Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

@vtgianΗ τηλε-εργασία είναι πρωτίστως ευθύνη της εργοδοσίας και έπειτα πολιτική. Όπου εργοδοσία είναι από το λογιστικό γραφείο της γειτονιάς μέχρι τη ΔΕΗ και το Δημόσιο.  Εκτός αν θεωρείς οτι το Δημόσιο ξέρει καλύτερα τον τρόπο που μπορεί να τρέξει κάθε επιχείρηση στην Ελλάδα και μάλιστα θα πρέπει να τον επιβάλλει και οριζοντίως...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί αδείας, είναι όντως τραγικά τα νούμερα που περιγράφετε. Κι αυτό το "χωρίς αποδοχές" είναι μεγάλη πατάτα. Ε, ναι, αυτό μάλιστα, είναι πολιτική ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ said:

Mε τον ασφαλιστικό φορέα, που πρακτικά πια είναι ένας και μοναδικός.

 

Οκ, και ας πούμε στους οικογενειακούς γιατρούς / παθολόγους, τι ποσοστό των γιατρών, συνολικά, είναι συμβεβλημένοι; Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει κάπου η πληροφορία αυτή...Δηλαδή υπάρχουν αρκετοί γιατροί στην Ελλάδα που δε συμβάλλονται με την ασφάλεια και παρ'ολα αυτά έχουν τόση πελατεία ώστε να μπορούν να βγαίνουν; Στη Γαλλία, ας πούμε, που ισχύει κάτι παρόμοιο, ουσιαστικά μη συμβεβλημένοι είναι μόνο οι μεγαλογιατροί που ούτως ή άλλως δεν απευθύνονται στο μέσο ασφαλισμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Μα δεν είμαστε αντιδραστικοί? δεν δυσκολευόμαστε να ακολουθήσουμε τους κανόνες? αυτό δεν είναι ψέματα. Και όχι μόνο στο θέμα της πανδημίας, γενικότερα ως λαός δυσκολευόμαστε να τηρούμε τους κανονισμούς (μία βόλτα στην πόλη και θα το δει ο καθένας αυτό,  αυτοκίνητα  πεταμένα στα πεζοδρόμια, σκουπίδια παντού, βρισίδι αν σταματήσεις σε διάβαση να περάσει πεζός κ.α) , το θετικό είναι πως η κατάσταση αλλάζει πλέον και η γενιές εξελίσσονται προς το καλύτερο.

Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να βγω εκτός θέματος όμως θεωρώ πως μπορούμε να κρατήσουμε την συζήτηση σε ένα νορμαλ επίπεδο.

 

 

Αυτο ακριβως! Διαπιστωνω μια ταση αμυνας, που ισως και εγω ετσι να το εκλαμβανα σε καποια αλλη φαση της ζωης μου, οτι ηρθε αυτος απο εξω να μας την πει εμας που ζουμε εδω και τρωμε ολες τις δυσκολιες στην μουρη καθημερινα. Ειναι σκληρο οντως να ειπωνεται οτι στην Ελλαδα μας αρεσει να γκρινιαζουμε, αλλα μονο απο τον καναπε. Αλλα βρε παιδια, το να τα ριχνουμε και ολα στο κρατος ειναι και αυτο υπερβολη. Βασικα συμφωνω με οσα αναφερει η @kotsifikos, το  οτι πεταμε τα σκουπιδια και τα αποτσιγαρα μας στον δρομο και δεν σταματαμε στις διαβασεις δεν φταιει το κρατος που δεν εχει αστυνομευση για να μας μαντρωσει, αλλα εμεις που δεν εχουμε την συνειδηση να μην το κανουμε γιατι χαλαμε το περιβαλλον στο οποιο ζουμε οι ιδιοι και γιατι δεν σεβομαστε τον συνανθρωπο μας. Ουτε και αποτελει δικαιολογια, οτι αφου το κρατος ειναι διεφθαρμενο, τοτε εγω τι μπορω να κανω; Θα ακολουθησω την μαζα. Και ειμαι απο τους πρωτους που λεω οτι τα μετρα στην Ελλαδα ειναι υπερβολικα και πως κακα τα ψεματα εαν μου αρεσε η καθημερινοτητα μου στην Ελλαδα και ο τροπος που λειτουργει ο κρατικος μηχανισμος θα εμενα εκει, δεν θα αναζητουσα να φυγω. Εκει ομως που εχω καταληξει και συμφωνω και παλι με την @kotsifikos ειναι οτι τετοιες νοοτροπιες βλεπεις και εξω, δεν ειναι μονο αποκλειστικο φαινομενο προφανως, θυμαμαι οταν ζουσα στην Γερμανια που ερχοταν μεθυσμενοι κατοικοι απο τις γυρω περιοχες καθε Παρασκευη απογευμα στο Βερολινο και ξαφνικα εβλεπες εναν χαμο και μια ατηρησια των νομων, το Σαββατο το πρωι ομως επεστρεφαν ολα στην κανονικοτητα. Στην Ελλαδα δυστυχως, εκτος απο το φορουμ εδω που αποτελει μια οαση αναμεσα στον γενικο χαμο και σε μερικους απο τους φιλους μου (και εκει οχι σε ολους) νιωθω οτι η κανονικοτητα ειναι το να παιζεις μαγκας και να μην κανεις οτι υποτιθεται οτι πρεπει να κανεις και πως ο πιο μαγκας ειναι αυτος που θα ξεγελασει καλυτερα τον κρατικο μηχανισμο. Το φορουμ αυτο με κανει να ελπιζω οτι οι επομενες γενιες θα ειναι ολο και καλυτερες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Και ο ΕΟΔΥ; όσο μίλησες εσύ άλλο τόσο μίλησαν και οι δικοί μου. 

