Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με την @Lenia16 που λέει ότι στην επαρχία με 2000 ευρώ το μήνα ζεις αρκετά καλά. Τουλάχιστον εγώ σαν οικογένεια με μικρά παιδιά που έχω θα έβαζα σίγουρα 1000 ευρώ στην άκρη!!!! :P προφανώς όταν είναι μεγαλύτερα τα παιδιά υπάρχουν περισσότερα έξοδα αλλά πάντως κ εγώ δεν θα χαρακτηρίσω φτωχό κάποιον με οικογενειακό εισόδημα 2000 ευρώ το μήνα όταν ο κατώτερος βασικός μισθός είναι τα 500 ευρώ. Δεν ξέρω τι ηλικία έχετε όλοι εσείς αλλά εγώ είμαι παιδί των 500 ευρώ.. Όταν τελείωσα την σχολή μου κ βρήκα δουλειά άσχετη με το επάγγελμα μου τόσα έπαιρνα για 8ωρη 6ημερη απασχόληση. Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν θα αμειβομουν με 1000 ευρώ κ στεναχωριέμαι που δεν πρόλαβα αυτούς τους μισθούς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Συμφωνώ κι εγώ με mama16. Εγω παίρνω γύρω στα 800 πτυχιούχος ΤΕΙ κ θεωρούμαι καλοπληρωμένη . Παιδιά με ίδια προσόντα που έρχονται τώρα γύρω στα τριάντα παίρνουν 600. Και όλοι οι γνωστοί μου κάπου εκεί αμοίβονται, για ιδιωτικό τομέα μιλώ πάντα. Τα χίλια και τα χίλια εκατό που λέτε είναι ένας εξαιρετικά καλός μισθός τώρα για ιδιωτικό τομέα. Φαντάζομαι υπάρχουν πολλές μαμάδες εδώ ειδικά οι πιο νέες σε ηλικία που θα συμφωνήσουν ότι εκεί κυμαίνονται τώρα οι μισθοί.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Συμφωνώ κι εγώ με mama16. Εγω παίρνω γύρω στα 800 πτυχιούχος ΤΕΙ κ θεωρούμαι καλοπληρωμένη . Παιδιά με ίδια προσόντα που έρχονται τώρα γύρω στα τριάντα παίρνουν 600. Και όλοι οι γνωστοί μου κάπου εκεί αμοίβονται, για ιδιωτικό τομέα μιλώ πάντα. Τα χίλια και τα χίλια εκατό που λέτε είναι ένας εξαιρετικά καλός μισθός τώρα για ιδιωτικό τομέα. Φαντάζομαι υπάρχουν πολλές μαμάδες εδώ ειδικά οι πιο νέες σε ηλικία που θα συμφωνήσουν ότι εκεί κυμαίνονται τώρα οι μισθοί.

 

Eίμαστε λίγο μικτό γκρουπ, έχουμε και πολλές μαμάδες με παιδιά σε ιδιωτικά, και αυτά δε γίνονται με 1000 ευρώ. Εκτός αν δε μετράμε το ότι το σπίτι είναι δωρεάν από τη μαμά και ο παππούς στέλνει άλλα 500 ευρώ το μήνα, που το έχω δει και αυτό σε πολλούς γνωστούς.

