που επικαλειστε πριν από ένα μήνα έλεγαν ότι ο ιός δεν είναι τόσο φονικος και δε μεταδίδεται εύκολα από άνθρωπο σε ανθρωπο. Ξαφνικά βρεθήκαμε όλοι σε απαγόρευση κυκλοφορίας. Επίσης, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι δεν μπορείς να ξανακολλησεις. Εγώ λοιπόν αυτό που καταλαβαίνω ειναι ότι ακόμη κ τώρα δεν εχουν επαρκη στοιχεία για τον νέο ιό κ θα αρκεστω να προφυλασσομαι όσο μπορώ, προκειμένου να καθυστερήσω τη νόσηση. 

Σωστο αυτο που λες, ομως τωρα πια μιλανε με πολυ πολυ περισσοτερα δεδομενα απο οτι ενα μηνα πριν. Καθημερινα δημοσιευονται πολλα δεδομενα απο μεγαλες επιστημονικες ομαδες οποτε υπαρχουν και περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Έχει γίνει κατανοητό. Απλώς σου εξηγώ ότι το να πλένω τα ψωνια εγώ προσωπικά το θεωρώ υπερβολή. Για την δική μου οικογένεια, για τα δικά μας δεδομένα, τη δεδομένη χρονική στιγμη. Που δεν έχουμε επαφή με κανένα άτομο από ευπαθείς ομάδες και που είμαστε στο σπίτι ούτως ή άλλως. Αν κολλήσουμε λοιπόν, δεν θα χρειαστει να μεταβούμε στο νοσοκομείο. Και εννοείται ότι δεν πάμε πουθενά και παίρνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις, απλά το να μην τρώω φρούτα ή το να τα ψεκαζω με χλωρίνη όπως γράφτηκε πιο πάνω το βρίσκω πιο ανθυγιεινο από το να κολλήσουμε τον covid. Εμείς προσωπικά πάντα, όχι ο γενικός πληθυσμος 

Ποιος είπε χλωρίνη στα φρούτα?? Όχι φυσικά! Σαπούνισμα και νερόξιδο. 

Επίσης πώς ξέρεις ότι δεν θα χρειαστείς νοσοκομείο??Αν σου κάνει πνευμονία, και χρειαστείς εντατική και δεν υπάρχει κρεβάτι, που επειδή οι Έλληνες δεν καταλαβαίνουν, δεν θα υπάρχει λογικά, και 'σύ μπορεί να πεθάνεις. Δεν πιστεύεις φαντάζομαι ότι όλοι όσοι υπέκυψαν ήταν υπερήλικες με προβλήματα υγείας έτσι? Τώρα στην εντατική παλεύει για την ζωή του ένα δωδεκάχρονο παιδί. 

Επίσης οι ειδικοί φωνάζουν να μην κάνουμε συναλλαγές με χρήματα και πηγαίνουν από χέρι σε χέρι. Μήπως κάτι παραπάνω ξέρουν? Λέω εγώ τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Εγω το καταλαβαίνω ότι είναι υπερβολή να τα καθαρίζω ένα ένα, από την άλλη το θεωρώ ως το τελευταίο πράγμα που μπορώ να κάνω ΕΓΩ για να προστατευτώ και να προστατεύσω την οικογένεια μου, δηλαδή μετά από αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, θα μπορεί να μας κολλήσει μόνο ο σύζυγος που έρχεται απέξω. 

 

Χλωρίνη ποιος είπε ρε παιδιά στα φρούτα και στα λαχανικά, δεν νομίζω να διάβασα κάτι τέτοιο. Δεν κάνει ΠΡΟΦΑΝΩΣ χλωρίνη ούτε και σαπούναδα, αν κάτσεις να τα πλύνεις με νεράκι άντε και ξύδι.

 

Να πω πως ούτε εγώ ήμουν ποτέ μικροβιοφοβική κι αυτό είναι ένα από τα πράγματα που μου συμβαίνει και σιχαίνομαι σε αυτή την κατάσταση.

 

Η μεγαλύτερη μου ανησυχία είναι να μην κολλήσει το μωρό γιατί μπορεί να λένε πως δεν είναι θανατηφόρος ιός για τα μωρά, παρόλα αυτά είναι πολύ μωρό για να περάσει κάτι τέτοιο. Επίσης φοβάμαι μην αρρωστήσω κι εγώ (οι θηλάζουσες στην Κύπρο ανήκουν σε ευπαθή ομάδα) γιατί φοβάμαι μην τυχόν με απομακρύνουν από το μωρό. 