Αν θες, μπορείς να μας εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό; Εννοώ, απευθύνθηκαν με ποια ερωτήματα, αιτήματα, κλπ και τι εξέλαβαν ως απάντηση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Οκ, και ας πούμε στους οικογενειακούς γιατρούς / παθολόγους, τι ποσοστό των γιατρών, συνολικά, είναι συμβεβλημένοι; Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει κάπου η πληροφορία αυτή...Δηλαδή υπάρχουν αρκετοί γιατροί στην Ελλάδα που δε συμβάλλονται με την ασφάλεια και παρ'ολα αυτά έχουν τόση πελατεία ώστε να μπορούν να βγαίνουν; Στη Γαλλία, ας πούμε, που ισχύει κάτι παρόμοιο, ουσιαστικά μη συμβεβλημένοι είναι μόνο οι μεγαλογιατροί που ούτως ή άλλως δεν απευθύνονται στο μέσο ασφαλισμένο. 

 

Σχεδόν κανείς δεν είναι συμβεβλημένος. Γιατί αν είναι θα παίρνει 5 υρώ την επίσκεψη που θα του τα δώσει ο φορέας σε 2 χρόνια.

Όλοι σχεδόν είναι συμβεβλημένοι στο βαθμό που μπορούν να συνταγογραφούν αλλά μέχρι εκεί. Για άδειες παλιά έβρισκες έναν σε μεγάλους δήμους, πια νομίζω ούτε αυτό. Πρέπει να πας σε ιατρείου του ασφαλιστικού οργανισμού ή σε έναν από τους ελάχιστους συμβεβλημένους και μετά πάλι θες τον ελεγκτή/επιτροπή, που είναι σε συγκεκριμένους ελάχιστους χώρους, συνήθως όχι στο ίδιο κτίριο με τον γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Η τηλε-εργασία είναι πρωτίστως ευθύνη της εργοδοσίας και έπειτα πολιτική. Όπου εργοδοσία είναι από το λογιστικό γραφείο της γειτονιάς μέχρι τη ΔΕΗ και το Δημόσιο.  Εκτός αν θεωρείς οτι το Δημόσιο ξέρει καλύτερα τον τρόπο που μπορεί να τρέξει κάθε επιχείρηση στην Ελλάδα και μάλιστα θα πρέπει να τον επιβάλλει και οριζοντίως...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί αδείας, είναι όντως τραγικά τα νούμερα που περιγράφετε. Κι αυτό το "χωρίς αποδοχές" είναι μεγάλη πατάτα. Ε, ναι, αυτό μάλιστα, είναι πολιτική ευθύνη.

Πολιτικές ευθύνες είναι

  • το ότι αφήνει τον εργοδότη αυθαίρετα να αποφασίσει αν μπορώ να παρέχω τηλεργασία, σε μια χώρα που ως υπάλληλος γραφείου προσλαμβάνομαι και εγώ (δουλειά που εκτελώ κάλλιστα απομακρυσμένα) αλλά και ο αποθηκάριος της εταιρίας (που σαφώς δεν μπορεί). Το αποτέλεσμα είναι ότι σε μια εταιρία που το πραγματικό 50% μπορεί να δουλέψει αντικειμενικά από το σπίτι (και ως αντικείμενο εργασίας αλλά και ουσιαστικά), δουλεύει μόνο το 10% καθώς το υπόλοιπο 90% ο εργοδότης το δηλώνει ως αναγκαίο. Και δεν υπάρχει το πλαίσιο αυτό να "πολεμήσεις".
  • η απαξίωση, η αφαίρεση αρμοδιοτήτων και τελικά ή κατάργηση του φορέα ελέγχου των ιδιωτικών επιχειρήσεων που υπήρχε χρόνια τώρα και έκοβε πρόστιμα γερά (από το ψιλικατζίδικο μέχρι την Α.Ε.) και που θα μπορούσε να παρέμβει κατόπιν καταγγελίας
Just now, chocolate_eater είπε:

 

Οκ, και ας πούμε στους οικογενειακούς γιατρούς / παθολόγους, τι ποσοστό των γιατρών, συνολικά, είναι συμβεβλημένοι; Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει κάπου η πληροφορία αυτή...Δηλαδή υπάρχουν αρκετοί γιατροί στην Ελλάδα που δε συμβάλλονται με την ασφάλεια και παρ'ολα αυτά έχουν τόση πελατεία ώστε να μπορούν να βγαίνουν; Στη Γαλλία, ας πούμε, που ισχύει κάτι παρόμοιο, ουσιαστικά μη συμβεβλημένοι είναι μόνο οι μεγαλογιατροί που ούτως ή άλλως δεν απευθύνονται στο μέσο ασφαλισμένο. 

Ο όρος οικογενειακός γιατρός θεσμοθετήθηκε πριν λίγα χρόνια. Η λογική ήταν ότι αν είχες ενταχθεί  στη λίστα οικογενειακών γιατρών, θα είχες έναν αριθμό ασθενών (μεγάλο) για τους οποίους θα πληρωνόσουν μηνιαία ένα αντίτιμο από το κράτος (περίπου 1400 ευρώ νομίζω) και δε θα δεχόσουν άλλους. Παράλληλα σε ειδικότητα πέραν του παθολόγου θα έπρεπε να πάρεις παραπεμπτικό από τον οικογενειακό (βλέπε μοντέλο NHS). Πέρα από τις αντιδράσεις των γιατρών, αυτό δεν έφτασε στους πολίτες ποτέ, οπότε ελάχιστοι εγγράφηκαν και εντέλει νομίζω έμεινε ελεύθερο το σύστημα. Πρακτικά λοιπόν, οι περισσότεροι γιατροί κάθε ειδικότητας είναι συμβεβλημένοι (αποζημιώνονται ανά επίσκεψη) αλλά ζητάνε και έξτρα και φυσικά μπορείς να πας απευθείας σε όποιον γιατρό θέλεις. Οικογενειακοί υπάρχουν (και δεν πληρώνουμε τίποτα έξτρα σε αυτούς) αλλά έχουν πολύ στενό ωράριο αφού δέχονται και ιδιωτικά. Ουσιαστικά λοιπόν στην Ελλάδα δεν υπάρχει σοβαρή δημόσια πρωτοβάθμια υγεία.

