Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb said:

Α νόμιζα ότι θεωρείται πιο σημαντικό να αγιασουν τις πραγματικές θάλασσες και ότι στην κολυμπήθρα στην εκκλησία είναι συμβολικό όταν δεν υπάρχει θάλασσα κοντά.

 

Όχι, έτσι κι αλλιώς πάντα γίνεται αγιασμός στη λειτουργία των Θεοφανείων, ασχέτως  αν μετά γίνει κάπου κοντά και μία τελετή του σταυρού (η οποία είναι μετά το τέλος της Λειτουργίας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

23 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Εάν η ερώτηση είναι γενική έχει διάφορες απαντήσεις που εξαρτώνται από τις περιστασεις της κάθε περίπτωσης. Εάν είναι συγκεκριμένη για τον covid, εάν το παιδί μου ανήκε σε ευπαθη ομάδα (είχε κάποιο θέμα με το αναπνευστικό) και ετρεμα να μην κολλήσει covid, θα του έκανα πρώτη πρώτη το εμβόλιο ακόμη κι αν βρισκόταν ακόμη στο στάδιο των κλινικών δοκιμών για τα παιδιά. 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η γνώση είναι καθοριστικός παράγοντας. Βλέπω δηλαδή πολλούς από τους γνωστούς μου που είναι βιολόγοι/βιοτεχνολογοι/ανοσολογοι/γιατροί και ειδικά όσοι ασχολούνται ενεργά με την έρευνα που λογω της γνώσης που έχουν πάνω στο θέμα έχουν πολύ ξεκάθαρη άποψη για το αν θα έκαναν το εμβόλιο στους ίδιους ή και στα παιδιά τους είτε στο στάδιο των κλινικών δοκιμών είτε αργότερα. 

Θα το κάνουν λοιπον

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μετά το φιάσκο του Αγ.Δημητρίου δεν νομιζω ότι είχαν περιθώρια. Εξάλλου έχουν αρρωστήσει τόσοι, σιγουρα έχουν καταλάβει τη σοβαρότητα. 

Έχω ενυυπωσιαστει από την απόφαση της κυβέρνησης.δεν το περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Θα το κάνουν λοιπον

Δεν ξέρω για όλους, αλλά βλέπω ότι κάποιοι τάσσονται υπέρ, υποθέτω ότι κάποιοι έχουν αποφασίσει συνειδητά να μην το κάνουν. Ο κουμπάρος μου και ένας φίλος του άντρα μου το έχουν κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Δεν ξέρω για όλους, αλλά βλέπω ότι κάποιοι τάσσονται υπέρ, υποθέτω ότι κάποιοι έχουν αποφασίσει συνειδητά να μην το κάνουν. Ο κουμπάρος μου και ένας φίλος του άντρα μου το έχουν κάνει ήδη.

Η κουμπάρα μου κάνει πολλά χρόνια έρευνα στο Λονδίνο.Δουλευει στο ινστιτούτο έρευνας για τον καρκίνο.μου λέει ότι υπάρχουν ακόμη κάποια χρώμα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Η κουμπάρα μου κάνει πολλά χρόνια έρευνα στο Λονδίνο.Δουλευει στο ινστιτούτο έρευνας για τον καρκίνο.μου λέει ότι υπάρχουν ακόμη κάποια χρώμα σημεία.

Ειναι αυτό που είπα πιο πάνω, κάποιοι τάσσονται ανοιχτά υπέρ, άλλοι κατά. Ο κουμπάρος μου που το έκανε είναι ανοσολογος στο Stanford και το team του είχαν αρχίσει περισυ να προσπαθούν να αναπτύξουν εμβόλιο, δεν ευδοκιμήσε όμως. Παρόλα αυτά ξέρω και κάποιους που δεν θέλουν να το κάνουν. Είναι όμως πιο σταθεροί στις απόψεις τους, αυτό ήθελα να πω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Η κουμπάρα μου κάνει πολλά χρόνια έρευνα στο Λονδίνο.Δουλευει στο ινστιτούτο έρευνας για τον καρκίνο.μου λέει ότι υπάρχουν ακόμη κάποια χρώμα σημεία.

Θολα εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Θολα εννοείς?