Πάντως μη μου πείτε ότι με 1000 ευρώ μισθό βρίσκετε ιδιωτική ασφάλεια που όντως να καλύπτει κάτι παραπάνω από το ΙΚΑ, γιατί αν ναι, σοβαρά με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Έχω μεν αυτή τη στιγμή καλή ιδιωτική ασφάλιση, αλλά μέσω εταιρικού συμβολαίου και στην ίδια ασφαλιστική δε θα μπορούσα να πληρώσω για τις ίδιες παροχές, είναι τρελό το κόστος. Η συμμετοχή μου στο εταιρικό είναι γύρω στα 150 το μήνα για να είναι και τα παιδιά μέσα, συν άλλα τόσα δίνει η εταιρεία, συν ότι είναι εταιρικό και έχει εντελώς άλλες τιμές, για να το έκανα μόνη μου, ήθελα ένα 500άρικο :(. Ο αδερφός μου είχε παλιότερα μία με κάτι σαν 50 ευρώ το μηνα, αλλά όταν την χρειάστηκε ανακάύψε ότι ουσιαστικά είναι άχρηστη, ήταν τόσες οι εξαιρέσεις και τα όρια, που τελικά τα πλήρωνε από την τσέπη του.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eίμαστε λίγο μικτό γκρουπ, έχουμε και πολλές μαμάδες με παιδιά σε ιδιωτικά, και αυτά δε γίνονται με 1000 ευρώ. Εκτός αν δε μετράμε το ότι το σπίτι είναι δωρεάν από τη μαμά και ο παππούς στέλνει άλλα 500 ευρώ το μήνα, που το έχω δει και αυτό σε πολλούς γνωστούς.

Πάντως μη μου πείτε ότι με 1000 ευρώ μισθό βρίσκετε ιδιωτική ασφάλεια που όντως να καλύπτει κάτι παραπάνω από το ΙΚΑ, γιατί αν ναι, σοβαρά με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Έχω μεν αυτή τη στιγμή καλή ιδιωτική ασφάλιση, αλλά μέσω εταιρικού συμβολαίου και στην ίδια ασφαλιστική δε θα μπορούσα να πληρώσω για τις ίδιες παροχές, είναι τρελό το κόστος. Η συμμετοχή μου στο εταιρικό είναι γύρω στα 150 το μήνα για να είναι και τα παιδιά μέσα, συν άλλα τόσα δίνει η εταιρεία, συν ότι είναι εταιρικό και έχει εντελώς άλλες τιμές, για να το έκανα μόνη μου, ήθελα ένα 500άρικο :(. Ο αδερφός μου είχε παλιότερα μία με κάτι σαν 50 ευρώ το μηνα, αλλά όταν την χρειάστηκε ανακάύψε ότι ουσιαστικά είναι άχρηστη, ήταν τόσες οι εξαιρέσεις και τα όρια, που τελικά τα πλήρωνε από την τσέπη του.

 

Δεν πιστεύω ότι κανείς με χίλια ευρώ πληρώνει ιδιωτική ασφάλεια εκτός κ αν πχ έχει σπίτια κ παίρνει κ ενοίκια! Με τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς βέβαια μπορεί κάποιος να στέλνει το παιδί μέσω ΕΣΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουμε ξεφύγει από το θέμα, θεωρώ πως η ιδιωτική ασφάλεια είναι χρήσιμη για έκτακτες και ιδιαίτερες περιπτώσεις. Αν θέλει κάποιος μπορεί να ασφαλιστεί για τα πολύ σοβαρά, να έχει ένα ποσό απαλλαγή και τα υπόλοιπα να καλύπτει η ασφάλεια όπως πχ ένα πολύ σοβαρό χειρουργείο. Εκεί είναι χρήσιμες αυτές οι ασφάλειες, ώστε να μην χρειάζεται να περιμένεις μήνες στα δημόσια νοσοκομεία προκειμένου να χειρουργηθείς . Ένα τέτοιο συμβόλαιο είναι αρκετά πιο οικονομικό. Απλά υπάρχει σαν μαξιλαράκι, είναι μία ασφάλεια πως στην ανάγκη θα υπάρξει λύση. Εμείς σκεφτόμασταν να το κάνουμε έτσι, για πιο οικονομικό αλλά θα χάναμε το ισόβιο και τελικά δεν το αλλάξαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι, όσες/όσοι εργάζεστε εκτός σπιτιού, εξακολουθείτε να βρίσκετε κίνηση έξω;

 

Εγώ η αλήθεια είναι κινούμαι σε κοντινές περιοχές (δεν περνάω πχ από κέντρο, Μαρούσι κλπ) αλλά η κίνηση είναι εμφανώς λιγότερη. Ειδικά το απόγευμα που γυρίζω από το γραφείο, είναι σαν δεκαπενταύγουστος έξω (από αυτοκίνητα εννοώ). Σίγουρα το απόγευμα βλέπω περισσότερο κόσμο έξω, να περπατάει ή να βγάζει έξω σκύλο. Αλλά δε γίνεται και συνωστισμός!