 

Θα πρέπει να είναι θεμιτό τα άγχη μας να μην περιστρέφονται μόνο στο αν θα πεθάνουμε. 

 

Σήμερα έχω δει λιγότερο ειδήσεις και είμαι πιο ψυχραιμη.

 

 

Πήγαινε στην σελίδα 23 και θα το δεις, από μαγιοπουλας. Αναφέρεται αραίωση χλωρίνης σε νερό ψεκασμα όλα τα τρόφιμα στο μπαλκόνι και μετά πλύσιμο κάτω από την βρύση. 

Just now, Yovanna said:

Ποιος είπε χλωρίνη στα φρούτα?? Όχι φυσικά! Σαπούνισμα και νερόξιδο. 

Επίσης πώς ξέρεις ότι δεν θα χρειαστείς νοσοκομείο??Αν σου κάνει πνευμονία, και χρειαστείς εντατική και δεν υπάρχει κρεβάτι, που επειδή οι Έλληνες δεν καταλαβαίνουν, δεν θα υπάρχει λογικά, και 'σύ μπορεί να πεθάνεις. Δεν πιστεύεις φαντάζομαι ότι όλοι όσοι υπέκυψαν ήταν υπερήλικες με προβλήματα υγείας έτσι? Τώρα στην εντατική παλεύει για την ζωή του ένα δωδεκάχρονο παιδί. 

Επίσης οι ειδικοί φωνάζουν να μην κάνουμε συναλλαγές με χρήματα και πηγαίνουν από χέρι σε χέρι. Μήπως κάτι παραπάνω ξέρουν? Λέω εγώ τώρα..

Δεν το ξέρεις, καθαρά με ποσοστά μιλάω όμως. Στο δικό μου ηλικιακο γκρουπ η θνησιμότητα παγκοσμίως είναι 0.2% και αυτό από τα επιβεβαιωμενα κρούσματα μόνο. Και μέσα σ αυτούς ανήκουν και άτομα με άλλες παθήσεις. Και πάλι δεν σου εξασφαλίζει σιγουριά, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ πολύ λίγες. Και σου ξανά λέω ότι ως οικογένεια παίρνουμε όλες τις υπόλοιπες προφυλάξεις, δεν πάμε πουθενά. Δεν έχουμε επαφή με κανέναν. Απλά το να πλένω όλα τα τροφιμα δεν το θεωρώ απαραίτητο 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Έσπερος said:

Οι δικοι σας γονεις πώς ειναι; Τα πεθερικα μου μενουν πολυ κεντρο, με στενα πεζοδρόμια κ κινηση και δεν ξεμυτιζουν οι κακόμοιροι. ο πεθερος μ ομως για λογους υγειας πρεπει να περπαταει αλλα δεν μπορει να παει καπου με ασφαλεια κ μπορει να επιδεινωθεί. Οι γονεις μ ειναι πολυ του διαβάσματος, ο μπαμπας μ δουλευει απο το σπίτι κ ετσι εχει κατι να κανει, βγαινει μια φορα τη μερα για να ξεμουδιασει αλλά εκεί ειναι πιο ανετα για περπατημα. Η μαμα μ ειναι στον κοσμο της, κανει ψωνια 1-2 φορες την εβδομαδα, δεν νομιζω οτι πρισεχει κατι ιδιαιτερα κ σιγουρα πιανει κουβεντα με ολη τη γειτονια. ετσι αφηρημένη που ειναι στανταρ θα βγει χωρις ταυτότητα ή δηλωση κ δεν θα το γλιτώσει το πρόστιμο!

Εμένα ο μπαμπάς μου δεν βγαίνει η μαμά μου όμως μια χαρά κυκλοφορεί, εχθές ήταν λαική και το σάββατο σουπερ μάρκετ. Φυσικά και της έχω πει να τους πάει ο άντρας μου τα ψώνια αλλά θέλει να βγαίνει. Την προηγούμενη εβδομάδα έλεγε πως θα κοινωνήσει κιόλας ευτυχώς δεν το έκανε.Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Επίσης φοβάμαι μην αρρωστήσω κι εγώ (οι θηλάζουσες στην Κύπρο ανήκουν σε ευπαθή ομάδα) γιατί φοβάμαι μην τυχόν με απομακρύνουν από το μωρό.