Ναι

Just now, Chrysoum είπε:

Ειναι αυτό που είπα πιο πάνω, κάποιοι τάσσονται ανοιχτά υπέρ, άλλοι κατά. Ο κουμπάρος μου που το έκανε είναι ανοσολογος στο Stanford και το team του είχαν αρχίσει περισυ να προσπαθούν να αναπτύξουν εμβόλιο, δεν ευδοκιμήσε όμως. Παρόλα αυτά ξέρω και κάποιους που δεν θέλουν να το κάνουν. Είναι όμως πιο σταθεροί στις απόψεις τους, αυτό ήθελα να πω. 

Δεν είναι κατα.απλα θελει λιγο χρονο να δει λεει.

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 6:21 PM, Chrysoum said:

 Εάν είναι συγκεκριμένη για τον covid, εάν το παιδί μου ανήκε σε ευπαθη ομάδα (είχε κάποιο θέμα με το αναπνευστικό) και ετρεμα να μην κολλήσει covid, θα του έκανα πρώτη πρώτη το εμβόλιο ακόμη κι αν βρισκόταν ακόμη στο στάδιο των κλινικών δοκιμών για τα παιδιά. 

 

Αυτή είναι η σκέψη μου, το ''τρέμω στην ιδέα'' είναι λίγο μπροστά σε αυτό που νιώθω στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό αναφυλαξίας έγραψε ο Παπάς ότι είναι το θέμα με το εμβόλιο. Το ήξεραν κ είχαν πάντα μαζί τους αδρεναλίνη. Όχι απλα αλλεργία δλδ. 

 

Επισης το εμβόλιο της Οξφορδης έχει θέματα στο στήσιμο της έρευνας κ της GlaxoSmith παρομοίως, επομένως η Ευρώπη δεν θα έχει τις δόσεις που φαντάζονταν τόσο γρήγορα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Επιθυμούμε μια εκπαίδευση που να αναπτύσσει την ελεύθερη σκέψη και την κρίση των παιδιών, τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους, διότι έτσι μόνο μπορούν να γίνουν σκεπτόμενοι και ενεργοί πολίτες. Και η απόκτηση παιδείας δεν μπορεί να γίνει εξ αποστάσεως ούτε με γνώμονα «να βγει η ύλη».

 

21 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Επιπλέον, με την τηλεκπαίδευση δεν υπάρχει καμία δυνατότητα εξατομικευμένης παρέμβασης για να στηρίξουμε τους μαθητές μας. Δεν μπορούμε να κάνουμε διαφοροποιημένες δραστηριότητες ούτε να επικεντρωθούμε στις ιδιαίτερες γνωστικές, συμπεριφορικές ή συναισθηματικές δυσκολίες που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν. Επιβάλλεται ένας ενιαίος ρυθμός για όλους, ίδιες δραστηριότητες για όλους, σαν ξαφνικά να χάνονται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και οι ανάγκες καθενός. Ο θρίαμβος του επίπλαστου μέσου όρου επί της μοναδικής πορείας μάθησης καθενός.

 

21 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Οι δραστηριότητες είναι αναγκαστικά ατομικές, και όχι ομαδοσυνεργατικές,