 

Ρωτάω γιατί το άκουσα το πρωί στο ράδιο και βλέπω κάτι δημοσιεύματα του τύπου "ένα βήμα πριν το καθολικό lockdown"  [...Ενα βήμα πριν από το καθολικό lockdown λόγω κοροναϊού, ήτοι τον γενικό εγκλεισμό στα σπίτια μας, χωρίς εξαιρέσεις και με αναστολή των οικονομικών, εκπαιδευτικών κι άλλων δραστηριοτήτων, βρίσκεται η Ελλάδα...] και [... Το lockdown που εφαρμόζεται από το Σάββατο δεν είναι και το… ισχυρό καθώς η κίνηση στους δρόμους είναι αυξημένη. Μόνη λύση βλέπουν στην κυβέρνηση το «μάζεμα» όλων εκείνων που δεν συμμορφώνονται, γιατί μετά θα έχει τα τελικά μέτρα...] 

 

Link to comment
Share on other sites

 Για την ιδιωτική ασφάλεια δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος λόγος. Υπάρχουν μια χαρά προγράμματα με 400 -500 ευρώ το χρόνο, να μην αναφέρω εταιρείες και φανεί σαν διαφήμιση, που καλύπτουν πάρα πολλά πράγματα και για νοσηλεία (με μικρές απαλλαγές που εν τέλει τις καλύπτει συνήθως ο ΕΟΠΥΥ) και για έκτακτες επισκέψεις και για εξωνοσοκαμειακες επισκέψεις. Αυτό αν το ανάγουμε στο μήνα είναι 40 ευρώ περίπου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αδύνατο για το μέσο μισθό (μπορεί πχ εγώ να μην θέλω να πηγαίνω διακοπές και να πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια, ή τώρα που έχω μικρά παιδιά και δεν έχω αγγλικά κλπ να μπορώ να την πληρώνω).  Επίσης επειδή έχω τα παιδιά με 200 ευρώ το χρόνο ο καθένα στο μαιευτήριο που γεννήθηκαν, είναι εξαιρετικές και για επισκέψεις και για μια φορά που χρειάστηκε νοσηλεία (μας κάλυψαν τα πάντα σε συνδυασμό με ΕΟΠΥΥ). Προσωπικά μπορώ να τις πληρώνω (για την ώρα) χωρίς συνδρομές αλλων, απλά θα στερηθω κάτι αλλο, γιατί ειδικά για τα παιδιά τις θεωρώ πολύ σημαντικές, οπότε είναι θέμα προτεραιοτήτων. Εκτός αν λέτε για αυτές που δίνουν και σύνταξη αργότερα, αυτό δεν το έχω ψάξει. Πράγματι όμως ξεφύγαμε από το θέμα..!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 Για την ιδιωτική ασφάλεια δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος λόγος. Υπάρχουν μια χαρά προγράμματα με 400 -500 ευρώ το χρόνο, να μην αναφέρω εταιρείες και φανεί σαν διαφήμιση, που καλύπτουν πάρα πολλά πράγματα και για νοσηλεία (με μικρές απαλλαγές που εν τέλει τις καλύπτει συνήθως ο ΕΟΠΥΥ) και για έκτακτες επισκέψεις και για εξωνοσοκαμειακες επισκέψεις. Αυτό αν το ανάγουμε στο μήνα είναι 40 ευρώ περίπου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αδύνατο για το μέσο μισθό (μπορεί πχ εγώ να μην θέλω να πηγαίνω διακοπές και να πληρώνω ιδιωτική ασφάλεια, ή τώρα που έχω μικρά παιδιά και δεν έχω αγγλικά κλπ να μπορώ να την πληρώνω).  Επίσης επειδή έχω τα παιδιά με 200 ευρώ το χρόνο τι καθένα είναι εξαιρετικές και για επισκέψεις και για μια φορά που χρειάστηκε νοσηλεία (μας κάλυψαν τα πάντα σε συνδυασμό με ΕΟΠΥΥ). Προσωπικά μπορώ να τις πληρώνω (για την ώρα) χωρίς συνδρομές αλλων, απλά θα στερηθω κάτι αλλο. Εκτός αν λέτε για αυτές που δίνουν και σύνταξη αργότερα, αυτό δεν το έχω ψάξει. Πράγματι όμως ξεφύγαμε από το θέμα..!