 

Just now, Chrysoum είπε:

 

Αυτο ακριβως! Διαπιστωνω μια ταση αμυνας, που ισως και εγω ετσι να το εκλαμβανα σε καποια αλλη φαση της ζωης μου, οτι ηρθε αυτος απο εξω να μας την πει εμας που ζουμε εδω και τρωμε ολες τις δυσκολιες στην μουρη καθημερινα. Ειναι σκληρο οντως να ειπωνεται οτι στην Ελλαδα μας αρεσει να γκρινιαζουμε, αλλα μονο απο τον καναπε. Αλλα βρε παιδια, το να τα ριχνουμε και ολα στο κρατος ειναι και αυτο υπερβολη. Βασικα συμφωνω με οσα αναφερει η @kotsifikos, το  οτι πεταμε τα σκουπιδια και τα αποτσιγαρα μας στον δρομο και δεν σταματαμε στις διαβασεις δεν φταιει το κρατος που δεν εχει αστυνομευση για να μας μαντρωσει, αλλα εμεις που δεν εχουμε την συνειδηση να μην το κανουμε γιατι χαλαμε το περιβαλλον στο οποιο ζουμε οι ιδιοι και γιατι δεν σεβομαστε τον συνανθρωπο μας. Ουτε και αποτελει δικαιολογια, οτι αφου το κρατος ειναι διεφθαρμενο, τοτε εγω τι μπορω να κανω; Θα ακολουθησω την μαζα. Και ειμαι απο τους πρωτους που λεω οτι τα μετρα στην Ελλαδα ειναι υπερβολικα και πως κακα τα ψεματα εαν μου αρεσε η καθημερινοτητα μου στην Ελλαδα και ο τροπος που λειτουργει ο κρατικος μηχανισμος θα εμενα εκει, δεν θα αναζητουσα να φυγω. Εκει ομως που εχω καταληξει και συμφωνω και παλι με την @kotsifikos ειναι οτι τετοιες νοοτροπιες βλεπεις και εξω, δεν ειναι μονο αποκλειστικο φαινομενο προφανως, θυμαμαι οταν ζουσα στην Γερμανια που ερχοταν μεθυσμενοι κατοικοι απο τις γυρω περιοχες καθε Παρασκευη απογευμα στο Βερολινο και ξαφνικα εβλεπες εναν χαμο και μια ατηρησια των νομων, το Σαββατο το πρωι ομως επεστρεφαν ολα στην κανονικοτητα. Στην Ελλαδα δυστυχως, εκτος απο το φορουμ εδω που αποτελει μια οαση αναμεσα στον γενικο χαμο και σε μερικους απο τους φιλους μου (και εκει οχι σε ολους) νιωθω οτι η κανονικοτητα ειναι το να παιζεις μαγκας και να μην κανεις οτι υποτιθεται οτι πρεπει να κανεις και πως ο πιο μαγκας ειναι αυτος που θα ξεγελασει καλυτερα τον κρατικο μηχανισμο. Το φορουμ αυτο με κανει να ελπιζω οτι οι επομενες γενιες θα ειναι ολο και καλυτερες. 

Προσωπικά δε τα ρίχνω όλα στο κράτος, έτσι γενικά. Και καθόλου δεν υποτιμώ την ατομική ευθύνη, ίσα ίσα πιστεύω βαθιά ότι αν δεν κάνει τη διαφορά προσωπικά ο καθένας από εμάς, ποτέ δε θα αλλάξουμε συλλογικά. Δεν μπορώ όμως να μην τονίσω ότι στη συγκεκριμένη περίοδο του Covid υπάρχουν πολύ πολύ σοβαρές πολιτικές ευθύνες. Υπό αυτή την έννοια, θα μιλήσω και για την ανευθυνότητα του όποιου 'ψεκασμένου' αλλά και για το κράτος που με αφήνει απροστάτευτη. 

 

Just now, samsympan είπε:

Αν θες, μπορείς να μας εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό; Εννοώ, απευθύνθηκαν με ποια ερωτήματα, αιτήματα, κλπ και τι εξέλαβαν ως απάντηση; 

Ποιες εξηγήσεις; Εδώ δεν μπόρεσαν καν να μιλήσουν!!! Όσες φορές προσπάθησαν, δεν έβγαλαν καν γραμμή!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Πολιτικές ευθύνες είναι

  • το ότι αφήνει τον εργοδότη αυθαίρετα να αποφασίσει αν μπορώ να παρέχω τηλεργασία, σε μια χώρα που ως υπάλληλος γραφείου προσλαμβάνομαι και εγώ (δουλειά που εκτελώ κάλλιστα απομακρυσμένα) αλλά και ο αποθηκάριος της εταιρίας (που σαφώς δεν μπορεί). Το αποτέλεσμα είναι ότι σε μια εταιρία που το πραγματικό 50% μπορεί να δουλέψει αντικειμενικά από το σπίτι (και ως αντικείμενο εργασίας αλλά και ουσιαστικά), δουλεύει μόνο το 10% καθώς το υπόλοιπο 90% ο εργοδότης το δηλώνει ως αναγκαίο. Και δεν υπάρχει το πλαίσιο αυτό να "πολεμήσεις".
  • η απαξίωση, η αφαίρεση αρμοδιοτήτων και τελικά ή κατάργηση του φορέα ελέγχου των ιδιωτικών επιχειρήσεων που υπήρχε χρόνια τώρα και έκοβε πρόστιμα γερά (από το ψιλικατζίδικο μέχρι την Α.Ε.) και που θα μπορούσε να παρέμβει κατόπιν καταγγελίας

 

Συμφωνούμε. Ωστόσω υπάρχει και μια εργοδοτική ευθύνη που προηγείται αυτών:

 

σε μια εταιρία που το πραγματικό 50% μπορεί να δουλέψει αντικειμενικά από το σπίτι (και ως αντικείμενο εργασίας αλλά και ουσιαστικά), δουλεύει μόνο το 10% καθώς το υπόλοιπο 90% ο εργοδότης το δηλώνει ως αναγκαίο

 

Η πολιτική ευθύνη είναι στο κομμάτι του ελέγχου και της προαγωγής των σωστών πρακτικών. Στο κομμάτι της νοοτροπίας, δυστυχώς, το πρόβλημα είναι οτι γίνεται επιχειρηματίας ο κάθε γιδοβοσκός επειδή έπιασε 5 φράγκα στα χέρια του (με όλο το σεβασμό στο επάγγελμα του κτηνοτρόφου).  Η τηλε-εργασία δεν είναι διακοπές, δεν είναι ρεπό, αλλά ούτε και μέρα φύλαξης των παιδιών, μαγειρέματος ή φασίνας.