Για αυτά όλα δεν φταίει η τηλεκπαίδευση πάντως. Είναι ο κανόνας στο σχολείο και στη φυσική τάξη. Αν θες κάνεις και ομαδοσυνεργατικά και εξατομικευμένα και στην τηλεκπαίδευση. στο webex μπορείς να κάνεις ομάδες που δουλεύουν παράλληλα σαν χωριστές τάξεις. στο eclass μπορείς να αναθέσεις εργασίες σε ομάδες παιδιών. Δεν είναι άκυρο το κείμενο συνολικά προφανώς, αλλά σίγουρα είναι τελείως άκαιρο. Το να τα λες όλα αυτά για την τηλεκπαίδευση αυτή τη στιγμή, με αυτές τις συνθήκες, που ούτε καν ένα υποτυπώδες άνοιγμα της αγοράς δεν έγινε, δεν έχει νόημα. Είναι το ίδιο με τις συζητήσεις τον Σεπτέμβρη για το αν η μάσκα είναι άβολη κλπ. Αλλά η κατάσταση είναι και παγίδα. Η τηλεκπαίδευση δουλεύει με την έννοια ότι γίνονται όλες οι ώρες. Αυτό είναι καλή δικαιολογία για να μην ανοίξουν τα σχολεία. Αν δεν "δούλευε", ίσως να αναγκάζονταν να τα ανοίξουν πιο γρήγορα, αλλά είναι παράλογο να εύχεσαι να μην δουλεύει ούτε με τον τρόπο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, όσο και να μη δουλεύει η τηλεκπαίδευση όπως θα θέλαμε, ούτε καταλαβαίνω εδώ που είμαστε τώρα πια ποια είναι η εναλλακτική, ούτε καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα περισσότερα με την ίδια την τηλεκπαίδευση. Να πούμε για έλλεψη ισοτιμίας πρόσβασης για όλους και για έλλειψη φυσικής επαφής ναι. Στα υπόλοιπα, όποιος εκπαιδευτικός έκανε μάθημα της προκοπής από κοντά, κάτι καταφέρνει και τώρα, όποιος ήταν χάλια πριν, είναι και τώρα, και το σύστημα όσες αδυναμίες έχεις, τις ίδιες έχει και από μακριά. Αν πίστευε κανείς το κείμενο, θα φανταζόταν ένα σχολείο που γίνοταν τα προηγούημενα χρόνια εξατομικευμένη διδασκαλία, δάσκαλοι που επέλεξαν το επάγγελαμα και δεν βρέθηκαν εκεί από τύχη, προσέγγιζαν με υπομονή ένα ένα τα παιδιά, έδιναν εργασίες και προκλήσεις για τις ιδιαιτερότητες κάθε παιδιού, ενθάρρυναν τη συνεργασία, και μονόκεροι πετούσαν πάνω από τις σχολικές αυλές (το τελευταίο, πιο πιθανό στην χώρα μας).

Κατά τα άλλα βλέπω και μια έντονη και τρομακτική φοβία για την τεχνολογία, π.χ. αυτό "Η τηλεκπαίδευση, όπως και η τηλεργασία, είναι ένα μέσο για να πληγούν ανεπανόρθωτα οι εργασιακές και οι κοινωνικές σχέσεις. Ταιριάζει γάντι στους νόμους που ψηφίζονται ο ένας μετά τον άλλον ρημάζοντας ατομικά, κοινωνικά, εργασιακά δικαιώματα κι ελευθερίες.". Παγκοσμίως και στην Ελλάδα, η συντριπτική πλειοψηφία όσων μπήκαν σε τηλεεργασία παρακαλά να μείνει έτσι, χρησιμοποιώντας στο μέλλον το γραφείο μόνο ως χώρο συναντήσεων, μεγάλες εταιρείες προχωρούν σε κλείσιμο και αναδιαμόρφωη εργασιακών χώρων γιατί οι περισσότεροι εργαζόμενοι ΔΕΝ θέλουν να γυρίσουν και να αποχωριστούν την εργασία από το σπίτι και τα πιο ελαστικά ωράρια. Δε με εκπλήσσει δυστυχώς, έχω στο μυαλό μου τους Έλληνες εκπαιδευτικούς σαν την πλέον τεχνοφοβική μερίδα ανθρώπων παγκοσμίως, και δυστυχώς πολύ περισσότερο τις γυναίκες εκπαιδευτικούς και ειδικά τις δασκάλες, και είναι και μία τάση που βλέπω και στη νέα γενιά, με πολύ περισσότερα κορίτσια να δηλώνουν  άγνοια για βασικά πράγματα, είτε είναι ένα email είτε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι :( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

και δυστυχώς πολύ περισσότερο τις γυναίκες εκπαιδευτικούς και ειδικά τις δασκάλες, και είναι και μία τάση που βλέπω και στη νέα γενιά, με πολύ περισσότερα κορίτσια να δηλώνουν  άγνοια για βασικά πράγματα, είτε είναι ένα email είτε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι :( 