Εγώ δεν το έχω ψάξει καν το θέμα για την ιδιωτική ασφάλεια αλλά ίσως μιλάνε κ για σύνταξη από τα λεγόμενα της @kotsifikos

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά. δεν μπορώ να διανοηθώ να μην έχω ιδιωτική ασφάλεια , έτσι όπως έχουν τα πράγματα με τη δημόσια υγεία. Εμείς την έχουμε χρησιμοποιήσει όλοι, και εγώ και ο άντρας μου έχουμε κάνει χειρουργεία με κορυφαίους γιατρούς , σε εξαιρετικές συνθήκες. Για τον μικρό , τα έχω γράψει αλλού. Το πόσο σημαντικό είναι όμως, το έζησα με τον μπαμπά μου. Το 2015 χειρουργήθηκε επειγόντως στον Ευαγγελισμό, παρότι υπήρχε ιδιωτική ασφάλεια, έπειτα από σύσταση του γιατρού του. Έμεινε 42 μέρες στη ΜΕΘ , (15 από αυτές σε καταστολή), όπου  πραγματικά οι γιατροί έκαναν το καλύτερο (εμείς τους πηγαίναμε κρέμες, πάνες , υποσέντονα κτλ γιατί δεν είχαν), μέχρι που βγήκε και πήγε στη ΜΑΦ, όπου την τρίτη μέρα μας παρακαλούσε κλαίγοντας να τον πάρουμε , όπως και κάναμε. Δεν θέλω να πω λεπτομέρειες για τις συνθήκες και την αδιαφορία. Δεν πιστεύω ότι αν δεν πηγαίναμε στο μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο όπου πήγαμε, όπου είχε την καλύτερη φροντίδα που μπορεί να φανταστεί κάποιος και ακόμη παραπάνω (κάτσαμε 2 μήνες), θα μπορούσε ο πατέρας μου να ξανασταθεί στα πόδια του και να ζήσει ποιοτικά 2 γεμάτα χρόνια ακόμη. Μιλάμε για έξοδα εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, τα οποία η ασφαλιστική πλήρωσε αδιαμαρτύρητα και συνέχισε να πληρώνει τα επόμενα 2 ΄χρόνια που συνέχισε τις θεραπείες του . Πραγματικά μετά από όσα είδα, από τουε χειρότερους εφιάλτες μου είναι να νοσήσω σοβαρά και να βρεθώ σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ζορίζομαστε παρα πολυ με τις δαπάνες τις ιδιωτικής ασφαλείας αλλα το θεωρούμε αναγκη και οχι πολυτέλεια.

Από κει και πέρα τα προγράμματα θέλουν πολύ μελέτη φιατι μπορεις να βρεθείς ακαλυπτος σε πολλα τελικα.

Αν όμως έχεις ένα καλα μελετημένο προγραμμα κ σαφώς πιο ακριβω βεβαια,μπορεί να σώζεις την ζωή σου κ να την κάνεις σαφώς ποιοτικοτερη.