Στην Κυπρο εισαι βρε;;; Πως ειχα την αντιληψη οτι εισαι Αθηνα :grin:

Γιατι να σε απομακρυνουν; Συνισταται να συνεχιζεται ο θηλασμος αλλα να λαμβανονται τα απαραιτητα μετρα προστασιας: μασκα, συχνη αντισηψια ή πλυσιμο χεριων κλπ. Αυτο συστηνεται και σε λεχωνες που ειναι φορεις ή νοσουν και κανουν rooming in, γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο σε μεγαλυτερα μωρακια που εχουν ξεφυγει απο την κρισιμοτητα των πρωτων μηνων;

 

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης πώς ξέρεις ότι δεν θα χρειαστείς νοσοκομείο??Αν σου κάνει πνευμονία, και χρειαστείς εντατική και δεν υπάρχει κρεβάτι, που επειδή οι Έλληνες δεν καταλαβαίνουν, δεν θα υπάρχει λογικά, και 'σύ μπορεί να πεθάνεις. Δεν πιστεύεις φαντάζομαι ότι όλοι όσοι υπέκυψαν ήταν υπερήλικες με προβλήματα υγείας έτσι? Τώρα στην εντατική παλεύει για την ζωή του ένα δωδεκάχρονο παιδί. 

Οχι ολοι αλλα τουλαχιστον το 90% ηταν ηλικιωμενοι ή/και με ιστορικο προβληματων υγειας. Ας λειπουν τετοιες παραθεσεις απο την συζητηση που σπερνουν τον πανικο και διαταρασσουν την ψυχικη ηρεμια που οπως ειπαμε ειναι απαραιτητη για ενα γερο ανοσοποιητικο :)

 
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τον covid αλλα ο κουμπαρος μου που ειναι γεωπονος μου ειπε πως μουλιασμα σε σκετο νερο ολων των φρουτων λαχανικων για 3 λεπτα και μετα ξεβγαλμα αρκει για να απομακρυνει αποτελεσματικα το 97% των φυτοφαρμακων, συμφωνα με μελετη ελληνικου πανεπιστημιου (νομιζω Θεσσαλονικης, δεν θυμαμαι σιγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Στην Κυπρο εισαι βρε;;; Πως ειχα την αντιληψη οτι εισαι Αθηνα :grin:

Γιατι να σε απομακρυνουν; Συνισταται να συνεχιζεται ο θηλασμος αλλα να λαμβανονται τα απαραιτητα μετρα προστασιας: μασκα, συχνη αντισηψια ή πλυσιμο χεριων κλπ. Αυτο συστηνεται και σε λεχωνες που ειναι φορεις ή νοσουν και κανουν rooming in, γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο σε μεγαλυτερα μωρακια που εχουν ξεφυγει απο την κρισιμοτητα των πρωτων μηνων;

 

Οχι ολοι αλλα τουλαχιστον το 90% ηταν ηλικιωμενοι ή/και με ιστορικο προβληματων υγειας. Ας λειπουν τετοιες παραθεσεις απο την συζητηση που σπερνουν τον πανικο και διαταρασσουν την ψυχικη ηρεμια που οπως ειπαμε ειναι απαραιτητη για ενα γερο ανοσοποιητικο :)

Εγώ πάλι λέω να λείπουν οι παραθέσεις του τύπου, έλα μωρέ, αφού θα κολλήσω κάποια στιγμή , ποιός ο λόγος να το παρακάνω με την προσοχή? Διότι και επικίνδυνες είναι, και αντίθετες με το πνεύμα των μέτρων που έχουν παρθεί και φανερώνουν άγνοια του τί προσπαθούμε να πετύχουμε με τα επίπονα για όλους μέτρα που οι ειδικοί μας έχουν  επιβάλλει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ πάλι λέω να λείπουν οι παραθέσεις του τύπου, έλα μωρέ, αφού θα κολλήσω κάποια στιγμή , ποιός ο λόγος να το παρακάνω με την προσοχή? Διότι και επικίνδυνες είναι, και αντίθετες με το πνεύμα των μέτρων που έχουν παρθεί και φανερώνουν άγνοια του τί προσπαθούμε να πετύχουμε με τα επίπονα για όλους μέτρα που οι ειδικοί μας έχουν  επιβάλλει. 