νόμιζα ότι οι δασκάλες ήταν σε καλύτερη κατάσταση. στη δευτεροβάθμια είναι πολλοί τεχνοφοβικοι. ακόμα κ νέοι. συζητούσαμε προχτές πώς θα ενημερώνουμε τους γονείς κ εγω είπα μέσω μειλ ή webex γιατί δεν θέλω να δίνω το προσωπικό μου τηλ κ με κοιτούσαν περίεργα, ότι είναι απρόσωπο, ότι θα δυσκολευτούν οι γονείς, ένα σωρό χαζά κ σίγουρα σκέφτηκαν ότι το κάνω για να αποφύγω την επικοινωνία. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Στα υπόλοιπα, όποιος εκπαιδευτικός έκανε μάθημα της προκοπής από κοντά, κάτι καταφέρνει και τώρα, όποιος ήταν χάλια πριν, είναι και τώρα, και το σύστημα όσες αδυναμίες έχεις, τις ίδιες έχει και από μακριά. Αν πίστευε κανείς το κείμενο, θα φανταζόταν ένα σχολείο που γίνοταν τα προηγούημενα χρόνια εξατομικευμένη διδασκαλία, δάσκαλοι που επέλεξαν το επάγγελαμα και δεν βρέθηκαν εκεί από τύχη, προσέγγιζαν με υπομονή ένα ένα τα παιδιά, έδιναν εργασίες και προκλήσεις για τις ιδιαιτερότητες κάθε παιδιού, ενθάρρυναν τη συνεργασία, και μονόκεροι πετούσαν πάνω από τις σχολικές αυλές (το τελευταίο, πιο πιθανό στην χώρα μας).

ακριβώς αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Για να γελάσουμε: μόλις πήρε το μάτι μου μια συνωμοσιολογική ανάρτηση που κυκλοφόρησε, ότι το 7χρονο παιδί κσποιου του είπε "όλο αυτό θα τελειώσει 8 Φεβρουαρίου" και όταν ο πατέρας το ποσταρε του έγραψαν κι άλλοι σε σχόλια ότι και τα δικά τους παιδιά τους λένε το ίδιο, 8 Φεβρουαρίου, και ότι είναι κάτι κρυστάλλινα παιδια που γεννήθηκαν μετά το 2012 και έχουν διαισθησεις γιατί κάτι άλλαξε στη γη και οι άνθρωποι γεννιούνται διαφορετικοί από το 2012 και μετά και αυτά τα παιδιά θα αλλάξουν τον κοσμο και κάτι τέτοια! :-P Όσοι έχετε παιδιά που μιλάνε ρωτήστε τα πότε θα τελειώσει να γελάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για να γελάσουμε: μόλις πήρε το μάτι μου μια συνωμοσιολογική ανάρτηση που κυκλοφόρησε, ότι το 7χρονο παιδί κσποιου του είπε "όλο αυτό θα τελειώσει 8 Φεβρουαρίου" και όταν ο πατέρας το ποσταρε του έγραψαν κι άλλοι σε σχόλια ότι και τα δικά τους παιδιά τους λένε το ίδιο, 8 Φεβρουαρίου, και ότι είναι κάτι κρυστάλλινα παιδια που γεννήθηκαν μετά το 2012 και έχουν διαισθησεις γιατί κάτι άλλαξε στη γη και οι άνθρωποι γεννιούνται διαφορετικοί από το 2012 και μετά και αυτά τα παιδιά θα αλλάξουν τον κοσμο και κάτι τέτοια! :-P Όσοι έχετε παιδιά που μιλάνε ρωτήστε τα πότε θα τελειώσει να γελάσουμε!

κάτι ανάλογο είχε βγει για παιδιά που είχαν γεννηθεί Απρίλιο του 1983 ή 84, τα παιδθα indigo.. Ειχανκ αυτά εξαιρετικές ικανότητες κ τα παρακολουθούσαν κλπ. Αν ήταν Απρίλη του 84 εντωμεταξύ, θα σκάσω γιατί στο τσακ δεν γεννήθηκα τότε κ έχασα τις υπερφυσικές ικανότητες!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Για να γελάσουμε: μόλις πήρε το μάτι μου μια συνωμοσιολογική ανάρτηση που κυκλοφόρησε, ότι το 7χρονο παιδί κσποιου του είπε "όλο αυτό θα τελειώσει 8 Φεβρουαρίου" και όταν ο πατέρας το ποσταρε του έγραψαν κι άλλοι σε σχόλια ότι και τα δικά τους παιδιά τους λένε το ίδιο, 8 Φεβρουαρίου, και ότι είναι κάτι κρυστάλλινα παιδια που γεννήθηκαν μετά το 2012 και έχουν διαισθησεις γιατί κάτι άλλαξε στη γη και οι άνθρωποι γεννιούνται διαφορετικοί από το 2012 και μετά και αυτά τα παιδιά θα αλλάξουν τον κοσμο και κάτι τέτοια! :-P Όσοι έχετε παιδιά που μιλάνε ρωτήστε τα πότε θα τελειώσει να γελάσουμε!