Εγω την έχω χρησιμοποιήσει στις αποθέσεις,υστεροσκοπησεις αλλά και στη γεννα όπου μου κάλυψε όλο το πακέτο με διακοπή σε μονόκλινο κ με αδρή αμοιβή στο γιατρό χωρις εκείνος να μου ζητήσει τοσα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Να ρωτήσω κάτι, όσες/όσοι εργάζεστε εκτός σπιτιού, εξακολουθείτε να βρίσκετε κίνηση έξω;

 

Εγώ η αλήθεια είναι κινούμαι σε κοντινές περιοχές (δεν περνάω πχ από κέντρο, Μαρούσι κλπ) αλλά η κίνηση είναι εμφανώς λιγότερη. Ειδικά το απόγευμα που γυρίζω από το γραφείο, είναι σαν δεκαπενταύγουστος έξω (από αυτοκίνητα εννοώ). Σίγουρα το απόγευμα βλέπω περισσότερο κόσμο έξω, να περπατάει ή να βγάζει έξω σκύλο. Αλλά δε γίνεται και συνωστισμός!

 

Ρωτάω γιατί το άκουσα το πρωί στο ράδιο και βλέπω κάτι δημοσιεύματα του τύπου "ένα βήμα πριν το καθολικό lockdown"  [...Ενα βήμα πριν από το καθολικό lockdown λόγω κοροναϊού, ήτοι τον γενικό εγκλεισμό στα σπίτια μας, χωρίς εξαιρέσεις και με αναστολή των οικονομικών, εκπαιδευτικών κι άλλων δραστηριοτήτων, βρίσκεται η Ελλάδα...] και [... Το lockdown που εφαρμόζεται από το Σάββατο δεν είναι και το… ισχυρό καθώς η κίνηση στους δρόμους είναι αυξημένη. Μόνη λύση βλέπουν στην κυβέρνηση το «μάζεμα» όλων εκείνων που δεν συμμορφώνονται, γιατί μετά θα έχει τα τελικά μέτρα...] 

 

 

O άντρας μου που συνεχίζει να δουλεύει από το γραφείο κανονικά δεν βρίσκει καθόλου κίνηση, διαδρομή 20 χλμ την κάνει σε 15', χρησιμοποιώντας τον Κηφισό.

 

Ωστόσο, μία κάποια αυξημένη κινητικότητα σε σχέση με το προηγούμενο lockdown είναι λογική, καθώς είναι ανοιχτά τα δημοτικά, τα νηπιαγωγεία και οι παιδικοί σταθμοί (ανέκαθεν η κίνηση επηρεαζόταν από την κινητικότητα των γονέων που πάνε τα παιδιά τους σχολείο και από τα σχολικά), αλλά και επειδή είναι ανοιχτά τα δικαστήρια για τις περισσότερες διαδικασίες, κάτι που επηρεάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την κίνηση, ειδικά στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Να ρωτήσω κάτι, όσες/όσοι εργάζεστε εκτός σπιτιού, εξακολουθείτε να βρίσκετε κίνηση έξω;

 

Εγώ η αλήθεια είναι κινούμαι σε κοντινές περιοχές (δεν περνάω πχ από κέντρο, Μαρούσι κλπ) αλλά η κίνηση είναι εμφανώς λιγότερη. Ειδικά το απόγευμα που γυρίζω από το γραφείο, είναι σαν δεκαπενταύγουστος έξω (από αυτοκίνητα εννοώ). Σίγουρα το απόγευμα βλέπω περισσότερο κόσμο έξω, να περπατάει ή να βγάζει έξω σκύλο. Αλλά δε γίνεται και συνωστισμός!

 

Ρωτάω γιατί το άκουσα το πρωί στο ράδιο και βλέπω κάτι δημοσιεύματα του τύπου "ένα βήμα πριν το καθολικό lockdown"  [...Ενα βήμα πριν από το καθολικό lockdown λόγω κοροναϊού, ήτοι τον γενικό εγκλεισμό στα σπίτια μας, χωρίς εξαιρέσεις και με αναστολή των οικονομικών, εκπαιδευτικών κι άλλων δραστηριοτήτων, βρίσκεται η Ελλάδα...] και [... Το lockdown που εφαρμόζεται από το Σάββατο δεν είναι και το… ισχυρό καθώς η κίνηση στους δρόμους είναι αυξημένη. Μόνη λύση βλέπουν στην κυβέρνηση το «μάζεμα» όλων εκείνων που δεν συμμορφώνονται, γιατί μετά θα έχει τα τελικά μέτρα...] 