 

Κατα τ'αλλα ευχαριστώ για τις πολύ αναλυτικές πληροφορίες, ιδίως ως προς το κομμάτι των γιατρών....η αίσθησή μου είναι οτι υπάρχει πρωτοβάθμια υγεία, απλώς δεν είναι δωρεάν. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον ο καθένας να μπορεί να ασφαλίζεται όπως και όπου θέλει, αντί να πληρώνει νταβατζιλίκι τις κρατήσεις υγειονομικής περίθαλψης, χωρίς ουσιαστικά να λαμβάνει υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Συμφωνούμε. Ωστόσω υπάρχει και μια ευθύνη που προηγείται αυτών:

 

σε μια εταιρία που το πραγματικό 50% μπορεί να δουλέψει αντικειμενικά από το σπίτι (και ως αντικείμενο εργασίας αλλά και ουσιαστικά), δουλεύει μόνο το 10% καθώς το υπόλοιπο 90% ο εργοδότης το δηλώνει ως αναγκαίο

 

Κατα τ'αλλα ευχαριστώ για τις πολύ αναλυτικές πληροφορίες, ιδίως ως προς το κομμάτι των γιατρών....η αίσθησή μου είναι οτι υπάρχει πρωτοβάθμια υγεία, απλώς δεν είναι δωρεάν. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον ο καθένας να μπορεί να ασφαλίζεται όπως και όπου θέλει, αντί να πληρώνει νταβατζιλίκι τις κρατήσεις υγειονομικής περίθαλψης, χωρίς ουσιαστικά να λαμβάνει υπηρεσία.

 

Ναι, δεν αντιλέγω ότι υπάρχει και ευθύνη εργοδοσίας. Απλώς η εργοδοσία λειτουργεί με τον τρόπο αυτό καθώς έχει την ελευθερία να το κάνει.

 

Μα το είπα, δεν υπάρχει δημόσια πρωτοβάθμια υγεία. Ιδιωτικά βεβαίως μπορείς να πας όπου θέλεις. Αρκεί να έχεις να πληρώσεις. Αυτό είναι και το σχέδιο της παρούσας κυβέρνησης, αντί να εξορθολογίσει το δημόσιο, να του βάλει κανόνες, να συγκρουστεί ώστε οι κρατήσεις μας να πιάνουν τόπο,  πλήρης ιδιωτικοποίηση της υγείας. Σε ένα κράτος με μέσο όρο καθαρού μισθού (προ κορωναϊού) κάτω από 1000 ευρώ. Με ιδιωτικές ασφαλιστικές που κοστίζουν, έχουν χίλια παραθυράκια και έχουν βαρέσει κανόνια κατά καιρούς πολύ εύκολα. Αν μιλήσουμε επι προσωπικού, πρακτικά δε με αγγίζει. Αλλά σε αυτή τη ρημαδοχώρα δε ζω μόνο εγώ, ζει και η νυχού μου που βγάζει με το ζόρι 600 ευρώ το κορίτσι και ξεπατώνεται, και η ταμίας στο σούπερ μάρκετ, και και και. Και έτσι όπως το πάμε, αυτοί οι άνθρωποι αν αρρωστήσουν δε θα έχουν στον ήλιο μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Κατα τ'αλλα ευχαριστώ για τις πολύ αναλυτικές πληροφορίες, ιδίως ως προς το κομμάτι των γιατρών....η αίσθησή μου είναι οτι υπάρχει πρωτοβάθμια υγεία, απλώς δεν είναι δωρεάν.

Υπάρχει υψηλής ποιότητας πρωτοβάθμια περίθαλψη στους ιδιώτες γιατρούς, όντως, κ πιο απλα από άλλες χώρες που θες ξεψαχνίσει πρώτα ο γενικός γιατρός για να σε παραπέμψει σε ειδικότητα, με τους κινδύνους που συνεπάγεται αυτό. Αλλά όντως είναι ιδιωτική. Κ αν υπολογίσεις κ τη γεωγραφική ιδιαιτερότητα της Ελλάδας συν το κλείσιμο πολλών περιφερειακών νοσοκομείων, για μεγάλο μέρος των πολιτών η δημόσια υγεία είναι κάτι που κυριολεκτικά βλέπουν με τα κυάλια. Αν για να πας σε δημόσιο νοσοκομείο των  Κυκλάδων για μια εξέταση στα εξωτερικά ιατρεια θες 3-4 μέρες άδεια συν διανυκτέρευση συν ακτοπλοϊκά, τελικά τα δίνεις στον ιδιώτη του νησιού σου ή πας Αθήνα, που μπορεί να σου έρθει κ πιο φτηνά το πακέτο, κ κάπως έτσι όντως ακόμα κ αν είσαι υπέρμαχος του κοινωνικού κράτους, αρχίζεις κ αναρωτιέσαι τι παροχές θα είχες αν έδινες τα λεφτά από τις κρατήσεις σου σε ιδιωτική ασφάλιση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σύστημα υγείας είναι για κλάματα, είτε ιδιωτική είτε δημόσια.