Συμφωνω σε αυτο. Επισης ειναι πολυ λαθος να πιστευουμε πως ειμαστε ατρωτοι σε αυτο. Μολις ενημερωθηκα πως στο Σωτηρια νοσηλευεται διασωληνωμενος 40χρονος χωρις προβληματα υγειας! Οντως οι πιθανοτητες ειναι να το περασουμε ελαφρια, ομως ποιος μπορει να μας το εγγυηθει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Στην Κυπρο εισαι βρε;;; Πως ειχα την αντιληψη οτι εισαι Αθηνα :grin:

Γιατι να σε απομακρυνουν; Συνισταται να συνεχιζεται ο θηλασμος αλλα να λαμβανονται τα απαραιτητα μετρα προστασιας: μασκα, συχνη αντισηψια ή πλυσιμο χεριων κλπ. Αυτο συστηνεται και σε λεχωνες που ειναι φορεις ή νοσουν και κανουν rooming in, γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο σε μεγαλυτερα μωρακια που εχουν ξεφυγει απο την κρισιμοτητα των πρωτων μηνων;

Μόνο ότι έχω δει από τηλεόραση, για δύο γυναίκες που ειναι θετικές στον ιό κ γέννησαν, ξερω οτι δ εχουν επαφή με τα μωρα, εκείνα ήταν αρνητικα

Γενικα από μαμαδες αυτών των μηνών αν έχουν συμπτώματα κάνουν τεστ, κ μεχρι να βγει αρνητικό δ εχουν τα μωρα τους

Πάρα πολύ δύσκολη κατασταση

 

Εμενα οι γονεις μου δ ειναι τοσο μεγάλοι, έχουν πολύ μικρά προβλήματα, αλλά φροντίζουν τους παππούδες που κ μονο λόγω ηλικίας κινδυνεύουν. Εχουν συμμορφωθεί μπορώ να πω, κ τα πεθερικα, αν κ δ εχουν καταλάβει ότι χρειάζεται μνμ μέχρι το μαρκετ της γειτονιας

Η αλήθεια είναι ότι τα ψώνια δ τα καθαρίζω ένα ένα, γενικα πάντα χρησιμοποιούσα ξύδι σε λαχανικα κ φρουτα, όπου μπορώ, τα υπόλοιπα δ τα τακτοποιώ αμέσως γι αυτά που γινεται

Προς το παρόν επιβεβαιωμενο κρούσμα δ εχουμε στην περιοχή, αυτό δ σημαινει οτι δ κυκλοφορεί ο ιός, κ λογω εργασίας συζηγου, αν είναι να κολλήσουμε, θα κολλήσουμε ότι κ να κάνουμε. Τα παιδια είναι λίγο μεγαλούτσικα, οποτε δ ανήσυχω όσο αν είχα ένα βρεφος. Γενικα αντισηπτικά, χλωρίνη δ χρησιμοποιούσα πολύ. Κ εξακολουθω

Δ πηγαίναμε πολύ συχνά σε συγγενείς, αλλα επειδη το πασχα θα πηγαιναμε λογικα, κ θα είχαμε κ το νεογεννητο της αδερφης μου, αλλιώς περιμέναμε ότι θα περάσουμε, κ αλλιως θα περάσουμε. Είναι το μόνο λίγο που μας έχει ριξει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kine είπε:

Υποσημείωση: πιστεύω ότι η απαγόρευση της κυκλοφορίας ώς προληπτικό μέτρο, είναι εις βάρος της υγείας μας και όχι υπέρ μας. Ναι μεν μειώνεται η μεταδοτικότητα, με αποφυγή συνωστισμού αλλά ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει καλή υγεία σε κατάσταση εγκλεισμού, με ψυχολογική κατάπτωση, απελπισία, ενεπαρκή κίνηση, μειωμένη ή καθόλου έκθεση στον ήλιο και σε κατάσταση έντονου stress λόγω αγχώδους διαταραχής, επί του φόβου του θανάτου ή της μόλυνσης. 

Ο δημόσιος λόγος εξαντλείται στον εκφοβισμό και την καλιέργεια μνησικακίας του ενός πολίτη προς τον άλλο με όλο το βάρος να πέφτει στις πλάτες μας, λόγω "ατομικής ευθύνης". Υπάρχει και η ευθύνη του κράτους για προσλήψεις, νοσοκομεία, ΜΕΘ, εξοπλισμό και ΣΩΣΤΗ ενημέρωση για τα μέτρα πρόληψης (πότε και πως χρησιμοποιώ γάντια, πότε και πώς χρησιμοποιώ μάσκα, πότε είναι κατάλληλη η χρήση αντισηπτικού, πότε είναι προτιμότερη η πλύση με σαπούνι και νερό κ.α.). Επίσης υπάρχει η ευθύνη των ΜΜΕ που με τον τρόπο τους έχουν για άλλη μια φορά γεμίσει τον κόσμο ενοχές, φοβίες και προκαταλήψεις, αντί να ενισχύσουν με θετικά μηνύματα και πρέπουσα γλώσσα το ηθικό των ακροατών τους.