 

Κ εγώ κινούμαι σε κοντινές αποστάσεις αλλά η κίνηση που βρίσκω δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα. Χτες βγήκαμε για λογοθεραπεια σε άλλη μακρινή περιοχή κ η κίνηση ήταν κανονική ενώ συνήθως εκείνη την ώρα είμαστε ακινητοποιημενοι. Δηλαδή αντί για 30-40' κάναμε 20. Όχι όμως άδειοι δρόμοι όπως την άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η παράμετρος ότι με ανοιχτά τα σχολεία των μικρών βαθμίδων, υπάρχει και μία χαλαρότητα στις επισκέψεις στα σπίτια, με την λογική ότι "Αφού τα παιδιά βρίσκονται στο σχολείο ας βρεθούμε και 2-3 μαμάδες με τα παιδιά στο σπίτι". Κι εγώ το κάνω, δεν είμαι σίγουρη αν είναι όντως αθώο ή "σωστό" ωστόσο, καθώς μαζευόμαστε σε κλειστό χώρο χωρίς μάσκες, ενώ τα παιδιά στο σχολείο φοράνε μάσκα μέχρι και στο προαύλιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα έλειψα και έγινε χαμός! Για τα ενοίκια θα συμφωνήσω, οι τιμές πλέον είναι τρελές. Ειδικά για την κατάσταση που βρίσκονται και όλα όσα δεν παρέχουν. Τα κοιτούσα τώρα που σκεφτόμαστε να έρθουμε του χρόνου και έπαθα σοκ. Καμία σχέση με τις τιμές προ 5 ετιας. Απορώ πως μια οικογένεια αντέχει να πληρώνει τέτοια ποσά. Για τα μηνιαία έξοδα σύμφωνω ότι σε κάποιο βαθμό σχετίζεται με την διαχείριση που κάνεις και το που ζεις, αλλά όταν έχεις παιδιά που πηγαίνουν σχολείο φαντάζομαι ότι εκτινασσονται και δεν υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις, ειδικά με το άθλιο εκπαιδευτικό μας σύστημα όπου θεωρείται δεδομένο ότι οι ξενες γλώσσες στο σχολείο γίνονται για πλάκα και ότι αν θέλεις να τις μάθεις καλά κάνεις μαθήματα έξω. Αν σου πει το παιδί ότι θέλει να μάθει και μια δεύτερη γλώσσα τι θα του πεις; πραγματικά πολλά έξοδα με μεγαλύτερα παιδιά. Οσο ζούσα στην Ελλάδα ο μισθός που έπαιρνα ήταν τόσο χαμηλός που δεν μου έφτανε για τα αναγκαία, και λογικά κάπου εκεί θα κυμαίνονταν ακόμη και σήμερα, οπότε δεν θα άντεχε η τσέπη μου να έχω ιδιωτικη ασφάλεια, αλλά την θεωρώ και εγώ αναγκαία δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως τα πρωινά πλέον πηγαίνω σφαίρα στο γραφείο. Πρώτα η κίνηση ξεκινούσε ήδη από τη γειτονιά μου, και γινόταν πιο έντονη στη λεωφ. Πεντέλης. Μετά από Αττική οδό για να βγώ εθνική, το μποτιλιάρισμα ξεκινούσε από  την προηγούμενη έξοδο. Τώρα δεν περιμένω καθόλου.