Θα μιλήσω προσωπικά, έχω ασφάλεια ΕΦΚΑ (την οποία χρυσοπληρώνω όπως ο κάθε εργαζόμενος), έχω ιδιωτική ασφάλεια για νοσοκομειακή περίθαλψη (την οποία επίσης πληρώνω ακριβά) και έχω επίσης ασφάλεια ιδιωτική από την εταιρεία την οποία κυρίως χρησιμοποιώ για ''εξωνοσοκομειακά'', υπάρχουν εξετάσεις και περιπτώσεις που πληρώνω, όπως πχ γυναικόλόγος οδοντίατρος, και άλλες ειδικότητες καθώς η ιδιωτική μου ασφάλεια έχει εξαιρέσεις (όπως όλες) και αν επιλέξω δημόσιο νοσοκομείο θα εξεταστώ  με καθυστέρηση έξι μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Υπάρχει υψηλής ποιότητας πρωτοβάθμια περίθαλψη στους ιδιώτες γιατρούς, όντως, κ πιο απλα από άλλες χώρες που θες ξεψαχνίσει πρώτα ο γενικός γιατρός για να σε παραπέμψει σε ειδικότητα, με τους κινδύνους που συνεπάγεται αυτό. Αλλά όντως είναι ιδιωτική. Κ αν υπολογίσεις κ τη γεωγραφική ιδιαιτερότητα της Ελλάδας συν το κλείσιμο πολλών περιφερειακών νοσοκομείων, για μεγάλο μέρος των πολιτών η δημόσια υγεία είναι κάτι που κυριολεκτικά βλέπουν με τα κυάλια. Αν για να πας σε δημόσιο νοσοκομείο των  Κυκλάδων για μια εξέταση στα εξωτερικά ιατρεια θες 3-4 μέρες άδεια συν διανυκτέρευση συν ακτοπλοϊκά, τελικά τα δίνεις στον ιδιώτη του νησιού σου ή πας Αθήνα, που μπορεί να σου έρθει κ πιο φτηνά το πακέτο, κ κάπως έτσι όντως ακόμα κ αν είσαι υπέρμαχος του κοινωνικού κράτους, αρχίζεις κ αναρωτιέσαι τι παροχές θα είχες αν έδινες τα λεφτά από τις κρατήσεις σου σε ιδιωτική ασφάλιση. 

 

Το πρόβλημα με την ιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα είναι οτι δεν είναι θεσμοθετημένη, διότι αποτελεί παρα-σύστημα που έρχεται να καλύψει τρύπες. Συνεπώς, a priori, εγώ δε βρίσκω τίποτα κακό στην ιδιωτική ασφάλιση (μόνο τέτοια υπάρχει στη χώρα που ζω, για παράδειγμα), ωστόσω σήμερα  αν πας στην Ελλάδα και ασφαλιστείς ιδιωτικά, έρχεσαι αντιμέτωπος με διάφορα ρίσκα που ανακαλύπτεις μόνο τη στιγμή που θα τη χρειαστείς. Αν δεν υπήρχε αυτό, ειλικρινά δε θα είχα κανένα πρόβλημα αντί να πληρώνει κάποιος τον ΕΟΠΥΥ, να πληρώνει μια ασφαλιστική εταιρεία. Άλλωστε και η δημόσια υγεία δεν είναι δωρεάν στο τέλος της ημέρας....και τέλεια να είναι, κάποιος την πληρώνει, είτε με υψηλές εισφορές (13% στη Γαλλία), είτε με δανεικά.

 

Σε μία αναλογία με ένα σωστό ιδιωτικό σύστημα, ο κάτοικος π.χ. της Σύρου θα πλήρωνε 100 ευρώ το μήνα για ασφάλιση, ο κάτοικος της Ανάφης θα πλήρωνε 40 και ο κάτοικος της Αθήνας θα πλήρωνε 160. Ακριβώς γιατί ο Αθηναίος, στην περίπτωση που χρειαστεί γιατρό ειδικότητας, στη χειρότερη να πληρώσει ένα ταξί να πάει.

 

Αλλά ΟΚ, τεράστια κουβέντα το ποιο μοντέλο υγείας είναι καλύτερο....αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω μια χώρα στον κόσμο που να μπορεί να ισχυριστεί οτι έχει βρει τη συνταγή. Άλλωστε και η συνταγή αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες....άλλο μοντέλο έχεις σε χώρα με 25% μεσαία τάξη, άλλο σε χώρα με 70%.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αλλά ΟΚ, τεράστια κουβέντα το ποιο μοντέλο υγείας είναι καλύτερο....αμφιβάλλω αν υπάρχει έστω μια χώρα στον κόσμο που να μπορεί να ισχυριστεί οτι έχει βρει τη συνταγή. Άλλωστε και η συνταγή αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες....άλλο μοντέλο έχεις σε χώρα με 25% μεσαία τάξη, άλλο σε χώρα με 70%.