Ολα τα παραπάνω είναι εξίσου σημαντικά και έπρεπε να λαμβάνονται υπόψιν στην εκτίμηση του πώς θα κρατήσουμε αφενός μειωμένη έκθεση στον ιό, αφετέρου ισχυρό ανοσοποιητικό και καλή ψυχική υγεία. 

 

Δυστυχώς η πολιτεία και τα ΜΜΕ επιδίδονται σε κυνήγι μαγισών καταδικάζοντας οποιονδήποτε βγήκε σε δημόσιο, ανοιχτό, αεριζόμενο χώρο να κινηθεί και καταγγέλοντας τον ως ανεύθυνο και επικίνδυνο, ενώ στην πραγματικότητα, οι άνθρωποι στην συντριπτικότατη πλειοψηφία τους ακολουθούν τις οδηγίες προληψης μετάδοσης, μέσα στις οποίες είναι και η έκθεση στον ήλιο και ο καθαρός αέρας. Γι' αυτό και βλέπαμε ανθρώπους να κυκλοφορούν στις παραλίες, τα άλση και τα βουνά. Αντιθέτως, για πολλές ημέρες είχαμε συνοστισμό και πανικό μέσα σε σούπερ μάρκετ, πράγμα πολύ πιο επιβλαβές και για την υγεία και για την οικονομία και για τον συμπολίτη που εργάζεται εκεί μέσα. Οι δημόσιες υπηρεσίες έκλεισαν και αφήσανε κόσμο και κοσμάκη κρεμασμένο σε χίλιες δυο υποθέσεις, αντί να βάλουνε πλάτη (όσοι μπορούν) και να δουλέψουν με αυταπάρνηση σε τέτοια εποχή. 

Από τη στιγμή που σε όλες τις χώρες λίγο πολύ τα ίδια μέτρα λήφθηκαν, θεωρώ ότι γενικά αυτό συνιστάται ως η καλύτερη αυτή τη στιγμή λύση με τις υπάρχουσες συνθήκες. Όμως συμφωνώ ότι στη δική μας χώρα, δεν ξέρω για τις άλλες, από ένα σημείο και μετά σκόπιμα πέρασε μια άσχημη ρητορική. το ότι τις πρώτες μέρες ο κόσμος κατέκλυσε καφετέριες κ μετακινήθηκε μαζικά στα νησιά με τα καράβια προφανώς ισχύει, όμως ήταν κάτι που όφειλαν να έχουν προβλέψει και να κλείσουν και αυτούς τους χώρους αναψυχής. θα μπορούσα να θεωρήσω ότι έγινε σκόπιμα, για να έχουν κάπου να ρίξουν μετά την ευθύνη. από κει και πέρα όμως, πράγματι αυτή η δαιμονοποίηση του αν κάποιος βγήκε από το σπίτι του για να πάρει αέρα, χωρίς να κάτσει σε παγκάκι με τις ώρες, χωρίς να μαζευτεί μια παρέα 5 ατόμων με καφέδες στο χέρι να περιφέρονται, ή να παίζουν ρακέτες  σε μια γεμάτη πλάζ, είναι απαράδεκτη. και βέβαια συσκοτίζει το ότι δεν υπήρξε καμία πραγματική προετοιμασία, όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Στην Κυπρο εισαι βρε;;; Πως ειχα την αντιληψη οτι εισαι Αθηνα :grin:

Γιατι να σε απομακρυνουν; Συνισταται να συνεχιζεται ο θηλασμος αλλα να λαμβανονται τα απαραιτητα μετρα προστασιας: μασκα, συχνη αντισηψια ή πλυσιμο χεριων κλπ. Αυτο συστηνεται και σε λεχωνες που ειναι φορεις ή νοσουν και κανουν rooming in, γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο σε μεγαλυτερα μωρακια που εχουν ξεφυγει απο την κρισιμοτητα των πρωτων μηνων;

 

Οχι ολοι αλλα τουλαχιστον το 90% ηταν ηλικιωμενοι ή/και με ιστορικο προβληματων υγειας. Ας λειπουν τετοιες παραθεσεις απο την συζητηση που σπερνουν τον πανικο και διαταρασσουν την ψυχικη ηρεμια που οπως ειπαμε ειναι απαραιτητη για ενα γερο ανοσοποιητικο :)

Στην Αθήνα είμαι,  απλά ανέφερα τι ισχύει στην Κύπρο. 