Ούτε εμείς λειτουργούμε πάντως όπως την προηγούμενη φορά. Η μαμά μου έρχεται κανονικά στο σπίτι μας (ξεχνάει να στείλει και μήνυμα!), χθες πήγε και πήρε τον μικρό από το σχολείο ( της έχω δώσει βεβαίωση)  και έκατσαν όλο το απόγευμα σπίτι της και τον έφερε 8.30. Η αδερφή μου θα έρθει με τον ανιψιό μου το ΣΚ να παίξουν και θα πάει ο μικρός και στην άλλη γιαγιά. Αυτά δεν τα κάναμε στην προηγούμενη καραντίνα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο της Αθήνας που είναι η δουλειά μου έχει αρκετή κίνηση. Καμία σχέση με την προηγούμενη φορά που ήταν σαν 15υγουστος. Καλά εννοείται ότι όλοι είμαστε περισσότερο χαλαροί. Στην προηγούμενη καραντίνα ακόμα και τα ψώνια στο super market ήταν σαν να οργανώναμε εκστρατεία. Είχαμε πει να πηγαίνουμε μόνο 1 φορά την εβδομάδα και με χίλες προφυλάξεις. Ψωμί πέρναμε 2 φορές την εβδομάδα και βάζαμε στην κατάψυξη. Αυτή τη φορά δεν το σκεφτόμαστε καν.

 

Το μόνο που έχω κόψει, και μου έχει στοιχίσει, είναι το περπάτημα. Γενικά συνήθιζα να περπατάω 3-4 φορές την εβδομάδα για 1-1,30 ώρα. Έβαζα τα ακουστικά μου για μουσική και ξέφευγα λίγο. Τώρα με τη μάσκα μου είναι δυσάρεστο να περπατάω, με ενοχλεί, ιδρώνω, σκάω στις ανηφόρες, την ανεβοκατεβάζω συνέχεια, νοιώθω γελοία που τη φοράω μόνη μου. Γενικά δεν το ευχαριστιέμαι και το έκοψα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκεί που ζω εγώ είναι σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα, η ίδια κίνηση υπάρχει δυστυχώς, αλλαγή βλέπω όταν βγαίνω Εθνική, δεν έχει τόσο πυκνή ροή όσο πριν, αλλά και πάλι η κίνηση είναι αυξημένη δεδομένης της κατάστασης, ιδιαίτερα όταν φεύγω από την δουλειά μέχρι να βγω εθνική έχει κίνηση αρκετή!

Το ανησυχητικό είναι πως αυτή η χαλαρότητα που έχουμε όλοι (και εγώ μέσα δεν ασκώ κριτική σε κάποιον ) δυστυχώς έχει συνέπειες. Η κατάσταση που βλέπω να επικρατεί στην Θεσσαλονίκη πολύ με αγχώνει για το τι έπεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πάντως εκεί που ζω εγώ είναι σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα, η ίδια κίνηση υπάρχει δυστυχώς, αλλαγή βλέπω όταν βγαίνω Εθνική, δεν έχει τόσο πυκνή ροή όσο πριν, αλλά και πάλι η κίνηση είναι αυξημένη δεδομένης της κατάστασης, ιδιαίτερα όταν φεύγω από την δουλειά μέχρι να βγω εθνική έχει κίνηση αρκετή!

Το ανησυχητικό είναι πως αυτή η χαλαρότητα που έχουμε όλοι (και εγώ μέσα δεν ασκώ κριτική σε κάποιον ) δυστυχώς έχει συνέπειες. Η κατάσταση που βλέπω να επικρατεί στην Θεσσαλονίκη πολύ με αγχώνει για το τι έπεται.

Οντως.Για Μπέργκαμο λενε.Δεν μαζεύεται.

Και ο Συψας λεει για λοκνταουν έως την άνοιξη.

Μα που ζει?Είναι αυτο εφικτό οικονομικά?Γιατί άραγε ξέφυγε τόσο πολύ η κατάσταση εκεί?Ίσως γιατί σε μικρά μέρη είναι εύκολη η διασπορά? 

Link to comment
Share on other sites

Και τι μήνυμα στέλνετε καλέ για να πάτε για καφέ σε σπίτια; Μ'αρεσει που μερικές σελίδες πριν συζητούσαμε τι να στέλνουν όσοι δουλεύουν μαύρα.