Εδώ όμως δεν μιλάμε για μοντέλο. Μιλάμε για διάλυση σκόπιμη. Εγω μένω σε νησί με αρκετές χιλιάδες κατοίκους, υψηλό βιοτικό επίπεδο, πολύ τουρισμό κ πολιτικά πρόσωπα που κατάγονται από εδώ (δεν είμαστε Αναφη δλδ). Αν το ΚΥ είχε 5-6 βασικές ειδικότητες γιατρών, για να το πω ωμά δεν θα τους πλήρωνε άδικα το κρατος. Πχ δεν έχουμε ακτινολόγο, ορθοπαιδικό, γυναικολόγο. Δεν είναι ότι θα κάθονταν όλη μέρα για να βλέπουν έναν ασθενή την εβδομάδα. Κι όμως δεν έχουμε κ δεν αμφιβάλλω ότι ένας από τους λόγους είναι κάποια πίεση από ιδιώτες των αντιστοιχώ ειδικοτήτων, γιατί οι γιατροί όπως κ να το κάνουμε ειναο ένας επαγγελματικός κύκλος που πιέζει κ πετυχαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Σας διαβάζω και πραγματικά γράφετε όλοι πολυ ωραία και πολύ λογικά πράγματα όμως η πραγματικότητα είναι η εξης: Ο άνθρωπος (ανεξαρτήτου υπηκοότητας) είναι προσαρμοστικο ον και αναλόγως το περιβάλλον που θα βρεθεί ρυθμίζει τη συμπεριφορά του κ τις συνήθειες του. Πχ εγώ εμένα μέχρι πρότινος στο κέντρο της Αθήνας όπου η κατάσταση είναι τραγική. Σκουπίδια παντού, διπλοπαρκαρισματα, κορναρίσματα, κίνηση, εννοείται πας ακλαφτος αν επιχειρήσεις να περάσεις σε διάβαση. Τους τελευταίους μήνες μετακόμισα σε προάστιο, οχι μακριά από το κέντρο, όπου δε βλέπεις ούτε χαρτάκι στο δρόμο, τα αυτοκίνητα σταματούν για να περάσεις, ο κόσμος είναι σχετικά ευγενής, δεν μπορείς να διπλοπαρκαρεις γιατί έχει σημασμενες θεσεις, πουθενά γκράφιτι στους τοίχους και γενικά επικρατεί μια νορμάλ καθημερινότητα. Οι άνθρωποι που μένουν εδώ και τα τηρούν αυτά αν πανε για δουλειά στο κέντρο δεν παίζει να σταματήσουν σε διάβαση γιατί το λιγότερο θα τους βρίσουν κ το χειρότερο θα τρακαρουν, θα διπλοπαρκαρουν γιατί είναι το σύνηθες κ θα πετάξουν κάτω τη γόπα γιατί ο κοντινότερος κάδος είναι στα 50 μέτρα κ άλλωστε έχει κ άλλες πολλές οπότε μια παραπάνω δε θα κάνει τη διαφορά. Γι αυτό άλλωστε στο εξωτερικό όλοι οι Έλληνες είναι τύπος κ υπογραμμος ενώ αντίστοιχα οι τουρίστες συμπεριφέρονται διαφορετικά εδώ απο ότι στις χώρες τους. Το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι. Αν εσύ μια δύο τρεις καταγγειλεις ένα περιστατικό κ δεν ασχοληθεί κανείς πάρα μόνο θα σε πούνε γραφικό κ πρηχτη, τότε την τεταρτη φορα θα κάνεις ο,τι κ οι υπόλοιποι για να επιβιώσεις στη ζούγκλα που έτυχε να ζεις χωρίς να τρελαθείς. 

Πολύ λάθος στάση ζωής αυτή που περιγράφεις. Δεν συμφωνώ κα-θό-λου! Βασικά όποτε το ακούω αυτό εξοργίζομαι (με αυτήν την κοσμοθεωρία, όχι με το άτομο... καλά και με το άτομο... οχι εσένα!).

Θεωρώ ότι για να διατηρήσεις την ψυχική σου υγεία και να μην αλλοτριωθείς επιβάλλεται να είσαι σωστός... και "βαρύκοος" μαζί.

Ο δε αγαπητός συνάνθρωπος μου που πχ παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο στην γειτονιά που όόόλοι παρκάρουν πάνω στο πεζοδρόμιο (η γειτονιά μου είναι αυτή), πίστεψε με δεν βασανίζεται από εσωτερικές ανησυχίες περί σωστού, ηθικού, διατήρησης της ψυχικής υγείας του. Είναι απλώς γομάρι! Κι επειδή είναι αδελφός μου, φίλος μου, αυτός που το παιδί του μεγαλώνει με το δικό μου, αυτό το λέω και πονάω. Δεν το λέω αφ' υψηλού.

 

Just now, vtgian είπε:

Ποιες εξηγήσεις; Εδώ δεν μπόρεσαν καν να μιλήσουν!!! Όσες φορές προσπάθησαν, δεν έβγαλαν καν γραμμή!  

Τι πληροφορίες ήθελαν όμως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Δεν υπάρχει"λίγο σωστό" ή "λίγο λάθος". Η μάσκα φοριέται και απορρίπτεται με συγκεκριμένες κινήσεις για να είναι ασφαλής η χρήση της. Αν δεν τις τηρείς ευλαβικά, έχασες κάθε ελπίδα ότι είσαι προστατευμένος.

 

Δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί γιατί είναι πολλά, παραθέτω αυτό όχι γιατί διαφωνώ, αλλά ως αφορμή για να ρωτήσω το εξής: όλοι ξέρουμε ότι αν φορεθεί η μάσκα, δεν πρέπει να ξαναφοριεται. Το τηρείτε εύκολα; Εμείς όχι πάντα, τώρα που πρέπει να τη φοράμε και έξω. Γιατί πχ πρέπει να βάλεις μάσκα για να πας από το σπίτι στο αυτοκίνητο (λιγότερο από 5 λεπτα δηλαδή), στο αυτοκίνητο τη βγάζεις, μετά που θα ξαναβγείς βάζεις άλλη; Εμείς καλως ή κακώς πολλές φορές βάζουμε την ίδια, αφού φορέθηκε μόνο 5 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί γιατί είναι πολλά, παραθέτω αυτό όχι γιατί διαφωνώ, αλλά ως αφορμή για να ρωτήσω το εξής: όλοι ξέρουμε ότι αν φορεθεί η μάσκα, δεν πρέπει να ξαναφοριεται. Το τηρείτε εύκολα; Εμείς όχι πάντα, τώρα που πρέπει να τη φοράμε και έξω. Γιατί πχ πρέπει να βάλεις μάσκα για να πας από το σπίτι στο αυτοκίνητο (λιγότερο από 5 λεπτα δηλαδή), στο αυτοκίνητο τη βγάζεις, μετά που θα ξαναβγείς βάζεις άλλη; Εμείς καλως ή κακώς πολλές φορές βάζουμε την ίδια, αφού φορέθηκε μόνο 5 λεπτα...