 

Αν κολλήσω κι έχω ελαφρια συμπτώματα δεν θα με απομακρυνουν αφού θα μείνω στο σπίτι.  Αν χρειαστω νοσηλεια όμως προφανώς δεν θα το πάρω μαζί στο νοσοκομείο. 

 

ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ πιθανό να μου συμβεί; θεωρητικά είμαι υγιής οργανισμός. Όμως ποτέ δεν ξέρεις κι είναι ένα απο τα σενάρια που με αγχωνουν.  

Παιδιά προφανώς οι κυβερνήσεις φταίνε και θα φταινε κυρίως για ότι μας συμβεί,  ακριβως όμως για αυτό κι επειδή θα έπρεπε να ξέρουμε πολύ καλα πόσο χάλια σύστημα υγείας έχουμε τι κάνουμε ατομικά ο καθενας? ? Εγώ το ξέρω από το άμεσο περιβαλλον μου πως υπάρχει μεγάλη ατομική ανευθυνοτητα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Επίσης οι ειδικοί φωνάζουν να μην κάνουμε συναλλαγές με χρήματα και πηγαίνουν από χέρι σε χέρι. Μήπως κάτι παραπάνω ξέρουν? Λέω εγώ τώρα..

Τα χρήματα αλλάζουν χέρια κάθε λίγα λεπτά. Το μπουκάλι με το γάλα, δεν περνάει από χέρι σε χέρι όλη την ώρα. Το βάζει ο υπάλληλος, το παίρνεις εσύ, το πιάνει ο ταμίας. το βάζεις στο ψυγείο σου, πλένεις χέρια, τέλος. εκτός αν το πάρει το παιδί σου αγκαλιά και λέει 'καλό καλό κατσικάκι" όπως έκανε κάποιες φορές ο δικός μου, αλλά προφανώς δεν τον αφήνουμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Όμως ποτέ δεν ξέρεις κι είναι ένα απο τα σενάρια που με αγχωνουν. 

Toτε μην τα σκεφτεσαι ;) Αν βρεθεις σε αυτην την κατασταση τοτε θα δεις πως θα εξελιχθει αλλα μην το σκεφτεσαι, το τραβας κοντα σου :)

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Τα χρήματα αλλάζουν χέρια κάθε λίγα λεπτά. Το μπουκάλι με το γάλα, δεν περνάει από χέρι σε χέρι όλη την ώρα. Το βάζει ο υπάλληλος, το παίρνεις εσύ, το πιάνει ο ταμίας. το βάζεις στο ψυγείο σου, πλένεις χέρια, τέλος. εκτός αν το πάρει το παιδί σου αγκαλιά και λέει 'καλό καλό κατσικάκι" όπως έκανε κάποιες φορές ο δικός μου, αλλά προφανώς δεν τον αφήνουμε τώρα!

Εντάξει, έχω λιώσει με το " καλό καλό κατσικάκι"!:D

Ε, δεν αλλάζουν και κάθε λίγα λεπτά χέρια τα λεφτά. επίσης δεν μπορώ να μπω στην λογική, τα λεφτά τα πιάνουν πολλοί, το γάλα λίγοι. Αν κολλάει επειδή θα πιάσεις τα λεφτά, κολλάει και με τα υπόλοιπα. Τέλος πάντων, δεν θα σε πείσω προφανώς.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ε, δεν αλλάζουν και κάθε λίγα λεπτά χέρια τα λεφτά. επίσης δεν μπορώ να μπω στην λογική, τα λεφτά τα πιάνουν πολλοί, το γάλα λίγοι. Αν κολλάει επειδή θα πιάσεις τα λεφτά, κολλάει και με τα υπόλοιπα. Τέλος πάντων, δεν θα σε πείσω προφανώς.