 

Σχετικά με το ποιος είναι/θεωρείται οικονομικά άνετος και ποιος οχι, δεν τα διάβασα όλα, πάντως δεν εξαρτάται μόνο από τα εισοδήματα. Κάποιος μπορεί για 1-2 χρόνια να μη δουλεύει (σύνηθες στον ιδιωτικό τομέα) και να έχει 0€ εισοδήματα, όμως να είναι πολύ πιο άνετος από κάποιον που δουλεύει και έχει πχ εισοδημα 1000, επειδή δεν μένει σε νοίκι ή επειδή  πήρε καλή αποζημίωση από την προηγούμενη απόλυση ή επειδή είχε μαζέψει λεφτά (αν ήταν πχ 10 χρόνια εργαζόμενος εργένης που δεν έμενε ποτέ σε νοίκι) κ.α. Οπότε το τι εισόδημα έχεις δεν σημαίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Οντως.Για Μπέργκαμο λενε.Δεν μαζεύεται.

Και ο Συψας λεει για λοκνταουν έως την άνοιξη.

Μα που ζει?Είναι αυτο εφικτό οικονομικά?Γιατί άραγε ξέφυγε τόσο πολύ η κατάσταση εκεί?Ίσως γιατί σε μικρά μέρη είναι εύκολη η διασπορά? 

καλά οκ αποκλείεται μέχρι την άνοιξη, αν γίνει έτσι δεν θα πάμε από κορονοιό και θα πάμε από κατάθλιψη ή πείνα!!

Θεωρώ πως οφείλεται στα πάρτυ που γίνονταν, συνωστισμός στο προσκύνημα του Αγίου Δημητρίου (μην πέσετε να με φάτε, είδατε τι κατάσταση επικρατούσε εκεί),  και ο κόσμος γενικότερα δεν προσέχει ιδιαίτερα όχι μόνο στην θεσσαλονίκη αλλά παντού. Σίγουρα έχει να κάνει και με τον κόσμο που μπαίνει στην πόλη από Βουλγαρία Σκόπια κτλ.  Εικασίες είναι αυτές δικές μου  βέβαια, γιατί δεν είμαι ειδικός ώστε να μπορώ να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω γενικα με την ilaeira. Δηλαδή επειδή έτυχε και δεν κόλλησαν στο σχολείο (που δεν γίνεται να μην πάνε) ή επειδή έτυχε και δεν κολλήσαμε στη συγκοινωνία (που δεν γίνεται να μην μπούμε), παμε οικειοθελώς και σε έναν καφέ μήπως καταφέρουμε και τον πετύχουμε κάπου τον ιό γιατί όλο μας ξεφεύγει ο άτιμος! 

:-P

 (Εντάξει καταλαβαίνω το φόβο ότι όλη η απομόνωση θα κρατήσει καιρο αλλά κάνω και λίγο χιούμορ. Προσωπικά φοβάμαι περισσότερο το ενδεχόμενο να νοσησουμε παρά το να "χαθούμε" για ένα χρόνο με τους φίλους μας)

 

Εκτός από το "το κράτος έκανε αυτά τα λάθη, να κι εγω" ( που όντως έκανε, δεν το αμφισβητω) είδα και την άλλη αντιμετώπιση. Όταν έκλειναν ένας ένας οι χώροι, έβλεπα το εξής: έκλειναν πχ τα ωδεία , έβλεπα δασκάλους ωδείων "α με τα ωδεία τα εβαλαν;", έκλειναν οι καφετέριες, έβλεπα θαμώνες καφετεριών "α με τις καφετέριες τα εβαλαν;", έκλειναν τα θέατρα "α με τον πολιτισμό τα έβαλαν;", έκλεινε η νυχτερινή διασκέδαση "μόνο τη νύχτα κολλάει;". Δηλαδή ποια ήταν η λύση; Να μην κλείσει τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Η θνητότητα στις ΜΕΘ είναι σχεδόν 80%, το θέμα είναι να μην καταλήξει κανείς στη γαμ*η τη ΜΕΘ

Από πού προκύπτει αυτό?? Επίσημα η θνητότητα είναι γύρω στο 35%. Φυσικά και έχουμε πολύ μεγάλες πιθανότητες να βγούμε ζωντανοί από τη ΜΕΘ και φυσικά έχουμε ανάγκη από ΜΕΘ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...