σ αυτό που περιγράφεις είναι απίθανο η μάσκα να μολυνθεί από άλλον. άρα όταν την ξαναβάλεις δεν κινδυνεύει από κάτι αν κατά λάθος ακουμπήσεις την έξω μεριά. Αν είσαι εσυ μολυσμένος βέβαια θέλει προσευχή στο πλύσιμο των χεριών κ στο τι θα ακουμπήσεις. Η λογική της μάσκας όμως δεν είναι το βάλε βγάλε κάθε λίγο, όσο κ αν δεν μας βολευει αυτό. για αυτό που περιγράφεις δεν είναι τόσο τραγικό, αλλά το βάλε βγάλε αν εχεθς πχ να μπεις σε πολλά μαγαζιά κ στο ενδιάμεσο τη βγαζεις ή για να πίνεις γουλιές καφέ, μπορεί να είναι επικίνδυνο. Εγω όταν είμαι για ψώνια δεν την βγάζω στο ενδιάμεσο (καλά τώρα ούτως ή άλλως). ουυε στους διαδρόμους του σχολείου ή στην αυλή. Την βγάζω μια φορά στο κενό για να φάω κάτι κ μετά βάζω καθαρή. αν το απόγευμα πάω αλλού, βάζω άλλη. έτσι κ αλλιώς θα τις πλύνω, εν θα πλύνω τρεις ή πέντε τη μέρα δεν μ κάνει διαφορα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

 

Τι πληροφορίες ήθελαν όμως;

 

Το πρώτο κρούσμα ήταν ασυμπτωματικό και βρέθηκε κατόπιν ελέγχου στο σύνολο υπαλλήλων της εταιρίας που δουλεύει, μετά από άλλο επιβεβαιωμένο κρούσμα. Οπότε αρχικά, οι πρώτες πληροφορίες που ήθελαν οι άνθρωποι είναι σχετικά με το τι πρέπει να κάνουν ως οικογένεια (είναι πολυμελής και μένουν μαζί συγγενείς), πότε, ποιοι και αν πρέπει να τεσταριστούν. Τελικά ενημερώθηκαν από ιδιώτη γιατρό. Τις επόμενες ημέρες άρχισαν να εμφανίζονται διαφορετικά συμπτώματα σε μέλη της οικογενείας (κάποια από αυτά με υποκείμενα νοσήματα) και άρχισαν να ανησυχούν. Οπότε χρειάστηκαν οδηγίες για το πως να το αντιμετωπίσουν. Και πάλι δεν μπόρεσαν να επικοινωνήσουν. Ευτυχώς μέχρι στιγμής είχαν όλοι όπως είπα πολύ ελαφρά συμπτώματα (κυρίως ανοσμία και πόνο στα κόκκαλα, οι βαρύτερα  - ηλικιωμένοι και μωρό - έκαναν μια μέρα πυρετό), οπότε δεν χρειάστηκαν αγωγή ή παραπάνω βοήθεια.

 

Σήμερα έμαθα από συνάδελφό μου που νοσεί (ευτυχώς σε άλλη πόλη), το κόλλησε από επιβεβαιωμένο κρούσμα (τα παιδιά), έχει πυρετό μόνο, από τον ΕΟΔΥ της είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνει τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί γιατί είναι πολλά, παραθέτω αυτό όχι γιατί διαφωνώ, αλλά ως αφορμή για να ρωτήσω το εξής: όλοι ξέρουμε ότι αν φορεθεί η μάσκα, δεν πρέπει να ξαναφοριεται. Το τηρείτε εύκολα; Εμείς όχι πάντα, τώρα που πρέπει να τη φοράμε και έξω. Γιατί πχ πρέπει να βάλεις μάσκα για να πας από το σπίτι στο αυτοκίνητο (λιγότερο από 5 λεπτα δηλαδή), στο αυτοκίνητο τη βγάζεις, μετά που θα ξαναβγείς βάζεις άλλη; Εμείς καλως ή κακώς πολλές φορές βάζουμε την ίδια, αφού φορέθηκε μόνο 5 λεπτα...

Η μάσκα όταν τη βγάζουμε πρέπει να απορρίπτεται /μπαίνει σε σακούλα για πλύσιμο και να φοράμε καινούργια. Επίσης, κάθε 2-3 ώρες το πααααρα πολύ πρέπει να αλλάζεται (στο νοσοκομείο την πεταγαμε μετά από 20 λεπτά χρησης). Τώρα αν ρωτάς εμένα, όχι δεν τα κάνω όλα αυτά και ξέρω πάρα πολύ καλά πως κινδυνεύω να νοσησω από τα πάντα φέτος, αφού η χρήση η κλασική (μια μάσκα για τα πάντα) είναι λάθος. Παρόλα αυτά, επειδή όπως έχω ξαναπεί, δεν έχουμε άτομα υψηλού κινδύνου στην οικογένεια, δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα. Τηρούμε τα μέτρα ασφαλείας βάση των κανονισμων, αλλά δεν είμαστε και τόσο πολύ προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb να συμπληρώσω στις σωστές και χρήσιμες πληροφορίες της @anemoni1989, ότι ο τρόπος που διαχειρίζεται κάποιος (στον γενικό πληθυσμό) την μάσκα ως μέσο προστασίας από τον κορωνοϊό (όχι γενικά από τους μικροοργανισμούς, βακτήρια, κλπ) έχει σχέση με την χρήση που κάνει ο κάθε ένας μας. Δηλαδή πχ αλλιώς διαχειρίζεται κανείς το θέμα μάσκα εάν χρησιμοποιεί ανά τακτά διαστήματα ΜΜΜ, αλλιώς κάποιος που εργάζεται σε γραφείο κι έρχεται σε επαφή με κοινό, αλλιώς αυτός που είναι 2 άτομα με αποστάσεις και τηλε-διασκέψεις, αλλιώς αυτός που εργάζεται πίσω από πλέξιγκλας, αλλιώς αυτός που εργάζεται σε ιατρείο, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Κατα τ'αλλα ευχαριστώ για τις πολύ αναλυτικές πληροφορίες, ιδίως ως προς το κομμάτι των γιατρών....η αίσθησή μου είναι οτι υπάρχει πρωτοβάθμια υγεία, απλώς δεν είναι δωρεάν. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον ο καθένας να μπορεί να ασφαλίζεται όπως και όπου θέλει, αντί να πληρώνει νταβατζιλίκι τις κρατήσεις υγειονομικής περίθαλψης, χωρίς ουσιαστικά να λαμβάνει υπηρεσία.