Βρε δεν είναι να πείσεις εμένα. Εδώ η γιατρός πιο πάνω το λέει, η δική μου γνώ΄μη μετράει; Πώς το καταλαβαίνω εγώ το πράγμα: τα λεφτά αλλάζουν χέρια μέσα σε λίγες ώρες, άρα τα πιάνουν πολλοί, άρα πολύ πιθανό να το έπιασε πρόσφατα κάποιος και να μετέφερε ιό που μετά θα μεταφερθεί σε εσένα φρέσκος φρέσκος. Κι αν είσαι έξω και κάνεις ψώνια, θα πιάσεις τα χρήματα αρκετές φορές και ενδιαμέσως θα πιάσεις την τσάντα, το πορτοφόλι, ίσως τα μαλλιά σου, ίσως σου μπει κάτι στο μάτι και ασυναίσθητα σκουπιστείς κλπ. Μια συσκευασία, αν δεν πήγες την ώρα ακριβώς που την τοποθέτησαν στα ράφια, ο τελευταίος που την έπιασε μάλλον ήταν πριν από αρκετές ώρες, οπότε δεν είναι πιθανό να έχει μείνει ιός πάνω ικανός να μεταφερθει΄και να σε κολλήσει. έτσι το καταλαβαίνω. μετά θα την πιάσει η ταμίας λογικά, γι αυτό και προσέχεις να απολυμάνεις τα χέρια σου βγαίνοντας από το σουπερμάρκετ και μετά μόλις τακτοποιήσεις τα πράγματα στο σπίτι. όταν η συσκευασία μείνει στο ντουλάπι για ώρες/μέρες, δεν θα έχει μεταδοτικότητα ο ιός. ας με διορθώνουν οι γνώστες, αν τα έχω καταλάβει λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Βρε δεν είναι να πείσεις εμένα. Εδώ η γιατρός πιο πάνω το λέει, η δική μου γνώ΄μη μετράει; Πώς το καταλαβαίνω εγώ το πράγμα: τα λεφτά αλλάζουν χέρια μέσα σε λίγες ώρες, άρα τα πιάνουν πολλοί, άρα πολύ πιθανό να το έπιασε πρόσφατα κάποιος και να μετέφερε ιό που μετά θα μεταφερθεί σε εσένα φρέσκος φρέσκος. Κι αν είσαι έξω και κάνεις ψώνια, θα πιάσεις τα χρήματα αρκετές φορές και ενδιαμέσως θα πιάσεις την τσάντα, το πορτοφόλι, ίσως τα μαλλιά σου, ίσως σου μπει κάτι στο μάτι και ασυναίσθητα σκουπιστείς κλπ. Μια συσκευασία, αν δεν πήγες την ώρα ακριβώς που την τοποθέτησαν στα ράφια, ο τελευταίος που την έπιασε μάλλον ήταν πριν από αρκετές ώρες, οπότε δεν είναι πιθανό να έχει μείνει ιός πάνω ικανός να μεταφερθει΄και να σε κολλήσει. έτσι το καταλαβαίνω. μετά θα την πιάσει η ταμίας λογικά, γι αυτό και προσέχεις να απολυμάνεις τα χέρια σου βγαίνοντας από το σουπερμάρκετ και μετά μόλις τακτοποιήσεις τα πράγματα στο σπίτι. όταν η συσκευασία μείνει στο ντουλάπι για ώρες/μέρες, δεν θα έχει μεταδοτικότητα ο ιός. ας με διορθώνουν οι γνώστες, αν τα έχω καταλάβει λάθος. 

Την συσκευασία μπορεί να την έπιασε κάποιος 10 λεπτά ή και μια ώρα πριν από σένα. Αν δεν έχεις σκοπό να πιάσεις για μέρες τις συσκευασίες που θα αγοράσεις, κακώς το συζητάμε. Αλλιώς ,αν πιάσεις το κουτί με τα μπισκότα για να φας ένα πιο μετά, θα πρέπει κάθε φορά που το πιάνεις, να πλένεις σχολαστικά τα χέρια σου μετά. Θα ξεχαστείς. Δεν υπάρχει περίπτωση. Επίσης εμένα αυτό μου φαίνεται πιο δύσκολο από το να τα πλύνω όλα μια και έξω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό το "βγαίνω να ξεσκάσω" θα το καταλάβω αφού περάσουν αρκετές μέρες. Δηλαδή τόσο συνηθισμένοι ήμασταν όλοι να βγαίνουμε στον καθαρό αέρα για περπάτημα που τώρα μας το κόψανε και δεν μπορούμε να αντέξουμε? Η εικόνα των παραλιών/πάρκων το πρώτο Σ/Κ ήταν ντροπιαστική, πότε πρόλαβαν δηλαδή όλοι αυτοί να πήξουν από την κλεισούρα και δεν κρατιόντουσαν να βγουν έξω?

 

Εδώ εγώ που υπό φυσιολογικές συνθήκες βγαίνω για τρέξιμο στον δρόμο 3-4 φορές την εβδομάδα, αυτές τις μέρες αρκούμαι σε βιντεάκια γυμναστικής στο youtube.