Κοιμάται τώρα. Θα ρωτήσω αύριο και θα σας πω :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρήκα άρθρο τώρα που εξηγεί, τα κρυστάλλινα είναι ακόμα πιο εξελιγμένο είδος.

 

Πάντως αν αρχίσετε να γράφετε ότι τα παιδιά σας σας είπαν 8 Φσβρουαριου νομίζω δεν θα κοιμηθώ το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η τηλεεργασία να αρέσει στους ενήλικες και είναι όντως μια επιλοή που πολλούς τους εξυπηρετεί, ειδικά σε συγκεκριμένους κλάδους, αλλά το να λέμε ότι μπορεί να δουλέψει το ίδιο καλά και η τηλεκπαίδευση για τα παιδιά είναι αν όχι ισωπέδωση, τουλάχιστον μερική τύφλωση.

 

Δεν ξέρω ούτε ένα παιδί (από διαφορετικά σχολεία και τάξεις), που να μην βασανίζεται προσπαθώντας να ανταπεξέλθει. Τα μικρά εχουν δυσκολία να ακολουθήσουν τον ρυθμό της δασκάλας και να αντιληφθούν το περιβάλλον - ακολουθούν αλλά δεν μπορούν να διαμορφώσουν την ατμόσφαιρα. Το πλαίσιο είναι ατομικό. Αλλο πράγμα κάνω μια κοινή εργασία κι άλλο είμαι ΟΜΑΔΑ με άλλους. Οι νηπιαγωγοί που έχω παρακολουθήσει, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες, ανεξάρτητα από την τεχνολογική τους εξοικείωση. Ταυτόχρονα έχουν να αναλογίζονται κι όλας ότι ελέγχονται από 20 ενήλικες σε κάθε τους λέξη ή παύση. Δεν υπάρχει πεδίο για αυθορμητισμό ούτε από τον δάσκαλα ούτε από τα παιδιά. Μια άσκηση που θα είχε και λίγο χαβά και λίγο χέρι και λίγο παρακολούθηση του τί κάνει ο διπλανός, τώρα είναι απολύτως ατομική ασχολία, με την νηπιαγωγό να μην μπορεί με ένα βλέμμα και μια μικρή οδηγία να ενισχύσει και να προωθήσει την εργασία των παιδιών και έτσι το ένα τελειώνει, το άλλο ακόμη προσπαθεί, το τρίτο έχει εγκαταλείψει και πάει για τσίσα και μετά η δασκάλα λέει "τελειώσατε παιδιά;" και το καθένα έχει ένα σημείο διαφορετικό να δηλώσει κι όμως η δασκάλα πρέπει να με κάποιον τρόπο να κάνει ότι όλα βρίσκονται στο ίδιο σημείο για να μπορέσει να ολοκληρώσει το μάθημα, χωρίς να έχει ιδέα τί κάνουν τα παιδιά (βλέπει από την οθόνη ένα αποτέλεσμα, όχι τον τρόπο εργασίας των παιδιών, όπως θα συνέβαινε στην τάξη) και μένει στον γονέα ουσιαστικά  να κάνει τον παιδαγωγό, όταν κι όσο μπορεί και καταλαβαίνει.

Στα δε μεγαλύτερα παιδιά δημοτικού πραγματικά τα λυπάμαι. Να βρίσκονται 5 και 6 ώρες στον υπολογιστή (μαζί με το φροντιστήριο) και μετά να πρέπει να κάνουν τα μαθηματα, κι αυτά στην οθόνη και να περνούν μέρες, που δεν προλαβαίνουν να βγουν μια βόλτα να πάρουν αέρα, γιατί δεν καταφέρνουν να ολοκληρώσουν τα καθήκοντα τους. Και μετά τα παιδιά χαλαρώνουν, κοιτάζοντας στην οθόνη, τον γυμναστή να κάνει ασκήσεις!! Τέλεια! Καμία διαφορά από την φυσική τάξη! Φυσικά. Ολο ίδια είναι. Λίγη καλύτερη σύνδεση να είχαμε μόνο....