 

Πρωτοβάθμια υγεία υπάρχει πολύ καλύτερη από πολλές άλλες χώρες, δεδομένου ότι το αντίτιμο τελικά είναι σχετικά μικρό (σε σχέση με άλλες δυτικές χώρες) και οι γιατροί πολλοί, συν ότι υπάρχει πάντα η επιλογή των γιατρών στα ιατρεία των ταμείων ή στα εξωτερικά ιατρεία αν υπάρχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα. Και ως προς τις παροχές σε φάρμακα και ιατρικές πράξεις, μάλλον είμαστε αρκετά μπροστά από πολλά άλλα κράτη, χωρίς να σημαίνει ότι δε χωρά βελτίωση και ότι δεν υπάρχουν και πολύ καλύτερα. Αλλά σε πολλά πράγματα, όπως τις άδειες που λέγαμε, εμπλέκεται μία τρομερή γραφειοκρατία που σε κάνει να το σκέφτεσαι και δεύτερη και τρίτη φορά.

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί γιατί είναι πολλά, παραθέτω αυτό όχι γιατί διαφωνώ, αλλά ως αφορμή για να ρωτήσω το εξής: όλοι ξέρουμε ότι αν φορεθεί η μάσκα, δεν πρέπει να ξαναφοριεται. Το τηρείτε εύκολα; Εμείς όχι πάντα, τώρα που πρέπει να τη φοράμε και έξω. Γιατί πχ πρέπει να βάλεις μάσκα για να πας από το σπίτι στο αυτοκίνητο (λιγότερο από 5 λεπτα δηλαδή), στο αυτοκίνητο τη βγάζεις, μετά που θα ξαναβγείς βάζεις άλλη; Εμείς καλως ή κακώς πολλές φορές βάζουμε την ίδια, αφού φορέθηκε μόνο 5 λεπτα...

Έχω ρωτήσει αρκετούς γιατρούς και όλοι ήταν κατηγορηματικοί ότι αν βγάζεις τη μάσκα προσεκτικά και την ακουμπάς σε καθαρή επιφάνεια (όχι διπλωμένη στην τσέπη), δεν υπάρχει λόγος να μην την ξαναφορέσεις επίσης προσεκτικά. Γιατροί είναι, εγώ δεν είμαι, οπότε κάνω ό,τι μου είπαν

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2020 at 6:13 ΜΜ, vtgian είπε:

Σήμερα έμαθα από συνάδελφό μου που νοσεί (ευτυχώς σε άλλη πόλη), το κόλλησε από επιβεβαιωμένο κρούσμα (τα παιδιά), έχει πυρετό μόνο, από τον ΕΟΔΥ της είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνει τεστ. 

 

Πώς στέκει αυτή η οδηγία, μαζί με το γεγονός ότι έχουν βάλει σε διάφορες πόλεις, σημείο για δωρεαν τεστ, σε όποιον θέλει;

Τί νόημα έχει να κάνεις τεστ σε όποιον είναι αρκετά υγιής για να κόβει βόλτες ή να περιμένει με τις ώρες σε μια ουρά στον δρόμο και να μην κάνεις σε κάποιον ο οποίος έχει συμπτώματα ή είναι επιβεβαιωμένη επαφή κρούσματος;

 

Οσο για την ανταπόκριση του Εοδυ: στα τηλέφωνα απαντούν ότι ήδη ξέρεις και είναι αναρτημένο στην σελίδα ως γενικές οδηγίες. Τίποτα εξειδικευμένο. Είναι τηλεφωνικό κέντρο, με υπαλλήλους που έχουν δεδομένες απαντήσεις να δώσουν, όχι ιατρούς ή άλλο υπεύθυνο άτομο. Πώς να το πώ; είναι τα παιδιά που πουλάνε κάρτες τηλεφωνίας ή οτιδήποτε άλλο σε εργολάβους τηλεφωνικών κέντρων. Οπότε κι όταν τους βρεις, δεν μπορούν να σου πουν τίποτε άλλο από τις γενικές οδηγίες : μείνετε σπίτι, πλένετε χέρια κτλ.

 

Το ίδιο ισχύει για το ΙΚΑ και για όσα άλλα τηλέφωνα χρειάστηκε να καλέσω κατά την διάρκεια της ανοιξης, λόγω ιατρικών προβλημάτων σε συνδιασμό με ασφάλεια που έληξε και δεν δεχόταν κανείς να την ανανεώσει, νομίμως, όπως δικαιούμουν γιατί..... ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝ ότι θα ανανεωθούν ΟΛΕΣ οι ασφάλειες ανεξαιρέτως, λόγω πανδημίας, προκειμένου να μην είναι ο κόσμος ανασφάλιστος και να μην προστρέχουν στις υπηρεσίες, λόγω καραντίνας. Αλλά περιέργως....αυτό δεν συνέβη ΠΟΤΕ. Πλήρωσα εξετάσεις εκατοντάδων ευρώ και γιατρούς, διότι δεν μπορούσα να μην τα κάνω και να περιμένω, πότε με το καλό θα τελειώσει όλο αυτο. Στο ΙΚΑ βεβαίως, όταν τα καταφερα να μπω μήνες μετά, μου ζήτησαν και τα ρέστα! Εφταιγα εγώ που δεν είχα ασφάλεια, γιατί όπως είπε η υπάλληλος : "σε όλους τους αλλοδαπούς, την ανανεώσαμε!!". Βεβάιως, ζήτησα συγνώμη από την εκνευρισμένη υπάλληλο, που δεν είμαι αλλοδαπή κι έτσι δυστυχώς, ήρθα δεύτερη (ή τρίτη;) στις προτεραιότητες του κράτους για ασφάλιση και έμεινα ανασφάλιστη καθόλη την καραντίνα, παρά το νόμιμο δικαίωμα μου και παρά την αναγκαιότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Προαναγγελθηκε καθολικό λοκνταουν με δημοτικά ανοιχτά? Κατάλαβα σωστά?

Απ οτι κατάλαβα αυριο οι ανακοινώσεις.

Και σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες το ιδιο σκηνικό με τα σχολεια παιζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Προαναγγελθηκε καθολικό λοκνταουν με δημοτικά ανοιχτά? Κατάλαβα σωστά?

Ω ναι. Από το Σάββατο. Το είπε ο Κικίλιας στον Αντ1. Αύριο οι επίσημες ανακοινώσεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...