 

Παρεπιμπτόντως @Έσπερος στον πεθερό σου να προτείνεις να βρει στο youtube τα video "Walk At Home".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Toτε μην τα σκεφτεσαι ;) Αν βρεθεις σε αυτην την κατασταση τοτε θα δεις πως θα εξελιχθει αλλα μην το σκεφτεσαι, το τραβας κοντα σου :)

 

 

Δεν είναι κάτι που είναι εμμονή, απλά το σκέφτομαι ΚΑΙ αυτό. Τη σκέψη δεν την ορίζεις, ειδικά σε τέτοιες καταστάσεις. Οι μαμάδες θέλουμε να είμαστε υπεράνθρωποι για τα παιδιά μας, πόσο μάλλον για τα μωρά που εξαρτώνται από εμάς. Θεωρώ πως οι περισσότεροι είμαστε αγχωμένοι με διάφορα. Όποιος δεν είναι πραγματικά μπράβο του για τον αυτοέλεγχο του και την αισιοδοξία του. Όμως ένα από τα βάσανα που συνοδεύουν όλο αυτό που γίνεται είναι η ψυχολογική φθορά τόσο του τώρα όσο και του μετά.

 

Προσπαθώ να παραμένω ψύχραιμη. Ευχαριστιέμαι τα παιδιά μου παρά την κούραση που έχω ως μωρομαμά.
 

Και να σας πω και το άλλο για όσους θυμάστε το θέμα μου, επιτέλους ο γιος μου ο μεγάλος κάθεται στο γιογιό εδώ και λίγες μέρες και τα πάει περίφημα. Στην περίπτωση μας δεν έσπασε κανας φούρνος, ήρθε πανδημία!! :P :P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Δεν είναι κάτι που είναι εμμονή, απλά το σκέφτομαι ΚΑΙ αυτό. Τη σκέψη δεν την ορίζεις, ειδικά σε τέτοιες καταστάσεις. Οι μαμάδες θέλουμε να είμαστε υπεράνθρωποι για τα παιδιά μας, πόσο μάλλον για τα μωρά που εξαρτώνται από εμάς. Θεωρώ πως οι περισσότεροι είμαστε αγχωμένοι με διάφορα. Όποιος δεν είναι πραγματικά μπράβο του για τον αυτοέλεγχο του και την αισιοδοξία του. Όμως ένα από τα βάσανα που συνοδεύουν όλο αυτό που γίνεται είναι η ψυχολογική φθορά τόσο του τώρα όσο και του μετά.

  

Προσπαθώ να παραμένω ψύχραιμη. Ευχαριστιέμαι τα παιδιά μου παρά την κούραση που έχω ως μωρομαμά.
 

Και να σας πω και το άλλο για όσους θυμάστε το θέμα μου, επιτέλους ο γιος μου ο μεγάλος κάθεται στο γιογιό εδώ και λίγες μέρες και τα πάει περίφημα. Στην περίπτωση μας δεν έσπασε κανας φούρνος, ήρθε πανδημία!! :P :P 

Θα ελεγα ψεματα αν υποστηριζα οτι κι εγω δεν εχω κανει ασχημες σκεψεις. Απλα μολις ερχονται κατευθυνω την σκεψη μου σε κατι αλλο, ευχαριστο και δεν τις αναπαραγω (δεν τις μεταφερω δηλαδη σε τριτους ή στο συζυγο), κατι το οποιο ισως καποιους τους ξελαφρωνει αλλα εγω θεωρω οτι απλα μεταφερω την αρνητικη μου σκεψη (και ενεργεια) στο νου του αλλου. 

 

Αντε καλη αρχη! Δεν ειμαστε τωρα να παιρνουμε κι αλλες συσκευασιες πανων μεσα στο σπιτι γιατι αυξανουμε και τις πιθανοτητες :-P

Just now, vicky86 είπε:

Μόνο ότι έχω δει από τηλεόραση, για δύο γυναίκες που ειναι θετικές στον ιό κ γέννησαν, ξερω οτι δ εχουν επαφή με τα μωρα, εκείνα ήταν αρνητικα

Γενικα από μαμαδες αυτών των μηνών αν έχουν συμπτώματα κάνουν τεστ, κ μεχρι να βγει αρνητικό δ εχουν τα μωρα τους

Πάρα πολύ δύσκολη κατασταση

Πραγματικα λυπηρο να γινονται αυτα εφ'οσον δεν συναδουν με τις επισημες συστασεις. 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...