 

Επειδή κάποιοι καθηγητές είναι βαρεμένοι ή ανίκανοι ή βολεμένοι, φτάσαμε να λέμε ότι όποιος δεν την παλεύει με την τηλεκπαίδευση (είτε παιδί είτε εκπαιδευτικός), φταίει ο ίδιος γιατί είναι είτε τεμπέλης, είτε αδιάφορος, είτε τεχνοφοβικός!!! Τί να πω....; 

Οσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια; 

Κι εμείς είμαστε οι αλεπούδες εν προκειμένω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ναι βρήκα άρθρο τώρα που εξηγεί, τα κρυστάλλινα είναι ακόμα πιο εξελιγμένο είδος.

 

Πάντως αν αρχίσετε να γράφετε ότι τα παιδιά σας σας είπαν 8 Φσβρουαριου νομίζω δεν θα κοιμηθώ το βράδυ!

Θα τον ρωτήσω και εγώ, έχει γούστο να ακούσω κάνα 8 Φεβρουαρίου! :-D

Link to comment
Share on other sites

Πεθανα στο γέλιο στο fb.Καποιος ανεβασε μια φωτο ,μάλλον στην Ερμου,όπου μια κυρία δοκιμαζει ένα παπουτσι στο πεζοδρόμιο κ δίνει το χέρι στον καταστήματα η να την κρατάει μην πέσει.Απο κάτω της γράφουν ότι ευτυχως που πλήρωσε με pos γιατι ετσι δεν θα γινει διασπορά του ιου:lol:

Δηλαδή με το σουτιέν τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kine είπε:

Μπορεί η τηλεεργασία να αρέσει στους ενήλικες και είναι όντως μια επιλοή που πολλούς τους εξυπηρετεί, ειδικά σε συγκεκριμένους κλάδους, αλλά το να λέμε ότι μπορεί να δουλέψει το ίδιο καλά και η τηλεκπαίδευση για τα παιδιά είναι αν όχι ισωπέδωση, τουλάχιστον μερική τύφλωση.

 

Δεν ξέρω ούτε ένα παιδί (από διαφορετικά σχολεία και τάξεις), που να μην βασανίζεται προσπαθώντας να ανταπεξέλθει. Τα μικρά εχουν δυσκολία να ακολουθήσουν τον ρυθμό της δασκάλας και να αντιληφθούν το περιβάλλον - ακολουθούν αλλά δεν μπορούν να διαμορφώσουν την ατμόσφαιρα. Το πλαίσιο είναι ατομικό. Αλλο πράγμα κάνω μια κοινή εργασία κι άλλο είμαι ΟΜΑΔΑ με άλλους. Οι νηπιαγωγοί που έχω παρακολουθήσει, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες, ανεξάρτητα από την τεχνολογική τους εξοικείωση. Ταυτόχρονα έχουν να αναλογίζονται κι όλας ότι ελέγχονται από 20 ενήλικες σε κάθε τους λέξη ή παύση. Δεν υπάρχει πεδίο για αυθορμητισμό ούτε από τον δάσκαλα ούτε από τα παιδιά. Μια άσκηση που θα είχε και λίγο χαβά και λίγο χέρι και λίγο παρακολούθηση του τί κάνει ο διπλανός, τώρα είναι απολύτως ατομική ασχολία, με την νηπιαγωγό να μην μπορεί με ένα βλέμμα και μια μικρή οδηγία να ενισχύσει και να προωθήσει την εργασία των παιδιών και έτσι το ένα τελειώνει, το άλλο ακόμη προσπαθεί, το τρίτο έχει εγκαταλείψει και πάει για τσίσα και μετά η δασκάλα λέει "τελειώσατε παιδιά;" και το καθένα έχει ένα σημείο διαφορετικό να δηλώσει κι όμως η δασκάλα πρέπει να με κάποιον τρόπο να κάνει ότι όλα βρίσκονται στο ίδιο σημείο για να μπορέσει να ολοκληρώσει το μάθημα, χωρίς να έχει ιδέα τί κάνουν τα παιδιά (βλέπει από την οθόνη ένα αποτέλεσμα, όχι τον τρόπο εργασίας των παιδιών, όπως θα συνέβαινε στην τάξη) και μένει στον γονέα ουσιαστικά  να κάνει τον παιδαγωγό, όταν κι όσο μπορεί και καταλαβαίνει.

Στα δε μεγαλύτερα παιδιά δημοτικού πραγματικά τα λυπάμαι. Να βρίσκονται 5 και 6 ώρες στον υπολογιστή (μαζί με το φροντιστήριο) και μετά να πρέπει να κάνουν τα μαθηματα, κι αυτά στην οθόνη και να περνούν μέρες, που δεν προλαβαίνουν να βγουν μια βόλτα να πάρουν αέρα, γιατί δεν καταφέρνουν να ολοκληρώσουν τα καθήκοντα τους. Και μετά τα παιδιά χαλαρώνουν, κοιτάζοντας στην οθόνη, τον γυμναστή να κάνει ασκήσεις!! Τέλεια! Καμία διαφορά από την φυσική τάξη! Φυσικά. Ολο ίδια είναι. Λίγη καλύτερη σύνδεση να είχαμε μόνο....

 

Επειδή κάποιοι καθηγητές είναι βαρεμένοι ή ανίκανοι ή βολεμένοι, φτάσαμε να λέμε ότι όποιος δεν την παλεύει με την τηλεκπαίδευση (είτε παιδί είτε εκπαιδευτικός), φταίει ο ίδιος γιατί είναι είτε τεμπέλης, είτε αδιάφορος, είτε τεχνοφοβικός!!! Τί να πω....; 

Οσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια; 

Κι εμείς είμαστε οι αλεπούδες εν προκειμένω.

 

 

 

@kine δεν είπα το ίδιο καλά, είπα το ίδιο χάλια . Τα προβλήματα της ισοπέδωσης, μη εξατομίκευσης και μη συνεργασίας που και καλά ανακαλύπτουν τώρα πολλοί συνδικαλιζόμενοι εκπαιδευτικοί, είναι προβλήματα 50-100 ετών, δεν τα προκάλεσε η τηλεεκπαίδευση. Η τηλεεκπαίδευση προκάλεσε και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Για να γελάσουμε: μόλις πήρε το μάτι μου μια συνωμοσιολογική ανάρτηση που κυκλοφόρησε, ότι το 7χρονο παιδί κσποιου του είπε "όλο αυτό θα τελειώσει 8 Φεβρουαρίου" και όταν ο πατέρας το ποσταρε του έγραψαν κι άλλοι σε σχόλια ότι και τα δικά τους παιδιά τους λένε το ίδιο, 8 Φεβρουαρίου, και ότι είναι κάτι κρυστάλλινα παιδια που γεννήθηκαν μετά το 2012 και έχουν διαισθησεις γιατί κάτι άλλαξε στη γη και οι άνθρωποι γεννιούνται διαφορετικοί από το 2012 και μετά και αυτά τα παιδιά θα αλλάξουν τον κοσμο και κάτι τέτοια! :-P Όσοι έχετε παιδιά που μιλάνε ρωτήστε τα πότε θα τελειώσει να γελάσουμε!

Μακάρι να τελειώσει τότε να γιορτάσουμε κ του Αγίου Βαλεντίνου!!!!! :P:P:P:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Καλημερα! Ρωτησα την κορη μου (γεννημενη το 16) ποτε θα τελειωσει αυτη η ιστορια με τον κορονοιο και μου ειπε το καλοκαιρι (λογικο ακουγεται). Ρωτησα και τον γιο μου (γεννημενος το 18) και μου ειπε: δεκατεθερα! Ελπιζω να μην εννοει το 3014!!!

Χαχαχα έκανα κ εγώ απόπειρα στην κόρη μου, γεννημένη Δεκέμβριο του 16, δεν μου απάντησε ποιο μήνα αλλά είπε του χρόνου!!! Κρίμα γιατί εγώ πίστευα ότι θα πει αύριο... Θα με συμφερε καλύτερα!! Συνήθως αύριο λέει όταν την ρωτάμε πότε πχ θα πάμε στη γιαγιά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...